Kapesní zrcadlovky
Nová třída digitálních fotoaparátů v sobě kombinuje obrazovou kvalitu jednookých zrcadlovek s rozměry kompaktních fotoaparátů. Všechny dostupné "zrcadlovky bez zrcátka" jsme otestovali.
CHRISTOPH SCHMIDT
Na slavné promenádě La Rambla v Barceloně najdete nekonečné množství zajímavých objektů k fotografování. Toto místo je však nechvalně proslulé i velkým počtem kapesních krádeží. Mnozí turisté zde tedy starostlivě svírají své brašny s drahými digitálními jednookými zrcadlovkami – na rozdíl od ležérně kráčejících majitelů kompaktních fotoaparátů, kteří mají svůj přístroj v ruce nebo v kapsičce u pásku. Dříve museli za tuto bezstarostnost platit horší kvalitou snímků. I když mají kompakty stejný počet pixelů, menší obrazový snímač zachytí méně detailů a produkuje více šumu než zrcadlovky.
Uživatelé kompaktů mají také menší možnost uplatnit svou kreativitu – nemohou například využít hloubku ostrosti a rozostřit pozadí portrétní fotografie. Nová kategorie digitálních fotoaparátů si však vzala to nejlepší od obou konkurentů – vynikající obrazovou kvalitu zrcadlovek a malé rozměry kompaktních fotoaparátů. Trik je celkem jednoduchý: tělo je postaveno na 2x až 3,5x větším obrazovém snímači, než jaký mají kompakty. Konstruktéři však ještě vynechali poměrně objemné zrcátko, které v době analogových fotoaparátů přinášelo jedinou možnost, jak v hledáčku vidět skutečně to, co se pak vyfotografuje. U těchto fotoaparátů je to vyřešeno tak, že živý náhled z obrazového snímače je zobrazen na vnějším nebo vnitřním displeji, na který se fotograf dívá skrz zvětšovací okulár. V reálu ale obraz v elektronickém hledáčku není tak kvalitní jako v hledáčku klasické digitální zrcadlovky. "Zrcadlovky bez zrcátka" však díky své konstrukci nemají problém zaznamenávat video v HD rozlišení, což je funkce, kterou mají jen nové digitální zrcadlovky.
Nahrávání videa v MP4/H.264, nebo ještě lépe v efektivním AVCHD, je přitom velmi praktické. Kodek MJPEG, který používá u svých fotoaparátů Olympus, je sice kvalitní, ale zabírá v paměti hodně místa.
Výměnné objektivy "zrcadlovek bez zrcátka" mají nižší příruby, a jsou tedy menší než u klasických zrcadlovek. Výrobci většinou k těmto fotoaparátům nabízí "Pancake" objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností (20 nebo 25 mm), vyšší světelností a kvalitou obrazu, dále širokoúhlý objektiv (např. 14–42 mm nebo 18–55 mm) a také zoom objektiv (40–150 mm nebo 50–200 mm). Objektivy z příbuzných systémů jsou použitelné jen přes adaptér.
Obrazová kvalita: Blíží se klasickým zrcadlovkám
"Zrcadlovky bez zrcátka" se jako nová kategorie zařazují mezi kompaktní fotoaparáty a klasické zrcadlovky střední kategorie, a to jak svojí cenou, tak nároky na fotografa. Proto jsme je také porovnali s nejlepšími fotoaparáty těchto kategorií – s kompaktem Canon Powershot G11 (cena cca 10 500 Kč) a se zrcadlovkou Sony Alpha 550 (cena cca 18 000 Kč). Při testování rozlišení snímků nás čekalo příjemné překvapení: malý fotoaparát Sony Alpha NEX-5 měl ze všech "zrcadlovek bez zrcátka" nejlepší obraz a nechal za sebou nejen Canon PowerShot G11 (1 183 linií), ale i zrcadlovku Sony Alpha 550 (1 298 řádků) – za nejnižší citlivosti jsme u něj totiž naměřili 1 398 linií. Model NEX-5 si vedl velmi dobře i při měření šumu snímků, a to s hodnotou šumu těsně kolem 1,6 VN (Visual Noise) při ISO 1600 – zrcadlovka A550 získala stále velmi dobrých 1,8 VN, zatímco kompaktní fotoaparát už má poměrně výrazný šum a viditelnou zrnitost 8 VN. Sony NEX-5 a Alpha 550 získaly při měření kvality snímků nejlepší hodnoty.
Zrcadlovky bez zrcadla nabízí velmi dobrou obrazovou kvalitu
Stále ale platí, že klasická zrcadlovka je bezkonkurenční v oblasti rychlosti automatického zaostřování, což je důležité pro čas zpoždění závěrky. Je to dáno tím, že zrcadlovky jsou vybaveny speciálním AF senzorem, který ihned pozná, zda je obraz ostrý, a následně v případě potřeby rychle a efektivně nastavuje čočky objektivu. Jak kompaktní fotoaparáty, tak "zrcadlovky bez zrcátka" zaostřují prostřednictvím obrazového senzoru a hodnocení kontrastů v podstatě metodou pokusů a omylů. Tato metoda je samozřejmě pomalejší. Samsungu NX10 trvá zaostření a pořízení snímku 0,74 sekundy, zatímco Sony Alpha 550 to zvládne za 0,39 sekundy. Canon G11 je s 0,45 sekundy téměř stejně rychlý.
Ti, kteří kladou velký důraz na kvalitu snímků a na možnost kreativní práce, budou se "zrcadlovkou bez zrcátka" určitě spokojeni. Nabízí totiž velmi dobrý kompromis mezi kvalitou a mobilitou. Pokud upřednostňujete před kompaktností rychlost, vyberte si raději klasickou zrcadlovku. Uživatelé, kterým jde především o malé rozměry, mohou klidně zvolit dobrý kompaktní fotoaparát, jako je Canon PowerShot G11 – rozdíly v kvalitě snímků nejsou oproti zrcadlovce a "zrcadlovce bez zrcátka" tak dramatické.
Samsung: Model NX10 s největším senzorem je vítězem testu
V tomto roce představil Samsung "zrcadlovky bez zrcátka" s nově vyvinutým systémem a novým typem bajonetu. Po prvním modelu NX10, který už se prodává cca za 13 000 Kč včetně DPH a objektivu, se objevil další. Zajímavé je, že cena štíhlejšího následovníka NX5, který byl uveden o něco později a který má menší displej a nižší rozlišení videa, je jen o malinko nižší – cca 12 000 Kč (dostanete k němu však 320GB disk).
V každém případě toho model NX10 za svou cenu nabízí hodně. Svou vynikající kvalitou obrazu, která je dána především větší velikostí obrazového snímače formátu APS-C (23,4 x 15,6), se může řadit mezi modely Sony Alpha NEX-5 a zrcadlovku SLR Alpha 550. Samsung produkuje čisté a ostré snímky s hlubokými barvami a dobrými detaily ve světlých a tmavých oblastech. Jeho tělo sedí dobře v ruce a ovládání je promyšlené a pohodlné. Neklopýtl ani v oblasti rychlosti nebo vybavení, a proto si zajistil vítězství v našem testu.
Panasonic: Bohaté příslušenství a specialista na video
Společnost Panasonic by mohla být považována za vynálezce "zrcadlovek bez zrcátka". Už před dvěma lety totiž přišla s modelem DMC-G1, který je stále v nabídce, a to za cenu cca 14 000 Kč. Tehdy šlo o první fotoaparát s elektronickým hledáčkem a výměnnými objektivy. Panasonic pilně plní přání fotografů a nabízí už osm výměnných objektivů, včetně rybího oka, širokoúhlého objektivu a 400mm (po přepočtu) telezoomu.
Zatímco starý model G1 a malý DMCGF1 (cena cca 12 000 Kč) drží krok s ostatními v oblasti kvality, současný model DMC-G2 (cena cca 15 000 Kč) se zařadil hned na druhé místo a můžeme ho doporučit ke koupi – přesvědčil nás svou obratností, použitelností a kvalitou obrazu. Levnější verze DMC-G10K (cena 12 500 Kč) nemá na rozdíl od modelu G2 výklopný displej – ten se hodí kreativním fotografům při focení z netypické perspektivy. Model DMC-GH1K je pak specialistou na HD video a může nahradit kameru.
Olympus: Fotoaparáty v kompaktním provedení a retro stylu
provedení a retro stylu Společnost Olympus má z testovaných značek ve výrobě fotoaparátů nejdelší tradici. Japonský výrobce označil svůj fotoaparát v retro designu jako Olympus Pen, což byl v 60. letech velmi populární aparát polovičního kinofilmového formátu, jehož podobu vytvořil designér firmy Olympus Yoshihisa Maitani. Fotoaparáty se měly snadno používat – jako psací pero, pen. V současné době už existují tři modely Pen v podobném kompaktním provedení. Všechny poskytují velmi dobré snímky, které se však kvůli nízkému rozlišení displeje a složité obsluze špatně prohlížejí.
Uživatelé mohou při fotografování přímo ve fotoaparátu využít umělecké filtry, které je mohou inspirovat. Novější model E-P2 (cena cca 16 000 Kč) nabízí mnoho funkcí navíc a se svým předchůdcem E-P1 (cena podobná) sdílí šikovné kovové tělo. Tento model však není příliš vybavený – chybí mu elektronický hledáček modelu P2 a blesk, který má i "ekonomická" varianta E-PL1 (cena 11 000 Kč) s plastovým tělem.
Sony: Minifotoaparáty s vynikající kvalitou obrazu
Firma Sony používá u svých malých "zrcadlovek bez zrcátka" APS-C senzor plné velikosti – a dosahuje nejlepší kvality snímků v této testovací kategorii. Sony Alpha NEX-5 (cena cca 15 000 Kč) a Sony Alpha NEX-3 (cena cca 12 000 Kč) se liší jen v několika bodech: model NEX-5 má kovové tělo a je ještě menší než Alpha NEX-3. Dražší model navíc natáčí video v plném Full HD rozlišení, zatímco NEX-3 jen ve formátu 720p. Navzdory neobvyklým rozměrům – velkému objektivu a malému tělu – se fotoaparáty dobře drží v ruce. Některé operace jsou však přizpůsobeny spíše amatérům (snadné naklonění displeje) a manuální funkce se ovládají obtížněji. Kromě toho, že poskytují vynikající snímky, nabízí tyto fotoaparáty i další zajímavé funkce: oba jsou schopné složit působivá 3D panoramata.
AUTOR@CHIP.CZ
ROZDÍLY MEZI MALÝM A VELKÝM SNÍMAČEM
Nejdůležitější výhodou "zrcadlovek bez zrcátka" je oproti kompaktním fotoaparátům velký obrazový senzor, oproti zrcadlovkám zase mnohem menší rozměry. Zde se dozvíte, jak se to projevuje na výsledném snímku a jak se takový snímek tvoří.
Digitální zrcadlovky
Velký snímač zachytí hodně dopadajícího světla, což zajistí více detailů a nižší hladinu šumu. Kromě toho umožňuje optické zvětšení a kreativní práci s hloubkou ostrosti.
Foto: Při reprodukci jemných detailů předvádí velký senzor své trumfy.
Foto: Velký snímač a otevřená clona vhodně rozmazávají pozadí.
Zrcadlovka bez zrcátka
Snímač je stejně velký nebo o něco menší než u klasických zrcadlovek. Tělo fotoaparátu a objektivy jsou mnohem menší, protože mechanismus se zrcátkem ve fotoaparátu chybí. Obraz se do hledáčku dostává "živě" z optického senzoru.
Foto: Průměrná zrcadlovka bez zrcátka nemůže se zrcadlovkami držet krok.
Foto: Zrcadlovky bez zrcátka umožňují uživateli pohrát si s hloubkou ostrosti.
Kompaktní fotoaparát
V těchto fotoaparátech se používají nejmenší senzory. To zapříčiňuje to, že fotografie mají více šumu a méně detailů. Hloubka ostrosti je vždy velká a ostré je pokaždé i pozadí snímku.
Foto: Malý obrazový senzor spolyká důležité detaily snímku.
Foto: Kompaktní fotoaparát zachytí ostře i rušivé pozadí za postavou
Nejlepší příslušenství k zrcadlovkám bez zrcátka
Velkou výhodou zrcadlovek bez zrcátka oproti kompaktním fotoaparátům je to, že je pro ně dostupné příslušenství, které možnosti fotografování značně rozšiřuje. K malému fotoaparátu Olympus Pen si můžete pořídit elektronický hledáček, který k němu připojíte a který je pak velmi užitečný při fotografování za jasného světla. Také Panasonic nabízí hledáček ke svému fotoaparátu DMCGF1. Specialitou Olympusu je vodotěsné pouzdro pro fotoaparáty Pen.
BLESKY
Všechny zrcadlovky bez zrcátka, kromě modelů Olympus Pen E-P1 a P2 a Panasonic DMC-GF1, jsou vybaveny vestavěným bleskem. Pořídit si samozřejmě můžete přídavný blesk, který nabízí mnohem větší možnosti a má větší výkon. Blesk řídí elektronicky fotoaparát a můžete ho použít i na delší vzdálenost.
STEREOMIKROFON
Zatímco obrazový senzor zrcadlovek bez zrcátka zvládne produkovat dokonalé HD video, mikrofony velmi často nahrávají jen v mono kvalitě a zachycují i nepříjemné zvuky, které fotoaparát vydává při automatickém ostření a při zoomování. Zvuk je mnohem lepší, použijeteli externí mikrofon, který nabízí Sony, Olympus i Panasonic.
Foto: Dobrý zvuk: Stereomikrofon DMW-MS1 pro fotoaparáty Panasonic
MALÉ A/NEBO DOBRÉ?
Zrcadlovky bez zrcátka, jako je například fotoaparát Sony NEX, ukazují, že i malé fotoaparáty mohou produkovat vynikající obraz.