Náhradní akumulátor pro notebook
Originální náhradní akumulátor notebooku může stát i víc než 3 000 Kč. Napodobeniny tedy často vyjdou mnohem levněji. Povíme vám, zda se koupě těchto dárců energie vyplatí.
Nejste spokojeni s výdrží akumulátoru vašeho nového notebooku nebo chcete obecně prodloužit dobu běhu svého mobilního počítače? Pořízením výkonnějšího akumulátoru můžete dobu běhu notebooku dokonce více než zdvojnásobit. Mnozí výrobci notebooků nabízejí své akumulátory s různě vysokými kapacitami. Čím vyšší je kapacita akumulátoru, tím prostornější je ale zpravidla jeho pouzdro, neboť zvýšení kapacity výrobce často dosahuje jenom přidáním několika článků.
Nejčastějším důvodem ke koupi nového akumulátoru je však klesající výkon starého modelu. Sotva se notebook dožije i necelého roku, nezřídka zvládá už jen tři čtvrtiny původní doby běhu. Má zákazník nárok na nějakou záruku? Bohužel ne, poněvadž akumulátor je považován za opotřebitelnou součást notebooku a na rozdíl od defektů se pomalý úbytek kapacity nepočítá za závadu. Jenom u některých business notebooků se setkáme s velkorysejším přístupem. Po třech, nejdéle čtyřech letech je akumulátor většinou tak jako tak natolik "vylouhován", že musí být vyměněn.
Koupě náhradního akumulátoru je pak nevyhnutelná. Pořízení nového akumulátoru však není právě nejlevnější záležitost a často vás cena vzhledem k celkové ceně pořízeného notebooku překvapí. Tak drahé to ale být nemusí: vedle drahého originálu od výrobce existuje množství napodobenin z Dálného východu, které poskytují úplně stejný, nebo dokonce ještě vyšší výkon. Problémy s těmito náhradníky se sice nedají vyloučit, v posledních letech se ale kvalita v mnoha případech z Číny pocházejících výrobků silně zlepšila. Pokud ovšem dojde k potížím, výrobce notebooku žádnou záruku neposkytne. Tak například Asus přímo varuje před použitím necertifikovaných akumulátorů a v případě poškození přístroje garanci vylučuje. Které akumulátorové kopie lze přesto s dobrým svědomím doporučit? Nejdůležitější otázky vám zde zodpovíme.
1 Které výhody přinášejí náhradní akumulátory cizích dodavatelů?
Největší předností nepůvodních akumulátorů je samozřejmě finanční úspora oproti originálu. Tyto produkty nezřídka stojí pouhý zlomek ceny odpovídajícího značkového akumulátoru a kvalita přitom nemusí být nutně horší, neboť výrobci náhražek často používají kvalitativně hodnotné články firem Sanyo nebo Panasonic, stejně jako u originálu.
Některé z nepůvodních náhradních akumulátorů vykazují také vyšší kapacitu než originál. Kapacita se udává v miliampérhodinách (mAh). Čím vyšší je tato hodnota, tím déle akumulátor vydrží v provozu. Jestliže například notebook s akumulátorem o kapacitě 3 900 mAh má výdrž dvě hodiny, pak s akumulátorem 7 800 mAh dosáhne v nejlepším případě dvojnásobku – přinejmenším teoreticky, neboť udávané kapacity nemusí u napodobenin bezpodmínečně souhlasit se skutečností. Mnohdy leží kapacita pod inzerovanou hodnotou, často však bývá korektní, nebo dokonce lepší. Ale i když je kapacita náhražky ve skutečnosti nižší, její nepatrná cena toto manko zase vynahradí.
2 Na co si dát pozor při koupi náhradního akumulátoru?
Na internetu existuje spousta nabídek akumulátorů pro notebooky, ne všechny však dodrží, co slibují. Právě v internetových aukčních portálech jako eBay nebo Aukro jsou často nabízeny použité akumulátory, dostupné už od ceny 500 Kč. Přitom se však nezřídka jedná o méněcenné zboží: buď jsou tyto akumulátory defektní už z výroby, nebo vykazují jen omezenou kapacitu. Také se nenechte ošálit domněle novým originálním akumulátorem s označením "repasované". Za tím se skrývají použité modely po generální opravě, které však nedosahují kapacity nového akumulátoru.
Raději vsaďte na novější napodobeniny, které jsou často pozoruhodně dobré a dostupné i za polovinu ceny originálu. Jako třetí možnost se nabízejí náhražkové akumulátory, které jsou vyráběny na zakázku. Ty jsou většinou jen o málo levnější než produkty originálních výrobců, zato však získáváte záruku a servis. Tyto výrobky jsou často opatřeny značkou CE, která dosvědčuje výrobu podle evropských bezpečnostních směrnic. Zhusta se tyto modely od variant originálních výrobců co do výkonnosti a tvaru téměř neliší.
Zvýšená pozornost se doporučuje, pokud se rozhodnete pro vysokovýkonný akumulátor. Tyto modely v mnoha případech vykazují větší rozměry než originály. To pak může v extrémním případě vést dokonce k tomu, že plášť notebooku bude nadzvedáván nebo bude nový akumulátor z pláště vyčnívat.
Vaší pozornosti by při nákupu nemělo uniknout ani samovybíjení akumulátoru. Žádný výrobce vám bohužel neřekne, jak rychle se akumulátor vybíjí nebo jak brzy už přestane dosahovat udané kapacity. Zde vedle použitých článků hraje velkou roli i řídicí elektronika. Každopádně někteří poskytovatelé udávají, které články používají. Hodnotné články pocházejí například od firem Panasonic, Sony nebo Sanyo.
Bohužel na výrobku také nepoznáte, jak dlouho byl skladován. U současných akumulátorů s lithiumiontovou technikou je třeba počítat s tím, že jejich kapacita po dvou až třech letech výrazně klesne – až na polovinu. Při koupi je tedy velice žádoucí vědět, jak je akumulátor momentálně starý – zejména v případech, kdy se jedná o starší model notebooku. Tuto informaci ovšem poskytují jen někteří výrobci. To není právě uživatelsky přívětivé. I u originálních akumulátorů zde zákazník tápe v temnotách.
3 Které dodavatele náhradních akumulátorů lze doporučit?
Zvláště velký výběr akumulátorů nabízí eBay, byť tam jsou k nalezení i méně hodnotné nabídky. Poněvadž aukční "síň" nyní předepisuje platební postup Paypal, je přinejmenším zaručena při koupi určitá jistota, zejména nepatří-li prodávající k důvěryhodným.
Při výběru dodavatele však také dbejte, aby byla uvedena adresa obchodníka, a nespokojte se s pouhým číslem mobilu a emailovou adresou. Pokud se obchodník nachází v zahraničí, mělo by být jasně vyčísleno poštovné. V případě defektního produktu se ovšem rozladění a hněvu většinou nevyhnete. Jistotu máte u obchodníků, kteří mají v ČR pobočku. Nejvíce lze doporučit dodavatele akumulátorů, kteří si kvalitativně vysoce hodnotné napodobeniny nechávají vyrábět na zakázku. Na tyto produkty dostanete vedle práva zrušení smlouvy a zákonné záruky také garanci. Ale pozor: tato garance se vztahuje jen na samotný akumulátor, notebook je z ní vyloučen. Obchodníci jako například www.batteryshop.cz nebo http://shop.battex.cz mají v nabídce pro početné typy notebooků akumulátory nejrůznějších kapacit.
4 Jak nejrychleji přijdu ke svému akumulátoru?
Před nákupem notebookového akumulátoru je především důležité vědět, který model vůbec potřebujete. Bohužel skoro ke každé sérii notebooků patří jiný akumulátor, takže se vyplatí trocha rešeršní námahy. Na webové stránce výrobce vašeho notebooku je zpravidla vedle mobilního počítače uvedeno také vhodné příslušenství. Akumulátory přitom často nesou vlastní označení produktu, které pak můžete vložit do hledacího pole na stránkách eBay nebo obchodníků.
Tak například pro notebook Lenovo SL510 jsou k dispozici tři různé originální akumulátory s rozdílnými označeními a kapacitami. Pokud by tato cesta k cíli nevedla, může pomoci vyhledávání podle názvu notebooku, resp. série. Potom byste měli obdržet nejen nabídku originálního akumulátoru, ale také velký výběr vhodných náhražek. Při výběru ale stále sledujte počty článků, resp. udávanou kapacitu.
5 Defekt akumulátoru – co dělat v případě škody?
Podle toho, kde jste akumulátor koupili, může škodní řízení dopadnout různě. Zejména u dodavatelů ze zahraničí mohou náklady na zpětné odeslání rychle překročit nákupní cenu – eventuální celní poplatky a dovozní daň z obratu v to ani nepočítaje. V normálních případech by však měla být možná rychlá výměna, jestliže akumulátor nefunguje.
Pro obchodníky v ČR i v EU totiž platí zákonné záruční lhůty, takže máte nárok na bezplatnou opravu nebo nový přístroj. Spíše špatnou kartu však máte v ruce, jestliže váš obchodník sídlí například v Hongkongu a na reklamace vůbec nereaguje. Vzdor lákavým cenám je tedy nákupy v zahraničí nutno velmi pečlivě zvážit.
AUTOR@CHIP.CZ
ZDE NAJDETE AKUMULÁTORY PRO NOTEBOOKY
Dodavatel Webová stránka
BATTEX http://shop.battex.cz
DOBREBATERIE.CZ www.dobrebaterie.cz
Akku-shop www.akkushop.de
Amazon www.amazon.com
eBay www.ebay.cz
Dealextreme www.dealextreme.com
Efteria www.battery.cz
NTB CZ www.batteryshop.cz
Alza www.alza.cz
Jak správně pečovat o akumulátor
Akumulátor patří k opotřebovatelným součástem notebooku a během měsíců používání neustále ztrácí kapacitu. Není tedy divu, že téměř všichni výrobci se za dárce energie zaručují na pouhého půl roku. Jen někteří nabízejí u vybraných business přístrojů trochu více. Nákup nového akumulátoru se však dá poněkud pozdržet, pokud jej budete pečlivě ošetřovat a dbát několika zásad. Následující tipy byste si měli vzít k srdci:
* Při napájení ze sítě akumulátor vyjmout: Kdo doma používá notebook napájený ze zásuvky, měl by akumulátor vyjímat. Pokud je totiž v notebooku ponechán, je neustále dobíjen, což jeho životnost silně zkracuje.
* Správné skladování: Dříve než akumulátor vyndáte z notebooku a uložíte, doporučuje se nechat jej asi do poloviny nabít. Svou zásobárnu energie byste navíc měli pravidelně dobíjet. Dobrou radou je připojit přístroj jednou za tři měsíce znovu do zásuvky. Při skladování dbejte na nízké teploty, neboť horko životnost akumulátoru rapidně zkracuje. Můžete jej přechovávat v chladném sklepě, nebo dokonce v ledničce. Ale pozor: teploty pod nulou a vlhkost škodí!
* Správné nabíjení: Zvláště škodlivé je pro akumulátor hluboké vybití. Zastaralá už je dnes poučka, že akumulátor je třeba vždy úplně vybít a znovu nabít, aby rozvinul svou plnou kapacitu. To platilo pouze pro starší modely s technikou Ni-Cd.
* Redukce spotřeby: Kdo ve svém notebooku aktivuje a vhodně nastaví Možnosti napájení, trochu ztmaví displej a vypne nepotřebné spotřebiče, jako je bezdrátová síť WLAN nebo Bluetooth, ten významně sníží počet nabíjecích cyklů a tím i opotřebení akumulátoru.
Foto: Nastavení: kdo vhodně nastaví Možnosti napájení, ten významně sníží počet nabíjecích cyklů a tím i opotřebení akumulátoru.
Foto: Velikost: Akumulátory mají různé velikosti i tvar a akumulátor pro jeden notebook může mít různou kapacitu.