Přejít k hlavnímu obsahu

Broadband v Česku

Broadband v Česku

"… Tento růst může urychlit ještě výraznější rozšíření vysokorychlostního připojení, jak pevného, tak mobilního," říká se v závěru studie, kterou zveřejnily Google a The Boston Consulting Group na stránkách www.zemeinternetova.cz. Proto jsme zjišťovali, jak je to vlastně s tím rychlým připojením.
VRATISLAV KLEGA

Ale začněme od začátku. Výše zmíněné společnosti prováděly od října do prosince roku 2010 studii o dopadu internetu na českou ekonomiku. První, co vás samozřejmě napadne, bude to, zda vůbec můžeme takové studii věřit.
The Boston Consulting Group je jedna z největších společností zabývajících se managementem a ekonomií na světě. Vznikla v roce 1963, dnes má 71 kanceláří po celém světě, od roku 2001 také v Praze. Za společností stojí několik funkčních ekonomických teorií, z nichž nejznámější je patrně tzv. "BCG matice", zabývající se konkurenčním prostředím. Tu najdete v každé učebnici ekonomie. A Google? Ten snad představovat nemusíme… Z našeho pohledu tedy může být studie důvěryhodná. Co z ní ale vyplývá?

Většina je on-line

Všech 38 stránek studie je velmi zajímavých. Dozvídáme se například, že v ČR je 6,5 milionu aktivních uživatelů internetu, ale 2,3 milionu Čechů na internetu nikdy nebylo. Penetrace internetu je cca 64 %, přičemž průměr v západní Evropě je 70 %. Takže celkem v pořádku. Mnohem horší je situace s mobilním internetem. Rozšíření je mezi 20 a 25 % populace, přitom průměr v celé Evropě je 30 %. Proč tomu tak je? Operátoři tvrdili, že na stavbu 3G sítí, určených primárně pro připojení k internetu, nejsou peníze. Jak je tomu ve skutečnosti, to popíšeme později.

Za vším hledej peníze

V roce 2009 přispěl internet českému hospodářství cca 130 miliardami Kč. To je 3,6 % HDP, což je více, než kolik ekonomice daly telekomunikace, bankovnictví nebo zemědělství. Přitom růst této "internetové ekonomiky" se odhaduje na 12 % ročně. To by znamenalo, že v roce 2015 se bude "internet" podílet na 5,7 % HDP. Přitom se do těchto čísel nezapočítávají on-line obchody mezi firmami, které činí asi 640 miliard Kč, ani on-line reklama, která se pohybuje mezi 3 a 5 miliardami Kč.
Jedním z nutných předpokladů tohoto optimistického růstu je ale větší penetrace internetu. Ta by měla vzrůst ze současných 64 % až na 86 %. Optimistická předpověď dokonce počítá s 6,6 % HDP – bez většího rozšíření internetu to ale nepůjde. Jak to tedy vypadá s rychlým internetem do budoucna?

Rychlost: Není tak zle?

Od dob vytáčeného internetu si stěžujeme na to, že je internet pomalý. Jak to tak vypadá, pomalý vždycky byl a vždycky bude – přestože si za pár stokorun můžete pořídit připojení, které je zhruba 200× rychlejší než původní, vytáčené připojení. Proč si tedy pořád na něco stěžujeme? Je to hlavně kvůli závisti. Stačí se podívat na západ od našich hranic, kde běžně mají k dispozici o generaci novější technologie, jako je VDSL nebo LTE. Přestože tedy doma máme rychlost připojení k internetu nejspíš dostatečnou, chceme více. Oprávněně. Ale pokrok jde vpřed. Není to tak dávno, co pevná připojení byla přiškrcena kvůli FUP limitům, což dnes prakticky neznáme.

VDSL: Poslední turbo pro telefonní kabel

Poslední velká aktualizace připojení k internetu proběhla v roce 2008. Šlo o přechod z technologie ADSL na ADSL2+. Pro naprostou většinu zákazníků (nejen) Telefónicy O2 to znamenalo okamžité navýšení rychlosti, často ale spojené s tím, že bylo třeba vyměnit modem. Další evoluce by nás mohla potkat snad již letos, kdy dojde k nasazení VDSL. Jedná se prozatím o poslední známou evoluci legendární telefonní dvojlinky. Teoreticky by VDSL mělo zvládnout až 200 Mb/s. V ideálním případě, na bezchybných telefonních linkách a na velmi krátkou vzdálenost. Jaká může být realita, na to se můžeme podívat k našim západním sousedům, kde se VDSL již používá. Německý Deutsche Telekom nabízí dva tarify – VDSL 25 a VDSL 50. Číslo v názvu tarifu ukazuje rychlost downloadu. Rychlost uploadu je pak 5, resp. 10 Mb/s. Pro srovnání: Technologie ADSL2+ nabízí teoreticky 24 Mb/s, reálná rychlost je nejvýše 16 Mb/s. Na tuto rychlost však většina zákazníků nedosáhne, nejčastější je tedy 12 Mb/s.
Rozhodující pro rychlost je kvalita telefonních drátů, ale také vzdálenost od ústředny, nebo přesněji od DSLAM. Čím delší jsou dráty, tím pomalejší je internet. O VDSL tak mohou uvažovat jen ti, jejichž VDSL modem by nebyl dále než 850 m od zmíněného DSLAM. Kdo bydlí dál, ten se bude muset spokojit s obyčejným ADSL.
A kolik vůbec VDSL stojí? Pokud nahlédneme do německých ceníků, zjistíme, že VDSL 50 přijde bez ostatních služeb na 25 eur, tedy asi 600 Kč. A to není vůbec špatná cena.

Kabel: Rychle a levně

Že může být internet rychlý a zároveň za rozumnou cenu, to ukazuje kabelové připojení k internetu, které u nás nabízí UPC. Tarif UPC Fiber Power 100 stojí 999 Kč měsíčně, ale dostanete 100 Mb/s na download a 10 Mb/s na upload. Pro představu: celé Chip DVD byste touto rychlostí stahovali pouhých 11 minut – teoreticky. Projevuje se zde samozřejmě také agregace, tedy sdílení linky s dalšími účastníky, a nejspíš byste naráželi i na propustnost serverů "na druhé straně".
UPC jakožto "triple-play" operátor nabízí také televizi a telefonování. Televize využívá standard DVB-C, pokud tedy máte televizor s tímto tunerem (a vhodnou kartu), můžete digitální kabelovou televizi sledovat i bez potřeby set-top boxu.

Optický kabel: Rychlostí světla

V naší verzi vesmíru neexistuje nic rychlejšího, než je světlo. Proč jej tedy nevyužít k přenosu dat? To si řeklo mnoho lokálních providerů internetu a optické vlákno vám přivedou až domů – technologií FTTH neboli fiber-to-the-home (vlákno až do domu). Často se také můžete setkat s nabídkou FTTB neboli fiber-to-the-building (vlákno do budovy), kdy optický kabel končí nejčastěji ve společných prostorách domů a do jednotlivých bytů se internet přenáší jinou technologií.
Pokud máte možnost být připojeni touto technologií, tak po ní sáhněte. V současnosti se jedná o nejlepší možný způsob připojení. Rychlost často dosahuje i několika stovek Mb/s, minimální je zpoždění, ztráty paketů se objevují zcela výjimečně. Je to zkrátka formule mezi připojeními. A cena bývá velmi rozumná. Třeba operátor Rio Media nabízí symetrické 100Mb/s připojení (stejná rychlost na download i upload) za 675 Kč měsíčně. Komu stačí 50 Mb/s, ten zaplatí jen 475 Kč. Skvělá nabídka je však dostupná jen v několika městech.

Satelit: Lepší než kdy předtím

Ke komu nevede optický kabel ani UPC, je daleko vzdálený od ústředny a nemá ani Wi-Fi operátora, ten může využít satelitní internet. V prosinci 2010 se dostal na oběžnou dráhu nový satelit společnosti Eutelsat. Satelit nové generace využívá frekvenci 40 GHz, díky čemuž může nabídnout přenosovou rychlost až 70 Gb/s. Je to hodně? No jistě. Rychlost, kterou bude moci navázat váš satelit s družicí, bude 10 Mb/s. Bez problémů by měl tedy satelit uspokojit 24 000 zájemců o internet, který bude možné chytit od Egypta až po Norsko, od Portugalska až po Rusko. Komunikace je samozřejmě obousměrná, data se tedy jak odesílají, tak stahují. Technologickou překážkou satelitního internetu je zpoždění. To se pohybuje mezi 500 a 700 ms. Ty desítky tisíc kilometrů zkrátka nějaký čas zaberou.
Komerční provoz by měl být zahájen v květnu letošního roku. Prozatím nejsou uveřejněny ceny za připojení, počítáme však se startovní cenou cca 1 000 Kč. Rychlost bude jistě dostatečná, bude však třeba počítat s výrazným FUP limitem.

3G a LTE: Rychlý mobilní internet

Celé roky nám operátoři tvrdí, že pokrytí 3G internetem je neskutečně drahé. Prodělaly by na něm kalhoty… Pro představu: V letech 2009 a 2010 investoval T-Mobile do 3G sítí 1,3 miliardy Kč. Stejná investice se očekává i v následujících dvou letech, během čtyř let tedy zhruba 2,6 miliardy Kč. Opravdu taková částka dokáže operátora položit? Tržby T-Mobilu byly v loňském roce 27,3 miliardy Kč. Zisk (EBITDA) pak činil 13,9 miliardy Kč. Telefónica je na tom podobně, jen neuveřejňuje, jaká investice do 3G míří. Vodafone vůbec nezveřejňuje finanční výsledky pro ČR.
Na druhou stranu, v těch pár obcích, kde je 3G internet dostupný, je skutečně rychlý. Aspoň u T-Mobilu. Ten staví 3G síť na technologii HSPA+, což je prakticky to nejlepší, co lze z 3G dostat. T-Mobile rychlost nijak neseřezává. Pokud tedy nebude vysílač vytížen, dostanete u tarifů Internet na cesty Premium a Internet v mobilu Premium plnou technologickou rychlost, tedy 21,6 Mb/s. K tomu je samozřejmě třeba mít vhodné zařízení, které HSPA+ umí. Tarif "Internet na cesty Premium" tedy může být docela solidní alternativou k pevnému připojení. Bez závazku vyjde na 999 Kč měsíčně (se závazkem na tři roky na 849 Kč měsíčně). Datový limit je 30 GB měsíčně, tzn. cca 1 GB na den. Nejste-li notoričtí stahovači, měl by vám takový tarif stačit.
Zatímco my se radujeme z pokračující výstavby 3G, v zemích, jako je Rakousko, Slovensko nebo Švédsko, se LTE aktivně testuje. V Německu se pak běžně nabízí. Výhodou Německa je, že po vypnutí analogové televize se uvolnilo pásmo 800 MHz, které je použitelné pro LTE. I u nás bude po vypnutí analogového televizního vysílání uvolněno pásmo 470–862 MHz. Co se s tzv. digitální dividendou provede, to se ukáže až časem. Operátoři se vymlouvají na to, že prozatím nemají na jaké frekvenci LTE spustit. Je to pravda? Ne, není. Telefónica O2 provozuje svou datovou síť CDMA na frekvenci 450 MHz, kterou by bylo možné použít pro LTE. Čekání na LTE má tedy spíše ekonomické než technické důvody.
A jaké je tedy LTE? To jsme v Chipu již několikrát popisovali. Maximální rychlost může dosáhnout až 360 Mb/s, ovšem opět jen teoreticky. Jaká je reálná rychlost, na to se můžeme podívat opět do Německa, k operátorovi Vodafone. Jeho nejvyšší tarif s LTE nabízí rychlost downloadu 50 Mb/s a uploadu 10 Mb/s. Nepříjemná je ovšem cena. Vodafone za tento tarif, který má navíc pouze 30GB FUP, požaduje nehorázných 70 € měsíčně, tedy cca 1 700 Kč.

Připraveni na broadband?

Jak to vypadá, technologie pro rychlé připojení existují a dostupné budou velmi brzy. Služby, které dokážou využít takovou rychlost, již také existují, nebo velmi brzy přijdou. Jedná se hlavně o HD televizi, ať už o přímé streamy, nebo různé videopůjčovny. Pro rychlé připojení však budete potřebovat také pořádný počítač.
Především domácí router bude nejspíš třeba upgradovat. Starou krabičku s 10Mb/s porty už snad dnes nemá nikdo, ale také 100Mb/s routery mohou mít s rychlým internetem problémy. Často v nich bývají používány levné a málo výkonné procesory. Pokud je k takovému routeru připojeno více počítačů, dojde ke snížení jeho propustnosti. Kdo má tedy rychlý internet, měl by volit také rychlý router, který má gigabitové porty.
Stejná je situace s Wi-Fi. Stará Wi-Fi standardu 802.11g nabízí teoreticky 54 Mb/s, v praxi se však skutečná rychlost pohybuje mezi 10 a 20 Mb/s, takže může být pořádnou brzdou rychlého připojení. V tomto případě doporučujeme aktualizaci Wi-Fi na 802.11n. Takové routery pak překonávají i 100 Mb/s, takže nebudou brzdou.
Tím ovšem aktualizace nekončí. Chcete-li mít rychlé připojení, je třeba zahodit Vistu i XP a místo nich nainstalovat Windows 7. Existuje totiž řada síťových parametrů (maximální počet připojení, Rwin,…), které u starších systémů omezují rychlost reálného internetu na cca 50 Mb/s. Jistě, správnou konfigurací systému a prohlížeče lze rychlost navýšit, lepší je však sáhnout po novém systému.
Teď už zbývá jen čekat. Až ten rychlý internet budeme mít.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Mnoho technologií:
Čím více technologií pro rychlý přístup k internetu bude k dispozici, tím větší mezi nimi bude konkurence a tím také budou nižší ceny.

VDSL
Rychlost downloadu 50 Mb/s
Rychlost uploadu 10 Mb/s
Zpoždění cca 25 ms
Dostupnost 2. čtvrtletí 2011
Maximum: Nic lepšího než VDSL zatím pro telefonní linku neexistuje.

DOSAH XDSL

Kdo chce mít VDSL s plnou rychlostí, tedy cca 50 Mb/s, ten by měl být maximálně 500 metrů od DSLAM. S každým dalším metrem začne rychlost prudce klesat. ADSL2+ naproti tomu funguje velmi dobře i na vzdálenost dvou kilometrů. Kdo je od ústředny dále než 3 km, na toho zbývá jen obyčejné ADSL. V tom případě jednoznačně doporučujeme hledat alternativní technologii připojení.

Kabel
Rychlost downloadu 100 Mb/s
Rychlost uploadu 10 Mb/s
Zpoždění cca 25 ms
Dostupnost v části republiky
Výhodný: Kabelový internet je dostupný pro řadu domácností a nabízí výhodný poměr ceny a výkonu.

ZÁCPA NA INTERNETU

Webová videa a sdílení souborů mají za následek nárůst přenosu v sítích. Proto je třeba neustále posilovat páteřní sítě. Ty využívají právě optických kabelů.

Optické vlákno
Rychlost downloadu 1 Gb/s
Rychlost uploadu 500 Mb/s
Zpoždění do 10 ms
Dostupnost v několika městech
Budoucnost Optickému vláknu patří budoucnost. Náklady na výrobu nejsou tak vysoké jako u měděných drátů a nabídnou mnohem lepší propustnost.

PŘENOS SVĚTLEM

Optické kabely mohou přenášet mnohem více dat na delší vzdálenosti.
Obal Je vyroben z plastu (500 µm).
Plášť Zabraňuje, aby světlo unikalo do okolí (125 µm).
Jádro Chová se jako vlnovod pro světlo (9 µm v průměru).
Světlo Díky modulaci přenáší data.

Satellit
Rychlost downloadu 10 Mb/s
Rychlost uploadu 4 Mb/s
Zpoždění cca 500 ms
Dostupnost všude
Evoluce: V květnu bude pro uživatele dostupný další satelit s rychlým internetem.

DATA PRO VŠECHNY

Nový satelit přinese rychlost koncovým zákazníkům, kterým stačí jen výhled na oblohu. Jeden paprsek dopadá do kruhu o průměru přibližně 250 km.
Satellit
40 000 km 70 Gb/s
40 000 km 900 Mb/s na jeden "paprsek"
Část paprsku: Každý uživatel dostane až 10 Mb/s.
Pozemní stanice: Místo, odkud se do satelitu vysílá, má několik optických přípojek do internetu.

LTE
Rychlost downloadu 50 Mb/s
Rychlost uploadu 10 Mb/s
Zpoždění závisí na okolnostech
Dostupnost snad 2013
Budoucnost: V zahraničí LTE funguje, koncových zařízení pro zákazníky bylo letos na výstavě CeBIT dostatečné množství. Chybí volné frekvence i vůle operátorů.


Foto: Zaostalé Česko: Mapa ukazuje, jaké je pokrytí. Světle fialová barva ukazuje starou 2G síť, tmavě fialová je 3G síť. Máme jedno z nejhorších 3G pokrytí v Evropě.
Foto: Maximum Nic lepšího než VDSL zatím pro telefonní linku neexistuje.