Přejít k hlavnímu obsahu

Mohou konkurenti ohrozit iPad?

Mohou konkurenti ohrozit iPad?

Rok 2011 by se měl stát rokem tabletů – objevují se první zařízení s operačním systémem Android 3.0, která mohou konečně konkurovat iPadu od Applu. Náš test zjišťuje, jakou mají šanci.
CHRISTOPH SCHMIDT

Tablety jsou v podstatě osobní počítače bez jejich nepříjemných vlastností. To vysvětluje úspěch prvního takovéhoto přenosného tabletu, kterým byl iPad. Ačkoliv byl iPad jakýmsi průkopníkem, získal 80% podíl na trhu. Napodobitelům iPadu, kteří použili operační systém Andoid 2.1 nebo 2.2, se nikdy nepodařilo vyrobit produkt s tak elegantním vzhledem, tichým chodem a komerčním úspěchem. OS Android "Honeycomb" (3.0), který je optimalizován přímo pro tablety, by to mohl konečně změnit.
Prvním jakýmsi referenčním produktem s tímto operačním systémem je Motorola Xoom, která se v USA prodává už zhruba od února. Porovnali jsme tento tablet s iPadem 2 i s jeho první generací a přinášíme i další novinky z oblasti tabletů.

Tablety: Všichni proti Applu

Mnoho výrobců chtělo začít prodávat svoje nové tablety už na začátku tohoto roku. Nakonec však přišel jako první s novým produktem zase Apple a představil iPad 2, který opět zvedl laťku výkonu a kvality. Současně se začalo diskutovat o tom, zda byl "Honeycomb" vyvinut skutečně natolik dobře, aby mohl Applu konkurovat. Na trhu ale chyběly produkty s funkcemi, které iPad postrádá: tedy s podporou Adobe Flash nebo akcelerovanou grafikou a možností grafického výstupu na externí zařízení.
                                                                                              "Trh s tablety se v roce 2011 ztrojnásobí." 
                                                                                                                    Eszter Morvay, výzkumný manažer IDC
Navíc v nevhodnou dobu hrozil spor mezi výrobci zařízení a Googlem. Softwarový gigant totiž hodlá distribuovat Android 3.0 ve své původní podobě, aby se zvýšilo povědomí o tomto produktu a značce a aby se zjednodušil pozdější upgrade systému. Nechce tedy nadstavby a změny uživatelského rozhraní, jaké použil třeba Samsung u Galaxy Tabu. Výrobci ale o individuální úpravu softwaru a různé nastavení mají zájem, aby se jejich produkty nějak lišily od konkurence. Dohady tedy pokračují, a Apple mezitím v klidu prodává svůj iPad 2 po milionech.
Úspěch Applu: iPad má současně výhodu i nevýhodu v tom, že jde o uzavřený systém plně řízený Applem. Aplikace tedy nabízí jen ty funkce a možnosti, které jsou podporovány hardwarem. Na rozdíl od iPadu neomezují Android tablety (například Xoom) vývojáře ani uživatele – nemáte pak ale záruku, že na vašem hardwaru poběží vše hladce.

Hardware: Vzhled a výkon

Už jen vzhled jednotlivých produktů (iPadu 2 a Motoroly Xoom) ilustruje různé úrovně vývoje. Apple měl čas svůj tablet iPad ještě vylepšit a zmenšit. Xoom přitom působí méně propracovaně a "rafinovaně". Má několik ovládacích tlačítek, jako je ovládání hlasitosti a vypínací tlačítko, která jsou umístěna dost nešikovně – ovládání hlasitosti nemůžete vhodně použít, je-li tablet v horizontální poloze, a vypínací tlačítko je netypicky umístěno na zadní straně přístroje. Přitom ho musíte zapnout před každým použitím tabletu.
Apple umístil nejdůležitější tlačítka na bok iPadu. Ta jsou tedy snadno přístupná a viditelná a přístroj se lehce ovládá i jednou rukou.
Xoom je téměř dvakrát tak silný než iPad a je také objemnější, už jen kvůli displeji formátu 16:10. Je tedy větší jak při použití na šířku, tak na výšku, a znát je i jeho 135 gramů hmotnosti navíc. Tablety se 7" displejem, jako Samsung Galaxy Tab nebo Creative ZiiO, jsou samozřejmě mnohem lehčí než iPad a snadněji se drží. Na menším displeji ale zase musíte více rolovat. Co se týká kvality displeje, nový iPad 2 je na tom dobře: má vysoký jas, pěkné barvy a dobré pozorovací úhly. V tomto směru Xoom zaostává a kvalitou displeje skončil až za prvním iPadem, Samsungem Galaxy Tab i Creative Labs ZiiO 7".
Samsung Galaxy Tab nabízí i telefonní funkce, má fotoaparát s vysokým rozlišením a podporuje řadu formátů (přehraje v podstatě cokoli) – jeho vybavení jsme tedy ocenili 100 body. Vybavení tabletu ZiiO je mnohem slabší a slabý je i jeho výkon. Jeho pořízení se tedy příliš nevyplatí. Na posledním místě pak skončil tablet Havron B10, postavený na systému Windows 7, který není pro tablety ovládané prstem příliš optimální. Tablet má navíc krátkou výdrž na baterie.
Druhá generace iPadů má sice procesor se stejnou frekvencí jako generace předchozí, ale má dvě jádra a lepší grafiku. iPad 2 tak dosahuje v podstatě dvojnásobné rychlosti a grafika se vylepšila ještě více. Zrychlení je patrné i za provozu: aplikace se spouští rychleji a také webové stránky se zobrazují svižněji než u první verze iPadu. Aplikace však běží na dvoujádrovém procesoru rychleji jen v případě, že jsou pro něj optimalizované nebo pokud provozujete více aplikací najednou.
Ve srovnání s první generací iPadu vzrostl u dvojky podstatně i grafický výkon. V případě tabletu Xoom jde ale zatím o výkon jen teoretický, protože pro Android nejsou k dispozici ovladače pro grafický čip v něm použitý. Grafický výkon je důležitý především u her – obchod App Store Applu jich už nabízí více než 55 000. To je mnohem víc, než kolik jich najdete v obchodě Androidu (zatím je jich asi 35 000, ale denně vznikají nové).
Pozitivní: Obě zařízení umožňují přehrávání HD videa na velkém displeji ploché televize. Použít však musíte adaptér a video v plném rozlišení se přeškáluje do nižšího rozlišení 720p.
Kvalita zpracování je v případě obou tabletů (iPad 2 a Xoom) velmi dobrá. Zadní kryt iPadu 2 vypadá mnohem robustněji a odolněji než pogumovaný zadní kryt Motoroly Xoom. Z gumového krytu se také obtížněji dostávají otisky prstů. Motorola je ale zase o krok napřed v případě hodnocení kamer. Kamery (fotoaparát) na přední a zadní straně mají vyšší rozlišení a pořizují lepší snímky a video.
Napájení není ideální ani u jednoho z hlavních soupeřů. Například iPad 2 potřebuje na plné nabití dlouhé 4:50 h, a to ještě v případě, kdy se napájí pomocí adaptéru. Ještě pomaleji se nabíjí z USB portu, a to navíc jen v případě, že je iPad vypnutý. To baterie Motoroly Xoom je nabitá už za 2:35 h, ale potřebujete na to externí napájecí adaptér. Doba provozu je však u obou zařízení výborná a na vyšší úrovni než u iPadu první generace.

Software: Systém a aplikace

Za takovým úspěchem mobilních zařízení Apple stojí dobře navržený operační systém iOS. Apple maximálně zjednodušil uživatelské rozhraní a na displeji najdete jen to důležité a potřebné. Ovládání je tak uživatelsky jednoduché a příjemné. Příkladem je přehledná domovská stránka, na které je za normální situace zobrazeno jen několik ikon a na kterou se snadno kdykoli vrátíte po stisku hardwarového tlačítka "home". Každá další nainstalovaná aplikace se objeví ve formě ikony na domovské stránce a spustí se, když na ni poklepete. Nic dalšího v podstatě nemusí uživatel k ovládání iPadu 2 vědět. Změny oproti předchozí verzi jsou omezeny pouze na podporu nového hardwaru, jako je třeba webová kamera.
Na rozdíl od tohoto pojetí je domovská stránka Xoomu s Honeycombem komplikovanější a jsou na ní jak ikony programů, tak widgety a miniaplikace (hodiny, kalendář, fotografie). Abyste se dostali na seznam všech dostupných programů, musíte kliknout na ikonu "Apps", která se nachází v pravém horním rohu. Vedle ikony "Apps" je vpravo nahoře ještě symbol "+", přes který se dostanete na další obrazovky s aplikacemi a widgety. Tlačítko "Home" pro návrat na hlavní obrazovku je umístěno vlevo dole. K dispozici je ještě ikona Wi-Fi, umístěná vpravo dole, přes kterou se dostanete na nastavení bezdrátové sítě. Zjistíte zde také stav baterie.
Celkově vzato má v sobě Honeycomb velký potenciál, ale vyžaduje od uživatelů přece jen trochu experimentování a musíte se s ním nejprve trochu "sžít". Oproti starším verzím se operační systém samozřejmě v něčem změnil. Nejvíce viditelné jsou změny ovládání, kdy se hardwarová ovládací tlačítka přeměnila na softwarová a změnilo se i menu. Upraveny byly i některé Google aplikace, které teď lépe využívají velikost displeje. To dříve zvládaly jen některé aplikace. Například aplikace Google mail tedy zobrazí na displeji nejen seznam zpráv, ale i náhled vybraných zpráv. Na iPadu se podíváte jen na jejich seznam a vlastní mail se objeví odděleně.

Ovládání: Vizuální efekty a rychlost

Operační systémy iOS a Honeycomb vypadají na první pohled odlišně – jako by se Google snažil záměrně udělat opak toho, co Apple. Zatímco u iPadu 2 jsou použity světlé barvy, realistické "přepínače" a barevné ikony, Honeycomb používá spíše šedou a černou a hodně textu.
Další výhodou iPadu 2 je zpětná vazba uživatelského rozhraní a rychlost. Když například uživatel klikne na ikonu browseru, okno se hned začne otvírat, a když dosáhne velikosti displeje, je prohlížeč připraven. V případě Xoomu jsou reakce pomalejší – okno se začne otvírat, ale ne okamžitě. Podobné je to i u jiných oken a aplikací. iPad také umožňuje skrolování ve webových stránkách, které ještě nejsou kompletně načtené. Zobrazí správně načtené části a nenačtené části jsou šedé. Oproti tomu se browser Honeycombu kvůli nenačtení občas zasekne a také zoomování dvěma prsty je tak pomalé, že ho lze stěží využít. iPad je i při zoomování rychlejší.
Ani Apple však nemá jen kladné stránky. Existuje řada jednoduchých počítačových úloh, které na iPadu prostě neuděláte, pro Xoom a obecně operační systém Honeycomb ale nejsou problémem. Například pro iPad je nepřekonatelnou překážkou webová stránka založená na Adobe Flash – tu není schopen zobrazit, protože Apple Flash nepodporuje. V případě Honeycombu si stačí stáhnout Flash, případně jinou aplikaci nebo doplněk na Android marketu, a o minutu později už můžete vesele "surfovat", i když tak někdy značně zatížíte procesor a stránka se bude "cukat". Další nevýhodou iPadu je to, že když si na něm stáhnete nějaký soubor a pak si ho chcete přehrát v osobním počítači, zažijete nepříjemné překvapení: Apple něco takového prostě neumožňuje. To Xoom nebo jiný tablet s Androidem připojíte k počítači pomocí běžného USB kabelu (má konektor microUSB) a můžete vesele kopírovat soubory tam a zpět, jak budete chtít. Snadno tedy můžete kopírovat hudbu, filmy nebo fotografie z libovolného počítače. iPad přijímá multimediální soubory pouze exkluzivně přes objemný software iTunes. Z komerčního úspěchu iPadu je však patrné, že dokud konkurence nenabídne mnohem lepší tablet, může si Apple klidně dovolit své uživatele takto omezovat.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Apple iPad je nejvyzrálejší a nejlepší zařízení tohoto typu na trhu. Motorola Xoom s operačním systémem Android 3.0 má sice podobné funkce a vlastnosti jako iPad, ale postrádá jeho eleganci a snadnou ovladatelnost. V tomto směru se nevyrovná ani už postaršímu tabletu Galaxy Tab se systémem Android 2.2. Kdo odmítá "svět Applu" a s tím související omezení, musí počkat na novou generaci tabletů nebo si může pořídit netbook.


Android, WebOS a BlackBerry: Tyhle novinky jsou plánovány na rok 2011.
Výrobci doposud čekali na novou verzi Androidu (3.0 – Honeycomb), takže svá zařízení uvedou na trh většinou až ve druhém čtvrtletí. HP a RIM volí vlastní cestu.

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1
Konkurent iPadu
Displej: 10,1" (16:10) – OS: Android 3.0
> Podobný model dostupný i s úhlopříčkou 8,9".
Cena: cca 15 500 Kč vč. DPH
Názor Chipu: Konečně konkurent iPadu.

ASUS EEEPAD TRANSFORMER
Notebookový tablet
Displej: 10,1" (15:9) – OS: Android 3.0
> Možno připojit klávesnici, která prodlouží provoz na 16 h.
Cena: cca 12 500 Kč vč. DPH
Názor Chipu: Cena příznivá, zajímavý koncept.

ACER ICONIA TAB A500
Pro každého
Displej: 10,1" (16:10) – OS: Android 3.0
> nVidia Tegra 2, 64 GB paměti
Cena: cca 10 000 Kč vč. DPH
Názor Chipu: Cena příznivá, standardní levný produkt.

HTC FLYER
Mobilní specialista
Displej: 10,1" (15:9) – OS: Android 2.3 + Sense
> 1,5 GHz CPU, možnost upgradu na Android 3.0
Cena: cca 16 000 Kč vč. DPH
Názor Chipu: Příliš drahý na 7" displej.

HP TOUCHPAD
Nový pokus
Displej: 10,1" (4:3) – OS: Web OS
> Zatím jen pár aplikací, formát podobný iPadu.
Cena: cca 500 eur, u nás zatím není v prodeji
Názor Chipu: Slibná alternativa OS.

MSI WINDPAD 110W
S procesorem AMD
Displej: 10,1" (16:10) – OS: Windows 7
> Dlouhý provoz, dostupný i s Androidem.
Cena: cca 12 000 Kč
Názor Chipu: Dobrý výkon za nízkou cenu.

LG OPTIMUS PAD V900
3D displej
Displej: 8,9" (16:10) – OS: Android 3.0
> Integrovaný 3D fotoaparát, šikovný formát.
Cena: cca 1 000 eur, u nás zatím není v nabídce
Názor Chipu: Příliš drahý, 3D nedůležité.

RIM BLACKBERRY PLAYBOOK
Tablet pro byznysmeny
Displej: 10,1" (15:9) – OS: Blackberry tablet OS
> Funkce Blackberry provázané s mobilním telefonem.
Cena: cca 400 eur, u nás zatím není v nabídce
Názor Chipu: Pěkný produkt pro fanoušky Blackberry.


Foto: Uživatelské rozhraní: Na ploše jsou jen ty nejdůležitější ovládací prvky.
Foto: Nastavení: V nabídkách se používají pestré barvy a obrázky.
Foto: Browser: Na displeji formátu 4:3 jsou webové stránky přehledné.
Foto: Uživatelské rozhraní: Nabídka Androidu zůstává viditelná.
Foto: Nastavení: Honeycomb využívá spíše šedou a černou barvu a více textu.
Foto: Browser: Displej formátu 16:10 je méně vhodný při surfování v režimu na výšku.
Foto: Aplikace (Apps) pro Honeycomb: Google market pro Android aplikace není tak přehledný a striktní jako Apple App Store, ale nabízí více aplikací zdarma.