Nejlepší smartphony
Operační systém Windows Phone 7 od Microsoftu je nejmladším operačním systémem pro chytré telefony. Dokázal Microsoft najít lék na přestárlá a nevyhovující Windows Mobile 6.5?
VRATISLAV KLEGA
Telefonování je v současné době u některých uživatelů smartphonů téměř minoritní záležitostí. Vede komunikace pomocí e-mailu, Facebooku, Twitteru nebo pomocí chatovacího klienta. To ale není všechno, co smartphony umí. Mají mnohem lepší lokální vyhledávání, lze je použít jako navigaci a synchronizace proti počítači či serveru je maličkostí. Před nákupem chytrého telefonu by si měl uživatel položit otázku: Který systém se bude nejlépe hodit pro to, co od smartphonu očekávám? Náš článek vám představí pět nejrozšířenějších operačních systémů pro chytré telefony a ukáže je na aktuálních zařízeních (na obrázcích nahoře). Jaké další systémy jsou ještě na trhu? Jedná se o operační systém od Samsungu Bada, WebOS, který navazuje na tradici Palmů, a také Maemo, který najdete v Nokii N900. Tyto systémy však na trhu nehrají žádnou roli. Proč nemají úspěch, to popisujeme v samostatném infoboxu.
Android 2.2: Raketový start
Ještě před dvěma lety o systému Android nikdo nevěděl a konkurence se mu spíše vysmívala. Dnes je to nejrychleji rostoucí operační systém, denně se podle Googlu aktivuje více než 300 000 nových telefonů s tímto operačním systémem. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku činily prodeje Androidu 32,9 %, každý třetí prodaný smartphone měl operační systém od Googlu. Android se tak stal jedničkou a předehnal i dosud neporazitelnou Nokii, jejíž Symbian spadl na druhé místo s podílem 30,6 %.
PŘEDNOSTI: Android je možné dokonale personalizovat. Na plochu si můžete instalovat widgety, uspořádávat si menu, kombinovat různá usnadnění, máte prakticky zcela volnou ruku. Stejně jako v operačním systému na počítači vidíte jednotlivé procesy a podle potřeby je můžete ukončovat. I když Android nemusí běžet na špičkovém hardwaru, je velmi rychlý. I Flash v internetovém prohlížeči běží rychle a plynule. Na Android Marketu je nejvíce bezplatných aplikací, ty placené navíc můžete vrátit – pokud se vám nezamlouvají. Jednotlivé aplikace mohou spolu navzájem komunikovat, takže třeba kontakty lze propojit s termíny schůzek. Práci usnadňuje standardně předinstalované prostředí HTC Sense.
NEDOSTATKY: Ve srovnání s iOS je ovládání složitější a pomalejší. Co lze u iPhonu provést na jedno kliknutí, na to budete v případě Androidu potřebovat dvě i tři stisknutí. Hodně funkcí je navíc skrytých pod hardwarovým tlačítkem Menu, aplikace mají různé způsoby ovládání. Ani samotný Market není dokonalý, vyhledávání je často nelogické. Značným nedostatkem je také nehospodárnost systému – aktivním uživatelům nevydrží baterie ani celý den. Pozor si dejte při nákupu: na trhu je ještě několik zařízení, která mají jen starý Android 1.6.
iOS 4.1: Pan přívětivý
Současnou verzí iPhonu nasadil Apple laťku hodně vysoko. Neznamená to však, že by neměl slabá místa.
PŘEDNOSTI: iPhone boduje především díky úžasně intuitivnímu ovládání. I ten, kdo neměl dříve žádný dotykový smartphone v ruce, se okamžitě zorientuje. Do značné míry je to i díky tomu, že Apple má přísná pravidla pro výrobce aplikací třetích stran, kteří musí dodržovat způsob ovládání – jinak nesmí na Apple Store. Výhodou je, že konečně je možné aplikace spojovat do skupin, spouštění je pak jednodušší. Konečně také systém podporuje multitasking, i když jen velmi omezeně. Správa telefonu sice probíhá přes proklínaný iTunes, je však zvládnuta na výbornou, stejně jako zálohování celého telefonu.
NEDOSTATKY: Snadnost ovládání jde ruku v ruce s nízkou možností individualizace. Na ploše nemůžete mít žádné aktivní widgety, vychytávky, zkrátka nic. Proto všechny iPhony vypadají skoro stejně. Aplikace mají jen velmi omezené možnosti si mezi sebou vyměňovat nějaká data a ani uživatel nemá možnost spravovat soubory, které jsou v iPhonu uložené, dokonce je nemůže ani kopírovat mezi telefonem a počítačem. Největším zlem je ovšem iTunes, který zbrzdí každý počítač a je obrovskou bezpečnostní mezerou do systému. Bez něj to přitom nejde.
BlackBerry 6: Business systém
Operační systém kanadského výrobce Research in Motion (RIM) je oblíbený především u manažerů.
PŘEDNOSTI: Hlavní obrazovka je rozdělena na tři oblasti. Horní dvě jsou určeny právě pro mobilní komunikaci, včetně zpráv. Spodní část je určena pro zástupce aplikací nebo pro přístup k souborům. Skutečně hezké je to, že multimediální soubory je možné z počítače posílat do telefonu pomocí Wi-Fi. Business telefony od RIM jsou již z výroby vybaveny množstvím bezpečnostních funkcí, včetně šifrování souborů nebo podpory smartcards, nutné součásti pro přístup k e-mailu v některých korporacích.
NEDOSTATKY: Ovládání těchto smarthonů rozhodně není intuitivní. Něco je nutné dělat přes dotykovou obrazovku, něco přes klávesnici. Možnosti individualizace jsou navíc hodně omezené. BlackBerry často dostávají zaměstnanci, jejichž šéf je chce mít na e-mailu dostupné 24 hodin denně, přičemž není jeho zájmem, aby měl jeho zaměstnanec nějakou multimediální hračku. BlackBerry je zkrátka pracovní nástroj.
Symbian 3: Umírněný pokrok
Lídr trhu se snaží svůj operační systém maskovat – uživatelům nechce prodávat smartphony, ale prostě jen telefony s mnoha funkcemi, aby zákazníci neřešili, jestli mají Symbian S60, nebo Symbian^3. A cíl se daří: nový Symbian přináší jen kosmetické změny.
PŘEDNOSTI: Na první pohled vypadá nový systém skoro stejně jako ten starý, takže uživatelé nebudou zmateni. Nokia však velmi zapracovala na jeho rychlosti a třeba virtuální klávesnici na dotykovém displeji a její zpětnou vazbu neumí žádný výrobce lépe. Součástí systému je řada užitečných aplikací, včetně plnohodnotné navigace. Systém má i několik zcela ojedinělých funkcí, třeba lze k němu připojit USB disk a použít jej jako externí úložiště.
NEVÝHODY: Nokia se stále nezbavila příliš složitého menu. Chcete třeba vědět, jak dlouho trval váš poslední hovor? Budete muset zvolit Menu, Aplikace, Nástroje, Protokol, Délka hovorů – a to ještě musíte vědět, kde položku hledat. Pokud byste danou položku nehledali v menu "Aplikace", budete beznadějně procházet jednotlivá menu.
Windows Phone 7: Mladá a nadějná
Zapomeňte na Windows Mobile, nyní jsou zde Windows Phone. S tímto systémem se Microsoft snaží dostat zpět mezi elitu mobilních zařízení.
PŘEDNOSTI: Windows Phone 7 vypadají velmi hezky, ovládání je velmi rychlé a intuitivní, díky nově navržené ploše je vše také přehledné. Microsoft má tvrdé požadavky na hardware zařízení, minimem je 1GHz procesor, díky tomu jsou však všechny aplikace velmi rychlé a mají bleskovou odezvu. Skvělá je také synchronizace s PC, kontakty, e-maily, kalendář, vše je zcela bez potíží, ať už synchronizujete proti Exchange serveru, nebo jen proti Windows Live účtu.
NEVÝHODY: Microsoftu je český trh se smartphony zcela ukradený. Prostředí není lokalizované do českého jazyka, z ČR se oficiálně nemůžete ani připojit na market (lze obejít podvodnou registrací). Microsoft v mnohém uživateli svázal ruce: aplikace je možné instalovat jen a pouze z marketu, telefon nesmí obsahovat paměťovou kartu, synchronizace hudby mezi telefonem a počítačem je peklo, je třeba instalovat další programy. Navíc nový systém není zpětně kompatibilní s Windows Mobile, takže všechny aplikace se musí naprogramovat znovu – proto je jich zatím jen velmi málo.
Alternativní telefony
Operační systém se vám líbí, ale vybraný telefon ne? Zde máme alternativy.
ANDROID 2.2 Když Android, tak od HTC. Desire je skvělá volba, pokud však chcete to nejlepší, zvolte Desire HD. Ten má ještě větší displej (4,3", bohužel se stejným rozlišením), nabízí uživatelskou paměť 1 500 MB (Desire jen 512 MB), takže máte dostatek místa pro všechny své aplikace, a navíc má zvýšenou paměť RAM na 786 MB, díky čemuž je mnohem těžší dostat telefon do úzkých. Cena HD modelu je vyšší jen o pár stokorun, důvodem k nekoupení pak mohou být jen skutečně obří rozměry smartphonu.
IOS 4.1 Více smartphonů s tímto operačním systémem není k dispozici. Volit můžete jen mezi iPhonem 4 s 16 GB nebo s 32 GB paměti.
BLACKBERRY 6 Komu se nelíbí Torch 9800, může uvažovat o BlackBerry Bold 9780. Zatímco Torch má výsuvnou konstrukci, takže QWERTY klávesnice je schovaná, Bold má klávesnici přímo pod displejem a žádný pohyb zde neprobíhá. Kvůli tomu má menší displej (o velikosti 2,44" místo 3,2"), rozlišení je ale stejné. Bold je také o něco lehčí, jinak jsou si telefony podobné jako vejce vejci. Rozhodující tak bude jen konstrukce klávesnice a velikost displeje.
SYMBIAN^3 Kdo chce při nákupu ušetřit cca 2 000 Kč, ten může místo modelu N8 sáhnout po Nokii C7. Tento telefon se liší pouze v několika detailech. Předně nemá tak dobrý fotoaparát. Foťák u N8 považujeme za jeden z nejlepších vůbec, C7 má jen nouzový snímač bez automatického ostření. Druhým rozdílem je uživatelská paměť: místo 16 GB máte jen 8 GB. Mnoha uživatelům se model C7 zdá více stylovější.
WINDOWS PHONE 7 Pokud vás naše varování před Windows Phone 7 neodradila, můžete kromě telefonu LG přemýšlet o HTC HD7. Není pochyb o tom, že HTC dělá lepší smartphony, na druhou stranu výbava je velmi podobná – Microsoft výrobcům diktuje požadavky na telefon, mají proto téměř shodný procesor, stejně velkou RAM i stejné rozlišení displeje.
VRATISLAV@KLEGA.CZ
ZÁVĚR
Android během posledního roku neuvěřitelně vyrostl. Může za to jak jeho otevřenost, tak velká flexibilita. Pro zkušené uživatele je to nejlepší volba. Kdo hledá jednoduché ovládání, ten by mohl sáhnout po iPhonu, který však stojí nemalé peníze. BlackBerry je určen spíše pro korporátní pracovníky, takový telefon si nikdo pro radost nekoupí. Symbian 3 je velmi rozumný kompromis mezi zařízením pro telefonování a smartphonem. Windows Phone 7 mají dobře nakročeno, prozatím však radíme dát od nich ruce pryč.
Android 2.2
CELKOVÝ POČET APLIKACÍ: 95 154
OBCHOD: Android Market
SMARTPHONE: HTC Desire
38 % placených
62 % zdarma
Symbian 3
CELKOVÝ POČET APLIKACÍ: 19 265
STORE: Ovi Store
SMARTPHONE: Nokia N8
62 % placených
38 % zdarma
Windows Phone 7
CELKOVÝ POČET APLIKACÍ: 292
OBCHOD: Marketplace
SMARTPHONE: LG-E900 Optimus 7
78 % placených
22 % zdarma
BlackBerry 6
CELKOVÝ POČET APLIKACÍ: 13 869
OBCHOD: BB App World
SMARTPHONE: Torch 9800
75 % placených
25 % zdarma
iOS 4
CELKOVÝ POČET APLIKACÍ: 252 769
OBCHOD: App Store
SMARTPHONE: iPhone 4
68 % placených
32 % zdarma
TRH S CHYTRÝMI TELEFONY
Klasické operační systémy, jako je třeba Symbian, stále ztrácí. Velkým vítězem posledních let je Android.
OHROŽENÉ DRUHY
Vyjmenované operační systémy nejsou na trhu jediné. Jsou zde ještě minimálně tři, které stojí za pozornost. Které to jsou?
SAMSUNG BADA: Tento operační systém pro chytré telefony pochází přímo od Samsungu a je navržen skutečně dobře. Ovládání je rychlé, jednoduché a přehledné. Aplikací je sice sotva několik tisíc, dost pravděpodobně však budou přibývat, jelikož Samsung velmi podporuje vývojáře. Systém je samozřejmě tak dobrý, jak ho dokáže telefon využít – a model Samsung S8500 Wave ždímá ze systému maximum. Displej s rozlišením 800 × 480 bodů využívá technologii AMOLED, díky tomu je obraz na displeji skutečně nádherný. Systém je rychlý i díky 1GHz procesoru, navíc je dostupný za celkem zajímavou cenu. V internetových obchodech jej seženete za cenu hluboko pod 7 000 Kč. Pokud Samsung nic nezkazí, má Bada šanci stát se šestým nejpoužívanějším operačním systémem na smartphonech.
NOKIA MAEMO: Zatímco dříve byl Symbian určen pro náročné a zkušené uživatele, dnes je to systém pro nejširší masy. Proto Nokia pracuje na operačním systému, který smartphony opět více přiblíží k osobním počítačům. Prostředkem má být operační systém Maemo, který je postaven na Linuxu. Nokia systém propojila s neobvyklým zařízením Nokia N900, které mělo parametry hodné skutečného komunikátoru: displej o úhlopříčce 3,5" a rozlišením 800 × 480 bodů, plná podpora Flashe, akcelerace 3D grafiky s podporou OpenGL ES 2.0, plná QWERTY klávesnice atd. Pro operační systém Maemo 5 však existuje jen minimum aplikací a nové příliš nevznikají. Nokia si představovala, že N900 bude nástrojem administrátorů na cestách, ti si však za cca 10 tisíc korun raději koupí netbook s Linuxem. Systému Maemo tak dáváme jen málo šancí. Nyní se bude Nokia orientovat na Windows Phone 7, což bude nejspíš počátek jejího konce.
HP WEBOS: Palm OS je roky mrtvý, nechme jej spát. Jeho nástupce se jmenuje webOS a bohužel o několik let předběhl dobu, což se mu příliš nevyplatilo. Již název webOS ukazuje na to, že systém je orientován značně cloudově, na což uživatelé ještě nejsou připraveni. Z nepochopitelného důvodu je webOS uzavřený, jen některé jeho části jsou open-source, což jistě také snižuje jeho rozšiřitelnost. Jediným zástupcem na českém trhu je Palm Pre (ohlášená verze Pre 2 se zatím neprodává), jehož výbava je jen průměrná. Displej má rozlišení 320 × 480 bodů, fotoaparát bez autofokusu nabídne rozlišení pouze 3 Mpx. Palm Pre rozhodně není špatný smartphone, ale není to "masovka", kterou oslníte. Systém webOS ale nezatracujeme. Jeho koncepce se dívá více dopředu, než současní uživatelé vyžadují, za několik let ale může těžit ze zkušeností, které dnes sbírá na poli cloud operačních systémů.
Foto: Samsung S8500 Wave: Ač to tak na první pohled nevypadá, jedná se o jeden z nejlépe vybavených smartphonů.
Foto: Nokia N900: Tento "linuxový" mobil se měl stát nástrojem profesionálů. Ti však o něj nestáli.
Foto: Palm Pre: Předběhl dobu a možná trochu špatným směrem. Android od Googlu půjde také cestou cloudu, jeho šance jsou nesrovnatelně větší.
Foto: Windows Phone 7: Model HTC HD7 nabízí řadu zajímavých řešení, třeba stojánek.