Wi-Fi tuning
Konečně pořádný příjem! Ukážeme vám, jak levně dostat maximum z vašeho Wi-Fi routeru.
FABIAN VON KEUDELL
Jídelní stůl 85 %, dětský pokoj 32 %, na terase prakticky vůbec nic. Koupili jste si výkonný Wi-Fi router, který by měl bez problémů pokrýt celý váš dům, navíc fantastickou rychlostí, ve skutečnosti ale nemáte ani úžasnou rychlost, ani signál, abyste mohli aspoň surfovat. Router je přitom v pořádku: má dostatečně výkonný hardware a jeho rádiová část splňuje nejnovější standardy – stejně jako váš notebook. Co je tedy nejslabším článkem řetězu? Jsou to antény. Staré Wi-Fi routery byly vybaveny výkonnými monstry, důraz na design nových routerů však tuto jeho potřebnou část zadupal do země. Dnešní routery tak mají většinou integrované antény, které sice nepůsobí "rušivě" z hlediska designu, jejich vysílací výkon je však značně omezený.
Ukážeme vám, jak si s tímto problémem poradit. Vašemu routeru dodáme nové antény, které zajistí 60% nárůst výkonu. Navíc přidáme množství tipů a triků, abyste ze své Wi-Fi dostali maximum. Všechny potřebné nástroje pro tuning najdete na Chip DVD.
1. Příprava: Správné antény
Na příkladu univerzálního Wi-Fi routeru FritzBox vám krok za krokem ukážeme, jak dostat z routeru maximum. U jiných routerů to funguje velmi podobně, jejich vnitřní výbava se liší jen velmi málo. To, co musíme optimalizovat, je vysílací výkon. Ten je často velmi nízký, ačkoliv podle zákonů můžeme jít na vysílací výkon až 20 dBi. Slabým článkem bývají právě antény. Integrované antény často nemají zisk ani 2 dBi. Je proto třeba je vyměnit za výkonnější.
Pro náš experiment jsme vybrali antény značky TP-Link TL-ANT2405C. V internetových obchodech lze koupit kus cca za 120 Kč, potřebovat budeme dva kusy. Anténa je dlouhá 19 cm, její ziskovost je 5 dBi. Díky tomu se náš výkon zvýšil o 60 %. Anténa je všesměrová, vysílá tedy v okruhu 360 stupňů. Pokud preferujete vysílání v určitém směru, můžete použít zesilovač na anténu, který si sami postavíte. Jak se to dělá, to jsme v Chipu již několikrát popisovali, podrobný návod najdete v čísle 8/2009 na straně 98.
Za pět minut surfujete rychlostí až 300 Mb/s
Jak jsme zmínili, budete potřebovat dvě antény. Pokud však máte router s konfigurací vnitřních antén 3 × 3, budete potřebovat tři antény. Kolik vnitřních antén router obsahuje, to se dočtete ve specifikaci svého Wi-Fi routeru. Více antén se používá k prostorovému multiplexování. Router v jednom okamžiku vysílá nebo přijímá teoreticky až dvakrát více dat. To je samozřejmě jen laboratorní hodnota při optimální konfiguraci antén, i tak ale dojde díky více anténám ke zrychlení o desítky procent.
2. Připojení antén
Má-li váš router šroubovací antény, máte vyhráno, jejich výměna je díky standardizovanému závitu záležitostí několika sekund. Některé routery mohou mít připravené výstupy pro externí antény, i když používají interní. Zde pak většinou stačí dokoupit vhodnou redukci a antény můžete také přímo přimontovat. Taková redukce se většinou jmenuje "Pigtail U.FL - RSMA" a její cena se pohybuje v řádu desetikorun. Redukci budete potřebovat i v případě, kdy router žádný konektor nemá a vaše externí antény bude třeba připojit přímo na vysílací část.
3. Zástavba: Přezbrojení routeru
Je-li třeba připojit antény napřímo, bude třeba router otevřít. Nemělo by to být nijak složité, vždy je třeba odšroubovat všechny šroubky, které drží router pohromadě, a ten se pak sám "rozpadne". U FritzBoxu bylo třeba sáhnout po šroubováku Torx o velikosti T6. Ten zakoupíte v každé prodejně s nářadím. Pokud i po povolení všech šroubků kryt drží u sebe, nejspíš bude ještě opatřen plastovými pojistkami. V tom případě stačí vzít nůž, případně široký šroubovák, a v místě spojení od sebe plastové díly "vypáčit". Rozpojení by mělo být jednoduché, nepoužívejte zbytečně mnoho síly. Není-li možné router jednoduše rozebrat, zkuste se znovu podívat, zda jste neopomněli nějaký šroubek, který může být skrytý pod gumovou krytkou.
Nyní přijde na řadu připojení vašich antén. Odhalit interní antény je mnohem jednodušší, než se na první pohled může zdát. Vypadají jinak než běžné "tišťáky", a navíc k nim vedou kablíky. Výměna je pak velmi jednoduchá. Stačí interní antény odpojit a připojit externí. K tomu budete potřebovat zmiňovanou redukci. Pokud si troufáte na jemnou práci s pájkou a jste dostatečně opatrní, můžete antény i připájet. V tom případě však doporučujeme použít kvalitní pájku a zajistit co nejlepší přechod. Je-li to ovšem možné, pájení se vyhněte.
4. Optimalizace: Nastavení antén
Postavení antén má mnohem větší význam, než si většina uživatelů připouští. Signál vycházející z antény je na ni kolmý, takže nad a pod anténou je "tma". Jen díky tomu je možné dosáhnout ziskovosti antény. Aby dvě antény měly smysl, musí být vzdálenost mezi nimi aspoň jednu vlnovou délku, což pro 2,4GHz Wi-Fi znamená aspoň 12 cm. Pokud by byly antény blíž, vznikala by výrazná interference a rušení. Nastavit antény TP-Link do správné polohy naštěstí není vůbec nic složitého. Zespodu jsou vybaveny magnety, takže je snadno přichytíte třeba na topení nebo železnou nohu stolu.
5. Software: Lepší firmware
Firmware, který je součástí routeru, je skvělý pro běžné uživatele, kteří jsou rádi, když si dokážou nastavit zabezpečení routeru. Pokud ale patříte mezi zkušené a pokročilé uživatele, standardní software vám do značné míry svazuje ruce. Poté je možné sáhnout po jiné verzi firmwaru a nahradit jím tu, kterou přichystal výrobce. Při troše hledání zjistíte, že najít jiný firmware pro router není zase tak složité, jak by se mohlo zdát. Na stránce www.myopenrouter.com najdete speciální firmwary pro routery značky Netgear. Routerům je pak přidána třeba funkce pro jednoduché sdílení souborů pomocí protokolu Samba nebo je vylepšeno USB rozhraní.
Na stránce www.dd-wrt.com najdete upravené firmwary pro routery jiných značek. Se speciálními firmwary budete mít neomezený přístup k možnostem routeru. Můžete si tedy nastavit prakticky jakékoliv hodnoty. Nezapomeňte však na to, že podle platné legislativy nesmí být vyzářený výkon vašeho routeru jako celku (včetně antén) vyšší než 100 mW. V praxi to znamená, že součet výkonu vysílací části routeru a ziskovost antény nesmí překročit 20 dB. Jde přitom o logaritmickou jednotku, takže překročení o 10 dB, tedy na 30 dB, znamená, že vyzáříte 1 000 mW a desetinásobně překročíte povolený limit. Aplikaci pro převod decibelů na watty naj dete na www.convertworld.com/cs/vykon.
AUTOR@CHIP.CZ
NEPROPUSTÍ WI-FI
Projde Wi-Fi lépe sádrokartonem, nebo betonem? Zjistili jsme, jaká je propustnost jednotlivých materiálů.
DŘEVĚNÁ ZEĎ 95 %
Je-li dřevěná zeď suchá, je zeslabení signálu jen minimální.
HLINÍK 90 %
Proti očekávání není hliník pro Wi-Fi velkou překážkou
SKLO 75 %
Pevné sklo obsahující kovy zeslabí signál o čtvrtinu.
CIHLY 70 %
Pálená cihla sice neobsahuje vodu, ale ruší mnoho přechodů materiálů.
BETON 60 %
Obzvláště železobeton je výborný izolant. Voda a kov absorbují záření.
SÁDROKARTON 50 %
Materiál obsahuje vodu, která výborně pohlcuje 2,4GHz záření.
Najděte si nejlepší místo pro Wi-Fi router
Najít správné místo pro router, k tomu stačí se správným programem z Chip DVD jen několik kliknutí.
Běžná Wi-Fi funguje na frekvenci 2,4 GHz, což je značně vysoká frekvence. Díky tomu je možné přenášet data skutečně vysokou rychlostí, na druhou stranu má síť krátký dosah. Pokud máte malý byt, bude zbytečné řešit správné umístění routeru – signál budete mít všude. Máte-li ale velký byt, nebo dokonce dům, je třeba se nad umístěním routeru zamyslet. Budete mít signál v obýváku, na terase nebo v koupelně, když z vany sledujete YouTube videa? Sofistikovaným způsobem si to můžete ověřit.
KROK ZA KROKEM K LEPŠÍ WI-FI
K nalezení nejlepšího místa pro umístění routeru nám pomůže nástroj HeatMapper z Chip DVD. Budete potřebovat notebook, na který aplikaci nainstalujete, a také orientační plánek bytu v elektronické podobě.
Program spusťte a zvolte "I have a map image". Pak otevřete svou mapu bytu. Klikněte do místa, ve kterém právě stojíte. Udělejte krok a znovu klikněte do místa, ve kterém právě stojíte. Tímto způsobem projděte celý byt, každý pokoj. V ideálním případě choďte kolem stěn, jen tak bude vytvořený obraz dokonale přesný.
MAPA UKÁŽE POKRYTÍ
Jakmile projdete celou mapu, vraťte se do výchozího místa a nechte zobrazit mapu pokrytí. Myší najeďte na název vašeho access pointu, a zobrazí se úroveň pokrytí po celém plánku. Tam, kde je mapa zelená, je signál výborný. Tam, kde přechází ve žlutou, je již slabší a hodí se jen pro surfování. Kde je mapa červená, tam už je signál slabý a počítejte s výraznými výpadky. Na mapě tak perfektně uvidíte, kde je signál dobrý, a kde by naopak potřeboval posílit. To provedete velmi jednoduše – přesunete router blíže místu se špatným signálem nebo použijete náš zesilovač na anténu.
Foto: Mapa se signálem: Nástroj HetMapper ukáže intenzitu signálu.
Foto: Nejlepší místo: Důležité je, aby antény nebyly odstíněné od míst, kde chcete mít signál.