Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky

Tipy a triky

WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.

WINDOWS

1. Windows Vista, 7

Použití skrytých příkazů v kontextové nabídce Průzkumníka

Stává se to každou chvíli: Do dokumentu Wordu potřebujete vložit cestu k nějakému souboru nebo třeba ze složky v Průzkumníku vyvolat režim příkazového řádku. To se neobejde bez zdlouhavých činností s myší a klávesnicí.
TIP - Utajenou sílu kontextového menu rozpoutáte pomocí přídavné klávesy. Přidržte stisknutou klávesu [Shift] a pak pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu souboru nebo složky. Místní nabídka poté zobrazí dříve skryté příkazy, jimiž se dá zrychlit mnoho akcí.
Mimo jiné v ní jak u složek, tak u souborů máte k dispozici příkaz "Kopírovat jako cestu". Tento příkaz použijte, chceteli název souboru či složky převzít do schránky včetně kompletní cesty. Informaci můžete následně prostřednictvím [Ctrl]+[V] vložit například do dokumentu ve Wordu. Klávesová kombinace [Shift]+[Ins] dále umožní její vložení i do jiných aplikací; vkládaný název je přitom uzavřen do uvozovek.
V místní nabídce složek je nyní k dispozici také příkaz "Zde otevřít příkazové okno", jímž můžete ihned vyvolat režim příkazového řádku bez okliky přes nabídku Start. Zvláště praktické přitom je, že se pak nacházíte přímo v původní složce, takže zadávané příkazy mohou rovnou zpracovávat v ní obsažené soubory.

Foto: Skrytý talent: Tyto praktické, za normálních okolností nezobrazené příkazy nabídne Průzkumník jen v místní nabídce.

2. Windows XP, Vista, 7

Přesunutí čekajících oken do popředí

Mnoho zdánlivě "zamrzlých" instalací ztroskotá jenom na tom, že na vstup čeká, uživatelem nepovšimnut, překrytý dialog. Příčinou je hlavně to, že překrytá okna zablikají v hlavním panelu jen krátce, což se snadno přehlédne.
TIP - Na vstup čekající aplikace zabliká v hlavním panelu standardně jen krátce a pak čeká 200 sekund na potvrzovací kliknutí. To je více než tři minuty! Zařiďte si proto, aby dialog čekající na vstup obdržel fokus ovládání okna rychleji a dostal se tak do popředí.
To se vám podaří zásahem do systémového registru. Ve Windows Vista a 7 zadejte do vstupního pole nabídky Start příkaz "regedit", stiskněte [Enter] a potvrďte dialog Řízení uživatelských účtů. Pod Windows XP nejprve prostřednictvím "Start | Spustit" otevřete zadávací okénko a příkaz vložte do něj. Po stisknutí klávesy [Enter] zde žádné další potvrzování není nutné.
V editoru registru přejděte na klíč "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop". Pro úpravy pak dvojitě klikněte na vpravo zobrazenou hodnotu DWORD "ForegroundLockTimeout". Číselnou soustavu přepněte na "Desítková " a zadejte vhodnou hodnotu. Ta určuje požadovanou prodlevu v milisekundách. Neměli byste ji ovšem nastavit na "0", poněvadž pak by každé na vstup čekající okno ihned skočilo do popředí a eventuálně by vám přerušilo jiný vstup. Vyzkoušejte třeba "10000" pro čekací dobu 10 sekund a údaj potvrďte tlačítkem "OK". Tak většinou stihnete dokončit započaté slovo nebo hodnotu, nemusíte ale také při instalaci nezvykle dlouho čekat. Po zavření editoru registru bude nové nastavení ihned aktivní.

Foto: Čekací smyčka: Na tomto místě zadejte zpoždění v milisekundách, po které mají Windows čekat, než zobrazí plochu.

3. Windows Vista, 7

Ochrana veřejného PC

Pro veřejnou prezentaci byste chtěli uvolnit jeden volně přístupný PC. Měl by poskytovat přístup na internet, avšak žádnou příležitost ke krádežím dat nebo k manipulacím s nimi.
TIP - Veřejný počítač nejlépe ochráníte, jestliže úplně zabráníte používání externích jednotek. Vista a Windows 7 nabízejí možnost zablokovat výměnné datové nosiče buď pro všechny uživatele, nebo jen pro určité uživatelské účty.
Nejprve do vstupního pole nabídky Start napište příkaz "regedit" a stiskněte [Enter]. Dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítky "Další" nebo "Ano". Poté přejděte na klíč "HKEY_ CURRENT_USER\Software\Policies\ Microsoft\Windows\RemovableStorageDevices ". Pokud by v něm podklíč "RemovableStorageDevices" dosud neexistoval, založte jej prostřednictvím "Úpravy | Nový | Klíč". Potom klikněte do pravé části okna, otevřete "Úpravy | Nový | Hodnota DWORD", vložte název "Deny_All" a stiskněte [Enter]; nezapomeňte na podtržítko v názvu. Dále na novou položku dvojitě klikněte, její hodnotu nastavte na "1" a potvrďte tlačítkem "OK". Tím zablokujete přístup k celé mediální třídě výměnných médií pro aktuálního uživatele. Editor registru ukončete. Opatření se projeví až po restartu počítače. Příslušný uživatel pak ze všech výměnných médií včetně paměťových karet nebude smět číst ani na ně zapisovat – jinak jen obdrží zprávu, že Windows k této paměti nemají přístup.
Aby blokace platila kompletně pro všechny uživatele, nastavte hodnotu podklíče, jak bylo popsáno, tentokrát ovšem v klíči "HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\ RemovableStorageDevices".
Pokud budete chtít ochranu opět deaktivovat, vraťte hodnotu zmíněného podklíče zpět na "0" nebo jej vymažte.
Upozornění: Nasnadě je také zřídit si ochranu proti přepsání USB paměti. Ta zabrání kopírování dat na "flešku" zastrčenou do PC. Nadále však zůstává možnost například z "USB klíčenky" přehrát do počítače cizí data. Proto je tato cesta méně jistá.

Foto: Bezpečněji: Bez externích jednotek bude veřejně vystavený počítač rozhodně bezpečnější.

4. Windows XP, Vista, 7

Spuštění Windows Media Center přímo v preferovaném režimu

Při spuštění aplikace Windows Media Center se nejprve otevře úvodní uvítací nabídka, v níž můžete vyvolat určitou funkci. Poněvadž však Media Center používáte výlučně pro svá videa nebo hudbu, měla by se rovnou otevírat knihovna videí nebo hudby.
TIP - Pomocí přídavných parametrů, které předáváte při vyvolávání programu, můžete zařídit, aby se aplikace Windows Media Center automaticky spouštěla v určitém náhledu. Nejprve na ploše vytvořte nového zástupce. Za tím účelem pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo plochy a v místní nabídce zvolte příkaz "Nový | Zástupce". Pak se vás ujme průvodce "Vytvořit zástupce." V prvním kroku zadáte název aplikace včetně cesty, zde tedy:
%windir%\ehome\ehshell.exe
Přitom operační systém nahradí "%windir%" instalačním adresářem Windows. Za mezerou doplňte jeden z následujících parametrů: "/directmedia: discplayback" ihned přehraje založené CD nebo DVD, "/directmedia:video " zobrazí při spuštění videoknihovnu, "/directmedia:pictures" vede bezprostředně na knihovnu, "/directmedia: music" zavede hudební knihovnu a "/directmedia:general" se stará výlučně o celoobrazovkový režim. Jestliže chcete například automaticky spustit hudební knihovnu, zní v průvodci potřebný příkaz
%windir%\ehome\ehshell.exe•
/directmedia:music

Následně klikněte na "Další". Na následující stránce přidělte zástupci vhodný název, například "WMC hudební knihovna", a nakonec aktivujte "Dokončit ".
Upozornění: Chcete-li mít k zástupci přímý přístup, doporučuje se přesunout jej do nabídky Start nebo na panel Snadné spuštění.

Foto: Rychlý start: S parametrem "/directmedia: music" spustíte Media Center přímo v režimu hudební knihovny.

5. Rychlé tipy

ZÁSTUPCI BEZ ŠIPEK

Chcete-li odstranit šipky u zástupců na ploše, v klíči systémového registru "HKEY_CLASSES_ROOT/lnkfile" vymažte znakový řetězec "IsShortcut".

OTEVŘENÍ NOVÉHO OKNA PROGRAMU

Druhou instanci programu ve Windows 7 můžete otevřít tak, že při kliknutí na ikonu aplikace v hlavním panelu držíte stisknutou klávesu [Shift].

PŘÍMÉ ZPRACOVÁNÍ INFORMACÍ O MP3

V Průzkumníku po kliknutí pravým tlačítkem myši na audiosoubor zvolte kontextový příkaz "Vlastnosti" a přejděte na kartu "Detaily".

RYCHLÉ OTEVŘENÍ SCHRÁNKY WINDOWS

Příkazem "c:\windows\system32\clipbrd.exe", použitým například prostřednictvím "Start | Spustit" nebo jako příkazem v zástupci, otevřete prohlížeč síťové schránky.

URČENÍ SPOUŠTĚCÍ SLOŽKY

Ve "Vlastnostech" ikony Průzkumníka změňte "Cíl" například na "%SystemRoot%\ explorer.exe /n, /e, C:\Documents and Settings".

TICHÝ START WINDOWS 7

Pokud nechcete poslouchat úvodní znělku Windows, pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu reproduktoru v oznamovací oblasti hlavního panelu, potom na "Zvuky" a deaktivujte "Přehrát zvuk při spouštění systému Windows".

ZÁSADY ZABEZPEČENÍ

Kliknutím na "Start | Spustit", zadáním "secpol.msc" a kliknutím na "OK" otevřete ve Windows XP Professional "Místní nastavení zabezpečení " a můžete je upravovat.

PŘEHLEDNĚJŠÍ START

Pro větší přehlednost nabídky start ve Windows 7 klikněte pravým tlačítkem na "Start", zvolte "Vlastnosti" a aktivujte "Použít malé ikony" a "Tlačítka na hlavním panelu: Nikdy neseskupovat".

PRŮZKUMNÍK BEZ DOKUMENTŮ

Příkazem "explorer/n" docílíte otevření Průzkumníka v novém okně a v kořenovém adresáři namísto ve složce "Dokumenty".

6. Windows XP

Jak zabránit přepsání souborů při kopírování

Jestliže se při kopírování souborů v cílovém adresáři vyskytuje stejnojmenný soubor, Windows se zeptají, zda jej mají přepsat. Není však příjemné, že je každý konflikt nutno potvrdit jednotlivě.
TIP - Pomocí tajného nedokumentovaného příkazu můžete Windows nařídit, aby při kopírovacím procesu nepřepsala ani jediný soubor. Jakmile operační systém při prvním konfliktu zobrazí zprávu "Potvrdit nahrazení souboru", přidržte stisknutou klávesu [Shift] a klikněte na "Ne". Pak budou ze zdrojové složky zkopírovány jen ty soubory, které v cílové složce ještě nejsou obsaženy.

Foto: Odepření: Kliknete-li na "Ne" při stisknuté klávese [Shift], Windows při kopírování nepřepíší žádný soubor.

7. Windows 7

Připojení pevného disku virtuálního PC přímo jako jednotky

Virtuální počítače se velmi dobře hodí pro speciální úlohy, například jako bezpečný surfovací stroj nebo jako kancelář prostřednictvím VPN spojená s firemním serverem. Potíž je jen v tom, že nejprve musíte virtuální PC spustit, abyste se dostali k datům uloženým na jeho pevném disku.
TIP - Windows 7 nabízejí možnost, jak virtuální pevné disky pomocí Microsoft Virtual PC vytvořených "soft PC" nebo archiv datové zálohy Windows začlenit jako regulérní jednotku v Průzkumníku. Příslušné soubory nesou příponu "VHD".
Vhodným východiskem pro tuto úlohu je správa disků. Otevřete nejprve Ovládací panely a klikněte na "Systém a zabezpečení". V sekci "Nástroje pro správu" přejděte na odkaz "Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku". V zobrazeném dialogu "Správa disků" otevřete "Akce | Připojit virtuální pevný disk", klikněte na "Procházet" a navigujte na požadovaný VHD soubor. Klikněte na "Otevřít". V následném dialogu nesmíte nastavit volbu "Pouze pro čtení ", neboť jinak by byl znemožněn přístup. Později však dejte pozor, abyste na virtuálním disku neprovedli žádné změny. Po kliknutí na "OK" vám správa datových nosičů přidělí volné písmeno jednotky, jímž můžete v Průzkumníku přistupovat k datům.
Po odebrání hledaných dat byste měli VHD soubor zase odpojit – až příliš rychle se data nedopatřením vymažou. Proto znovu vyvolejte dialog "Správa disků". Tam ve spodní grafické oblasti vyhledejte příslušnou jednotku a pravým tlačítkem myši klikněte na levou oblast s číslem datového nosiče. Zvolte kontextový příkaz "Odpojit virtuální pevný disk". V následném dialogu nesmíte aktivovat volbu "Po odebrání disku odstranit soubor virtuálního pevného disku", jinak o svá data přijdete. Dialog potvrďte tlačítkem "OK". Správa datových nosičů ukáže, zda se odpojení pevného disku podařilo.
Upozornění: Odpojení datového nosiče je možné jen tehdy, byl-li k němu přístup ve všech programech, tedy i v Průzkumníku, předem ukončen.

Foto: Virtuální realita: VHD datové soubory z virtuálních PC a záloh můžete začlenit do systému jako normální jednotku.

8. Windows XP

Okamžité zobrazení obsahu systémových složek bez potvrzení

Při pokusu otevřít v Průzkumníku systémovou složku jako "C:\Windows" zobrazí Windows varovnou zprávu. Teprve po kliknutí na nabídnutý odkaz se zobrazení uvolní. Pro zkušené uživatele je to zbytečné.
TIP - Nakonfigurujte si Windows tak, aby upustila od otravných varování a obsah složky zobrazila ihned. Za tím účelem otevřete v Průzkumníku "Nástroje | Možnosti složky" a přejděte na kartu "Zobrazení". V seznamu "Upřesnit nastavení" zaškrtněte volbu "Zobrazovat obsah systémových složek". Změnu potvrďte tlačítky "Použít" a "OK".
Toto chování lze vynutit také úpravou v systémovém registru. Za tím účelem v nabídce Start zvolte "Spustit", zadejte "regedit" a klikněte na "OK". Pak přejděte na klíč "HKEY_CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explorer\Advanced". Poté klikněte do pravé části okna, vyhledejte tam hodnotu DWORD "WebViewBarricade" a pro úpravy ji otevřete dvojitým kliknutím. Hodnotu změňte na "1" a potvrďte tlačítkem "OK", čímž okamžité zobrazení uvolníte.
Upozornění: Chcete-li nastavení řídit automatizovaně, příslušnou větev registru s požadovaným nastavením hodnoty vyexportujte prostřednictvím "Soubor | Exportovat" do REG souboru. Ten pak můžete dvojitým kliknutím nebo také v nějakém skriptu plnoautomaticky provést. Pro přepínání mezi oběma režimy potřebujete dva REG soubory, které hodnotu nastavují jednou na "1", podruhé na "0".

Foto: Opona vzhůru: Až po kliknutí na tento odkaz zobrazí Windows obsahy systémových složek. To můžete změnit.

9. Windows 7

Vypnutí nové funkce Aerosnap pro ovládání oken

V aktuálním operačním systému Microsoftu můžete okna klávesovou kombinací dokovat, maximalizovat a minimalizovat. Nová vymoženost zvaná Aerosnap si bohužel neukládá původní velikost okna. To dokáže naštvat, jestliže tuto funkci, když ji právě nepotřebujete, aktivujete omylem.
TIP - Aerosnap polarizuje. Pokud si okna raději organizujete sami bez zásahů Windows, můžete tuto funkci v Ovládacích panelech deaktivovat. Příslušná volba je však dobře ukryta.
Otevřete "Start | Ovládací panely" a klikněte na "Usnadnění přístupu". V dalším kroku přejděte na odkaz "Centrum usnadnění přístupu" a tam klikněte na "Usnadnit používání myši". V sekci "Usnadnění správy oken" pak funkci vypněte. K tomu ještě aktivujte volbu "Zabránit automatickému uspořádávání oken při přesunutí na okraj obrazovky ". Vše potvrďte tlačítky "Použít" a "OK" a zavřete zbývající dialogy.

Foto: Poskoky: Kdo si zrovna neoblíbil funkci Aerosnap, ten může skákání oken zabránit prostřednictvím Ovládacích panelů.

10. Windows 7

Rychlejší zobrazení plochy zakryté okny aplikací

Ukazatel myši umístěný v hlavním panelu vpravo od hodin přenese plochu do popředí. Tato akce se však zpozdí zhruba o půl sekundy. Zbytečnou prodlevu byste rádi zkrátili.
TIP - Čekací doba slouží k tomu, aby při rychlejším pohybu myši nedošlo nedopatřením k vyvolání funkce Aeropeak.
Předdefinovanou dobu prodlevy si ale přece jen můžete dovolit trochu zkrátit. Potřebné nastavení zajistíte zásahem v systémovém registru. Do hledacího pole nabídky Start napište "regedit" a stiskněte [Enter]. Dotaz od Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem "Ano". V editoru navigujte na klíč "HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Explorer\Advanced". Potom klikněte do pravé části okna a otevřete "Úpravy | Nový | Hodnota DWORD". Zadejte název položky "DesktopLivePreviewHoverTime " a stiskněte [Enter]. Novou hodnotu pak pro zpracování otevřete dvojitým kliknutím. Číselnou soustavu změňte na desítkovou a poté do pole "Údaj hodnoty " zadejte požadovanou čekací dobu v milisekundách. Zvolte "100" pro desetinu sekundy a volbu potvrďte tlačítkem "OK". Koho zobrazení plochy spíše irituje, může ostatně prodlevu i prodloužit. Naproti tomu hodnota "0" spustí funkci ihned. Nakonec editor registru zavřete a pak počítač restartujte, aby změna nabyla účinnosti.

Foto: Rychleji: Menší zpoždění dosažené nastavením v systémovém registru uvolní plochu rychleji.

11. PROFESIONÁLNÍ TIP

Uvolnění blokovaného místa pro novou partition

Na systémový disk chcete přidat další operační systém. Proto musí Windows 7 stávající diskový oddíl zmenšit a založit nový. Ten však dostupné místo nevyužívá právě optimálně.
Příčinou jsou operačním systémem zablokované, tedy nepřesunutelné soubory. Ty při zmenšování diskových oddílů pochopitelně překážejí. Proto tyto kameny odkliďte z cesty dříve, než začnete velikost partition měnit.
URČENÍ PŘEKÁŽEJÍCÍCH SOUBORŮ
V seznamu událostí můžete pod položkou "Defrag" v několika krocích zjistit, které soubory rozsáhlému zmenšení příslušné jednotky vadí. Za tím účelem klikněte v Ovládacích panelech na "Systém a zabezpečení " a dále pod "Nástroje pro správu" na odkaz "Zobrazit protokoly událostí". Potom ve struktuře vlevo klikněte na šipku před "Protokoly systému Windows" a níže na "Aplikace". V seznamu vyhledejte nejnovější událost s ID "259". Ta označuje položku protokolu týkající se analýzy zmenšování. Dejte pozor, aby položka patřila ke správné jednotce. Roztáhněte si zobrazení dialogu a skrolovací pásy nastavte do takové polohy, abyste viděli diagnostické detaily a "Poslední nepřesunutelný soubor (pravděpodobně): ". Za tímto řetězcem najdete i informace o příslušném souboru.
ZRUŠENÍ BLOKÁDY
Nepřesunutelné soubory se normálně nedají jednoduše odstranit. Má to svůj důvod, neboť často se jedná o systémové soubory vyžadované Windows. Přesto existují možnosti, jak blokované místo uvolnit. Uvádíme několik typických situací a jejich řešení.
OBNOVENÍ SYSTÉMU: Často bývá paměťové místo obsazeno body obnovení. Pokud váš systém běží stabilně a pořídili jste si jeho zálohu, můžete obnovení systému přechodně deaktivovat nebo pro příslušnou jednotku vypnout. Za tím účelem v Ovládacích panelech klikněte na "Systém a zabezpečení" a na "Systém". Přejděte na odkaz "Ochrana systému". V sekci "Nastavení ochrany" označte v seznamu příslušnou jednotku a klikněte na tlačítko "Konfigurovat". Tam můžete jak "Vypnout ochranu systému", tak i vymazat dosavadní body obnovení pomocí "Odstranit". Po převzetí provedených nastavení byste měli jednotku defragmentovat. Následně diskový oddíl Windows zmenšete. Potom nezapomeňte znovu zapnout obnovení systému.
INDEXNÍ SOUBOR: Také indexovací soubory Internet Exploreru jsou na disku v podobě nepohyblivých objektů. V tomto případě stačí jen vymazat cache. Za tím účelem spusťte prohlížeč, v panelu nabídek klikněte na "Nástroje | Možnosti Internetu" a v sekci "Historie procházení" na "Odstranit ". V dalším kroku zaškrtněte všechny nabízené volby a potvrďte tlačítkem "Odstranit ".
STRÁNKOVACÍ SOUBOR: Překáží-li manipulaci s diskovými oddíly tento soubor, zajistěte, aby Windows žádný soubor ke stránkování nepoužívala. Současné počítače disponují dostatkem hlavní paměti, takže se s klidem můžete dočasně bez stránkovacího souboru obejít. Otevřete tedy "Start | Ovládací panely" a "Systém a zabezpečení | Systém". Vlevo v oblasti úloh přejděte na odkaz "Upřesnit nastavení systému". V dalším kroku přejděte na kartu "Upřesnit " a v sekci "Výkon" na "Nastavení". Také zde navigujte na kartu "Upřesnit" a pod "Virtuální paměť" klikněte na "Změnit". Zrušte zaškrtnutí u "Automaticky spravovat velikost stránkovacího souboru pro všechny jednotky", zvolte partition, kterou chcete zmenšit, a aktivujte volbu "Nepoužívat stránkovací soubor". Nastavení potvrďte tlačítkem "Nastavit". Všechny dialogy zavřete a počítač restartujte.
OPTIMÁLNÍ ZMENŠENÍ ODDÍLU
Vyvolejte správu datových nosičů, tj.v Ovládacích panelech klikněte na "Systém a zabezpečení" a v dalším kroku v sekci "Správa" klikněte na odkaz "Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku". Potvrďte varovnou zprávu, pravým tlačítkem myši klikněte na zmenšovanou jednotku a zvolte kontextový příkaz "Zmenšit svazek". V následném dialogu v poli "Zadejte velikost zmenšení" zadejte, jak má být nový oddíl velký. Po kliknutí na "Zmenšit" spustí Windows "smršťovací" proces.
Upozornění: Systémovou jednotku byste nikdy neměli zmenšit o celou volnou paměťovou oblast. Ponechte volných minimálně 10 GB, raději ještě podstatně více. Windows totiž během času narůstají například aktualizacemi, takže brzy by zavládl nedostatek paměti

Foto: Dvojí míra: Ačkoliv je dobrých 75 GB ještě volných, dá se využít jen 60 GB.


APLIKACE

12. Excel XP, 2003, 2007, 2010

Rozdělení obsahu buňky na několik buněk

Vaše tabulka v Excelu obsahuje sloupec s naplánovaným trváním různých aktivit ve formě "11:00-12:00". Tyto údaje byste chtěli rozdělit do dvou buněk: jedna má obsahovat dobu začátku a ta druhá dobu ukončení.
TIP - Označte buňky, které obsahují data, jež je třeba rozdělit. Dbejte přitom, aby všechny označené buňky ležely v jednom sloupci. Excel není schopen obsah buněk z různých sloupců rozdělit v jednom jediném pracovním kroku.
Ve starších verzích Excelu otevřete příkaz "Data | Text do sloupců". Ve verzích 2007 a 2010 namísto toho v pásu karet na kartě "Data" v oblasti "Datové nástroje" klikněte na tlačítko "Text do sloupců". Excel pak spustí průvodce převodem textu. Na první stránce průvodce zvolte možnost "Oddělovač", pokud pro členění obsahu buňky chcete používat určitý oddělovací znak. Alternativou je "Pevná šířka", přičemž rozdělení bude dáno pevnými délkovými údaji. Poněvadž v našem příkladu odděluje dobu začátku a konce znak "-", pro rozdělení údajů ve tvaru "10:00-12:00" zde použijte volbu "Oddělovač" a klikněte na "Další".
Na další stránce stanovíte oddělovací znak. Tabulátor, středník, čárku nebo mezeru určíte přímo zaškrtnutím, libovolné jiné znaky definujete v políčku "Jiné:", v příkladu tedy "-". Pak znovu klikněte na "Další".
Novým buňkám můžete přiřadit speciální datové formáty. Za tím účelem označte příslušný sloupec a zvolte "Formát dat ve sloupcích". Kromě toho je možné pomocí příkazu "Cíl" stanovit, na kterém místě má Excel nové buňky vložit. K tomu zadáváte pozici prvního řádku, který má přijmout rozdělenou informaci. Další části pak Excel sám vloží do následujících buněk řádku.
Jestliže v jednom pracovním kroku rozdělujete více buněk, použije Excel pro další výsledky automaticky následující řádky pod udanou buňkou. Pokud nezadáte údaj "Cílová oblast", Excel standardně přepíše původní buňky. Průvodce ukončete tlačítkem "Dokončit".

Foto: Rozdělení: Pomocí integrovaného průvodce můžete obsah jedné buňky definovaně přenést do více buněk.

13. Excel XP, 2003, 2007

Doplnění a použití chybějící funkce arcustangens

V tabulce Excelu pracují inverzní funkce k sinu a kosinu bezchybně. Jakmile je však chcete použít v nějakém VBA projektu, začnou stávkovat.
TIP - Oproti tabulkovým výpočtům je Visual Basic for Applications (VBA) vybaven funkcemi dosti spartánsky. Mnohé další se však dají matematicky zkonstruovat z těch existujících. Pokud složitější funkce používáte častěji, měli byste si je definovat jako VBA funkci a uložit v obecně použitelném modulu.
Za tím účelem otevřete v Excelu "Nástroje | Makro | Editor jazyka Visual Basic ". Nový modul vytvořte pomocí "Insert | Module". Pak zadejte následující řádky kódu (příklad):
Public•Function•Pi()•As•Double
Pi•=•4•*•Atn(1)
End•Function
Public•Function•Arccos(x•As•Double)•As•-
Double
If•x•=•1•Then
Arccos•=•0
ElseIf•x•=•-1•Then
Arccos•=•Pi()
Else:•Arccos•=•Atn(-x•/•Sqr((-x•*•x)•+•1))•
+•Pi()•/•2
End•If
End•Function
Public•Function•Arcsin(x•As•Double)•
As•Double
If•x•=•1•Then
Arcsin•=•Pi()•/•2
ElseIf•x•=•-1•Then
Arcsin•=•-Pi()•/•2
Else:•Arcsin•=•Atn(x•/•Sqr((-x•*•x)•+•1))
End•If
End•Function

Zde definujeme potřebné Ludolfovo číslo Pi pomocí existující goniometrické funkce "arctan". Další funkce převádějí pomocí Pi také "arcsin" a "arccos" matematicky na "arctan".
Chcete-li VBA projekt provádět přímo v Excelu, můžete přistupovat k funkcím pracovního listu. Při této variantě žádné vlastnoručně sestavené funkce nepotřebujete – použijte vyvolání ve tvaru "Excel. WorksheetFunction.Pi()". Přitom za "Excel. WorksheetFunction." vždy dosaďte známou tabulkovou funkci. Předpokladem jenom je, aby byl aktivován odkaz na příslušnou knihovnu. To je v Excelu standardní nastavení. Pro kontrolu otevřete VBA editor a v něm příkaz "Tools | References… ". V seznamu musí být zaškrtnuta například volba "Microsoft Excel 11.0 Object Library".

14. YourFonts

Převod ručního písma na truetypový font

K písmům obsaženým ve Windows byste ještě chtěli v počítači používat jako font také vlastní rukopis. Dá se to zařídit, a jak?
TIP - Vlastní písmo můžete do počítače integrovat různými cestami. Hlavním úkolem je vytvořit z této předlohy font. S tím vám pomůže on-line služba yourfonts.com. Cena za jeden okamžitě použitelný font se pohybuje kolem 10 USD. Před zaplacením a stažením si můžete sadu znaků on-line otestovat.
Otevřete webovou stránku www.yourfonts.com a klikněte na "Print Template". Na další stránce přejděte na odkaz "Template as PDF document A4" a předlohu vytiskněte. Všechna písmena zapište jednotlivě do připravených políček. Dbejte přitom na postranní výškové značky, které postupně určují výšku písmene, střední linku, základní linku a linku pro části znaků pod základní linkou. Písmena by měla být na listu napsána rovně, vystředěně a rovnoměrným tlakem. Vpravo pod "Signature" můžete doplnit vlastnoruční podpis, který později budete moci vkládat do dokumentu stiskem tlačítka. Doporučujeme však raději místo toho používat naskenovaný grafický soubor.
V dalším kroku naskenujte list barevně nebo ve stupních šedi. Dbejte přitom na správnou polohu a rozlišení 300 dpi. Všechny čáry rastru musí být plně obsaženy a zřetelně viditelné. Nesmí být přepsány. Grafiku uložte jako soubor ve formátu JPG nebo TIF. Je-li to možné, naskenujte druhý list jako separátní soubor.
Potom na webové stránce klikněte na "Upload template". Navigujte na naskenovaný soubor a zvolte jej. Po jeho odeslání webová stránka během asi jedné minuty vygeneruje font a zobrazí jej jako náhled. Do vstupního pole můžete zapsat libovolný text a po kliknutí na "Submit" jej nechat zobrazit novým fontem. Pokud výsledek neodpovídá vašim představám, postup opakujte tak dlouho, dokud nejste spokojeni. Pak klikněte na "Download" a na "Buy now". Zaplatit můžete prostřednictvím PayPal, bankovním inkasem nebo kreditní kartou.
Stažený soubor fontů nainstalujte do počítače – stačí jen na něj kliknout pravým tlačítkem a zvolit "Nainstalovat". Dbejte, aby byla zaškrtnuta volba "Kopírovat písma do složky písem", a poté klikněte na "Instalovat". Nyní můžete svůj vlastní "rukopis" používat ve všech aplikacích.
UPOZORNĚNÍ: Metodu můžete také použít k vytvoření fontu se speciálními symboly nebo zvláštními znaky. Fotky nebo barevné grafiky však nefungují. Z nich nakonec vždy vzniknou vektorizované písemné znaky v černobílém provedení.

Foto: První test: Systémové písmo vygenerované z vlastnoručního zápisu vyzkoušejte ještě před koupí.

15. Rychlé tipy

VÝMAZ BUNĚK MÍSTO OBSAHŮ

Zatímco [Del] maže v Excelu jen obsah buněk označené oblasti, kompletní buňky rychle odstraníte klávesovou kombinací [Ctrl]+[-].

OTEVŘENÍ PANELU BEZ POUŽITÍ HISTORIE

Pomocí [Ctrl]+[Shift]+[T] otevřete ve Firefoxu naposledy – pravděpodobně omylem – zavřený panel bez okliky přes nabídku Historie.

VKLÁDÁNÍ SLOUPCŮ A ŘÁDKŮ

Tyto příkazy Excelu najdete v pásu karet nikoli pod "Vložení", nýbrž na kartě "Domů" v oblasti "Buňky" pod "Vložit".

ZRUŠENÍ HYPERTEXTOVÉHO FORMÁTU

V dokumentu Wordu klikněte pravým tlačítkem myši na požadovaný odkaz a v místní nabídce zvolte příkaz "Odstranit hypertextový odkaz".


INTERNET

16. Thunderbird 2.x, 3.0

Definice zacházení poštovního programu s potvrzeními o příjmu

Důležité zprávy vyžadují potvrzení o příjmu. Vaše poštovní schránka zobrazuje požadovaná i obdržená potvrzení – jenomže zatajuje, které požadavky jste potvrdili vy sami.
TIP - Potvrzení, která jste odeslali vy, Thunderbird standardně neukládá, takže o nich nemáte kontrolu. Tato data však archivuje bezplatné rozšíření NewReturnReceipt, které najdete na našem Chip DVD.
Chcete-li si nástroj nainstalovat, na DVD vyberte pod indexem TIPY A TRIKY nástroj NewReturnReceipt. Potom v Thunderbirdu otevřete "Nástroje | Správce doplňků" a v následném dialogu klikněte na "Instalovat". Pak navigujte na soubor "newreturnreceipt.xpi" a klikněte na "Otevřít". Zprávu potvrďte tlačítkem "Instalovat nyní" a poštovní program restartujte. Doplněk nevyžaduje žádnou konfiguraci. Postará se o to, aby od všech vámi odeslaných potvrzení byla do složky s odeslanou poštou uložena kopie. Díky tomu můžete později snadno zkontrolovat, které požadavky jste potvrdili. Testovací zprávu poslanou na vlastní adresu si ale můžete ušetřit. Nástroj rozpozná stejně znějící adresu odesilatele a příjemce a funkci pak odepře.
Při obdržení zprávy, která požaduje potvrzení o přijetí, zobrazí doplněk lištu pod titulním řádkem. Můžete si tedy zprávu nejprve přečíst a až pak se rozhodnout, zda chcete kliknutím na "Odeslat " zaslat požadované potvrzení.
Kromě toho byste ještě měli zkontrolovat nastavení pro obecné zacházení s potvrzeními o přijetí. Za tím účelem otevřete "Nástroje | Možnosti", vyberte ikonu kategorie "Rozšířené" a níže aktivujte kartu "Obecné". Klikněte na "Potvrzení o přečtení". Volba "Při odesílání zpráv vždy vyžadovat potvrzení o přečtení " by měla být vypnuta – vždyť normální poštou také neposíláte každý dopis doporučeně. Potvrzení byste normálně měli ponechat ve složce Doručená pošta. Ve spodní oblasti můžete aktivací "Nikdy neodeslat potvrzení o přečtení" tuto funkci sami sobě kompletně vypnout. Rozumnější ovšem je zadat "Vracet potvrzení o přečtení pro některé zprávy". Ostatní rozevírací pole by měla být vždy nastavena na "Zeptat se", abyste při každém požadavku mohli rozhodnout sami. Všechny otevřené dialogy potvrďte tlačítkem "OK".

Foto: Nový přístup: Plug-in "NewReturnReceipt" příliš možností konfigurace nenabízí.

17. Thunderbird 2.x, 3.0

Automatické odstranění nadbytečných indikací v předmětu zprávy

V předmětech e-mailových zpráv se pozvolna hromadí různé zkratky jako "FW:", "RE:" ap. V poštovní schránce to pak časem začne být velice nepřehledné. Tyto vícenásobné indikátory byste chtěli pokud možno automaticky vyčistit, aby zbylo jen jediné označení.
TIP - Bezplatné rozšíření "Clean Subject " odstraní vícenásobné zkratky samočinně, a to tak, aby odpověď bylo stále ještě možné rozeznat: označení zůstane nezměněno.
Z Chip DVD si stáhněte XPI soubor. Pro nainstalování nástroje otevřete v Thunderbirdu "Nástroje | Správce doplňků " a klikněte na "Instalovat". Pak navigujte na XPI soubor a otevřete jej. Po kliknutí na "Instalovat nyní" se doplněk nainstaluje. Poté poštovní program restartujte.
Nástroj je nyní automaticky aktivní na pozadí. Žádnou doručenou zprávu nezmění, avšak předmět zprávy zkoriguje pouze v případě, že zprávu předáváte dále nebo na ni odpovídáte. Mnoho typických zkratek odfiltruje nástroj už ve standardním nastavení. Přesto je smysluplné konfiguraci ještě optimalizovat pro vlastní situace. Za tím účelem otevřete "Nástroje | Správce doplňků" a označte "Clean Subject" v seznamu rozšíření. Dále klikněte na "Možnosti". Na kartě "General" uvidíte všechny dosud definované filtry pro předpony v předmětu zpráv. Podívejte se nyní u svých e-mailů, jak vypadá například označení pro spamové zprávy, abyste je mohli při zodpovídání špatně označených zpráv nechat rovněž automaticky odstranit. Firma Kaspersky zde do předmětu například doplňuje text "[!! SPAM]". V tomto případě klikněte na "Add another prefix" a v přídavném vstupním poli zadejte "\[!! spam\]". Nakonec dialog potvrďte tlačítkem "OK" a znovu jej otevřete. V tomto výrazu vždy musíte odstranit hranaté závorky, "velikost" písmen však nehraje roli. Nyní přejděte na kartu "Test". Zadejte do zprávy nějaký předmět nebo jej do vstupního pole zkopírujte. Zkontrolujte, zda je výsledek filtrování správný. Eventuálně budete muset filtry ještě přizpůsobit nebo doplnit. Dialogy zavřete. Napříště už budete komunikovat s vyčištěnými řádky předmětů.

Foto: Seznam filtrů: Nástroj Clean Subject filtruje přebytečné zkratky na základě regulárních výrazů.

18. Thunderbird 3.x

Potlačení falešného virového poplachu u předaných zpráv

Od přestoupení na Thunderbird 3 dostávají adresáti přeposlaných zpráv EML soubor, který virový skener příjemce někdy vyhodnotí jako nebezpečný.
TIP - Problém vzniká, jestliže při přeposílání zpráv připojíte původní zprávu jako přílohu. Thunderbird pak navíc doplní souborovou příponu EML, kterou ovšem mnohé antivirové programy považují za nebezpečnou. V možnostech programu však lze metodu přestavit tak, že k problému už nedojde.
Za tím účelem otevřete v Thunderbirdu "Nástroje | Možnosti" a zvolte kategorii "Vytváření". Na kartě "Obecné " je stanoveno, jak má Thunderbird zprávy přeposílat. Deaktivujte tam volbu "Přidat k názvu souboru příponu". Kromě toho máte možnost v rozevíracím poli "Přeposílat zprávy" změnit nastavení na "Vloženě". Pak se přeposílaná zpráva stane součástí nového textu a nebude zároveň odeslána jako příloha. Také takto by byl zmíněný problém vyřešen. Konfiguraci potvrďte tlačítkem "OK".
Upozornění: Často bývá připojené přeposlání vhodnější. Přílohy původní zprávy zůstanou i tam jako příloha zachovány, takže žádné bezpečnostní riziko nevzniká.

Foto: Falešný poplach: Zde zvolte "Vloženě", aby Thunderbird u odpovědí nepřidával texty jako přílohu.

19. Outlook 2007, 2010

Bleskové převzetí textu z e-mailu do nové zprávy

Při pročítání e-mailu jste narazili na místo v textu, na které byste chtěli obratem odpovědět nebo je poslat přátelům a známým. Přitom však nechcete zodpovědět nebo přeposlat celou zprávu, nýbrž jen citovat zajímavou pasáž.
TIP - Zajistěte, aby otevřené okno zprávy nepokrývalo celý monitor a v pozadí byla po levé straně e-mailového programu vidět navigační lišta.
Nyní označte textovou pasáž, kterou chcete v nové zprávě přeposlat nebo okomentovat. Potom na označení klikněte a levé tlačítko myši držte stisknuté, dokud nepřesunete kurzor na složku "Doručená pošta" v navigační oblasti. Jakmile tlačítko uvolníte, Outlook automaticky vytvoří nový e-mail a vloží do něj dříve označený text. Teď už musíte jen přidat pár vysvětlujících řádků, doplnit adresu příjemce a předmět a kliknout na "Odeslat".
Upozornění: Outlook vkládá označenou pasáž bez patrných označení citátu. Proto byste pro lepší srozumitelnost měli vhodné znaky dopsat sami nebo citaci barevně zvýraznit.

Foto: Rychlá pošta: Označený text přetáhněte do složky Doručená pošta, čímž v ní vytvoříte novou zprávu právě s tímto obsahem.

20. Firefox 3.x

Zabránění pádům při stahování souborů

Občas se stává, že browser při kliknutí na stahovací odkaz havaruje. Nemá v tom prsty nějaký virus?
TIP - Opakované nebo sporadické pády browseru při stahování mohou mít různé příčiny. Jednou z nich může být poškozená historie stahování. Pokud se problém vyskytuje jenom u PDF souborů, může naproti tomu být na vině modifikovaná a příliš dlouhá identifikace browseru. Kromě toho se Firefox někdy může "zakousnout", jestliže se antivirové programy pokoušejí kontrolovat běžící stahování.
Opravu zahajte vymazáním historie stahování. Ve Windows XP zadejte do Windows Exploreru %AppData%\Mozilla\ Firefox\Profiles\ a poté přejděte do složky vytvořené z náhodných znaků.
Ve Windows Vista a 7 přímo přejděte do složky C:\Users\[Uživatelské jméno]\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ default\
Tak se dostanete k profilové složce, která je teď otevřena v Průzkumníku. Nyní browser zavřete. V zobrazené profilové složce vymažte soubor "downloads.sqlite". Po příštím spuštění Firefoxu by měl být problém odstraněn.
Pokud dochází k pádům speciálně při stahování PDF souborů, zkontrolujte délku identifikace browseru a zkorigujte ji v rozšířené konfiguraci. Zapište tedy do adresního řádku nejprve "about:config" a stiskněte [Enter]. Varovnou zprávu potvrďte kliknutím na "Budu opatrný, slibuji". Do pole "Filtr" vložte pojem "general.useragent ", čímž zobrazení omezíte. Pokud celková délka obnáší více než 128 znaků, může docházet k problémům. Zkontrolujte všechny položky, zda v nich nejsou příliš dlouhé hodnoty. Pro opravu klikněte pravým tlačítkem myši na nastavení seznamu a v místní nabídce zvolte příkaz "Resetovat", abyste opět použili standardní hodnotu browseru, nebo použijte kontextový příkaz "Upravit" a text zkraťte sami.
Problém by také mohla způsobovat spolupráce s antivirovým softwarem. Protože dobrý ochranný program potenciálně nebezpečný soubor před spuštěním tak jako tak kontroluje, můžete se s klidem zříci přídavné kontroly v browseru. Tak odstraníte možné zdroje chyb a zrychlíte funkci. V dialogu rozšířené konfigurace napište do pole "Filtr" pojem "browser.download.manager.scanWhenDone". Potom dvojitě klikněte na zobrazenou položku, aby se její hodnota přepnula na "false".

Foto: Výběr: Používejte filtrovací funkci, kterou rychle vypátráte odpovídající položky a pak je opravíte.


KOMUNIKACE

21. SkyDrive

Složky SkyDrive jako síťové jednotky

Nevyhovuje vám pomalé webové prostředí SkyDrive? Nezoufejte. Existuje způsob, jak si nahrávání ulehčit.
TIP - Pro snadnější práci s daty si můžete libovolnou složku na SkyDrive namapovat jako síťovou jednotku. Ke svému 25GB webovému úložišti pak budete moci přistupovat přímo z Průzkumníka Windows nebo jiného souborového manažeru.
Chcete-li si tuto vymoženost zařídit, otevřete stránku http://skydrivesimpleviewer.codeplex.com/releases/view/39728 a klikněte na SkyDriveSimpleViewer-1.0.zip. Pro stažení archivu potvrďte licenční ujednání kliknutím na tlačítko "I Agree". Stažený archiv poté rozbalte a spusťte "SkyDriveSimpleViewer.exe".
Do okna zadejte přihlašovací údaje ke svému Windows Live účtu a pokračujte kliknutím na "Login to my SkyDrive". Po přihlášení se zobrazí výpis složek ze SkyDrive. Kliknutím vyberte tu, kterou chcete připojit. V pravé části okna se zobrazí její adresa. Tahem myší tuto adresu označte a klávesovou kombinací [Ctrl]+[C] zkopírujte do schránky.
Pod XP pak otevřete "Start | Tento počítač | Nástroje | Připojit síťovou jednotku" nebo pod Windows Vista a 7 "Start | Počítač | Připojit síťovou jednotku". V dialogu vyberte dle libosti písmeno nové síťové jednotky a do pole "Složka" vložte stiskem [Ctrl]+[V] adresu složky ze schránky.
Volbu "Znovu připojit při přihlášení" ponechte aktivní a klikněte na "Dokončit". Nakonec se zobrazí přihlašovací dialog. Zadejte své Windows Live ID a potvrďte kliknutím na "OK". Po připojení můžete s příslušnou složkou na SkyDrive pracovat jako s běžnou jednotkou.
Upozornění: Aby nástroj SkyDrive Simple Viewer fungoval, musí být v počítači předem nainstalováno rozhraní .NET Framework 3.5. Odrazovým místem ke stažení tohoto rozhraní je web www.microsoft.com/cs/cz/default.aspx. Tam vyhledejte pojem ".NET Framework verze 3.5" a přejděte na první odkaz ve výsledku hledání. Rozhraní si poté stáhněte a nainstalujte do počítače.

Foto: Přímý přístup: Složky SkyDrive můžete po krátkém nastavení připojit jako síťové jednotky.

22. Seesmic Desktop 2

Facebook a Twitter v jednom okně

Oblíbili jste si Facebook i Twitter, ale pro lepší přehlednost byste uvítali, kdyby bylo možné nové statusy i twíty zobrazit vedle sebe v jednom okně.
TIP - Pro zobrazení novinek z Facebooku a Twitteru v jednom okně použijte Seesmic Desktop 2, který najdete na adrese www.seesmic.com. Pro stažení a nainstalování nástroje postupně klikněte na "Desktop | Download | Install".
Po dokončení instalace pokračujte kliknutím na "Start". V nabídce vyberte nejprve Twitter, vyplňte své přihlašovací údaje a potvrďte tlačítkem "Add Account". Pro propojení s Facebokem pokračujte rovnou na "Add Account" a propojení potvrďte v novém okně. Nastavení uložte kliknutím na "Save".
Otevře se hlavní okno programu, kde nakonec z levého menu aktivujte zobrazování podoken přidaných služeb. Jednotlivá podokna lze libovolně přetahovat.
Mezi funkcemi programu samozřejmě nechybí možnost psát vlastní příspěvky. To provedete v horní části programu, kde nejprve vyberte jeden nebo více účtů, kam chcete svůj příspěvek odeslat. Poté do pole zadejte svou zprávu a odešlete kliknutím na "Send" . V případě vkládání dlouhých odkazů lze použít integrované zkracovací služby, které najdete pod nabídkou "Link". Program si stejně tak poradí s nahráváním obrázků – mezi podporované webové úložiště patří TwitPhoto, TwitPic a Yfrog.

Foto: Náhrada webu: Seesmic Desktop 2 průběžně zobrazuje aktuality z Facebooku a Twitteru vedle sebe v jednom okně

23. Windows Live Messenger

Problém při spuštění

Při pokusu o spuštění začal Windows Live Messenger z ničeho nic hlásit, že program nelze spustit a bude ukončen. Nepomohlo ani přeinstalování programu. Co teď?
TIP - Na cílovém počítači se přihlaste s oprávněním správce a pod Windows XP aktivujte "Start | Spustit", zadejte "regedit" a klikněte na "OK". Máte-li na počítači Windows 7 nebo Vistu, zapište "regedit" do hledacího pole nabídky Start a stiskněte [Enter].
V editoru registru přejděte na klíč "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\ MSNMessenger\PerPassportSettings\ [číslo (hash)]". V pravé části okna vyhledejte řetězec "UTL", označte jej, stiskněte klávesu [Del] a ověřovací dotaz potvrďte tlačítkem "Ano". Editor registru zavřete. Od této chvíle spustíte Windows Live Messenger již bez problémů.

24. Skype 4.x

Záznamník hovorů v češtině

Možnost nechat Skype přijmout hovor během vaší nepřítomnosti by byla velice praktická. Skype však funkci záznamníku nabízí pouze platícím uživatelům. Jak to obejít?
TIP - K tomuto účelu si můžete doinstalovat záznamník s názvem Pamela, který je ve verzi Basic zdarma. Pro stažení instalačního souboru přejděte na stránku www.pamela.biz/en/download. Tam ve sloupci "Basic" klikněte na "Download Pamela". Soubor stáhněte a při spuštěném Skypu nainstalujte. Po spuštění záznamníku se zobrazí hlášení Skypu, ve kterém klikněte na "Povolit přístup ". V případě, že pak příchozí hovor do 10 sekund nepřijmete, zaznamená hovor záznamník. Jednotlivé záznamy si poté můžete přehrát v nabídce "Hlasové zprávy".
VLASTNÍ VZKAZY: Chcete-li nahradit přednastavenou anglickou uvítací nahrávku záznamníku vlastním vzkazem, přepněte v okně Pamely do "Nástroje | Nastavení" a v novém okně pokračujte na "Hlasová schránka | Nahrát uvítání". Pro započetí nahrávání klikněte na červené tlačítko "REC", zvolte jméno zvukového souboru a potvrďte "Uložit". Poté namluvte svůj vzkaz a nahrávání ukončete tlačítkem se symbolem "STOP". Hlášení o nové uvítací zprávě potvrďte "OK". Napříště se již volajícím přehraje váš vzkaz. Přepnutím do nabídky "Hlasová schránka | Doplňkové" můžete dále nastavit vlastní znění zprávy informující volajícího o možnosti zanechání vzkazu a jeho úspěšném přijetí.
Pamela také dokáže odpovídat na příchozí zprávu v chatu. Pro detailnější nastavení této funkce a nastavení automatické odpovědi přejděte v menu do "Odpovídání na chat"
DALŠÍ NASTAVENÍ: Ve verzi Basic je maximální délka omezena na 15 minut. V nabídce "Hlasová schránka | Obecné" lze tuto délku případně zkrátit.
V případě, že vám nevyhovuje ukládání záznamu do formátu MP3, přejděte v nastavení do menu "Rozšířené | Zvuk". Tam lze změnit formát pro ukládání záznamů na WMA, OGG a WAV.

25. Outlook 2003, 2007

Propojení Outlooku s Facebookem

Nový Outlook 2010 nabízí propojení kontaktů v adresáři se seznamem přátel z Facebooku, LinkedIn a MySpace. Tuto funkcionalitu byste ocenili i ve starších verzích Outlooku.
TIP - Pokud používáte Outlook verze 2003 nebo 2007, lze propojení s těmito komunitními servery snadno zařídit. Stačí si pouze doinstalovat nástroje přímo od Microsoftu.
Nejprve je potřeba stáhnout Outlook Social Connector z adresy www.slunecnice.cz/sw/outlook-social-connector. Po nainstalování spusťte Outlook a otevřete "Nástroje | Social Network Account Settings". V novém okně klikněte na "View Social Network providers…". Otevře se webová stránka, ve které klikněte na ikonu Facebooku a ze stránky si stáhněte a poté nainstalujte další doplněk Outlook Social Connector Provider for Facebook.
Změna se v Outlooku projeví až po jeho ukončení a znovuspuštění. Spolu s hlavním oknem Outlooku se zobrazí okno doplňku. V něm pomocí zatržítka aktivujte "Facebook ", vyplňte přihlašovací údaje ke svému účtu a potvrďte tlačítkem "Connect" a "Finish ". Hlášení o úspěšném propojení zavřete kliknutím na "Close".
Od této chvíle najdete u každého svého kontaktu v adresáři výpis posledních aktivit vašich přátel a jejich profilovou fotografii. Přepnutím na "Mail" zobrazíte poslední emailové konverzace. Zobrazit lze také společné schůzky a výpis přílohy přijaté od této osoby. Přímo z prostředí Outlooku můžete také rozšiřovat řadu svých přátel – slouží k tomu tlačítko "Add", které najdete pod místem pro profilovou fotografii kontaktu.

Foto: Propojení s přáteli: Nový Outlook 2010 obsahuje Social Connector již ve svém základu, do starších verzí jej lze doinstalovat.

26. SMS brána DreamCom

Pohodlné odesílání textových zpráv z webu

Protože se vám SMS zprávy zdají i za korunu předražené a náhodou často vysedáváte u internetu, zvykli jste si využívat bezplatné SMS brány. Postrádáte však praktické funkce, jako je adresář a historie odeslaných zpráv.
TIP - Většina internetových SMS bran žádné uživatelské nastavení nenabízí. Výjimku tvoří brána na adrese sms.nastym.cz, která se od ostatních liší pestrou nabídkou praktických funkcí. Mezi ty nejzajímavější patří webový adresář s možností třídění kontaktů do skupin a historie odeslaných zpráv. Podmínkou využívání těchto funkcí je pouze bezplatná registrace – tu provedete na uvedené stránce kliknutím na "Vytvořit nový účet". Zde vyplňte všechny potřebné údaje a potvrďte tlačítkem "Uložit změny". Po úspěšné registraci zadejte na stránce vámi zvolené přístupové údaje a zvolte "Přihlásit".
Po přihlášení začněte plněním adresáře – za tím účelem otevřete v pravém menu "Adresář kontaktů". Pro přehlednější práci s kontakty a hromadné rozesílání zpráv (dostupné pouze přes placenou SMS bránu) je lze s výhodou třídit do skupin, které vytvoříte kliknutím na tlačítko "Nová skupina". Zde zadejte jméno skupiny a potvrďte "Uložit změny". Jednotlivé kontakty přidáte do adresáře kliknutím na "Nový kontakt". Na stránce zadejte jméno, telefonní číslo kontaktu, pomocí zatržítka jej přiřaďte do skupiny a nastavte výchozí SMS bránu. Vše opět potvrďte kliknutím na "Uložit změny". Stejný postup zopakujte podle potřeby u dalších kontaktů. Namísto pracného vypisování čísla tak příště budete moci vybrat příjemce z adresáře jediným kliknutím.
Pro vytvoření nové zprávy přejděte na "Poslat SMS". Na stránce vyberte příjemce a zadejte text zprávy. Pro zprávy odesílané do sítě O2 je k dispozici 60 znaků (zbytek je vyhrazen pro reklamu), do sítě T-Mobile obvyklých 160 znaků a do sítě Vodafone až 760 znaků (při maximální délce bude text rozdělen na pět SMS). Ověřovací kód se vyplní automaticky. Nakonec klikněte na "Odeslat". Výpis odeslaných zpráv zobrazíte kliknutím na "Historie SMS".

Foto: SMS brána DreamCom: Zasílejte textové zprávy do všech sítí zdarma a pohodlně z webového prohlížeče.


DIGITÁLNÍ FOTO

27. Profesionální tip

Odstranění rušivých objektů

Dlouhé nohy bývají často atraktivní a přitažlivé, ne však v případě, kdy visí dolů z palmy na pláži na "Bacardi Islandu". I tak máte ale šanci přivézt si z dovolené dokonalý snímek, který vypadá jako pohlednice.
PROBLÉM
Fotíte-li nějakou známou a oblíbenou destinaci, jako je třeba pláž, je velká pravděpodobnost, že tam bude hodně lidí a do snímku se vám někdo připlete. Problém je o to nepříjemnější, když jste například u tak oblíbené památky, jako je Eiffelova věž. Pak na fotce nepřekáží jen jedna, ale tisíce náhodných postav, auta nepočítaje. To působí na obrázku většinou rušivě.
FOTOGRAFUJTE JINAK
Existuje několik způsobů, jak z fotografie odstranit nechtěné pohybující se osoby a vozidla. Nejjednodušší způsob se nazývá dlouhá doba expozice.
Pokud fotografujete za dne, budete potřebovat šedý nebo neutrální filtr. Filtr pohlcuje definované množství světla, což umožní delší expozici. Bez filtru by byla fotografie samozřejmě přeexponovaná. Touto technologií se vám podaří ze snímku dostat pohybující se objekty – pozadí (budovy a podobně) samozřejmě na snímku zůstanou.
OPTIMALIZACE NA POČÍTAČI
Další možností, jak se zbavit otravných objektů na fotografii, je pořídit několik snímků stejného objektu (jako například budovy) ze stejného místa a s určitým časovým odstupem. Pomocí některého grafického programu potom z těchto snímků vytvoříte jeden. Šikovný je například program Photoshop Elements 8, který umí zpracovat až deset snímků a odstranění objektů výrazně usnadní a automatizuje. Použijte pro to funkci, která se jmenuje "Photomerge Scene Cleaner".
Po otevření všech snímků musíte odstranit nežádoucí objekty pomocí překrytí snímků a selektivního maskování. Jeden snímek, ten nejlepší, vyberete jako hlavní – základní. Na ostatních snímcích pak označíte místa (pomocí nástroje "retušovací štětec"), která chcete vymazat, popřípadě přidat do základního snímku. Jeden snímek vám pochopitelně k takovéto operaci stačit nebude, v některých případech ale budou dostatečné třeba jen dva snímky, ze kterých pak poskládáte jeden, na kterém nebudou nežádoucí objekty. Záleží samozřejmě na tom, na kterých místech se nežádoucí objekty vyskytují. Až budete se skládáním hotovi, klikněte na tlačítko "Finish".

28. Fotografování

Použití stativu pro fotografování z nízké perspektivy

Změna perspektivy může při fotografování zcela ovlivnit dojem z fotografie, a z nezajímavého objektu se najednou stane objekt zajímavý. To je také důvod, proč byste měli při fotografování svou amatérskou digitální zrcadlovkou častěji používat tzv. žabí perspektivu, tedy pohled na objekt zdola. Váš stativ však často neumožňuje posadit aparát dostatečně nízko.
TIP - Kromě stativu můžete k fotografování z žabí perspektivy použít i jednoduché nástroje, jako například plátěný pytlík naplněný fazolemi. Fotoaparát pak na něj můžete položit a máte dostatek možností, jak ho nasměrovat tam, kam potřebujete. Mnohem profesionálnějším řešením je samozřejmě speciální stativ – ten se vám však nevejde do kapsy kalhot.
Dobrým kompromisem je stativ Cullmann Nanomax 250, který stojí asi 1 100 Kč a váží zhruba kilogram. Nohy tohoto stativu je možné nastavit do dvou různých úhlů: jedna poloha je vhodná pro běžné použití, druhá umožňuje stabilizovat fotoaparát v pozici blízko země. To dovoluje pořizovat fotografie z hlubokého úhlu. Pro pořizování makrofotografií můžete navíc stativ nastavit tak, že hlavní tyč otočíte, a držák fotoaparátu se tak dostane dolů. Takováto flexibilita je v této cenové kategorii stativů vzácná. Stativová hlava udrží fotoaparát do hmotnosti až tři kilogramy – to je dostatečná rezerva pro amatérské digitální zrcadlovky vybavené běžnými objektivy. Hlava má upínací destičku, takže z ní fotoaparát snadno a rychle dostanete.
Vzhledem k tomu, že stativ Nanomax 250 přece jen není tak stabilní jako profesionální stativy, měli byste, pokud je to možné, pořizovat snímky po nastavení na subjekt pomocí samospouště nebo pomocí dálkového ovladače. Vyhnete se tak zbytečným otřesům vznikajícím při stisku spouště. Získáte velmi ostré fotografie, zvláště v případě, kdy použijete i funkci předsklopení zrcátka (mirror lock-up). V tom případě se totiž tělo aparátu neotřese ani v důsledku vibrací, které způsobuje překlopení zrcátka.

Foto: Nohy od sebe: Stativ Cullmann je vhodný pro fotografování z žabí perspektivy, protože jeho nohy je možné nastavit dostatečně daleko od sebe.

29. Třídění fotografií

Rozpoznávání obličejů v programu Picasa 3

Freewarový program Picasa je šikovným nástrojem pro třídění a základní úpravu digitálních fotografií. Pomůže vám s tvorbou alb, s hromadnými úpravami, s tvorbou online alb a umí také na fotografiích hledat obličeje a přiřazovat k nim jména.
TIP - Program Picasa (poslední verze má označení 3.6) slouží pro správu fotografií v elektronické podobě a je nabízen zdarma. Samozřejmostí programů pro správu fotek je možnost přiřadit k nim klíčová slova, aby pak bylo možné fotografie snadno vyhledat. Popsat všechny snímky je ale časově značně náročné a příliš kreativní práce to není. I s tím vám však může Picasa pomoct. Program sice nepozná, jaký motiv fotografie má, ale dost dobře je schopen poznat, kdo se na snímku nachází.
Program prochází snímky a hledá, zda je na nich někde obličej – nepracuje sice dokonale, ale úspěšnost je poměrně velká. Často najde obličej i tam, kde byste ho nečekali – na vyfotografovaných sochách, plakátech, v odraze výkladní skříně a podobně. Programu nečiní problémy ani rozpoznávání obličejů mírně rozmazaných nebo vyfocených z profilu. Během procházení fotek program automaticky třídí nalezené obličeje do skupin, aby je bylo možné snadno pojmenovat.
K rozpoznanému obličeji pak můžete přiřadit jméno (osobu pojmenujete). Program už pak dál hledá sám a snaží se k rozpoznaným obličejům přiřadit i jméno a postupně "poznává" další osoby. Na vás už pak je jen potvrdit, že konkrétní obličej patří skutečně navržené osobě. Program je poměrně úspěšný – odhadem tak v 80 % případů.
Osoby, které program nepozná, jsou zařazeny do virtuální složky "Osoby - Bez názvu". Zde máte možnost vybrat osobu, kterou znáte, a pojmenovat ji, případně kliknutím na tlačítko "X" zvolíte, že má program osobu ignorovat.
Program vám tedy značně usnadní práci a máte přehled o tom, kdo je na fotografii zachycen. Pak už není problém s "osobami" dál pracovat. Užitečné například je, že vám program na jedno kliknutí na konkrétní osobu zobrazí všechny snímky, na kterých se osoba vyskytuje. Ty si pak můžete prohlédnout, exportovat je na pevný disk, vystavit na web, popřípadě s nimi můžete provést další podporované funkce. Do webových alb Picasa pak můžete nahrát tzv. jmenovky. Nahrané jmenovky se poté budou zobrazovat u nahraných fotek synchronizovaných s webem. Už teď je tedy funkce rozpoznávání obličejů použitelná a užitečná. Uvidíme, zda se podaří v dalších verzích tuto funkci ještě zdokonalit.

Foto: Picasa 3: Program umí sám na fotografiích rozpoznat obličeje a přiřazuje k nim jméno. Snadno pak vyberete jen snímky, na kterých je konkrétní osoba.

30. Digitální fotografie

Výběr optimálního rozlišení pro váš fotoaparát

Nejnovější digitální fotoaparáty nabízí často rozlišení větší než deset megapixelů. Čím větší je však rozlišení, tím větší je samozřejmě i velikost výsledného souboru. Na paměťovou kartu se jich pak nevejde tolik, hůře se s nimi manipuluje a často máte pocit, že výsledkem volby většího rozlišení