Přejít k hlavnímu obsahu

Vývojové skoky

Vývojové skoky

Vážení čtenáři,

je zajímavé sledovat, jakými skoky se vyvíjí svět IT. Některé dobré myšlenky a nápady sice předhoní vývoj, z nejrůznějších důvodů ale nenajdou v době svého vzniku náležitou odezvu. Objeví se znovu až po nějakém čase, za jiných okolností a vnějších podmínek, s jiným marketingem a jinými argumenty pro své využití. Zdá se, že v oblasti počítačů a digitální techniky platí to, že věci musí "dozrát", snad ještě více než v jiných oborech.
PODÍVEJME SE JEN NA SAMOTNÝ VZNIK PC. Apple sice už v 70. letech minulého století nabízel první osobní počítače, nicméně opravdová PC horečka nastala až po srpnu 1981, kdy přišla společnost IBM s otevřeným standardem postaveným na procesorech Intel x86. Dodnes se odborníci i běžní uživatelé přou o to, zda byl tehdy Apple lepší, a měl tedy po právu tento boj vyhrát. Na svůj správný čas si musel počkat i internet, který sice v podobě Arpanetu existoval už od roku 1969, ale tu správnou šťávu mu patrně dodal až vynález WWW o plných 20 let později.
I V SOUČASNOSTI JSME SVĚDKY NEJRŮZNĚJŠÍCH VÝVOJOVÝCH SKOKŮ A ZAJÍMAVÝCH NÁVRATŮ. Snad nejpřekvapivějším z nich je (konečně) nástup tabletů. Pomineme-li skutečnost, že ve sci-fi filmech se zajímavá zařízení podobná tabletům objevují už více než 40 let, pak se první komerční produkt ve formě přenosného počítače s dotykovým displejem objevil v roce 1989. Žádné pozdější více či méně vydařené typy tabletů však mnoho uživatelů nezaujaly – a to až do letošního roku, kdy se zjevil iPad a poté i spousta jeho následovníků. Analytici věří, že by jejich prodeje mohly překonat zájem o netbooky už do dvou let. Snad jejich úspěch zvedne i zájem o elektronické knihy, které na svou šanci stále ještě čekají.
PODOBNÝ VÝVOJ SE ODEHRÁVÁ I V OBLASTI CLOUD COMPUTINGU. To, co bylo až donedávna pro spoustu firemních i domácích uživatelů nepředstavitelné, tedy pracovat se svými daty on-line kdesi v datových úložištích na internetu, se postupně stává běžnou záležitostí. A všichni naopak zjišťují, jak pohodlné to je a kolik starostí s vlastní infrastrukturou jim díky tomu odpadá. Koneckonců data v datových centrech jsou proti ztrátě (ne však zneužití) jištěna daleko lépe než soubory, které si ukládáme na pevný disk svého PC.
STÁLE SE SAMOZŘEJMĚ OBJEVUJÍ I OPAČNÉ PŘÍPADY, kdy se příliš pokroková myšlenka zatím na trhu nedokáže z čistě technických nebo i marketingových příčin prosadit. I přes dlouhý vývoj se stále nedaří změnit ovládání počítačů; hlas ani gesta zatím u uživatelů nefungují. Osobně si také myslím, že na své zářné chvíle si ještě budou muset počkat zařízení podporující 3D zobrazení, a to i přes obrovské úsilí, které jim velcí výrobci věnují. I televize z internetu má před sebou ještě dlouhou cestu (což mimochodem u nás dokazuje i klesající počet zákazníků O2 IPTV). Uvidíme, co s tím udělá nástup Google TV.

Přeji vám hodně zábavy při dalším objevování novinek IT. Určitě vám k tomu pomůže i zářijový Chip
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz



ZAUJALO NÁS
- GOOGLE WAVE KONČÍ: I internetový gigant se někdy utne. Kontroverzní služba očividně nebyla uživateli "pochopena" a bude při životě udržována už jen do konce roku.
+ 700 000 DOMÉN: Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .CZ, zaevidovalo začátkem srpna doménu s pořadovým číslem 700 000. Průměrný měsíční přírůstek domén .CZ se pohybuje okolo 10 tisíc.
+ WINDOWS 7 NAD VISTOU: Podle společnosti StatCounter počet licencí OS Windows 7 konečně překonal Windows Vista a zařadil se na druhé místo za klesajícím (ale stále nadpolovičním) podílem Windows XP.
- PODLE ČESKÉ PIRÁTSKÉ STRANY připravuje ministerstvo kultury novelu autorského zákona, která by mimo jiné zavedla další omezení pro vysílání internetových rádií.
+ SERVER PALMKNIHY.CZ ZAČNE PRODÁVAT ELEKTRONICKÉ KNIHY. Projekt by měla podporovat i česká nakladatelství Academia, Fragment, Galén a mediální společnost Albatros Media. Kolik budou knihy stát, to se ale dozvíme až na podzim.
- BLACKBERRY NARÁŽÍ S VLASTNÍM ŠIFROVÁNÍM: Saúdská Arábie a další země pohrozily společnosti RIM, výrobci telefonů BlackBerry, že zakážou jejich používání. Důvodem je složité šifrování bezdrátové komunikace, čehož by mohli zneužít teroristé. Dobrá reklama pro BlackBerry.
- ŠÉF SPOLEČNOSTI HEWLETTPACKARD Mark Hurd skončil ve vedení společnosti, údajně kvůli nadstandardnímu obchodnímu vztahu a nadržování majitelce externí agentury, která pro HP zajišťovala marketingové služby. Akcie HP po oznámení spadly téměř o 8 %. O Marka ale bude dobře postaráno. Jeho odstupné činí 40 milionů dolarů.
+ VÍCE VIDEA NA YOUTUBE: Na největší videoserver je nyní možné nahrát video až o délce 15 minut (původní limit byl 10 minut). Nově zde také najdete videa ve formátu 4k, tedy v rozlišení 4 096 × 3 072.