Přejít k hlavnímu obsahu

Rychlá data pro každé PC

Rychlá data pro každé PC

Komponentou, která nejvíce zpomaluje činnost PC, je pevný disk. To by se mělo v budoucnu změnit díky flashovým diskům typu SSD. Zatím však mají tyto disky nízkou kapacitu a jsou drahé. Ukážeme vám, jak toto dilema vyřešit.
CHRISTOPH SCHMIDT

Nikdy v minulosti nebyly domácí počítače tak výkonné jako dnes. Moderní grafické karty poskytují výkon srovnatelný se superpočítači z devadesátých let. Přesto ale často dlouho čekáme, až počítač nabootuje operační systém a zavede všechny programy, které se po startu OS načítají do operační paměti, a nezbývá nám nic jiného než smutně a znuděně sledovat otáčející se kolečko či přesýpací hodiny. V tu chvíli nás může uklidňovat pouze vědomí, že nejsme jediní, kdo čeká. Stejně jako my čeká i procesor a operační paměť, až pevný disk přesune čtecí a zápisové hlavičky do správné pozice nad magnetickou plotnou, najde správný sektor, ve kterém se nachází požadovaná data, přečte je a pošle skrze elektroniku disku přes SATA rozhraní do obvodů základní desky počítače. Výkon výpočetních i grafických procesorů se zvyšuje tak, že dnes zvládnou simultánně zpracovávat několik vláken výpočtů, data pro zpracování jim však musí zajistit stále ten starý dobrý (a pomalý) pevný disk. Klasické magnetické pevné disky zpomalují chod počítače a nejvíce je to právě znát v případech, kdy se jedná o simultánní přístup k datům. Řešení tohoto problému je známé, dodnes ale ne všeobecně rozšířené – jmenuje se SSD disk.
Zrychlení počítače osazeného SSD diskem si všimnete na první pohled. Start operačního systému se dvojnásobně zrychlí, aplikace se budou otevírat v ten moment, kdy na ně kliknete myší, a ani nepoznáte, že zatímco pracujete, antivirový systém provádí kontrolu celého SSD disku. Příjemným bonusem je ztišení celého systému, a to nejen díky tomu, že SSD disk nevydává žádné zvuky, ale i proto, že SSD disk se při činnosti zdaleka tolik nezahřívá, takže nezvyšuje vnitřní teplotu počítače a ventilátory nemusí běžet tak rychle jako v případě pevného disku. Přístup k magnetickému datovému disku není tak častý jako k disku systémovému.
Vysoká cena použitelných SSD disků byla dlouho limitujícím faktorem jejich nákupu, situace se ale naštěstí v poslední době lepší a na trhu se objevují zajímavá zařízení s dostupnou cenou a vysokou rychlostí. Průběžně testujeme nové SSD disky tak, jak k nám doráží do laboratoře, a z výsledků sestavujeme naše srovnávací žebříčky Top 10. Z nich jsme také vybrali tři zajímavé disky, které se nedávno objevily na trhu a díky nimž můžete za rozumný peníz zrychlit jak stolní, tak přenosný počítač.
Prvním z nich je 40GB SSD disk Intel X25-V, který se v době uzávěrky prodával těsně pod třítisícovou hranicí. Tento disk doporučujeme hlavně jako systémový pro stolní počítače, a to v kombinaci s klasickým 3,5" magnetickým diskem, který bude sloužit pro úschovu dat. Opravdu hodně zajímavý je hybridní notebookový 2,5" disk Seagate Momentus XT, který se napohled tváří jako magnetický disk, ale jehož elektronika obsahuje i SSD flashové buňky pro uložení systému a nejčastěji používaných aplikací. Jeho hlavní výhodou je kombinace SSD rychlosti s 500GB úložným prostorem pro data, filmy atd. Je to hodně šikovný disk pro použití v noteboocích.
Crucial C300 od společnosti Lexar je tak rychlý, že mu dnes ještě nejběžněji používaná sběrnice SATA II nestačí a k ideálnímu provozu potřebuje desku s novější sběrnicí SATA III o teoretické propustnosti 6 Gb/s. Kromě extrémní rychlosti má i vysokou kapacitu, a tuto kombinaci samozřejmě provází i exkluzivní cena. V ČR se v době uzávěrky tento disk zatím oficiálně neprodával, ale jeho doporučená cena se pohybuje okolo 600 eur, takže počítáme s cenou okolo 18 až 20 tisíc korun.

Dobrý SSD disk zrychlí chod PC

Pokud si přejete snadno a relativně levně zrychlit chod stolního PC, doporučujeme za tím účelem 40GB SSD disk Intel X25-V. Během testu jsme porovnali rychlost, jakou PC načítalo operační systém. S referenčním úsporným magnetickým diskem Samsung trvalo načtení Windows 7 cca 83 sekund. Systémový oddíl jsme zklonovali na SSD Intel X25-V, který na stejném počítači načetl systém za 47 sekund. Při použití SSD disku navíc došlo k naprosto jasně viditelnému zrychlení běhu aplikací a antivirové kontroly počítače a k simultánnímu kopírování velkých souborů. Ideálním řešením je nainstalovat SSD disk jako systémový a ponechat stávající magnetický disk s velkou kapacitou v USB rámečku. Všechna stará data tak budete mít k dispozici a můžete je snadno zkopírovat do knihoven Windows 7.
Nastavení knihoven provedete tak, že v Průzkumníku kliknete na složku "Obrázky". Zde klikněte na odkaz "Zahrnuje: 2 umístění" a poté na tlačítko Přidat. Vyberte adresář s obrázky, který se nachází na starém pevném disku. Tento postup se hodí i proto, že rychlost SSD disku se snižuje v případě, že je disk téměř plný.
Pokud má váš starý systémový oddíl méně než 40 GB, můžete jej zkopírovat na nový SSD disk pomocí programu pro klonování oddílů. Na našem DVD najdete utilitu Drive-Image XML, která pomocí technologie Windows "Shadow Copy" (Stínová kopie) dokáže vytvořit zálohu běžícího systémového oddílu. K tomu, aby vytvořená kopie byla pod Windows 7 bootovatelná, je však třeba provést ještě drobné úpravy. Na DVD s Windows 7 vyberte možnost "Opravit tento počítač" a spusťte "opravu startu systému". Ve většině případů proběhne "oprava" vytvořeného stínového oddílu (nyní zkopírovaného na SSD disk) bez problémů a po jejím dokončení bude systém bootovatelný.
Nejslabějším místem nejmenšího SSD disku od Intelu je jeho pomalá rychlost zápisu, která dosahuje úrovně 40,1 MB/s, což je přibližně poloviční rychlost, než jaké dosahuje hybridní disk Seagate Momentus XT (79,1 MB/s). V případě, že však tento disk využijete pouze pro uložení systému a základních programů, nebude vás nízká rychlost zápisu nikterak omezovat. Běžící operační systém sice rovněž zapisuje při chodu na disk, ale nejedná se o velké datové bloky a hendikep pomalejší přenosové rychlosti bohatě vynahradí superkrátká přístupová doba SSD disku. Práce s operačním systémem na SSD disku bude tedy jak v měřeném, tak i v reálném provozu o hodně rychlejší než s diskem magnetickým.

Kombinované řešení: Rychlost i prostor

V porovnání se stolními počítači jsou notebooky z hlediska upgradu na SSD disk v nevýhodě. Naprostá většina notebooků totiž obsahuje jen jednu pozici pro pevný disk, takže pokud se rozhodnete upgradovat například 500GB magnetický disk za kapacitně nižší SSD disk, získáte sice výrazný výkonnostní a rychlostní nárůst, ale přijdete o úložný prostor v řádu stovek GB.
Tento problém řeší zatím jediný hybridní notebookový disk Seagate Momentus XT, který kombinuje vysokou kapacitu magnetických ploten s několika GB rychlého flashového úložného prostoru, a to za cenu, která je srovnatelná s nejlevnějšími použitelnými SSD disky o kapacitě do 64 GB. Tento disk nabízí 500 GB magnetického prostoru a 4GB SSD oddíl.
Využití flashových pamětí pro urychlení startu operačního systému je známé již od uvedení Visty a již před třemi lety se hovořilo o tom, že tento systém bude používat hybridní pevné disky. Z tohoto plánu však nakonec sešlo a jediné, co ve Vistě zbylo, byl málo použitelný systém ReadyBoost, který spočíval ve využití USB flash disku.
V případě disku Seagate Momentus XT se však jedná o úplně jinou generaci. Tento pevný disk totiž využívá vnitřní logiku, jež sama rozhoduje o tom, která data mají být uložena v SSD části a která budou směrována na magnetickou plotnu. Hybridní disk má stejné fyzické rozměry jako běžné 2,5" pevné disky a používá stejné SATA rozhraní, takže výměnu disku zvládne jakýkoliv poučenější uživatel. To platí v případě, že notebook disponuje na spodní straně dvířky zpřístupňujícími pozici pro disk. Pokud je přístup k disku řešen tak, že je třeba odmontovat klávesnici a několik dalších dílů, doporučujeme výměnu svěřit zkušenějším kolegům nebo rovnou servisu, jelikož v tomto případě také dochází k porušení záručních plomb notebooku.
RADA: Při výměně doporučujeme uložit starý pevný disk do USB krabičky, která umožní jeho snadné a rychlé připojení k novému systému. Díky externímu USB boxu budete moci kdykoliv snadno přistupovat k datům, která zůstala na starém disku.
V naší testovací laboratoři jsme instalovali hybridní Seagate do notebooku Fujitsu, jehož bootovací proceduru přerušovalo několik možností výběru z různých menu. S původním pevným diskem nastartoval notebook za 105 sekund a s diskem Seagate Momentus XT cca za 60 sekund, do této doby však musíme započítat několik nutných restartů.
Restartování systému při jeho nabíhání je nutné kvůli tomu, že Momentus XT využívá speciální metodu (viz infografika na str. 73), při které disk rozpozná, které segmenty magnetického disku jsou nejčastěji využívány, a nejčastěji používaná data zkopíruje do superrychlé 4GB SSD části. Tento princip funguje nezávisle na použitém operačním systému počítače, takže jej lze využít nejen pod Windows, ale i s Linuxem či Mac OS. 4 GB SSD paměti pro zrychlení systému stačí, jelikož řadič disku neustále zásobuje SSD oddíl těmi nejfrekventovaněji používanými daty.
Hybridní disk nedokáže pracovat tak rychle jako plnohodnotný SSD disk. S SSD diskem Intel X25-V (který stojí přibližně stejně, ale nabízí jen 40 GB úložného prostoru) Fujitsu Lifebook nastartoval systém za 47 sekund, tedy o 13 sekund rychleji. Výsledky benchmarku PCMark 05 neukazují reálný přínos tak přesně, protože tento testovací program čte a zapisuje pokaždé jiná data, i tak je ale výsledek 13 244 bodů o poznání vyšší než u běžných magnetických 2,5" disků, které vykazují výsledky v rozmezí 4 000 až 7 000 bodů. SSD disk Intel X25-V pak v benchmarku PCMark 05 dosahuje 25 607 bodů, což je v porovnání se Seagate Momentus XT dvojnásobná hodnota.
V každodenním provozu snadno poznáte výhodu hybridního disku. Jelikož Windows musí při otevření každého okna načítat různě roztroušené kusy dat programových souborů, DLL knihoven, registrů a ikon, je při provozu důležitá právě přenosová rychlost čtení a rychlost přístupu k datovým sektorům. Sekce "Application Loading" (načítání aplikací), která je součástí benchmarku PCMark 05, testuje rychlost pevného disku simulací spouštění programů. Právě v této části výkonnostního testu je Seagate Momentus XT pětkrát rychlejší než obyčejné magnetické disky, ale stále je 2,5krát pomalejší než Intel X25-V.
Během testu jsme změřili hlučnost disku Seagate Momentus XT, která dosahuje 1,1 sonu. Disky, které využívají pouze SSD technologii, jsou při práci naprosto bezhlučné. V klidovém režimu činí příkon disku Seagate 1,2 W a při provozu jsme naměřili 2,7 W, což je srovnatelné s jinými notebookovými magnetickými disky s rychlostí otáčení 7 200 ot./min.

Rychlé SSD pro nejvýkonnější počítače

Nejrychlejším SSD diskem v našich srovnávacích testech je Crucial C300. Má kapacitu 256 GB a bude se prodávat za ekvivalent cca 600 eur. V testu jsme naměřili průměrnou přenosovou rychlost čtení 343,1 MB/s, přičemž druhý nejrychlejší námi testovaný SSD disk, Corsair Force F120 (120 GB, cca 7 800 Kč), dosahuje průměrné přenosové rychlosti čtení 265,1 MB/s, ale je limitován pomalejším rozhraním SATA II (3 Gb/s). Během testování jsme při použití disku Crucial zjistili, že například hra Crysis se načte za 19 sekund, zatímco při použití běžného pevného disku trvá její načtení 34 sekund. Rozhraním SATA III (6 Gb/s) jsou však vybaveny pouze nejnovější základní desky – například ty, které používají čipovou sadu řady AMD 800 a patici AM3+, zatímco základní desky pro procesory Intel si zatím musí vystačit s přidaným řadičem.
                                                                                                    Slabinou levnějších SSD disků je rychlost zápisu
Crucial vykazuje hlavně díky vysoké přenosové rychlosti i výborné výsledky v prakticky orientovaných benchmarcích. V testu PCMark 05 jsme naměřili skóre 39 160 bodů, přičemž nejlepší SSD disky s paměťovými buňkami typu MLC dosahují díky rychlejší přístupové době ještě o něco lepších výsledků. Například Corsair F120 vykázal 43 961 bodů. V tomto benchmarku stále vítězí špičkové a drahé SSD disky s pamětmi typu SLC. Například oblíbený disk Intel X25-E (32 GB, cca 9 000 Kč) a jeho identický bratr Kingston SSDNow E Series dosáhl výsledku 54 488 bodů.

Extrémní přenosové rychlosti s SSD v RAID

Zkušení uživatelé, kteří nechtějí utrácet horentní sumy za superrychlé SSD disky a nebojí se přístupu "udělej si sám", mohou dosáhnout skvělých výsledků, když spojí výkon několika průměrných SSD disků do RAID pole. V tomto zapojení disky nenaráží na omezení rozhraní SATA II (3 Gb/s). V našem testlabu jsme zapojili čtveřici SSD disků Intel X25-V do RAID-0. Tato kombinace přijde na necelých 12 000 Kč, ale přinese celkovou kapacitu 160 GB a extrémní přenosovou rychlost. Naměřená průměrná přenosová rychlost našeho relativně levného RAID pole se vyšplhala na 552 MB/s, a to na základní desce bez 6Gb řadiče SATA III; tuto rychlost při použití SATA II zajistí paralelní využití čtyř SATA kanálů. Zapojení SSD disků do RAID pole je výhodné i z hlediska přístupových dob. Průměrná přístupová doba čtveřice spřažených levnějších SSD disků činí 0,137 ms, a trojnásobně tak překonává i přístupovou dobu disku Crucial (0,457 ms). I při zapojení do RAID je však znatelná pomalejší přenosová rychlost zápisu disků Intel X25-V, přestože se z rychlosti 40 MB/s (jeden disk) zvýší na 160 MB/s.
Nevýhodou řešení RAID je, že pro uskladnění čtyř SSD disků potřebujete více místa ve skříni, a to musíte navíc počítat s dalším magnetickým diskem na data a optickou mechanikou. Z toho důvodu je asi praktičtější zapojit do RAID dva 80GB SSD disky. I když nebude tato kombinace dosahovat tak extrémních přenosových rychlostí, rozhodně zaznamenáte enormní výkonnostní nárůst systému pokaždé, když zapnete počítač.
AUTOR@CHIP.CZ


DOBRÝ SSD PRO BĚŽNÉ PC
SSD disk Intel X25-V má kapacitu jen 40 GB, takže jej doporučujeme do role systémového disku ve stolním počítači, který bude vybaven druhým magnetickým datovým diskem.

HYBRIDNÍ DISK PRO NOTEBOOKY
Seagate Momentus XT je prvním diskem, který kombinuje magnetické plotny s přídavnou SSD pamětí. Ideální kombinace pro notebooky.

EXTRÉMNÍ SSD PRO HRÁČE
Extrémní rychlost SSD disku Crucial C300 využijí pouze majitelé nejnovějších počítačů s rychlým rozhraním SATA III (6 Gb/s).


Řešení pro notebooky
Hybridní disk Seagate Momentus XT kombinuje rychlost SSD disků s kapacitou magnetických pevných disků.
1 Hybridní disk přenáší data prostřednictvím rozhraní SATA.
2 Soubory jsou uloženy na magnetické plotně a přežijí i v případě, že dojde k poškození paměťových buněk SSD.
3 Během čtení kontroluje řadič, jak často žádá systém o určitý blok dat.
4 Nejčastěji načítané bloky se začnou ukládat na SSD část disku, která má ale bohužel kapacitu jen 4 GB.
5 Od okamžiku zápisu na SSD disk se nejčastější bloky dat načítají z SSD části, a ne z magnetické plotny disku. Na SSD disku jsou neustále uložena nejpoužívanější data.
6 Mometus XT dodává data do systému Windows stejně jako klasický magnetický disk, jen mnohem rychleji.


Upgradujte notebook či desktop za pomoci SSD disku
Dříve než se rozhodnete nahradit starší magnetický disk novým SSD modelem, ujistěte se, že je starší disk připojen pomocí rozhraní SATA. Po výměně můžete starý disk vložit do externího USB boxu a budete mít na něm uložená data stále po ruce.
1. Otevření krytu
Většina notebooků má na spodní straně přístupová dvířka k pevnému disku. Pokud tomu tak není, musíte odmontovat celý spodní kryt nebo klávesnici.
2. Vložení disku do rámečku
Ve většině notebooků je pevný disk uložen do speciálního rámečku. Odmontujte jej ze starého HDD a připevněte k SSD či hybridnímu disku.
3. Připojení disku
Opatrně zasuňte SSD disk na SATA rozhraní uvnitř notebooku. Po připojení zašroubujte přístupová dvířka.


Čtyři SSD disky v poli: Extrémní rychlost
Kombinace čtyř relativně dostupných SSD disků Intel X25-V do pole RAID přináší rychlost, o které se starším diskům může jen zdát. Po zapojení do pole RAID-0 jsme u čtveřice disků Intel X25-V naměřili rekordní průměrnou přenosovou rychlost 552 MB/s, jaké předtím v našem testlabu nedosáhl žádný samostatný pevný disk. Díky zapojení do RAID pole je propustnost paralelně rozložena do několika kanálů a systém není omezen pomalejší rychlostí rozhraní SATA II. Zrychluje se jak přenosová rychlost, tak přístupová doba.

Foto: Každý SSD disk přenáší část souboru
Foto: Řadič skládá jednotlivé kusy zpět dohromady


Foto: Nástroj DriveImage XML umožňuje zkopírovat obraz běžícího systémového oddílu na jiný disk. Podmínkou je, aby oba disky pracovaly se stejným systémem souborů.