Nejlepší přehrávače pro domácí kino
Multimediální přehrávače vám zpřístupní počítačové audio- a videosoubory v pohodlí obývacího pokoje. Představíme vám jejich možnosti a výsledky testů zařízení s cenou 2.000 – 9.000 Kč.
CHRISTOPH SCHMIDT, PAVEL TROUSIL
Mnoho počítačů, externích disků a USB flash disků je přeplněno videosoubory, fotografiemi a "empétrojkami". Patrně nejelegantnější řešení pro zprostředkování takovýchto typů soborů na domácím kině nabízí multimediální přehrávače. Pracují podobně jako DVD přehrávače, s tím rozdílem, že nepřehrávají různé formáty dat z DVD nebo CD disků, ale z disků připojených přes USB, ze svých interních disků nebo ze síťových disků.
Prodej těchto zařízení u prodejců spotřební elektrony rychle stoupá. Základní funkce, které moderní televizory nabízejí, uživatelům rozhodně nestačí. Chip vám ukáže, co takové nenápadné krabičky dokážou a představí vám nejlepší modely tří cenových kategorií.
Základ: Co přehrávače musí umět
Multimediální přehrávače nabízí výrobci z mnoha různých odvětví. Tomu odpovídá i poměrně velký rozdíl v celkovém pojetí těchto zařízení i v jejich designu a provedení. Jejich nejmenším společným jmenovatelem je však schopnost přehrávat AVI soubory z externích USB disků nebo flash disků na televizoru, který je k přehrávači připojen přes HDMI kabel. Ovládání je zajištěno pomocí více čí méně šikovného dálkového ovladače a nabídky zobrazené na televizní obrazovce.
Těžko může výrobce předvídat, které všechny typy souborů budete chtít na zařízení přehrávat. Na rozdíl od počítače si nemůžete jednoduše nahrát a nainstalovat nový softwarový přehrávač. Důležitým kritériem při výběru multimediálního přehrávače je proto množství jím podporovaných formátů souborů (viz rámeček vlevo).
Kromě jiných jsou nejčastěji podporovány videoformáty AVI s Xvid a DivX ve standardním rozlišení 720 x 576 bodů nebo MKV soubory s videem ve vysokém rozlišení a kompresi H.264/x.264. Kromě toho by měly přehrávače zvládnout otevřít DVD soubory – tedy VOB s MPEG-2 nebo IFO soubory a také nahrávky z různých digitálních rekordérů ve formátu TS. MTS soubory s AVCHD materiálem ještě většina přehrávačů také zvládne, ale staré DV formáty už většinou nepodporují a stát o ně budou možná už jen amatérští filmaři.
Možnosti připojení přehrávače většinou rozhodují o uživatelském pohodlí. Minimem by měly být dva USB host konektory pro připojení externího pevného disku nebo USB flash disku. Pohodlnější je, pokud přehrávač nabízí možnost připojení do domácí sítě – soubory pak můžete přehrávat přímo z PC s Windows, z notebooku nebo z domácího síťového disku (NAS). Připojení je zajištěno většinou pomocí LAN kabelu vedoucího k domácímu routeru nebo přes USB WLAN kartu. V průběhu přehrávání však musí být počítač, případně domácí síťový disk samozřejmě spuštěn.
Tento problém pohodlně řeší přehrávače s integrovaným pevným diskem. Můžete je přes síť LAN nebo WLAN naplnit potřebným obsahem, který pak později bez problémů přehrají i v případě, kdy je počítač vypnutý. Několik špičkových multimediálních zařízení pak funguje i jako BitTorrent klient, takže mohou sama stahovat multimediální soubory z internetu. Snaha integrace s internetovými službami jde u některých ještě dál, i když jde o funkce spíše provizorní než profesionální. V některých případech tedy máte možnost podívat se na fotografie uložené na serverech Flicker nebo Picasa nebo na videa ze služby YouTube. Bez klávesnice, jen pomocí dálkového ovladače, je však ovládání poněkud neohrabané a ani ovládání kurzoru není vyřešeno ideálně.
Nejnižší třída: Dostupné a vyhovující
V cenové třídě mezi 2 000 a 4 000 Kč už najdete zařízení, která jsou schopná bez problémů reprodukovat všechny běžné formáty multimediálních souborů, které jsme pro testy použili. Zvládnou to bez nějakého složitého nastavování nebo bez instalace pevného disku – pouze jedno z testovaných zařízení jím lze dovybavit.
Hyundai M-Box Light (cena cca 3 000 Kč) je malý, lehký a téměř bezhlučný, protože nemá ventilátor. Přehraje bez problémů všechny testované formáty souborů, a to po celkem krátkém bootování, které mu zabere jedenáct sekund (přitom průměrná doba botoování byla asi 30 sekund). K pevnému disku nebo USB flash disku, který je připojen k M-Boxu, můžete přistupovat přes síť pomocí FTP nebo i z prostředí Windows. Navíc podporuje i stahování a pracuje jako BitTorrent klient. Praktickým doplňkem je pak čtečka SD (HC) paměťových karet.
Přehrávač Dvico TViX HD N1 café má celkem svérázný "café" design (jeho cena je 3 000 Kč). Tento stroj v hliníkovém krytu přehraje bez problémů všechny obvyklé multimediální formáty dat a zůstává přitom téměř bezhlučný. Stejně jako Hyundai M-Box funguje i jako čtečka paměťových karet a jako FTP server a přistupovat na něj můžete i z Windows. Kromě toho umožňuje přístup na YouTube, Flicker a Picasa. Pohyb v nabídce je občas trochu krkolomný.
Multimediální HD přehrávač Seagate FreeAgent Theater + stojí jen asi 3 000 Kč. Jeho design i vybavení jsou trochu spartánské, přístroj si ale poradí s většinou formátů a při přehrávání je tichý. Zvládá dokonce přehrávání televizních záznamů ve formátu TS, ale na rozdíl od ostatních přehrávačů se u něj občas projeví kompresní artefakty. Jeho rychlé tempo vás pozitivně překvapí. Nabootuje totiž už za osm sekund. Velmi rychle také zobrazí 12megapixelové fotografie (dokáže to za 1,8 sekundy).
Asus O!Play HDP-R1 je levný přehrávač (jeho cena je cca 2 500 Kč), k němuž můžete pevný disk připojit jak prostřednictvím USB, tak přes rychlejší eSATA. Do sítě LAN ho můžete připojit také. Podporuje web servery Flicker i Picasa a 12megapixelovou fotografii uloženou na disku zobrazí za 2,1 sekundy. Je i tichý – hlučnost při přehrávání je 0,4 sonu.
Nízkou cenu má i přehrávač Patriot Box Office (cena asi 2 000 Kč). Zajímavé je, že ho můžete vybavit interním 2,5" pevným diskem typu SATA. Kromě toho, že přehrává soubory z tohoto disku, si multimediální obsah můžete přehrát i z připojeného USB disku nebo ze sítě. Patriot zvládne všechny běžné formáty. Jeho slabinou je ovšem hlučnost. Při jeho provozu jsme totiž naměřili 1,3 sonu, což mu v celkovém hodnocení entry-level zařízení dost ubralo.
Střední třída: Několik formátů chybí
Kdo si připlatí a dá za multimediální přehrávač více než 4 000 Kč, může samozřejmě očekávat mnohem lepší výbavu. V tomto případě to znamená, že přehrávač této kategorie je už vybaven pevným diskem, případně do něj můžete disk vložit. Je ale zajímavé, že v této cenové kategorii jsou modely, které si neporadí s některými typy multimediálních formátů.
Multimediální centrum nazvané XtreamerPro (verze bez integrovaného disku stojí asi 4 500 Kč) můžete vybavit až dvěma pevnými disky. Instalace je přitom velmi jednoduchá. Sundáte přední kryt, zasunete disk, nebo hned dva, zandáte přední kryt – a je hotovo. Nicméně i když instalujete dva pevné disky, nepracují pak v RAID poli, ale pouze jako dva samostatné disky. Diskovou kapacitu snadno a rychle zaplníte, pokud k XtreamerPro připojíte například externí disk, a to i pomocí rychlejšího rozhraní eSATA. Dostanete se na ně i pomocí standardních protokolů Universal Plug and Play (UPnP) a FTP a také z počítače s nainstalovaným systémem Windows. Kromě běžně podporovaných webových služeb, jako YouTube, Flicker a Picasa, se se zařízením XtreamerPro dostanete i na další služby a webový multimediální obsah. Navíc podporuje i všechny námi prověřované formáty.
Přehrávač Popcorn Hour A-200 zakoupíte jak samostatně, tak i s předem nainstalovaným pevným diskem. Rozměrově jde o poměrně malé zařízení, které je vybaveno rychlou gigabitovou síťovou kartou – multimediální obsah do něj tudíž dostanete mnohem svižněji. Tedy pouze v případě, pokud máte doma rychlou lokální síť. Popcorn zvládne všechny běžné multimediální soubory, takže v tomto směru jde o skvělý produkt. Jedno omezení se ale přece jen našlo – rychlé přehrávání dopředu a dozadu v případě souborů typu Windows Media Files (WMF) není možné.
Multimediální přehrávače dodává i známý výrobce pevných disků, firma Seagate. Její přehrávač Verbatim MediaStation Pro stojí asi 4 500 Kč. Pracuje poměrně tiše i při přehrávání, a to přesto, že je vybaven interním 750GB diskem. Jeho hlučnost je sotva jeden son. Pozitivně jsme hodnotili i dálkový ovladač, který je skutečně praktický. Co je ale na tomto přístroji zarážející, to je absence podpory důležitých formátů souborů. Neporadí si totiž s formáty MKV, QuickTime (MOV), TS a AVCHD, které jsou ve světě digitálních multimédií obvyklé.
Ještě chmurnější je však v tomto směru situace u multimediálního přehrávače Toshiba StorE TV (stojí asi 4 000 Kč). Ten totiž přehrává pouze soubory DivX a VOB. Další nevýhodou tohoto zařízení je to, že mu chybí možnost připojení do sítě, navíc je dost pomalé. 12megapixelová fotografie se otevírá extrémně dlouho – 11,3 sekundy. Prohlížet si snímky z dovolené na StorE TV je tedy záležitost pro hodně trpělivé diváky.
Luxusní třída: Spousta možností
Nejrozsáhlejší funkce najdete samozřejmě u mediálních přehrávačů té nejvyšší třídy. Jejich cena ale končí až na hranici 8 000 Kč. Prodávají se i dražší verze vybavené diskem s vyšší kapacitou, případně i s další výbavou. Zařízení této kategorie už ale často obsahují alespoň menší (500GB) disk, nebo nabízejí možnost instalace. Také softwarová výbava je u těchto přehrávačů lepší, takže nabízí více možností a funkcí. Není tedy divu, že v této kategorii jsou zařízení, která dosáhla vyššího celkového hodnocení.
Nejvyššího celkového hodnocení v našem testu dosáhl přehrávač AVerMedia AVerLife Extreme Vision (jeho cena je přitom jen asi 4 000 Kč). Při testech bez problémů přehrál všechny sledované formáty souborů a také se velmi snadno ovládá – díky své logické struktuře nabídky a šikovnému dálkovému ovladači. Reaguje velmi svižně, takže se rychle dostanete tam, kam potřebujete.
Ovládání je ještě jednodušší, když k přehrávači připojíte přes USB port klávesnici a myš. Pak se samozřejmě mnohem snadněji surfuje na internetu, což je funkce, kterou také nabízí. I toto zařízení má ale svoje nevýhody – nemá totiž integrovaný pevný disk a ani není možné do něj nějaký vložit, i když velký je na to dost.
Naopak do dalšího přehrávače z testu s označením Popcorn Hour C-200 (cena asi 7 500 Kč) můžete vložit až dva disky a můžete ho také upgradovat na Blu-ray přehrávač, když do něj vložíte mechaniku BD-ROM. Zbude pak ještě jeden slot pro 2,5" pevný disk. Software, který Popcorn C-200 používá, nabízí nejrůznější funkce. Navíc se snadno ovládá pomocí dálkového ovladače, případně si k němu můžete pořídit i USB klávesnici. Soubory WMV ale nemůžete rychle přehrávat dopředu a dozadu.
Další s testovaných přehrávačů se jmenuje A. C. Ryan PlayOn HD a pořídíte ho za asi 6000 Kč a to včetně integrovaného terabajtového pevného disku. Kromě toho má tento přehrávač i čtečku paměťových karet. Co se týká podporovaných formátů, poradil si se vším, co jsme mu k přehrání podstrčili. Stejně jako ostatní přehrávače této nejvyšší kategorie funguje i jako BitTorrent klient. Nabízí i další webové služby, takže se na něm můžete pouštět internetové rádio. Při přehrávání je dost hlučný. V jeho případě jsme naměřili 1,5 sonu. Dálkový ovladač pracuje se zpožděním, takže občas je ovládání trochu krkolomnější.
QNAP NMP 1000 (pořídíte ho za cenu asi 8 000 Kč) je multimediální přehrávač a síťový pevný disk (NAS) v jednom. Z toho plyne i množství jeho síťových funkcí, mezi nimi například funkce serveru FTP, Web a UPnP. QNAP funguje i jako BitTorrentový klient. Přehraje všechny běžné a námi v testu použité multimediální formáty. Při přehrávání Full HD videa vynechával při přetáčení některé snímky. Tento problém ovšem vyřešil nový firmware.
Přehrávač Emtec Movie Cube V800H (cena cca 6 000 Kč) je vybaven DVB-T tunerem. To společně s integrovaným pevným diskem o kapacitě 500 GB nabízí možnost nejen přehrávání, ale i nahrávání televizních programů a také funkci timeshift (zpožděné sledování programu). Je bohužel dost hlučný (2,3 sonu). Kromě toho, že podporuje všechny formáty souborů, nabízí mnoho síťových funkcí a má dobrý dálkový ovladač.
AUTOR@CHIP.CZ
Přehrávače přehrají tyto formáty souborů
DivX: V tomto komerčním MPEG-4 kodeku je uložena většina filmů a videí, které naleznete na internetu.
Xvid: Mnoho sdílených pirátských kopií filmů ve standardním rozlišení je právě v tomto formátu.
MKV: V souborech Matroska jsou často zabalena videa v HD rozlišení s multikanálovým zvukem (DTS nebo AC3).
WMV: Windows Media Video používají a vytvářejí jednoduché střihové programy nebo konverzní programy.
VOB: Tento "kontejner" na video a zvuk se používá u video DVD disků, ale přehrají ho většinou i multimediální přehrávače.
MOV: V tomto Apple QuickTime formátu jsou často uloženy filmové upoutávky nebo videa pořízená fotoaparátem.
TS: Ve formátu TS (Transport stream) jsou uloženy záznamy z digitálních rekordérů, DVB tunerů s HDD apod.
MTS: Moderní HD kamkordéry ukládají záznamy v AVCHD formátu a balí je do MTS souborů.
PŘIPOJENÍ MULTIMEDIÁLNÍCH PŘEHRÁVAČŮ
Mediální přehrávač Přehrávač přehraje soubory buď přes lokální síť, nebo z datového úložiště připojeného přes USB.
Přehrávač se správným diskem a WLAN adaptérem
Multimediální přehrávač značně vylepšíte, když ho vybavíte interním pevným diskem. To umožňují přehrávače Patriot Box Office, Xtreamer, QNAP a také Popcorn Hour C-200. Pak si můžete přehrávat soubory, aniž byste museli neustále připojovat externí disky nebo USB flash disky.
TICHÝ PEVNÝ DISK
Do multimediálních přehrávačů můžete instalovat klasický 3,5 pevný disk pro osobní počítače. Kromě jeho výkonu, který je důležitý, abyste na přesuny dat nemuseli dlouho čekat, je podstatná i jeho hlučnost. Při přehrávání by měl být přehrávač co nejtišší. Doporučujeme vám například 500GB disk Seagate Barracuda LP (modelové číslo ST3500412AS), který stojí jen asi 900 Kč a je velmi tichý (nejtišší z námi testovaných disků v Top 10).
SÍŤ BEZ KABELŮ
Na internetových stránkách výrobce přehrávače najdete seznam kompatibilních bezdrátových USB WLAN karet. S nimi se dostanete na domácí síť i bez karty. Pokud už nějakou takovou kartu máte, vyzkoušejte, zda ji přehrávač rozpozná. A je tu i další možnost. Funkční a rychlé připojení zajistí i zařízení WLANBridge Netgear WNCE2001, které připojíte k ethernetovému konektoru (LAN) přehrávače a které zajistí přístup do bezdrátové sítě. Stojí asi 1 000 Kč. Podporuje rychlou síť 802.11n (300 Mb/s) a na rozdíl od USB síťových karet nabízí i tlačítko WPS pro zjednodušené zabezpečení přenosu dat.
Foto: Z LAN do WLAN: Netgear WNCE2001 připojí každé zařízení z LAN konektorem k bezdrátové síti.
1. MÍSTO (DO 3000 KČ)
Hyundai M-Box Light
Velmi malý přehrávač M-Box si poradí i s DVD přehrávačem připojeným přes USB a má čtečku SD karet.
1. MÍSTO (DO 5000 KČ)
XtreamerPro
Vybavit ho můžete až dvěma pevnými disky SATA a rychle je naplit z externího disku připojeného přes eSATA.
1. MÍSTO (DO 8000 KČ)
AVerMedia AVerLife
Tichý provoz, dobrá ovladatelnost a široká podpora formátů zajistily tomuto přehrávači první místo a celkově nejvíce bodů.