Doplňky pro browsery
Na poli internetu jsou doplňky a rozšíření doménou Firefoxu. I uživatelé Internet Exploreru a Google Chrome však mohou surfovat s vylepšenými nástroji. Ukážeme vám, jak na to.
PETR KRATOCHVÍL
Není pochyb o tom, že za úspěch na poli browserů vděčí Firefox z velké části rozšířením a doplňkům, které z něj dělají univerzální nástroj pro téměř každého surfaře. Tato taktika však nemohla uniknout ani vývojářům konkurenčních programů, a tak určitě nikoho nepřekvapí, že už lze na internetu narazit i na doplňky pro Internet Explorer nebo Google Chrome. Není jich sice tolik jako pro Firefox, ale rozhodně stojí za zmínku.
Internet Explorer
Pro většinu mladších surfařů bude znít asi neuvěřitelně, že Internet Explorer bylo možné "vylepšit" pomocí doplňků již ve verzi 5 (zkušenější uživatelé si možná vzpomenou na doplněk XMLHTTP, pradědečka současného AJAXU). Faktem ale je, že se uživatelé browseru z Redmondu začali o rozšiřování funkcí více zajímat teprve tehdy, když byl jejich "holý" nástroj konfrontován s prohlížeči konkurence. K největšímu rozmachu vylepšování IE tedy došlo až u verze 7. V současné době jsou pro tento prohlížeč k dispozici stovky kvalitních doplňků, několik desítek z nich dokonce i v českém jazyce.
Překvapivé možnosti
Jednou ze stránek, kde je možné zahájit pátrání po doplňcích pro Internet Explorer, je web Galerie doplňků (www.ieaddons.com), který nabízí několik desítek drobných vylepšení prohlížeče. Nejčastěji zde najdete vyhledávače zboží z různých obchodů (např. Heureka.cz), slovníky (např. Lingea, www.lingea.cz/msie8_acc.htm) a doplňky pro blogy a komunitní sítě. Nabídku doplňků na tomto webu lze ještě rozšířit zvolením jiného než českého jazyka (např. angličtiny). Pravda ale je, že rozsáhlejšího rozšíření možností svého prohlížeče nedosáhnete.
Z pohledu náročnějších uživatelů zaostává IE především ve dvou oblastech – v oblasti nástrojů pro vývojáře a v oblasti doplňků pro rychlé a bezpečné surfování. První slabinu řeší přímo Microsoft svým panelem "Developer Toolbar". Ten nabízí vývojářům webů celou řadu praktických funkcí (od zobrazení syntaxe až po zobrazení či úpravy DOM modelů). Najdete ho na našem DVD nebo přímo na webu Microsoftu (www.microsoft.cz), kde do vyhledávání stačí zadat pojem "Developer Toolbar". Doplňkem řešícím nedostatky Internet Exploreru v druhé oblasti je IE7Pro (www.ie7pro.com). Jeho pomocí si můžete i v IE vychutnat všechny funkce, které dělají z obyčejného prohlížeče profesionální nástroj. Blokování reklamy, automatické vyplňování formulářů, kontrola pravopisu, gesta myší – v IE7Pro opravdu najdete vše důležité. Navzdory jménu funguje doplněk i v IE8.
Jinou cestou
Mnohem radikálnější řešení nedostatků Internet Exploreru se nazývá Maxthon (http://maxthon.com/). Jeho vývojáři nešli cestou přidávání doplňků do stávajícího IE, ale vzali jen jádro (Trident) a na něm postavili nový prohlížeč. Ten nabídne ještě více funkcí než IE s doplňkem IE7Pro, cenou za inovace jsou však drobné nedostatky komplikující každodenní soužití s prohlížečem. Pokud se i přesto rozhodnete tuto variantu Internet Exploreru používat, přečtěte si nejprve diskusní fóra na českých stránkách tohoto prohlížeče (www.maxthon.cz). Za zmínku také stojí fakt, že zatímco první a druhá verze Maxthonu používá již zmiňované jádro z IE, připravovaná třetí verze počítá i s použitím jádra WebKit (najdete ho např. v Google Chrome).
Google Chrome
Prohlížeč od Googlu byl při svém uvedení prezentován jako bezpečný a rychlý, s minimalistickým designem. Tato taktika určitě potěšila celou řadu IT nadšenců, zároveň s nimi se však začala ozývat i další skupina uživatelů: "K čemu je nám rychlý prohlížeč, který nic neumí?" Na tyto "nářky" ale Google rychle zareagoval, a zanedlouho se objevila celá řada doplňků rozšiřujících schopnosti Chrome požadovaným směrem.
Bohatá nabídka
Ať už si o Googlu myslíte cokoliv, faktem zůstává, že pokud se do něčeho pustí, rozhodně nepřemýšlí "v malém". O tom svědčí i jeho "katalog" rozšíření pro Chrome, který najdete na adrese https://chrome.google.com/extensions/ a který obsahuje několik tisíc položek. Překvapivě zde najdete i celou řadu doplňků známých z Firefoxu. Surfaři si tak mohou zablokovat reklamu nástrojem AdBlock (případně jeho vylepšenou verzí AdBlock+), pomoci s překladem doplňkem Google translator nebo otevírat okna v IE pomocí rozšíření "IE Tab". Praktickým doplňkem pro uživatele často pracující s PDF dokumenty bude "Prohlížeč dokumentů ve formátu PDF/PowerPoint", který zobrazí náhled PDF souboru přímo v prohlížeči. Z hlediska rychlosti a bezpečnosti rozhodně lepší varianta než použití mamuta jménem Adobe Reader. Milovníci efektů by rozhodně neměli přehlédnout doplněk Cooliris, který zobrazuje fotografie v efektním 3D prostředí.
Dalo by se tedy říci, že pro Google Chrome najdete opravdu velké množství doplňků a lze ho upravit "téměř" jako Firefox. Slovo téměř je v uvozovkách nejen proto, že pro Firefox je doplňků řádově více, ale především proto, že existuje oblast, ve které Chrome s doplňky za Firefoxem zaostává. Nepříjemné je, že touto oblastí je bezpečnost: zatímco u Firefoxu lze pomocí rozšíření vybudovat z prohlížeče nedobytnou pevnost, uživatelé Google Chrome se musí spokojit s málem (zoufale chybí například alternativa k nástroji NoScript). Rozhodně lze ale doporučit například doplněk WOT, který upozorňuje na potenciálně nebezpečné weby. Další zajímavé doplňky z celé řady oblastí můžete najít i na webu http://download.cnet.com/windows/internet-explorer-add-ons-and-plugins/.
Namícháno a zabaleno
Stejně jako u IE mohou náročnější uživatelé Google Chrome využít alternativu, která jim nabídne všechny důležité doplňky "přibalené" v prohlížeči a připravené k použití. Ano, ChromePlus (www.chromeplus.org) už v základu nabídne gesta myší, AdBlock, podporu download manažerů nebo anonymní režim (zde nazývaný Incognito Browsing Mode). Důležité ale je, že i přes rozsáhlejší schopnosti neztratil ChromePlus nic z vlastností základu – nechybí mu ani rychlost, ani přehlednost. I v tomto případě však platí, že jde o samostatnou aplikaci, kterou je nutné nainstalovat samostatně.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ
Instalace a správa doplňků pro IE
Na rozdíl od primitivní instalace doplňků do Firefoxu potřebují obvykle konkurenční produkty poněkud větší péči. Nejjednodušší pomocníky (například ty z Galerie doplňků pro IE) lze také nainstalovat "jedním kliknutím", a podobně je na tom i Google Chrome (na webu Google rozšíření pro Chrome). Většina rozsáhlejších vylepšení (například IE7Pro) už vyžaduje stažení a spuštění exe souboru.
Jedním z největších problémů starších verzí Internet Exploreru byla správa doplňků – nezanedbatelné množství uživatelů s vylepšováním IE váhalo právě proto, že nebylo jednoduché udržet potenciálně problematický doplněk "na uzdě". Teprve verze 7 nabídla přijatelnou správu doplňků a v IE8 bylo vše doladěno k dokonalosti. Stačí jen kliknout na "Nástroje | Spravovat doplňky", a objeví se okno s kompletními informacemi o rozšíření Internet Exploreru. Vlevo lze určit typ doplňků, dole lze volit jejich kategorii (doporučujeme zkontrolovat především "Stažené ovládací prvky" a "Právě načtené doplňky"). Podrobnější informace o jednotlivých rozšířeních se objeví po kliknutí na vybraný prvek.
Top 10 pro vaše surfování
NEJLEPŠÍ DOPLŇKY PRO IE
Developer toolbar
Web: www.microsoft.cz
Nástroj pro vývojáře webových stránek.
IE7Pro
Web: www.microsoft.cz
Doplněk rozšiřující schopnosti prohlížeče.
Meteopress
Web: www.ieaddons.com
Předpověď počasí na sedm dní.
Seznam Lištička
Web: www.ieaddons.com
Rychlý přístup k e-mailu, slovník a převodník měn.
NEJLEPŠÍ DOPLŇKY PRO CHROME
AdBlock
Web: https://chrome.google.com/extensions/
Nástroj na blokování reklamy.
Cooliris
Web: www.cooliris.com
Elegantní vylepšení pro práci s webovými galeriemi.
WOT
Web: www.mywot.com/cs
Nástroj varující před potenciálně nebezpečnými weby.
Google Translate
Web: https://chrome.google.com/extensions/
Překladač z/do desítek světových jazyků.
FlashBlock
Web: https://chrome.google.com/extensions/
Blokuje obsah WWW stránek vytvořených technologií Flash.
LastPass
Web: http://lastpass.com/
Správce hesel a pomocník při vyplňování formulářů.
DALŠÍ ZDROJE DOPLŇKŮ
www.chrome-plugins.info/en/
www.chromeextensions.org
Foto: Více možností: U jednotlivých doplňků můžete nejen zakázat jejich načtení, ale také zobrazit více informací prozrazujících potenciální nebezpečnost.
Foto: Galerie doplňků: Přehledný design, ale příliš málo doplňků – Firefox se zatím bát nemusí.
Foto: Snadná instalace: Doplňky lze do Google Chrome přidat stejně snadno jako do Firefoxu.