Service Pack pro Windows 7
Konec čekání na Service Pack 1 pro Windows 7. Když jej nepřichystal Microsoft, připravili jsme jej my. A umí toho opravdu hodně.
FABIAN VON KEUDELL, VRATISLAV KLEGA
Kdy konečně bude k dispozici Service Pack 1 pro Windows 7? Jak nám prozradil zdroj z Microsoftu, mělo by tomu být ještě letos. My už ale nechceme čekat ani den. Pokud jste na tom stejně, vyzkoušejte Chip Service Pack pro Windows 7 už nyní. Umí toho více, než kolik nabídne beta verze SP1 od Microsoftu. Ta totiž patrně bude jen balíkem bezpečnostních záplat bez jakýchkoliv nových funkcí. Proto jsme se rozhodli vytvořit vlastní Service Pack, který nejenže uzavře bezpečnostní mezery, ale dodá vašemu systému nové funkce.
Aby byl náš Service Pack dokonalý, procházeli jsme webová fóra a zjišťovali, co uživatelé Windows 7 vlastně chtějí, které funkce jim chybí a jak by měl podle nich dokonalý Service Pack vypadat. Nejenže by měl zabezpečit počítač proti hackerům, ale také by jej měl o 50 % zrychlit a udělat systém hezčí. To všechno náš balík z Chip DVD dokáže.
Bezpečnost: Žádná šance pro hackery
V době přípravy článku měla Windows 7 celkem 53 bezpečnostních mezer. Jak je uzavřít a ochránit počítač před hackery, viry a trojskými koňmi?
BEZPEČNOSTNÍ MEZERY: Pro 48 bezpečnostních mezer jsou k dispozici záplaty, které se automaticky stáhnou přes aktualizační portál Microsoftu. Máte-li zapnuté automatické aktualizace, nemusíte nic řešit.
Upozornění: Aktualizace se stahují automaticky. Nikdy neinstalujte žádný program, který aktualizace nabízí. V naprosté většině se jedná o škodlivý software, který napadne váš počítač. Nejste-li si jisti, zda máte všechny aktualizace nainstalované, otevřete v Internet Exploreru webovou stránku www.update.microsoft.com a všechny aktualizace zkontrolujte odtud.
OCHRANA PŘED VIRY: Po nainstalování všech záplat zůstane neuzavřených pět bezpečnostních mezer. To není problém, pokud máte antivirový program, který se o bezpečnost postará. Do našeho Service Packu tak patří i plná verze bezpečnostního balíku Kaspersky Internet Security 2010. Ten dokáže udržet systém v bezpečí, i když nemá zazáplatované všechny bezpečnostní mezery.
OCHRANA PŘED HACKERY: Než přišla Windows 7 na trh, byla důkladně testována s důrazem na odolnost před hackery. Nakonec se ukázalo, že nejslabším článkem bezpečnosti bývá uživatel, který hackera do systému vpustí. Když je pak systém napadený, je těžké jej zabezpečit. Proto Microsoft vyvinul nástroj SteadyState. Co tento nástroj dělá? Hacker napadne systém, nainstaluje sem trojské koně a malware, a vy se jich budete chtít zbavit. Jak? Pomocí nástroje SteadyState tak, že restartujete počítač. Veškeré provedené změny budou pryč. SteadyState si totiž nejprve vytvoří otisk systému a po restartu počítače se k němu vrátí. Je přitom jedno, co jste mezitím s počítačem dělali, kolik virů jste do něj dostali.
Nevýhodou je, že SteadyState není běžnou součástí Windows 7, a ani SP1 jej nejspíš nebude obsahovat. Najdete jej jen v našem Service Packu. Kromě SteadyState existují i jiné alternativy pro udržení čistého systému, na Chip DVD jsme pro vás připravili Virtual System 2010 od společnosti Returnil. Nabídne komfortnější ovládání a více funkcí.
ŘÍZENÍ UŽIVATELSKÝCH ÚČTŮ: Marketingoví specialisté Microsoftu přišli na zajímavý objev – uživatele otravuje funkce Řízení uživatelských účtů (UAC). Ta chrání důležité části systému, jako jsou registry nebo systémové soubory. Má-li se provést změna v těchto klíčových částech systému, zobrazí se hláška požadující potvrzení uživatele.
NEVÝHODA: Ve Vistě je funkce nastavena tak, že při každé drobnosti otravuje uživatele. Ten pak bez rozmyšlení kliká na
všechno, co se zobrazí. Ve Windows 7 je funkce značně vylepšena, takže se otravná hláška zobrazuje mnohem sporadičtěji. Přesto není řízení účtů dokonalé a ani v SP1 se nedočkáme zlepšení. Proto vám ukážeme, jak tuto vlastnost systému nastavit k naprosté dokonalosti.
Zvolte Start, do vyhledávacího řádku zadejte "uac" a potvrďte klávesou [Enter]. Otevře se okno Nastavení Řízení uživatelských účtů. Nastavte druhou nejnižší úroveň. Nyní se budou objevovat opravdu jen důležitá okna, věnujte jim tedy velkou pozornost.
OPTIMALIZACE FIREWALLU: Firewall ve Windows 7 není tak špatný, jak se někdy tvrdí. Potřebuje ale správně nastavit. Jeho konfigurace má k dokonalosti velmi daleko a nezmění to ani SP1. Pro náš SP jsme připravili aplikaci Windows 7 Firewall Control, pomocí níž je konfigurace firewallu mnohem jednodušší a komfortnější.
Zčásti nastaví nástroj firewall automaticky, zčásti můžete nastavení ovlivňovat ručně. Důležité ale je, že při pokusu o komunikaci s internetem se zobrazí okno, ve kterém můžete nastavit pravidlo – povolit nebo zablokovat aplikaci přístup k internetu. To integrovaný firewall nabídne jen zřídka. Díky tomu máte pod kontrolou veškerou síťovou komunikaci. Komfortní také je, že okamžitě můžete přerušit připojení k síti. V konfiguraci programu přejděte do záložky "Zones" a klikněte na "DisableAll". V tom okamžiku se přeruší všechna spojení. Na Chip DVD najdete 32bitovou verzi aplikace, pokud používáte rychlejší, 64bitová Windows, stáhněte si správnou verzi z webové stránky http://sphinx-soft.com.
Výkon: Rychlejší systém
O zvýšení výkonu po instalaci originálního SP1 nemůže být ani řeči. S tím Microsoft nepočítá. Náš Service Pack však vašemu systému rychlost přidá.
RYCHLEJŠÍ BROWSER: Internet Explorer je všechno možné, jen ne rychlý. Teprve verze 9 by měla konkurenci ukázat záda (viz samostatný článek na straně 56). Ta však nebude součástí SP1. Proto jsme do našeho Service Packu přidali vlastní rychlý prohlížeč: Operu. Ta je v nejnovější verzi ještě rychlejší než Google Chrome a nabídne perfektní úroveň zabezpečení.
OPTIMALIZACE FUNKCÍ WINDOWS: Od Service Packu nemůžeme očekávat žádná vylepšení současných funkcí, kterých by si uživatel mohl všimnout. Na řadě je tedy opět náš opravný balíček. V něm najdete aplikaci Windows 7 Little Tweaker, která nabídne přístup k mnoha systémovým položkám, jež není běžným způsobem možné měnit – třeba přidá do kontextového menu položku pro rychlé otevření souboru v Poznámkovém bloku, zrychlí navigaci v Exploreru nebo zakáže některé otravné hlášky.
OPTIMALIZACE PRÁCE: Není na světě operační systém ten, který by se zavděčil všem. Microsoft samozřejmě pracuje na optimalizaci systému, aby vyhovoval každému, jenže každý má své vlastní představy o dokonalém systému. Proto v našem balíčku najdete aplikaci 7Tweak. Chtěli byste, aby třeba složka Dokumenty byla přístupná jako disková jednotka se samostatným písmenem? Takovou funkci Windows standardně nenabízejí, s naším balíčkem to ale není problém.
V SP1 od Microsoftu chybí důležité funkce
Spusťte 7Tweak a zvolte "Tools". V pravé části pak klikněte na "Not Set" a vyberte jakoukoliv složku na svém pevném disku, kterou chcete mít přístupnou jako virtuální jednotku s vlastním písmenem. Poté v části "Select drive's leter" vyberte písmeno, pod kterým se má jednotka přidat. Dále zaškrtněte položku "Permanent ", aby jednotka zůstala připojena i po restartu počítače. Po znovuspuštění systému bude jednotka do systému připojena a bude odkazovat na složku, kterou jste vybrali.
Design hezčí než Aero
Jen těžko lze předpokládat, že SP1 od Microsoftu udělá systém krásnějším. Náš balíček ano. A nebudeme zakrývat, že jsme se nechali inspirovat designem ze světa Applu.
KOMFORTNÍ SLOŽKY: Jak by se vám líbilo, kdybyste na hlavní liště vedle tlačítka Start měli oblíbenou složku, která by se po kliknutí "rozbalila" a zobrazil se její obsah? Podobnou funkci nabízí i Mac OS a je velmi praktická. Přesně to zařídí nástroj 7stacks.
Spusťte aplikaci a v části "Folder to use for stack" klikněte na "…", případně na "SF", pokud chcete nějakou speciální složku (Dokumenty, Plochu,…). Máte-li složku vybránu, klikněte na tlačítko "Create Shortcut on Desktop". Na ploše Windows se vytvoří zástupce – na první pohled vypadá jako běžný odkaz na složku, po kliknutí na něj však zjistíte, že místo běžného otevření se zobrazí efektní sloupec s obsahem adresáře. Teď už jej jen chytněte a přetáhněte do systémové lišty.
Výhodou programu je, že vytvořeného zástupce nemusíte ukládat jen do hlavní lišty, ale můžete jej umístit kamkoliv, třeba na plochu Windows nebo do vybrané složky – zkrátka si upravíte vzhled podle svých představ.
NOVÝ DESIGN: Nebaví vás standardní vzhled Windows 7 a chcete se odlišit? Vyzkoušejte ukázkovou verzi programu Talisman z Chip DVD. Nástroj změní vzhled vašeho systému k nepoznání. K dispozici je přes 700 témat, takže si můžete vybrat takové, které nikdo ve vašem okolí nezná. Je škoda, že program je placený a stojí asi 20 eur. Chcete-li změnu zadarmo, vyzkoušejte Rainmeter. Ten sice nenabízí tolik funkcí, nezaplatíte za něj ale ani korunu.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
ZÁPLATY PRO WINDOWS
36 % KRITICKÝCH (1 NEZÁPLATOVANÁ)
9 % EXTRÉMNĚ KRITICKÝCH (0 NEZÁPLATOVANÝCH)
55 % NEKRITICKÝCH (4 NEZÁPLATOVANÉ)
Windows 7 mají 53 bezpečnostních mezer.
Windows 7 s podporou USB 3.0
Je to technologie budoucnosti. Univerzální rozhraní, které vás přijde na necelých 900 Kč, které však nabídne obrovskou rychlost 625 MB/s. Všechno, co budete potřebovat, jsou ovladače. Ty od Microsoftu chybí, Service Pack Chipu je však obsahuje.
ROZŠIŘUJÍCÍ KARTA
Pro nové základní desky vám bude stačit rozšiřující karta Asus U3S6 cca za 900 Kč. Na základní desku se připojí pomocí slotu PCI-Express x4, který je dostatečně rychlý i pro USB 3.0.
PRO STARŠÍ DESKY
Nemáte-li na své základní desce výše zmíněný port, budete si muset vystačit s rozšiřující kartou ICYBOX IB-AC604 (cca 800 Kč). Ta se na základní desce připojí k portu PCI Express x1, který však nabídne přenosovou rychlost "jen" 250 MB/s. To je menší rychlost, než kolik poskytnou nejlepší SSD disky (až 300 MB/s), oproti staršímu USB 2.0 se však i tak jedná o razantní nárůst rychlosti.
POZOR NA PCI KARTY
Zatím jsme je na trhu neviděli, dost možná se však objeví levné USB 3.0 karty, které budou využívat PCI slot. Ruce pryč od tohoto řešení! PCI nabídne maximální rychlost 133 MB/s, a to je méně než čtvrtina možností USB 3.0.
DESKY S USB 3.0
Ideální je samozřejmě nákup nové základní desky s podporou USB 3.0. Ta pro procesory AMD stojí kolem 2 000 Kč, pro Intel pak kolem 2 500 Kč. Je-li USB port přímo na desce, zůstane vám PCI Express slot volný pro další hardware, jako je třeba grafická karta nebo síťové rozhraní.
JEDEN OVLADAČ PRO VŠECHNY
Na Chip DVD najdete USB 3.0 ovladač, který funguje se všemi USB 3.0 kartami, které jsou v současné době na trhu.
Okamžitý výkon zdarma: Více výkonu díky 64 bitům
Ještě před dvěma roky přinášela 64bitová Windows jen problémy: chybějící ovladače, žádný software. Dnes přinese 64 bitů o 80 % vyšší výkon.
Využíváte svůj hardware naplno? Pokud máte 32bitový operační systém, odpověď je jasná: NE! Kdo přestupuje na Windows 7, měl by vážně uvažovat o 64bitové variantě. Dokáže využít více paměti, běží rychleji a nevláčí s sebou roky staré chyby 32bitových systémů. Jen je třeba si ujasnit, zda je 64bitový systém pro vás vhodný.
Kompatibilní hardware: Většina počítačů, které jsou mladší než čtyři roky, nebude mít s 64bitovým systémem problém. Na problémy můžete narazit u některých zvukových karet a modemů. Podívejte se na stránky výrobce a ujistěte se, že je k dispozici 64bitový ovladač. Problém budete mít také se staršími tiskárnami, to se ale týká i 32bitové verze Windows 7.
Správná verze: Krabicová Windows 7 vždy obsahují 32- i 64bitovou verzi. U OEM verzí dostanete většinou jen jednu licenci. Mnoho výrobců už však dává přednost 64bitové verzi. Ujistěte se ještě před nákupem.
Výkonný software: Aby se možnosti 64bitového systému využily naplno, je třeba mít také 64bitové aplikace. Především u multimediálních a matematicky náročných aplikací se ukáže, že 64bitová aplikace dokáže využít více paměti a lépe využije své proměnné, které mohou nabývat mnohem většího rozsahu. Výrobci aplikací si to uvědomují a 64bitových programů přibývá jako hub po dešti.
Staré programy: 64bitový systém umí spustit i 32bitové aplikace a v praxi nenarazíte na problémy. U některých speciálních softwarů však ano. Prohledejte diskusní fóra nebo se zeptejte výrobce, zda aplikace poběží v 64bitovém prostředí.
KONVERZE VIDEA – GB/minutu
32 bitů 0,99
64 bitů 1,15
KOMPRESE SOUBORŮ – GB/minutu
32 bitů 0,21
64 bitů 1,41
Foto: Plná rychlost: 64bitový systém je rychlejší při práci se soubory.
Foto: Výkon: 64bitové aplikace jsou rychlejší především v oblasti multimédií
PĚT TIPŮ PRO SVIŽNOU PRÁCI
1. Rychlý start
Je zbytečné čekat na to, až se počítač nastartuje. Za několik sekund po stisknutí tlačítka již můžete pracovat. Podrobný návod, jak zrychlit start počítače, jsme přinesli v Chipu 2/2010. Najdete zde tipy i nástroje, jak zrychlit start systému.
2. Další monitor
Připojili jste k počítači nebo projektoru další monitor nebo projektor? Nastavit správné zobrazení není vždy jednoduché – pokud neznáte klávesovou zkratku [Win] + [P]. Tuto kombinaci "mačkejte" tak dlouho, až vyberete správnou konfiguraci.
3. Nové funkce hlavní lišty
Lišta vedle tlačítka Start má více funkcí, než si myslíte. Máte spuštěný určitý program a chcete jej bleskově spustit ještě jednou? Na klávesnici držte klávesu [Shift] a klikněte na aplikaci právě na hlavní liště. Spustí se její druhá instance.
4. Rychlejší práce s okny
Klávesové zkratky šetří čas – i při práci s okny. Stiskněte klávesu [Win] a šipku nahoru, tím maximalizujete aktuální okno. [Win] a šipka dolů jej zase minimalizuje. [Win] + [Shift] + šipka vlevo nebo vpravo přesune okno na druhý monitor.
5. Zbytečné dvojité zálohování
Windows standardně zálohují množství systémových souborů, což zabírá množství místa. Pokud máte vyřešeno zálohování po svém, můžete funkci vypnout. Spusťte aplikaci "Služby" a u položky "Windows Zálohování" nastavte Typ spouštění na "Zakázáno".
Foto: Firewall: Aplikace Windows 7 Firewall Control nabídne komfortnější správu microsoftského firewallu.
Foto: Bezpečné aktualizace: Systém aktualizujte jen přes aplikaci ve Windows, ne přes programy třetích stran.
Foto: Složka jako jednotka: Aplikace 7Tweak dovolí připojit jakoukoliv složku jako samostatnou jednotku.
Foto: Úpravy systému: Systém na míru? To dokáže Windows 7 Little Tweaker.