Přejít k hlavnímu obsahu

Jsou vaše děti na webu v bezpečí?

Jsou vaše děti na webu v bezpečí?

Jaká je nejvhodnější ochrana dětí na internetu? Chip vám ukáže, jaká opatření jsou vhodná pro vybrané věkové kategorie.
PETR KRATOCHVÍL, MARKUS HERMANNSDORFER

Město New York nabízí dětem tisíce zajímavých aktivit. Festivaly, dobrodružná hřiště, muzea, parky, cirkusy – všechny atrakce se přitom snaží přivítat co nejvíce mladých návštěvníků. Je to ale důvod k tomu, opatřit dětem letenku a nechat je všechno to zajímavé si vyzkoušet? Samozřejmě že ne, protože dospělí dobře vědí, že tam děti mohou narazit i na zcela odlišné věci: pornografii, zločin, drogy či násilí. Abychom děti před takovýmito hrozbami ochránili, je nutné věnovat tomuto problému pozornost a zvolit správný přístup, přiměřený věku dítěte – stejně jako děti například učíme žít bezpečně ve městě. Malé děti je lepší vzít za ruku a učit je pomalu, větší stačí jen poučit o potenciálních hrozbách, případně je naučit správně reagovat v nebezpečných situacích.

Ochrana: Tou nejlepší jste vy

Stejně jako americká metropole je i kyberprostor plný zajímavých, ale i nebezpečných "atrakcí". Podobně jako v případě pohybu po městě by proto měly být děti připravovány a upozorňovány na potenciální rizika. Rodiče, kteří sami nevědí, co se "děje ve městě", mohou jen těžko pomáhat dětem objevovat svět a otevřít jim nový zdroj informací o světě kolem nich. Rodiče by tedy měli znát nejen internetové trendy, ale také rizika s nimi související. Navíc také platí, že vše, co chcete použít pro zabezpečení dětí, byste měli nejprve sami důkladně vyzkoušet. V žádném případě byste neměli spoléhat pouze na reklamní sliby softwarových firem. Také je nutné si uvědomit, že ochrana vašeho dítěte závisí i na dodržování pravidel – pokud mu je nevysvětlíte, může zbytečně riskovat "přecházením na červenou".

Přátelský k dětem: Internet pro děti každého věku

Na rozdíl od pravidel silničního provozu lze ochranná opatření pro internet přizpůsobit věku a chování dítěte. Malé děti pracují na počítači stylem "Stisknu tlačítko nebo kliknu myší, a uvidím, co se stane". V tomto případě může být ochrana relativně jednoduchá – například stačí základní "rodičovská ochrana ve Windows", případně jednoduchý doplněk prohlížeče. Děti školou povinné už se zajímají o hudbu, televizní hvězdy či sport nebo hledají pomoc s domácími úkoly. S počítačem už pracovat umí, hrozby z internetu si ale obvykle neuvědomují nebo si je nepřipouští. To z nich dělá ideální oběť phishingu nebo šiřitele malwaru. Ideální ochranou je dobře nakonfigurovaný bezpečnostní balík, případně vlastní "profil" na počítači s omezenými právy.
Poslední kategorie "dětí" (do 18 let) už začíná objevovat svou sexualitu, s čímž pochopitelně souvisí i jejich "zájmy" na internetu. Navštěvují erotické weby, komunikují v sociálních sítích a na schůzkách se domlouvají pomocí chatu nebo SMS. Navíc se dokážou dlouhé hodiny věnovat hrám – ať už "střílečkám", strategiím, nebo RPG (role-playing) hrám. Účinnou ochranou může být v tomto případě kombinace informací od rodičů a časovače na PC, který omezí jeho použití. I zde by mělo mít dítě uživatelský účet s omezenými právy, díky čemuž ho může správce – to znamená rodič – snadno ovládat a také chránit před škodlivým kódem.

Právo: Co se stane, když se to stane?

I přes kvalitní softwarovou ochranu a důkladné "vzdělání" se může stát, že děti poruší pravidla. Mohou infikovat počítač, sdělit někomu cizímu své "osobní údaje" (například bydliště) nebo si nainstalovat problematický software – vždy ale jde o situaci, kterou může rodič při pravidelné kontrole odhalit a vyřešit. Mnohem závažnější však může být, pokud se dítě při svých "internetových dobrodružstvích" dostane do problémů se zákonem. Zde je nutné upozornit například na rizika sdílení (především P2P sítí), instalování nelegálního softwaru nebo šíření autorsky chráněných děl. I tady je nutná pravidelná kontrola počítače a důsledné mazání nelegálního či rizikového softwaru.
Přes to všechno se ale mohou vyskytnout situace, které ani uvědomělý rodič nečeká. O tom, že nemusí jít o výjimku, vás může přesvědčit jen několik týdnů starý případ z Liberecka. Šestnáctiletý mladík tam na svém webu vkládal odkazy na přehrávání filmů – od starších seriálů až po hollywoodské hity. Přestože byl na své protiprávní jednání upozorněn již v roce 2008 (tehdy mu bylo 14 let), pokračoval až do loňského roku a na jeho webu surfaři zhlédli minimálně 15,5 milionu nelegálních kopií filmů a seriálů. Letos byl obviněn ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 152 trestního zákona. Vzhledem k jeho nízkému věku mu hrozí pouze poloviční trest odnětí svobody oproti dospělému (až dva roky) a peněžité opatření do výše 500 000 korun.
U této kauzy a jí podobných je ale důležité si uvědomit, že o vině (či nevině) rozhodne až soud. Základním krokem by tedy mělo být najmout kvalitního právníka znalého této problematiky – jen tak lze zaručit, že bude trest přiměřený a z vašeho dítěte se nestane obětní beránek klesajících příjmů zábavního průmyslu.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ


Malé děti do 6 let
Co dělá Lukáš?
• Kliká: První zkušenosti s ovládáním myši.
• Hledá pomoc: Dětem nevadí, když rodiče surfují na internetu s nimi a pomáhají jim.
• Zkoumá: Kliká na vše, co se objeví na obrazovce.

Ochrana v prohlížeči
KidZui pro Firefox
Cena: 0 Kč
Info: www.kidzui.com

Doplněk pro Firefox KidZui změní prohlížeč v pestrobarevné hřiště a zároveň umožní dítěti přístup jen na vhodné weby (whitelisting). Vývojáři inzerují, že bylo otestováno (a shledáno vhodnými) více než dva miliony odkazů na připravené stránky. Doplněk najdete i přímo na webu Mozilly (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/9689/). Po nainstalování doplňku se doporučuje provést jeho konfiguraci ("Nástroje | Správce doplňků"). Součástí softwaru je i celá řada barevných her pro malé děti (ZuiGames Jr.).

Nejlepší weby pro malé surfaře
I na domácím internetu lze ale nalézt celou řadu webů, kde se vaše dítě může bezpečně pobavit a vzdělat.
Alík (http://alik.idnes.cz/) je pravděpodobně nejznámější český web pro děti. Obsahuje i hry, omalovánky, hádanky, nebo dokonce pohádky pro menší děti.
Superhry (www.superhry.cz) jsou jedním z celé řady webů nabízejících zdarma flash hry. V tomto případě by ale rodiče měli kontrolovat, jaké hry jejich dítě hraje.


Školáci do 12 let
Co dělá Katka?
• Chatuje: Povídá si s přáteli ze školy.
• Hledá: Existuje na webu řešení domácího úkolu?
• Surfuje: Kde lze nalézt obrázky Justina Biebera a texty Tokio Hotel?
• Hraje: Jednodušší arkádové hry a Sims…
• Diskutuje: Na domácích komunitních serverech typu Libimseti.cz a Lide.cz

Kompletní ochrana počítače
Norton Internet Security
Cena: 1 000 Kč
Info: www.symantec.cz

Pro zabezpečení počítače a kontrolu pohybu dítěte na internetu lze doporučit komplexní bezpečnostní balík – například vítěze našeho testu (viz strana 58). Ten nejen zajistí, že se na počítač nedostane malware, ale také znemožní prozrazení citlivých dat (Identity Safe). Díky firewallu je rovněž možné určit povolené a zakázané weby. Jeho součástí je i aplikace Safe Web, která upozorňuje na rizikové a podvodné webové stránky ve výsledcích hledání a automaticky je blokuje. Norton Internet Security můžete mít díky slevovému kuponu Chipu za necelých tisíc korun.

Nejlepší weby pro školáky
ABC (www.abicko.cz) – web známého časopisu obsahuje vše, co děti v tomto věku může zaujmout: od komiksů přes hry až po sport.


Mladí do 18 let
Co dělá Honza?
• Vyměňuje si informace na sociálních sítích typu Facebook nebo Lidé.cz.
• Diskutuje na hudebních či automobilových webech.
• Hraje pravidelně on-line hry – například World of Warcraft.
• Hledá na internetu sex a stahuje a ukládá si hudbu či filmy.

Hardwarová ochrana
Kvalitní router s filtrováním
Cena: cca 1 500 Kč
Info: www.zyxel.cz

Zde je už (kromě kvalitní softwarové ochrany) důležité myslet i na hardwarové zabezpečení. Jeho základem by měl být dobrý router, umožňující jak filtrování obsahu (například na základě klíčových slov nebo blacklistů), tak i filtrování paketů. To vám umožní zablokovat (a kontrolovat) rizikové aktivity dětí a případná rizika tak minimalizovat. Některé routery navíc umí také omezovat přístup k internetu jen na určitou dobu, což umožní řízení "přijatelného využívání internetu". Příkladem může být Zyxel NBG 419N.

Nejlepší weby pro teenagery
Facebook (www.facebook.com) představuje z hlediska ochrany soukromí a osobních údajů nezanedbatelné riziko, jen málokterý teenager mu ale odolá…