Přejít k hlavnímu obsahu

Okamžitě více síly

NA DVD

Programy k tomuto článku najdete na Chip DVD pod indexem Výkon.

Okamžitě více síly

Dostaňte ze svých Windows 7 maximum výkonu. Zcela bez rizika, s nástroji přímo od Microsoftu.
MARKUS HERMANNSDORFER

Slabý výpočetní výkon se okamžitě projeví: od doby Windows Vista mají operační systémy Microsoftu integrovánu funkci "Informace o výkonu a nástroje", která okamžitě ukáže, jak výkonný máte počítač. Nejde přitom o nějaké souhrnné číslo – systém zhodnotí výkon procesoru, operační paměti, grafické karty i pevného disku. I nezkušený uživatel pak jedním pohledem vidí, kde je v jeho konfiguraci slabé místo. Zkušený uživatel jde ovšem mnohem dále. Využívá nástroj Sledování výkonu (perfmon.exe), aby zjistil, kde jsou úzká hrdla jeho systému. Tento výkonný nástroj dokáže v reálném čase sledovat vytížení CPU, což není nic neobvyklého, ale také odpovídá na otázky, co přesně se děje během bootování, které procesy jsou již dlouho aktivní a jak spolu souvisí využití CPU a počet běžících procesů. Na jeden nástroj slušná nabídka funkcí. My však přidáme ještě více.
Sáhneme po nástroji, který běžně používají jen vývojáři softwaru pro Windows 7. Ano, jedná se o Windows 7 SDK (Software Development Kit). Na Chip DVD najdete jeho webovou instalaci. Webová instalace je velmi malá, má jen cca 0,5 MB, vše potřebné si totiž instalační balíček stahuje přímo z internetu. Spusťte jej tedy a pokračujte v průvodci. Instalátor informuje, že se bude stahovat cca 3,7 GB – to by platilo v případě, že budete instalovat celý balíček. Jenže to není třeba. Pro naši práci budeme potřebovat pouze nástroje pro ladění výkonu, které mají kolem 20 MB.
Jakmile se tedy v instalaci dostanete do okna "Installation Options", zrušte všechna zatržení kromě "Win32 Development Tools" (pátá položka zespodu). Instalaci dokončete. Stažení 20 MB bude trvat maximálně několik minut. Po dokončení instalace zvolte "Start | Programy | Microsoft Windows SDK v7.0| Tools | Install Windows Performance Toolkit". Tím se spustí instalace. Pokračujte v průvodci, a když se bude nástroj ptát, co má instalovat, zvolte "Complete". Nyní můžete zvolit "Start | Ovládací panely | Odinstalovat program" a celý "Microsoft Windows SDK for Windows 7" můžete z počítače odebrat. Tím ušetříte na pevném disku cca 200 MB místa.
Kdo používá starší operační systém, ten tuto možnost nemá. Může ale sáhnout po nástroji System Nucleus, který je k dispozici na webové stránce http://spencerberus.com/projects.aspx. Program nabízí podobné funkce jako Microsoft Windows Performance Toolkit. Jak se s programem pracuje, to najdete v samostatném boxu "Zrychlení XP a Visty pomocí freewaru", který je na straně 75.

BOOTCHECK

Nalezení a odstranění brzd

Nyní máte vše připraveno pro spuštění tuningu. Začneme hned na začátku – bootováním.
Upozornění: Náš návod řeší nejčastější problémy a funguje na většině počítačů. Kdo se chce problematice věnovat podrobněji nebo komu něco nefunguje tak, jak je popisováno, ten se může podívat na speciální dokument přímo od Microsoftu, který je ke stažení na stránce http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardware/gg463386.aspx. Dostupný je pouze v anglickém jazyce.
VYPÁTRÁNÍ BRZD: Abyste vyhledali brzdy, bude nutné znovu spustit systém. Ne ale obyčejným způsobem. Spusťte příkazový řádek s právy administrátora a zadejte příkaz
xbootmgr • –trace • boot •–resultpath • c:\
Po odeslání příkazu již na nic neklikejte, nechejte systém, aby se restartoval. Spuštění systému bude trvat o několik sekund déle, protože nástroj na měření výkonu ještě bude kontrolovat, co všechno se spouští. Také se zobrazí okno, které bude odpočítávat čas. To proto, že systém už sice vypadá jako nastartovaný, vidíte svou plochu, ale stále ještě dobíhá spouštění některých služeb a procesů, které se spouští spolu se systémem. Okno nezavírejte, nechte jej doběhnout. Nakonec se zobrazí hláška, že analýza startu je uložena v souboru "C:\boot_BASE+CSWITCH_1.etl". Nyní dojde na kontrolu.
Přejděte k tomuto souboru a dvojitě na něj klikněte. Uvidíte (mimo jiné) dva grafy. První ukazuje vytížení CPU, druhý naopak dobu, kdy CPU "ležel ladem" a čekalo se na jiné hardwarové komponenty. Na vodorovné ose je pak čas. Díky tomu okamžitě vidíte, jak dlouho trvalo bootování a co zabralo nejvíce času.
Nyní klikněte na šedivý trojúhelník, který se nachází u levé části okna. Zobrazí se seznam všech dostupných grafů, které je možné analyzovat. Zrušte všechna zatržení s výjimkou "CPU Sampling by CPU" a "CPU Sampling by Process". Držte levé tlačítko myši a označte tu oblast, ve které jsou oba grafy ve stejný okamžik na velmi vysoké úrovni. Klikněte pravým tlačítkem myši a v kontextovém menu zvolte "Summary Table". Pokud tuto volbu nevidíte, zvolte ve stejném menu "Load Symbols" a pokus opakujte. V zobrazené tabulce nyní seřaďte hodnoty podle sloupce "% Weight" – od největší. Tím uvidíte, který proces, služba nebo ovladač nejvíce zdržel start systému. Pozornost nemusíte věnovat položce "Idle". Ta bude časově trvat nejdéle, z důvodu, že procesor neměl nic na práci, respektive čekal na ostatní komponenty. Pokud je hodnota Idle až příliš vysoká, znamená to, že procesor není efektivně využíván, protože ostatní komponenty jsou příliš pomalé. Ve sloupci "Weight" (tedy bez procent na začátku) pak vidíte, kolik času trvalo spuštění. U složených procesů (například svchost.exe) můžete kliknout na tlačítko "+" před názvem procesu a uvidíte, které konkrétní knihovny se spouští a kolik času jim spouštění zabere.
Najděte tedy ty procesy, které nejvíce brzdí start, a pusťte se do opravy. Často se stává, že proces (knihovna, ovladač…) se jen zacykluje, protože je v něm chyba. V tom případě bude stačit původní verzi odstranit a nainstalovat znovu. Pokud si nejste jisti, o co přesně se jedná, otevřete webovou stránku www.processlibrary.com a do vyhledávacího řádku zadejte jeho název. Sami pak uvidíte, co je onou brzdou. Jestliže usoudíte, že proces nepotřebujete, můžete jej deaktivovat pomocí programu Autoruns, který najdete na Chip DVD.
OPTIMALIZACE RYCHLOSTI STARTU: Od doby Windows Vista mají systémy od Microsoftu dvě funkce, které optimalizují start operačního systému: SuperFetch nahrává nejčastěji používané soubory do operační paměti, což zajišťuje rychlejší přístup k těmto souborům, ReadyBoost zase rozšiřuje operační paměť pomocí rychlých USB flash disků. Ukážeme vám, jak změřit, zda jsou SuperFetch a ReadyBoost skutečně tak efektivní.
Opět spusťte příkazový řádek s právy správce a zadejte příkaz
xbootmgr • –trace • boot • -prepsystem • –result path • c:\
Systém nyní provede šest restartů počítače a bude se snažit optimalizovat systém tak, aby díky funkci SuperFetch dosáhl co nejlepšího času pro start systému. Logicky pak dostanete šestici souborů s koncovkou ETL. Porovnejte první se šestým a uvidíte, o kolik se start systému zlepšil.
Poznámka: Abyste dosáhli skutečně markantních rozdílů, je třeba optimalizaci provádět na čerstvě nainstalovaném systému. Pokud má operační systém za sebou už pár desítek restartů, změny budou minimální, protože systém je už značně optimalizovaný, prostor pro zmenšení je tedy minimální. Stejným způsobem můžete porovnat systém s ReadyBoost a bez něj.

KONTROLA CPU

Práce s více jádry

Jako další je třeba zkontrolovat stav CPU. Windows totiž umí používat více jader procesoru a tím zrychlí start systému. Stejně jako profesionálové se podíváme, jak a kdy je to které jádro vytíženo, zda tedy vše funguje s maximální efektivitou.
Vraťte se zpět do okna s grafy a aktivujte jen grafy "CPU Sampling by CPU" a "Generic Events". V seznamu "CPU #" si můžete ověřit, zda jsou skutečně aktivní všechna jádra procesoru. V okně "Generic Events" označte část, ve které má CPU výrazné zatížení, což poznáte z horního grafu. Na označenou část klikněte pravým tlačítkem myši a v kontextovém menu vyberte "Summary Table". Rozevřete položku "Microsoft Windows TaskScheduler " a hledejte zde záznam "taskActionFailedToStart". Na našem testovacím PC zůstal osm sekund "viset" proces od nástroje SecuniaPSI (viz screenshot). Ten pak prodlouží start PC.
Pokud výše zmíněný záznam nenajdete, je vše v pořádku. Ještě ve sloupci "CPU" sledujte, zda se střídají jádra při spouštění – tedy zda pracují všechna. Pokud ne, spusťte ve Windows nástroj "msconfig". Přepněte se na záložku "Spuštění počítače ", klikněte na "Upřesnit možnosti", zatrhněte položku "Počet procesorů" a vyberte takové číslo, kolik máte jader v CPU.

KONTROLA DISKU

Analýza čtení a zápisu

Běží-li systém stále pomalu, na vině bude nejpomalejší část dnešních počítačů – pevný disk. Podíváme se, kde naráží na své limity.
V nástroji pro monitorování výkonu nechte zobrazit jen grafy "Disk I/O" a "Disk Utilization". Všude, kde jsou hodnoty na maximu, nemá disk výkonovou rezervu – brzdí celý počítač. V grafu hned vidíte, jestli je to jen několik sekund, nebo zda disk brzdí velkou část startu.
V okně "I/O Counts" označte nejvíce zatíženou oblast, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte "Detail Graph". Zobrazí se okno s podrobnou analýzou, ze které vyčtete, které nástroje nejvíce zaměstnávají disk.
Výraznou pomocí je defragmentace pevného disku. Na Chip DVD najdete plnou verzi skvělého defragmentačního nástroje Defraggler. A o kolik zkrátí start systému? To si vyzkoušejte sami. Změřte si, jak dlouho trvá čas startu před defragmentací, poté disk defragmentujte a proveďte nové měření. Budete překvapeni, o kolik se start systému zrychlí.

KONTROLA SYSTÉMU

Hledání problémů v běžícím systému

Proces bootování už není možné dále optimalizovat. Stejným způsobem je ale možné provést analýzu při běžné práci. Necháte systém monitorovat vaši práci na PC a poté zanalyzujete, kde jsou slabá místa. Nevýhodou je, že pokud byste nechali systém monitorovat třeba několik hodin, dostali byste obrovské množství dat, která by bylo složité analyzovat.
Lepší volbou je, pokud necháte monitorovat jen konkrétní činnost, při které se vám zdá počítač pomalý – když nereaguje, z ničeho nic "zatuhne".
Spusťte příkazový řádek s právy správce, zadejte příkaz
xperf •–start •–on •diageasy
a začněte pracovat, abyste se dostali do oné "krizové" situace. Jakmile si myslíte, že máte zachycených dostatek dat, opět vyvolejte příkazovou řádku a zadejte příkaz
xperf •–d •c:\analyza.etl
Nástroj vytvoří na disku C: soubor "analyza.etl". Dvojitě na něj klikněte; dostanete stejná data jako při bootování, která už umíte analyzovat. Najděte tedy úzké hrdlo – zda se skrývá v pevném disku, procesoru nebo kdekoliv jinde. Zjistíteli, že brzdou je nějaký "obyčejný" program, zkuste jej odinstalovat, použít nějaký čisticí nástroj (CCleaner apod.) a poté jej znovu nainstalovat.
AUTOR@CHIP.CZ

BOOTCHECK
Doba startu: Nástroj Performance Toolkit měří dobu startu a zobrazuje detaily, jako třeba přístup k souborům.
VYTÍŽENÍ CPU
Zobrazení vytížení: Dvě barvy zobrazují zatížení dvou jader procesoru.
KONTROLA DISKŮ
Přezkoušení disku: Analyzujte výkon svého HDD. Nástroj ukazuje počet čtení (červené sloupce) a zápisů (modré sloupce). Čím méně operací je třeba, tím rychleji se systém spouští.
KONTROLA SYSTÉMU
Kontrola systému: Různé barvy ukazují právě běžící procesy a jejich aktivitu.


Zrychlení XP a Visty pomocí freewaru
Alternativa pro starší Windows: System Nucleus zrychlí i staré verze Windows.
Performance Toolkit od Microsoftu funguje jen ve Windows 7. Kdo chce analyzovat také starší Windows, ten musí sáhnout po freewarovém nástroji System Nucleus.

INSTALACE

Systém Windows XP není oficiálně podporován, my jsme však nástroj důkladně zkoušeli a i v těchto starých Windows funguje bezchybně. Po spuštění zvolte "Preferences | System Editor | Advanced Mode". Jen tak budete mít dostupné všechny funkce.

BOOTOVÁNÍ: PRYČ S BRZDAMI

Kliknutím na tlačítko "Startups" se zobrazí seznam všech položek, které se spouští spolu s operačním systémem. Nevíte, co některá položka znamená, co dělá a k čemu je dobrá? Klikněte na ni a v menu zvolte "View | Details". V levé části okna se zobrazí tabulka informující o detailech. Nechybí ani užitečná tlačítka, která vás odkážou na internet – zde získáte detaily o procesu, také jej můžete nechat zkontrolovat on-line antivirem. Pokud usoudíte, že je položka nepotřebná, nebo se dokonce jedná o malware, na úvodní obrazovce klikněte na tlačítko "Processes", vyberte nežádoucí proces, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte "Stop". Jakmile je proces zastavený, můžete jej smazat nebo odinstalovat.

SLEDOVÁNÍ VÝKONU

Program dobře poslouží i pro spouštění palubních nástrojů Windows, které jsou běžně skryty hluboko v systému. Například pokud v menu zvolíte "Tools | Daignostic & Repair | Performance Monitor", dojde ke spuštění nástroje pro sledování výkonu. Zde je možné okamžitě vidět zatížení systému.

PEVNÝ DISK: ANALÝZA JEDNÍM KLIKNUTÍM

System Nucleus obsahuje i nástroj pro podrobné zkoumání disků. Na úvodní obrazovce klikněte na ikonu "Disk & Drives". Vyberte diskovou jednotku, kterou chcete zkoumat, klikněte na ni pravým tlačítkem a zvolte "Details". Zobrazí se veškeré podrobnosti o disku.

SYSTÉM: JEDNODUCHÉ TWEAKOVÁNÍ

Pokud na úvodní obrazovce kliknete na "System Editor", dostanete se k mnoha nástrojům sloužícím pro pokročilé nastavení systému. Budete moci měnit všechna nastavení systému. Desítky parametrů se týkají jen zobrazení a displeje, snadno změníte systémové proměnné, změníte zabezpečení a vůbec budete mít množství nástrojů, kterými nastavíte systém k obrazu svému.

Foto: Detailně: "Volume Manager" podává špičkové reporty o discích.
Foto: Vše pod jednou střechou: Tuningový nástroj nabídne vše, co budete potřebovat



Foto: Odstranění: Tyto brzdy pak odstraňte ze seznamu položek, které se spouští se systémem.
Foto: Brzda: Najděte procesy, které bezdůvodně zpomalují start systému.
Foto: Chromý disk: Šikmé šedé úsečky ukazují, že disk je značně fragmentován. Defragmentace jej znatelně zrychlí.