Notebooky: Grafika diskrétní versus integrovaná
Zájemci o nákup notebooku stojí před řadou dilemat. Především mladí uživatelé řeší problém, zda koupit notebook s integrovanou, nebo diskrétní grafikou. Vzali jsme tedy dva notebooky se stejnou cenou, úhlopříčkou, baterií a hmotností a s podobným šasi a zjišťovali jsme, s jakými kompromisy musíme při volbě notebooku počítat.
MICHAL BAREŠ
Abychom zajistili co nejvyrovnanější startovní pozici, zvolili jsme notebooky od stejného výrobce. Jeden z nich využívá integrovanou grafiku Intel HD Graphics, druhý diskrétní grafický čip nVidia GeForce GT320M. Abychom se vešli do stejné prodejní ceny, museli jsme se u notebooku s dedikovanou grafikou smířit s kompromisem v podobě levnějšího a pomalejšího CPU, ale jinak jsme byli příjemně překvapeni, že šetřit jsme nemuseli ani při volbě kapacity pevného disku, ani operační paměti. Oba notebooky mají 15,6" displej s rozlišením 1 366 × 768 bodů, optickou DVD mechaniku, numerickou klávesnici a hmotnost okolo 2 700 gramů. Oba byly vybaveny akumulátorem s kapacitou 4 400 mAh.
O co tedy při volbě notebooku s výkonnou grafikou přijdete, a co naopak získáte? Co lze od notebooků za necelých 16 000 Kč očekávat?
Integrovaná grafika: Dlouhá výdrž, rychlý procesor
Oba notebooky lze běžně pořídit za necelých 16 000 Kč. Pokud máte jasno, že výkonnou grafiku nepotřebujete a hry si raději zahrajete doma na stolním počítači, můžete se mnohem víc rozmáchnout při výběru CPU a místo staršího Penrynu (Intel Pentium T4500/2,30 GHz) si budete moci dovolit pořídit nejmodernější procesor Core i5 ve verzi 460M (2,53 GHz). Kromě téměř dvojnásobného výpočetního výkonu má Core i5 pokročilejší správu energie a podepisuje se tak pozitivně na delší výdrži při práci na akumulátor. Integrovaná grafika Intel HD Graphics dokonale zvládá přehrávání filmů v HD rozlišení i provoz velmi náročných strategií a méně náročných 3D stříleček. U nich ale musíte v rozlišení 1 024 × 768 bodů počítat se snímkovou frekvencí okolo 15 fps.
Díky nižší energetické náročnosti integrované grafiky a moderního procesoru Arrandale jsme u notebooku Asus X52F-SX485V dosáhli výdrže od 2:17 do 4:48 hodiny v závislosti na typu činnosti (měřeno benchmarkem MobileMark 2007 v režimech DVD, resp. Reader). Na 49Wh akumulátor v kombinaci s 15,6" displejem se jedná o velmi dobrý výsledek. V klidovém stavu spuštěného operačního systému a nabitého akumulátoru má notebook příkon cca 15 W.
V rámci tohoto souboje jsme zkoumali i konfiguraci Asus X52F-SX398V, která se od Asusu X52F-SX485V liší pouze procesorem a ve které je použit levnější Intel Core i3-370M (2,40 GHz). I když je tento notebook ve výkonnostních testech o něco málo pomalejší (PC Mark Vantage 5 153 bodů, Cinebench R10 7 462 bodů), stále je výrazně rychlejší než notebook s procesorem Pentium T4500 a stojí jen cca 14 500 Kč.
Silná grafika: Krátká výdrž, slabší procesor
Mobilní grafika nVidia GeForce GT320M stačí na provoz náročných 3D stříleček se snímkovou frekvencí okolo 35 fps (rozlišení 1 024 × 768), takže hry se na ní dají provozovat vcelku pohodově, ale na vážnější zábavu přece jen doporučujeme stolní počítač s plnohodnotnou grafickou kartou. V cenovém limitu 16 000 Kč se však jedná o dobrý univerzální notebook s herním potenciálem, který však nedoporučujeme uživatelům, kteří jej chtějí často provozovat na akumulátor. Naměřená výdrž notebooku Asus K50IDSX170V se nachází v rozmezí 1:31 až 2:42 hodiny, a je tedy v porovnání s notebookem Asus X52F-SX485V přibližně poloviční, a to jak v v režimu plného výkonu grafické karty, tak při pouhém prohlížení dokumentů. Notebook není vybaven technologií Optimus, která spočívá v osazení jak integrovanou, tak dedikovanou grafikou nVidia, jejichž přepínání je realizováno automaticky podle momentálních potřeb provozovaných aplikací. V klidovém stavu spuštěného operačního systému a nabitého akumulátoru má notebook příkon cca 30 W. Osazením diskrétního grafického čipu bylo třeba ušetřit na ceně CPU, ale například kapacita operační paměti a pevného disku je vyšší než u modelu s procesorem Core i5-460M.
Co s ušetřenými penězi?
Pořizovací cenu mobilního procesoru lze těžko určit, protože ačkoliv jsou Intelem dané určité ceníkové ceny "po 1 000 kusech", Asus jakožto jeden z největších odběratelů Intelu bude mít ceny ještě nižší. Nicméně cena procesoru Intel Core i5-460M se pohybuje okolo 5 500 Kč, zatímco za Pentium T4500 zaplatíme asi 2 000 Kč. Rozdíl lze použít právě na nákup výkonnější grafiky (mobilní GPU se samozřejmě samostatně neprodávají, protože jsou napevno součástí základní desky notebooku), pevného disku a pamětí. Cenový rozdíl mezi 320GB a 500GB 2,5" diskem je v koncových cenách cca 250 Kč, cenový rozdíl mezi 1GB a 2GB paměťovým modulem DDR2 je rovněž cca 250 Kč. Logicky z toho vychází, že mobilní GPU nVidia GeForce GT320M si Asus cení cca na 3 000 Kč, a za tu cenu lze koupit mnohem výkonnější desktopovou grafiku, například PCI Express kartu ATI Radeon HD 5750 nebo nVidia GeForce GTS250.
Shrnutí
Před nákupem notebooku si dobře rozmyslete, k čemu jej budete používat a jak dlouhou výdrž při provozu na baterii od něj očekáváte. Máte-li daný pevný limit, kolik peněz chcete za notebook utratit, počítejte s tím, že pokud si chcete pořídit notebook s výkonnou grafikou, budete muset výrazně ubrat při výběru procesoru a ochudíte se znatelně i o výdrž při použití mimo zásuvku. V našem případě se jednalo o celý generační rozdíl mezi CPU, takže kromě nižšího výkonu vám notebook s výkonnou grafikou rychleji morálně zastará. Za uspořené peníze by se dala koupit výkonnější desktopová grafika. Notebook s dedikovanou grafikou nejen vydrží méně na baterii, ale i při provozu ze zásuvky bude mít neustále vyšší spotřebu, v našem případě dvojnásobnou. Drobnější daní za výkonnou grafiku je i hlučnější chlazení notebooku, i když námi testovaný Asus K50ID-SX170V musíme pochválit za to, že se nijak výrazněji nepřehříval. Jak dedikovaná, tak integrovaná grafika zvládaly bez sebemenšího problému přehrávání videa ve vysokém rozlišení a na obou noteboocích lze snadno hrát i poměrně náročné strategické hry. Rozdíl zaznamenáme hlavně v 3D hrách, ale i zde stačí diskrétní grafika nVidia GeForce GT320M ve vyšším rozlišení jen na 20 až 30 snímků za sekundu.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ