Z testlabu – Chip top 10
Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL
Říjnové číslo je plné hardwarových novinek. V Berlíně se totiž konala výstava spotřební elektroniky IFA a zajímavých produktů zde bylo skutečně hodně. Vše se točilo především kolem 3D zobrazení, ale i okolo HD a nových tabletů. Zdá se, že iPad bude mít konečně pořádnou konkurenci. Zajímavé ale je, že nové tablety sází především na operační systém Android. Je vidět, že Windows jsou na tyto malé stroje moc. Hardwarová výbava konkurenčních tabletů je samozřejmě mnohem lepší než u iPadu. Uvidíme, zda Apple ignorováním USB portu a čteček karet na hardwarové straně a Flashe na straně softwarové přece jen nepřestřelil. Nakonec o odvrácené straně nakousnutého jablka se můžete dočíst v zajímavém článku na straně 82.
Apple sice USB port u iPadu ignoruje, především výrobci pevných disků jsou však nadšeni z jeho nové verze 3.0, která je mnohem rychlejší. Přibývá naštěstí i podpory ze strany výrobců základní desek. Pokud ještě na základní desce počítače nebo na notebooku USB 3.0 nemáte, můžete si pořídit rozšiřující kartu. Podrobnosti najdete na straně 50. Po přechodu na novou verzi je úspora času například při zálohování hodně znát. V případě externího 3,5" disku s rozhraním USB 3.0 se dostanete až na rychlost okolo 100 MB/s, a to už je ve srovnání s USB 2.0, které nabízí maximálně 33 MB/s, pořádný "fofr". Na straně 72 se ještě dočtete, co vám přinese přechod na moderní disky typu SSD.
Z hardwarových článků určitě stojí za pozornost test termosublimačních tiskáren. Přestože nabízí velmi dobrou možnost, jak vytisknout digitální fotografie ve skvělé kvalitě a za přijatelnou cenu, jsou neprávem poněkud opomíjeny. Cena je přitom jasně daná a nemusíte se bát, že inkoustové kartridže vypotřebujete příliš brzy. Vyzkoušeli jsme i odolnost vůči vodě, a i v tomto ohledu si termosublimační tisk vede velmi dobře. V prodeji ale kupodivu těchto tiskáren moc nenajdete. Možná jsou považovány za něco technologicky zastaralého, a to je škoda.
Příště na vás čekají hardwarové novinky z výstavy Photo 2010. Dalším tématem, kterému se budeme věnovat, jsou multimediální disky. Zvládnou přehrát různé videoi audioformáty, které jsou ve světě počítačů oblíbené, a zprostředkují je spotřební elektronice, jako jsou televizory nebo projektory. Pro ty, kteří se chystají trochu oživit svůj starý počítač, uveřejníme test základních desek různých platforem. Ten správný procesor si můžete vybrat v našem přehledu procesorů a grafických karet. Náročnější si mohou vybrat výkonné kousky, které lze navíc ještě přetaktovat.
Otázku, jaké novinky v oblasti procesorů se v nejbližší době chystají, vám také budeme moct zodpovědět. Společnost Intel totiž chystá pravidelné setkání vývojářů nazvané Intel Developer Forum, kde o novinky a trendy nikdy není nouze.
Základní desky s P55
Základní desky s paticí 1156 a čipovou sadou P55 se prodávají za cenu cca od 2 500 Kč do 8 000 Kč a liší se hlavně výbavou a ergonomií. Testy, které u nás musely desky podstoupit, ukázaly, že z výkonnostního hlediska je rozdíl mezi "nejrychlejší" a "nejpomalejší" deskou v testu menší než pět procent, tedy téměř na úrovni statistické chyby
DVD vypalovačky
Moderní DVD vypalovačky ("přepalovačky") používají rozhraní SATA, ale v nabídce jsou stále i modely s rozhraním IDE/ATAPI. Rychlost zápisu na DVD média je maximálně 24násobná. Ceny začínají na 500 Kč vč. DPH.
Inkoustové tiskárny
Barevné inkoustové tiskárny jsou levnější než laserové. V poslední době naštěstí poklesly i jejich provozní náklady, které jsou často s těmi laserovými srovnatelné. Řadu z nich také snadno připojíte do počítačové sítě a to i bezdrátově.
Černobílé laserové tiskárny
Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.
Digitální fotoaparáty
Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete patnáct nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem a kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.
SSD disky
Jsou bezhlučné, odolné vůči nárazu, úsporné a prý "až tisíckrát rychlejší" než klasické pevné disky. Porovnali jsme patnáct SSD (Solid State Disks) disků, a už tedy víme, které disky činnost vašeho počítače urychlí, a které naopak v testu propadly.
LCD monitory – 24"
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Levnejší monitory mají sice jen panel typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí.
LCD monitory – 26–28"
Zvažujete–li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD monitorů s úhlopříčkou 26 až 30 palců. Pracujete–li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.
Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.