Váš počítač jako instant ON PC
Chcete-li použít počítač jen pro odeslání mailu, surfování po internetu nebo puštění CD, nemusíte kvůli tomu zdlouhavě spouštět Windows. Existují totiž malé a rychlé operační systémy, které pro vaše potřeby plně postačí.
MARKUS HERMANNSDORFER, PAVEL TROUSIL
Éra nabobtnalých a pomalých Windows se blíží ke svému konci. Moderní počítače a operační systémy musí být rychlejší, štíhlejší a stylovější. To nakonec potvrdil i rychlý nástup iPhonů a iPadů na trh. Tato zařízení se snadno zapnou, a to bez nejmenšího časového zpoždění. Mailový klient, hudební přehrávač a mnoho dalších aplikací, které si uživatel přeje použít, jsou také téměř okamžitě k dispozici, takže s nimi hned můžete začít pracovat a nemusíte čekat ani několik sekund. Aby mohly běžné osobní počítače alespoň částečně konkurovat v boji s tablety a smartphony, snaží se jejich výrobci společně s vývojáři co nejvíce zkrátit dobu jejich bootování. Firma MSI už to zkoušela v roce 2004 se svým Mega PC – to bylo schopné přehrávat disky CD a DVD, aniž by bylo nutné nabootovat operační systém, tedy například Windows. Asus na to odpověděl zavedením rozhraní Express Gate – v modifikovaném čipu BIOS byl uložen miniaturní operační systém Linux a několik důležitých aplikací (podívejte se na podtisk na str. 69). Systém firmy Asus však bohužel fungoval jen na příslušné základní desce.
Existují ale i speciální verze Linuxu, které jsou sice o něco pomalejší než proprietární hardwarové řešení od Asusu, přesto jsou mnohem svižnější než Windows. Navíc se snadno instalují, a to i z prostředí Windows, podobně jako běžné aplikace. Například firma Xandros má zajímavý systém Presto. Po startu počítače si ho uživatel může vybrat v boot menu a potom může surfovat, volat přes Skype nebo poslouchat hudbu, a to do deseti sekund po jeho zapnutí. Bohužel od data vydání nevytvořil výrobce žádný update tohoto systému a na naše dotazy nereagoval. Jeho uživatelé jsou tedy nuceni sami si pomáhat odpověďmi na dotazy na webovém fóru.
Je to sice škoda, ale není to žádná tragédie: je tu totiž naštěstí ještě třeba stejně rychlý systém xPud, který kombinuje Gecko (open-source renderovací jádro používané produkty Mozilla pro vykreslování webových stránek) s vlastním systémem typu Linux. Je podobný Chrome OS. Vývojáři xPudu počítali také s cloud computingem a se sociálními sítěmi. Snadno se tedy dostanete na Facebook nebo si můžete pomocí jednoho kliknutí uložit své sjednané schůzky na "cloud". Podobně koncipovaný je i Jolicloud – linuxový operační systém optimalizovaný pro netbooky, jehož jádro je založeno na linuxové distribuci Ubuntu 10.04. Využívá funkce HTML5 prohlížeče Chrome. Spousta dat je uložena na webovém serveru, takže je tento OS hardwarově nenáročný. Pomocí jednoho kliknutí můžete instalovat aplikace, sdílet je se svými přáteli nebo synchronizovat několik počítačů.
Všechny tři varianty Linuxu si můžete vyzkoušet, jsou zdarma k dispozici na internetu. Systém Jolicloud, nejzajímavější z nich, najdete na našem Chip DVD. Jak si ho můžete nakonfigurovat, to je popsáno dále.
Jolicloud: Systém z oblaků
700MB instalační soubor Jolicloud obsahuje kompletní operační systém včetně některých aplikací. Po dvojitém kliknutí na program se objeví úvodní obrazovka s tlačítkem "Get started". Poté si vyberete a zadáte svoje uživatelské jméno a heslo. V závislosti na velikosti pevného disku Jolicloud navrhne vhodnou velikost místa pro instalaci a nastaví jazyk (včetně češtiny).
Kompletní instalace trvala na našem testovacím počítači asi deset minut. Po instalaci restartujte počítač, ve správci Windows Boot Manager vyberte jako operační systém "Jolicloud", a tento InstantonLinux se spustí. Během prvního spuštění ještě nemůžete čekat žádné zázraky, protože se musí nejprve dokončit finální instalační kroky, a to nějakou dobu zabere. Během instalace musíte být připojeni k internetu (není problém se připojit i pomocí Wi-Fi), protože systém si některé části stahuje ze serveru. Jakmile se ale instalace a nastavení dokončí, startuje už Jolicloud mnohem rychleji – během patnácti sekund by měl být systém kompletně zaveden a můžete na něm začít pracovat (viz obrázek nahoře).
Připraven ke startu: Hned můžete začít pracovat a surfovat
Pokud jste úspěšně nainstalovali InstantonLinux, budete mít brzy po startu k dispozici i často používané aplikace, jako je internetový prohlížeč, kancelářské aplikace, Facebook, Twiter nebo poštovní klient. Programy snadno spustíte pomocí rozhraní systému Jolicloud. Stejně tak budete mít možnost spustit přehrávač multimédií, správce fotografií a jednoduchý textový program. Důvodem toho, že jsou různé aplikace dostupné na různých místech, je to, že některé programy v běžné nabídce jsou založené na webu, kdežto jiné jsou normální linuxové nástroje uložené na disku.
Upgrade: Přidání nových funkcí
To není pro začátek špatné, ale jsou tu i další dobré zprávy. Správný instant-onsystém nemůže být pouze optimalizován, ale také doplňován. Při vylepšování však mějte na paměti, že přidání dalších aplikací může mít za následek prodloužení času pro bootování.
3D ROZHRANÍ: Pro Linux si můžete pořídit i velmi podařené a inovativní 3D grafické rozhraní, nazvané Compiz Fusion. Majitelé hodně pomalých netbooků by se však použití tohoto trojrozměrného rozhraní měli raději vyhnout – má přece jen vysoké požadavky na grafický výkon počítače. Abyste toto rozhraní integrovali, přejděte do nabídky "Acessories" a vyberte zde nástroj "Terminal". Pokud si nejste jisti, zda vaše grafická karta 3D podporu nabízí, zadejte do příkazové řádky
glxinfo•|•grep•direct
Pokud se po zadání tohoto příkazu objeví hláška "Direct rendering: Yes", pak je váš počítač schopný provozovat grafickou nadstavbu Compiz Fusion. Pomocí příkazu
sudo•apt-get•install•compiz-core
si můžete do počítače 3D rozhraní doinstalovat. Navíc pro toto rozhraní existuje i ovládací nástroj pro individuální nastavení. Správce 3D rozhraní do počítače nahrajete pomocí příkazu
sudo•apt-get•install•compizconfig-settingsmanager
Nyní opusťte program "Terminal" a přejděte do lokálního nastavení. Zvolte "Systém | Preference" a v zobrazené nabídce vyberte "Appearance". Zde deaktivujte téma "Jolicloud" a v záložce "Visual Effects" aktivujte volbu "Normal" (vhodné pro netbooky) nebo "Extra" (pro výkonné notebooky a PC). Restartujte počítač, a potom si už můžete užít komfortní třírozměrné prostředí Compiz Fusion podporované hardwarem vašeho počítače. Compiz ze začátku nenabízí žádné aplikace – rychle je však můžete najít a doplnit. Stiskněte aplikační tlačítko (je blízko klávesy [Ctrl]). To otevře hlavní nabídku systému Jolicloud. Přes ni získáte nejen rychlý přístup ke všem aplikacím, ale také ke všem důležitým nastavením.
Přes "System | Preferences | CompizConfig settings manager" můžete personalizovat svoji pracovní plochu a provádět různá další doladění.
INSTALACE DALŠÍCH PROGRAMŮ: Pokud vám aplikace dostupné v Jolicloud nebudou stačit, navštivte stránku packages.ubuntu.com. Až na této stránce budete, vyberte "Lucid (10.04LTS)". Všechny zde uvedené aplikace – a jsou jich desítky tisíc – poběží i v systému Jolicloud.
Stahování a instalace dalších aplikací probíhají podobně, jako jsme popsali v případu grafického rozhraní Compiz Fusion. Pokud si nějakou aplikaci vyberete, zadejte příkaz "sudo apt-get install", za nímž následuje název aplikace. Ještě jednodušší je instalace přes grafické rozhraní. Stačí kliknout na ikonu "+". Objeví se nabídka programů rozdělená do několika kategorií, jako například hry, hudba, vývojové nástroje, video a další. Na první stránce najdete nejčastěji stahované aplikace, mezi které patří populární program Skype nebo přehrávač multimédií VLC. Není problém najít a doinstalovat instant messengery jako IM+ nebo eBuddy.
POUŽITÍ PROGRAMŮ PRO WINDOWS: Jolicloud nabízí také emulátor nazvaný Wine, který můžete použít pro provozování Windows aplikací v prostředí Linuxu. Na webových stránkách appdb.winehq.org najdete seznam Windows aplikací, které byly na emulátoru už otestovány a jsou kompatibilní. Dříve bylo možné v emulátoru spouštět jen jednoduché aplikace, nyní však pod ním (v závislosti na hardwarové konfiguraci) úspěšně běží i některé verze MS Office nebo například hry jako "World of Warcraft", "Left 4 Dead", nebo "System Shock". Wine nainstalujete velmi snadno do desktopu Jolicloud. Klikněte na "+" a napište "Wine" do vyhledávací řádky (popřípadě přejděte do kategorie "Addon"). Potom klikněte na tlačítko "Add", a emulátor se nainstaluje.
Pokud pracujete v rozhraní Compiz Fusion, tlačítko "Add" v něm nenajdete. Stiskněte tedy znovu klávesu pro spuštění aplikací. Otevře se nabídka Compiz Fusion. Vyberte "Accessories", spusťte "Terminal" a stáhněte si emulátor Wine ze zdroje Ubuntu pomocí příkazové řádky. Poté, co je emulátor nainstalován, můžete do systému integrovat i aplikace určené pro Windows, a to pomocí hlavní nabídky. Ta je dostupná jak v prostředí Compiz, tak ve standardním prostředí Jolicloud.
Může pak procházet disk a rovnou spouštět Windows aplikace, které se nemusí instalovat a které neprovádí žádné změny v registru. Windows aplikace poznáte podle toho, že kromě své ikony mají ještě v pozadí ikonu skleničky vína (Wine). Ostatní aplikace musíte podobně jako ve Windows nejprve nainstalovat. Nainstalované aplikace pak najdete pod "Wine | Programs".
VÍCE DATOVÉHO PROSTORU: Kromě pevného disku počítače můžete využít i "on-line" úložné prostory, které jsou uživateli k dispozici. Prostřednictvím ikony složky umístěné na ploše se snadno dostanete ke službám Box.net, Dropbox a ZumoDrive. Pokud využijete všechny tři tyto volné nabídky webových služeb, získáte dohromady celkem 9 GB volného místa. Zvolit si samozřejmě můžete i placenou službu – podle stavu vaší peněženky. Například služba ZumoDrive vás bude stát cca 80 USD měsíčně, budete-li chtít mít k dispozici 500 GB. Box.net vám uvolní v podstatě neomezenou kapacitu, pokud si vyberete službu Enterprise.
HD VIDEA: Máte několik možností, jak na počítači se systémem Jolicloud přehrát filmy ve vysokém rozlišení. Nejjednodušším způsobem je spustit prohlížeč Chrome a přejít na webové stránky, kde je HD obsah k dispozici, tedy například na www.youtube.com. Využít můžete i přímo aplikaci "YouTube". Pokud má váš počítač dostatečný výkon, přehrajete video dostatečně plynule. Standardně nainstalovaný přehrávač, který Jolicloud nabízí ("Movie Player"), pro přehrávání HD videí ani jiných filmů nepoužívejte. Dost se totiž "zadrhává", a bude tedy lepší, když si doinstalujete populární VLC Player. Stačí kliknout na ikonu "+", tuto aplikaci najít a přidat pomocí tlačítka Add.
OPTIMALIZOVANÉ PŘIHLÁŠENÍ: Pokud budete mít problém s přihlášením do systému Jolicloud, můžete způsob přihlášení trochu "vyladit". Abyste se k této možnosti dostali, musíte spustit skryté dialogové okno, které vyvoláte stisknutím kláves [Alt]+[F2]. Následně budete mít možnost zadat příkaz
gksu•/usr/sbin/gdmsetup
Systém Jolicloud se vás následně zeptá na heslo. V nastavení "Login setting" se přesuňte na záložku "Security" a zatrhněte položku "Enable automatic login", nebo nastavte přihlášení přes "Local settings".
PRACUJE JAKO IPAD: Uživatelské rozhraní nejen vypadá, ale také funguje jako prostředí tabletu iPad. Jestliže tedy máte na netbooku nebo počítači dotykový displej, stačí poklepat na ikonu aplikací nebo dokumentů, a příslušný program se otevře. K dispozici je i funkce pro kalibraci displeje v případě, kdy se systém špatně ovládá.
Poradce při potížích: Linux bez problémů
Stejně jako se všemi ostatními operačními systémy i se systémem Jolicloud mohou mít uživatelé někdy problémy. Většinou se jedná o problémy při bootování nebo o problémy s chybějícími ovladači hardwarového zařízení. Zde je výčet nejčastějších problémů a jejich řešení.
SYSTÉM JOLICLOUD ZAMRZNE: Může se stát, že se systém po updatu už řádně nespustí. Vzhledem k tomu, že pak nemáte možnost dostat se na pracovní plochu Linuxu, musíte se pokusit provést update ještě jednou prostřednictvím konzole. Před zalogováním se přepněte do konzole a napište následující příkazový řádek:
sudo•apt-get•update
a potom ještě
sudo•apt-get•dist-upgrade
První příkaz aktualizuje "repozitury", druhý operační systém. Po této opravě už by měl systém normálně nabootovat.
CHYBA PŘI BOOTOBÁNÍ SYSTÉMU: Tento problém nastává především v případech, kdy máte na počítači nainstalovány dva nebo třeba i tři operační systémy (dual boot). Dalším důvodem toho samého problému může být starší verze Wubi installeru. To poznáte podle toho, že se objeví chybové hlášení typu "Ntfs5:Nowubildr". Pokud se vám problém nepodaří odstranit, odinstalujte systém, stáhněte si z webové stránky www.jolicloud.com aktuální verzi operačního systému a nainstalujte ji.
Nebude-li ani potom systém řádně bootovat, budete se muset vyhnout instalaci Wubi (tj. Windows-based Ubuntu Installer, tedy instalace z prostředí MS Windows) a nainstalovat operační systém z vypáleného CD. Na stránkách www.jolicloud.com najdete verzi systému v podobě ISO souboru (najdete ji v sekci download, pod "Just Jolicloud" – download Jolicloud 1.1 ISO). Při instalaci vytvořte nový diskový oddíl a operační systém na něj nainstalujte. V tomto případě ale budete patrně muset ručně vytvořit v boot manažeru Windows novou položku pro systém Jolicloud.
Uživatelé Windows Vista/7 si mohou stáhnout šikovný nástroj EasyBCD, který slouží pro úpravu a doladění bootloaderu. Najdete ho i na našem Chip DVD. Nabízí jednoduché nastavení a konfigurování položek v zaváděči a nabízí možnost bootování i dalších systémů, jako Mac OS X nebo BSD.
Uživatelé Windows XP mohou udělat to samé pomocí nabídky "Vlastnosti systému". Provedete to tak, že se přes "Start | Spustit…" dostanete do řádku "Otevřít". Zde napíšete příkaz "sysdm.cpl". V dialogovém okně přejděte do záložky "Upřesnit" a u položky "Spuštění a zotavení systému" stiskněte tlačítko "Nastavení". Nastavte způsob bootování, popřípadě přes tlačítko "Upravit" můžete editovat soubor "boot.ini".
Stejným způsobem můžete nainstalovat Jolicloud i na netbooky a další počítače bez optické mechaniky, které podporují bootování z USB flash disku. Na ten musíte samozřejmě instalaci OS uložit. Pak postupujete stejně jako v případě CD.
POZNÁMKA: Důrazně vám doporučujeme, abyste při použití druhé metody instalace systému Jolicloud raději zálohovali všechna svá důležitá data. Mohlo by se stát, že se k nim už tak snadno nedostanete.
CHYBĚJÍCÍ APLIKACE: Pokud si nainstalujete chybějící aplikaci, patrně ji na ploše počítače nenajdete. Kam se schovala? Jolicloud rozlišuje, zda se jedná o webovou aplikaci, která je někde v "cloudu", nebo o lokálně nainstalovanou aplikaci. Ty lokálně nainstalované najdete ve složce "Local Apps", popřípadě "More Apps". Chcete-li si do počítače doinstalovat další aplikace, stiskněte ikonu "+". Zde najdete aplikace rozdělené do jednotlivých kategorií, případně můžete tu požadovanou najít pomocí jejího názvu. Pak stačí kliknout na "Add".
POZNÁMKA: V případě, že se setkáte s nějakým jiným problémem ohledně systému Jolicloud, můžete se zaregistrovat do komunitního webu, kde se problémy tohoto systému řeší. Webová stránka se jmenuje getsatisfaction.com/jolicloud. Pokud nemluvíte anglicky, můžete zkusit i česká diskusní fóra, jako například http://forum.ubuntu.cz/.
Vypnutí: Odinstalace systému Jolicloud
V případě, že už nebudete chtít systém Jolicloud dále provozovat, není problém ho z pevného disku odinstalovat. Pokud jste použili instalaci Wubi (Windowsbased Ubuntu Installer), můžete snadno systém odstranit z prostředí Windows. Nabootujte Windows a v Ovládacích panelech ("Přidat, nebo ubrat programy") odeberete Jolicloud. Odstraní se pak i z boot manažeru. Po odinstalování pracuje počítač normálně jako předtím. Systém Windows však bootuje podstatně déle než Jolicloud.
AUTOR@CHIP.CZ
Porovnání systémů: Přibližný čas potřebný pro spuštění
Nově nainstalovanému systému Windows XP trvá zhruba 30 sekund, než se spustí.
Startovací sekvence pro Windows XP
Start BIOS | Master Boot Record | NT Loader | Boot menu | NTdetect | Kernel/HAL | Nahrání ovladačů | Inicializace kernelu | Start služeb | Přihlášení | Start Windows
30 sekund
Startovací sekvence pro Windows Vista/7
Start BIOS | Master Boot Record | Partition Boot Record | Bootmgr.exe / BDM | Winload.exe | Inicializace kornelu | Start služeb | Přihlášení | Start Windows
25 sekund
Startovací sekvence pro Jolicloud-Linux (softwarové řešení)
Start BIOS | Master Boot Record | NTLoader | Bootovací menu, nebo BCD | Inicializace kornelu | Start init procesu | Start Linuxu
15 sekund
Startovací sekvence pro Instant-on-Linux (hardwarové řešení)
Start BIOS | Inicializace kernelu | Start init procesu | Start Linuxu
5 sekund
Rychlé bootování: Linux na základní desce
Bootování Linuxu, který je přímo integrován na základní desku počítače, trvá jen asi 5 sekund. Nejlepší na tom je však to, že tato "extra" rychlost počítač ani příliš neprodraží.
Zatímco systém Jolicloud přece jen potřebuje načíst WindowsNT-Loader a boot menu, "hardwarový" instant-on-systém Linux se zavádí přímo z čipu, a to velmi rychle po inicializaci BIOS. Do pěti sekund má tedy uživatel k dispozici internetový prohlížeč, ale i poštovního klienta, audiopřehrávač nebo program Skype pro internetové telefonování.
ŠAMPION: SPLASHTOP
Linux s názvem Splashtop vyvinula firma DeviceVM, propaguje ho především společnost Asus a stal se poměrně rychle populárním. Asus ho u svých základních desek a dalších produktů označuje jako "Express Gate". Lenovo, HP, LG, Sony a Acer nabízí Splashtop pod svým vlastním označením. Čip, ze kterého se operační systém zavádí, se nachází na kartě blízko PCI slotu a funguje v podstatě jako malý SSD disk. Na flash paměť je možné uložit i profily Skypu nebo instant messengeru – pro větší soubory je nutné nadále používat pevný disk. Splashtop nabízí prohlížeč založený na Firefoxu, audiopřehrávač, prohlížeč obrázků, Skype a chatovací program. Pokud někdo potřebuje Office nebo jiné programy pod Windows, spustí tento systém pouhým kliknutím myší.
WINKI: ALTERNATIVA KE SPASHTOPU
Jediným vážnějším konkurentem Splashtopu je Winki, varianta Linuxu používaná výhradně firmou MSI. V současné době jsou však v nabídce pouze dvě základní desky s tímto integrovaným instant-on-systémem. Hotové počítačové sestavy nebo notebooky vybavené Winki nemá zatím MSI v nabídce. Na rozdíl od Spashtopu je tento systém uložen na USB flash disku, který se zapojí na piny USB portu základní desky MSI. Systém Winki nabízí internetový prohlížeč, dále potom open-source messenger Pidgin, program Skype a velmi rychlý a šikovný prohlížeč obrázků nazvaný PhotoView.
EEE PC T91 MT
Netbook s dotykovou obrazovkou
Tento tenký tablet je vybaven otočným dotykovým displejem a rychlým systémem Splashtop
VÝROBCE: Asus
ORIENT. CENA: cca 12 500 Kč
INFO: www.asus.cz
Lenovo IdeaPad S10 black
Atom pod kapotou
Mininotebook s procesorem Atom má integrovaný systém Splashtop, zde nazvaný "Quick Start 2.0".
VÝROBCE: Lenovo
ORIENT. CENA: 10 000 Kč
INFO: www.lenovo.cz
Acer Aspire Revo
Úsporný desktop
Tento stylový desktop velmi rychle startuje a díky svým malým rozměrům se hodí i jako "obývákový" počítač.
VÝROBCE: Acer
ORIENT. CENA: 7 000 Kč
INFO: www.acer.cz
790FX-GD70 Winki
Základní deska s USB diskem
MSI vyrábí základní desky se speciálním USB portem určeným pro dodaný USB flash disk se systémem Winki (postaven na Linuxu).
VÝROBCE: MSI
ORIENT. CENA: cca 1 900 Kč
INFO: www.msi.com
Kdy vlastně budou Instant-on-Windows?
Microsoft samozřejmě také chce, aby jeho systémy rychle startovaly. Na rychlém startu pracovali v Redmondu už při vývoji systému Windows Vista – aby bylo možné startovat aplikace "bez Windows".
Volbu rychlého startu – "Hotstart" – Microsoft do systému Vista skutečně integroval. Jde o možnost spouštět multimédia bez nabootování kompletního systému. Uživatelé si však tuto funkci příliš neužili. Selhala totiž spolupráce Microsoftu a výrobců hardwaru – ti měli do svých produktů zabudovat speciální tlačítka (například na dálkový ovladač nebo na notebook) pro spuštění a ovládání multimédií (Quick Start). To se ale v praxi téměř nevyužilo a málo uživatelů o této možnosti vůbec vědělo.
BEZ PODPORY VE WINDOWS 7
Od roku 2008 pak Microsoft pracoval na rychlém startu pod názvem "Instant-on". V témže roce si také nechal udělat průzkum, aby zjistil, zda a které "instant-on" funkce budou uživatelé v novém systému Windows 7 chtít. Očividně vzhledem k velmi malému množství odpovědí nebyl průzkum nikdy zveřejněn a také v upoutávkách a informacích o nové verzi Windows se informace o "instant-on" už neobjevovaly.
DISKUSE O WINDOWS 8
V současné době tedy mohou příznivci "instant-on-PC" vkládat své naděje až do příští verze systému Windows s číslem 8. Mezitím totiž už Microsoft musel připustit pravost několika dokumentů, které unikly na veřejnost a které hovoří o funkci nazvané pracovně "Direct computing experience". Po inicializaci BIOS by měl být počítač schopen spustit některé programy v tzv. "Sandboxu". V tomto případě se spustí pouze části operačního systému, které jsou pro běh aplikace podstatné. Ale "instant-on" funkce budou do uvedení Windows 8 v podstatě pouhými spekulacemi. Zatím si musíme vystačit s režimem hibernace.
Foto: Přísně tajné: Z Microsoftu unikly dokumenty, které ukazují, jak by měla pod Windows 8 fungovat funkce "instant-on".
Foto: Duální systém: Systém Jolicloud se instaluje z prostředí Windows jako běžná aplikace. Při startu PC si můžete vybrat, zda spustit Jolicloud, nebo Windows.
Foto: Široký výběr: Pro Jolicloud můžete stáhnout cca 750 aplikací, které jsou k dispozici zdarma.
Foto: 3D desktop: Do systému Jolicloud můžete přidat 3D rozhraní Compiz Fusion.
Foto: Full HD video: Integrovaný prohlížeč Chrome přehrává i video ve vysokém rozlišení.