Z testlabu – Chip top 10
Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL
O tabletech nyní patrně uslyšíme stále častěji. Podobně jako většina dalších produktů musely projít cestou začínající velkým zájmen novinářů a technologických nadšenců, ale nezájmem běžných nakupujících, a dále vedoucí přes opatrný nárůst prodejů až k nadšení či zbožňování (především ze strany uživatelů Apple iPadů). Tablety se však během svého vývoje značně změnily – zmenšily se, zbavily se klávesnice a většina z nich už nepracuje na tradiční platformě "Wintel". Kromě Applu vládne světu tabletů Google se svým Androidem a procesory Intel nahradily čipy jako ARM Cortex, Qualcomm, nVidia Tegra a další. Intel ani Microsoft úplně stranou nezůstaly, v současné době ale tento trh nevedou.
V našem srovnávacím testu, který najdete na str. 56, je zatím jen několik modelů tabletů. Většina výrobců totiž čekala s uvedením svých produktů až na představení Androidu ve verzi 3 a také na lednovou výstavu CES. Do boje o přízeň uživatelů se tak brzy vrhnou tradiční výrobci cenově dostupných notebooků, jako je Asus, MSI a hlavně Acer. Nový model bude mít i Toshiba. To by samozřejmě mohlo vést k rychlému snížení ceny těchto produktů. 15 000 Kč, které dnes stojí Galaxy Tab od Samsung, je totiž skutečně hodně, zvláště při srovnání s cenami, za jaké koupíte "čínské" tablety s Androidem na internetu. Na eBay nebo serverech jako www.dealextreme.com je totiž můžete získat už za cca 2 000 Kč. Pravda, kvalitou zpracování, typem displeje, výdrží na baterie i verzí OS zatím tyto produkty zaostávají, je ale vidět, že levněji to opravdu jde. Máme se tedy snad na co těšit.
Tablety jsou výborné pro brouzdání na internetu, pro prohlížení fotografií a videoklipů a sledování novinek na Facebooku. Jejich LCD, případně AMOLED displej však zatím není schopen vykreslit text tak příjemně, jako to dokáže elektronický inkoust elektronických čteček knih. Jejich srovnání také najdete v našem časopise a také o ně je v poslední době velký zájem, který rozpoutal především povedený Kindle 3.
V dalším našem srovnávacím testu pak najdete LCD televizory s úhlopříčkou 40 a 42 palců a 46 až 55 palců. Moderní televizor už dávno neslouží jen pro zprostředkování televizního vysílání. Na většině televizorů si pustíte i film uložený na flash disku nebo se s ním připojíte k internetu a pustíte si na něm klipy z YouTube nebo archiv televize. Řada z námi testovaných televizorů je i "3D ready".
Už do tohoto čísla se nám podařilo zařadit několik informací a výsledků nového procesoru Sandy Bridge od Intelu. Jde rozhodně o zajímavý produkt – především integrovaná grafika doznala značného vylepšení, takže s ní asi řada uživatelů vystačí. Příště už snad na těchto stránkách v rubrice CPU & GPU najdete kompletní přehled všech nových modelů procesorů i s naměřenými hodnotami. Pěkné výsledky výkonnostních testů můžeme asi právem očekávat a snad budou mít některé modely i zajímavý index výkonu a ceny.
Multimediální centra
Multimediální obsah už většinou uživatelé nemají na disku CD, nebo DVD, ale na pevném disku. Snadné přehrávání oblíbených formátů (AVI, MP3, MKV a pod) na televizoru umožňují domácí multimediální centra. Liší se stylem ovládání, výbavou a podporou různých formátů.
Digitální jednooké zrcadlovky
Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.
Multifunkční zařízení - laserová
Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 8 000 Kč.
Multifunkční zařízení - inkoustová
Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete – skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.
Interní pevné disky – 3,5"
Pevné disky s rozhraním SATA jsou rychlé a nabízí kapacitu až 2 TB. Liší se přenosovou rychlostí, spotřebou, hlučností a dalšími parametry, které najdete v naší přehledné tabulce.
Černobílé laserové tiskárny
Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.
Základní desky s P55
Základní desky s paticí 1156 a čipovou sadou P55 se prodávají za cenu cca od 2 200 Kč do 7 500 Kč a liší se hlavně výbavou a ergonomií. Testy, které u nás musely desky podstoupit, ukázaly, že z výkonnostního hlediska je rozdíl mezi "nejrychlejší" a "nejpomalejší" deskou v testu menší než pět procent, tedy téměř na úrovni statistické chyby.
NAS disky
Moderní síťové NAS disky nabízejí spoustu užitečných funkcí a kapacitu až 2 TB. Slouží nejen pro ukládání dat, ale také jako webserver, mediální server či server pro stahování.
LCD monitory – 22"
Dobrý poměr mezi velikostí obrazu a cenou nabízí 22" monitory. Jejich rozlišení je 1680 × 1050, nebo 1920 × 1080 bodů a mají displeje typu TN, nebo S-IPS. Seženete je za cenu od cca 3 500 Kč.
LCD monitory – 24"
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Levnejší monitory mají sice jen panel typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí.
Wi–Fi routery
Nové Wi-Fi routery 802.11n umí většinou více než jen přenášet data. Mají také firewall (ať už jednoduchý, nebo složitější) nebo funkci pro průchod VPN a DynDNS, kterou potřebujete v případě, že váš provider vám dynamicky mění vaši IP adresu a vy potřebujete přistupovat k síti z vnějšku. Objevují už se i routery, které mají port USB (k připojení USB disku nebo tiskárny).
Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.