Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows XP, Vista, 7
Ukončení nereagujících programů kliknutím myší
Ale ne! Program se zhroutil a blokuje hned několik procesů. Zpravidla pak vede cesta přes správce úloh, v němž všechny "zamrzlé" programy musíte jednotlivě ukončit a pokaždé potvrdit.
TIP - Ukončit programy bez zpětného dotazu můžete i z příkazového řádku, a to příkazem "taskkill". Ten dokonce nabízí i další možnosti: například umí předem zjistit všechny nereagující programy a pak právě ty ukončit. Založíte-li si zástupce, můžete s ním rovnou uložit potřebné parametry. Ke spuštění pak postačí dvojité kliknutí.
Pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo plochy a v místní nabídce zvolte příkaz "Nový | Zástupce". Do vstupního pole vložte příkaz
taskkill•/F•/FI•"STATUS•eq•NOT•RESPONDING"
a klikněte na "Další". První parametr "/F" vynutí ukončení procesů, zatímco "/FI" aktivuje následný filtr. Ten zkoumá stav všech procesů a oznámí ty, které nyní namísto "RUNNING" hlásí "NOT RESPONDING ". Nyní ještě zástupce vhodně pojmenujte, například "Ukončit nereagující programy", a klikněte na "Dokončit". Dodatečně mu můžete kontextovým příkazem "Vlastnosti" ještě také přiřadit jinou ikonu. Napříště postačí tohoto zástupce vyvolat, a všechny havarované procesy se ukončí.
Upozornění: Nezapomínejte, že neuložená data aplikací se při jejich násilném ukončení ztratí. Nejprve byste proto vždy měli zkusit přece jen počkat na reakci a program pak ukončit regulérně.
Foto: Odstřel: Pomocí příkazu "taskkill" můžete vytvořit nástroj, který nežijící procesy automaticky ukončí.
2. Windows Vista, 7
Separátní volba zobrazení přípon souborů
Windows standardně potlačují souborové přípony jako ".txt" nebo ".doc" a zobrazují jenom samotné názvy souborů, což má chránit před jejich nechtěným přepsáním. U některých typů souborů jako ".exe" nebo ". bat" byste se však rádi od tohoto standardu odchýlili. V Možnostech složky však lze jenom vypnout nebo zapnout zobrazení všech přípon.
TIP - V systémovém registru můžete aktivovat zobrazení souborových přípon pro jednotlivé typy souborů. Nejprve zařiďte, aby Windows všechny přípony principiálně potlačila. Za tím účelem otevřete Průzkumníka a klikněte na "Uspořádat | Možnosti složky a hledání". V následném dialogu na kartě "Zobrazení" pod "Upřesnit nastavení" zaškrtněte volbu "Skrýt příponu souborů známých typů" a potvrďte tlačítkem "OK".
Potom klikněte na "Start" a do pole "Prohledat programy a soubory", případně "Spustit hledání" zadejte příkaz "regedit". Windows pak ukážou příslušnou položku programu nahoře v nabídce Start. V kategorii "Programy" klikněte pravým tlačítkem myši na položku "regedit.exe" a v místní nabídce zvolte příkaz "Spustit jako správce". Tento příkaz musíte autorizovat výběrem uživatelského účtu s oprávněním správce a zadáním příslušného hesla, pokud nejste jako správce přihlášeni.
V levé části okna editoru dvojitě klikněte na "HKEY_CLASSES_ROOT", aby se zobrazily podřízené klíče. Zde najdete pro každý registrovaný typ souboru samostatný klíč. Většinou jsou tyto klíče pojmenovány příslušnou příponou doplněnou řetězcem "file", tedy například "docxfile", "exefile", "txtfile" nebo "vbsfile".
Označte klíč první přípony, kterou mají Windows napříště zobrazovat. Potom pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo v pravé části okna editoru. V následné kontextové nabídce zvolte "Nový | Řetězcová hodnota" a zobrazené označení přepište na "AlwaysShowExt". To postupně opakujte pro všechny přípony souborů, které mají Windows zobrazovat. Po restartu budou Windows u souborů příslušných typů ukazovat i jejich příponu.
Pokud se rozhodnete ještě jinak, pro příslušné přípony vymažte znakový řetězec "AlwaysShowExt".
Foto: Výjimka: V systémovém registru můžete stanovit, že se například VB skripty budou zobrazovat s příponou.
3. Windows XP, Vista, 7
Přenos přizpůsobených proměnných prostředí na nový systém
Prostřednictvím proměnných prostředí v systému se dají například přesměrovat systémové složky. Problém je však v tom, že po nové instalaci musíte tato nastavení zadávat znovu – což samozřejmě zdržuje.
TIP - Windows ukládají proměnné prostředí v sys témovém registru. Jejich spravování na tom0to místě má jednu velkou přednost: můžete je pohodlně uložit do REG souboru. Po nové instalaci pak na soubor stačí dvojitě kliknout, a konfigurace je obnovena.
Potřebná data jsou v registru rozdělena do dvou klíčů. Editor registru otevřete pod XP postupem "Start | Spustit", "regedit " a "OK"; v novějších verzích Windows můžete příkaz vložit přímo do hledacího pole nabídky Start. V editoru přejděte na klíč "HKEY_CURRENT_USER\Environment ". Ten obsahuje všechny uživatelem zřízené hodnoty, přičemž v něm existuje pokaždé jedna řetězcová hodnota s názvem proměnné prostředí, jejíž hodnota označuje obsah. Každou z hodnot můžete po dvojitém kliknutí zpracovat. Chcete-li si vytvořit zálohu těchto dat, pravým tlačítkem myši klikněte na klíč "Environment " a v místní nabídce zvolte příkaz "Exportovat". Jako "Název souboru" zadejte například "Uživatelské proměnné prostředí", volbu rozsahu exportu ponechte na "Vybraná větev" a potom klikněte na "Uložit".
Dále navigujte na klíč "HKEY_LOCAL_ MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Environment". Tam jsou uloženy všechny proměnné prostředí spravované systémem. Zde najdete také například hodnoty jako "ComSpec", "OS" nebo "PROCESSOR_ARCHITECTURE ". Pohled na seznam vám možná poskytne také náměty, které vám dosud neznámé proměnné prostředí jsou definovány a lze je použít i ve skriptech. Tento seznam rovněž můžete zpracovat, jak bylo popsáno, nebo exportovat do REG souboru a pak jej upravit v textovém editoru a vytisknout.
Po nové instalaci můžete dvojitým kliknutím na REG soubor rychle obnovit přinejmenším uživatelem definované proměnné prostředí. Systémová data byste naproti tomu neměli kompletně přepisovat, nýbrž v případě potřeby je upravit manuálně.
Foto: Klonování: Proměnné prostředí můžete přes tento klíč snadno exportovat a přenášet na jiné instalace.
4. Windows XP, Vista, 7
Zálohování dat ze starých disket v podobě image souborů
Jednou to přijít muselo: starý PC dosloužil a nastoupí nový. Je tu však problém: prakticky žádný nově dodávaný počítač už není vybaven disketovou jednotkou. Přitom ale na disketách ještě máte uložena důležitá data.
TIP - Pokud jsou na disketách zapsána jenom data jako textové dokumenty ap., postačí jejich zkopírování na externí pevný disk. Odtamtud je později můžete přehrát do nového počítače. Obtížnější to bude s instalačními disketami pro všechny programy, hry, nebo dokonce operační systémy. Instalace se pak často podaří jen tehdy, jsou-li k ní použity skutečné diskety. V takových případech byste si měli založit pravý obraz (image) disket, který později můžete použít například ve virtuálním počítači.
Vhodným freewarovým programem pro tvorbu obrazů disket je RawWrite. Dnes už trochu letitý nástroj najdete na našem Chip DVD. Z něj si nahrajte soubor "rawwritewin-0.7.zip" a rozbalte jej do zvoleného místa paměti. Bez další instalace spusťte "rawwritewin.exe". Nejprve zkontrolujte, zda program zvolil správnou jednotku jako "Floppy drive". Pak níže přejděte na kartu "Read". Klikněte na tlačítko vedle vstupního pole "Image file" a navigujte na cílovou složku, do níž má RawWrite obraz diskety uložit. Potom pro image soubor zadejte výstižný název, vložte disketu do jednotky a klikněte na "Read". Počkejte, až se dokončí zhruba minutu trvající zpracování.
Hotový ISO soubor můžete pomocí nástroje Virtual Floppy Drive, který najdete například na http://chitchat.at.infoseek.co.jp/vmware/vfd.html, spustit na ploše Windows.
Foto: Recyklace: Dokud ještě máte k dispozici disketovou jednotku, RawWrite vám pořídí zálohy starých disket ve formě image douborů.
5. Windows Vista, 7
Spouštění systémových nástrojů bez rušivých dotazů od Řízení uživatelských účtů
Bezpečnostní dotazy při každém startu systémového nástroje jako Regedit začnou jít brzy na nervy. Řízení uživatelských účtů se sice dá celkově vypnout, jenomže pak Windows přestanou varovat před spouštěním neznámých programů.
TIP - Malým trikem se můžete otravných dotazů zbavit. Stačí si zařídit nepřímé spouštění programů přes plánovač úloh. Později spustíte naplánovanou úlohu prostřednictvím zástupce, který Řízení uživatelských účtů nevolá. Pro všechny ostatní programy zůstává bezpečnostní mechanismus aktivní.
V ovládacích panelech klikněte na "Systém a zabezpečení" a poté v sekci "Nástroje pro správu" na odkaz "Plánovat úkoly". Potvrďte dotaz Řízení uživatelských účtů. Nyní vpravo u akcí klikněte na "Vytvořit úlohu". Na kartě "Obecné" zadejte název úlohy. Níže pak aktivujte volbu "Spustit s nejvyššími oprávněními". Potom přejděte na kartu "Akce" a klikněte tam na "Nová…". Zvolte "Spustit program " a klikněte na "Procházet", abyste navigovali na požadovaný program. Volání s kompletní cestou ale můžete zadat i přímo, tedy například "C:\Windows\regedit.exe". Potvrďte tlačítkem "OK" a přejděte na kartu "Podmínky". Tam deaktivujte všechny nastavené volby a dialog potvrďte tlačítkem "OK". Napříště najdete tuto úlohu také v seznamu pod "Knihovna plánovače úloh".
Nyní vytvořte ještě jednoho zástupce pro přímé spuštění úlohy. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo plochy a v místní nabídce zvolte příkaz "Nový | Zástupce". Do vstupního pole zadejte
C:\Windows\System32\schtasks.exe•/Run•/TN•Regedit
Namísto "Regedit" dosaďte název, který jste dříve definované úloze přidělili. Oba parametry příkazu zařídí, aby daná úloha byla ihned spuštěna. Klikněte na "Další" a zástupce vhodně pojmenujte, nejlépe krátkým názvem, například "regx". Klikněte na "Dokončit".
Pokud budete editor registru spouštět prostřednictvím tohoto zástupce, Řízení uživatelských účtů už vás svými dotazy obtěžovat nebude. Tato metoda funguje stejně i pro jiné systémové programy.
Foto: Nepřímo: Vyvoláváním systémových nástrojů prostřednictvím plánovače úloh ve Windows obejdete zdržující bezpečnostní dotazy.
6. Windows Vista
Pohodlné ovládání Průzkumníka pomocí panelů
Není sporu, že panely – zvané anglicky "taby" – nesmírně usnadňují ovládání mnohých programů. Bohužel jimi právě správce souborů ve Windows není vybaven.
TIP - Podobně jako v browserech i v Průzkumníku si můžete usnadnit práci pomocí praktických "tabů". Těmi jej vybaví anglický freeware QTTabBar, který jsme pro vás také přidali na Chip DVD. V případě potřeby si můžete z webové stránky http://qttabbar.wikidot.com/download stáhnout odpovídající české jazykové soubory.
INSTALACE NÁSTROJE: Otevřete EXE soubor, řiďte se jeho pokyny a pak restartujte počítač. Pod Windows XP musí být také nainstalován .NET-Framework 2.0, což bývá většinou splněno. Pokud by dosud chyběl, můžete si jej zdarma stáhnout například z webu Microsoftu. Nejprve v Průzkumníku zapněte panel nástrojů. Pod XP tedy otevřete "Zobrazit | Panely nástrojů" a aktivujte obě lišty "QT TabBar" a "QT Tab Standard Buttons". Ve Vistě a ve Windows 7 je předem ještě musíte zviditelnit postupem "Uspořádat | Rozložení | Panel nabídek".
NASAZENÍ PANELŮ: K ovládání panelů slouží ikony v druhé liště. Nový panel například otevřete kliknutím myší na "Clone this". Kromě toho se dá složka otevřít v novém panelu kliknutím prostředním tlačítkem myši, nebo dokonce přetažením do lišty panelů. Pro zavírání panelů je k dispozici několik ikon s různými funkcemi. Užitečný je přístup k omylem zavřeným panelům pomocí ikony "Recently closed".
PŘIZPŮSOBENÍ NÁSTROJE: Vzhled a funkce QTTabBar jsou bohatě konfigurovatelné. Pro nastavení klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v liště panelů a zvolte kontextový příkaz "Options". Nyní například na kartě "Tab" aktivujte volbu "Show close button on tabs", aby se vám na každém panelu zobrazilo tlačítko pro jeho zavření. Praktická je možnost vestavět do panelu nástrojů přístup k určitým aplikacím. Tak můžete například označený soubor pohodlně otevřít ve vhodném editoru. Za tím účelem přejděte na kartu "Applications" a klikněte na pravý symbol plus. Potom dole klikněte na ikonu hledání vedle pole "Path". Nyní navigujte na programový soubor "notepad.exe" ve složce "C:\Windows\ System 32" nebo na libovolný jiný editor a otevřete jej. Vedle vstupního pole "Arguments" klikněte na tlačítko ikony a zvolte příkaz "%f% selected file". Pomocí "Shortcut keys" ještě můžete založit přímou klávesovou kombinaci. Všechna nastavení musíte nakonec postupně potvrdit tlačítky "Apply" a "OK". Napříště budete mít vyvolání editoru k dispozici v panelu nástrojů pod "Applications".
7. Windows Vista, 7
Aktivace zvláštních funkcí firewallu z příkazového řádku
Firewall ve Windows se dá konfigurovat nejen v Centru zabezpečení, ale také z příkazového řádku nebo dávkovým skriptem. Tuto možnost jste už používali pod XP. S novějšími verzemi však údajně Microsoft změnil některé příkazy. Na co si tedy dát pozor?
TIP - Už od uvedení Visty se řízení firewallu z příkazového řádku změnilo. Z důvodů kompatibility však staré příkazy fungují i pod Windows 7. Dosud – neboť Microsoft to chce změnit. Raději tedy přejděte na nové příkazy hned. Získáte tak také výhodu dalších možností konfigurace.
Ve Vistě a Windows 7 se nyní řízení firewallu prostřednictvím "netsh" odehrává v kontextu "netsh advfirewall firewall ", namísto dřívějšího "netsh firewall". Přitom jsou navíc k dispozici rozšířené možnosti příkazů. Kvůli Řízení uživatelských účtů musí být všechny akce z příkazového řádku prováděny s oprávněním správce. Pro spuštění příkazového řádku zadejte do hledacího pole nabídky Start příkaz "cmd", pak pravým tlačítkem myši klikněte na "cmd.exe" a zvolte kontextový příkaz "Spustit jako správce". Trochu práce prstů si můžete ušetřit, přejdete-li rovnou na požadovaný kontext. Za tím účelem zadejte "netsh advfirewall" a stiskněte [Enter]. Při dalších akcích bude prompt ukazovat tento aktuální kontext. Nápovědu vždy získáte po zadání otazníku a pro resetování všech nastavení firewallu na standardní hodnoty slouží příkaz "reset". Zapnutí a vypnutí zařídíte prostřednictvím "set currentprofile state on" a "set currentprofile state off".
Chcete-li konfigurovat jednotlivá pravidla, zadejte "firewall", čímž se dostanete do kontextu "netsh advfirewall firewall". Každé povolení nebo zablokování pro program nebo port nyní definujete pomocí "add rule ". Další syntaxe je sice trochu složitější, nicméně dodržuje systematickou stavbu. V každém případě musí být zadány parametry "dir=in" nebo "dir=out" a "action= allow" nebo "action=block", aby byl definován směr jako vstupující nebo vystupující a typ pravidla jako povolení nebo zákaz. Každé pravidlo dále vyžaduje jednoznačné označení, které přiřadíte pomocí parametru "name="název"" a později použijete pro přístup k tomuto pravidlu. Všechny ostatní parametry závisí na konkrétní úloze. Zde můžete použít například "program=" C:\test\pokus.exe"", "protocol=TCP " nebo "localport=80". Kompletní příkaz otevření portu 80 pro protokol TCP pak může vypadat například takto:
add•rule•name="Open•port•80" dir=in•ction=allow•protocol=TCP•localport=80
Nápovědu ke všem možnostem pravidel zobrazí příkaz "add rule ?". Ve skriptech dbejte, abyste vždy spoluzadávali plný kontext pro programování firewallu. Všechny příkazy tedy musí začínat znakovým řetězcem "netsh advfirewall firewall".
Foto: Zařízeno: Jako správce můžete firewall ve Windows konfigurovat také přímo z příkazového řádku.
8. Windows XP, Vista, 7
Zkrácení seznamu často používaných programů v nabídce Start
V nabídce Start vedou Windows seznam nejčastěji použitých programů. Tyto odkazy umožňují k aplikacím rychlý přístup. Dlouhý seznam je ale dost nepřehledný.
TIP - Počet položek seznamu můžete snížit. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na "Start" a v místní nabídce zvolte "Vlastnosti". Otevře se dialog "Vlastnosti hlavního panelu a nabídky Start". Pod Windows XP a Windows Vista zvolte variantu "Nabídka Start", neboť ta obsahuje typický layout. Volba "Klasická nabídka Start" naopak nabídku Start zobrazí v uspořádání pro starší verze Windows, kde ještě žádný seznam nejfrekventovanějších programů nebyl integrován.
Po kliknutí na "Vlastní" se objeví dialog "Upravit nabídku Start", který se liší podle použité verze operačního systému. Ve Vistě a Windows 7 zadejte počet požadovaných odkazů za "Počet naposledy použitých aplikací…". Používáte-li Windows XP, najdete namísto toho na kartě "Obecné " volbu "Počet programů v nabídce Start". Po potvrzení tlačítkem "OK" převezmou Windows změněné hodnoty.
Upozornění: Zadáním hodnoty "0" seznam nejčastějších programů z nabídky Start kompletně odstraníte.
9. Windows XP, Vista, 7
Rychlé nalezení a odstranění duplikátů souborů
Každých pár měsíců to přijde: pevný disk přetéká daty. Určitě jsou zase některé soubory uloženy dvojmo – jenomže které a kde?
TIP - Freewarové vyklízecí komando AllDup vám pomůže při pátrání po zdvojených souborech. Podle výrobce běží program pod Windows 2000, XP, Vista a 7.
INSTALACE NÁSTROJE: Nástroj si můžete stáhnout přímo z Chip DVD, kde najdete i "portable" verzi. Komprimovaný soubor "alldup.zip" uložte do libovolného adresáře a rozbalte jej. Pro jeho nainstalování dvojitě klikněte v Průzkumníku na "alldup.exe" a dál se řiďte pokyny průvodce. Podle aktuálního uživatelského účtu možná budete tuto akci muset autorizovat volbou uživatelského účtu s oprávněním správce a zadáním platného hesla.
URČENÍ HLEDACÍCH KRITÉRIÍ: Po instalaci spusťte program postupem "Start | Všechny programy | AllDup | AllDup". Klikněte na "Compare method", kde zaškrtnutím stanovíte kritéria pro rozpoznání duplikovaného souboru. Aktivovat byste měli minimálně položky "Name", "Extension" a "Size", čímž identifikujete stejné soubory. Další jistotu přinese porovnání obsahů souborů bajt po bajtu ("Content"). Kromě toho můžete do porovnávání také zahrnout datum vzniku a poslední změny i atributy souborů.
URČENÍ HLEDACÍCH MÍST: Nyní klikněte na "Folder filter" a stanovte adresáře, v nichž má AllDup dublety hledat. Za tím účelem ve sloupci tabulky "Source folder" označte požadované disky. Má-li nástroj zahrnout do průzkumu i podřízené složky adresáře, aktivujte navíc volbu ve sloupci "Process subfolders".
Jako "Adresáře" AllDup standardně nabízí všechny existující jednotky. Pomocí "Add" však můžete libovolné složky doplnit, abyste tak hledání duplikátů omezili na částečné oblasti své adresářové struktury.
Nyní můžete kliknout na "Start search". Výsledek vám AllDup předá v podobě přehledného seznamu s názvy souborů, pro něž rozpoznal možné duplikáty. Klikněte na malý znak plus před názvem, čímž zjistíte cesty k rozpoznaným souborům a další informace.
ODSTRANĚNÍ SOUBORŮ: Pro výmaz souboru označte jeho cestu a stiskněte klávesu [Del]. Tuto akci si nástroj nechá ještě jednou potvrdit. Alternativně také můžete kliknout na položku pravým tlačítkem myši. Kontextové menu pak nabídne ještě další možnosti. Nejzajímavější je příkaz "Add file to filter". Tento příkaz použijte, jestliže AllDup identifikuje soubory jako duplikáty, ačkoliv to žádné duplikáty nejsou. To se často stává u konfiguračních souborů jako ".picasa.ini". Jestliže tento soubor přidáte k souborovému filtru, nástroj jej bude při každém budoucím běhu ignorovat. Jako doplněk existuje i možnost soubory otevřít a prohlížet jejich vlastnosti.
Foto: Pátračka: Pod "Compare method" určíte vlastnosti, které má AllDup zohledňovat při hledání.
10. Rychlé tipy
POTLAČENÍ KNIHOVEN
Nechcete-li v Průzkumníku pod Windows 7 nechat zobrazovat knihovny, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte "Nezobrazovat v navigačním podokně".
RYCHLEJŠÍ PŘÍSTUP KE SLOŽKÁM
Stejně jako v browseru si můžete i v Průzkumníku pod XP v nabídce "Oblíbené" ukládat složky jako záložky pro pozdější rychlý přístup.
APLIKACE
11. Access 2007
Přímé otevření uložených důvěryhodných Office souborů
Při otevírání databanky Accessu, dokumentu Wordu nebo sešitu Excelu deaktivuje Office pro jistotu nejprve řídicí prvky a makra. Pokud však chcete zpracovávat své vlastní dokumenty, je toto opatření zbytečné.
TIP - Soubory můžete otevírat přímo i s potenciálními rizikovými funkcemi. Postup popisujeme na příkladu Accessu, funguje však i pro ostatní Office programy. Databankový program má do jisté míry zvláštní postavení: k cíli zde vedou dvě cesty v závislosti na tom, zda používáte starý formát MDB, nebo nový ACCDB/ACCDE.
VYTVOŘENÍ VLASTNÍHO PODPISU: Pokud používáte starý formát MDB, musíte digitálně certifikovat v něm obsažené VBA projekty. Za tím účelem můžete ve svém počítači vytvořit digitální certifikát, a to i bez kontroly vaší identity externím kontrolním místem. Certifikát se ovšem hodí jen pro vaši vlastní potřebu. Otevřete "Start | Všechny programy | Microsoft Office | Nástroje sady Microsoft Office | Digitální certifikát pro projekty v jazyce VBA". Pod "Název vašeho certifikátu " zadejte své jméno nebo jiné libovolné označení a potvrďte tlačítkem "OK". Pak otevřete Access a databanku. Klikněte na "Možnosti" a v následném dialogu aktivujte obsahy tak, že zvolíte odpovídající možnost a potvrdíte kliknutím na "OK".
Následně pomocí [Alt]+[F11] otevřete editor jazyka Visual Basic, v podokně projektů označte příslušný VBA projekt a otevřete "Tools | Digital Signature…" a prostřednictvím "Choose" také další dialog. V něm označte dříve vytvořený digitální podpis a potvrďte tlačítkem "OK". Zavřete také dialog "Digital Signature" tlačítkem "OK" a editor Visual Basicu pomocí "File | Close and Return to Microsoft Office Access ". Až budete databanku otevírat příště, musíte ještě jednou vyvolat "Nástroje | Centrum zabezpečení". Dialog se nyní objeví rozšířen o údaj podpisu a volbu "Důvěřovat všem dokumentům tohoto vydavatele". Zvolte novou možnost a potvrďte tlačítkem "OK". Napříště se vaše databanka otevře bez otravného aktivování zablokovaných obsahů.
NOVÉ FORMÁTY: Databanky s příponou "ACCDB" nebo "ACCDE" není nutno signovat. Zde stačí uložit je na důvěryhodné místo paměti. To zřídíte tak, že kliknete na tlačítko Office a otevřete "Možnosti aplikace Access". Dále zvolte "Centrum zabezpečení | Upřesnit nastavení Centra zabezpečení | Důvěryhodná umístění | Přidat nové umístění". V následném dialogu zadejte do pole "Cesta" cestu ke složce, která má sloužit jako důvěryhodné místo. V případě potřeby ještě můžete aktivovat volbu "Podsložky tohoto umístění jsou také důvěryhodné ". Vše potvrďte tlačítkem "OK".
UPOZORNĚNÍ: Jako důvěryhodné umístění nikdy nedefinujte "Dokumenty" nebo "Stažené soubory" se všemi podsložkami. Tím byste hackerům otevřeli dveře dokořán.
Foto: Skladiště: Tento certifikát zajistí, že všechny zde uložené dokumenty sady Office budou otevírány bez varovné zprávy o makrech.
12. Word XP, 2003
Odstranění trvalé chyby při registraci dokumentu
Při otevírání dokumentu ve Wordu se zobrazuje chybová zpráva "Tento dokument nemohl být zaregistrován. Nelze k němu vytvořit žádná propojení z jiných dokumentů ". Dříve se dokument dal otevírat bez problémů.
TIP - Problém většinou není způsoben chybou v textovém editoru, nýbrž pozměněným nastavením systémových služeb Windows. Pro nápravu otevřete v Ovládacích panelech pod XP "Nástroje pro správu | Služby". Pod Vistou nebo Windows 7 zapište do vstupního pole nabídky Start "services.msc" a stiskněte [Enter].
V seznamu nyní vyhledejte položku "Spouštěč procesů serveru DCOM". Tato služba je nezbytná pro bezchybnou funkci Wordu a musí být spuštěna. Abyste položku upravili, na její řádek dvojitě klikněte. V rozevíracím seznamu "Typ spuštění " změňte nastavení na "Automaticky ". Dialog potvrďte tlačítky "Použít" a "OK". Restartujte počítač, abyste bezpečně zajistili spuštění služby. Tím by měl být problém ve Wordu odstraněn.
Foto: Pohotovostní služba: Aby Word nehlásil registrační chyby, musí se automaticky spouštět služba pro server DCOM.
13. Word 2003, 2007
Založení dokumentu se dvěma obsahy
Rozsáhlejší text má sloučit dvě části, přičemž však každá musí mít svůj vlastní seznam obsahu. Standardní funkce editoru ovšem vytváří pouze jeden jednotný obsah pro všechny stránky. Je tedy nutné oba obsahy pracně zakládat manuálně? Nikoli.
TIP - Automatické vytvoření oddělených obsahů vám zajistí malý trik. Ten využívá různé, ale stejně formátované styly odstavců, které přiřadíte nadpisům kapitol. Druhý obsah musíte později přesunout na patřičné místo a zformátovat. Řešení je rozsáhlé, oproti manuálně zhotoveným obsahům však přináší velkou výhodu: dodatečně provedené korektury Word automaticky převezme do obsahů.
POUŽITÍ ČLENĚNÍ DOKUMENTU: Jako přípravu přiřaďte nadpisům jednotlivých částí různé úrovně členění. Za tím účelem otevřete "Zobrazit | Rozvržení dokumentu ". Nadpisy v první části textu nastavte pomocí panelu nástrojů například všechny na "Nadpis 1" a v druhé části na "Nadpis 2". Při vícestupňovém členění to funguje podobně; zde v první části použijte třeba úrovně 1 a 2 a ve druhé části úrovně 3 a 4.
PŘIZPŮSOBENÍ STYLŮ: Abyste docílili jednotného formátování nadpisů, upravte jejich styly. Otevřete proto "Formát | Styly a formátování" a označte text formátovaný jako "Nadpis 1". Potom pravým tlačítkem myši klikněte v podokně na "Nadpis 2" a v místní nabídce zvolte příkaz "Aktualizovat podle výběru", nebo zvolte kontextový příkaz "Změnit" a formátování zařiďte sami. V textu zkontrolujte, zda označený nadpis opět obdržel styl "Nadpis 1". Stejně naložte i s dalšími použitými úrovněmi.
VLOŽENÍ OBSAHŮ: Nyní doplníte na začátek dokumentu první obsah. Zvolte tedy "Vložit | Odkaz | Rejstřík a seznamy " a pak na kartě "Obsah" klikněte na "Možnosti". Následný seznam dostupných stylů ukazuje přiřazení nadpisů a úrovní seznamu. Zde vymažte hodnotu u "Nadpis 2", aby zůstala v platnosti jen první úroveň. Akci potvrďte tlačítkem "OK". Tím je vytvořen obsah první části textu.
Tvorbu druhého obsahu znovu zahajte postupem "Vložit | Odkaz | Rejstřík a seznamy " a klikněte na "Možnosti". Tam deaktivujte "Úrovně osnovy". V seznamu dostupných stylů nyní vymažte přiřazení u "Nadpis 1". Potom pro úroveň obsahu u "Nadpis 2" zadejte "1". Všechna ostatní pole musí zůstat prázdná. Akci potvrďte tlačítkem "OK" a klikněte na "Obnovit". Zde zkontrolujte použitý styl a případně jej změňte na "Obsah 1", aby oba obsahy měly stejný vzhled. Dialog potvrďte tlačítkem "OK". Dotaz na nahrazení existujícího obsahu musíte zodpovědět tlačítkem "Ne". Oba obsahy se teď dají automaticky a na sobě nezávisle aktualizovat.
Foto: Separátor: Na základě stylů odstavců lze textové prvky pro obsahy volit odděleně.
14. Rychlé tipy
KONFIGURACE STISKEM KLÁVESY
Klávesa [F12] otevře v browseru Opera rychlá nastavení, jimiž se dá ovládat povolování vyskakovacích oken, cookies, javaskriptů a řídit animace a zvuky.
NOVÝ ŘÁDEK UVNITŘ ODRÁŽEK
Chcete-li ve Wordu v odstavci s odrážkami vložit jen nový řádek namísto nového bodu, stiskněte [Shift]+ [Enter].
ODSTRANĚNÍ MEZER
Nadbytečné úvodní nebo koncové mezery (kromě mezer mezi slovy) uvnitř zkopírované textové informace odstraníte v Excelu pomocí funkce "=PROČISTIT(text)".
NOVÝ ŘÁDEK V BUŇCE
V Excelu přepnete uvnitř buňky na nový řádek kombinací [Alt]+[Enter]. V OpenOffice k tomu slouží [Ctrl]+[Enter].
NALEZENÍ VHODNÉHO LAYOUTU
V OpenOffice otevřete "Soubor | Průvodci " a zvolte "Dopis". Průvodce dopisy vás pak v šesti krocích dovede ke správnému rozvržení.
INTERNET
15. Thunderbird 3.x
Pohodlné nastavení skrytých konfiguračních voleb
Poštovní program můžete prostřednictvím rozšířené konfigurace dalekosáhle ovlivnit a přizpůsobit vlastním zálibám. Už jen vyvolání nastavení je však pracné, navíc názvy jednotlivých parametrů jsou málo výstižné.
TIP - Namáhavé pátrání po významu některých konfiguračních parametrů v "about:config" si často můžete ušetřit použitím praktického doplňku Mail Tweak. Ten je však k dispozici pouze v anglické verzi.
Z našeho Chip DVD si do libovolné složky zkopírujte soubor "mailtweak1.0pre10.xpi". Po spuštění Thunderbirdu otevřete "Nástroje | Správce doplňků" a klikněte na "Instalovat". V následném dialogu navigujte na XPI soubor a tlačítkem "Otevřít" jej otevřete. V ověřovacím dotazu klikněte na "Instalovat" a poté emailový program restartujte. Tento krok je nutný, aby se doplněk správně začlenil.
Mail Tweak se po nainstalování ohlásí automaticky; přes položku nabídky "Options " vyvolejte konfiguraci nástroje. Později se k tomuto dialogu dostanete prostřednictvím "Nástroje | Správce doplňků | Rozšíření". V seznamu doplňků označte "Mail Tweak" a klikněte na "Možnosti". Jednotlivá nastavení zde ovládáte obvyklým zaškrtáváním. Po kliknutí na položku vám Mail Tweak ve spodní části dialogu zobrazí stručné vysvětlení. Pro mnoho voleb jsou na tomto místě k dispozici také další nastavení nebo vstupní pole pro detailní konfiguraci. Například zde můžete potlačit varovnou zprávu při prázdném poli "Subject" v nové zprávě a pro tento případ nechat samočinně vložit nějaký text. Za tím účelem najděte v dialogu hodnotu "Send with no subject" a zaškrtněte ji, čímž také uvolníte další nastavení níže. V poli "Subject" pak zadejte text, který má být ve zprávách do pole "Předmět" automaticky doplňován.
Na závěr konfigurace ještě aktivujte možnost "Reload windows to apply changes now". Tím se postaráte o okamžitou realizaci nastavení, jakmile dialog potvrdíte tlačítkem "OK".
Foto: Ústředna: Četná skrytá nastavení Thunderbirdu pohodlně vyřídíte pomocí freewarového nástroje Mail Tweak.
16. Firefox 3.x
Okamžité načtení uložených přístupových údajů v podobě seznamu
Automatická přihlašovací funkce browseru pro internetové portály je praktická a pohodlná – až na malý problém: přihlašovací data při jejich nepoužívání rychle zapomenete a pak se k požadované webové stránce nedokážete přihlásit z jiného browseru.
TIP - Opět zviditelnit uložená přístupová data umožňují už existující funkce prohlížeče. Freewarový nástroj PasswordFox z našeho Chip DVD ale kromě toho nabízí ještě přidanou hodnotu: ihned zobrazí všechna uložená přístupová data standardního profilu, navíc s ním však můžete přistupovat i k jiným profilům.
Po uložení do počítače rozbalte ZIP archiv a spusťte "passwordfox.exe". Chcete-li získat přístup k jinému profilu, otevřete "File | Select Folders". V poli "Profile Folder Path" zadejte cestu k požadovanému profilu. Kromě toho můžete v tomto dialogu zadat "Master Password" (hlavní heslo) a tím přistoupit i k jím zabezpečeným identifikačním údajům. Chcete-li data uložit do textového souboru, označte celý seznam klávesovou kombinací [Ctrl]+[A] a pak použijte příkaz "File | Save selected items". Pro tisk seznamu je kromě toho vhodné zvolit zobrazení "View | HTML Report – All items". Tak vytvoříte tiskový náhled seznamu v novém panelu. Ten pak konečně můžete dvojhmatem [Ctrl]+[P] vytisknout.
Upozornění: Nástroj také ukazuje, jak snadno mohou k uloženým přihlašovacím datům získat přístup i nepovolané osoby. Nezapomeňte proto uložená přístupová data ve Firefoxu vždy ochránit hlavním heslem.
Foto: Přidaná hodnota: PasswordFox dodá uložená přístupová data, přestože používáte hlavní heslo a pro různé profily.
17. Firefox 3.x
Označení zajímavých míst v dlouhých textech webových stránek
Některé webové stránky obsahují sáhodlouhé, málo strukturované texty, které však nabízejí velmi zajímavý obsah. Určitá místa byste si proto rádi označili – otázkou je však jak.
TIP - S bezplatným nástrojem Awesome Highlighter můžete, stejně jako zvýrazňovačem na papíře, na každé webové stránce označovat zajímavá místa. Nástroj spolupracuje s webovou službou.
Chcete-li si nástroj nainstalovat, v browseru otevřete www.awesomehighlighter.com/user/welcome a přejděte na poněkud ukrytý odkaz "Click here to install the latest version". Poté se otevře stahovací dialog. XPI soubor uložte a otevřete jej prostřednictvím nabídky "Soubor" browseru. Po kliknutí na "Instalovat " Firefox restartujte. Doplněk se projeví jako nové tlačítko vpravo v navigační liště. Kliknete-li na ně, aktivuje se uvnitř aktuální webové stránky javaskriptová lišta s ikonami pro další akce.
Nyní můžete myší podobně jako fixem žlutě označit zajímavá místa textu. Pomocí barevného pole v liště ikon lze barvu "inkoustu" změnit. Tlačítkem "Add a note" umístíte kdekoli na ploše stránky své komentáře. Kromě toho můžete ještě vkládat "tagy". Poněvadž se změny neprovádějí na originální webové stránce, nahoře uvidíte odkaz, který zachycuje vaše poznámky a zvýraznění a dává je k dispozici na síti. Tlačítko "Pass it on" vám dává možnost vaše poznámky rychle odeslat prostřednictvím "Email" nebo zveřejnit na společenských sítích, jako je například "Twitter".
Po vyvolání vytvořeného odkazu spatříte, stejně jako jiní uživatelé internetu, modifikovanou webovou stránku se všemi vašimi zvýrazněními a komentáři. Zde obsažená lišta ikon navíc vždy uvádí odkaz na originální webovou stránku.
Upozornění: Ačkoliv nástroj, jak bylo popsáno, už pracuje bez omezení, při pravidelném používání se doporučuje zaregistrovat se u webové služby vlastní e-mailovou adresou. Pak můžete používat tlačítko "Your highlights", jímž lze uložit všechny označené stránky a ve svém uživatelském profilu je uspořádané vyvolávat a spravovat.
Foto: Světelné pero: S webovou službou Awesome Highlighter můžete stránky komentovat a části textu na nich zvýrazňovat.
18. Firefox 3.x
Snadné potlačení varovné zprávy při přesměrování
Čas od času dostáváte varování "Firefox nedovolil této stránce automatické přesměrování na jinou webovou stránku". To obtěžuje.
TIP - Tato varovná zpráva pochází od přídavného, volitelného bezpečnostního ukazatele, jestliže naposledy zobrazená webová stránka už nepatří k vyvolané adrese. Ve většině případů, například po přemístění webové stránky, je ale přesměrování nutné a neškodné; koneckonců samotné vyvolání jiné adresy ještě žádné nebezpečí nepředstavuje.
Chcete-li varování potlačit, otevřete "Nástroje | Možnosti" a pak klikněte na kategorii "Rozšířené". Na kartě "Obecné" v sekci "Usnadnění" najdete volbu "Varovat, pokud se stránka pokouší o přesměrování nebo obnovení". Zrušte její zaškrtnutí a potvrďte tlačítkem "OK".
Pokud by se varování ojediněle vyskytovalo i nadále, může být příčinou ještě také nastavení rozšířené konfigurace. Proto do adresního řádku zadejte "about:config" a stiskněte [Enter]. Následnou varovnou zprávu potvrďte kliknutím na "Budu opatrný, slibuji!". Pomocí filtračního řádku vyhledejte položku "network.http.redirectionlimit". Ta určuje, kolik za sebou následujících přesměrování je dovoleno. Hodnota "0" i zde přesměrování zablokuje. Potom na položku pro její zpracování dvojitě klikněte, zadejte standardní hodnotu "20" a klikněte na "OK".
Foto: Zjednodušení: Dotaz browseru na povolení přesměrování můžete v konfiguračním dialogu vypnout.
19. Opera 9.x, 10.x
Pohodlná správa vyhledávačů a zřízení vícenásobného hledání
Správa vyhledávačů je v browseru Opera poněkud omezená. Zatímco nový vyhledávač se zařadí rychle, jejich pořadí se nedá interaktivně měnit. Pro takové úlohy je nezbytná pracná modifikace souboru "search.ini".
TIP - Freewarový nástroj SearchEdit ze stránky my.opera.com/SearchEdit/blog za vás převezme zpracování souboru "search.ini". ZIP archiv rozbalte do prázdné složky a pak Operu zavřete. Poté namísto přímého vyvolání JAR souboru použijte dodaný dávkový soubor "start.bat". Potřebný soubor "search.ini" s daty pro nainstalované vyhledávače se nachází v profilové složce Opery. Normálně je to složka "C:\Documents and settings\[jméno uživatele]\ Application data\Opera\Opera". Po kliknutí na "Otevřít" najdete soubor později snáze v seznamu naposledy otevřených dokumentů. Kromě toho je konfigurace vyhledávačů od verze Opera 9 rozdělená. Předdefinované standardní položky jsou uloženy v dalším stejnojmenném souboru "search.ini", který se nalézá v programové složce "C:\Program files\Opera\locale ". Také tento soubor je možné separátně zpracovat.
V SearchEditu označte jeden řádek. Pomocí šipkových ikon změňte pořadí v seznamu, přitom kliknutí na symbol lupy umožní zpracování všech detailů. Pomocí volby "deaktivate" můžete jednotlivé vyhledávače vypínat, aniž byste je museli kompletně odstranit. Změny uložte dříve, než spustíte Operu.
Navíc můžete v SearchEditu pod "Nástroje " stejnojmenným příkazem vytvořit tzv. multihledání. První varianta "Hledání ve více panelech" ovšem od verze Opera 10.5 už nefunguje. Při této metodě zvolíte nahoře prostřednictvím nastavení "Aktivovat ", které vyhledávače budou do akce zahrnuty. Níže zadejte název a podle přání i zkratku pro nové hledání a pak klikněte na "Vytvořit multihledání". Vyhledávací požadavek bude v Opeře předán všem vybraným vyhledávačům, přičemž výsledky naleznete v oddělených panelech.
Jako druhou, nadále fungující alternativu zvolte možnost "Hledání v jednom panelu s několika rámci". Přitom můžete prostřednictvím jednotlivých rozevíracích polí definovat dva nebo čtyři vyhledávače na základě jejich čísel. Výsledky hledání jsou později uspořádány v rámcích na společné stránce. Obecně fungují multihledání jen v novém panelu, a nikoli opakovaně po sobě.
Foto: Multivyhledávač: Freewarový SearchEdit vám při správě vyhledávačů ušetří okliku přes soubor "search.ini".
20. Opera 10.x
Rychlejší procházení historie navštívených stránek
Při zpětném listování průběhem surfování se od verze Opera 9 navigace značně zpomalila. To je samozřejmě poněkud nepříjemné.
TIP - Opera je nyní standardně nastavena tak, aby všechny stránky byly namísto načítání z cache paměti kompletně zaváděny nově. To silně zpomaluje navigování. Změnou příslušné volby však můžete určit, aby se stránky opět nahrávaly přímo z cache. To je mnohem rychlejší, může to však u stránek s javaskripty eventuálně vést k chybám. V tom případě byste takovou stránku museli záměrně nechat znovu zavést. Celkově ale převažuje výhoda rychlé navigace.
Chcete-li si tento režim nastavit, do adresního řádku zadejte "opera:config" a stiskněte [Enter]. V následném dialogu klikněte na odkaz "User Prefs" a vyhledejte položku "HistoryNavigationMode ". Standardní hodnota "1" zde znamená automatickou volbu browserem. Tuto hodnotu změňte pomocí kláves se šipkami nebo přímým zadáním na "3", čímž aktivujete rychlejší režim. Pak odlistujte dolů a na konci oblasti klikněte na "Uložit ", aby Opera změnu převzala. Nakonec v potvrzovacím hlášení klikněte na "OK" a browser restartujte.
Foto: Turbozaváděč: Nastavíte-li toto pole na hodnotu "3", bude Opera zpětně procházet obsahy cache opět rychle.
KOMUNIKACE
21. Outlook 2002, 2003, 2007
Překopírovaní e-mailů, kontaktů a kalendáře
Starý počítač už pomalu dosluhuje, a tak chystáte pořízení nového. Rozhodně však nechcete přijít o doručenou poštu v Outlooku. Hledáte proto cestu, jak svou poštu překopírovat.
TIP - Pro přenos pošty, kontaktů a záznamů v kalendáři slouží program "Zálohování osobních složek", který nabízí přímo Microsoft. V Outlooku sice není tento užitečný program standardně nainstalován, můžete si jej však zdarma stáhnout z adresy http://bit.ly/c0SFMV. Na stránce ponechte nastavení jazyka "Čeština" a klikněte na tlačítko "Stáhnout".
Instalační program poté spusťte kliknutím na stažený soubor "pfbackup.exe" a proveďte instalaci podle pokynů průvodce. Po dokončení spusťte Outlook a přejděte do nabídky "Soubor | Zálohování ". V následném dialogu klikněte na "Možnosti". Překontrolujte zaškrtnutí políček u voleb "Osobní složky", případně i "Složky archivu". Kliknutím na "Procházet " poté nastavte cestu, kam chcete data zkopírovat – tedy například USB flash disk. Původní data nebudou přesunuta ani změněna. Volitelně zde můžete také nastavit interval pro připomenutí dalšího zálohování. Dialogy pak potvrďte tlačítkem "OK" a "Uložit záložní soubor". Následující hlášení o nutnosti ukončení Outlooku potvrďte "OK" a celý Outlook pak ukončete.
V závislosti na velikosti výsledného souboru se nyní během několika sekund či minut překopíruje obsah Outlooku do přednastaveného umístění. Na novém počítači překopírujte zálohu do libovolného umístění na disku. Poté opět nainstalujte program "Zálohování osobních složek", v Outlooku zvolte "Soubor | Zálohování | Otevřít záložní soubor", zadejte cestu k překopírovanému záložnímu souboru a potvrďte tlačítkem "Otevřít ". Svou zálohovanou poštu, kontakty a záznamy v kalendáři nyní najdete v levém menu Outlooku.
Foto: Migrace: S doplňkem od Microsoftu je překopírování pošty do nového počítače otázkou několika málo kliknutí.
22. Windows Live Messenger
Přidání kontaktů z Google Talk
Oblíbili jste si líbivé prostředí Windows Live Messengeru, zároveň ale potřebujete zůstat v kontaktu se svými přáteli ze sítě Google Talk. Neustálé spouštění dvou klientů je však otravné...
TIP - Místo spouštění klienta pro každou síť zvlášť si po instalaci doplňku BuddyFuse vystačíte pouze s Windows Live Messengerem. Tento doplněk totiž umožňuje chatování s kontakty ze sítě Google Talk prostřednictvím Messengeru.
Pro stažení doplňku otevřete webovou stránku www.buddyfuse.com a tam klikněte na "Get it now". Instalační soubor "BuddyFuse_setup.exe" poté uložte a spusťte. Aby doplněk fungoval, musí být v počítači nainstalováno rozhraní .NET Framework 3.5. Pokud jej v počítači nemáte, bude vám instalace tohoto rozhraní nabídnuta jako první.
Po dokončení instalace doplňku spusťte Messenger a přihlaste se ke svému účtu. Vedle ikony pro otevření e-mailové schránky klikněte na novou ikonu doplňku BuddyFuse a z rozevřené nabídky vyberte "Manage BuddyFuse accounts". V následném dialogu klikněte na "Add", vyberte "Google Talk" a zadejte své přístupové údaje ke svému Google Talk účtu. Dialogy pak zavřete tlačítkem "OK" a "Close".
V Messengeru se nyní objeví další nová ikona s logem Google Talk. Na tuto ikonu klikněte a aktivujte "Sign in to Google Talk". Pokud je vše správně nastaveno, zobrazí se během chvilky kontakty z Google Talk v seznamu kontaktů Messengeru.
TWITTER: Používáte-li také Twitter, můžete díky BuddyFuse psát twíty přímo z Messengeru. Za tím účelem otevřete "Manage BuddyFuse accounts | Add" a z nabídky vyberte "Twitter". V novém dialogu klikněte na odkaz "Click here…". Otevře se webová stránka. Zvolte "Allow ", následně zobrazený číselný kód překopírujte do dialogu BuddyFuse a potvrďte "OK" a "Close". Nakonec klikněte na novou ikonu Twitteru a aktivujte "Automatically tweet status updates ". Od této chvíle můžete své twíty odesílat z pole pro sdílení rychlé zprávy.
Foto: Propojení: Se svými přáteli ze sítě Google Talk můžete komunikovat v prostředí Windows Live Messengeru.
23. TweetZ 3
Twitter jako miniaplikace na ploše Windows 7 a Vista
Pro přístup na Twitter používáte některý z alternativních klientů. Integrované řešení v podobě miniaplikace na ploše by sice bylo ještě lepší, v nabídce na webu Microsoftu však chybí.
TIP - Přenést Twitter na plochu vám pomůže miniaplikace TweetZ ze stránky www.blueonionsoftware.com/downloads.aspx. Tam klikněte na "tweetz3.gadget", soubor programu stáhněte a nainstalujte. Po dokončení instalace se TweetZ zobrazí na ploše. Pro povolení k přístupu na Twitteru klikněte v okně aplikace na tlačítko "Get Pin" a v prohlížeči poté na "Allow". Zobrazí se stránka s číselným kódem, který překopírujte do pole v okně TweetZ a potvrďte kliknutím na "Login".
Zobrazí se výpis posledních twítů vámi sledovaných uživatelů. Když u některého z twítů najedete myší na obrázek autora, zobrazí se nabídka funkcí pro přidání do oblíbených, retweet, odpověď a napsání soukromé zprávy. Okno pro psaní vlastního twítu vyvoláte tlačítkem "tweetz". V případě vkládání URL jistě oceníte integrovanou zkracovací službu, kterou aktivujete kliknutím na "Shorten".
Rada: TweetZ nabízí dva různě velké režimy zobrazení – pro zvětšení okna najeďte kurzorem myši na TweetZ a klikněte na tlačítko se symbolem šipky, které se zobrazí na pravé straně okna. Pro zmenšení klikněte opět na stejné tlačítko.
Foto: Stále na očích: TweetZ zobrazí aktuality z Twitteru na ploše Windows 7 a Vista.
24. Skype 4
Nastavení upozornění o změně stavu kontaktu
Uvítali byste automatické oznámení o přihlášení vašich známých do sítě Skype, ale samotný klient žádná takováto hlášení nezobrazuje. Nedá se to přece jen nějak zařídit?
TIP - Jednoduché oznámení o přechodu kontaktů ze stavu "off-line" na "on-line" a naopak nabízí samotný Skype již ve svém základu. Tato funkce však není standardně zapnuta. Pro její aktivování otevřete v okně klienta "Nástroje | Nastavení " a v levém menu klikněte na "Upozorňování". Zde zaškrtněte volbu "je online" a změnu potvrďte tlačítkem "Uložit". Jakmile se od této chvíle některý uživatel z vašeho seznamu kontaktů přihlásí, zobrazí se nad systémovými hodinami vyskakovací okno se jménem kontaktu.
Pokud však ve svém seznamu máte větší množství kontaktů, může časté zobrazování těchto hlášení začít vyrušovat. V tomto případě sáhněte po doplňku MAXA Notifier for Skype, který nabízí individuální nastavení pro každý kontakt zvlášť. Můžete si tak nastavit sledování změn pouze u vybraných kontaktů. Nástroj najdete na adrese http://www.maxa-tools.com/msn.php?lang=en, kde pro stažení klikněte na "Download MAXA Notifier".
Po dokončení stahování dvojitě klikněte při spuštěném Skypu na stažený soubor, doplněk nainstalujte a spusťte. Zobrazí-li se hlášení Skypu, klikněte na "Povolit přístup". Otevře se hlavní okno doplňku, kde můžete pro požadované kontakty nastavit způsob upozornění na změnu jejich stavu. Za tímto účelem klikněte na požadovaný kontakt a aktivujte volbu "Add action". Vybraný kontakt se nyní objeví v poli pro nastavení akce. Pro zobrazení vyskakovacího okna aktivujte pomocí zatržítka volbu "Show notification on screen".
Aktivováním volby "Play sound file" lze dále nastavit upozornění v podobě přehrání libovolného zvuku. K dispozici však žádné přednastavené zvuky nejsou, proto je potřeba kliknutím na "Browse" nastavit vlastní. Veškerá nastavení nakonec potvrďte kliknutím na "Apply".
Foto: Nastavení: Pomocí doplňku Notifier for Skype můžete podrobně určit, na jaké změny a jakým způsobem chcete být upozorněni. />
25. Thunderbird 2.x, 3.x
Automatická kontrola českého pravopisu
Pravopisné chyby mohou odvrátit pozornost čtenářů od sdělení, které váš e-mail obsahuje. Chtěli byste proto psát s automatickou kontrolou pravopisu, avšak Thunderbird žádné chyby neopravuje.
TIP - Thunderbird kontrolu pravopisu umožňuje, avšak ve svém základu neobsahuje předinstalovaný český slovník, podle kterého by pravopis kontroloval. Lze si jej však jednoduše doinstalovat.
INSTALACE: Na adrese https://addons.mozilla.org/cs/thunderbird/addon/3394 klikněte na "Stáhnout" a XPI soubor uložte na disk. Pro nainstalování slovníku otevřete v Thunderbirdu "Nástroje | Správce doplňků". Ve stejnojmenném dialogu při spodním okraji klikněte na "Instalovat". Potom navigujte na stažený XPI soubor a otevřete jej. Klikněte na "Instalovat nyní " a restartujte klienta.
Při psaní nového e-mailu nyní Thunderbird upozorní na chybu podtržením slova červenou vlnovkou. Kliknutím pravým tlačítkem myši na podtržené slovo vyvoláte nabídku pro opravu některým z nabízených slov. Volbou "Přidat do slovníku " lze slovník doplňovat o další slova.
VOLBA SLOVNÍKU: Stažený slovník pro kontrolu pravopisu obsahuje ve skutečnosti slovníky dva – první slouží ke kontrole textu s diakritikou a druhý bez diakritiky. Pokud tedy ve svých e-mailech diakritiku nepoužíváte, klikněte v okně pro psaní zprávy na tlačítko "Pravopis" a v nabídce "Jazyk" přepněte z "Čeština " na "Cestina". Dialog poté ukončete tlačítkem "Zavřít".
Foto: Kontrola: Slovník pro češtinu s diakritikou je založen na slovníku z kancelářského balíku OpenOffice.org.
26. Vigenerova šifra 1.2
Rychlé zašifrování komunikace
U e-mailů se zvlášť citlivým obsahem byste pro větší jistotu uvítali šifrování textu pomocí nějakého jednoduchého nástroje.
TIP - Mezi nejjednodušší nástroje pro zašifrování textu patří "Vigenerova šifra 1.2". Jak už název napovídá, jedná se o program, který zadaný text šifruje i dešifruje pomocí Vigenerovy šifry. Program si můžete zdarma stáhnout z adresy www.etogether.ic.cz/Download/Programy/VigenerovaSifra1.2.zip. Stažený archiv rozbalte a spusťte soubor " VigenerovaSifra1.2.exe".
Jako šifrovací klíč použijte jedno nebo více slov, která budou potřeba pro dešifrování. Do oblasti "Vstupní text" zadejte text, který chcete šifrovat, respektive dešifrovat. Po kliknutí na tlačítko "Zašifruj", respektive "Dešifruj" se zobrazí výsledek.
Vigenerova šifra je tak silná, jak silný klíč použijete. Čím delší klíč použijete, tím více zkomplikujete život tomu, kdo by chtěl šifru prolomit. Dostatečně bezpečný klíč by měl mít dvacet znaků.
UPOZORNĚNÍ: Program potřebuje k běhu pouze nainstalovanou Javu; pokud ji v počítači nemáte, stáhněte si ji ze stránky www.java.com/en/download/index.jsp a nainstalujte.
Foto: Tajné: Před odesláním e-mailu můžete text jednoduše zašifrovat pomocí Vigenerovy šifry.
DIGITÁLNÍ FOTO
27. Profesionální tip:
Více dynamiky pomocí několika kliknutí
Večerní atmosféru znásobuje nebe zbarvené dofialova a silueta pěkné budovy stojící v popředí. Můžete na ní dokonce rozeznat mnoho detailů. Tedy alespoň pokud jste tam.
PROBLÉM
Objekty s velkými rozdíly v jasu je na fotografii obtížné zachytit. To je i případ tohoto snímku. Dynamický rozsah expozice je větší, než jaký jsou snímače digitálních fotoaparátů schopny zachytit. Pokud nastavíte expozici tak, aby bylo dobře vidět popředí (budova), pozadí (tedy nebe) bude příliš světlé a bude po večerní náladě. Navíc nastavený čas bude vyžadovat, abyste použili stativ.
FOTOGRAFUJTE JINAK
Při fotografování je důležité nastavit defenzivní expozici, pomocí níž je možné zachytit barvy západu slunce na obloze. Některé fotoaparáty jsou schopné využít několika expozic s různě nastavenou clonou. Zvyšuje se tak kvalita výstupu. Pokud používáte stativ, můžete také vyfotografovat několik snímků ze stejného místa a s různým nastavením času a clony a později je můžete sestavit dohromady jako HDR (High Dynamic Range) snímek, tedy jako snímek s až nepřirozeně vysokou dynamikou. Tento post-processing ale zase tak zábavný není.
OPTIMALIZACE NA POČÍTAČI
Pokud už máte snímek vyfotografovaný, a není tedy čas na plnohodnotné HDR zpracování, můžete ho vylepšit v počítači, nejlépe pomocí programu Photoshop. Zkuste nejprve optimalizaci obrazu přes dialogové okno "Obraz | Přizpůsobení | Stíny a světla". Zde máte k dispozici pouze dva posuvníky (pro nastavení míry světla a stínů). Zaškrtněte proto políčko "Zobrazit více voleb".
I když má na originálním snímku vyfotografované nebe poměrně dost detailů i barev, zdá se trochu mdlé. Nastavte tedy hodnotu "Míra" u položky "Stíny" na "O" a ztmavte světlé oblasti snímku posunutím posuvníku u položky "Světla" doprostřed. Nyní pomalu regulujte hodnotu "Míra" u nastavení "Stíny" posunem posuvníku směrem doprava.
Poznámka: Po zjasnění bude na snímku více viditelný obrazový šum, takže byste to se zesvětlením neměli přehnat. Poté fotografii ještě trochu vylepšete pomocí přizpůsobení hodnoty u položky "Kontrast středních tónů". Smysl pro tu pravou míru ale budete potřebovat i zde, jinak snímek získá nepřirozený vzhled zvýšením záře barevných přechodů. Pokud jste to přehnali, budete muset snímku jeho přirozenost vrátit. Použijte k tomu nastavení tonální šířky, která určuje oblasti, kde se opravy světel a stínů projeví. Menší hodnota tonální šířky omezí korekce na velmi tmavé a velmi světlé oblasti. Regulátor "Poloměru" má na obrázek podobný účinek.
28. Makrofotografie
Úprava makrofotografie květiny a změna scény
Vždy vás fascinovaly organické formy v přírodě a detailní záběry, které jsou zvláště pěkné a působivé. Bohužel vámi pořízené detailní záběry přírody nevypadají vůbec profesionálně. Proč ale, když se vám zdá, že postupujete správně?
TIP - Pokud fotografujete detailní záběry přírody, musíte k tomu mít potřebné vybavení, tedy konkrétně makroobjektiv, popřípadě retroadaptér nebo předsádku ke standardnímu objektivu. Takovéto vybavení ale přijde na dost peněz, což se vám nevyplatí, pokud pořizujete makrozáběry jen občas. Pro příležitostné fotografování makrosnímků tedy klidně použijte i svůj kompaktní fotoaparát nebo zrcadlovku s běžným objektivem. Většina z nich nabízí makrorežim, který snadno nastavíte. Pak přistupte co nejblíže k fotografovanému objektu, ale jen do té vzdálenosti, ve které je ještě fotoaparát schopen zaostřit. Tím, že přistoupíte blíž, budou navíc fotografované objekty vypadat větší, než jaké ve skutečnosti jsou a než jak vypadají z běžného pohledu.
SNIŽTE HLOUBKU OSTROSTI: Detailní fotografie zpravidla vyžaduje nízkou hloubku ostrosti, která zajistí, aby se pozornost soustředila na hlavní objekt fotografie – struktury před touto částí a za ní jsou méně ostré, a tak neodvádí zbytečně pozornost oka. Proto byste na fotoaparátu měli nastavit clonové číslo f na hodnotu například 5,6 nebo 8. Hlavní téma celého snímku by mělo být samozřejmě co nejvíce ostré. Už z toho důvodu byste při fotografování detailů do své výbavy měli zahrnout stativ, který k ostrosti fotografie značně přispěje. Pokud používáte digitální zrcadlovku, můžete použít navíc předsklopení zrcátka, vyhnete se zbytečnému otřesu způsobenému klapnutím zrcátka. Místo stisknutí spouště použijte raději samospoušť – opět kvůli otřesu, který jinak vyvolá právě zmáčknutí spouště.
NAPLÁNUJTE SI KOMPOZICI SNÍMKU: Snímek naplánujte tak, aby se projevil efekt nastavené clony. Po stranách by tedy měly být méně ostré objekty – ať už v popředí, nebo v pozadí, a ve středu by měl být dobře zaostřený ústřední motiv. Měkký přechod zajistí právě správně zvolené nízké clonové číslo.
Při fotografování květin vám pomohou další důležité maličkosti. Noste s sebou sprej naplněný destilovanou vodou a květinu vodou lehce postříkejte. Hned bude vypadat svěžejší, navíc kapky vody (rosy) budou vypadat efektně a zajistí krásné odrazy dopadajícího světla. Správné nasvícení je samozřejmě alfou a omegou při fotografování detailních záběrů. Ideální je slunečné osvětlení, použít ale můžete i halogenovou lampu se stmívačem, stolní lampu nebo může zkusit využít jiný zdroj světla. Umístění zdroje světla mírně ze strany květiny zajistí, že dopadající tvrdé světlo vyvolá více stínů. Pak bude každý lístek květiny jakoby oddělen od zbytku a dodá fotografii třírozměrný vzhled.
Pokud máte blesk oddělitelný od fotoaparátu, můžete ho vybavit softboxem (nástavcem na blesk, který zmírní intenzitu záblesku rozptýlením světla přes nějakou průsvitnou fólii či mléčné sklo) – květina se pak osvětlí rovnoměrně. Blesk můžete k fotoaparátu připojit pomocí adaptéru, takže ho můžete umístit vedle květiny i třeba za ní