Přejít k hlavnímu obsahu

Inteligentní Wi-Fi multifunkce

Inteligentní Wi-Fi multifunkce

Nová inkoustová multifunkční zařízení umí nejen tisknout, skenovat, kopírovat a faxovat, ale díky možnosti připojení do bezdrátové sítě a dotykovým displejům s praktickými aplikacemi toho zvládnou ještě víc!
CHRISTOPH SCHMIDT

Tisk fotografií a dokumentů může být v některých případech otravný a zdlouhavý. Asi už jste se také dostali do situace, kdy jste chtěli rychle vytisknout dokument uložený ve vypnutém počítači nebo pokud možno co nejsnadněji vytisknout fotografii z mobilního telefonu. Zrovna nejsnadnější není ani naskenovat dokument a odeslat jej bez připojeného počítače elektronickou poštou. Nové modely multifunkčních zařízení vám tuto práci značně usnadní. Disponují adaptérem pro připojení do domácí či firemní bezdrátové sítě, ale jejich hlavní výhodou je nový koncept ovládání prostřednictvím grafického interaktivního displeje, který zahrnuje konfigurovatelné aplikace instalované přímo do samotného multifunkčního zařízení. Tyto aplikace omezeným způsobem přistupují k internetu a umožňují tisk některých dokumentů bez připojeného počítače. Například Lexmark nabízí možnost úpravy aplikací, díky níž lze automatizovat často opakované skenovací a kopírovací úlohy. Praktická je možnost tisku fotografií nebo dokumentů přímo ze smartphonů a tabletů, aniž byste je museli propojovat s počítačem nebo jejich obsah přenášet paměťovými kartami či technologií Bluetooth. Některé z těchto multifunkčních zařízení komunikují se speciální e-mailovou schránkou, na kterou stačí poslat dokument z jakéhokoliv zařízení, a vytisknou vše, co se do této schránky pošle. Díky bezdrátovému připojení a speciálním aplikacím tak můžete na své domácí multifunkční zařízení tisknout odkudkoliv a nemusíte mít v notebooku, tabletu nebo telefonu nainstalované ovladače.
Vyzkoušeli jsme čtyři nové multifunkční modely nejznámějších výrobců s cenou od 4 000 do 5 500 Kč, které jsou vybaveny Wi-Fi adaptérem, připojením k internetu a dokážou spolupracovat se smartphony. Kromě rychlosti tisku a tiskových nákladů jsme se tentokrát zaměřili hlavně na jejich funkce. Přehledné výsledky testu najdete v tabulce na str. 92.

Lexmark: Profesionální dotykové ovládání

Díky kombinaci přehledně strukturovaného menu ovládacího dotykového displeje a nízkých tiskových nákladů se vítězem našeho testu stal Lexmark Pro901 (cca 5 500 Kč). Velký dotykový displej ukazuje uživateli pouze ikony funkcí, které jsou v daný okamžik relevantní a použitelné. Displej je tedy dostatečně přehledný, až trochu strohý (viz rámeček nahoře). Specialitou Lexmarku je možnost instalovat přímo do multifunkčního zařízení speciální miniaplikace, díky nimž může uživatel personalizovat, a dokonce programově upravovat řadu funkcí. Díku kontextově řízenému ovládacímu panelu nám vždy nabídka funkcí připadala dostatečně přehledná. Co se týče přesnosti, od dotykového displeje nemůžeme očekávat plynulost a přesnost ovládání, jaké známe z iPhonu nebo iPadu. Stejně jako u ostatních testovaných multifunkčních zařízení reaguje dotykový displej Lexmarku Pro901 poměrně pomalu.
Praktická předinstalovaná aplikace například umožňuje jednoduché oboustranné kopírování osobních dokladů, třeba občanského průkazu. Tato aplikace vede uživatele a ukazuje, kam a jakou stranou má položit doklad na sklo skeneru tak, aby zařízení vytisklo správně slícovaný dokument oboustranně. Do paměti multifunkčního zařízení Lexmark Pro901 můžete z domovské stránky smartsolutions.lexmark.com nahrát a upravit podle vlastních potřeb až 60 aplikací. Vzhledem k robustnosti a nízkým tiskovým nákladům Lexmarku Pro901 není divu, že většina z nich je určena pro firemní použití. Právě nízké tiskové náklady však z tohoto zařízení dělají i ideální stroj pro domácnosti s vyššími tiskovými potřebami, takže nás zklamalo, že si Lexmark nedal trochu více práce s vývojem aplikace pro tisk z chytrých telefonů. K dispozici je sice aplikace "LexPrint" pro tisk z iPhonu, ta však vyžaduje přítomnost spuštěného PC.
Epson Stylus Photo PX820FWD (cca 4 700 Kč) získal druhé místo i díky nejlepšímu hodnocení ergonomie tisku i skenování. V porovnání se zařízeními Lexmark, Canon a HP se dotykový ovládací displej jeví na první pohled jako dosti obstarožní. Fakt však je, že během samotné práce se nám ovládání líbilo víc než všechna konkurenční řešení. Pro ovládání menu jsou určeny samostatné funkční klávesy, které jsou však umístěny blízko displeje a dají se snadno nahmatat. Potěšilo nás rychlé skenování předloh na USB disk i rychlý tisk fotografií přímo z paměťové karty.
Zprovoznění multifunkčního zařízení je rychlé, zapojení do Wi-Fi sítě proběhne snadno, ale pokud máte zabezpečenou WPS síť, budete muset složitě zadávat autentizační klíč prostřednictvím dotykového displeje, zatímco konkurenční produkty se k zabezpečenému routeru připojí stiskem jediného tlačítka. Pomocí aplikace iPrint můžete snadno tisknout fotografie z iPhonu nebo iPadu, ale tato utilita nabízí jen omezené možnosti nastavení rozložení tisku. Pro Epson Stylus Photo PX820FWD neexistují žádné přídavné aplikace a uživatel nemá moc možností k vlastnímu přizpůsobení ovládacího menu nebo funkcí tiskárny.

Snadno ovladatelný Canon

Canon Pixma MG6150 (cca 4 000 Kč) představuje multifunkční zařízení zaměřené hlavně na domácí uživatele, kteří dávají přednost snadnému nastavení a jednoduchému tisku dokumentů a fotografií jak z připojeného PC, tak z paměťových karet, flash disků nebo chytrých mobilních telefonů. Displej s ovládacím menu není dotykový, takže v porovnání s konkurenčními stroji v testu je k jeho ovládání potřeba více úkonů. Pokud však patříte k typu uživatelů, kteří místo mobilního telefonu s dotykovým displejem upřednostňují "klasické" tlačítkové ovládání, bude vám i ovládání tohoto multifunkčního zařízení připadat přirozenější. Tlačítka jsou v tomto případě sice také dotyková, ale jsou umístěna mimo displej a díky novému systému, se kterým přišel Canon v této generaci multifunkčních zařízení, jsou vždy podsvícena pouze ta tlačítka, která mají v danou chvíli možnost ovládání ovlivnit. Je to podobný princip jako u Lexmarku, není však řešen na dotykovém displeji, ale pomocí dotykových tlačítek na vrchní straně multifunkčního zařízení. Velice praktické a uživatelsky příjemné řešení.
Při nastavení připojení k Wi-Fi síti jsme narazili na nelogické umístění WPS spojení s routerem. Zatímco poměrně složité "ruční" připojení k zabezpečenému Wi -Fi routeru pomocí přednastaveného hesla je uloženo pod položkou "Snadné nastavení", uživatelsky mnohem snadnější WPS spojení se skrývá pod položkou "Jiná nastavení". Zadání přístupového hesla je ale složitější než WPS spojení.
Instalace ovladačů do připojeného počítače je snadná, ale poněkud otravná. Neustále se otevírají nová okna a po dokončení instalace zůstane na ploše viset velká rozbalovací ikona Canon. Moc povedená je aplikace Canon Easy-PhotoPrint pro iPhone, iPod Touch a iPad, která zvládá i tisk několika fotografií najednou a umožňuje podrobné nastavení velikosti (včetně nastavení bezokrajového tisku) a typu fotopapíru. Má jen jeden zásadní problém, a to že není dostupná v českém AppStoru, protože naše republika představuje z celosvětového hlediska pro Canon jen malý trh. Aplikaci si můžete stáhnout pouze v případě, že vlastníte americký (nebo například německý) účet. Podle našich informací se o zveřejnění této aplikace pro české uživatele stále jedná.
Zajímavá je i nabídka možností tisku z USB flash disků a paměťových karet. Pixma MG6150 dokáže vytisknout fotografie s okrajem i bez a nabízí i možnost rozložení více snímků na jeden fotopapír (vhodně například pro tisk pasových fotografií). Skenování předlohy přímo na USB disk je rovněž snadné, tiskárna ale bohužel nepodporuje uložení více profilů, takže parametry skenování jsou shodné s poslední předcházející úlohou a v případě nutnosti je musíte pokaždé měnit ručně.

HP sází na on-line

Multifunkční zařízení HP e-All-in-One Photosmart Premium s modelovým označením CN503B stojí přibližně 4 990 Kč a ze zařízení zkoumaných v tomto testu nabízí nejvyšší kvalitu tisku a skenování, bohužel je ale také nejpomalejší. Jako jediný testovaný kousek dokáže přijímat data přímo z internetu. Díky nové funkci ePrint můžete vygenerovat svému multifunkčnímu zařízení e-mailovou adresu. V okamžiku, kdy na tuto adresu dorazí jakýkoliv e-mail, server HP jej převede do obrazových dat a pošle přímo na vaši tiskárnu, která jej vytiskne nezávisle na tom, z jakého zařízení byl mail odeslán. Díky tomu, že jsou data na straně HP převáděna do obrazové podoby, dokáže tiskárna vzdáleně vytisknout nejen obrázky a fotografie, ale i téměř jakékoliv kancelářské dokumenty včetně textových a tabulkových souborů MS Office.
V rámci našeho testu však multifunkční zařízení nedokázalo vytisknout všechny PDF soubory. Při praktické zkoušce jsme rovněž zjistili, že systém ePrint nahrazuje některé fonty e-mailu jinými, takže obsah dokumentu je sice vytištěn, ale v trochu pozměněné grafické podobě. Kromě technologie ePrint nabízí HP Photosmart Premium možnost rozšíření funkcí prostřednictvím stažení miniaplikací s různými službami. Jejich prostřednictvím můžete multifunkční zařízení obohatit o řadu aplikací, v České republice jsou ale zatím přístupné jen některé z nich. Zatímco v anglicky mluvících zemích a například v Německu si můžete stáhnout aplikaci, která vám přinese mapy a základní informace o různých městech, nebo se připojit k Picase, u nás si můžete vytisknout pouze sudoku a několik obrázků z kreslených pohádek. Stejně jako v případě Canonu ani HP nenabízí v ČR tolik služeb jako v zahraničí, i když inkoust je u nás většinou dražší.
Abychom však byli spravedliví, musíme HP pochválit za to, že alespoň aplikace pro tisk z iPhonů a iPodů Touch je na českém AppStore k dispozici. Jmenuje se iPrint Photo (v době uzávěrky ve verzi 3.0) a nabízí možnost tisku fotografií z iPhone fotoalba, přičemž lze nastavit velikost fotopapíru (9 × 13 cm, 10 × 15 cm, 13 × 18 cm, Letter a A4), stejně jako rozložení více fotografií na jeden papír. Vytisknout lze i e-mailové přílohy, dokumenty uložené do paměti iPhonu, stejně jako pořízené fotografie a dokumenty sejmuté připojeným skenerem. Součástí aplikace je podrobná nápověda s návodem pro nastavení tisku. Mohli bychom namítnout, že aplikace ani nápověda nejsou lokalizovány do češtiny, ale v podstatě jsme rádi, že je tato aplikace u nás dostupná, i když jen v angličtině.
AUTOR@CHIP.CZ

SHRNUTÍ:

Vítěz testu Lexmark Pro901 nabízí atraktivní design a velký dotykový displej s možností instalovat a podrobně nastavovat přídavné aplikace. Mezi testovanými produkty se může pochlubit nejnižšími tiskovými náklady. Silnými stránkami HP Photosmart Premium C310a jsou kvalita skenování a tisku, ekonomický design a možnost instalovat přídavné aplikace. Jejich nabídka je ale v ČR velmi omezená a zařízení je poměrně pomalé. Nejnižší pořizovací cenu, kvalitní tisk a vysokou rychlost nabízí rychlé multifunkční zařízení Canon Pixma MG6150. Má ale vyšší tiskové náklady.


Tisk po Wi-Fi
Wi-Fi připojení umožňuje bezdrátový tisk a skenování ze všech domácích síťových zařízení.
Doplňkové aplikace
Instalovatelné miniaplikace umožňují tisk z on-line serverů a automatizaci často prováděných operací.
Tisk z mobilu
Přímý tisk fotografií, dokumentů a e-mailových příloh ze smartphonů.
Uživatelské profily
Možnost uložení uživatelských nastavení a automatizace častých úloh.
Skenování na USB
Rychlé a jednoduché skenování dokumentů na USB flash disk.
Tisk z SD karet
Tisk PDF dokumentů a fotografií přímo z paměťové karty bez připojeného počítače.
E-Print
Tisk fotografií a dokumentů prostřednictvím e-mailové adresy a bez nutnosti instalovat ovladače.


SNADNÉ OVLÁDÁNÍ DOTYKOVÝM DISPLEJEM
Díky dotykovému displeji je možné vybavit multifunkční zařízení větším množstvím funkcí, aniž by bylo jejich ovládání zbytečně složité. Princip ovládání ukazujeme na příkladu dotykového displeje multifunkčního zařízení Lexmark Pro901.
DOMOVSKÁ STRÁNKA
Skenování předlohy na USB disk začneme stisknutím ikony "Scan" na základní stránce ovládacího menu. Pod velkými ikonami nejdůležitějších funkcí se nacházejí menší ikony pro přístup k dalšímu nastavení.
VOLBA ÚLOŽIŠTĚ
Po stisku tlačítka "Scan" se objeví menu s volbou úložiště skenované předlohy. Nalevo od displeje se podsvítí tlačítka pro návrat na domovskou stránku a krok zpět. Stiskem ikony otazníku vyvoláme relevantní nápovědu.
SPUŠTĚNÍ SKENOVÁNÍ
Na displeji můžeme podrobně nastavit parametry skenované úlohy. Napravo od displeje nalezneme podsvícené zelené tlačítko pro spuštění skenování.


SUPERMULTIFUNKČNÍ ZAŘÍZENÍ, KTERÉ SE U NÁS NEPRODÁVÁ
Společnost HP představila vloni na podzim novou řadu multifunkčních zařízení s možností tisku po internetu a instalace přídavných miniaplikací. Nejvyšší model dostupný v ČR najdete v testu, v zahraničí se však prodává ještě vyšší model s velkým odnímatelným displejem, který kromě ovládání zařízení poslouží i jako téměř plnohodnotný tablet. Multifunkční přístroj nese označení HP Photosmart eStation C510 a v zahraničí se prodává cca za 10 000 Kč. Rozhodnutí prozatím u nás HP Photosmart eStation neprodávat se zdá celkem rozumné. Sedmipalcový oddělitelný a samostatně funkční tablet za příplatek 5 000 Kč by se mohl zdát jako dobrá koupě, ale i když je založen na Androidu 2.1, jsou jeho funkce dost omezené. Asi největší nevýhodou je to, že tablet nemá možnost přístupu k Android Marketu a uživatel musí vystačit s nabídkou aplikací od HP a Yahoo. K dispozici je tak plnohodnotný webový prohlížeč, možnost přehrávat hudbu, video a číst elektronické knihy, ale například hry na něj nenahrajete. Díky omezeným aplikacím je však relativně pomalý hardware při práci dostatečně svižný. Zajímavá technologická hračka, ale jen kvůli tabletu si ji nepořizujte.


Foto: Canon Pixma MG6150: Multifunkce Canon Pixma MG6150 nedisponuje dotykovým displejem, ale zato má inteligentní systém ovládání, který aktivuje pouze v danou chvíli použitelné funkce.