Časová osa: Tablet PC
Rok 2011 je rokem přenosných počítačů ovládaných pouze prstem. Chip vám ukáže celý vývoj od břidlicové tabulky po iPad.
DOMINIK HOFERER
Tenké, lehké, praktické – to, co si Alan Curtis Kay (mimo jiné stál u zrodu objektově orientovaného programování a grafického uživatelského rozhraní) už kdysi představoval, dnes v podstatě Tablet PC jsou. Představoval si zařízení s cenou pod 500 USD, schopné bezdrátového připojení k síti a samozřejmě s velmi jednoduchým ovládáním, které by zvládli i ti nejmenší. Zařízení by jim tak poskytlo zábavu i poučení a možnost naučit se prostřednictvím něj ovládat techniku. Mezi tímto nápadem, který Kay nazval "Dynabook", a dnešním Apple iPadem však stojí čtyřicet let výzkumu a vývoje.
Alan Kay vždy myslel hodně dopředu, a tak navrhl koncept "placatých" počítačů už v šedesátých letech. Displeje těchto zařízení měla posloužit i jako vstupní zařízení – v té době však bylo samozřejmě nutné používat klávesnici. Kapacitní displeje, které se dnes běžně používají u mnoha Tablet PC a které umožňují ovládání prsty, v té době neexistovaly. I když Dynabook zůstal pouze konceptem, měl na další vývoj takovýchto zařízení velký vliv.
Byl to Jeff Hawkins, počítačový vědec a pozdější zakladatel firmy Palm, který dal jako první uživatelům do ruky stylus, aby s ním mohli ovládat GridPad, jakéhosi předchůdce Tablet PC uvedeného v roce 1989. Běžel na něm operační systém DOS a základem byl 10MHz procesor 80C86. Hawkinsův stroj byl na tu dobu malým zázrakem, protože veškerý hardware se vešel do pouzdra s tloušťkou pouhých 3,5 cm. Měl ale samozřejmě i svoje velké nevýhody: ovládání bylo komplikované a životnost baterií příliš krátká. Jeff Hawkins došel k závěru, že počítače velikosti dlaně by mohly fungovat v tomto směru mnohem lépe. Založil tedy firmu Palm Computing, kde se zrodil počítač nazvaný Zoomer, který se vešel do jedné ruky. Je sice pravda, že tento produkt byl prodejním propadákem, ale šlo o první zařízení třídy PDA (Personal Digital Assistant). V tomto PDA bylo možné spravovat kontakty, zaznamenávat úkoly a podobně a také zvládlo některé aplikace.
Apple iPhone – náhodný produkt
Také Apple se pustil do nově vzniklého PDA trhu a představil MessagePad, na kterém běžel operační systém Newton – jméno, které se stalo synonymem pro zařízení Apple. I Newton se však prodával špatně. Systém rozpoznávání písma, který Newton obsahoval, nefungoval zcela spolehlivě, a to samozřejmě uživatelům vadilo. Proto když dostal Steve Jobs příležitost, vývoj tohoto zařízení ukončil.
Na přelomu tisíciletí začal Apple pracovat na novém zařízení – na Tablet PC. Poté, co však zaměstnanci představili koncept iPadu svému šéfovi, se myšlenka na malý počítač na čas ocitla v šuplíku. Steve Jobs totiž nabyl přesvědčení, že zařízení, které by se ovládalo pouze pomocí dotyků prstů, by bylo ideální jako smartphone. Apple se tedy následně soustředil především na vývoj iPhonu, jak bylo toto zařízení nazváno, a na mobilním trhu se mu podařil pořádný průlom. iPhone se stal víceúčelovým zařízením a nahradil mobilní telefony, PDA a v podstatě i MP3 přehrávače a herní konzole.
Než Apple v roce 2010 představil konečně svůj iPad, nikomu se s podobným produktem nepodařilo prosadit. Tablet PC tak v podstatě definoval až právě iPad. Úspěch zařízení ukazuje i současná reakce konkurentů – jen letos má být uvedeno na trh asi 35 různých produktů mnoha výrobců. Rok 2011 tedy bude rokem Tablet PC.
AUTOR@CHIP.CZ
Časová osa
800 př. n. l.
Břidlicová tabulka
Některé firmy nazývají své tablety anglickým termínem "slate" – břidlice.
1972
Dynabook
Počítačový vědec Alan Kay vymyslel první Tablet PC na světě. Zůstalo však pouze u konceptu a designu.
1989
GridPad
Jeff Hawkins, pozdější zakladatel Palm Computing, uvedl na trh první tablet – GridPad.
1991
HP 95LX
Kapesní počítač se systémem DOS a klávesnicí.
1993
Zoomer
První zařízení Palmu se systémem Palm OS vyráběla firma Tandy a prodávala je společnost Casio.
Newton
Osobní digitální asistent (PDA) od Applu propadl kvůli problémům s rozpoznáváním ručně psaného textu a dalším technickým vadám.
EO Personal Communicator
Tablet EO byl jakýmsi předchůdcem čteček Kindle. Měl totiž transreflexivní displej, který nevyžadoval podsvícení.
1999
Rocket eBook
Elektronická knížka od NuvoMedia naznačila revoluci ve čtení.
2001
Via Tablet
První zařízení tohoto typu, na kterém běžel operační systém Windows XP Tablet PC Edition.
2003
FSC Lifebook
Konvertibilní zařízení s otočným displejem, které může sloužit jako notebook i jako tablet.
2007
Kindle
Čtečka elektronických knih od Amazonu využívá E-ink a vystačí si s minimem energie.
iPhone
Smartphone od Applu vznikl v podstatě náhodou, ale brzy nahradil telefony i PDA.
2010
iPad
Apple se svým iPadem v podstatě definuje novou třídu zařízení – Tablet PC.
Galaxy Tab
Galaxy Tab od Samsung je patrně jediným vážnějším konkurentem Applu. Na tabletu běží Android.
TREND
Tablety se budou v následujících letech velmi rychle rozvíjet. Displeje budou mít vyšší rozlišení, nižší spotřebu a mohou být i ohebné, jak už ukázal případ zařízení Skiff Reader. Zlepší se také způsob zadávání textu a usnadní se ovládání. V roce 2010 si Microsoft patentoval technologii displeje se zpětnou vazbou – psaní na něm by mělo být podobné jako na klávesnici.