Z testlabu – Chip top 10
Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
Ve velkém hardwarovém srovnávacím testu se v tomto vydání věnujeme digitálním fotoaparátům. O těch sice píšeme celkem pravidelně, tentokrát však jde o test opravdu netradiční. Zkoušeli jsme totiž, jak se moderní digitální fotoaparáty osvědčí jako videokamery, a vzali jsme to napříč všemi kategoriemi – vyzkoušeli jsme kompakty, digitální zrcadlovky i populární "zrcadlovky bez zrcátka". Na klasickou kameru sice fotoaparáty ještě v lecčems nestačí, ale na to, že jde především o fotoaparáty, si vedou velmi dobře. Nezapomeňte se podívat na naše DVD, kde v sekci "Testy a praxe | Digicam" najdete ukázkové videozáběry pořízené digitálními fotoaparáty. Třeba vám tento test pomůže při rozhodování, zda má smysl si kromě fotoaparátu pořizovat i digitální kameru. Pěkné video pořídíte "zrcadlovkou bez zrcátka". O těch se teď hodně mluví i v souvislosti s tím, že Sony možná s klasickými zrcadlovkami pomalu skončí. Značky jako Canon a Nikon s nimi zatím ani nezačaly, a možná ani nezačnou.
Není divu, že se klasické videokamkordéry prodávají obtížněji. Konkurentů mají čím dál tím víc. Kromě fotoaparátů jsou populární i malé kamerky do kapsy (třeba i odolné modely), které zvládnou nahrát video ve Full HD rozlišení, a přitom nemusí mít pro sebe vlastní tašku, ale spokojí se s kapsou u kalhot. Dokonce ani není nutné, aby to byla kamerka – třeba takový mobil Nokia N8 zvládne také velmi pěkné záběry – alespoň v místech, kde je dostatek osvětlení. Pozice kamer tedy vůbec není jednoduchá.
Přehled GPU nacházíte pravidelně v každém čísle Chipu. Můžete se podle něj orientovat při nákupu grafické karty – karty se stejným grafickým procesorem a stejnou pamětí se výkonnostně liší jen minimálně. Nějaké rozdíly ale mezi kartami samozřejmě jsou – mohou mít například jiný chladič nebo jiné konektory, a s chladičem souvisí i hlučnost karty. Tentokrát jsme tedy v samostatném srovnávacím testu porovnali konkrétní grafické karty (najdete ho na straně 84).
Když už jsme u hlučnosti – do příštího čísla pro vás připravujeme článek věnovaný hlučnosti počítačů. Kromě grafické karty se na ní podílí i chladiče procesoru a ventilátory zdrojů. Jak hlučnost "zkrotit", to je jistě zajímavé téma, protože sedět u hučícího počítače není vůbec příjemné. Hluk vydávají i klasické pevné disky. Poradíme vám tedy také to, jak přejít na populární SSD disky a jaký konkrétní model si vybrat.
Ceny SSD disků sice potěšitelně klesají, ale stále nejsou tak nízké, abyste si mohli dovolit ukládat i běžné zálohy, filmy a hudební sbírky na SSD disk. Ty magnetické s námi ještě nějakou dobu vydrží. Kapacita u nich zatím není problémem. V našem přehledu 3,5" SATA disků už najdete první model s kapacitou 3 TB, a s tou už si starší počítače ani nedokážou poradit. Nějaké tipy v tomto směru pro vás ale máme – podívejte se do rubriky Tipy a triky.
PAVEL TROUSIL
Multimediální centra
Multimediální obsah už většinou uživatelé nemají na disku CD, nebo DVD, ale na pevném disku. Snadné přehrávání oblíbených formátů (AVI, MP3, MKV a pod) na televizoru umožňují domácí multimediální centra. Liší se stylem ovládání, výbavou a podporou různých formátů.
Multimediální přehrávače
Snadné přehrávání oblíbených formátů (AVI, MP3, MKV apod.) na televizoru umožňují multimediální přehrávače. Můžete k nim připojit externí pevný disk, nebo USB flash disk s obsahem, případně můžete použít paměťovou kartu. Přehrávače se liší způsobem ovládání, výbavou, spotřebou a podporou různých formátů.
Multifunkční zařízení
Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete – skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.
Multifunkční zařízení
Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 8 000 Kč.
Interní pevné disky – 3,5"
Pevné disky s rozhraním SATA jsou rychlé a nabízí kapacitu až 3 TB. Liší se přenosovou rychlostí, spotřebou, hlučností a dalšími parametry, které najdete v naší přehledné tabulce.
Černobílé laserové tiskárny
Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.
Digitální jednooké zrcadlovky
Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.
NAS disky
Moderní síťové NAS disky nabízejí spoustu užitečných funkcí a kapacitu až 2 TB. Slouží nejen pro ukládání dat, ale také jako webserver, mediální server či server pro stahování.
Wi–Fi routery
Nové Wi-Fi routery 802.11n umí většinou více než jen přenášet data. Mají také firewall (ať už jednoduchý, nebo složitější) nebo funkci pro průchod VPN a DynDNS, kterou potřebujete v případě, že váš provider vám dynamicky mění vaši IP adresu a vy potřebujete přistupovat k síti z vnějšku. Objevují už se i routery, které mají port USB (k připojení USB disku nebo tiskárny).
LCD monitory – 22"
Dobrý poměr mezi velikostí obrazu a cenou nabízí 22" monitory. Jejich rozlišení je 1680 × 1050, nebo 1920 × 1080 bodů a mají displeje typu TN, nebo S-IPS. Seženete je za cenu od cca 3 500 Kč.
LCD monitory – 24"
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Levnejší monitory mají sice jen panel typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí.
Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji , které se už neprodávají.
Špičková třída (100–90,0)
Vyšší třída (89,9–75,0)
Střední třída (74,9–45,0)
Nelze doporučit (44,9–0)