Intel Z68 a Larson Creek
Nová čipová sada přináší přelomové funkce, včetně možnosti nevídaného zrychlení HDD disku.
MICHAL BAREŠ
Líbil by se vám magnetický pevný disk s několikaterabytovou kapacitou a rychlostí SSD disku? Stačí si pořídit základní desku s novou čipovou sadou Intel Z68 a ke stávajícímu pevnému disku připojit pomocí technologie Smart Response Technology SSD disk Intel 311. Novinku jsme měli možnost vyzkoušet a můžeme potvrdit, že to opravdu funguje.
Mezi novými funkcemi čipsetu Intel Z68 nás nejvíc zaujala podpora technologie Intel Smart Response Technology, která umožňuje zajímavé řešení raidového zapojení SSD a HDD disku. SSD disk slouží při tomto zapojení jako ohromná a rychlá vyrovnávací paměť vysokokapacitního, ale pomalejšího HDD. Nejčastěji používaná data z HDD jsou uložena v "mezipaměti" na SSD disku, a systém tak k nim může přistupovat mnohem rychleji. Výhoda tohoto řešení spočívá hlavně v kombinaci rychlosti SSD a kapacity HDD. Přenosová rychlost samozřejmě není tak velká, jako kdyby byl systém uložen na samostatném systémovém SSD a data na datovém HDD, ale zase umožňuje rychlý přístup i k datům uloženým na datovém magnetickém disku. Intel k tomuto účelu uvedl nový SSD disk s modelovým označením 311, který se vyrábí jak v 2,5" verzi, určené pro urychlení desktopů, tak v miniaturní verzi mSATA, určené pro notebooky. Díky mSATA konektoru bude možné použít i v prostorově omezených notebookových šasi dva disky – jeden 2,5" magnetický a druhý SSD o velikosti poštovní známky. Notebook s novou kompatibilní čipovou sadou jsme zatím neměli možnost vyzkoušet, ale předpokládáme, že díky vyšší kapacitě i rychlosti SSD disku bude jeho urychlení mnohem výraznější než u řešení založeného na disku Seagate Momentus XT. Princip a hlavně uživatelská jednoduchost jsou však shodné.
Postup instalace
SSD a HDD disky pracují v režimu RAID, takže je uživatel vidí jako jedinou jednotku. Řešení není tak úplně určeno pro domácí nastavení a předpokládá se, že si je koncoví uživatelé budou kupovat především ve formě hotového notebooku či desktopu sestaveného výrobcem. Nastavení RAID i programu Intel Rapid Storage Technology není těžké, je ale třeba buď postupovat podle návodu Intelu, nebo si dávat velký pozor a před instalací zálohovat všechna důležitá data.
Ideální a Intelem doporučená instalace zahrnuje kompletní instalaci Windows a předpokládá, že budete začínat s "čistým" pevným diskem. Oba disky je totiž třeba připojit do BIOS v režimu RAID a teprve poté nainstalovat operační systém. To je sice řešení čisté, ale ne moc praktické. Pokud si tedy opravdu zazálohujete všechna důležitá data, můžete se o instalaci SSD disku Intel 311 a jeho raidové zapojení ke stávajícímu pevnému disku se systémem pokusit i bez reinstalace. Vzhledem k tomu, že bude třeba v BIOS změnit stávající SATA nastavení z AHCI či IDE na RAID, můžete v nejhorším případě přijít o data. Důrazně tedy varujeme, abyste si je zazálohovali.
Postup Intelem nedoporučované, nicméně funkční instalace na stávající systém je následující: Nejprve připojte k základní desce s čipovou sadou Intel Z68 a nainstalovaným systémem Windows na HDD s AHCI druhý disk Intel SSD 311. Spusťte Windows a v editoru registru vyhledejte položky HKEY_LOCAL_MACHINE/SystemControlSet/Services/msahci a HKEY_LOCAL_MACHINE/SystemControlSet/Services/iastorV. U obou položek nastavte hodnotu Start na "0". Tímto krokem zajistíte bezproblémové spuštění Windows po přepnutí režimu SATA řadiče z AHCI na RAID. Nyní restartujte počítač a v BIOS změňte nastavení řadiče SATA z AHCI na RAID, změny uložte a počítač opět restartujte.
Po těchto krocích by se měl operační systém Windows korektně načíst. Z webových stránek Intelu stáhněte nejnovější verzi programu Intel Rapid Storage Technology a nainstalujte ji. Po dalším restartu systému v ní uvidíte oba disky a objeví se i tlačítko Zrychlit. V nabídkovém okně pak zkontrolujte, zda akceleračním diskem bude SSD a akcelerovaným diskem bude HDD, a vyberte buď možnost Rozšířený režim, nebo Maximalizovaný režim. Vyšší rychlosti dosáhnete volbou maximalizovaného režimu, pokud ale dojde z nějakého důvodu v budoucnu k nekorektnímu odebrání SSD disku jinak než pomocí programu Intel RST, můžete přijít o data na pevném disku.
První základní desky s Intelem Z68
K urychlení HDD potřebujete základní desku s čipovou sadou Intel Z68, která je určena pro procesory s paticí LGA1155, tedy pro druhou generaci procesorů Intel Core i3, i5 a i7. Jako první jsme měli možnost vyzkoušet velmi dobře vybavené desky MSI Z68A-GD80 B3 (cca 5 000 Kč) a Asus P8Z68V-Pro (cca 4 200 Kč). Obě desky jsou vybaveny novým grafickým rozhraním BIOS UEFI, které lze snadno ovládat myší. Na ovládání UEFI BIOS si uživatelé musí trochu zvyknout, protože jeho grafická podoba postrádá účelnou jednoduchost klasického BIOS, takže hledání správných položek je trošku složitější. UEFI na druhou stranu ocení zájemci o přetaktování. Vybavení obou desek je v podstatě standardní a najdeme na nich všechny moderní porty včetně USB 3.0, DVI videovýstupu a SATA 3 rozhraní. Zajímaly nás tedy hlavně nové vlastnosti použitého čipsetu Z68.
Kromě výše popsané technologie Intel Smart Response Technology pro urychlení činnosti pevného disku prostřednictvím druhého SSD disku je význačnou novinkou možnost paralelního zapojení grafiky integrované v procesoru a dedikované grafické karty. Díky technologii Virtu lze přepínat mezi výkonnou (a energeticky náročnou) grafickou kartou a integrovanou grafikou procesoru i bez nutnosti přepínání videokabelu. Možnost přepínání méně výkonné, ale úsporné a výkonné a energeticky náročné grafiky jsme u desktopů dlouho postrádali. Výhody tohoto systému oceníme nejen na měsíčním účtu za elektřinu, ale i díky tiššímu chodu systému. Základní desku MSI Z68A-GD80 B3 stejně jako desku Asus P8Z68V-Pro ocení díky bohatým možnostem nastavení výkonových parametrů i předpřipraveným "turbo" režimům i hráči a milovníci overclockingu.
Intel SSD 311 "Larson Creek"
Při testu urychlení pevného disku jsme použili obě výše zmíněné základní desky, procesor Intel Core i5-2500K, 4 GB paměti Kingston HyperX a kombinaci SSD disku Intel SSD 311 a staršího pevného disku Western Digital WD750AAKS. Byli jsme nejprve v pokušení použít rychlejší WD VelociRaptor, ale chtěli jsme se přesvědčit o praktickém významu akcelerace při použití běžného (dnes spíše pomalejšího) HDD. Místo disku Intel SSD 311 by teoreticky bylo možné použít jakýkoliv jiný SSD disk s kapacitou do 64 GB (větší kapacitu Intel SRT zatím nepodporuje), ale námi zvolený model byl vyvinut přesně pro účely zapojení do podoby velké vyrovnávací paměti. Díky 34nm rychlým paměťovým buňkám typu SLC a vylepšené technologii wear levellingu nabídne i přes relativně omezenou kapacitu 20 GB vyšší životnost i rychlost než běžné, cenově dostupné MLC SSD disky.
Výkonnostní nárůst akcelerace SSD diskem jsme vyzkoušeli na obou deskách. Nejprve jsme na HDD nainstalovali benchmark PC Mark Vantage a změřili jsme výkon sestavy bez akcelerace, poté jsme HDD akcelerovali SSD diskem a několikrát projeli shodný test, přičemž výkonnostní nárůst byl opravdu znatelný. Výsledky testu najdete v tabulce.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
Foto: Technologie Intel Smart Response: Pomocí aplikace Úložná technologie Intel Rapid a SSD disku Intel SSD 311 můžete výrazně urychlit celkový výkon sestavy. Tato kombinace zajistí znatelné zrychlení magnetického pevného SATA disku jakékoliv kapacity.
Nejvyhledávanější obrázky
Na službě Obrázky.cz byly v květnu nejvyhledávanější fotografie a obrázky související s tematikou mistrovství světa. Statistiky vyskočily nejen u českých hokejistů, ale také u míst konání na stadionech v Bratislavě a Košicích, nákresu hokejového hřiště, obrázků výstroje nebo například u české vlajky – tu mimochodem vyhledalo v průběhu šampionátu téměř 37 000 uživatelů. U českých hokejistů chtěli uživatelé nejvíce vidět fotografie Ondřeje Pavelce, Tomáše Plekance a Jaromíra Jágra. Velký zájem byl také o útočníky Romana Červenku a Milana Michálka.
INFO: www.obrazky.cz
Fujitsu Bay projektor
Projektor zabudovaný do notebooku
Společnost Fujitsu představila jako první na světě zařízení pro obchodní profesionály – projektor zabudovaný do modulární šachty notebooku. Vyjímatelný Fujitsu Bay projektor nepotřebuje žádné externí zařízení nebo kabely k tomu, abyste mohli sdílet snímky, tabulky nebo videa. Nastavení obrazu a jasu se provádí přes vestavěná tlačítka. Technologie laserového paprsku poskytuje podle výrobce vysoký kontrast a barevnou hloubku a zajišťuje ostrý a jasný obraz. Bay projektor je navíc tišší a odolnější než tradiční projektor.
Fujitsu Bay projektor velikosti notebookové DVD mechaniky bude na českém trhu k dispozici od července, a to pro notebooky Fujitsu Lifebook P771 a Lifebook S761. Cena se bude pohybovat kolem 12 000 Kč. Rozšiřuje využitelnost modulární šachty pro notebooky Lifebook. Pokud se projektor nepoužívá, je snadné jej vyjmout a nahradit ho například druhou modulární baterií nebo multifunkční jednotkou DVD Super.
INFO: www.cz.fujitsu.com
Android
Google Mapy nyní navigují
Český Google spustil Navigaci Google, pomocí níž se každý chytrý telefon nebo jiné zařízení s operačním systémem Android stane plnohodnotnou navigací do auta nebo pro pěší trasy. Navigace na Mapách Google je on-line GPS navigace s hlasovým naváděním, reálnými snímky ulic a satelitními fotografiemi. Stejně jako Mapy Google je i služba Navigace Google zcela zdarma (mapy nemusíte dokupovat) a vždy aktuální.
Navigace (Beta) na Mapách Google v České republice je výjimečná dvěma inovacemi. Jde zejména o funkci hlasového vyhledávání a také Street View zobrazení na úrovni ulic. Česká republika je tak jednou z mála evropských zemí, kde jsou obě tyto služby dostupné. Navigace funguje na mobilních zařízeních s operačním systémem Android verze 1.6 a vyšší.
INFO: www.google.cz
OpenOffice.org převzala nadace Apache
Projekt OpenOffice.org předal Oracle počátkem června do Apache Software Foundation. Tím se uzavírá celkem nepodařené působení Oraclu na tento otevřený kancelářský balík. Firma Oracle ho získala spolu se společností Sun. Tento kancelářský balík je důležitý jako bezplatná náhrada MS Office, navíc dostupná i v jiném prostředí než Windows. Řada velkých firem ovšem nyní podporuje LibreOffice. Pokud obě větve budou podporovat otevřené dokumentové formáty, nemělo by rozdělení uživatelům vadit. The Apache Software Foundation má s vedením otevřených projektů letitou zkušenost.
INFO: www.apache.org
Logitech Touch Lapdesk N600
Podložka s vysouvacím touchpadem
Podložka pod notebook Logitech Touch Lapdesk N600 je vybavena velkým touchpadem, který vám umožní snadněji navigovat kurzor, rolovat dlouhé stránky a hladce procházet internet. Touchpad je vysouvací, má úhlopříčku 5 palců (téměř 13 centimetrů) a podporuje vícedotykové ovládání. Jedním prstem posouváte kurzor myši, dvěma prsty můžete rolovat delší stránky a švihem tří prstů můžete přecházet mezi jednotlivými stránkami a obrázky.
Konstrukce podložky pod notebook je tvořena více vrstvami, které izolují teplo vyzařované notebookem. Protiskluzový povrch podložky pomáhá udržet notebook na svém místě. Používání je jednoduché – stačí připojit miniaturní bezdrátový přijímač Logitech Unifying do USB portu, a můžete začít pracovat. Výdrž baterií v podložce je až šest měsíců. Doporučená cena je 1 700 Kč.
INFO: www.logitech.cz