Přejít k hlavnímu obsahu

Firefox 4.0 versus Internet Explorer 9.0

NAJDETE NA DVD

Programy k tomuto článku najdete v rubrice Servis.

ČLÁNEK NA WEBU

Článek naleznete na www.chip.cz

Firefox 4.0 versus Internet Explorer 9.0

Je nová verze Firefoxu stejně rychlá jako Google Chrome? Může IE9 smazat špatné vzpomínky z předchozích verzí? Na tyto otázky známe odpovědi.
ALEŠ PŘISTÁL

Prohlížeč Mozilla Firefox 1.0 debutoval v roce 2004 a zavedl nové standardy. Byl rychlejší, méně komplikovaný a nabízel více funkčnosti než ostatní prohlížeče.
11. 12. 2008 je v historii prohlížeče velmi důležité datum. V té době debutoval Google Chrome ve verzi 1.0. Chrome byl rychlejší než Firefox, měl jednodušší rozhraní, ale postrádal funkčnost – včetně podpory rozšíření. Nové funkce jsou však přidávány pravidelně s každou verzí a ty se objevují se vzrůstající frekvencí. Prohlížeč si získal své místo u 12 % uživatelů internetu.

Mozilla Firefox 4.0

Mozilla ve svém dokumentu pro recenzenty popisuje nádherné změny, které nastaly v rozhraní. Je zde spousta vět se slovem "inteligentní". Většina lidí, kteří vidí novou verzi prohlížeče, si však řekne, že vypadá jako Chrome. Ona podoba by ale neměla být brána jako nevýhoda! A to je v podstatě to nejdůležitější, co potřebujete vědět o rozhraní.
S výraznými změnami ve Firefoxu 4.0 by měl být zmíněn pohodlný přístup k vašim oblíbeným stránkám spolu se záložkou v horní části obrazovky. Zajímavým řešením je možnost "Přepnout na panel". Když začnete psát adresu stránky, která je otevřena v jiné záložce, prohlížeč navrhne přejít na danou záložku. Jednoduché, ale geniální.

Spousta neviditelných novinek

Firefox 4.0 doznal celé řady změn "pod kapotou", které nejsou pro běžného uživatele patrné. Mozilla opět rozšířila možnosti HTML5 a díky tomu nabízí lepší podporu videa, audia nebo drag & drop funkcí.
Důležité je, že prohlížeč podporuje GPU akceleraci stejně jako Internet Explorer 9. Ve Windows je podporována technologie Direct2D a Direct3D a na Macu OpenGL. Na rozdíl od aplikací Microsoftu podporuje Firefox WebGL, který výrazně zvýší možnosti pro vývojáře vytvořením trojdimenzionálních internetových aplikací.
Výkon JavaScriptu ve Firefoxu 3.6 byl velký problém. Proč? Na scéně se objevil Chrome a nastavil nové standardy v této oblasti. Mozilla musela rychle reagovat a vytvořit zcela nový engine nazvaný JägerMonkey JS.
To nejsou všechny novinky. Mozilla také podporuje nový videoformát – webme. Opravám se nevyhnulo ani CSS3, které významně ovlivňuje schopnost vytvářet animace bez použití Flashe. K dispozici je podpora písma OpenType, což umožňuje větší kontrolu nad fonty (včetně ligatury a kerningu neboli úprav mezer mezi určitými dvojicemi písmen). Zajímavé je, že nový Firefox také podporuje multitouch, ale pouze ve Windows.

Internet Explorer, pravdivý příběh

Smůla Microsoftu začala v roce 2001 s vydáním operačního systému Windows XP. Zároveň s tímto systémem "debutoval" i Internet Explorer 6. Všechno vypadalo velmi dobře, 95 % uživatelů internetu používalo tento prohlížeč, což je impozantní výsledek. Zdá se, že někdo ve společnosti Microsoft řekl: "Jsme tak rozšíření, že máme celý trh v oblasti prohlížečů. Zastavme rozvoj sítě, buďme zlí!"
Osobně mám dojem, že jediným důvodem, proč Microsoft přišel s IE7, byla změna vzhledu prohlížeče Firefox v roce 2004. Společnost Microsoft se rozhodla, že nebude moc spěchat, takže finální verze IE 7 se objevila až v říjnu 2006. Který z prohlížečů je lepší? Ačkoli v této verzi už jsou k dispozici záložky a zoom webových stránek, odešlo hodně uživatelů ke konkurenci. Pokud jde o jádro prohlížeče, něco se samozřejmě zlepšilo, přesto byl IE v té době ještě velmi daleko za možnostmi Firefoxu.
Na vydání IE7 jasně vydělala konkurence, a to hlavně Firefox. Odpovědí na růst popularity Firefoxu byl Internet Explorer 8, který debutoval v březnu 2009. Přiznejme si, že Microsoft se ze svých chyb aspoň trochu poučil a na nové verzi svého prohlížeče pořádně zapracoval. To však příliš nepomohlo, protože i Google Chrome a Firefox neustálé zlepšovaly své funkce a možnosti. Microsoft se snažil IE8 co nejvíce přiblížit konkurenci, IE8 byl ale pomalý, a proto zůstal někde vzadu. Až do teď!

Internet Explorer 9

Protože předchozí taktika nepřinesla očekávané výsledky, Microsoft se rozhodl změnit svůj prohlížeč od samého základu! Již první uvedení beta verze nového prohlížeče s označením "9" naznačilo, že změny jsou obrovské.
Rychlost je něco, co bylo v předchozích verzích prohlížeče opomenuto. Nyní se však v tomto ohledu může Internet Explorer srovnávat s konkurencí. Je to díky kompletně přepracovanému jádru a velký vliv má i hardwarová akcelerace, která využívá výkonu grafické karty. A výsledek? Jak vidíte nejen v našich testech, Internet Explorer se vrací do hry. Velkých změn doznalo i uživatelské rozhraní. V současné době máme pouze adresní řádek, který se stal zároveň vyhledávací lištou.
Zcela přepracována byla nová záložka. Po jejím otevření nyní uvidíte seznam často navštěvovaných webů s ikonou stránky. Musím přiznat, že myšlenka je dobrá a vypadá to pěkně. Ani zde se však nezapře inspirace konkurencí, přesněji řečeno velmi to připomíná "Operu", kde se podobné funkce objevily již dávno.
Microsoft se konečně zbavil vyskakovacích oznámení, která nebyla nejvhodnějším řešením. Okna byla nahrazena útulným proužkem, který se objeví v dolní části obrazovky. V tomto místě si můžete číst všechny zprávy nebo informace o stažených souborech. Na umístění tohoto informačního pole si však uživatel musí zvyknout.

Výsledky testů

Samozřejmě jsme se rozhodli ověřit, jak si jednotlivé verze prohlížečů vedou v testech. Pro začátek se podívejme, jak funguje JavaScript. K tomuto účelu jsme použili test vyvinutý společností BenchmarkKraken ... Mozilla. Základem tohoto testu je populární, mírně vylepšený SunSpider test.
Výsledek Firefoxu by neměl nikoho překvapit. Chrome je na tom trochu hůře a nový Internet Explorer jasně vyčnívá. Pro srovnání je v testu zahrnut i Firefox 3.6!
V testu SunSpider dopadl prohlížeč od Microsoftu překvapivě dobře. Firefox a Chrome si jdou evidentně po krku. Všimněte si výsledku, kterého dosáhl Internet Explorer 8 – rozdíl je ohromující.
IE8 se však již objeví pouze v této zkoušce a v následujícím testu – Peacekeeper. Důvod? Je tak pomalý, že většina testů se dříve zastaví. Kromě toho prohlížeč nepodporuje mnoho nových technologií.
Peacekeeper benchmark vytvořil tým, který je zodpovědný za známý benchmark 3DMark. Chrome zde Internet Exploreru a Firefoxu vůbec nedává šanci. Opera 11 se jako jediný prohlížeč drží v těsném závěsu.
FishIE tank je test vyvinutý společností Microsoft a je kompatibilní se standardy W3C. To znamená, že je vynikajícím nástrojem pro měření výkonu GPU akcelerace. Jak můžete vidět, výkon grafické karty nejlépe využívá Firefox 4.0, IE a Chrome mnoho neztrácejí. Firefox 3.6 podává chabý výsledek vzhledem k nedostatku podpory pro GPU, stejně jako Opera 11.
Další test pro testování hardwarové akcelerace ukazuje v dobré kondici Firefox 4.0, i když tentokrát se Internet Explorer 9 ukázal o něco lepší. Google Chrome poněkud ztrácí. Opera je na tom i přes nedostatek podpory pro GPU "docela" dobře.
Na konci testu zkontrolujme WebGL (nesmí být zaměňován s hardwarovou akcelerací). Test byl vyvinut společností Google, i přesto však vyhrává Firefox 4.0. Výsledky IE9, Firefoxu 3.6 a Opery nejsou a ani nebudou, protože prohlížeče nepodporují WebGL.

Kde je pravda

Zdá se, že po téměř roční technologické dominanci Googlu se situace v oblasti prohlížečů začíná stabilizovat. Mozilla Firefox 4.0 ukazuje, že je opět v čele. Rozhraní je velmi jednoduché a proti výkonu nemůžeme mít žádné námitky. Po pár dnech používání Internet Exploreru 9 mám podobný dojem i u tohoto prohlížeče.
Internet Explorer dříve sloužil pouze ke stažení Opery, Firefoxu nebo Chrome. V současné době se situace mění a používání IE9 je uživatelsky přívětivější a nabízí při práci s internetem více pohodlí.
ALES.PRISTAL@CHIP.CZ

Foto: Internet Explorer 9: Grafický rozcestník stránek dle oblíbenosti.
Foto: Firefox 4: Seskupování záložek v praxi!
Foto: FishIE tank: Graf zobrazuje počet snímků za sekundu u jednotlivých prohlížečů.
Foto: Peacekeeper: Chrome nedává své konkurenci šanci. Čím více bodů má prohlížeč, tím lépe.
Foto: SunSpider: Internet Explorer 9 přeběhl svou konkurenci. Čím méně má prohlížeč milisekund, tím lépe.

Samsung Galaxy Tab 10.1 a Tab 8.9

Samsung rozšiřuje řadu tabletů Galaxy Tab

Nové tablety Galaxy Tab 10.1 a Galaxy Tab 8.9 mají větší displej než původní 7" model GT-P1000, jsou štíhlejší a obsahují také nejnovější verzi operačního systému Android Honeycomb, doplněnou vlastním uživatelským rozhraním společnosti Samsung. Displeje TFT mají rozlišením WXGA a díky tenčímu rámečku jsou přehlednější.
Tablety obsahují panel s aplikacemi, který poskytuje rychlý přístup k běžně užívaným funkcím, jako je správce úloh, kalendář a hudební přehrávač. Ty lze spouštět, i když jsou zároveň spuštěny další hlavní aplikace, včetně stahování velkých souborů a editace dokumentů. Tyto miniaplikace podporují multitasking.
Tablety jsou vybaveny aplikacemi Readers Hub a Music Hub, které umožňují přístup k široké sbírce 2 milionů knih, 2 000 novinových titulů (ve 49 jazycích), 2 300 časopisů (ve 22 jazycích) a 13 milionů písní. Oba přístroje podporují také aplikaci Social Hub – rozhraní, přes nějž můžete přistupovat ke všem svým kontaktům, údajům v kalendáři i k účtům na sociálních sítích. Podporují přehrávání videosouborů v plném HD rozlišení a jsou vybaveny dvěma kamerkami (na čelní straně s rozlišením 3 Mpx a na zadní straně s rozlišením 2 Mpx). Oba tablety pohání dvoujádrový procesor s frekvencí 1 GHz a podporují technologie Bluetooth, Wi-Fi a/b/g/n a HSPA+. Samsung Galaxy Tab je ve verzi 10.1 vybaven TFT LCD displejem o velikosti 10,1" a má tloušťku 8,6 mm a hmotnost 599 g. Přístroj Galaxy Tab 8.9 má tloušťku 8,6 mm a váží pouhých 450 g.
INFO: www.samsung.cz

TeamViewer pro Android

Po zkušební fázi zveřejnil TeamViewer finální verzi App pro androidové mobily. Nyní můžete přes smartphone nebo tablet obsluhovat vzdálené počítače. Jako u každé verze TeamVieweru je použití pro nekomerční účely bezplatné.
Po startu App se můžete spojit během krátké doby se vzdáleným počítačem. Operační systém přitom nehraje roli. Android App je kompatibilní se všemi systémy Windows, Mac a Linux. Uživatel vidí obrazovku počítače na displeji přístroje a ovládá systém pomocí známých pokynů. TeamViewer Android App běží od Android verze 1.6.
INFO: www.teamviewer.com/mobile

Toshiba STOR.E STEEL S a STOR.E ALU 2S

Dvě nové řady externích disků USB 3.0

Společnost Toshiba uvádí na trh dvě řady externích pevných disků s rozhraním USB 3.0, nazvané STOR.E STEEL S a STOR.E ALU 2S. Nabízí rychlý přenos dat a kapacitu do dvou terabajtů. Oznámené disky se budou prodávat jak v 3,5", tak v 2,5" provedení. 2,5" externí pevné disky disponují kapacitou maximálně 1 TB, v prodeji však budou i varianty s kapacitou 500 GB, 640 GB a 750 GB. V řadě STOR.E ALU 2S bude k dispozici i 3,5" formát s kapacitou 1 TB, 1,5 TB a 2 TB. Díky kovovým krytům mají být externí disky dostatečně odolné a spolehlivé a dodávat se budou v několika barevných provedeních.
INFO: www.toshiba.cz

Informace o reformách

Společnost Fincentrum Media spustila internetový portál České reformy, který přináší informace, názory a studie k probíhajícím vládním reformám. Nové internetové stránky přináší na jednom místě rozhovory s představiteli veřejné i soukromé sféry, tiskové zprávy jednotlivých subjektů.
Komentář redakce: Spuštění projektu provázela velká sláva. Bylo by však chybou se domnívat, že se jedná o unikátní obsah, neboť většina článků je přejata ze zpravodajských webů společnosti Fincentrum. Zcela nepochopitelná nám připadá možnost přidávat k jednotlivým článkům komentáře.
INFO: www.ceskereformy.cz

Intel Solid State Drive 320 Series

Třetí generace SSD disků

Třetí generace disků Intel SSD 320 Series využívá 25nm paměti NAND flash. Nabízí jak standardní kapacity 40, 80, 120 a 160 GB, tak i vyšší kapacity 300 a 600 GB. Nové disky nabízí vyšší výkon i spolehlivost a jsou zároveň až o 100 USD levnější než stávající model Intel X25-M SSD. Řada disků je cílena na běžné uživatele, podnikové IT nebo počítačové nadšence, kteří chtějí zvýšit výkon svého počítače oproti tradičním mechanickým pevným diskům. Využívá rozhraní SATA II o rychlosti 3 Gb/s. V nejvýkonnějších modelech realizuje až 39 500 vstupně-výstupních operací za sekundu (IOPS) při náhodném čtení a 23 000 IOPS při náhodném zápisu. Výrobce také udává rychlost zapisování až 220 MB/s při sekvenčním zápisu a při sekvenčním čtení až 270 MB/s. Řada Intel SSD 320 používá vlastní firmware i řadič. Součástí nových disků je i 128bitový šifrovací standard na každém disku, který zajišťuje ochranu dat v případě ztráty nebo krádeže.
INFO: www.intel.com

Bezpečnost

Nové firewally ZyWALL

Společnost ZyXEL uvedla na trh nové bezpečnostní brány (USG – Unified Security Gateway) řady 50/20/20W. Nová řada ZyWALL USG 50/20/20W využívá integrovaný procesor s gigabitovou architekturou. Obsahový filtr s možností nastavení míry ochrany zajišťuje kontrolu dat v reálném čase během provozu. Stará se o to, aby všechna data, která procházejí sítí, byla zkontrolována a nebezpečná data zablokována, a to bez újmy na datové propustnosti a rychlosti aplikací (např. stahování souborů, e-mail, vyhledávání dat). ZyWALL USG 50/20/20W také chrání síť před riziky virové nákazy a dalších internetových hrozeb s využitím funkce clean-traffic.
Brány rovněž nabízí zelené funkce: jedná se o úsporné funkce, které snižují náklady na energii s využitím inteligentní řídicí technologie. Technologie automaticky detekuje síťový provoz, sleduje status zařízení a jeho teplotu a podle toho upravuje spotřebu energie.
INFO: www.zyxel.cz

WD My Book Studio Edition II

Externí disk s kapacitou 6 TB

Externí disk s kapacitou 6 GB a rozhraními eSATA, FireWire 400 a 800 a USB 2.0 nabízí společnost Western Digital. Její nový produkt WD My Book Studio Edition II je navíc kompatibilní s Apple Time Machine. Disk s novou kapacitou poskytuje uživatelům 33 % ukládacího prostoru navíc oproti předchozím kapacitám při zachování shodné plochy, kterou disk zabere na pracovní ploše.
Kombinace rozšířené, 6TB kapacity a kompatibility s Apple Time Machine nabízí řešení pro ukládání dat pro celou řadu profesionálních uživatelů včetně umělců, designérů, fotografů, právníků, lékařů a další skupiny podnikatelů. Trochu nás však udivuje absence rychlejšího standardu USB 3.0. WD My Book Studio Edition II používá interní pevné disky WD GreenPower a podle výrobce spotřebuje zhruba o třetinu méně energie než klasické externí dvoudiskové krabičky.
INFO: www.wdc.com