Přejít k hlavnímu obsahu

Rychleji chytřejším

Rychleji chytřejším

Kolik má váš mozek bitů? Otestujte si jej sami. Chip vám ukáže, jak se trénují schopnosti mozku.
DANIEL WOLFF

Hrajete rádi tetris? Pak posilujete svůj mozek. Vědci v Novém Mexiku prováděli experiment: Hráči hráli 30 minut denně po dobu tří měsíců tetris. V určitých oblastech mozku se jim výrazně zvětšila šedá hmota mozková. Když mozek využíval tuto "vytrénovanou" část, pracoval s mnohem vyšší efektivitou. Výrazně se zlepšila koordinace očí a prstů. Barevné kostičky zkrátka na mozek působily stejně jako dřina v posilovně na svaly.
I další výzkumy potvrzují, že mozek je možné vytrénovat. Americký psychiatr Gary Small z Kalifornské univerzity zjišťoval změny na mozku u lidí intenzivně pracujících s internetem. U uživatelů začátečníků jsou během surfování intenzivně používány oblasti mozku potřebné pro čtení, mluvení a zrak, které jsou uloženy v levé hemisféře. Naproti tomu u internetových odborníků jsou aktivní zcela jiné oblasti mozku – především čelní a spánkový lalok a také hipokampus, to jsou oblasti mozku, které pomáhají při rychlém rozhodování. Uživateli pomáhají při rychlém vyhledání potřebné informace.
Rovněž bylo prokázáno, že hraní 3D akčních her má blahodárný vliv na náš mozek. Při hraní náročných 3D her se musí člověk naučit zpracovávat mnoho informací najednou, tedy to, co je v počítači nazýváno jako multitasking. Průkazné testy byly provedeny v technologickém institutu UNITEC na Novém Zélandě již v roce 2005. Zde byly vytvořeny dvě skupiny lidí, kteří museli simultánně pracovat na více úlohách (například pamatování si písmen, počítání z hlavy). Výsledky obou skupin byly srovnatelné. Poté jedna skupina hrála po dobu dvou hodin hru Counter Strike, která patří mezi FPS. Obě skupiny byly poté znovu testovány. Výsledek: "Counter Strike tým" v tomto "multitasking" testu vyhrál na celé čáře.

Jedno jestli tetris, Google, nebo 3D střílečka: Náš mozek roste tam, kde je to třeba

Zřejmé vysvětlení přinesl vědec Paul Kearney. Při hraní 3D střílečky typu Counter Strike musí hráč paralelně zpracovávat mnoho informací. Pohybuje se v nepřátelském 3D prostředí, musí se tedy orientovat, hledá nepřátele, skrýše, podvědomě si pamatuje mapu. Kontroluje úroveň svého zdraví a munice, při boji vybírá strategii útoku, navíc musí komunikovat se svými spoluhráči v týmu. 3D hry vylepšují "vizuální pozornost", tedy schopnost vnímat velmi malé změny v obraze. Zatím však nebylo prokázáno, zda jsou tyto účinky dočasné, nebo trvalé.
Vše má ale i své stinné stránky. Podle výzkumu Cambridgeské univerzity má hraní her také nedostatky: hráči mají sklon k hazardu. Při hraní se hráčům vylučuje dopamin (hovorově "hormon štěstí"), což je pro mozek odměna za hraní. Pro hráče je pak těžké přestat hrát, případně odejít od neukončené hry.

Potvrzeno: Krátkodobou paměť je možné velmi dobře vycvičit

Nejen na akčních hrách je však možné vypěstovat závislost. Kdo viděl tokijské metro, byl překvapen, kolik lidí zde hraje elektronické sudoku. Hra velmi podporuje činnost mozku, což bylo prokázáno již v 80. letech. Dokáže totiž vylepšovat také instinkt, kdy už zkušený hráč tuší, kde bude jaké číslo. Z Japonska se tato hra rozšířila i do Evropy a i v České republice hrají sudoku miliony lidí. Hraní sudoku velmi příznivě působí na krátkodobou paměť, při dlouhodobém hraní se však také velmi výrazně prodlužuje funkčnost dlouhodobé paměti.

Angličané oponují: Studie s 11 000 Brity tvrdí, že trénink mozku nepřináší skoro nic

Je jedno, jestli zkoušíte vycvičit mozek na počítači, nebo na herní konzoli. Jediná změna je ta, že mozek se naučí jednu konkrétní činnost, ale nezlepší se celá oblast. K takovému závěru došli Angličané v experimentu, kterého se zúčastnilo 11 000 lidí ve věku mezi 18 a 60 lety. Za výzkumem stojí televizní stanice BBC a její vědecký pořad "Bang Goes the Theory", podle kterého účastníci trénovali po dobu šesti týdnů minimálně třikrát týdně 10 minut na on-line simulátoru. Zkoušení lidé byli rozděleni do tří skupin. První skupina cvičila komplexní řešení problémů, druhá skupina trénovala krátkodobou paměť ve stylu hraní sudoku, třetí skupina jen surfovala po internetu a hledala odpovědi na triviální otázky, jako třeba kdy se narodil Jindřich VIII. Všechny tři skupiny nakonec ukázaly, jak se dokázaly zlepšit.
Výsledek průzkumu neobjevil žádný měřitelný rozdíl po tomto "tréninku". Efekt byl prakticky nulový. Proti tomu se však postavila řada vědců. Údajně není možné hromadně porovnávat kognitivní funkce skupiny lidí. Také výrobci softwarů pro trénink mozku se ohradili s tím, že tréninkový čas nebyl dostatečně dlouhý a intenzivní. Navíc má trénink mozku jiné účinky na mladé lidi a jiné na staré, podle toho se také odvíjí metody tréninku mozku.

Počítačové tréninky: Především senioři mohou vytrénovat svůj mozek

Sport je jedním z velmi účinných nástrojů na zvýšení duševní pohody. Při sportu rychleji dýcháme, rychleji nám tluče srdce, více se tedy okysličujeme – včetně mozku. To je důležité proto, abychom si duševní i fyzickou kondici udrželi do vysokého věku. Tři domovy důchodců na jihu Německa proto nakoupily konzole Wii, díky kterým mohou důchodci provozovat sporty. Wii je totiž skvělou kombinací toho, že musíte namáhat mozkové buňky a zároveň se musíte pohybovat. Seniorům to přináší zábavu a prospívá to jejich zdraví.
Tento fakt je již delší dobu známý a používá jej třeba americká armáda. Vojáci s poraněným kloubem se uzdravují rychleji, Wii tak neslouží jen čistě pro zábavu. Rehabilitace pomocí Wii je samozřejmě mnohem zábavnější než dlouhé monotónní terapie. Wii má při rehabilitacích náskok, brzy se však rozšíří i technologie Microsoftu nebo Sony, které používají snímače pohybu. U nás se však s ničím podobným nepočítá. Jak nám potvrdil tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň, "herní konzole nemá s poskytováním zdravotní péče nic společného, o využívání konzolí při rehabilitacích nemáme žádné informace".
AUTOR@CHIP.CZ


Internet formuje mozek
Vědci potvrdili, že internetoví profesionálové (vpravo) myslí více komplexně a používají úplně jiné oblasti mozku než nezkušení uživatelé (vlevo).
Výpočetní výkon
Náš mozek zvládá 1012 až 1016 operací za sekundu – potřebuje k tomu 5 000× méně energie než moderní počítačové čipy.
Dr. Kawashimas
Studie potvrzují, že hraní her jako sudoku zabraňuje ztrátě paměti ve stáří.
Tetris
Dlouhodobí hráči tetrisu mají prokazatelně větší schopnosti orientace v prostoru.
Ve zdravém těle zdravý duch
Fyzický trénink zajišťuje, že je mozek více zásobován kyslíkem a tím je v lepší kondici.
3D akce
Hráči stříleček se dokáží mnohem více soustředit a bleskově reagují i na malé změny v obraze.
Mobily
Studie potvrzuje, že pokud žáci intenzivně používají mobily, zvyšují svůj výpočetní výkon – ale také dělají více chyb.


Otestujte si: Kolik bitů má vaše krátkodobá paměť?
Krátkodobá paměť je potřebná pro rychlé řešení problémů, slouží pro učení. Kolik bitů má vaše paměť?

1 Rychlost zpracování informací
Přečtěte následující řadu písmen co nejrychleji a změřte si čas, který k tomu potřebujete.
SLFZWKDYGOFPSARHXBVM
Změřeným časem v sekundách vydělte číslo 100 a poznamenejte si výsledek.
(Průměrná hodnota: 15)
2 Okamžitá paměť
Přečtěte nahlas řadu písmen v prvním řádku. Pak si je zakryjte a do bílého obdélníku tuto řadu napište. Pokud jste napsali správně písmena, pokračujte na další řádek. Pokračujte do té doby, dokud neuděláte chybu.
(Průměrná hodnota: mezi 5 a 6)
KWL (3)
GTDN (4)
CHSGP (5)
NKMGWP (6)
PHNLGRZS (7)
RMDLSZKFX (8)
TSPLRMZXQL (9)

3 Spočítejte kapacitu své krátkodobé paměti
Výsledek 1 vynásobte výsledkem 2 – získáte kapacitu své krátkodobé paměti v bitech.
(Průměrná hodnota: mezi 65 a 95 bity)


Mozkové vlny: Snímače pro počítač
Činnost mozkových vln lze změřit pomocí EEG. Tyto vlny mohou sloužit také pro ovládání počítače.

Přímý kontakt
Univerzitní klinika v německém Utrechtu používá u zcela ochrnutých pacientů EEG senzor, díky kterému mohou pacienti komunikovat se světem.
NeuroSky MindSet
Tento přístroj prodává společnost NeuroSky od srpna 2010. Přijde cca na 199 USD a je vybaven třemi senzory (dva v uších, jeden na čele). Lze s ním hrát 3D hry.
OCZ Neural Impulse Actuator
Zařízení pro ovládání 3D her vypustila společnost OCZ na trh v létě roku 2010. Dostupné je i na českém trhu za cenu kolem 2 300 Kč.
g.MOBIlab+
Přenosný analyzátor biosignálů je možné připojit k PC nebo notebooku. Zařízení vyvinuté v Rakousku může měřit mozkovou nebo srdeční činnost, svalové i oční pohyby, dýchání, vodivost kůže, srdeční frekvenci a další tělesné signály.
brain@work
S touto "EEG helmou" přišli vědci z projektu brain@work z Fraunhoferova institutu. Její pomocí je možné ovládat jednoduché hry.


Jak být fit se svou oblíbenou konzolí
PlayStation, iPod, Wii, nebo Xbox? Tyto konzole mohou pomoci při zdravotní rehabilitaci.

Nintendo Wii
Konzole pomáhá uzdravovat. Používá ji i americká armáda. Zde jsou vojáci na jedné z evropských základen a hrají proti sobě virtuální box. Wii nahrazuje monotónní a nudné rehabilitace.
CENA: CCA 5 000 KČ
Nintendo DSi
Pro povedenou kapesní hrací konzoli existuje množství her, které dokážou vytrénovat mozek. Třeba tetris.
CENA: 4 000 KČ
Xbox 360
Her na "přemýšlení" není u konzole od Microsoftu hodně, ale pohybových her je díky senzoru Kinect dostatečné množství, pro zdravý pohyb se tedy hodí.
CENA: CCA 9 000 KČ ZA XBOX 360 + KINECT
iPod touch/iPhone
Pro produkty Apple existují tisíce her, které posilují schopnosti mozku, například puzzle, šachy, sudoku.
CENA: OD 5 000 KČ
PlayStation 3
Herní konzole od Sony je s rozšířením Move ideální pro udržení fyzické kondice. Různé pohybové hry jsou zábavnější než pocení v tělocvičně.
CENA: CCA 9 000 KČ ZA PS3 A MOVE STARTPACK
PlayStation Portable
I pro přenosnou verzi PlayStation existují stovky her, které budou roztáčet vaše mozkové závity. Na spadnutí je nová generace se čtyřjádrovým procesorem.
CENA:CCA 3 800 KČ