Přejít k hlavnímu obsahu

Levné lasery barevné i mono

Levné lasery barevné i mono

Po roce jsme se opět rozhodli zjistit, co je nového na trhu s levnými laserovými tiskárnami, a otestovali jsme tentokrát rovnou obě kategorie – monochromatické i barevné laserové tiskárny z nejlevnějšího cenového spektra.
MICHAL BAREŠ

Sami jsme byli překvapeni, jak málo inovací se v nejlevnějším laserovém segmentu objevilo, některé modely jsme dokonce měli v testu již loni v létě. Z toho je vidět, že výrobci se do vývoje nových nejlevnějších laserových tiskáren moc nehrnou, tedy přesněji řečeno ti výrobci, kteří se etablovali na trhu s inkoustovými tiskárnami. To je v podstatě logické, protože u tiskáren se vydělává nejvíce na spotřebním materiálu a tlak na snižování pořizovacích cen tiskáren je tak vysoký, že bez příslibu rychlého budoucího nákupu spotřebního materiálu se na tiskárnách moc vydělat nedá. Ještě mnohem hůř (pro výrobce) než inkoustové tiskárny jsou na tom laserová zařízení, která jsou konstrukčně výrazně složitější, a tedy i nákladnější na výrobu. Toner v nich navíc vydrží déle (nevysychá, tiskárna se tak často "nesamočistí") a i ty nejmenší tonerové zásobníky mají stále vyšší tiskovou kapacitu než inkoustové kartridže. Tonery jsou sice dražší než inkoustové kartridže, při jejich vyprázdnění se však vyhodí i mnohem víc drahého materiálu, protože kromě tonerového prachu obsahují i řídicí čipy, poměrně složité mechanické prvky a hlavně nanášecí světlocitlivé válce. Někteří výrobci se chovají "ekologičtěji" než jiní a nabízejí výrazné slevy na nové tonery při vrácení starších, prázdných obalů, nicméně s ekologií to stejně není moc slavné, protože tonerové zásobníky obsahují řady nebezpečných kovů, kterými se pak v indických a asijských "recyklačních továrnách" přehrabují dělníci (často téměř děti).
Ale zpět k veselejším tématům. Trendem i mezi laserovými tiskárnami se stal fakt, že při zakoupení tiskárny dostane uživatel v ceně tzv. "startovací tonery", které mají poloviční, někdy i pouze třetinovou kapacitu než tonery plnohodnotné. Výrobci to sice na svých stránkách uvádějí, ale neradi a leckdy hodně malým písmem. Jaká je kapacita startovacích tonerů u testovaných modelů, to najdete v našich tabulkách. Podíváte-li se zároveň na vedlejší řádek tabulky, zjistíte, že jen pořízení "plnohodnotných tonerů" vás v naprosté většině případů přijde o mnoho dráž, než kolik stojí tiskárna nová. Morální a ekologické rozhodnutí, zda po vytištění několika set stran tiskárnu odvézt do sběrného dvora a pořídit novou, necháme na vás, v každém případě se ale v kategorii nejlevnějších tiskáren nemusíte moc zajímat o cenu zapékací jednotky, kterou je třeba měnit cca po 20 000 vytištěných stranách. Vzhledem k tomu, že než v domácích podmínkách vytisknete takové množství stran (pro kancelářský provoz nejlevnější tiskárny výrazně nedoporučujeme kvůli nižší rychlosti, vyšším nákladům na tisk a malé robustnosti), bude tiskárna tak stará, že i my ji v tu chvíli doporučujeme vyhodit a pořídit novou. Výměna zapékací jednotky a dalších "klíčových" komponent tiskárny je totiž po sečtení ceny a nákladů na práci opravdu neekonomická.
Z tohoto důvodu jsme se tedy rozhodli, že do vypočítaných tiskových nákladů na jednu stránku tento materiál ani nebudeme započítávat. Samozřejmě tak činíme pouze v tomto testu nejlevnějších domácích laserových tiskáren. U kancelářských a velkokapacitních tiskáren je situace jiná a u nich pravidelně do ceny za vytištěnou stránku započítáváme kromě tonerů i zapékací jednotky, transportní pásy, odpadní nádobky, a tam, kde je to třeba, i válce (ty většinou bývají součástí tonerových zásobníků, ale například u tiskáren Kyocera tomu tak není). Velmi výrazně je politika "dotovaných" tiskáren vidět v případě barevné laserové tiskárny Konica Minolta magicolor 1600W, která stojí včetně materiálu na vytištění cca 500 stránek přibližně 2 500 Kč, poté ale musíte na vytištění dalších 2 500 stran (barevných při 4× 5% pokrytí stránky A4) vydat přes 10 000 korun, takže pokud byste ji po spotřebování prvotního startovacího materiálu vyhodili, přišlo by vás to téměř levněji a měli byste novou tiskárnu. Rozhodnutí je na uživateli, snad i výrobce počítá s tím, že vydělá na ekologickém cítění zákazníků. Konica Minolta v tom zdaleka není sama, stejně se chová Samsung, HP, Brother i Canon, a koneckonců i Epson (který stále dodává startovací tonery s poměrně vysokou kapacitou). Jejich tiskárny jsou ale dražší, takže očividný nepoměr není tak znát. V podstatě bychom vlastně měli Konicu Minoltu pochválit, že nastavila "dotovanou" cenu tak nízko. Použili jsme ji pouze jako příklad toho, že rozdíl mezi pořizovacími a provozními náklady bývá propastný.
Pravda je, že přes veškerou marketingovou masáž tisknou majitelé levných laserových tiskáren převážně stránky černobíle, a v tom případě se nákup černého toneru vyplatí víc než nákup nové tiskárny. I my proto radíme: netiskněte každou drobnost barevně, vyberte si v ovladači možnost pouze černého tisku, a v případě, že tisknete pouze pracovní verze dokumentů, klidně použijte režim "draft", který je úspornější. Nejlepším řešením je podívat se do našich tabulek, kolik stojí tisk monochromatický a kolik zaplatíte za stránku tisku barevného. Chcete-li ještě více ušetřit, netiskněte webové stránky tak, jak je zobrazí váš prohlížeč, ale použijte nástroj na jejich tiskovou optimalizaci, vyberte "printer friendly" variantu přímo z webové stránky, nebo prostě okopírujte text stránky do textového editoru a stránku vytiskněte z něj.

Monochromatické tiskárny: Přežijí a jsou ideální pro tisk textu

V kategorii nejlevnějších laserových tiskáren to mají černobílé tiskárny o dost jednodušší a i pro koncové uživatele představují lepší (rozumějte tiskově levnější) volbu. S pořizovací cenou okolo 2 500–4 500 Kč mohou nabídnout srovnatelné tiskové náklady jako nejvýhodnější tiskárny inkoustové a navíc odolnost a stálost laserového tisku, který se jen tak snadno nerozmaže. Jejich hlavní nevýhodou (a zároveň výhodou) je, že nedokážou tisknout barvu, ale pokud pracujete hlavně s textem, černý tisk vám bohatě stačí. Pro prezentační barevné účely nejsou vhodné, ale prezentaci potřebují hlavně firmy, v domácnosti a při studiu vám černý tisk bohatě stačí.
I mezi monochromatickými tiskárnami se však vyplatí podívat se na tiskové náklady, které se v rámci testu pohybovaly od 40 haléřů až po celou jednu korunu za stránku A4. Z testovaných zařízení obzvláště vyčnívají dvě černobílé laserové tiskárny. První z nich je vítězná novinka testu Canon LBP6300dn, která za rozumnou pořizovací cenu nabízí hardwarový duplex, síťové LAN připojení a konečně i možnost zakoupit vysokokapacitní tonerové kartridže s výdrží 6 400 stran a reálnou cenou okolo 2 850 Kč, takže jedna stránka vás vyjde cca na 0,44 Kč, což už je na levnou laserovou tiskárnu opravdu hodně dobrá cena. Tato tiskárna je navíc velmi rychlá, dobře vybavená (s vysokou kapacitou vstupního i výstupního zásobníku papíru) a navíc pracuje s vysokou kvalitou tisku. Má sice vyšší pořizovací cenu, ale pokud zvolíte vysokokapacitní tonerové zásobníky, vyplatí se vám. Tuto tiskárnu po vyčerpání startovacího toneru rozhodně nevyhazujte.
Canon LBP6300dn by byl naším jednoznačným doporučením, pokud by se v testu neobjevila tiskárna Epson M2000D, která představuje mezi testovanými zařízeními nejlepší volbu v poměru pořizovací ceny a tiskových nákladů. S reálnou cenou okolo 2 400 Kč a tiskovými náklady (při využití vysokokapacitního toneru) na úrovni 0,40 Kč (se standardním tonerem cca 0,62 Kč) nabízí kromě ideálních tiskových nákladů rovněž skvělou výbavu v podobě vysokokapacitních vstupních i výstupních zásobníků papíru a hardwarový duplex. Pokud chcete levnou monochromatickou laserovou tiskárnu, Epson M2000D je ideálním řešením. I s ohledem na pořizovací i provozní cenu je velice rozumnou variantou rovněž Xerox Phaser 3140, který stojí jen cca 1 700 Kč, a ačkoliv není nerychlejší, tiskne se standardními tonerovými zásobníky cca za 0,60 Kč, což je s ohledem na pořizovací cenu skvělé!

Barevné tiskárny: Levné barevné laserové tiskárny tisknou draze

Z výsledků testu jasně vyplývá, že v porovnání s monochromatickými tiskárnami, které i v tom nejlevnějším segmentu dokáží stále cenově konkurovat tiskárnám inkoustovým, se to nejlevnějším barevným tiskárnám moc nedaří. Je to samozřejmě opět dáno "dotovanou" cenou levných barevných laserových tiskáren, které leckdy stojí méně než tiskárny monochromatické, přičemž jsou konstrukčně mnohem náročnější a jejich výroba musí být logicky i o dost dražší než u tiskáren pouze s jedním tonerem. Kvůli konkurenčnímu tlaku na nízkou pořizovací cenu tedy tlačí výrobci cenu jak barevných, tak i černých tonerových kartridží (pro barevné laserové tiskárny) výše než u tiskáren monochromatických. Z toho vyplývá, že pokud si pořídíte levnou barevnou tiskárnu, budete nejen velmi draze tisknout barevně, ale i černobílý tisk se vám prodraží mnohem více, než pokud byste si koupili levnou tiskárnu monochromatickou. Na většinu tiskových úloh černobílý tisk bohatě stačí.
Pokud bychom měli srovnávat stejně drahé "nejlevnější" barevné laserové tiskárny s téměř "nejvyšší", ale co se týče pořizovací ceny stejně drahou kategorií profesionálně laděných "kancelářských" inkoustových tiskáren (jako je například řada HP OfficeJet Pro 8000), zjistíme, že srovnatelně drahé inkoustové tiskárny mají mnohem nižší tiskové náklady, které se například u HP OfficeJet Pro 8000 pohybují okolo 0,30 Kč za černobílou stránku a 1,15 koruny za stránku barevnou. Pokud tedy opravdu potřebujete tisknout barevně v menším nákladu a nechcete platit moc peněz za každý výtisk, důrazně doporučujeme buď zvolit levně tisknoucí inkoustovou tiskárnu s vyšší pořizovací cenou, nebo pak dražší barevnou laserovou tiskárnu, které však v tomto testu nepopisujeme, protože stojí více než 10 000 Kč. Jediným argumentem proti inkoustovým tiskárnám je snížená mechanická odolnost vytištěných stránek, která se nejčastěji projevuje při použití lihového zvýrazňovače či při dlouhodobějším vystavení výtisku slunečnímu záření. Jednoduše řečeno, pokud chcete doma levně tisknout barevně a nepřijít přitom o kalhoty, raději než levnou laserovou tiskárnu si pořiďte drahou inkoustovou podle našich testů. Bezpečnou volbou v tomto ohledu může být HP OfficeJet Pro 8000.
Pokud tisknete málo, najdete však v našem testu zajímavá zařízení. Především upozorňujeme na "výprodejový" model Epson Acculaser C1100, který je momentálně k dostání za třetinovou cenu v porovnání s minulým testem, který proběhl před rokem. Velice lákavou variantou je levná tiskárna Konica Minolta magicolor 1600W, která za tržní cenu okolo 2 500 Kč nabízí sice průměrnou rychlost tisku i tiskové náklady na úrovni 0,84 Kč za monochromatickou a 4,14 Kč za barevnou stránku, za ty peníze je to však opravdu dobrá volba s pomalejším, ale kvalitativně vynikajícím tiskem.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ

ZÁVĚR

V kategorii černobílých tiskáren zvítězil rychlý a skvěle vybavený model Canon i-sensys LBP6300dn za 4 400 Kč, který díky možnosti vysokokapacitních tonerů dokáže tisknout za cca 0,44 Kč na stránku. Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem nabízí z tohoto testu rovněž špičkově vybavený model Epson AccuLaser M2000D, který se navíc prodává za neuvěřitelně nízkou cenu a k tomu i levně tiskne (cca 0,40 Kč na stránku).
V souboji barevných laserových tiskáren nejlépe dopadl již poměrně starý model Epson AccuLaser C1100, který je navíc momentálně k dostání za vynikající cenu okolo 4 500 Kč. Pokud chcete ještě levnější barevnou laserovou tiskárnu a nebojíte se budoucích tiskových nákladů nebo tisknete barevně pouze sporadicky, nejlepší poměr mezi cenou a výkonem nabízí Konica Minolta magicolor 1600W.



JAK CHIP TESTUJE LASEROVÉ TISKÁRNY
Při hodnocení levných laserových tiskáren jsme kladli nejvyšší důraz na tiskové náklady (35 % celkového hodnocení). Rychlost tisku sice není tak důležitá, ale právě ona výrazně odlišuje levnější domácí od dražších kancelářských tiskáren, a proto jsme ji hodnotili celkově 30 %. Kvalita tisku je u všech monochromatických laserových tiskáren v testu velmi vyrovnaná. Zkoumali jsme i kvalitu textu grafiky a celkově má toto hledisko 20% podíl na celkovém hodnocení. Hodnocení výbavy zahrnuje kromě možností připojení i kapacitu vstupních a výstupních zásobníků, podporované operační systémy, duplexní tisk a další výbavu.
35 % TISKOVÉ NÁKLADY
15 % VÝBAVA
20 % KVALITA TISKU
30 % RYCHLOST TISKU