Přejít k hlavnímu obsahu

Možnosti výběru

Možnosti výběru

Vážení čtenáři,

léta byla mobilní zařízení na okraji zájmu běžných uživatelů. Nemyslím ani tak notebooky, jako spíše PDA, různé verze organizérů nebo "obyčejné" mobily. To jsme si koneckonců ověřovali i přímo v Chipu mapováním ohlasů na konkrétní články. Je neuvěřitelné, jak se situace během krátké doby otočila. Nyní jsou to právě mobilní přístroje, které jsou a pěknou chvíli určitě ještě budou středobodem, kolem kterého se celý ten cirkus složený z potenciálních zákazníků, uživatelů, vývojářů a výrobců nejvíce točí.
TENHLE MOBILNÍ TREND OVLIVŇUJE SKORO VŠECHNO. Mění se hardware – měl by se vejít do ruky nebo maximálně do menších desek (co je přenosného na tříkilovém, patnácti- nebo sedmnáctipalcovém notebooku s nezbytnou elektrickou šňůrou?). Všichni si s větším nebo menším nadšením zvykáme na dotykové ovládání a na on-screen klávesnice. Požadujeme rychlejší mobilní připojení. Už ani nechceme kupovat nebo vypalovat dévédéčka, stačí stahovat a pak na chvíli někam uložit (chudák technologie Blu-ray). A hlavně nám definitivně končí doba téměř automatické volby operačního systému. Máme teď už několik hodně rovnocenných, ale přesto různých možností a výběr OS zásadně ovlivní naši další práci s jedním nebo celou sadou přístrojů. TAK VYROVNANÁ PARTIE V
ZÁKLADNÍCH SYSTÉMECH TADY ASI JEŠTĚ NEBYLA. Není také divu, protože operační systém se stal díky miniaplikacím a prodeji obsahu hlavním klíčem k lákavým ziskům jeho výrobce. Proto Google svůj Android dává zdarma, o ceně iOS (díky obratné politice Applu) nikdo nepřemýšlí a podmínky Microsoftu vůči výrobcům mobilních zařízení asi také nebudou špatné – jeho dohoda s Nokií určitě nevznikla jen díky výjimečné kvalitě Windows Phone 7. Výrobci teď mají hodně napilno: Android 3.0 je toužebně očekáván všemi výrobci tabletů, brzy se má objevit nový iOS 5, který bude používat letošní nový model iPhonu, a Windows Phone zase pracuje na zásadním navýšení počtu dostupných aplikací. Vybírat je ale možné mezi více kandidáty, v některých oblastech třeba přesvědčí Samsung Bada, webOS od HP a další.
V TRADIČNÍM STOLNÍM A NOTEBOOKOVÉM SVĚTĚ PŘICHÁZEJÍ ZMĚNY PŘECE JEN POMALEJI, i když i tady je cítit vliv mobilní poptávky. Microsoft se chlubí, že za rok a půl prodal více než 300 milionů licencí Windows 7 (nejvíce v historii uvádění OS). A připravuje jejich nástupce: Windows 8 by měla mít dvě různá jádra a běžet jak na desktopech, tak na smartphonech. Zatím platí datum uvedení začátkem roku 2013, ale úspěch přenosných zařízení nedá Microsoftu spát. Údajně plánuje už na polovinu letošního roku ukázku nasazení budoucího systému na tabletech, aby tak nalákal váhající výrobce a vývojáře.
NE VŠICHNI ALE CHTĚJÍ BÝT VŽDY VPŘEDU A UŽÍVAT SI NEJNOVĚJŠÍCH TECHNOLOGIÍ. Už jen proto, že to většinou stojí dost peněz, času a občas také nervů. "Prastará" XP má stále na svých počítačích 45 % všech uživatelů (včetně mě). I na ně v Chipu pamatujeme a přinášíme jim článek o šikovných nástrojích, díky nimž bude systém, na který si zvykli, ještě dlouho spolehlivě sloužit. Zajímavé tipy máme také pro všechny, kterým je líto rozloučit se s ještě funkčním starým hardwarem.
Přeji vám chladnou hlavu při výběru nových zařízení a pohodové čtení s dubnovým Chipem. Věřím, že vedle papírového vydání oceníte i naše DVD, pro které se nám podařilo sehnat výjimečnou sbírku hodnotných plných verzí.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+ ZAJÍMAVÝ POHLED NA ČESKÝ INTERNET nabízí nová studie, kterou pro Google vytvořila agentura BCG. Najdete ji na www.zemeinternetova.cz.
- ŠPATNÉ ČASY PRO NOKII: Nejprve téměř 20% propad akcií po zveřejnění dohody s Microsoftem, pak informace, že podle nejnovějších statistik má v USA Nokia podíl na trhu s novými telefony jen 2 %. I velikáni mají své dny…
+ ICAN ROZDĚLUJE POSLEDNÍ ADRESOVÉ BLOKY IPV4. Ty by měly dojít už koncem letošního roku. Pak se začnou rozdělovat nové IPv6. Překvapit by to nemělo nikoho, o přechodu se ví už déle než patnáct let. Pro IPv6 jsou ostatně připraveny už také všechny verze Windows od XP.
- WINDOWS PHONE 7 dostal první aktualizaci. Podle některých zdrojů až 10 % smartphonů aktualizaci nepřežilo. Podle Microsoftu jde o zanedbatelné množství. No, třeba zákazníci dostanou nový mobil, s novým operačním systémem.
+ OFFICE OD ZAMĚSTNAVATELE I DOMA: Pokud jste zaměstnáni u firmy, která má uzavřenu multilicenční smlouvu na sadu Microsoft Office včetně balíčku služeb Software Assurance, máte právo doma bezplatně používat MS Office 2010 nejvyšší sady Professional Plus. Distribuce instalačního balíčku a instalačního kódu je on-line, administrativní poplatek za stažení činí 12,95 eura (cca 330 Kč).
- ZAVIROVANÉ SMARTPHONY. Už je to tady: na Android Marketu bylo kolem 60 aplikací s trojským koněm. Google je rychle maže, nakaženo má být ale přes 200 tisíc zařízení.
+ VYŠŠÍ ZÁJEM O SMARTPHONY NEŽ O PC: Podle agentury IDC předčil v posledním čtvrtletí 2010 prodej chytrých telefonů prodeje PC v poměru 101:92 (milionů kusů). Možná trochu účelově udělaná statistika, přesto to ale něco říká o současném trendu.