NA DVD
Programy k tomuto článku najdete na Chip DVD pod indexem Na plný výkon.
Na plný výkon bez randálu
Přestal vás bavit řev, který se ozývá z počítače, nebo si chcete postavit nový, tichý systém? Nepomůže-li vysavač, můžete počítač ztišit pomocí našich rad a návodů. Ukážeme vám, jak postavit tichý stroj nezávisle na tom, jaký výkon potřebujete.
MARKUS HERMANNSDORFER
Hlučný počítač je k vzteku a dokáže otrávit při práci i při zábavě. Pokud jste nikdy nepracovali na tichém, nebo dokonce pasivně chlazeném počítači, asi si ani neuvědomujete, jak intenzivní hluk dokáže starší sestava či notebook vydávat. Ticho při práci s počítačem oceníte hlavně tehdy, když se potřebujete maximálně soustředit na svou činnost nebo si chcete v klidu zahrát hru nebo pustit film. Otravuje-li vás hluk vycházející ze staršího počítače, stačí vzít do ruky šroubovák a zkusit vyměnit pár ventilátorů, případně koupit několik gumových podložek či odhlučňujících výplní. Ještě lepší je ale postavit si z gruntu nový a tichý systém.
Rozsah a cena tišicí kúry bude záviset na tom, jak výkonný počítač si přejete ztišit či sestavit. Na základní ztišení vám vystačí pár stokorun, na stavbu nového multimediálního počítače pár tisíc, ale na sestrojení výkonné a zároveň relativně němé herní sestavy si budete muset připravit spíše desítky tisíc korun.
Herní počítač s nejvýkonnější grafickou kartou generuje velké zbytkové teplo, které je třeba co nejtišším způsobem dostat ze skříně ven. Nikdy se vám ale počítač nepodaří ztišit, pokud si již od začátku nebudete vybírat dostatečně tiché a v ideálním případě pasivní komponenty. Jednodušší práci a menší výdaje budete mít se sestavami určenými pro běžnou kancelářskou a domácí práci. U počítačů určených pro roli domácího centra multimediální zábavy doporučujeme dát pozor hlavně na výběr správného typu a velikosti skříně. Miniaturní krabičky s lesklým pianovým lakem jsou sice napohled hezké, designéři však u nich bohužel kladou důraz spíš na vzhled než na velikost ventilačních otvorů, dostatek prostoru pro chlazení komponent a ventilaci produkovaného tepla. Při výběru komponent vám může pomoci diagram na protější straně, na kterém najdete základní konstrukční rady a příklady vhodných komponent pro sestrojení tichého herního, kancelářského a multimediálního stroje.
Nejprve je dobré analyzovat, které komponenty v počítači je třeba ztišit nebo vyměnit, a poté je třeba spočítat náklady. Vlastníte-li hodně starý počítač, pravděpodobně bude levnější koupit nový tichý model, založený například na komponentech popisovaných na protější straně. V případě, že se nechcete zdržovat hardwarovými úpravami a nechcete utrácet za nový počítač, doporučujeme nejprve pečlivě vyčistit počítač (opatrně vyluxovat skříň za pomoci vysavače s plastovým nástavcem, profouknout chladič procesoru například stlačeným vzduchem, zkontrolovat a vyčistit ventilátory skříně, procesoru a grafické karty, popřípadě utáhnout šroubky upevňující pevný disk a optickou mechaniku). Jestliže se ale chcete pokusit snížit hlučnost počítače bez otevírání skříně, můžete vyzkoušet některý z freewarových nástrojů, které najdete na našem DVD pod indexem "Na plný výkon". Tyto utility nezaručí stejný ztišující účinek jako oprava či úprava hardwarových komponent, do určité míry ale pomohou.
Analýza: Najděte zdroje hluku
Dříve než se pustíte do otevírání počítačové skříně, dobře si poslechněte, odkud se rušivý hluk ozývá. Vychází spíše ze zadní strany, nebo se začne ozývat až v okamžiku, kdy vložíte disk do DVD mechaniky? Přesnější obrázek si můžete udělat prostřednictvím hlukoměru nebo smartphonu. Uživatelé iPhonu či iPodu Touch si mohou stáhnout z AppStore jak bezplatné, tak placené aplikace pro měření hlučnosti. Nám se líbil měřič DB160 (2,99 eura). Autor tohoto prográmku doporučuje použití externího mikrofonu, protože Apple použil v různých modelových řadách iPhonu a iPodu mikrofony s odlišnou kvalitou, která může ovlivnit výsledky měření. Pro smartphony s Androidem doporučujeme bezplatný nástroj Decibel, který podporuje několik měřicích metod.
Žádná z výše uvedených aplikací není absolutně přesná. Přesné měření nemůžete od levných mikrofonů použitých ve smartphonech čekat, lze je ale s úspěchem použít k odhalení nejhlučnějších komponent počítače. Nevýhodou rovněž je, že tyto aplikace měří pouze hladinu akustického tlaku v decibelech. Vhodnější jednotkou pro měření hlasitosti zvuku jsou sony, které lépe vypovídají o tom, jak působí hlučnost na lidský sluch. Měření v sonech používáme při testech hlučnosti v naší laboratoři a vycházíme z něj i v tomto článku. Náklady na pořízení měřicí techniky pro hodnocení hlučnosti zařízení v sonech jsou ale vysoké a pohybují se v řádu desítek tisíc korun.
Zatímco úroveň akustického tlaku vyjádřená v decibelech narůstá logaritmicky, škálování měření hlučnosti v sonech probíhá lineárně. Jednoduše řečeno, hluk na úrovni čtyř sonů je dvakrát silnější než hluk s naměřenou hodnotou dvou sonů. Převod hodnot mezi sony a decibely (a naopak) není možný bez složitého matematického vzorce a v praxi není použitelný vůbec, protože jej lze realizovat pouze v případě konstantních frekvencí. V případě počítače, jehož hlučnost většinou výrazně kolísá, není tedy převod z decibelů na sony vypovídající. Tabulku, která vám dá orientační přehled o rozdílu měření hlučnosti v sonech a decibelech, najdete například na stránce http://cs.wikipedia.org/wiki/Son_(akustika).
Úpravy: Hlučné komponenty a jak je ztišit
Poté, co jste lokalizovali zdroje nejotravnějších zvuků, můžete vzít do ruky šroubovák. Výčet nejhlučnějších komponent je téměř vždy stejný. Pro potřeby tohoto článku jsme použili tři roky starý testovací počítač, na jehož příkladu vám ukážeme postup řešení nejčastějších problémů s hlučností.
VENTILÁTOR: Největší podíl na vysoké hlučnosti starších počítačů mají malé vysokootáčkové ventilátory, které jsou kvůli omezenému průměru a rychlému otáčení při provozu mnohem hlučnější než moderní, pomalootáčkové ventilátory s větším průměrem. Čím větší ventilátor použijete, tím nižší otáčky potřebuje pro dosažení potřebného průtoku vzduchu. Uvnitř našeho starého testovacího počítače jsme objevili v předním čele skříně nasávací ventilátor o průměru 80 mm. Tento ventilátor nasává vzduch dovnitř počítače. Proud vzduchu směřuje přes základní desku k "výfukovému" (v našem případě 120mm) ventilátoru v zadní stěně skříně.
Přední ventilátor jsme vyměnili za nový kus značky Xilence (cca 80 Kč), který jsme do skříně upevnili pomocí gumových šroubů (tzv. antivibračních sloupků). Zadní ventilátor jsme nahradili 120mm modelem BeQuiet Silent Wings USC (cca 400 Kč), ale použít jsme mohli i stejně kvalitní ventilátor Noctua NF-S12B (také cca 400 Kč). Gumové šroubky lze buď koupit za pár korun samostatně, nebo si můžete cca za 300 Kč pořídit kompletní sadu pro odhlučnění počítače od výrobce Fractal, ve které najdete kromě spojovacího materiálu různé velikosti i vázací pásky na kabely a gumové "nožičky", které izolují skříň počítače od podlahy. Pouze výměnou dvou zmíněných ventilátorů a jejich přichycením gumovým spojovacím materiálem jsme snížili hlučnost sestavy na 1,6 sonu.
V případě starých počítačů můžete uvažovat i o výměně skříně. Bočnice moderních skříní umožňují osazení ventilátory až o průměru 33 cm. Ve skříních typu ATX je většinou proud vzduchu nasáván zepředu a ohřátý vychází ze zadní strany počítače. V každém případě doporučujeme, aby kapacita (a klidně i množství) "výfukových" ventilátorů byla větší než ventilátorů nasávacích. Tímto způsobem nejen předejdete přehřívání základní desky, ale sníží se i množství prachu usazovaného ve skříni.
Rychlost ventilátorů lze regulovat jak v BIOS, tak pomocí bezplatného nástroje SpeedFan (najdete na našem DVD). Opravdu luxusní řešení představuje ventilátor s hardwarovým regulátorem rychlosti otáčení Zalman ZM-MFC3 cca za 1 400 Kč. Ovládací panel této hračky se instaluje do 5,25" šachty a lze pomocí něj nezávisle ovládat až čtyři ventilátory, přičemž o jejich rotaci, stejně jako o teplotě systému i jednotlivých komponent a momentálním příkonu informuje velký grafický displej. Ovládání rychlosti ventilátorů se provádí nastavením síly proudu v rozmezí od čtyř do pěti voltů.
SKŘÍŇ: Vydává-li počítač kontinuální hluboký zvuk, mohou jej způsobovat bočnice počítačové skříně. Pokud jsou bočnice příliš tenké nebo špatně uchycené, mohou mít vůli a přenášet vibrace ze základní desky a způsobovat tak její rezonování. Snížení vibrace skříně lze dosáhnout gumovými nožičkami nebo uložením počítače na pěnovou podložku. Například Akasa nabízí izolační antivibrační samolepicí hmotu AK-PAX-2 (cca 400 Kč), která tento problém dokáže vyřešit. Pomocí této izolační vložky jsme snížili hlučnost počítače na úroveň 1,5 sonu. Výraznějšího ztišení počítače bychom dosáhli výměnnou skříně za větší. Tímto způsobem je možné vyřešit dva problémy najednou. Zaprvé vyřešíte problém s rezonancí a hlučností skříně, zadruhé bude ve skříni více prostoru pro proudění vzduchu a nová skříň bývá většinou osazena dvěma velkými ventilátory.
PROCESOR: Levné a malé ventilátory a chladiče procesorů jsou většinou výrazným zdrojem hluku. V případě kancelářského počítače, u něhož málokdy potřebujete dosahovat maximálního výkonu CPU, je řešením snížení úrovně napájení procesoru v BIOS, které s sebou nese i zpomalení otáček ventilátoru a s tím spojené ztišení sestavy. Pokud ale potřebujete všechen výkon, který procesor dokáže nabídnout, nebo dokonce procesor přetaktováváte, neobejdete se bez nového chladiče.
Chladič procesoru musíte většinou vybrat podle typu patice, ve které je procesor uložen, ale existují i univerzální řešení, která většinou podporují všechny používané patice. Náš testovací počítač byl vybaven základní deskou Asus s paticí LGA775, do níž byl uložen dvoujádrový procesor Intel Core Duo. Ideální kombinaci mezi výkonem a cenou nabízí pro tuto patici téměř bezhlučný chladič Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev. 2 cca za 450 Kč. Dražším, ale ještě lepším řešením pro dostatečně velkou skříň je ohromný chladič Noctua NH-D14 cca za 1 700 Kč, který lze použít i s nejnovějšími procesory s paticemi Intel LGA1156, 1155 a 1366 a AMD AM3. Tento opravdu velmi velký chladič s hmotností přes jeden kilogram se však hodí opravdu pouze pro prostorné skříně, ve kterých je základní deska umístěna horizontálně. I v případě procesorových chladičů platí, že čím větší je chladicí plocha žebroví, tím tišší je i jeho provoz. Ideálním řešením pro maximální ztišení procesoru je právě chladič osazený 12cm ventilátorem. Noctua NH-D14 je osazen dokonce dvěma takovými ventilátory. Mimochodem, při stavbě jiného počítače jsme nedávno osadili počítač s prostorově menší skříní Thermaltake Armor A30 a procesorem Intel Core i5-2500K chladičem Noctua NH-C12P SE14. Tento chladič se do skříně nevešel s ventilátorem, takže počítač (s nepřetaktovaným procesorem) je chlazen naprosto pasivně a pracuje s teplotou okolo 37 °C. Instalace nového chladiče snížila hlučnost naší staré testovací sestavy na úroveň 1,3 sonu.
GRAFICKÁ KARTA: Tyto komponenty běžně dosahují hlučnosti srovnatelné s vysoušečem vlasů, konzumují v plném výkonu až 320 wattů (nVidia GeForce GTX 480) a dosahují takových teplot, že je k podivu, že počítač, ve kterém se nacházejí, neshoří. Nejvýkonnější grafické karty bývají osazeny masivním měděným chladičem a vysokootáčkovými ventilátory, které způsobují značný hluk.
Nepotřebujete-li zrovna nejmodernější a nejvýkonnější grafickou kartu, na internetových aukcích seženete doslova za hubičku starší grafiky střední třídy. Pokud se vám i tak bude zdát hluk grafické karty příliš otravný, můžete si pořídit heat-pipový měděný chladič Revoltec V102 cca za 350 Kč. Instalace nového chladiče na grafickou kartu je ale složitější než osazení nového chladiče procesoru. Výběr správného a vhodného chladiče grafické karty zpravidla závisí na přesném modelu použité grafiky.
Pokud si na výměnu chladiče grafické karty netroufáte, můžete snížit hlučnost ventilátoru prostřednictvím freewarového nástroje Rivatuner. Autoři této utility popisují použití na stránkách www.guru3d.com (návod jsme zveřejnili rovněž v Chipu 9/2010 na str. 42–43), ale tento způsob utišení ventilátoru grafické karty přináší pouze omezené výsledky a není naprosto bezpečný.
Třetí a nejdražší variantou je nákup výkonné grafické karty s pasivním chlazením, která negeneruje žádnou hlučnost. Cenově dostupným řešením je například nákup grafiky s čipem ATI Radeon HD 5450, která bývá snadno instalovatelná a přijde cca na 700 Kč. Výkonnější pasivně chlazenou grafikou je například Gigabyte Radeon HD 5750 Silent Cell 1024MB GDDR5 cca za 2 600 Kč. Osazení naší staré testovací sestavy pasivní grafikou přineslo výrazné snížení hlučnosti o dalších 0,5 sonu.
PEVNÝ DISK: Stejně jako u ventilátorů i u pevných disků stojí za hlučností rychlost otáčení. V případě pevných disků však neexistuje způsob, jak dostat jejich rotaci pod kontrolu. Nejlepším, ale zároveň nejdražším řešením je přechod na SSD disk, jako například Corsair Force F120 (cca 5 000 Kč). SSD disky ukládají data na flashovou paměť, neobsahují rotující datové plotny a jsou naprosto bezhlučné.
V případě, že si chcete nechat starší magnetický, disk, vyjměte jej ze skříně a ustrojte do kitu Cooltex Disk Silencer cca za 170 Kč nebo Acutake ACU-DarkHDDSilencer cca za 260 Kč.
ZDROJ: Napájecí zdroje mívají často poměrně malé ventilátory, které se rychle zanášejí prachem a zvyšují hlučnost sestavy. Výměna ventilátoru zdroje je možná a není nákladná, zdroj by však rozhodně uživatelé neměli otevírat, protože i u vypnutého počítače hrozí zásah elektrickým proudem.
Alternativou může být nákup nového zdroje s velkým regulovaným ventilátorem. Cena zdrojů s velkým pomalootáčkovým ventilátorem závisí hlavně na jeho výkonu. U obyčejné sestavy se obejdete s 350- až 400W zdrojem, který lze koupit od 400 Kč.
O poznání dražší jsou zdroje s pasivním chlazením a nulovou hlučností. Do našeho starého počítače jsme vložili pasivně chlazený zdroj Seasonic X-460FL cca za 3 000 Kč. Pokud nebudete sestavu používat ke hraní her a vystačíte si s nižším výkonem zdroje, můžete použít levnější pasivní 300W zdroj.
Námi provedená úprava starší testovací sestavy přinesla snížení hlučnosti z původní hodnoty 2,0 sonu na úroveň 0,6 sonu. Výsledné náklady se pohybovaly okolo 7 500 Kč.
Poslední překážka: DVD mechanika
Po všech provedených úpravách bude nyní váš počítač pracovat mnohem tišeji. To bude ale platit pouze do okamžiku, kdy do optické mechaniky vložíte DVD či Blu-ray disk. Ve chvíli, kdy se budete chtít podívat na DVD film, se počítač opět může nesnesitelně rozeřvat, zvláště poté, co bude hlučnost optické mechaniky postavena do kontrastu s tichým chodem upravené sestavy.
Jediným opravdu zaručeným řešením je přestat používat optickou mechaniku. Filmy, hry a další programy můžete ukládat na externí pevný disk, toto řešení ale bohužel nevyřeší problém s chráněnými disky. Určitým řešením může být softwarové snížení rychlosti otáčení DVD mechaniky prostřednictvím freewarového programu Nero DriveSpeed, ten ale nefunguje se všemi mechanikami a všemi verzemi operačních systémů.
AUTOR@CHIP.CZ
Ušetřete: Ztišení PC zdarma
Výměna hardwaru stojí peníze a tiché sestavy přímo od výrobců bývají o dost dražší než obyčejné počítače. Na DVD jsme přiložili několik freewarových nástrojů, pomocí nichž můžete ztišit chod počítače bez jakýchkoliv nákladů.
SILENTDRIVE
Staré IDE disky byly vybaveny vnitřním systémem regulace hlučnosti AAM (Automatic Acoustic Management), operační systém Windows ale ovládání tohoto systému nezvládal. Prostřednictvím programu Silentdrive lze tuto funkci aktivovat a pomocí posuvníku softwarově řídit hlučnost disku. Spolu s hlučností klesá i přenosová rychlost disku.
CPUCOOL
Tento nástroj spolupracuje téměř se všemi základními deskami vybavenými čipsety Intel, Ali, VIA, AMD a Sis, lze jej ale použít pouze pod 32bitovým operačním systémem. Kromě frekvence procesoru a napětí jádra ukazuje i teplotu, napájení a okamžitou spotřebu. Snížením frekvence a napájení procesoru sice dojde ke zmenšení jeho výkonu, ale tím pádem i k redukci zbytkového tepla, které procesor vyzařuje. Pokud je chladič procesoru řízen tepelným čidlem, sníží se tak i otáčky i hlučnost ventilátoru nad chladičem CPU.
NOTEBOOK HARDWARE CONTROL
Prostřednictvím tohoto nástroje mohou uživatelé snížit frekvenci mobilního procesoru, grafické karty i výkon pevného disku, což má pozitivní účinek na prodloužení výdrže notebooku při provozu na akumulátor. Kromě vyšší mobility je výhodou i snížení hlučnosti notebooku.
SPEEDFAN
Tato freewarová utilita dokáže sledovat a regulovat rychlost ventilátorů uvnitř počítače přímo z prostředí Windows. Na listu "Readings" ukazuje program teplotu CPU, základní desky a napájecího zdroje. Pokud se rozhodnete snížit rychlost otáčení ventilátorů, kontrolujte pravidelně teplotu jednotlivých komponent, aby nedošlo ke zbytečnému poškození počítače
HERNÍ PC
Pracuje neustále na plný výkon, a proto potřebuje velké ventilátory a nejvýkonnější chladiče procesoru i grafické karty.
Ventilátor skříně: Vyměňte starší nasávací a výfukové ventilátory skříně za větší s pomalým otáčením.
Procesor: Extrémně výkonné procesory ochladí mohutný chladič s velkým větrákem.
Grafická karta: Snížení hlučnosti i výkonné grafické karty dosáhnete instalací speciálního chladiče GPU.
Pevný disk: SSD disky neobsahují rotující plotny a nevydávají žádný hluk.
Zdroj: V ideálním případě použijte model s pasivním chlazením, u herního stroje však alespoň s výkonem 500 W.
Celková cena: cca 21 000 Kč
MULTIMEDIÁLNÍ PC
Většinou nepracuje na vysoký výkon. K odhlučnění stačí průměrné komponenty.
Ventilátor skříně: Vyměňte starý unavený ventilátor skříně za nový model s nízkými otáčkami.
Procesor: Tepelný výkon procesoru není tak vysoký, takže stačí chladič běžné velikosti.
Grafická karta: Na přehrávání HD filmů bohatě stačí grafická karta s pasivním chlazením.
Pevný disk: Pevný disk lze od skříně izolovat prostřednictvím antivibračních podložek a šroubů.
Zdroj: Pro účely multimediálního PC stačí pasivní napájecí zdroj s výkonem 400 W.
Celková cena: cca 5 500 Kč
KANCELÁŘSKÉ PC
V nejhorším případě jej ztišíte i prostřednictvím softwarových nástrojů. Pro hardwarové ztišení stačí průměrné komponenty.
Ventilátor skříně: Hluk a vibrace skříně lze snížit pomocí antivibračních sloupků a nízkootáčkových ventilátorů.
Procesor: Prostřednictvím programu CPUCool můžete snížit frekvenci procesoru a tím i hlučnost jeho ventilátoru.
Grafická karta: Pro práci s kancelářskými aplikacemi a internetem stačí pasivní nebo integrovaná grafická karta.
Pevný disk: Hlučnost starších IDE disků je možné snížit pomocí programu SilentDrive.
Zdroj: Kancelářské PC si vystačí s 300W zdrojem, ideálně opět pasivním.
Celková cena: cca 3 500 Kč
Foto: Velký je nejlepší: Do pozice výfukového ventilátoru skříně nainstalujte tak velký větrák, jak umožňují otvory ve skříni. Ideální je 120mm ventilátor s možností regulace otáček.
Foto: Změřte hlučnost: Aplikace deciBel pro smartphony s Androidem slouží k měření akustického tlaku v dB.
Foto: Izolace skříně: Izolační pěna sníží vibrace bočnic. Při montáži ji dobře vyhlaďte.
Foto: Pasivní grafika: Na trhu existují i pasivně chlazené, a tedy bezhlučné grafické karty, na kterých lze hrát středně náročné hry.
Foto: Po instalaci: Cenově dostupný chladič Arctic Freezer má hlučnost jen 0,9 sonu. Má větší žebroví i ventilátor než klasický boxovaný chladič.