Z testlabu – Chip Top 10
Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné tabulky, by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL
V aktuálním čísle jsme se opět krátce vrátili k tématu 3D zobrazování. Zajímavé je, jak dlouho už se tato technologie vyvíjí a jak rychle se najednou dostala do širšího povědomí. Vývoj se navíc určitě nezastaví na současných LCD nebo plazmových displejích doplněných závěrkovými brýlemi. Například firma Sony má opět předvést svůj autostereoskopický displej, který má zatím jen velmi malé rozlišení (96 × 128 bodů), ale dokáže zobrazit 3D objekty bez nutnosti nasazovat si brýle.
Nyní ale k dalším tématům. Patří mezi ně například SD paměťové flash karty, konkrétně jejich expresní test, ve kterém o nich najdete vše podstatné – tedy především naměřené přenosové rychlosti, které jsou při použití těchto karet podstatné, a to především pro uživatele digitálních jednookých zrcadlovek. Full HD kamery extrémní rychlosti nevyžadují.
S flash kartami souvisí i další článek, který se věnuje mazání citlivých údajů z mobilních telefonů. Právě v mobilech se často používají flash karty typu microSD, které jsme také testovali a z kterých není problém smazané informace opět obnovit. Žádné hlubší znalosti k tomu nepotřebujete – stačí na to jednoduchý prográmek, který si zdarma stáhnete z internetu. Než tedy telefon někomu předáte, promažte ho podle našeho návodu. Ten by si měli prostudovat i naši politici. Redakce iDNES.cz totiž nedávno v bazaru zakoupila bývalý mobil Martina Bursíka. Byl plný důvěrných dat…
Bezpapírová kancelář je stále pouze fikcí, ale elektronické knížky jsou, zdá se, na postupu. Otazníků kolem nich, různých verzí "čteček" i různých formátů elektronických dokumentů je však stále dost. O tom se nakonec přesvědčíte v našem dalším článku věnovaném e-knihám. Kdo stále dává přednost papíru, ten se může začíst do našeho testu levných laserových tiskáren – černobílých i barevných. A to opravdu levných – novou barevnou laserovou tiskárnu totiž pořídíte už za 2 500 Kč! To je téměř neuvěřitelné a za tyto peníze bylo dřív možné zakoupit pouze inkoustovou tiskárnu s drahým provozem. V článku se samozřejmě dozvíte, zda se vůbec vyplatí kupovat náhradní tonery, když si můžete za stejnou cenu koupit rovnou novou tiskárnu.
Na souboj laserové technologie s inkoustovou se můžete těšit v zářijovém vydání. Do tohoto čísla připravujeme pro ty kurážnější i pár tipů na to, jak zrychlit a "vytunit" svůj počítač. Není to těžké, ale není to ani úplně bez rizika – na to vás však samozřejmě předem upozorníme. Dodáme vám i potřebné softwarové vybavení. Dalším zajímavým tématem bude srovnání klasické automobilové navigace s mobilním telefonem – tedy samozřejmě s mobilním telefonem, který funkci navigace také nabízí. Každé řešení má svoje výhody a nevýhody a my vás opět na oboje upozorníme.
Přehled modelů automobilových navigací najdete v našem Top 10. Chtěl bych zároveň upozornit i na přehled fotoaparátů – je v něm totiž řada novinek a u všech produktů jsou samozřejmě aktualizované ceny.
SSD disky
Jsou bezhlučné, odolné vůči nárazu, úsporné a prý "až tisíckrát rychlejší" než klasické pevné disky. Porovnali jsme patnáct SSD (Solid State Disks) disků, a už tedy víme, které disky činnost vašeho počítače urychlí, a které naopak v testu propadly.
Základní desky s P55
Základní desky s paticí 1156 a čipovou sadou P55 se prodávají za cenu cca od 2 500 Kč do 8 500 Kč a liší se hlavně výbavou a ergonomií. Testy, které u nás musely desky podstoupit, ukázaly, že z výkonnostního hlediska je rozdíl mezi "nejrychlejší" a "nejpomalejší" deskou v testu menší než pět procent, tedy téměř na úrovni statistické chyby.
Digitální fotoaparáty - kompakty
Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete patnáct nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem a kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.
Inkoustové tiskárny
Barevné inkoustové tiskárny jsou levnější než laserové. V poslední době naštěstí poklesly i jejich provozní náklady, které jsou často s těmi laserovými srovnatelné. Řadu z nich také snadno připojíte do počítačové sítě a to i bezdrátově.
Černobílé laserové tiskárny
Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.
Autonavigace
Navigační zařízení jsou velmi populární a naštěstí i stále levnější. V našem přehledu najdete 15 nejlepších navigací dostupných na našem trhu. Testovali jsme v laboratorních podmínkách i v reálném provozu.
Externí 2,5" pevné disky
Externí disky velikosti 2,5" jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.
LCD monitory – 24"
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte–li si kterýkoli monitor z našeho testu.
LCD monitory – 26"- 30"
Zvažujete–li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD monitorů s úhlopříčkou 26 až 30 palců. Pracujete–li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.
Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.