Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší hity za nulový paušál

Nejlepší hity za nulový paušál

Nejlepší hudební pecky, novinky, které na CD ještě nevyšly, perly popu, blues, klasickou hudbu i jazz – to všechno najdete na webových rádiích. Představíme vám nástroje, které vám pomohou dostat hudbu z webového rádia do PC.
STEFAN WISCHNER

Stáhnout hudbu z internetu není díky testovaným nástrojům vůbec těžké. Navíc konečně zužitkujete autorské poplatky, které platíte snad za všechno, co máte v počítači. Pokud si totiž hudbu stáhnete z internetu pro vlastní potřebu, neporušujete žádný zákon. Z právního hlediska je tedy všechno v pořádku. Rozhodně však nesmíte uložené soubory dále sdílet, natož prodávat. Internetová rádia navíc vysílají v poměrně dobré kvalitě, přičemž většina rádií hraje nové nebo oblíbené songy.
Kdo byl zvyklý nahrávat hudbu pomocí kazetového nahrávače, ten bude nadšen jak kvalitou, tak komfortem, který nástroje nabízejí. Ne všechna internetová rádia jsou však dostatečně kvalitní. Většinou nabízí více streamů v různých kvalitách. Dostatečně kvalitní streamy, které předčí kvalitu FM rádia, mají bitrate 128 kb/s.
Desítky tisíc internetových rádií jsou vám na dosah ruky. Programy z nich dokážou ukládat streamy a samozřejmě je rozdělovat na jednotlivé songy. Stažené soubory pak aplikace také správně pojmenovávají – znají ID3 tagy, takže dokážou soubor pojmenovat podle interpreta a názvu skladby. Tím se zjednodušuje následné vyhledávání. Na vás pak jen je, abyste programům nabídli dostatečně rychlé internetové připojení.
Otestovali jsme šest programů, které vše zmíněné dokážou. Čtyři z nich jsou placené, ve dvou případech se jedná o freewary. Bonusem pro vás je plná verze programu AudialsOne. Jedná se vlastně o funkčně omezenou verzi našeho vítěze testu – nástroje Avanquest Radiotracker 6.

Získávání: Někdy střih nefunguje

Základem rekordérů je příjem a ukládání streamů z webových rádií. To je z programátorského hlediska maličkost. Jenže co se spoustou dat, která se na disk uloží? Tisíce rádií, miliony písniček – v tom je třeba udržet pořádek. To se však ne vždy daří. Někdy program vytvoří tak zašifrovaný název, že nemáte šanci uhodnout, o jakou písničku se jedná. Lehčí situaci máte, pokud víte, kterého interpreta chcete hledat. Stačí zadat jeho jméno, a programy se postarají o vyhledání rádia, které jej právě hraje. Pokud jej nenajdou ve vysílání, prohledají YouTube a odtud dokážou hudbu stáhnout. Samozřejmě se nemusíte omezovat jen na interpreta. Můžete zvolit také hudební styl, který chcete ukládat. To, zda bude aplikace stahovat z 10, nebo ze 100 rádií současně, ovlivňuje rychlost vašeho připojení k internetu a také volné místo na vašem disku.
                                                                                                                  Ruční editace je většinou nezbytná
Zní to tak dobře, že to snad ani nemůže být pravda. Na problémy opravdu narazíte. Občas není pro programy lehké "uhodnout" začátek a konec skladby, někdy je skladba přerušena vstupem moderátora, někdy okamžitě skladba přechází v reklamu a programům několik sekund trvá, než to rozpoznají. S tím nelze nic dělat. Výjimkou je nástroj Radio. fx, který pracuje s oficiálním playlistem rádia – pokud je k dispozici. Bohužel Radio.fx má v databázi jen kolem 1 000 rádií, navíc žádné není české. Máli však program playlist, pak je střih celkem přesný. V ostatních případech se budete muset smířit se špatným ořezem nebo dělat úpravy střihu ručně.
Účinné řešení nabízí nástroje Nexus Radio, Radiotracker a Radio.fx. Na přání mohou písničky na začátku a na konci prolnout nebo zeslabit, což případně ztlumí nežádoucí zvuk. Jinak se chová nástroj Audio 180%, který vytvoří dva soubory: jeden je vždy o pár sekund delší než druhý. Sami si pak můžete zvolit, zda si vyberete kratší, nebo delší verzi. Kdo chce však perfektní a bezchybné výsledky, ten bude stejně muset sáhnout k ručnímu střihu. Jen tak si zajistí dokonalé výsledky.
Chcete-li nahrané songy ukládat přímo do knihovny s hudbou, měli byste sáhnout po nástroji Radiotracker. Jen ten totiž nabízí libovolné nastavení výstupní složky a ruční definici názvu souboru. Sami si tak určíte místo, kde bude soubor uložen, a také jméno souboru.

Doplňky: Více než nahrávání

Testované nástroje nenabízí jen prosté ukládání písniček z webových rádií. Jsou doplněné o speciální funkce, které se mohou hodit. V paletě testovaných nástrojů tak nechybí třeba MP3 editor, se kterým oříznete začátek nebo konec skladby. Tuto funkci nabízí ve více či méně vydařené formě všechny testované nástroje. Rovněž se hodí, pokud je program vybaven funkcí pro vypalování CD nebo DVD. Příjemné je, je-li nástroj vybaven funkcí pro konverzi souborů. Jednoduše si necháte všechny soubory vyexportovat do formátu MP3 nebo do formátu, který se hodí jako vyzváněcí tón vašeho mobilního telefonu. Zde bodují především nástroje Radiotracker a Audio 180%. Organizaci hudby slibují všechny testované programy. Žádný z nástrojů však nenabízí tak komfortní správu jako nový Windows Media Player, Media Center nebo specializovaný nástroj pro organizaci hudby, jako je Media Monkey.
Příjemný doplněk nabízí nástroj Radio. fx. K čemu slouží jeho funkce "Mixxtape"? Vyberete si až čtrnáct songů, které pohodlně a komfortně umístíte na webovou stránku. Program vygeneruje odkaz, který můžete poslat až třem přátelům. Ti mohou písničky poslouchat nebo přímo stahovat.
Nejvíce přídavných funkcí však nabízí nástroj Audio 180%. Kromě zmíněného, funkcemi nabitého editoru zde najdete i nástroj pro ripování disků a také pokročilý rekordér.

Ovládání: Luxusní i nervy drásající

Nejen funkcemi se liší jednotlivé aplikace. Rozdíly jsou také v ovládací ploše a komfortu, který je uživateli nabízen. Radio.fx a Nexus Radio nabízí moderní vzhled s přehlednou plochou, která usnadňuje ovládání. Trochu horší je situace u nástroje Webradio Recorder od společnosti Magix a u nástroje Audio 180%. Tyto programy sází na styl podobný Windows: vysouvací menu, množství podnabídek, zkrátka budete muset při práci s programem přemýšlet a tu a tam chvíli hledat správnou položku v menu. Programy přejímají fonty z Windows a velikost okna závisí na vašem rozlišení obrazovky.
Radiotracker vypadá na první pohled moderně, tu a tam však v ovládání narazíte na místa, kde se budete ztrácet. Navíc do konceptu nezapadá zbytečně velký analogový syntezátor, vypadající jako z 80. let. Ani u vítěze testu se tedy občas neobejdete bez metody "pokus-omyl".
Celkem slušné ovládání nabízí nástroj Nexus Radio, jeho plocha však vykazuje zásadní nedostatek. I když je nástroj k dispozici zdarma, v programu se zobrazuje reklama, což na přehlednosti nepřidá. Beznadějně nejhorší ovládání má Chilirec. Nástroj běží jako flashová aplikace v okně webového prohlížeče.
Nejlépe zpracované ovládání nabízí nástroj Radio.fx – nedává moc šancí se splést. Nevýhodou však je, že jsou zde pevně přednastavená rádia a těžko si přidáte vlastní. V souvislosti s tím, že česká rádia chybí, je program Radio.fx použitelný jen pro ty, kteří chtějí ukládat hudbu ze zahraničních webových rádií.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Rozdíly v programech se týkají především vzhledu a snadnosti ovládání. Nejlepší dojem v nás zanechal nástroj Radiotracker, ani jeho ovládání však není dokonalé. Mnohem příjemněji se nám pracovalo s nástrojem Radio.fx, ten však zase ignoruje české stanice. Kdo požaduje také náročné funkce pro editaci hudby, ten by neměl minout nástroj Audio 180%. Freewarové nástroje v této kategorii ztrácí. Nechcete-li za nástroj platit, dobře vám poslouží i naše plná verze.


Další bezplatné zdroje hudby
Stahovat hudbu z webových rádií je poměrně náročné a ve výsledku nedosáhnete dokonalé kvality. Jak se dostat k hudbě zdarma a jednodušeji?
TORRENTY
Kdo používá programy jako BitTorrent, DirectConnect nebo eMule, ten nebude mít problém s tím, aby si stáhl celá originální alba. Nepříjemné je, že při používání těchto programů stahované soubory také sdílíte, což je samozřejmě nelegální.
STAHOVÁNÍ
Při troše hledání najdete spoustu hudby také na portálech, jako je www.uloz.to nebo www.rapidshare.com. Vyhledávání zde je však značně nekomfortní. Lepší je poohlédnout se po serverech, které se na hudbu specializují, jako je třeba web www.mp3-ke-stazeni.cz. Zde najdete hudbu tříděnou podle žánrů, najdete zde i hudbu z filmů, české interprety i nejnovější hity. Stažení MP3 je zdarma a velmi jednoduché, problémem je kolísavá kvalita. Stahování pro osobní potřebu je zcela legální, takže neporušíte žádný zákon.


Foto: AudialsOne: Plná verze z Chip DVD vychází právě z Radiotrackeru. Chybí jí některé pokročilé funkce, jako je stahování z neomezeného počtu zdrojů nebo pokročilý převodník formátů.
Foto: Radiotracker: Vítěz testu nabídl nejlepší funkce.
Foto: Tobit Radio.fx Pro: Nástroj sice nabízí komfort, v nabídce má však pouze 1 000 rádií, a to je málo. K dispozici není žádné české rádio.
Foto: Nexus Radio: Freeware se příjemně ovládá, nabízí dostatek funkcí, zobrazuje ale otravnou reklamu.