Přejít k hlavnímu obsahu

Nový, a hned zaneřáděný...

Programy k tomuto článku najdete na DVD pod indexem Crapware

Nový, a hned zaneřáděný...

Už když nový počítač nebo notebook koupíte, je zahlcený reklamním softwarem. To brzdí jeho práci. Chip vám ukáže, jak se tohoto crapwaru bezpečně a rychle zbavit.
VRATISLAV KLEGA

Tím, že je nový počítač již z výroby plný reklamního softwaru, tedy crapwaru, si sice výrobci počítačů vydělají miliony, uživatele si tím ale rozzlobí. Crapware totiž nejen zpomaluje běh počítače, ale dokonce usnadňuje práci hackerům. Výrobce může dostávat až kolem 1 200 Kč za každý počítač, který je vybaven demoverzemi komerčních aplikací. Navíc se většinou jedná o staré verze programů, které uživatel nikdy nevyužije. Přitom právě staré verze programů se stávají bezpečnostním rizikem – hacker se pomocí děr v těchto aplikacích může zmocnit vašeho počítače. Maximální drzostí je pak to, že pokud použijete záchranné DVD od výrobce pro obnovení systému, bude nový operační systém opět plný crapwaru.
Ukážeme vám, jaký crapware vám výrobce do počítače nahrává a jak se dotěrného softwaru zbavit. Dále vám pomůžeme připravit si skutečně praktický záchranný disk, který využijete v nouzi nejvyšší. V případě problémů tak budete mít stále po ruce nástroj, který vám pomůže vyřešit nehody.

Čištění: Účinné odstranění reklamy

Na našem testovacím počítači jsme našli přes třicet reklamních programů, které počítač zpomalují a otvírají jej pro hackery. Při ručním odinstalování každého programu zvlášť nám tak i při bleskovém tempu zabral celý proces 45 minut. Pomocí našich tipů a nástrojů z DVD zvládnete bez stresu vyčistit počítač za 10 minut.
Nejprve spusťte z Chip DVD program Decrapifier. Výhoda: Program se nemusí instalovat, jen jej spustíte, takže po použití jej nebudete muset obtížně odstraňovat. Jakmile program spustíte, klikněte na tlačítko "Check for Updates". Program si zkontroluje, zda je skutečně aktuální; pokud by byla k dispozici novější verze, automaticky si stáhne aktualizace. Nyní je třeba se proklikat průvodcem, tím odsouhlasíte licenční podmínky a přijmete varování. O jaké varování se jedná? Program upozorňuje, že při odinstalování nemůže Decrapifier poznat, zda se jedná o demoverzi, nebo zda jste si již zakoupili plnou verzi programu – odstraní všechny programy, které bývají na počítači nainstalované v demoverzích.
Proto se program v průvodci ptá "Is This a New PC"? Pokud se tedy jedná o zcela nový počítač, na který jste ještě nic neinstalovali, zvolte "Yes". Máte-li však již na počítači nainstalované nějaké vlastní programy, vyberte "No". V tom případě dostanete seznam nainstalovaných aplikací a zaškrtnutím je budete moci odinstalovat. I když to odinstalování značně urychlí, přece jen nejlepších výsledků dosáhnete právě na novém počítači. Decrapifier totiž přesně ví, kteří výrobci umisťují na počítače jaké programy, takže správně odstraní všechen crapware, ale neodstraní potřebné systémové nástroje, jako je třeba program k Wi-Fi kartě nebo k touchpadu.
Pro případ, že by se vám přesto "podařilo" odstranit program, o který jste stáli, nabízí Decrapifier před odinstalování vytvoření bodu obnovy. Díky funkci Obnovení systému pak vše můžete vrátit do původního stavu před odinstalováním.
Ve Windows 7 je takové obnovení záležitostí několika kliknutí. Zvolte "Start" a do vyhledávacího řádku napište "Obnovení systému". Pomocí průvodce pak obnovíte počítač do stavu před čištěním.

Ruční deaktivace

Pokud se v systémové liště ve Windows zobrazují ikony různých programů, znamená to, že se spolu se systémem spouští také mnoho aplikací, které zde běží nejspíš zcela zbytečně. Tyto aplikace brzdí start operačního systému, zabírají místo v operační paměti a navíc činí systémovou lištu značně nepřehlednou.
Decrapifier vás může otravných aplikací zbavit, ale ne vždy: třeba pokud se jedná o program související s grafickou kartou. Decrapifier jej ponechá v počítači. To ale neznamená, že se vám kvůli tomu musí spouštět otravná ikona a nástroj, který nikdy nepoužijete – ten totiž nemá vůbec žádný vliv na činnost nebo výkon grafické karty.
Proto spusťte nástroj "msconfig" a přejděte do záložky "Po spuštění". Zde pak zkontrolujte všechny položky. Nemusíte si všímat položek od Microsoftu, ty jsou většinou potřeba, ale položky od ostatních výrobců můžete zrušit. Pokud byste později zjistili, že vám některá funkce přestala fungovat, nic se neděje – položka v seznamu zůstane, a vy tedy jen obnovíte zatržení.

Vytvoření obrazu: Záloha bez odpadků

Když máte systém perfektně vyčištěný a v plné kondici, je čas udělat jeho obraz pro případ potřeby – pochopitelně bez otravného crapwaru.
Obraz systému nemá samozřejmě význam vytvářet na vnitřní disk v počítači. Pro vytvoření se skvěle hodí externí USB disky, jejichž cena je dnes velmi příjemná. Třeba za Wester Digital My Passport Essential, který sází na nenáročný 2,5" disk s kapacitou 500 GB, zaplatíte kolem 1 600 Kč. Disk je navíc vybaven rychlým rozhraním USB 3.0, které je samozřejmě zpětně kompatibilní s USB 2.0, takže jej můžete používat nyní se starším počítačem i za pár let, až si pořídíte novější PC. Za přibližně stejnou cenu si můžete zakoupit 32GB USB flash disk, který je jistě mnohem praktičtější a který také poslouží pro zálohu systému. Aby na něj systém vytvořil zálohu, musí jej však vidět jako pevný disk, což se u USB flash disku neděje. Pro změnu na disk budete potřebovat nástroj HP USB Stick Storage Format Tool, který najdete na Chip DVD. V tomto programu naformátujte svůj USB flash disk do souborového formátu NTFS. Tento trik však nefunguje u všech USB flash disků. My se ale nevzdáváme. Pomůže nám speciální ovladač, který vyvinul výrobce Hitachi pro své microdrives. Na Chip DVD najdete vše potřebné.
                                                                                     Výrobci dostanou za každý počítač s crapwarem 1 200 Kč
Nejprve otevřete soubor xpfildrvr1224_ 320.zip z Chip DVD a jeho obsah rozpakujte do složky na pevném disku. Nejdůležitější roli hraje soubor "cfadisk.inf". Do tohoto souboru jsme již vše připravili tak, jak je potřeba, proto nebude nutné nic upravovat pro potřeby USB flash disku.
Nyní otevřete "Správce zařízení", najděte v něm mezi diskovými jednotkami svůj USB flash disk a poklikejte na něj. Přejděte na záložku "Ovladač" a zde klikněte na "Aktualizovat ovladač". Spustí se průvodce, v něm klikněte na "Vyhledat ovladač v počítači". Poté zvolte "Vybrat ovladač ze seznamu" a proklikejte se k souboru cfadisk.inf. Upozornění: Ovladač funguje jen pro 32bitové verze operačních systémů. Od aktualizace ovladače se bude váš USB flash disk tvářit jako běžný interní disk v počítači.
Máte-li USB disk připojený jako harddisk, zvolte nyní "Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Zálohování a obnovení " a klikněte na "Vytvořit bitovou kopii systému". Průvodce vám pomůže přenést váš dokonalý systém na externí médium.
Ve stejném menu v Ovládacích panelech navíc najdete funkci "Vytvořit disk pro opravu systému", který se také jistě může někdy hodit. Obzvláště v případech, kdy jste k OEM verzi operačního systému nedostali instalační DVD a potřebujete opravit nějakou klíčovou část systému.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Jak výrobci zaneřáďují notebooky
Vyzkoušeli jsme notebooky různých značek a různých cenových tříd. Crapware najdete u všech, liší se jen množství nežádoucích programů. Po odstranění crapwaru se výrazně zrychlil start systému.

Levný model
Asus Eee PC 1015PEM
Info: www.asus.com
Cena: cca 8 100 Kč
Počet crapwaru: 20
Zabraná velikost: 4,4 GB
Zrychlení po vyčištění: 23 %


Střední třída
Acer TravelMate 7740 434G50
Info: www.acer.cz
Cena: cca 19 000 Kč
Počet crapwaru: 24
Zabraná velikost: 4,7 GB
Zrychlení po vyčištění: 46 %


High-end notebook
Sony Vaio PCG
Info: www.sony.cz
Cena: cca 50 000 Kč
Počet crapwaru: 36
Zabraná velikost: 2,7 GB
Zrychlení po vyčištění: 32 %



Tito výrobci nabízejí PC bez reklam
Je jedno, kolik za PC zaplatíte. Výrobci vám do něj nežádoucí software stejně nahrají. Jsou ale výjimky: u některých řad notebooků reklamní software nenajdete.

LENOVO

Výrobce těchto notebooků neobtěžuje firemní klientelu. Pokud si koupíte počítač z business řady, crapware zde nenajdete.
Info: www.lenovo.cz

DELL

Pokud si koupíte notebook on-line, dodané záchranné DVD bude bez reklamního softwaru.
Info: www.dell.cz

APPLE

Výrobce stylových a designových počítačů dodává operační systém Mac OS, který je zcela bez crapwaru.
Info: www.apple.cz

SONY

U produktů určených primárně pro firemní zákazníky je sice málo crapwaru, ale přesto zde je. Bez něj to tato společnost neumí.
Info: www.sony.cz


Zcela jednoduše: Odstranění otravných toolbarů
Snad každý z nás se setkal s tím, že se mu do počítače nainstaloval nějaký ten toolbar. Ten nejenže zmenšuje plochu pro surfování, ale také značně zpomaluje běh prohlížeče a nezřídka je to špion, který o vás odesílá informace.

ZDROJ PENĚZ PRO VÝROBCE
Výrobce toolbaru vydělává na tom, že používáte právě jeho otravný doplněk do browseru. A kdo mu vlastně platí? Jsou to velcí poskytovatelé vyhledávacích služeb, na jejichž servery jsou směrovány dotazy, které zadáváte prostřednictvím toolbaru.
ODSTRANĚNÍ REKLAMNÍCH LIŠT
Pokud se chcete dotěrných lišt zbavit, sáhněte rovněž po nástroji Decrapifier. Stačí, když program nespustíte v režimu "New PC". Pak se zobrazí seznam nainstalovaných programů a vy zatrhněte všechny položky, které chcete odstranit – včetně všech různých toolbarů. Jak se toolbary jmenují? Nejznámější jsou Google Toobar, Mybrowserbar, Yahoo Toolbar, pdfforge Toolbar nebo Web Accessibility Toolbar a jiné. Pokud se vám nedaří odstranit jen samotný toolbar, protože je navázán na konkrétní program (třeba ICQ toolbar), jednoduše ve svém prohlížeči otevřete správce doplňků – zde toolbar uvidíte a jedním kliknutím jej zakážete.


Všechny programy aktuální
Čím více programů máte na novém počítači nainstalováno, tím více vrátek pro vniknutí hackera otevíráte. Pokud však máte aktuální verze programů, bezpečnostních mezer je minimum. Ukážeme vám, jak uzavřít bezpečnostní mezery pomocí několika kliknutí.

Je jedno, zda jste počítač plný crapwaru právě vyndali z krabice, nebo jej už několik měsíců používáte. Programy zde nainstalované budou zastaralé, a tím také pro počítač nebezpečné, protože prostřednictvím děr v aplikacích se hackeři nejčastěji dostávají do systému. Třeba typicky programy od Adobe: pokud máte více než měsíc starou verzi, budete mít skutečnou díru do systému. Aktualizovat však všechny nainstalované programy ručně je neuvěřitelná otrava. Ukážeme vám, jak tento proces zrychlit.
ONLINE
Bezpečnostní specialista, společnost Secunia, nabízí na internetu nástroj Secunia Online Software Inspector (http://secunia.com/vulnerability_scanning/online/), který spustí Java aplikaci a ta zkontroluje software, který máte nainstalovaný v počítači – zjistí, zda nemáte verzi, která obsahuje bezpečnostní mezery. Kontrola nebude trvat ani celou minutu, poté bude vypsáno, které aplikace nemáte v nejnovější verzi, a jsou tedy potenciálním zdrojem nebezpečí. Další výhoda: Pokud je nalezena nebezpečná verze programu, přímo na stránce s výsledky lze pomocí tlačítka "Download" stáhnout aktuální a zabezpečenou verzi aplikace.
SOFTWARE
Více možností než on-line kontrola nabídne oblíbený software UpdateStar. Ten má informace cca o 1,2 milionu programů. Je tedy velmi pravděpodobné, že všechny aplikace, které používáte, budou v programu zahrnuty, a bude tedy možné je aktualizovat – a právě to je také další velký bonus programu UpdateStar. Stačí kliknout na tlačítko "Download", a přímo z programu UpdateStar stáhnete nejnovější verzi programu. Bezplatnou verzi nástroje UpdateStar najdete na Chip DVD.

Foto: On-line test: Secunia zkontroluje kritické programy ve vašem počítači, a pokud najde takový, který obsahuje bezpečnostní mezery, nabídne vám aktualizaci.


Foto: Otravné demoverze Programy, které vám dává výrobce jako "bonus" jsou ve skutečnosti jen demoverze, které nemají pro uživatele žádný smysl. Je to vlastně jen reklama.
Foto: Bezpečnostní mezera Programy nejsou aktuální, a proto jsou potencionálně nebezpečné. Je třeba je buď aktualizovat, nebo odinstalovat.
Foto: Nepotřebné doplňky Různé "pomocné lišty" komfort ovládání nijak nezvyšují, jen zbytečně zabírají místo na monitoru. Proč je sem výrobce dává? Je to jeho reklama.
Foto: Přetékající hlavní panel Každý aktivní reklamní software si přidá svou ikonu do hlavního panelu. Všechny běžící procesy brzdí počítač, zabírají drahou operační paměť a obtěžují uživatele.



Foto: Aktuální: Chytré programy nabídnou uživateli aktualizace. Tím omezují možností hackerů.
Foto: Toolbar: Tyto "doplňky" pro prohlížeče zmenšují plochu pro surfování, mohou fungovat jako špioni, podílí se na nestabilitě prohlížeče a většinou nedělají nic, co by uživatel potřeboval.
Foto: Jedním kliknutím: Decrapifier odinstaluje všechny reklamní programy jedním kliknutím.