Notebook se dvěma disky
Pro uživatele, kteří si koupí specializovaný herní notebook, je výkon absolutní prioritou. Samozřejmostí je silný procesor, výkonná grafika a dostatek paměti, ale ještě víc notebook "nakopne" instalace SSD disku. Obzvláště vhodné jsou proto notebooky se dvěma 2,5" šachtami.
MICHAL BAREŠ
I když cena SSD disků neustále klesá a zvyšuje se jejich kapacita, rozhodnutí osadit notebook SSD diskem je v naprosté většině případů doprovázeno smířením se se sníženou úložnou kapacitou. Ani 120GB SSD disk není tak velký, aby dnešnímu náročnému hráči stačil. Pokud tedy od počátku víte, že chcete herní notebook s SSD diskem, doporučujeme zvolit model, který uvnitř šasi skrývá volnou šachtu pro uložení druhého 2,5" disku. My jsme vybrali Asus G53jw, u kterého je druhá šachta schována hluboko v těle notebooku, takže uživatel musí mít trochu šikovnosti a odvahy. Předem varujeme, že pokud námi popisovanou výměnu provedete sami, porušíte záruční plomby a připravíte se o možnost notebook v případě poškození reklamovat. Budete-li postupovat podle našeho návodu, nemělo by sice hrozit poškození notebooku, problém však může nastat třeba za několik měsíců, a i když nebude způsoben uživatelským zásahem, záruky se nedovoláte. Pokud si tedy nejste jisti, vyberte si raději notebook, na němž jsou šachty pevných disků snadněji přístupné.
SSD pro systém, HDD pro data
Výhodou notebooků se dvěma diskovými šachtami je to, že kromě nově instalovaného SSD disku můžete původní systémový HDD použít jako druhý datový disk a přitom vám zůstane kopie skryté instalační partice pro případ nouze. K výměně jsme použili sadu SSD disku Kingston SSDNow V Series s kapacitou 128 GB, která se dodává spolu s programem Acronis True Image HD pro klonování partic. Notebook byl vybaven instalací Windows 7, která umí slušně pracovat s SSD disky, přesto pro ideální spolupráci s SSD diskem doporučujeme po osazení SSD disku naklonovat na něj skrytou instalační partici a spustit novou instalaci (recovery do továrního nastavení). Tak se Windows 7 ideálně přizpůsobí SSD disku a je to rozhodně rychlejší, než systém ručně přenastavovat. Práce s klonovacím programem je snadná, stačí nabootovat z přiloženého CD a postupovat podle (anglických) instrukcí. Otevření notebooku, instalace nového disku, přeuložení původního HDD disku do druhé šachty a opětovné zavření notebooku nám trvalo necelou půlhodinku, doporučujeme však postupovat opatrně, protože kromě vyšroubování téměř dvou desítek šroubků je třeba opatrně "vypáčit" některé plastové kryty a odpojit tři poměrně jemné ploché kabely. Kromě SSD disku a klonovacího softwaru budete potřebovat ještě kousek kartonového papíru. Kupte si dobrý šroubovák s magnetickou hlavou, protože určitě nechcete, aby vám šroubky napadaly ještě hlouběji do těla notebooku, a pokud některý ze šroubků "strhnete", budete jej muset opatrně vyvrtat.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
Asus GS3Jw
Cena vč DPH cca 26 900 Kč
Procesor / RAM Intel Core i5 M460 2,53 GHz / 4 GB
Displej / grafika 15.6" / 1366 x 768 / nVidía GeForce CTX 460M
HDD / ODD 750 GB / DVD-RV
Přidaný SSD 128 GB Kingston SSDNow V Series
Akumulátor Li-lon 5200 mAh / 14.6 V / 75 Wh
Naměřené hodnoty HDD SSD
PCMark Vantage 6514 bodů 9270 bodů
Cinebench 9 / 10 / 11.5 1367 / 9031 / 2.42 1355 / 8944 / 2.37
MobleMark 2007 Producttvity (výdrž akumulátoru) 3:28 hod 3:32 hod
3DMark 05 20125 bodů 20 481 bodů
Start / vypnutí systému Wlndows 7 51 s / 12 s 24 s / B s
Postup přidání druhého disku do notebooku Asus G53Jw:
Nejdříve ze všeho si připravte vhodný šroubovák. Celá procedura (kromě uvolnění klávesnice) se dá naštěstí zvládnout s jedním malým křížovým šroubovákem s magnetickou hlavou. Z kartonové krabice si odstřihněte jeden nebo dva kusy papíru o velikosti SSD disku (na podložení SSD disku) a jeden cca třícentimetrový pruh kartonu o šířce SSD disku, který ohnete na výšku SSD disku. Obě diskové šachty jsou uloženy pod spodním krytem notebooku, ale bohužel k nim není přímý přístup, takže nejprve budete muset vymontovat a odpojit klávesnici, uvolnit šrouby spodního krytu a ten opatrně "vycvaknout". Nejdřív ze všeho vyndejte z notebooku akumulátor a samozřejmě jej odpojte od napájení. Notebook budete muset během montáže otočit krytem displeje dolů, takže jej doporučujeme podložit molitanem nebo ručníkem, aby nedošlo ke zbytečnému poškrábání krytu, který je na poškrábání náchylný.
1 Klávesnici lze odklopit bez šroubování. Mezi klávesnicí a tělem notebooku vidíte drážku. Nad číselnými klávesami (nahoře) najdete několik zářezů, které musíte lehce zatlačit plochým šroubovákem. Pak stačí klávesnici jemně a opatrně vyklopit směrem k sobě. Pozor, klávesnice je k základní desce notebooku připojena dvěma "kšandami", které musíte před jejím vyjmutím odpojit. Pod klávesnicí vidíte také slot pro vložení paměťového modulu pro případ, že si přejete zvýšit kapacitu operační paměti. Ploché kabely ("kšandy") drží dvě zarážky (po každé straně kabelu jedna), které musíte jemným šroubovákem nebo tužkou opatrně vysunout a kabel vytáhnout z konektoru.
2 Po odpojení obou kabelů, které spojují klávesnici s tělem notebooku, můžete klávesnici odložit a je čas na odstranění krytu touchpadu. Ten je rovněž se základní deskou spojen jedním plochým vodičem. Nejprve stejně jako kabely od klávesnice odpojte vodič směřující k plastovému krytu s touchpadem. Poté vymontujte šroub v pravém spodním rohu prostoru pod klávesnicí a pomocí šroubováku posuňte doleva zarážku, která drží opěrku zápěstí s touchpadem.
3 Opěrku drží několik zarážek, ale lze ji snadno bez šroubování lehkým tlakem vyvrátit. Jen předtím nezapomeňte odpojit bílý plochý kabel touchpadu.
4 Po odložení opěrky zápěstí přichází čas na šroubování. Nyní budete muset vyšroubovat přibližně deset šroubků přidržujících spodní kryt notebooku. Po vyšroubování si je postavte na stůl tak, abyste je při opětovné montáži dali ve stejném pořadí zpět.
5 Po vymontování všech označených šroubů otočte notebook dnem navrch. Spodní kryt opatrně odklopte směrem od přední strany notebooku (od strany, ze které jste odstranili šrouby). Pod spodním krytem uvidíte šachty pevných disků a slot operační paměti.
6 Šachta na pravé straně je osazena pevným diskem v rámečku, který je upevněn dvěma drobnými šroubky. Pokud byste chtěli notebook osadit pouze SSD diskem, rámeček lze z HDD snadno odšroubovat.
7 V případě, že chcete využít jak SSD, tak HDD, doporučujeme nechat rámeček na mechanickém disku a SSD disk (který neobsahuje mechanické otočné plotny) utěsnit pomocí kartonového papíru. Neosazená šachta totiž není bohužel vybavena prázdným rámečkem. SSD disk doporučujeme jak podložit, tak ohnutým kusem kartonu utěsnit po straně.
8 Původní pevný disk zasuňte do šachty nalevo a upevněte původními šroubky, poté přiklopte kryt notebooku a notebook otočte displejem k sobě. Teď již stačí zašroubovat zpět všechny šroubky, vrátit zpátky podložku pod zápěstí s touchpadem, zaaretovat ji a připojit plochý datový kabel touchpadu. Ten vsunete do otvoru v konektoru a šroubovákem nebo prstem zamáčknete obě zarážky. Blok klávesnice zasunete do krytu směrem k touchpadu, připojíte zbývající dva ploché kabely a klávesnici lehce zatlačíte, dokud nezapadne.
Pozor: V případě, že vyměníte HDD za SSD, porušíte záruční plomby a ztratíte nárok na záruku. Pokud notebook při práci nepodložíte ručníkem, poškrábete jeho víko o pracovní stůl. Před výměnou si připravte vše potřebné.