Postavte si počítač za 3 000 Kč
Ceny počítačů jsou sice na historickém minimu, i za ten nejlevnější hotový nový počítač však zaplatíte přinejmenším 5 500 Kč. Poradíme vám, jak sestavit počítač za 3 000 Kč, a přidáme i pár variant pro případ, že se rozhodnete rozhazovat a máte na PC celé 4 000 Kč.
MICHAL BAREŠ
Na rovinu řečeno, pokud chcete počítač s legálním operačním systémem Windows a nevlastníte již jeho licenci, nevyjde vás postavení počítače levněji než jeho nákup. Velcí výrobci totiž dostávají Windows od Microsoftu za mnohem nižší cenu, než za kolik je koupíte v obchodě. Jen zakoupení jedné licence Windows 7 vás přijde téměř na 2 500 Kč a za jedinou maloobchodně dostupnou verzi operačního systému Windows XP (legalizační sada) zaplatíte dokonce víc, než kolik dáte za hardware našeho levného počítače. Velcí výrobci netbooků totiž platili podle neoficiálních informací za Windows XP více než desetkrát méně. Pokud vás ale softwarové pirátství netrápí nebo se nebojíte práce s Linuxem, můžete pořídit základní počítač pro tvorbu dokumentů a práci s internetem doslova za babku. Počítejte ovšem s tím, že při výběru komponent jsme šli téměř "na dřeň" a leckdy by investice několika stokorun navíc znamenala radikální zvýšení užitných vlastností počítače.
Za 3 000 korun nelze od počítače čekat žádné zázraky, na pohodlnou práci s internetem, tvorbu dokumentů nebo základní multimediální využití ale jeho výkon postačí. Nejlevnější varianta našeho PC představuje v podstatě "nettopovou" základní desku s integrovaným procesorem Intel Atom D410 (nebo pokud připlatíte 160 Kč, tak Atom D510) a integrovanou grafikou, kterou vložíme do miniATX skříně předvybavené zdrojem. Zbývá už jen zasadit operační paměť (1 GB DDR2 stojí od 420 Kč, pokud budete pracovat s Windows, doporučujeme připlatit a koupit 2 GB RAM cca za 800 Kč) a připojit paměťové médium. V případě úplně nejlevnější konfigurace jsme zvolili variantu linuxového operačního systému nahranou na 8GB flash disk, který slouží i pro ukládání dat. Konektorů USB má deska dostatek, takže můžete klidně používat zároveň více flash disků. Systémový flash disk místo disku magnetického má řadu výhod – od nízké ceny a absolutně tichého provozu přes vyšší bezpečnost a mobilitu dat až po bezpečnější chod celého počítače, protože na Linuxu tolik virů nechytíte. Bohužel 8 GB je příliš málo na uložení jiných než pracovních dat, takže filmy, hudbu a fotografie je třeba ukládat na externí disk.
Dražší variantu nettopového stroje jsme místo USB flash disku vybavili 2,5" pevným diskem s kapacitou 250 GB, který pořídíte cca za 900 Kč. Pokud zaplatíte o 100 korun víc, budete moci koupit disk s kapacitou 320 GB. Zajímavou, ale v rámci nejlevnějších počítačů téměř neslušnou variantou je pořízení levného SSD disku. Za cenu okolo 1 700 Kč seženete použitelné SSD disky s kapacitou okolo 32 GB, které sice nepředstavují nejrychlejší modely ve své třídě, ale na provoz levného počítače bohatě stačí. Výhodou bude opravdu rychlý a naprosto tichý chod počítače, protože kromě HDD a interního ventilátoru napájecího zdroje (nerozhodnete-li se pořídit skříň s externím napájením, která je ale zase o pár set korun dražší) nenajdeme v počítači žádné pohyblivé části ani ventilátory, takže je naprosto bezhlučný.
Levnější variantu nettopu jsme zasadili do skříně CFI A6719 ITX slim se 150W zdrojem za cca 850 Kč. Za tuto cenu lze sehnat více podobných skříní, takže výběr necháme na vás. O něco dražší verzi nettopu jsme zasadili do skříně Eurocase mini-ITX Wi-05, která je vybavena 200W zdrojem a prostorem pro tenkou DVD mechaniku a 3,5" pevný disk. Do naší konfigurace jsme vybrali 3,5" disk s kapacitou 320 GB cca za 890 Kč, ale za 950 Kč už jsou k dispozici disky 500GB.
Sestavte si PC
Montáž vlastního PC není složitá, pokud budete postupovat opatrně, určitě to s minimálními zkušenostmi zvládnete, a pokud ne, svěřte tento úkol někomu známému či odrostlejšímu teenagerovi. U základních desek s integrovaným procesorem Atom stačí vložit paměťový modul, desku namontovat do počítače a připojit k ní pevný disk, popřípadě optickou mechaniku. Pokud jste se rozhodli, že se obejdete bez DVD mechaniky, můžete nainstalovat operační systém z USB flash disku. V případě linuxové instalace a počítače vybaveného místo HDD jen USB flash diskem vám ani nic jiného nezbude. Podrobný návod na vytvoření bootovatelného flash disku s Linuxem najdete v minulém čísle Chipu, zkrácený návod pak na konci tohoto článku. V případě, že stavíte počítač úplně z gruntu, musíte nejprve do základní desky zasadit procesor a přimontovat přibalený chladič. Pak zasadíte paměťový modul, desku upevníte do skříně, připojíte napájecí kabely ze zdroje do základní desky a k pevnému disku a optické mechanice, poté propojíte HDD a optickou mechaniku SATA kabelem se základní deskou, vše zkontrolujete, zavřete skříň a můžete instalovat operační systém.
Barebone systémy
Nechcete-li se příliš zatěžovat stavbou celého počítače, existuje řada tzv. "barebone" systémů, tedy kompletních skříní osazených základní deskou, zdrojem a někdy i procesorem, chladičem, čtečkou paměťových karet a optickou mechanikou. Povedeným a cenově dostupným barebonem s Atomem D510, tichým externím zdrojem, čtečkou paměťových karet a integrovaným Wi-Fi modulem je Shuttle XS35, jehož kompletní recenzi si můžete přečíst v sekci krátkých hardwarových testů v tomto čísle. Výhodou tohoto barebonu je kromě ceny a miniaturních rozměrů i velmi tichý provoz. Chlazení procesoru i základní desky je realizováno pasivně a místo zdroje integrovaného do skříně je použit externí napájecí adaptér, jaký známe z notebooků. Jediným zdrojem hluku tak může být pevný disk nebo optická mechanika. Barebone Shuttle XS35 se bez pevného disku, paměti a operačního systému prodává cca za 4 500 Kč. Dokoupíte-li tedy 320GB 2,5" pevný disk cca za 1 000 Kč a jeden notebookový paměťový modul typu DDR2-SO DIMM (cca 400 Kč), máte za necelých 6 000 velmi dobrý nettop, i když bez operačního systému. Stejný barebone se pod kódovým označením XS35GT prodává i s integrovanou grafikou nVidia ION, díky níž nebude mít problém přehrávat ani filmy v HD rozlišení a provozovat i méně náročné akční hry.
Dobrý barebone jak pro platformu AMD, tak Intel nabízí pod označením Vintage i Asus. Jde o skříň s integrovaným zdrojem a základní deskou. Cena těchto barebonů se pohybuje bez procesoru, pevného disku, pamětí, optické mechaniky a operačního systému okolo 2 500 až 3 000 Kč. Zbytek výbavy (500GB HDD, DVD-RW, 1 GB RAM, bez OS) se dá dohromady pořídit cca za 2 300 až 2 500 Kč. Výhodou většího barebonu je možnost dodatečného upgradu plnohodnotnou grafickou kartou a dalšími komponentami.
Když je řeč o nejlevnějších počítačích na trhu, musíme zmínit ještě cenově zajímavý (a logicky na kost osekaný) nettop HP Compaq 100eu Small Form Factor, který přibližně za 5 500 Kč obsahuje Atom D410, 160GB pevný disk, DVD vypalovačku, 1 GB RAM a Windows XP Home. Pokud byste tento počítač skládali sami, jen cena komponent a operačního systému by byla vyšší. Zajímavá je i AIO verze integrovaná do 20" LCD displeje. Kromě toho, že se jedná o počítač vestavěný do LCD displeje, má stejnou konfiguraci a stojí cca 9 500 Kč.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
Vytvoření bootovatelného USB disku
Mnohé počítače nedisponují optickou mechanikou potřebnou ke spuštění nebo instalaci operačního systému. Není tedy divu, že vývojáři Linuxu vytvořili instalátor pro USB disky. Instalátor stáhněte na adrese http://www.pendrivelinux.com/. Jedná se o jednoduchý program, který dokáže vytvořit bootovací USB disk téměř ze všech dostupných Linux Live distribucí. Nejprve vložte USB disk o kapacitě minimálně 2 GB a spusťte soubor UniversalUSB-Installer, pokud budete vyzváni kontrolou uživatelských účtů k potvrzení této operace, klikněte na "Ano". Odsouhlaste licenční podmínky "I agree", z rolovací nabídky vyberte "Ubuntu Netbook Remix 9.04" a hned pod tím klikněte na "Browse" a zadejte cestu k .ISO souboru Ubuntu Netbook Edition (ke stažení na adrese www.ubuntu.com/netbook/get-ubuntu/download). V posledním kroku vyberte USB disk a potvrďte klepnutím na "Create".
Foto: Shuttle XS35: Nedávno uvedená novinka Shuttle XS35 představuje jeden z nejpovedenějších barebone počítačů. Ve skříni najdeme základní desku s integrovaným procesorem Atom D510 a Wi-Fi modulem. Stačí jen přikoupit disk, paměť a pokud potřebujete, také tenkou optickou mechaniku. Cena se pohybuje okolo 4 500 Kč.
Foto: Linux na USB disku: Operační systém Linux je méně hardwarově náročný, zadarmo a lze jej snadno instalovat z USB disku.