Deset věcí, dokazujících, že nad hackery lze jen stěží vyhrát
Filmový průmysl: na kolenou. Stíhací letoun USA: bez tajemství. NASA: bez UFO. Ukážeme vám, které hacky ohromily svět.
MARKUS SCHMIDT
1. Zmanipulování voleb
Těsně před holandskými volbami v roce 2006 aktivisté ukázali, jak je jednoduché hacknout hlasovací zařízení. Krátce nato proběhla kontrola všech volebních zařízení a byl proveden update softwaru, volební systém se po debatách vrátil k tužce a papíru…
2. Pískání místo placení
Dětská píšťalka přibalená jako dárek v krabici s müsli stačila Johnu Draperovi k přelstění telefonní společnosti. Píšťalka produkovala zvuk, který umožnil bezplatné volání. FBI zatkla Drapera v roce 1971, nicméně jeho "müsli trik" už byl dobře známý po celém světě.
3. Xbox versus pájka
Prolomení ochrany konzolí bylo dlouhou dobu považováno za nemožné. Čáru přes rozpočet všem udělal Andrew Huang, který pomocí několika nástrojů převzal kontrolu nad konzolí Microsoft Xbox. Na pultech knihkupectví o tom můžete najít i knihu: "Hacking the Xbox: An Introduction to Reverse Engineering".
4. Okradení světové obchodní elity
Kreditní karty, jména, telefonní čísla a hesla může získat téměř každý náhodný hacker. V roce 2001 však byly tyto informace ukradeny ze serveru fóra světové ekonomiky, jednoho z nejdůležitějších ekonomických setkání světa.
5. Filmový průmysl pokořen
Po celá léta se ve filmovém průmyslu používala k zabezpečení proti kopírování DVD ochrana CSS (Content Scrambling System). Na konci roku 1999 však mohli filmaři jen bezmocně sledovat, jak hackeři rozebrali CSS "na součástky" a zanedlouho nabídli nástroj, který DVD zkopíruje "na jedno kliknutí".
6. Ukradený letoun
Vývoj nového stíhacího letounu F-35 Lightning II stál přibližně 300 miliard dolarů. Tyto peníze může někomu ušetřit hacker, který ze serverů Pentagonu stáhl několik terabytů dat s kompletními vývojovými informacemi. Hlavní podezřelý: Čína.
7. Červí průkopník
Jako první označil svůj výtvor jako "červa" Robert Morris, který spustil svého slavného IT parazita v roce 1988. Červ Morris je považován za průkopníka nové kategorie škodlivého softwaru. Zdrojový kód škůdce je v současnosti uložen na disku v muzeu.
8. Hledání UFO
IT profesionál Gary McKinnon hacknul sítě americké armády, NASA a Pentagonu. Tvrdil, že jediné, co ho zajímá, je hledání UFO. Pokud by byl McKinnon předán z Velké Británie do USA, mohl by zde být potrestán až 60 roky vězení.
9. Zrada důvěry
V roce 1979 "hacknul" Kevin Mitnick systém počítačové společnosti DEC jednoduše tak, že pod falešným jménem vylákal ze správce přístupové heslo.
10. Hack banky bez internetu
Žádný seznam týkající se hackerů by nebyl kompletní bez jedné z počátečních akcí tzv. Chaos Computer Clubu. CCC cracknul v roce 1984 systém BTX, díky čemuž získal přístup k údajům o účtech v bance Hamburger Sparkasse , které posléze "odlehčil" o více než 100 000 marek. Banka peníze získala zpět, systém BTX ale ztratil důvěru…
TomTom pro iPhone verze 1.5
Navigace podle fotografie
TomTom aktualizoval svou navigační aplikaci pro iPhone. Řidiči se nově mohou nechat navigovat do cíle na základě fotografií a udělat si tak ze svého fotoalba adresář. Uživatelé modelu iPhone 4 navíc získají vyšší rozlišení a detailnější grafiku. Mapové podklady byly samozřejmě aktualizovány – silniční infrastruktura se každým rokem změní přibližně o 15 %. Již starší verze podporovala technologie IQ Routes, navádění do jízdních pruhů a lokální vyhledávání s Googlem. Aplikaci TomTom pro uživatele přístrojů iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 3G a iPod touch lze zakoupit a stáhnout prostřednictvím App Store. Cena závisí na zvoleném mapovém pokrytí. Aplikace s mapovým pokrytím východní Evropy stojí 59,99 eur (tj. přibližně 1 470 Kč).
INFO: www.tomtom.com/tomtom-app
Logitech Wireless Solar Keyboard K750
Klávesnice se solárním napájením
První solární bezdrátovou klávesnici Wireless Solar Keyboard K750 představila společnost Logitech. Podle výrobce by měla její baterie v nabitém stavu vydržet až tři měsíce, přičemž pokud vám do pracovny dopadá nějaké světlo, průběžně se dobíjí z integrovaných solárních panelů. Kromě bezdrátového připojení k počítači a napájení prostřednictvím solárních panelů je klávesnice zajímavá i designově – s tloušťkou 7,5 mm má štíhlý profil. Výbavu doplňuje miniaplikace "solar power app" s informacemi o solárním napájení, která dokáže měřit intenzitu světla a informuje majitele, zda je světelná intenzita dostačující pro napájení klávesnice. USB přijímač klávesnice Unifying kompatibilní je malý, takže jej můžete bez obav ponechat zapojený v notebooku. Doporučená maloobchodní cena klávesnice je 2 049 Kč.
INFO: www.logitech.com
Na Aukro.cz se přestává dražit
Uživatelé obchodující na nákupní galerii Aukro.cz upřednostňují nákup i prodej nového zboží za pevné ceny, a to v naprosté většině kategorií. Prodejci vystavují formou "Kup teď" více než 85 % předmětů, podobné nákupní chování lze sledovat také u nakupujících. Prodej formou "Kup teď" převládá ve většině kategorií, prodejní formát aukce dominuje pouze kategoriím Starožitnosti a umění, Sběratelství, Knihy a časopisy. Podobný trend je vidět také u nakupujících. V kategorii Elektro se 78 % zboží prodává za pevné ceny, vybavení do domácnosti, nářadí či kosmetiku nakoupilo v posledním měsíci formou "Kup teď" přibližně 83 % nakupujících.