Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší on-line trezory

Nejlepší on-line trezory

Většina uživatelů považuje zálohování za nudnou a zbytečnou činnost, ovšem jen do doby, než o svá data (vinou havárie disku nebo malwaru) přijdou. My vám ukážeme, že zálohování nemusí být nic namáhavého – tedy pokud máte ty správné nástroje…
PETR KRATOCHVÍL

Na počítačové viry, malware a další hrozby z internetu si již uživatelé zvykli. Riziko plynoucí z jejich existence berou na vědomí a na většině počítačů již dnes najdete jeden či několik bezpečnostních nástrojů. Potenciální havárii disku, zhroucení systému nebo některou z dalších možných příčin ztráty dat však většina uživatelů ignoruje. Uživatelé se o možnost zálohování začínají zajímat až v případě problému, kdy už je ale obvykle pozdě. Jestliže nepatříte (nebo nechcete patřit) mezi takovéto zoufalce, je nejvyšší čas najít pro vaše data bezpečné místo.

Kam s gigabajty

Možností je skutečně hodně – většina uživatelů pravděpodobně zvolí nejjednodušší variantu, kterou je vypalování záloh na DVD. O dalších variantách klasického zálohování najdete podrobnější informace v článku na straně 90. Všechna tato řešení ale mají jednu podstatnou nevýhodu: ať už zálohujete na DVD, USB disk, nebo síťový disk, vždy jde o zařízení, která se mohou poškodit či zničit. Bezpečnější alternativou je využití profesionálních internetových služeb, které vaše data zabezpečí důkladněji. Navíc k nim můžete mít přístup z více míst a také jejich správa bývá častokrát velmi praktická. Jedinou nevýhodou, plynoucí z obvyklého českého bizarního ADSL připojení, je poněkud problematický upload. Například i u poměrně rychlého 8Mb ADSL připojení bývá rychlost uploadu maximálně 512 kb/s. Zálohování několika stovek megabajtů se kvůli tomu stává záležitostí několika hodin. Pokud ale patříte mezi ty šťastnější uživatele se slušně rychlým a symetrickým připojením ("kabelTV", optika, Wi-Fi…), je pro vás internetové zálohování optimální volbou.

Co a jak zálohovat

Dříve než se pustíme do zálohování, je nutné si ujasnit základní principy. Spousta uživatelů internetovým zálohováním opovrhuje, protože žádná z nabízených služeb jim nenabídne dostatečný prostor pro jejich stovky gigabajtů videa, fotografií nebo instalačních dat softwaru. To je ale špatně pochopený princip zálohování – zmíněná data (pokud jsou pro vás skutečně tak důležitá) si můžete vypálit na DVD, kde budou beze změny "odpočívat" až do konce životnosti média. Klasické zálohování by mělo zahrnovat pouze důležité dokumenty, které se často mění nebo jsou vytvořeny. A k tomuto účelu už internetové úložiště s několika gigabajty zcela stačí…
V této souvislosti je ještě nutné upozornit na způsob zálohování. Někteří uživatelé si přestavují internetové zálohování jako občasné nahrání dat "někam na web". Existuje například nezanedbatelná skupina "vynalézavých fotonadšenců", kteří si své fotografie zálohují tak, že je posílají na email s neomezenou schránkou. Oblíbené je také nahrávání na internetová úložiště, která sice nabízejí velkorysý prostor "zdarma", ale přístup k nim je pouze pomocí prohlížeče. U zálohovací služby očekáváme klienta integrovaného do operačního systému, který buď za vás udělá všechnu potřebnou práci (v určené době zazálohuje vybrané složky), nebo alespoň odešle do úložiště obsah vybraného adresáře.

Kam zálohovat

Zálohovací služby se začaly na internetu objevovat na přelomu tisíciletí, kdy se internetové projekty předháněly svou bombastičností i svými náklady (investory to překvapivě neodrazovalo). Internetové zálohovací služby ale už na první pohled patřily k nejnadějnějším kandidátům na neúspěch – kombinace nedůvěřivých uživatelů, obrovských nákladů na hardware a surfařů zvyklých na služby zdarma byla pro většinu projektů smrtících. Přesto některé služby přežily, a dokonce se čas od času v této oblasti objevují i nové produkty. Naprostá většina služeb dnes nabízí kombinaci služeb zdarma (většinou s omezeným místem a počtem funkcí) a placených profesionálních nástrojů. Problémem ovšem je, že naprostá většina služeb své bezplatné varianty "ořeže" natolik, že jsou pro běžné uživatele nepoužitelné (viz rámeček Triky internetových služeb). Čestnými výjimkami jsou například populární služby Mozy, DropBox a novinka Wuala. My jsme všechny tři otestovali a prozradíme vám, komu svěřit svá data.

Jak to funguje

Vzhledem k tomu, že jsou zálohovací služby závislé především na platících klientech, nebývá častokrát nejjednodušší se na jejich stránkách proklikat k bezplatné verzi služby. Mistrem v této oblasti je služba Mozy, která vás na cestě za variantou "Free" několikrát navede k placené službě Mozy Home Unlimited. U služeb DropBox a Wuala je naopak možné jen stáhnout klienta a zaregistrovat se pomocí něho až těsně před zahájením zálohování. Po nainstalování klientského softwaru je možné okamžitě začít zálohovat důležitá data – v tomto bodu se ale cesty jednotlivých služeb rozcházejí. Nejjednodušší přístup nabízí Mozy: stačí jen zvolit, které složky chcete zálohovat, určit hodinu (nebo interval), a o zbytek se program postará. Přístup DropBoxu je poněkud jiný – po nainstalování klienta je nutné vytvořit konkrétní složku, která bude sloužit jako zálohovací box. Aby se vybrané složky či soubory začaly zálohovat, je nutné je do této složky zkopírovat. Pokročilejší uživatelé tuto nevýhodu obvykle obcházejí tak, že si složku "namapují jako disk" a poté ji jako zálohovací disk skutečně využívají.
Podobnou cestou se vydala služba Wuala – zde ale klient už přímo vytvoří v počítači logický disk, který je určen pro zálohovaná data. Na disku jsou speciální složky určené pro fotky, hudbu, dokumenty nebo pro sdílení s přáteli. Dalo by se říci, že zatímco Mozy je čistokrevný zálohovací nástroj, DropBox a Wuala jdou spíše cestou občasných záloh a sdílení.
Zaměření jednotlivých služeb je patrné i v možnostech přístupu k datům pomocí webového rozhraní. Zatímco u služby Mozy lze pomocí prohlížeče jen zálohu zkontrolovat nebo zahájit obnovu dat, u obou konkurenčních služeb si můžete s "uloženými" daty dělat, co se vám zlíbí (upravovat, mazat, přejmenovávat, nahrávat). Za unikátní funkci lze u Wualy označit možnost komprese obrázků, aby zabíraly méně místa.

Bezpečnost a rychlost

Ačkoliv jde o bezplatnou službu, v oblasti zabezpečení dat jsme žádné výtky neměli – všechny tři služby používaly dostatečně bezpečné šifrování. V této oblasti jen lehce vyčnívala služba Mozy, která nabízela i šifrování pomocí soukromého klíče. V oblasti rychlosti jsme tak spokojeni nebyli. Rychlost DropBoxu sice uživatelům s ADSL stačit bude, zálohování 600 MB je ale u něj během na hodně dlouhou trať. Překvapivý trik si na nás přichystala služba Wuala – v základním nastavení probíhalo zálohování rychlostí jen cca 90–100 KB, teprve po podrobném prozkoumání nastavení jsme si všimli limitu "100KB/s". Po jeho odstranění se rychlost zvýšila až 6×, poměrně často ale silně kolísala. I tak ji ale lze označit za přijatelnou. Jen superlativy lze hodnotit službu Mozy, která rychlost připojení využívala téměř na maximum a nahrávání probíhalo až rychlostí 10 Mb/s. Zálohování s ní lze tedy doporučit především uživatelům s rychlým připojením (uploadem).

Alternativy

Všechny služby nabízejí kapacitu dostatečnou pro základní zálohování – 1 GB u služby Wuala lze pozváním přátel zvýšit až na 3 GB, a podobný trik lze použít i u obou konkurenčních služeb (zkuste například "vygooglit" výraz "mozy referrer"). Pokud vám i tak kapacita nestačí, vyzkoušejte některou z konkurenčních služeb. Za zmínku například stojí služba iDrive (www.idrive.com), která ale měla v době testování problémy se stabilitou. Zajímavou alternativou může být také například Microsoft Sync (http://sync.live.com/; dříve Live Mesh), který nabízí větší kapacitu (5GB), zároveň ale vyžaduje novější operační software (Windows Vista nebo 7).
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ

ZÁVĚR

V oblasti bezplatného zálohování patří všechny tři služby k nadprůměrným. Nedá se říci, že by některá zklamala – snad jen z hlediska rychlosti nepříjemně překvapil DropBox. Pokud bychom ale měli určit vítěze, stala by se jím rozhodně služba Mozy. Jednoduché a rychlé zálohování je optimální volbou pro nenáročné uživatele, kteří chtějí mít svá data zabezpečena zdarma.


Triky internetových služeb
Firem nabízejících bezplatné uložení vašich dat najdete na internetu desítky. U většiny z nich však najdete nějaký "háček", kvůli kterému je služba pro uživatele nepoužitelná. Jaké jsou ty nejčastější?

Služba nabízející zálohování vašich dat má jen internetové rozhraní. Jinými slovy - příliš se neliší od klasických internetových úložišť typu "uloz.to" a maskování za zálohovací službu má jen přilákat uživatele.
Na první pohled fantastická nabídka s rozsáhlými možnostmi zálohování vašich dat se opět "smrskne" na mírně pokročilé internetové úložiště. Lepší služby (klient do Windows, FTP) sice k dispozici jsou, ovšem za tučný příplatek. Klasickou ukázkou je zde služba aDrive (www.adrive.com).
Lákavá nabídka je limitována nabízeným prostorem. Zdarma dostanete zanedbatelný prostor (0,1–0,5 GB), jeho zvětšení je k dispozici opět za tučný poplatek. Na první pohled rozumné, z dlouhodobého hlediska pro běžného uživatele nevhodné.
Obvyklým "nepříjemným bonusem" jsou i další omezení – například maximální velikost souboru, maximální počet zálohovaných souborů nebo absence šifrování dat při přenosu a ukládání. Některé služby se tedy tváří jako dokonalé zálohovací nástroje, ve skutečnosti jejich bezplatné varianty skrývají celou řadu "háčků". Prozradíme vám fakta o některých známějších.

BOX.NET
+ 1 GB prostoru zdarma
– jen webové rozhraní
– limit 25 MB na soubor
– nešifrovaný přenos a ukládání

ADRIVE
+ 50 GB prostoru zdarma
– jen webové rozhraní
– limit 2 GB na soubor
– maximálně 1 000 souborů
– služba FTP je placená
– bez šifrování

HUMYO
+ 10 GB prostoru zdarma
– jen webové rozhraní
– rozdělený prostor pro média a jiná data


Foto: DropBox: Rozsáhlé možnosti práce se zálohou jsou příjemným bonusem…
Foto: Mozy: Po instalaci klienta vám program sám nabídne zazálohování vybraných souborů.
Foto: Wuala: Lehce chaotické rozhraní skrývá například nastavení sdílení souborů s přáteli.
Foto: Zálohování: Služba Mozy nabízí nejrozsáhlejší možnosti konfigurace zálohování.