Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows 7
Obnova telefonu po nepovedeném upgradu
Pro pořízení snímků obrazovky nebo pro některé hry přechodně vypínáte Aero design. Cesta přes zobrazovací dialog je však velmi zdlouhavá.
TIP - Tuto úlohu můžete zautomatizovat prostřednictvím jedné z vlastností zástupce, jímž vyvoláváte určitý program – třeba právě nástroj na pořizování screenshotů. Vypnutím Aera navíc dostanou programy k dispozici více grafického výkonu. Pak se počítači také lépe dýchá při výpočetně intenzivních grafických aplikacích, jakými jsou hlavně hry.
Na ploše nebo v nabídce Start vyhledejte zástupce pro spouštění příslušného programu a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. V kontextové nabídce pak zvolte příkaz "Vlastnosti". Přejděte na kartu "Kompatibilita" a tam v sekci "Nastavení " aktivujte volbu "Zakázat kompozici plochy". Změnu potvrďte tlačítky "Použít " a "OK". Napříště Windows při spuštění dotyčného programu samočinně přepnou barevné schéma na základní "Windows 7". Až později program zavřete, vrátí se Windows automaticky k předchozímu designu.
UPOZORNĚNÍ: Při vyvolávání komponent Windows není nastavení voleb kompatibility možné. Proto se například zástupce pro "notepad.exe" pro popsaný postup nehodí.
Foto: Vypínací automatika: Prostředí Aero ve Windows, požírající mnoho systémových prostředků, lze pro jednotlivé programy automaticky potlačit.
2. Windows XP, Vista, 7
Automatická defragmentace několika jednotek bez dohledu
Pravidelná defragmentace udržuje výkon systému na konstantní úrovni. Nemůžete při ní však s PC pracovat. A také je nepohodlné, že při více pevných discích musíte defragmentaci postupně aktivovat manuálně.
TIP - Grafická ovládací plocha "palubního" defragmentátoru ve Windows neposkytuje přinejmenším pod XP žádnou možnost, jak automaticky postupně zpracovat několik jednotek po sobě. Málokdo však ví, že Windows mají ve výbavě také nástroj příkazového řádku "defrag.exe", který je vhodný i pro dávkové zpracování. Díky tomu tedy můžete zautomatizovat defragmentování několika disků. Provozujete-li například systém s diskovými jednotkami C, D a E, vytvořte v Poznámkovém bloku následující řádky:
@echo•off
defrag.exe•-f•c:
defrag.exe•-f•d:
defrag.exe•-f•e:
Tento obsah uložte jako soubor "defrag.cmd". Používáte-li jiná označení jednotek nebo i další jednotky, soubor přizpůsobte konkrétní situaci. S tímto souborem postupně automaticky defragmentujete všechny diskové oddíly bez přerušení, přičemž pro spuštění souboru musíte být přihlášeni jako uživatel s oprávněním správce. Použitý parametr " f" způsobí, že defragmentace bude provedena i v případě, že na disku je k dispozici méně než 10 % volného místa; celý proces pak ovšem bude trvat velmi dlouho. Vždy před spuštěním defragmentace nejraději ještě odstraňte velké, už nepotřebné soubory.
Vista a Windows 7 si řídí defragmentování automaticky na základě časového plánu. Nezávisle na tom však můžete i zde nasadit dávkové zpracování s použitím "defrag.exe", nebo dokonce prostřednictvím grafického prostředí současně zvolit několik jednotek. Za tím účelem v obou verzích klikněte pravým tlačítkem myši na položku jednotky (například v Průzkumníku), zvolte kontextový příkaz "Vlastnosti", aktivujte kartu "Nástroje" a v ní klikněte na tlačítko "Defragmentovat ". Pod Vistou teď jako další krok klikněte na tlačítko "Zvolit disky" a pak můžete pro defragmentaci vybrat několik disků nebo "Zvolit všechny datové nosiče". Pod Windows 7 podržte stisknutou klávesu [Ctrl] a postupně aktivujte požadované jednotky kliknutím na jejich položky.
Foto: Úklidová služba: V tomto dialogu určíte pod Vistou a Windows 7, které pevné disky má systém defragmentovat.
3. Windows Vista, 7
Trvalý přehled o časových pásmech
Při telefonování do vzdálené ciziny, například do USA, byste partnera neradi omylem tahali z postele. Jenže právě to se může stát, pokud nerespektujete časový posun.
TIP - Windows vám pro tyto situace nabízejí podporu v podobě zobrazení času v dalších časových pásmech. Klikněte na hodiny vpravo v hlavním panelu či v "superbaru". Objeví se okno s analogovými hodinami a kalendářem. V tomto okně použijte odkaz "Změnit nastavení data a času…". Pak se otevře dialog "Datum a čas". V něm přejděte na kartu "Další hodiny ". Tuto kartu lze také otevřít v Ovládacích panelech prostřednictvím karty "Datum a čas". Pro jiná časová pásma můžete definovat až dvoje další hodiny, které Windows zobrazí vedle analogových hodin pro místní čas. K tomu slouží na kartě "Další hodiny" dvě sekce "Zobrazit tyto hodiny", které aktivujete zaškrtnutím. Potom pro ně můžete vybrat časové pásmo a zadat zobrazované jméno, podle něhož později poznáte, který čas tyto hodiny ukazují. Nejvhodnější volbou je zde například jméno země. Nastavení zopakujte podle potřeby i pro třetí hodiny a potvrďte je tlačítkem "OK".
Od této chvíle ukážou Windows po kliknutí na ikonu hodin v hlavním panelu obě přídavná časová pásma. Jestliže jenom nastavíte kurzor na časový údaj, objeví se malé okno s aktuálním datem a různými časy.
Foto: Mezinárodně: Windows mohou vedle místního času zobrazovat až dvoje hodiny pro různá časová pásma.
4. Windows XP, Vista, 7
Rychlé přepínání aplikací pomocí applovské funkce Exposé
Jakmile ukazatel myši dojede do určeného rohu monitoru, Exposé na ploše zmenšeně zobrazí otevřená okna všech aktivních programů. Tak můžete rychle přepnout do jiné aplikace – ovšem jen pod Mac OS X.
TIP - SmallWindows, nástroj ze stránky http://smallwindows.sourceforge.net, vybaví Windows praktickou funkčností utility Exposé v Mac OS X. SmallWindows ovládá dvě funkce: buď zmenší všechna okna, takže mezi nimi můžete pohodlně přepínat, nebo všechna okna přesune k okraji obrazovky, čímž vám uvolní výhled na plochu. Program jsme zařadili na Chip DVD. Zkopírujte instalační program do svého PC a spusťte jej. Instalací vás provede průvodce. Pokud pod Vistou a Windows 7 nejste přihlášeni jako správce, musíte instalaci autorizovat volbou uživatelského účtu s oprávněním správce a zadáním příslušného hesla.
Při prvním spuštění stanovte, že Windows mají program spustit ihned při bootování, abyste jej měli k dispozici od samého začátku. Dotaz proto potvrďte tlačítkem "Ano". Po spuštění se v oznamovací oblasti v pravé části hlavního panelu objeví nová ikonka. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte příkaz "Settings", čímž otevřete dialog pro nakonfigurování nástroje. Zde můžete podle potřeby automatické spuštění zase deaktivovat zrušením zaškrtnutí u "Starts when Windows starts".
Čtyři "horké zóny" (hot zones) definují čtyři rohy plochy, jejichž prostřednictvím můžete SmallWindows aktivovat. Pro každou z těchto zón definujete pomocí příslušného rozevíracího seznamu reakci operačního systému v okamžiku, kdy se kurzor v dané zóně ocitne. Při "All" zobrazí Windows současně všechny otevřené programy v minimalizovaném náhledu. Pak můžete program zvolit prostým kliknutím myší a tak jej přenést do popředí. Volba "None" funkci deaktivuje. "Desktop " přesune okna všech otevřených programů k okraji obrazovky a uvolní tak pohled na plochu. Naproti tomu "Related" zmenší zobrazení aktuálního programu. Tato funkce ovšem nemá valný význam. Kromě ovládání myší můžete pro jednotlivé funkce pod "Hotkey Activation" určit také klávesové zkratky.
Foto: Přehledně: Nástroj SmallWindows rozšíří Windows o podobné funkce, jaké nabízí Exposé v Apple Mac OS X.
5. Rychlé tipy
RYCHLÉ VYVOLÁNÍ NÁPOVĚDY
Zatímco klávesou [F1] spustíte nápovědu pro právě běžící program, kombinací [Win]+[F1] vyvoláte přímo Centrum pro nápovědu a odbornou pomoc.
VYPNUTÍ REŽIMU SPÁNKU
Za tím účelem otevřete pod Windows XP v Ovládacích panelech "Možnosti napájení " a tam na kartě "Režim spánku" zrušte zaškrtnutí u "Zapnout podporu režimu spánku".
SPUŠTĚNÍ SKRYTÉHO KOMPRIMÁTORU
Otevřete-li ve Windows 7 "Start | Spustit ", můžete příkazem "iexpress" spustit průvodce pro tvorbu samorozbalovacích archivů.
ZMENŠENÍ IKON V HLAVNÍM PANELU
Pod Windows 7 klikněte pravým tlačítkem myši na "Start", zvolte "Vlastnosti" a pod "Hlavní panel" aktivujte "Použít malé ikony".
OTEVŘENÍ UŽIVATELSKÝCH ÚČTŮ
K dialogu pro zřízení uživatelských účtů se pod Windows Vista a Windows 7 dostanete provedením příkazu "control userpasswords2" v nabídce Start.
6. Windows 7
Potlačení nepoužívaných knihoven v Průzkumníku
Knihovny v aktuální verzi Windows napomáhají strukturování dat. Přesto mnozí uživatelé raději nadále pracují se strukturou složek, na kterou jsou zvyklí.
TIP - V takovém případě můžete v Průzkumníku znázornění knihoven potlačit a získat tak prostor pro zobrazení dalších složek. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na první knihovnu "Obrázky " a v místní nabídce zvolte příkaz "Nezobrazovat v navigačním podokně". Tento krok zopakujte pro všechny ostatní nepotřebné knihovny. Chcete-li jednotlivé položky opět zobrazit, klikněte v Průzkumníku na "Knihovny". Pak pravým tlačítkem myši klikněte na požadovaný prvek a zvolte kontextový příkaz "Zobrazit v navigačním podokně".
Hlavní položku "Knihovny" nelze popsaným způsobem odstranit. K tomu je nutná oklika přes systémový registr. Do hledacího pole nabídky Start proto napište "regedit", stiskněte [Enter] a dotaz od Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem "Ano". Nyní navigujte na klíč "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ Desktop\NameSpace". V něm označte podklíč "{ 031E4825 7B94 4dc3 B131E946B44C8DD5}" a otevřete příkaz "Soubor | Exportovat…". Pak zvolte umístění, jako název zadejte například "KnihovnyPruzk " a klikněte na "Uložit". Následně vymažte v editoru právě uložený klíč a dotaz potvrďte tlačítkem "Ano". Potom editor zavřete a restartujte Průzkumníka. Restart systému není nutný.
Budete-li chtít knihovny do Průzkumníka znovu zahrnout, dvojitě klikněte na vyexportovaný REG soubor a potvrďte dotazy Řízení uživatelských účtů o přidání hodnot do systémového registru tlačítky "Ano". Od příštího spuštění Průzkumníka budou knihovny opět k dispozici.
Foto: Více místa: Potlačením nepoužívaných knihoven získáte v Průzkumníku místo na zobrazení obvyklých složek.
7. Windows 7
Rozšíření Vyčištění disku o další datové typy
Program Vyčištění disku pomáhá v počítači vystopovat a odstranit datový odpad. Bohužel je však jeho nabídka předdefinovaných datových typů omezená.
TIP - Funkci můžete rozšířit o další datové typy. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo plochy a v místní nabídce zvolte příkaz "Nový | Zástupce". Do vstupního pole "Vytvořit zástupce" zapište příkazový řádek
C:\Windows\System32\Cmd.exe•/c•leanmgr•/sageset:4711•&•Cleanmgr•/sagerun:4711
a klikněte na "Další". Na druhé stránce definujte název zástupce, třeba "Vyčištění disku (výběr)". Potom klikněte na "Dokončit ". Když pak v budoucnu vyvoláte Vyčištění disku prostřednictvím tohoto zástupce, budete mít na výběr další položky jako "Staré soubory nástroje CHKDSK", "Soubory protokolů instalace", "Soubory výpisu paměti systémových chyb" a "Soubory protokolu o upgradu systému Windows ".
VYSVĚTLENÍ: Příkaz v zástupci způsobí, že Windows vyvolají program pro vyčištění disku "cleanmgr.exe" dvakrát s různými spouštěcími parametry – poprvé s volbou "/sageset" a pak se "/sagerun". Číslo za parametry musí být vždy identické a ležet mezi 1 a 65535.
Spouštěcí přepínač "/sageset" způsobí, že Windows otevřou dialog "Nastavení programu Vyčištění disku", v němž můžete Vyčištění disku nakonfigurovat. Tuto konfiguraci pak systém uloží v registrační databance pod zadaným číslem. Volba "/sagerun" potom konfiguraci uloženou pod uvedeným číslem spustí.
Foto: Přesněji: Díky malému triku bude Vyčištění disku pátrat i po jiných datových typech než obvykle.
8. Windows Vista, 7
Odhalení skutečných, za "junctions" skrytých složek
Počínaje Vistou jsou v operačním systému určité složky z důvodů kompatibility sice obsaženy, ale přes tzv. "junctions" odkazují na jiné skutečné složky. To ovšem zmate vlastnoručně napsané skripty a dávkové soubory.
TIP - Prominentním příkladem junctions je – od Visty dále – složka programů: ačkoliv Průzkumník zobrazuje složku "Všechny programy", Windows ukládají aplikace ve skutečnosti do adresáře "Program Files ". Pokus o přímý přístup k takto přesměrovaným datům (Windows je ukážou, pokud v Možnostech složky povolíte zobrazení systémových souborů) končí chybovou zprávou. A je tu ještě jeden kámen úrazu: ve skriptech nebo dávkových souborech musíte používat pravé názvy složek, jinak se po spuštění "zakousnou".
Zde může pomoci freewarový nástroj NTFSLinksView, který vám všechna v systému aktivní přesměrování vypíše. Program si stáhněte z webu www.nirsoft.net/utils/ntfs_links_view.html a rozbalte jej. Nástroj "nftslinksview.exe" je ihned schopen činnosti.
Po spuštění program vypíše všechna aktivní přesměrování ve složce vašeho uživatelského profilu. Ve sloupci "Target Path" zobrazí platnou skutečnou složku, na kterou poukazuje "junction" ve sloupci "Full Path". Klikněte pravým tlačítkem myši na zvolenou položku a v místní nabídce zvolte příkaz "Open Target Path", čímž cílovou složku otevřete v Průzkumníku.
Pro překontrolování jiných adresářů zadejte do vstupního pole složku, například "C:", a klikněte na "Go". Klávesovou kombinací [Ctrl]+[A] můžete označit všechny položky a pak je příkazem "File | Save selected items" uložit do textového souboru.
Foto: Odtajnění: Tento nástroj analyzuje všechny ve Windows zřízené "junctions", tedy jakási přesměrování složek.
9. Windows XP, Vista, 7
Kopírování všech souborů s výjimkou jednoho typu
Z příkazového řádku nebo ze skriptu byste chtěli vyvolat zkopírování všech souborů dané složky – kromě souborů určitého typu.
TIP - Běžné kopírovací příkazy se pomocí zástupných znaků jako ve výrazu "*.tif" dají velmi snadno omezit na určitý typ souboru. Pokud však potřebujete určitý souborový typ z kopírované množiny vyloučit, museli byste znát všechny v ní zbývající typy a ty zkopírovat jednotlivě, anebo zkopírovat všechny soubory a pak z cílového umístění ty nežádoucí odstranit. Zatímco při první variantě řešení musíte explicitně zadávat všechny typy, druhá metoda je zase neefektivní. Oba problémy obejdete kopírovacím příkazem, který určitý souborový typ vynechá. Umožňuje to nástroj robocopy, obsažený ve Vistě i ve Windows 7. Nástroj k tomu využívá filtr "/xf", za nímž následuje označení souborového typu, který má být z přenosu vyloučen. Jestliže například v nějaké obrazové složce máte vedle různých JPG a GIF souborů také zpracované TIF obrázky, ale tyto velké soubory kopírovat nechcete, použijte příkaz jako
robocopy•
Za filtrem /xf můžete uvést a tím z kopírování vyloučit i více souborových typů oddělených mezerou.
UPOZORNĚNÍ: Nástroj robocopy funguje i pod Windows XP. Můžete si jej do počítače zkopírovat z Windows Server 2003 Ressource Kitu a pak ihned používat. Microsoft jej bezplatně poskytuje na adrese www.microsoft.com/downloads. Tam hledejte "Windows Server 2003 Resource Kit Tools".
10. Windows XP, Vista
Přizpůsobení systémových nastavení pro SSD disk
Zatímco Windows 7 pro jednotky flash pamětí automaticky volí optimální nastavení, XP a Vista nakládají s SSD jako s běžnými pevnými disky. To může silně zkrátit životnost jednotky.
TIP - Při nasazení SSD nepřinášejí funkce prefetch a superfetch žádnou výhodu – právě naopak: tyto mechanismy dokonce zpomalují zavádění systému. SSD totiž všechna data dodává rychle a nezávisle na jejich uspořádání v jednotce. Proto prefetch deaktivujte v systémovém registru. Za tím účelem tedy obvyklým postupem "Start | Spustit", "regedit" a "OK" otevřete editor registru. Nyní navigujte na klíč "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\ Memory Management\PrefetchParameters ". V pravé části okna editoru dvojitě klikněte na hodnotu DWORD "EnablePrefetcher". Jeho hodnotu změňte na "0" a potvrďte tlačítkem "OK". Pod Windows Vista pak ještě dvojitě klikněte na hodnotu DWORD "EnableSuperfetch" a i zde změňte hodnotu na "0". Poté editor registru ukončete.
Ve Vistě kromě toho deaktivujte službu Superfetch. V Ovládacích panelech proto klikněte na "Systém a údržba", potom na "Nástroje pro správu" a nakonec dvojitě na "Služby". V seznamu služeb teď dvojitě klikněte na "Superfetch". V rozevíracím poli "Typ spouštění" změňte nastavení na "Zakázáno". Pak tuto konfiguraci potvrďte postupně tlačítky "Použít" a "OK" a zavřete ostatní dialogy.
U magnetických pevných disků je pro dobrý výkon důležité pravidelné defragmentování. Jinak je tomu u SSD: "Úklid" zde nepřináší žádnou rychlostní výhodu, ale zbytečně působí opotřebení SSD jednotky. Automaticky prováděné úlohy byste proto měli nastavit tak, aby SSD jednotky byly z defragmentace vyňaty. Pokud jste dosud používali systémové nástroje třetích dodavatelů, deaktivujte v nich funkce pro péči o disk.
Jestliže jste dříve přeložili stránkovací soubor na separátní disk, měli byste nyní dbát na to, aby ležel na systémovém SSD disku.
VYSVĚTLENÍ: SSD je zkratka pro Solid State Drive. Na rozdíl od pevných disků s magnetickými plotnami ukládá SSD data podobně jako běžná USB paměť v modulech flash pamětí. Přístup k datům je proto podstatně rychlejší než u obvyklých diskových jednotek, neboť zde odpadá mechanické pozicování záznamových hlaviček. Data zde zůstávají trvale zaznamenána i bez přívodu proudu, ovšem jednotlivé paměťové buňky není možné přepisovat libovolně často, neboť se opotřebí přibližně po 100 000 zápisových cyklech. Proto byste se u těchto pamětí měli vystříhat všech nepotřebných zápisových akcí.
Foto: Vypnuto: Ve Vlastnostech služby deaktivujte funkci superfetch – ta je při použití SSD zbytečná.
11. Rychlé tipy
SPUŠTĚNÍ NĚKOLIKA PROGRAMŮ
Ve Windows XP podržte stisknutou klávesu [Shift], dříve než v nabídce Start otevřete nabídku "Všechny programy". Toto menu pak zůstane otevřené i po volbě programu.
NALEZENÍ VERZE DIRECTX
Pod XP, Vistou a Windows 7 otevřete kombinací [Win]+[R] dialog "Spustit" a v něm příkazem "dxdiag.exe" diagnostický program pro rozhraní DirectX.
POTLAČENÍ IKON V HLAVNÍM PANELU
Chcete-li, aby se v hlavním panelu Windows 7 nezobrazovaly nepotřebné ikony, přetáhněte je myší na šipku v oznamovací oblasti hlavního panelu.
POVOLENÍ VLASTNÍCH SKRIPTŮ
Chcete-li v Powershell ve Windows 7 dovolit vlastní skripty, spusťte toto prostředí jako správce a použijte příkaz "Set-ExecutionPolicy RemoteSigned".
OTEVŘENÍ NĚKOLIKA SLOŽEK
Za tím účelem označte pod Windows XP v okně Průzkumníka požadované položky a stiskněte [Enter]. Každá složka se pak zobrazí ve vlastním okně. HLEDÁNÍ BEZ PEJSKA Vadí-li vám při hledání ve Windows XP animovaná figurka psa, v průvodci klikněte postupně na odkazy "Změnit předvolby " a "Bez animovaného asistenta".
APLIKACE
12. iTunes
Přehrání vzpurných MP3 souborů vzdor defektu
Některé "empétrojky" se nedají importovat do iTunes, jiné program nepřehrává správně. Windows Media Player však jejich reprodukci zvládá bezchybně. V čem je problém?
TIP - Přehrávač iTunes u MP3 souborů důsledně vyžaduje korektní formát a při sebemenší odchylce službu odepře. Pokud soubor správně přehrají jiné programy, jde zřejmě jen o pár chybných údajů v jeho hlavičce. Ty můžete zkorigovat freewarovým nástrojem MP3val, který jsme pro vás nahráli na Chip DVD.
Rozbalte ZIP archiv do prázdné složky. V ní pak uvidíte program "mp3val.exe" – nástroj pro příkazový řádek, návod k obsluze "manual.html" a ovládací plochu "mp3val-frontend.exe". Předem však důležité upozornění: Nenasazujte program paušálně na všechny soubory své hudební sbírky, neboť opravy by eventuálně mohly odstranit nebo změnit více dat, než je nutné.
WINDOWS 7: Poněvadž grafická ovládací plocha pod Windows 7 nefunguje, musíte zde nástroj řídit z příkazového řádku. V každém případě můžete korigovat více souborů najednou. Nejprve zkopírujte vzdorující MP3 tituly do programové složky MP3val. Pak v Průzkumníku při stisknuté klávese [Shift] klikněte pravým tlačítkem na složku programu a zvolte "Zde otevřít příkazový řádek. Nyní spusťte analýzu hudebních souborů příkazem "mp3val *.mp3". Zprávy programu interpretujte pomocí anglického návodu. Zpravidla pak budete moci příkazem
mp3val•*.mp3•-f•–t
spustit korekce a poté opravené soubory otestovat v iTunes.
OSTATNÍ VERZE WINDOWS: Spusťte soubor "mp3val-frontend.exe" a postižené hudební soubory přetáhněte na plochu programu – nástroj je formou seznamu vypíše. Kliknutím na ikonu lupy spustíte kontrolu. Budou-li zjištěny problémy, prostřednictvím ikony s ozubeným kolem spusťte opravy souborů.
13. Excel 2003, 2007, 2010
Zobrazení názvu dne nebo měsíce pro určité datum
V sešitě Excelu byste chtěli k určitému datu automaticky přiřadit jméno dne nebo měsíce.
TIP - Použijte excelovskou funkci "HODNOTA. NA.TEXT()". Ta převede číselné hodnoty na textové vyjádření. Excel interně ukládá datum jako numerickou hodnotu. Pomocí formátovacích znaků můžete textový výstup ovlivnit a k předanému datu například určit název dne. Funkce má dva argumenty: převáděnou numerickou hodnotu a v uvozovkách uvedené formátovací znaky.
Celou záležitost nejlépe objasní příklad: V buňce "A9" je uloženo datum. V sousední buňce "B9" chcete zobrazit název dne odpovídající tomuto datu. Do buňky "B9" proto vložte vzorec
=HODNOTA.NA.TEXT(A9;"dddd")
Formátovací znaky ""dddd"" způsobí převod předaného data na slovní vyjádření dne v týdnu. Pokud požadujete jenom jeho zkratku, můžete použít například formátování ""ddd"". Údaje denního času je možné zobrazovat ve 12hodinovém režimu s označením pro dopoledne (am, ante meridiem) a odpoledne (pm, post meridiem). Za tím účelem doplňte formátování hodin za mezerou o požadované označení "AM/PM", "am/pm", "A/P" nebo "a/p".
Tyto různé formátovací znaky je možné i kombinovat. Chcete-li například na sekundu přesný časový údaj zobrazit bez vteřin, použijte "=HODNOTA. NA.TEXT (A1;"hh:mm")". Pokud je čas uložen ve 24hodinovém formátu a Excel jej má zobrazit ve 12hodinovém formátu, zvolte výraz "=HODNOTA.NA.TEXT (A1;"hh:mm AM/PM")". Připojená tabulka uvádí možné formátovací znaky a jejich funkci pro výstup data a času. Při jejich použití dbejte na rozlišení velkých a malých písmen.
Formátovací znaky Výstup
m měsíc jako číslo
mm měsíc jako čisto s úvodní nulou
mmm zkrácený název měsíce
mmmm úplný název měsíce
mmmmm první písmeno měsíce
d číslo dne
dd číslo dne s úvodní nulou
ddd zkrácený název dne
dddd úplný název dne
rr dvoumístný letopočet
rrrr čtyřmístný letopočet
h počet hodin
hh počet hodin s úvodní nulou
m počet minut
mm počet minut s úvodni nulou
s počet sekund
ss počet sekund s úvodni nulou
14. Rychlé tipy
ZOBRAZENÍ HISTORIE SURFOVÁNÍ
Klávesová kombinace [Ctrl]+[H] pro zobrazení historie ukáže v browseru Chrome od Googlu rovnou kompletní průběh surfování v novém panelu.
TVORBA MATICOVÝCH VZORCŮ
Chcete-li v Excelu definovat maticový vzorec, ukončete vstup i po zpracování vzorce kombinací [Ctrl]+[Shift]+ [Enter].
KOPÍROVÁNÍ OKEN ZPRÁV
Klávesovou kombinací [Ctrl]+[F] zkopírujete ve zpracovatelském režimu Outlooku okno zprávy, abyste e-mail odeslali separátně více adresátům.
TISK VODOZNAKU
Dialog pro textové a obrazové vodoznaky otevřete ve Wordu 2003 příkazem nabídky "Formát | Pozadí | Tištěný vodoznak".
15. Word 2007, 2010
Rychlejší přidání položek pro automatické opravy
Zkratky a pojmy často ukládáte do Automatických oprav, aby je Word samočinně nahrazoval. K příslušnému dialogu je však bohužel nutno se složitě "proklikat". To otravuje a zdržuje.
TIP - "Možnosti automatických oprav" Microsoft počínaje verzí Word 2007 pečlivě ukryl. Máte-li v úmyslu k nim přistupovat častěji, bude nejlepší nadefinovat si pro tuto akci klávesovou zkratku, nebo si příkaz ukotvěte na panelu nástrojů "Rychlý přístup" – tak Microsoft nazývá ve Wordu 2007 aktivní lištu ikon u okraje okna vlevo nahoře. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v pásu nabídek a v místní nabídce zvolte příkaz "Přizpůsobit panel nástrojů Rychlý přístup ". V rozevíracím poli "Zvolit příkazy z" změňte nastavení na "Všechny příkazy". V seznamu níže vyhledejte a označte položku "Možnosti automatických oprav" a pak uprostřed klikněte na tlačítko "Přidat ". Dialog potvrďte tlačítkem "OK".
Pokud chcete namísto toho nebo kromě toho definovat klávesovou kombinaci, klikněte ve Wordu 2007 na ikonu Office, zvolte "Možnosti aplikace Word" a v nich kategorii "Přizpůsobit". Ve verzi 2010 otevřete "Soubor | Možnosti" a zvolte kategorii "Přizpůsobit pás nabídek". Potom vedle "Klávesové zkratky" klikněte na "Vlastní…". Vlevo v sekci "Kategorie" zvolte u konce seznamu nastavení "Všechny příkazy". V seznamu vpravo označte "NástrojeAutoOpravy " a níže klikněte do vstupního pole pro klávesovou zkratku. Nyní stiskněte nějakou pokud možno ještě nepoužitou kombinaci kláves, například [Ctrl]+[ú], a pak klikněte na "Přiřadit" a "Zavřít". Napříště takto ihned vyvoláte požadovaný dialog. Pokud je právě označen nějaký úsek textu, Word jej také hned začlení do dialogu automatických oprav.
Foto: Rychlý přístup: Zde můžete nadefinovat klávesovou kombinaci, kterou bleskurychle otevřete dialog pro automatické opravy.
16. Office 2007, 2010
Odstranění problémů při spouštění Wordu, Excelu a spol.
Při spouštění aplikací sady Office se objeví jen chybová zpráva, programy se však neotevřou. Nebude snad zapotřebí nová instalace?
TIP - Častou příčinou startovacích potíží jsou poškozené nebo nekompatibilní doplňky a automaticky otevírané soubory ze spouštěcích složek. Problém odstraníte v nouzovém režimu. Abyste jej vyvolali, podržte při spouštění programu stisknutou klávesu [Ctrl], dokud se nevypíše úvodní zpráva. V ní potvrďte nouzový režim tlačítkem "Ano". Nyní jsou všechny předlohy, doplňky, přídavné spouštěcí soubory a vaše osobní přizpůsobení deaktivovány. Teď otevřete "Soubor | Možnosti ", případně ve verzi 2007 klikněte na ikonu Office a pak na příslušné programové volby (například "Možnosti aplikace Word"). Vlevo klikněte na kategorii "Doplňky ". V rozevíracím poli "Spravovat" nyní zvolte nastavení "Doplňky modelu COM" a klikněte na "Přejít…". Prostřednictvím zaškrtávacích políček v seznamu můžete každý doplněk jednotlivě deaktivovat. Nakonec dialog potvrďte tlačítkem "OK". Celý postup zopakujte také pro "Doplňky aplikace Word" a pro v tomto dialogu obsažené normální doplňky.
Program by se teď měl opět spustit. Nyní aktivujte doplňky jeden po druhém a pokaždé aplikaci nově spusťte. Jakmile dojde na aktivaci nekompatibilního doplňku, aplikace se opět odmítne spustit. Tak jste odhalili příčinu problému a můžete ji odstranit.
17. Word 2003, 2007, 2010
Přizpůsobení automatických oprav vlastním potřebám
Nejpozději při přechodu na novou verzi Wordu se znovu aktivují četné automatické opravy, které často mohou nadělat více škod než užitku.
TIP - Zvláště protivné je, když Word po každém manuálním přechodu na nový řádek napíše další slovo s velkým začátečním písmenem nebo když svévolně přetváří některé zkratky. To lze ale vypnout. Za tím účelem klikněte na ikonu Office a pak na "Možnosti aplikace Word", ve Wordu 2010 otevřete "Soubor | Možnosti". Pak zvolte kategorii "Kontrola pravopisu a mluvnice" a klikněte na "Možnosti automatických oprav". Ve starších verzích je tento příkaz obsažen v nabídce "Nástroje". Na kartě "Automatické opravy" deaktivujte volbu "Velká písmena na začátku vět". Zde také zrušte zaškrtnutí u "Psát první písmeno v buňce tabulky velkým písmenem".
Přejděte na kartu "Automatické úpravy formátu při psaní" a rozhodněte se, které volby budou pro vaši práci užitečné a které ne. Často jsou praktické funkce jako "Automatické odrážky", "Automatické číslování" a "Nahrazovat Internetové a síťové cesty hypertextovými odkazy". Otevřené dialogy potvrďte tlačítkem "OK".
Upozornění: Wordem automaticky provedené formátování můžete při zpracování textu ihned zrušit klávesovou kombinací [Ctrl]+[Z].
Foto: Nezvaný korektor: V tomto dialogu můžete vypnout funkce automatických oprav, které někdy při práci spíše ruší, než pomáhají.
INTERNET
18. Chrome 4, 5, 6, 7
Násilné ukončení "zamrzlých" panelů nebo nástrojů
Často se stává, že jednotlivé skripty nebo webové stránky mají chyby a "zamrznou" nebo že v browseru působí problémy nějaké rozšíření. Zpravidla je pak nutný restart prohlížeče, což uživatele otravuje a zdržuje.
TIP - Chrome jako první internetový prohlížeč zavedl konsekventní členění jednotlivých tabů na úrovni procesů. Můžete se o tom přesvědčit tak, že při několika v browseru otevřených panelech spustíte správce úloh. Za tím účelem stiskněte klávesovou kombinaci [Ctrl]+ [Shift]+[Esc] a přejděte na kartu "Procesy ". Například při čtyřech otevřených panelech tam pak uvidíte nejméně pětkrát proces "chrome.exe". Procesy byste mohli ukončit už na tomto místě – není ovšem zřejmé, která položka procesu patří ke kterému panelu.
Přesně tuto informaci vám dodá interní správce úloh v Chrome. Můžete jej vyvolat v programovém okně Chrome klávesovou kombinací [Shift]+[Esc]. Alternativou je kliknutí pravým tlačítkem myši na volné místo nad adresním řádkem a volba kontextového příkazu "Správce úloh". Následný dialog vám pak prozradí, ke kterému tabu nebo pluginu který proces patří. Požadovanou položku označte a klikněte na "Ukončit proces".
Pomocí odkazu "Statistiky pro experty " můžete ještě zjistit detailní informace o využití operační paměti jednotlivými procesy a tak například poznat, která webová stránka užírá zvláště mnoho paměťového místa. Přehled kromě toho také ukazuje obsazení paměti všemi ostatními momentálně otevřenými browsery. Tak můžete snadno ukončit například zamrzlý Flash Player nebo zavřít panel s vadnou webovou stránkou, aniž byste ovlivnili zbytek browseru. Po zavření stránky zobrazí Chrome v příslušném tabu odpovídající zprávu, a umožní dokonce okamžité znovuzavedení stránky.
Foto: Dobře odděleny: Google důsledně dělí "taby" a doplňky na separátní procesy, které je ve vlastním správci úloh možné ukončit.
19. Chrome 7
Použití hardwarového zrychlení grafiky už nyní
Google chce v budoucnu zrychlit svůj browser pomocí grafické karty. Nedá se rychlejšího zobrazování webových stránek využít již dnes?
TIP - Definitivní integrace zrychlení pomocí GPU v browseru Chrome byla původně odložena až na verzi 9. Přesto už byly realizovány první kroky a od Chrome 7 jsou i použitelné. Jejich funkci můžete aktivovat parametrem v příkazovém řádku.
Chcete-li tak učinit, zavřete Chrome a pravým tlačítkem myši klikněte na ploše na zástupce pro spuštění browseru. Pak aktivujte kontextový příkaz "Vlastnosti " a přejděte na kartu "Zástupce". Klikněte do vstupního pole "Cíl" a stiskněte klávesu [End], abyste nastavili ukazatel na konec řádku. Tam doplňte mezerou oddělený parametr "-enable-accelerated-compositing". Změnu postupně potvrďte tlačítky "Použít" a "OK".
Od příštího spuštění prohlížeče nyní bude procesor grafické karty navíc podporovat renderování webových stránek. Podle konfigurace počítače to bude přinášet několikaprocentní zrychlení při zobrazování webových stránek s komplexními grafickými obsahy.
20. Firefox 2.x, 3.x
Odstranění zastaralých, v browseru nainstalovaných Java konzolí
Pohled do seznamu nainstalovaných doplňků ukáže četné položky "Java Console". Dají se jenom příslušným tlačítkem deaktivovat, nikoli však odinstalovat. A přitom vůbec nejsou pro činnost browseru zapotřebí.
TIP - Na rozdíl od většiny jiných doplňků nejsou staré verze Java konzole při aktualizaci automaticky odinstalovány. Navíc nejsou uloženy v profilové složce, nýbrž přímo v programové složce Firefoxu jako globální rozšíření dostupné všem uživatelům, a nedají se proto odinstalovat v dialogu doplňků jako obvykle.
Zbavit se jich lze odstraněním odpovídajících složek ze systému. Za tím účelem nejprve zavřete Firefox. Pak spusťte Průzkumník a navigujte na složku "C:\ Program Files\Mozilla Firefox\extensions ". Tam najdete několik podsložek, jejichž název vždy začíná řetězcem "{ CAFEEFAC" a které obsahují určitou verzi Java konzole. Přesnou verzi poznáte podle dalších součástí názvu složky. Tak například název "{ CAFEEFAC0016-0000-0022-ABCDEFFEDCBA}" označuje verzi "1.6_0_022". Všechny podobně nazvané složky kromě poslední verze odstraňte. Pokud pracujete v účtu bez oprávnění správce, bude po vás Řízení uživatelských účtů Windows vyžadovat ještě zadání účtu správce včetně příslušného hesla. Od příštího spuštění Firefoxu už bude seznam starých Java konzolí vyčištěn. Aplikace využívající Javu budou však přesto fungovat…
Foto: Staré zátěže: Při aktualizaci Java konzole zůstávají všechny staré verze zachovány a ucpávají prohlížeč.
21. Thunderbird 2.x, 3.x
Náklady na mobilní stahování mailů pod kontrolou
Kontrola e-mailových zpráv na cestách pomocí "surfsticku" připojeného k notebooku může přijít draho – zvláště v zahraničí. Přesto chcete být o důležitých zprávách průběžně informováni.
TIP - Vždy byste se měli postarat o to, aby při vyvolání e-mailů byla přenášena jenom nezbytně nutná data. Proto by k tomu nemělo docházet automaticky. Také je důležité, aby Thunderbird nestahoval hned všechny zprávy najednou. Program lze nakonfigurovat tak, aby splňoval obě podmínky.
Otevřete "Nástroje | Nastavení účtu". Další kroky závisí na tom, zda k poštovní schránce přistupujete protokolem IMAP, nebo POP. Nejprve proto klikněte vlevo na kategorii "Nastavení serveru" a v prvním řádku zkontrolujte typ serveru.
ÚČET IMAP: Deaktivujte volby "Při spuštění zkontrolovat nové zprávy" a "Kontrolovat nové zprávy každých x minut ". Pak zvolte vlevo kategorii "Režim offline a místo na disku". První volba "Zpřístupnit zprávy ve složce Doručená pošta pro práci v režimu offline " určuje, zda lokální kopie e-mailů budou k dispozici také off-line. To je sice praktické v případě, že neexistuje trvalé připojení k internetu, zvyšuje se tím však datový objem downloadu. Pokud tuto volbu necháte zapnutou, zařiďte přinejmenším následující omezení: v sekci "Místo na disku" také zaškrtněte volbu "Pro ušetření místa na disku nestahovat pro práci v režimu offline zprávy větší než 50 KB".
ÚČET POP: V kategorii "Nastavení serveru " zvolte "Stahovat pouze hlavičky zpráv". Kromě toho by mělo být aktivováno nastavení "Ponechat zprávy na serveru ", abyste později mohli e-maily vyvolávat ještě i z jiného počítače. Všechny předcházející volby pro automatické vyvolávání deaktivujte, aby Thunderbird nevyžadoval internetové připojení hned při spuštění programu.
Konfiguraci zopakujte pro všechny další e-mailové účty a potvrďte tlačítkem "OK". Nyní pravým tlačítkem myši klikněte na řádku záhlaví "Předmět" seznamu zpráv. V kontextové nabídce aktivujte zobrazení údaje "Velikost", takže vpravo se objeví tento přídavný sloupec.
Napříště budete stahovat zprávy už jen tlačítkem "Přijmout". Překontrolujte velikost každé zprávy dříve, než ji otevřete nebo stáhnete. Vzdor omezení velikosti souboru se totiž při kliknutí na odkaz v náhledu velké zprávy stahují kompletně.
Foto: Checkpoint: V Možnostech programu určíte, od jaké velikosti zprávy má Thunderbird stahovat jenom řádky záhlaví.
22. Outlook 2007, 2010
Zvýšení frekvence automatického stahování zpráv
Normálně Outlook stahuje nové zprávy samočinně. Někdy ale musíte čekat příliš dlouho, než program na pozadí přijme další nové zprávy.
TIP - Standardně Outlook automaticky stahuje nové e-maily jen každých 30 minut. Při dnes hojně rozšířených výkonných počítačích a rychlých internetových připojeních je ale bez problémů možný i kratší interval. Příslušná nastavení jsou však bohužel ukryta hluboko v programu.
Chcete-li je změnit, v Outlooku 2007 otevřete "Nástroje | Odesílání/příjem | Nastavení přenosu | Definovat skupiny odesílání a příjmu". V Outlooku 2010 v pásu karet zvolte kartu "Odesílání/příjem ", tam klikněte na "Skupiny odesílání a příjmu" a pak zvolte "Definovat skupiny odesílání a příjmu". Pokud jste si žádné speciální skupiny nezaložili, uvidíte v seznamu jenom standardní skupinu "Všechny účty", která už je označena. Jinak příslušnou skupinu v seznamovém poli označte sami. Dále zajistěte, aby dole byla aktivována volba "Automaticky převzít každých". Hodnotu ve vstupním poli změňte například na "10" nebo "5" minut. V případě potřeby zopakujte nastavení pro další skupiny. Změny potvrďte tlačítkem "Zavřít".
UPOZORNĚNÍ: Vystříhejte se velmi krátkého intervalu jedné minuty. Ten totiž při stahování velkých zpráv může působit problémy, neboť pak další pokus o stažení může přijít ještě dříve, než je dokončen předchozí. Pokud čekáte důležitou zprávu, můžete se na doručenou poštu dotázat i manuálně.
23. Thunderbird
Správa účtu Google Mail vedle jiných ůčtů v Thunderbirdu
Vedle jiných poskytovatelů používáte také účet služby Google Mail. Separátní vyvolání přes browser je však nepohodlné. Raději byste proto chtěli spravovat e-maily společně s jinými účty.
TIP - Thunderbird umí řídit přístup i kompletní správu účtu pro Google Mail. Je k tomu zapotřebí přizpůsobit několik nastavení v Google Mailu a nakonfigurovat odpovídající účet v Thunderbirdu.
Nejprve zvolte metodu POP (Post Office Protocol) nebo IMAP (Internet Message Access Protocol). Zatímco přístup via POP vždy zprávy stáhne a přichystá je pro použití v Office, IMAP spravuje zprávy přímo on line v účtu Google a samočinně se stará o synchronizaci všech akcí mezi různými klientskými přístroji. Pokud tedy chcete přistupovat k mailům z různých počítačů nebo mobilních přístrojů, měli byste dát přednost protokolu IMAP.
Jsou dokonce možné obě metody současně. Můžete si tak například na jednom notebooku zřídit přístup přes POP, abyste mohli zprávy rychle vyvolávat i na cestách nebo z ciziny a číst si je bez připojení k internetu. Přitom byste ale měli zabránit změnám dat u Googlu.
Nejdříve otevřete www.googlemail.com a přihlaste se ke svému účtu. Nahoře klikněte na "Nastavení". Ve žlutavé oblasti dialogu zvolte "Přeposílání a protokol POP/IMAP". Pokud by odkaz zněl jenom " Přeposílání a protokol POP", pro váš účet dosud není IMAP k dispozici. Zkontrolujte volby pro POP stahování. Status standardně indikuje, že POP je aktivní pro zprávy přibližně posledních osmi týdnů. Máte ale možnost prostřednictvím "Zpřístupnit protokol POP pro veškerou poštu (i pro poštu, která již byla stažena)" stáhnout celý objem dat. Abyste ušetřili mobilní datový provoz, zvolte naproti tomu "Aktivovat protokol POP pro poštu, která přijde od tohoto okamžiku". Důležitý je druhý bod "Jsou-li zprávy stahovány pomocí protokolu POP, chci:". Jestliže k datům přistupujete protokolem POP z několika přístrojů, musíte zde nastavit "Uchovat kopii v Doručené poště Gmailu". Jinou možnost smíte nastavit maximálně na jednom počítači s POP. Pro spravování své pošty se raději přímo připojte on line nebo použijte přístup IMAP. Dosáhnete toho volbou "Aktivovat" v sekci "Přístup IMAP". Na závěr tuto konfiguraci potvrďte volbou "Uložit změny".
Zatímco Thunderbird 2 ještě uměl separátně a rychle zřídit POP přístup ke Google Mailu a konfigurace IMAP přístupu byla komplikovaná, nyní je průběh instalace obou protokolů jednotný.
Postupujte takto: Otevřete "Nástroje | Nastavení účtu…", klikněte dole na "Akce účtů" a tam zvolte "Přidat poštovní účet". Zadejte své jméno, e mailovou adresu příslušného účtu a heslo pro přístup a klikněte na "Pokračovat". Na základě adresy pak Thunderbird samočinně vyhledá vhodná nastavení pro servery. Standardně se přitom už nasazuje IMAP. Byl-li test úspěšný a servery jsou označeny zeleně, můžete konfiguraci už téměř ukončit prostřednictvím "Vytvořit účet".
Pro jiná nastavení klikněte na "Upravit ". Teď můžete pomocí rozevíracího pole změnit typ serveru doručené pošty na "POP". Klikněte na "Znovu otestovat nastavení", aby Thunderbird změnil a zkontroloval další parametry. Potom klikněte na "Vytvořit účet".
Zkontrolujte další volby. V případě přídavného POP účtu musí být v nastaveních serveru aktivována volba "Ponechat zprávy na serveru". Deaktivujte obě přiřazené výmazové možnosti, aby nebyla změněna žádná data. Navíc by u mobilních přístrojů měly být deaktivovány volby "Po spuštění kontrolovat nové zprávy" a "Kontrolovat nové zprávy každých 10 minut". Manuálně navozené vyvolání je smysluplnější, chcete-li zabránit nechtěným a eventuálně drahým on line spojením. Konfiguraci potvrďte tlačítkem "OK".
24. PROFESIONÁLNÍ TIP
Pohodlná synchronizace záložek bez Xmarks
Službu Xmarks pro na platformě nezávislé synchronizování záložek začala na konci nového roku provozovat nová společnost, ale její (bezplatná) budoucnost nevypadá příliš růžově. Pokud nechcete riskovat, že se za pár měsíců objeví poplatky i mimo variantu "Premium", ukážeme vám, jak své záložky na různých počítačích udržet ve shodném stavu pomocí alternativní služby.
Poskytovatel Xmarks oznámil, že v lednu 2011 provoz této synchronizační služby zastaví. Nedlouho poté se jí ujal provozovatel podobné služby, ale její budoucnost stále není stoprocentní. Pro synchronizaci Firefoxu však představuje použitelnou náhradu bezplatné rozšíření "Firefox Sync".
INSTALACE ALTERNATIVNÍHO NÁSTROJE
Na Chip DVD najdete rozšíření "Firefox Sync". XPI soubor uložte ve svém PC a začleňte jej příkazem "Soubor | Otevřít". Nástroj začne fungovat po restartu prohlížeče. Vyvolejte nový příkaz "Nástroje | Set Up Sync". Na prvním počítači klikněte na "Create a New Account". Zadejte e-mailovou adresu a zvolte nejméně osmiznakové heslo. Klikněte na tlačítko "Sync Options". Do pole "Computername" vložte výstižné označení, aby se vám podle něj daly dobře rozlišit jednotlivé počítače. Níže se pak rozhodněte, zda do synchronizace chcete opravdu zahrnout všechny standardně aktivované volby jako "Passwords" a "History ". Nežádoucí data případně deaktivujte a pak klikněte na "Done". Teprve až ještě akceptujete podmínky, můžete kliknout na "Další". Následný dialog dodá důležitý klíč k synchronizaci. Slouží k zašifrování všech dat a je potřebný pro přístup k Firefox Sync ze všech ostatních počítačů. Tento klíč nelze rekonstruovat. Proto byste si jej měli bezpodmínečně kliknutím na "Print" vytisknout a prostřednictvím "Save" zazálohovat v HTML souboru na lokálním počítači. Potom klikněte na "Další", zadejte posloupnost písmen z obrázku, opět klikněte na "Další" a nakonec na "Dokončit". Firefox teď zřídí účet a přenese vaše současná data zašifrovaně na server.
DEAKTIVACE XMARKS
Nyní přišel ten správný okamžik pro odpojení Xmarks, aby si oba synchronizační systémy vzájemně nepřekážely. Nejprve Xmarks deaktivujte na všech sekundárních počítačích. Za tím účelem spusťte Firefox a v něm příkaz "Nástroje | Správce doplňků". V seznamu rozšíření označte "Xmarks" a pak nejprve klikněte na přiřazené tlačítko "Deactivate". Na hlavním počítači však rozšíření ještě ponechte aktivní.
Tím jste vypnuli automatickou synchronizaci i celé rozšíření. Tento krok je důležitý proto, aby později nedošlo nedopatřením k automatickému výmazu dat. Jakmile začne Firefox Sync správně fungovat, můžete Xmarks kompletně odinstalovat, jak je popsáno níže, a svá on-line uložená data odstranit.
INSTALACE FIREFOX SYNC NA DALŠÍCH PC
Nyní nainstalujte nové rozšíření "Firefox Sync" na všech počítačích, které mají být synchronizovány. Po obligátním restartu browseru klikněte na volbu "I have a Firefox Sync Account". V následném dialogu zadejte potřebná přístupová data a klikněte na "Další". Také zde klikněte na "Sync Options", zadejte příhodné označení tohoto počítače a nastavte požadované volby. Akci potvrďte tlačítkem "Done". Teď musíte správně zadat na začátku vygenerovaný a vytištěný Sync Key a kliknout na "Další". Po úspěšném přezkoušení klíče konečně můžete přizpůsobit volby a kliknutím na "Dokončit " uskutečnit synchronizaci.
Napříště budou další synchronizace automaticky probíhat denně. Manuálně můžete tento proces vyvolat také příkazem "Nástroje | Sync | Sync Now" nebo kliknutím na ikonu ve stavovém řádku. Mimochodem – otevřené panely v ostatních počítačích vždy najdete v nabídce pod "Historie | Tabs From Other Computers".
XMARKS NECHAT VE STAND-BY – NEBO VYMAZAT
Jestliže už synchronizace nástrojem Firefox Sync spolehlivě pracuje, můžete se rozhodnout, jak naložíte s Xmarks a se svými na www.xmarks.com on-line uloženými daty. Pro případ, že by službu znovu někdo zprovoznil, si můžete nechat otevřená zadní vrátka a účet Xmarks nerušit. Pak budete moci obnovenou aktivací rychle uvést rozšíření Xmarks znovu do provozu. Nejdříve na všech počítačích vypněte Firefox Sync příkazem "Nástroje | Sync | Disconnect". Pokud vám výkon Firefox Sync postačuje, můžete se s Xmarks definitivně rozloučit.
Foto: Na dálku: Bezplatné rozšíření Firefox Sync umožňuje přímý přístup k panelům otevřeným na synchronizovaných počítačích.
KOMUNIKACE
25. Firefox 3.x, Chrome 5.x
Načasování odeslání e-mailu z Gmailu
Potřebovali byste nastavit čas odeslání e-mailu, ale webové prostředí Gmailu ani tzv. laboratoř experimentálních funkcí nic podobného nenabízí…
TIP - Funkci pro načasování odeslání emailů doplní do Gmailu doplněk Boomerang ze stránky www.boomeranggmail.com. Na stránce pro instalaci doplňku klikněte na "Install Boomerang", poté v dotazu na instalaci klikněte na "Povolit | Instalovat nyní" a restartujte prohlížeč.
Od této chvíle najdete v okně nové zprávy napravo od tlačítka "Odeslat" novou funkci "Send Later". Při prvním použití této funkce je ještě potřeba povolit používání nového doplňku v popup okně Gmailu, které se automaticky zobrazí.
Hotový e-mail, u kterého chcete odeslání posunout, je vždy potřeba nejprve uložit do konceptů. Poté již nic nebrání použít postup "Send Later | At a specific time" pro nastavení času odeslání. Nastavit lze libovolný čas s přesností na minuty, případně lze použít některou z přednastavených voleb. Zobrazí-li se hlášení "Message will be sent on…", e-mail se přesune z konceptů do speciální schránky "Boomerang", kterou najde na stránce Gmailu v horní liště. Tato schránka obsahuje všechny e-maily připravené k odeslání. Volbou "Reschedule" lze čas odeslání dodatečně změnit.
Boomerang lze také využít pro připomenutí důležitých událostí. Aktivací "Boomerang | At a specific time" si můžete jakýkoliv doručený e-mail (například s důležitou pozvánkou, upozorněním apod.) nastavit tak, aby se ve vhodný čas opět objevil mezi nepřečtenou poštou.
Foto: Rozšíření: Freeware Boomerang implementuje do Gmailu praktickou funkci pro načasování odesílání e-mailů.
26. Firefox 3.x, 4.x
Uchování zajímavých příspěvků z Facebooku na jednom místě
Je to asi týden, co jste na Facebooku narazili na zajímavý status. Zpětné vyhledání příspěvku je však po takové době velice pracné.
TIP - Používáte-li Firefox, můžete si zajímavé příspěvky od přátel ukládat na speciální stránku. Je k tomu potřeba pouze nainstalovat bezplatné rozšíření Memonic.
Pro instalaci otevřete v browseru www.memonic.com/tools/goodies/facebook a klikněte na "Install the Firefox Facebook Extension". Na následující webové stránce klikněte na "Add to Firefox ". Instalaci poté odsouhlaste kliknutím na "Instalovat nyní" a poté prohlížeč restartujte.
Doplněk se na Facebooku projeví jako nové tlačítko "Saved Items" napravo od pole pro vyhledávání a také novou volbou "Save" u každého statusu, odkazu a fotografie. Cokoli si nyní pomocí tlačítka "Save" uložíte, najdete na stránce pod tlačítkem "Saved Items". Takto uložený obsah nenávratně zmizí pouze tehdy, pokud jej autor ze svého profilu odstraní.
UPOZORNĚNÍ: Bez registrace si lze takto uložit pouze deset položek. Pokud plánujete rozšíření používat pravidelně, bezplatně se zaregistrujte na www.memonic.com/subscription/plans. Registrovaní uživatelé si mohou zdarma uložit až 100 položek a ty pak navíc třídit do skupin. V případě potřeby lze poté k uloženým položkám přistupovat i z mobilního telefonu.
Foto: Uložení: Aby se příspěvek, který vás na Facebooku zaujal, neztratil v propadlišti dějin, můžete si jej uložit mezi "oblíbené".
27. Outlook 2010
Podtitulek: Výpis e-mailů ve formě konverzací
Ve schránce Gmailu se vám líbí způsob řazení e-mailů do vláken podle předmětu zpráv. Totéž řazení byste uvítali také v Outlooku. Jde to?
TIP - Seskupit související zprávy Outlook umí. Chcete-li tento způsob řazení e-mailů aktivovat, postupujte takto: V tzv. "ribbonu", tedy kombinované hlavní liště Outlooku, klikněte na "Zobrazení " a pomocí zatržítka aktivujte volbu "Zobrazit jako konverzace". Pokud svou poštu třídíte do různých složek, klikněte v následujícím dotazu na "Všechny složky".
Související zprávy se nyní seskupí a označí ikonou více obálek. Kliknutím na šipku vedle této ikony zobrazíte seznam všech zpráv, které konverzace obsahuje. Při přijetí nové zprávy se celá konverzace přesune na začátek seznamu zpráv. Kliknutím na záhlaví seznamu zpráv se konverzace zobrazí v podokně čtení, přičemž nejnovější zpráva je uvedena jako první.
Foto: Přehledněji: Zobrazení souvisejících emailů ve formě konverzací poskytuje lepší přehled o vzájemné komunikaci.
28. Windows Live Messenger
Odstranění reklamy z programu
Používáte-li pro on-line komunikaci Windows Live Messenger, jistě jste si všimli, že se v okně programu zobrazuje reklama. A i když to stále není tak strašné jako v oficiálním ICQ klientovi, rádi byste se reklamy úplně zbavili.
TIP - Reklamy se můžete v Live Messengeru zbavit malým trikem. Otevřete složku "Windows\System32\drivers\ etc" a vyhledejte soubor "hosts". Pomocí Poznámkového bloku jej otevřete a dolů na nový řádek do něj dopište
0.0.0.0 rad.msn.com
Poté zvolte "Soubor | Uložit", zavřete okno Poznámkového bloku a restartujte počítač. Po spuštění Live Messengeru se již reklama nebude zobrazovat.
29. Join.me
Připojení ke vzdálené ploše pomocí webového prohlížeče
Občas se to stává – jste v práci nebo ve škole a ozve se rodinný příslušník, že potřebuje pomoci s počítačem. V tu chvíli by se vám hodil přístup k jeho vzdálené ploše, avšak na nejbližším počítači nemáte práva pro instalaci potřebného softwaru.
TIP - Právě tenhle problém vyřeší šikovná pomůcka join.me. Webové rozhraní této služby umožňuje vzdáleně spravovat počítač téměř odkudkoli. Stačí vám k tomu připojení k internetu, prohlížeč a nainstalovaný Adobe Flash Player 10.
VZDÁLENÝ POČÍTAČ: Aby se mohlo spojení uskutečnit, je potřeba na vzdáleném počítači stáhnout malý soubor ze stránky www.join.me. Na stránce navigujte na "share" a EXE soubor uložte do počítače. Stažený soubor musí následně protistrana spustit. Vygeneruje se číselný kód, který slouží pro přístup k pracovní ploše tohoto počítače.
PŘIPOJENÍ: Pokud má protistrana kód vygenerovaný, nic už nebrání v tom, abyste se připojili. Za tím účelem na stránce www.join.me zadejte do pole číselný kód vzdáleného počítače a klikněte na "join". V prohlížeči se nyní zobrazí stránka se vzdálenou plochou.
Abyste však se vzdálenou plochou mohli pracovat, musíte o to nejprve požádat. To provedete v nástrojovém panelu kliknutím na tlačítko se symbolem myši a následně na "Request control". Na vzdáleném počítači je tuto žádost ještě potřeba potvrdit kliknutím na "Yes".
Pokud chcete s protistranou také komunikovat, můžete k tomu využít chat. Pro vyvolání okna chatu slouží tlačítko se symbolem textové bubliny.
Na vzdálený počítač lze také odesílat soubory. Slouží k tomu tlačítko se siluetou postavy. Kliknutím na něj vyvoláte seznam účastníků, kde se po najetí myši na požadovaného uživatele zobrazí vedle jména nová ikona. Kliknutím na tuto ikonu vyvoláte dialog pro výběr souboru, který chcete odeslat.
Foto: Řešení: Pomocí webového rozhraní služby Join.me lze vyřešit problém na vzdáleném počítači skrze webový prohlížeč.
30. Outlook 2010
Propojení Windows Live Messengeru s Outlookem
Používáte-li pro elektronickou komunikaci Outlook v kombinaci s Live Messengerem, můžete obě tyto aplikace efektivně propojit.
TIP - Pokud se vám líbí možnost mít přehled o on-line dostupnosti vašich přátel také z prostředí e-mailového klienta, postupujte následovně:
Spusťte Outlook a tam klikněte na "Zobrazení | Podokno osob | Nastavení účtu". V případě, že nové okno neobsahuje žádné doplňky, klikněte na "Zobrazit poskytovatele…". Otevře se webová stránka, kde z nabídky zvolte "Windows Live". Na stránce pro stažení vyberte češtinu, potvrďte "Change" a poté si stáhněte doplněk ve verzi podle toho, zda používáte 32bitový, nebo 64bitový systém.
Po stažení a nainstalování doplňku Outlook ukončete a poté opět spusťte. Postupem "Zobrazení | Podokno osob | Nastavení účtu" opět otevřete okno doplňků a tam pomocí zatržítka aktivujte "Windows Live Messenger". Vyplňte přihlašovací údaje ke svému účtu a potvrďte tlačítky "Připojit", "Dokončit" a "Zavřít".
Při spuštěném Messengeru nyní v poště uvidíte vedle e-mailu či jména uživatele přihlášeného k síti Windows Live také ikonku jeho stavu. Kliknutí na tuto stavovou ikonu vyvolá nabídku, ze které lze rychle vyvolat okno pro chat v Messengeru.
Foto: Propojení: Kromě Windows Live Messengeru lze Outlook propojit také s Facebookem, LinkedIn a MySpace .
31. SkyDrive
Začlenění spustitelných prezentací z PowerPointu do webu
Přemýšlíte nad způsobem, jak snadno začlenit na svůj web prezentaci z PowerPointu. To vše navíc tak, aby šlo tuto prezentaci přímo na stránce přehrát i bez převádění na flash.
TIP - Na zakomponování prezentací na webovou stránku lze s výhodou použít SkyDrive. Za tím účelem se na stránce office.live.com přihlaste pod svým Windows Live ID. Po přihlášení klikněte na "Přidat soubory". Pomocí volby "Nová složka" vytvořte složku, kterou libovolně pojmenujte, a u volby "Sdílet s" klikněte na "Změnit". Pomocí jezdce nastavte úroveň sdílení na "Všichni (veřejné) " a pokračujte na "Další". Prezentaci, kterou chcete umístit na web, nahrajte na SkyDrive přetažením do vyznačené oblasti nebo vybráním v počítači. Po nahrání prezentace klikněte na "Pokračovat ". Na soubor poté najeďte kurzorem myši a z nabídky vyberte "Další | Sdílet | Vložit".
Zobrazí se stránka s náhledem a kódem prezentace, který si zkopírujte do zdrojového kódu webu. Můžete jej bez obav vložit do jakéhokoliv typu stránek – vše je totiž zakomponováno pomocí plovoucího rámce iframe.
Foto: Jednoduše: Pro vložení