Programy k tomuto článku najdete na DVD pod indexem Hardware
Využijte starý hardware
Máte doma hromadu starých počítačových komponent? Nevyhazujte je! Správný kutil je dokáže ještě dobře využít.
MANUEL SCHREIBER
Možná máte stejně jako my spoustu krabic se starými notebooky, počítači, pevnými disky a dalšími, v moderním počítači dnes už těžko využitelnými komponentami. Co s nimi? Asi by je bylo možné prodat v internetové aukci, ale většinou to nejsou žádné unikáty a stejně byste za ně moc neutržili. Vyhodit je se vám také nechce, protože přece jen ještě jakžtakž fungují. Co je zkusit ještě nějak použít?
Podle Moorova zákona se výkon počítačů zdvojnásobuje každé dva roky. Logicky se tedy za pár let i z původně výkonného stroje stane stařík v důchodovém věku. Staré železo ale může stále dobře posloužit. Ukážeme vám, co vše se ze starého nebo odloženého hardwaru dá postavit a na co hravě stačí. Základní softwarové nástroje, o kterých bude řeč, najdete na našem DVD.
Počítač jako domácí server
Máte doma starý počítač a nevíte, co s ním? I přes poněkud obstarožní výkon může posloužit jako malý domácí server. Ještě lepší než starý desktop je nepoužívaný starší netbook, který má na rozdíl od starších počítačů mnohem nižší spotřebu. Spotřebu staršího stolního počítače můžete snížit tím, že z něj odstraníte zbytečné pevné disky a "nejžravější" komponenty, jako je grafická karta.
Recyklovaný domácí server nastavíte snadno. Jediné, co kromě starého hardwaru a propojení s routerem budete potřebovat, je stará licence Windows a program FileZilla Server, který můžete buď stáhnout z internetu, nebo jej najdete na našem DVD. Možnosti sdílení dat po síti sice nabízejí samotná Windows, ale program FileZilla vám výrazně zjednoduší práci při nastavování potřebných parametrů. Nabídne vám i možnost zbudování zabezpečeného serveru pro sdílení dat prostřednictvím internetu.
Během instalace můžete upřesnit způsob, jakým se bude FileZilla Server na serveru spouštět. Pokud nejste zkušeným uživatelem tohoto programu, doporučujeme zvolit standardní nastavení "Install as service, started with Windows", které bude program FileZilla automaticky spouštět po naběhnutí operačního systému. Poté musíte zadat port konfiguračního rozhraní – můžete ponechat standardní výchozí port, stejný jako používá uživatelské rozhraní. Po dokončení instalace se zobrazí okno s adresou serveru a předem zadaným portem. Potvrdíte komunikační nastavení spojení a můžete přejít k nastavení uživatelských účtů, které najdete v menu "Edit | Users". Přidání uživatele provedete kliknutím na položku "Add". Přístupové heslo přiřadíte uživatelskému účtu v nabídce "Account settings".
Po založení uživatelských účtů je třeba nastavit uživatelům v rámci domácí sítě sdílení adresářů tak, aby mohli přistupovat k obsahu pevného disku. V tomto případě se nabízí řada možností podle toho, jak chcete server využívat. Pokud chtějí uživatelé vytvořit zálohu osobních dat, musí vytvořit odpovídající adresáře (například "Záloha notebooku" či "Záloha stolního počítače") a nastavit ochranu heslem. Praktický je i další adresář, do kterého budou mít přístup všichni ostatní uživatelé. Sdílené adresáře vytvoříte v nabídce "Shared folders", kde v položkách "Files" a "Directories" nastavíte cestu ke sdílenému adresáři i přístupová práva uživatelů. Zkopírování uživatelských práv pro přístup k podadresářům sdílené složky provedete zaškrtnutím položky "+ Subdirs".
Staré PC nemusí ještě do šrotu
Přístup uživatelů k datům na serveru umožňuje FTP klient FileZilla, který najdete rovněž na našem DVD. Do něj vložíte IP adresu serveru a login a heslo uživatele. Mnohem pohodlnější je ale namapovat v průzkumníku Windows síťový adresář jako diskovou jednotku. Pracujete-li s Windows XP nebo Vista, pak vám při namapování pomůže průvodce, který spustíte kliknutím na menu "Nástroje | Připojit síťovou jednotku ". Pod Windows 7 stačí vyhledat adresář v rámci sítě a přetáhnout jej na ikonu "Počítač ". Operační systém se automaticky zeptá, zda chcete připojit síťové složky jako disk, a spustí průvodce.
PC jako mediální centrum a retrokonzole
Staré počítače sice nemusí stačit na nejnáročnější výpočetní úlohy nebo náročné 3D hry, ale pokud je vybavíme méně náročným softwarem, stále je lze použít k řadě praktických úkolů. Jedním z nich může být centrum pro přehrávání hudby a videa na velkoplošném domácím televizoru. Před připojením k televizoru však musíte starší počítač vybavit grafickou kartou s patřičným videokonektorem, ideálně s HDMI portem, kterým můžete do televizoru přenášet v digitální kvalitě nejen obraz, ale i zvuk. Grafické karty s hardwarovou akcelerací HD filmů a nízkým výpočetním výkonem lze sehnat již od několika stokorun. Zajímavou volbou je například karta s grafickým čipem Radeon HD2400, která stojí okolo 400 Kč a disponuje DVI, VGA a S-Video konektorem. Podporuje HDCP a HDMI konektor je k dispozici prostřednictvím DVI redukce. O něco dražší, ale mnohem praktičtější variantou je grafická karta Asus Bravo 220. Jedná se o grafickou kartu speciálně uzpůsobenou pro přehrávání HD videa, která má nízký profil a vejde se tak i do tenkých skříní. Její výhodou je rovněž pasivní chlazení (její provoz je naprosto bezhlučný), dálkový ovladač a praktická softwarová výbava pro snadnou správu a přehrávání multimediálního obsahu.
V případě, že je starší počítač vybaven systémem Windows Vista, můžete využít služeb praktického mediálního centra Windows Media Center s řadou plug-in doplňků. Jestliže má váš starý počítač úspornější systém Windows XP, můžete z našeho DVD nainstalovat mediální centrum MediaPortal. Tento software je zdarma a lze do něj doinstalovat řadu kodeků od třetích stran, které umožní například přehrávání a záznam televizního programu na pevný disk počítače.
Během instalace programu MediaPortal se spustí průvodce, který usnadňuje konfiguraci programu a správu plug-inů. Adresář s filmy vytvoříte kliknutím na položku "Video ", kde aktivujete možnost "Every movie has its own directory". Každý film se tak bude ukládat do vlastního podadresáře. Nyní vložte do položky "Video | Video Folder" cestu k adresáři, v němž máte uloženy vlastní videoklipy. V menu "Video Database" můžete dokonce prostřednictvím možnosti "Update grabber scripts" aktualizovat a stáhnout doplňkové informace o uložených filmech včetně obrázků obalů. Nejprve musíte zvolit databázi, ze které chcete tyto informace stáhnout (například "IMDB"), a pak už stačí jen kliknout na tlačítka "Scan" a "Update Database ...". Poté, co vytvoříte a nastavíte adresář s videosoubory, můžete obdobným způsobem nastavit i adresáře s fotografiemi a hudbou.
MediaPortal dokáže nejen přehrávat audiovizuální soubory, ale dokáže také změnit váš starý počítač v některou z klasických "retro" herních konzolí. Potřebné plug-iny najdete na internetové stránce http://www.team-mediaportal.com/extensions/games-fun/my-emulators. Tento doplněk musíme po stažení propojit s adresářem, ve kterém máte uloženu databázi starých her a emulátorů. Propojení provedete v položce "Plugins " kliknutím na menu "My Emulators". Po kliknutí na "Config" se objeví okno, do kterého zadáte cestu ke zmíněnému adresáři se starými hrami. V případě, že žádné emulátory ani klasické hry nevlastníte, můžete je většinou stáhnout z internetu nebo zakoupit v některé prodejně s počítačovými hrami. Nejsou drahé a na jednom CD disku většinou najdete jak emulátor, tak výběr nejlepších her pro daný typ historického počítače.
Notebook jako druhý monitor
Pokud se vám doma povaluje starý nepoužívaný notebook, můžete jeho displej využít jako druhý monitor například ke stolnímu počítači. Notebooky nemívají videovstup, ale tento problém lze obejít tím, že obraz na displej staršího notebooku budete ze stolního počítače streamovat prostřednictvím domácí sítě. Oba počítače musí být připojeny k routeru.
Nastavení streamování lze snadno realizovat pomocí programu MaxiVista. Na našem DVD najdete zkušební 14denní verzi, plná verze je ke stažení na stránce www.maxivista.de a stojí 30 eur.
Instalační balík se skládá ze serverové utility "Setup_PrimaryPC", kterou nainstalujete na stolní počítač, a klientského programu "SecondaryPC", který nainstalujete na starý notebook. Aby streamování fungovalo, musíte oba programy nainstalovat s administrátorskými právy a musíte jim umožnit průchod skrze firewall. Po dokončení instalace můžete používat displej staršího notebooku pro zobrazování dat ze stolního počítače. V případě, že spojení nefunguje, pohrajte si s podrobnějším nastavením displejů, které pod Windows XP najdete v menu "Ovládací panely |Zobrazení | Nastavení a pod Windows Vista a 7 v položce "Ovládací panely | Vzhled a přizpůsobení | Zobrazení | Upravit rozlišení zobrazení".
Starý Wi-Fi router jako zesilovač
Možná máte v některých místnostech bytu či domu problémy s připojením k domácí Wi-Fi síti. S tímto problémem se setkáváme hlavně ve větších panelových bytech nebo starých domech. Řešením může být Wi-Fi repeater, který až dvojnásobně zvětší dosah vaší bezdrátové sítě. Místo toho, abyste kupovali výkonnější router či repeater, můžete použít starší Wi-Fi router a ušetřit tak pár tisíc.
Než začnete s instalací starého routeru, aktualizujte jeho firmware a zkontroluje, zda podporuje funkci repeateru. Pokud váš starý router tuto funkci nenabízí, můžete zkusit nahradit jeho starší firmware opensourcovým nástrojem DD-WRT, který lze stáhnout ze stránek www.dd-wrt.com. Seznam kompatibilních zařízení najdete v sekci "Router Database". Návod na instalaci DD-WRT najdete na internetové adrese http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Main_Page.
Instalace repeateru není složitá. Nejprve k počítači připojte zařízení, které budete používat ve funkci routeru. V internetovém prohlížeči otevřete ovládací rozhraní a přejděte do nastavení Wi-Fi. Poznamenejte si MAC adresu zařízení a zkontrolujte, zda je do nastavení zadána správná IP adresa a podmaska (např. "192.168.178.1" a "255.255.255.0"). V menu nastavení Wi-Fi aktivujte funkci "Activate support for WLAN Repeater (WDS)" a "Base station" a zadejte MAC adresu repeateru. Poznamenejte si MAC adresu a kanál, na kterém zařízení pracuje.
Nyní přistoupíme k nastavení repeateru. Do položky nastavení Wi-Fi zadejte stejné číslo kanálu, na kterém pracuje router, a zaškrtněte položky "Activate support for WLAN Repeater" a "Repeater" v menu "WDS". Zadejte MAC adresu základní stanice. V nabídce nastavení sítě vyplňte IP adresu a podmasku (např. "192.168.178.2" a "255.255.255.0"). Do položek "Primary DNS-Server", "Secondary DNS-Server" a "Standard Gateway" vložte hodnotu "192.168.178.1". Nastavte heslo pro zabezpečení sítě a odpojte repeater od počítače. V případě, že budete chtít změnit další nastavení repeateru, můžete tak učinit v internetovém prohlížeči po zadání adresy "192.168.178.2".
Netbook jako sledovací zařízení
Před dvěma lety jsme zažívali ohromný boom netbooků. Uživatelé si je pořizovali převážně jako druhý přenosný počítač pro prohlížení internetu a práci s elektronickou poštou na cestách. Dnes jsou netbooky pomalu nahrazovány stále oblíbenějšími tablety, které nabídnou stejné funkce, ale jsou ještě přenosnější a rychleji startují.
Pokud jste si pořídili nový tablet a nevíte, co s netbokem, můžete ho použít jako úsporný server nebo základnu pro připojení dohledové kamery. Jediné, co budete potřebovat, je obyčejná webová kamerka, kterou k netbooku připojíte pomocí USB kabelu, a program SupervisionCam, který najdete na našem DVD. Chcete-li jej nainstalovat na netbook bez optické mechaniky, zkopírujte jej na USB disk, nebo jej můžete stáhnout ze stránky www.supervisioncam.de. Po dokončení instalace se otevře okno s možnostmi nastavení, ve kterém můžete upřesnit formát ukládaných záběrů a cestu, kam se mají tyto snímky ukládat. Okno s nastavením můžete kdykoliv vyvolat pomocí menu "Configuration | Settings".
Pevný disk pro zálohy
I starý pevný disk s dnes už nedostatečnou kapacitou může ještě najít využití. Například obstarožní 60GB disk poslouží jako praktické médium pro nejdůležitější zálohy. Samozřejmě doporučujeme zálohovat pouze na disky, které nejsou poškozené nebo neavizují blízký skon. Starší pevný disk můžete vložit do externího rámečku, který je k sehnání za pár set korun. V případě starších disků si jen musíte dát pozor, aby byl rámeček určen pro rozhraní, kterým je disk vybaven. Starší pevné disky totiž používaly převážně IDE konektor, kdežto dnešní disky (a většina rámečků) jsou určeny pro SATA připojení.
AUTOR@CHIP.CZ
Skoro jako nový: Upgradujte starší počítač
Investicí několika set korun můžete snadno oživit starší počítač, ale musíte zvolit ty správné komponenty.
Pokud si myslíte, že starší počítač vám ještě stačí, ale chtěli byste jej trošku zrychlit, můžete jej zkusit omladit. Musíte ale vědět, jaké díly jsou nejvhodnější.
KANCELÁŘSKÝ PROVOZ
Počítač určený pro základní kancelářské úkony, jako je psaní dokumentů, mailů a prohlížení internetu, si vystačí i s nižším výkonem. Většinou stačí zvětšit kapacitu operační paměti. Ideální je kapacita mezi 2 až 4 GB (cena modulů DDR2 od 500 Kč za 2 GB, 2 GB DDR3 od 400 Kč). V případě, že chcete urychlit start aplikací, je vhodné zakoupit SSD disk a nainstalovat na něj systém a základní aplikace. Výsledkem bude až nečekané zrychlení systému. Použitelný 32GB SSD disk seženete již od 1 500 Kč.
Celkové náklady: maximálně 2 500 Kč.
MULTIMEDIÁLNÍ PC
Domácí multimediální počítač, na kterém přehráváte filmy a hudbu, nepotřebuje o mnoho vyšší výkon než kancelářský stroj. Ideální kapacita paměti jsou 4 GB (cca 900 Kč), SSD disk stačí opět 32GB (od 1 500 Kč), protože k uložení filmů a hudby budete stejně potřebovat klasický magnetický disk s vyšší kapacitou. Doporučujeme investovat do grafické karty střední třídy. Ideální poměr mezi cenou a výkonem nabízejí v této kategorii karty s grafickým čipem AMD Radeon HD 5770 nebo nVidia GeForce GTS 450 (obě cca za 2 500 Kč).
Celkové náklady: maximálně 5 000 Kč.
HERNÍ PC
Počítač, na kterém chcete hrát moderní 3D hry, potřebuje hodně výkonu. Právě nyní je ideální doba pro upgrade, protože nedávno byly uvedeny nové zajímavé procesory i grafické karty. Nové procesory Intel SandyBridge kombinují vynikající výkon s relativně úsporným provozem a dostupnou cenou. Ideální volbou je model Core i5-2500K za necelých 5 000 Kč. Budete k němu potřebovat novou desku s paticí LGA1155 (od 2 000 Kč) a doporučujeme omladit i grafickou kartu. Skvělý poměr mezi výkonem a cenou nabízejí karty s GPU Radeon HD 6850 (od 3 600 Kč). V ideálním případě doporučujeme i 64GB SSD disk (použitelný model od 2 500 Kč).
Celkové náklady: maximálně 13 100 Kč.
Využití starých dílů: Postavte si dalekohled
Počítačové komponenty se skládají ze spousty součástek, se kterými si můžete docela vyhrát. Stačí jen trocha odvahy a inspirace. Ukážeme vám jen dva z řady příkladů.
WEBOVÁ KAMERA JAKO DALEKOHLED
Ke sledování hvězd či měsíce na počítači potřebujete drahý digitální teleskop. Můžete jej buď koupit, nebo si ho udělat ze starších a nepoužívaných součástek. K výrobě budete potřebovat starý fotografický objektiv, webovou kameru a kus trubky – ideálně plastové, ale stačí i použitý obal od brambůrek. Do trubky vyvrtejte otvor, snímač a elektroniku webové kamery vyndejte z plastového obalu a opatrně z ní odstraňte čočku. Elektroniku webkamery umístěte do trubky a USB kabel protáhněte vyvrtaným otvorem. PVC (nebo kartonovou) trubici připevněte ke starému objektivu tak, aby do spoje ani okolo vyvrtaného otvoru nepronikalo žádné světlo, ale neomotávejte ji příliš těsně, protože budete muset experimentálně vyzkoušet, zda je snímač webkamery umístěn ve správné vzdálenosti od ohniska objektivu. Správnou pozici najdete, jakmile bude obraz ostrý a nerozmazaný.
STOLNÍ VĚTRÁK
Především v létě oceníte na pracovním stole malý větrák. K jeho výrobě můžete použít starý USB kabel a ventilátor, který se běžně umísťuje do počítačové skříně. Odřízněte konec USB kabelu a odizolujte černý a červený kabel. Stejně tak uřízněte a odizolujte konektor ventilátoru. Kabely propojte a omotejte izolační páskou. Poznámka: Tímto způsobem nelze propojit úplně všechny ventilátory, budete to muset risknout.
Foto: Retrokonzole: Program Mediaportal neslouží jen pro přehrávání hudby a videa, ale díky plug-inu vám změní počítač v některý ze starých dobrých herních počítačů či konzolí.
Foto: Domácí server: Pomocí programu FileZilla můžete sdílet data v rámci domácí sítě a přistupovat na ně i z internetu.
Foto: Sledování Díky programu SupervisionCam můžete prostřednictvím obyčejné webové kamery zaznamenat jakýkoliv pohyb v domácnosti nebo na chodbě.
Foto: Větší dosah Wi-Fi: V nastavení Wi-Fi routeru můžete snadno zjistit, zda dokáže pracovat i jako repeater.
Foto: Pevný disk Při výběru externího rámečku pro připojení pevného disku dávejte pozor na rozhraní staršího HDD. Na horním obrázku IDE, na spodním SATA.