Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows 7
Upgrade z OEM verze XP nebo Visty
Při přestupu z XP na Windows 7 je nutná nová instalace. Znamená to zazálohovat data a zformátovat pevný disk. Při následné instalaci však Windows 7 jako důkaz vlastnictví předchozí verze neakceptují obnovovací disk (recovery CD) pro XP. Co dělat?
TIP - Upgrade na Windows 7 funguje automaticky jen tehdy, jsou-li během instalace v jiné partition přístupná stará Windows XP nebo máte-li po ruce plnohodnotný instalační disk XP. Jinak se upgrade podaří jenom použitím následujícího triku.
Nainstalujte Windows 7 na nový disk nejprve jako testovací verzi bez zadání čísla produktu. Předem se postarejte, aby Windows nemohla podnikat žádné aktivační pokusy – nejlépe tedy nepřipojujte počítač k internetu. Po restartu upravte klíč systémového registru, který slouží jako důkaz, že nová Windows byla nainstalována přes existující dřívější verzi.
Do vstupního pole nabídky Start tedy zadejte "regedit" a stiskněte [Enter]. Dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem "OK". Dále přejděte na klíč "HKEY_ LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\OOBE". V pravé části okna dvojitě klikněte na "MediabootInstall ", hodnotu DWORD změňte na "0" a potvrďte tlačítkem "OK". Editor registru zavřete. Nyní ještě resetujte aktivační status. Za tím účelem do vstupního pole nabídky Start zadejte "cmd", pravým tlačítkem myši klikněte na nalezený program "cmd.exe" a v místní nabídce zvolte příkaz "Spustit jako správce". V příkazovém řádku proveďte příkaz
slmgr –rearm
Toto okno zavřete a počítač restartujte. Následně v Ovládacích panelech v kategorii "Systém a zabezpečení" klikněte na "Aktivovat systém". Nyní už můžete bez problémů vložit číslo produktu upgrade verze a provést aktivaci.
2. Windows XP, Vista, 7
Přenos vlastních dat ze starého počítače do nového
Po koupi nového PC s Windows 7 do něj potřebujete přenést důležitá data a systémová nastavení z původního počítače.
TIP - Pro portování použijte bezplatný nástroj Windows Easy Transfer od Microsoftu, který jsme pro vás připravili na Chip DVD.
Je-li už starý počítač odpojen od internetu a Windows 7 nainstalována na novém, nástroj může být přenesen i z nového počítače. Za tím účelem spusťte program, vyberte přenosovou cestu a v následném dialogu klikněte na volbu "Toto je můj nový počítač". Další dotaz zodpovězte tlačítkem "Ne" a poté klikněte na "Potřebuji jej nainstalovat nyní". Dále ještě zvolte požadované transportní médium, například USB paměť, kam mohou Windows 7 nástroj zkopírovat. Z "flešky" potom můžete Windows EasyTransfer nainstalovat na jiný počítač.
Spusťte Windows EasyTransfer na starém počítači, klikněte na "Další" a v následném okně zvolte požadovaný způsob přenosu. Nástroj umožňuje datový přenos prostřednictvím kabelu USB EasyTransfer, přímo po počítačové síti nebo přes výměnná média. V dalším kroku klikněte na "Toto je můj starý počítač". Windows nyní prohledají zřízené účty a shromáždí relevantní informace. Pomocí odkazu "Přizpůsobit" pod každým ze zobrazených účtů můžete detailně rozhodnout, která data a nastavení budete chtít převzít, například dokumenty, hudbu, obrázky, oblíbené internetové položky, videa a další. Standardně jsou vybrány všechny elementy. V dalším kroku máte ještě možnost určit heslo. Potom klikněte na "Uložit", určete paměťové místo a název pro transportní soubor a dialog ukončete tlačítkem "Uložit".
Nyní nástroj spusťte na počítači s Windows 7, zvolte přenášený EasyTransfer soubor s příponou ".MIG" a v něm obsažená data integrujte do nového systému.
Foto: Převzetí: Zde určíte médium, na němž hodláte portovat systémová nastavení a data ze starého PC do nového.
3. Windows 7
Označení aktuální složky v navigační oblasti
Při "proklikávání" adresářovou strukturou na pravé straně okna Průzkumníka zůstává zobrazení stromové struktury v navigační oblasti na levé straně nezměněno. To vám však příliš nevyhovuje.
TIP - Aby Windows přizpůsobila vzhled stromové struktury podle momentálně otevřené složky, aktivujte v Průzkumníku příkaz "Uspořádat | Možnosti složky a hledání ". V následném dialogu "Možnosti složky" na kartě "Obecné" v sekci "Navigační podokno" zaškrtněte volbu "Automaticky rozbalit do aktuální složky". Nastavení potvrďte tlačítkem "OK".
UPOZORNĚNÍ: Přímo nad touto volbou najdete nastavení "Zobrazit všechny složky". Pokud je aktivujete, Windows nebudou odděleně ukazovat "Oblíbené položky", "Knihovny", "Počítač" a "Síť" a zobrazí se pouze "Oblíbené položky" a "Plocha". Všechny ostatní objekty se objeví pod "Plocha ". Kromě toho bude nyní operační systém ukazovat také jednotky CD ROM, DVD a jednotky výměnných disků, které právě neobsahují žádné médium.
Foto: Stopař: Při této volbě ukazuje Průzkumník v navigační oblasti vždy aktuální složku.
4. Windows 7
Vlastní knihovní složky pro snazší správu
Windows 7 jsou vybavena knihovnami. Ty umožňují tematické seskupování obsahů, což k nim usnadňuje přístup. Knihovnám můžete přiřadit libovolné složky. Standardní knihovny "Obrázky", "Dokumenty", "Hudba" a "Videa " však vašim potřebám nestačí.
TIP - Můžete si založit další knihovní složky, které například zjednoduší přístup k vašim dokumentům.
Nejprve spusťte Průzkumníka, abyste se ke knihovnám dostali. Navigační oblast na levé straně může zobrazit i složky existující v složce "Knihovny" – jsou to Dokumenty, Hudba, Obrázky a Videa. Pokud kliknete na zvolenou složku, vypíší se složky a soubory, které obsahuje (které se ale mohou fyzicky nacházet kdekoliv na disku).
Pokud potřebujete přidat další knihovnu, pravým tlačítkem myši klikněte na "Knihovny" a v místní nabídce zvolte příkaz "Nový | Knihovna". Název navržený systémem přepište na nový a pak v pravé části okna Průzkumníka klikněte nově vytvořenou složku knihovny. A jak do ní přidáte obsah? Stačí jen kliknout na novou ikonu knihovny a v okně, které se objeví, poté na "Zahrnout složku". V následném dialogu navigujte na první složku, kterou chcete knihovně přiřadit, a klikněte na "Zahrnout složku".
Chcete-li přidat další složky knihovny, na zvolenou složku klikněte pravým tlačítkem myši, zvolte kontextový příkaz "Vlastnosti " a v následném dialogu klikněte na "Zahrnout složku…". V tomto dialogu také můžete složku z knihovny vyloučit, jestliže ji pod "Umístění knihoven" při horním okraji dialogu označíte a kliknete na "Odebrat ". Volbou "Zobrazeno v navigačním podokně" stanovíte, zda Windows mají knihovní složku zobrazit v navigační oblasti pod nadřazenou složkou "Knihovny". Změny potvrďte tlačítkem "OK". Chcete-li celou knihovní složku vymazat, klikněte v Průzkumníku pravým tlačítkem myši na odpovídající ikonu a zvolte "Odstranit".
Můžete také ovlivnit zobrazení elementů v knihovní složce. Windows tyto obsahy standardně ukazují na bázi náhledu "Složky ". To znamená, že na pravé straně okna Průzkumníka se pro každou složku knihovny objeví oblast, v níž operační systém prezentuje obsažené složky a soubory. U pravého horního okraje oblasti vedle "Uspořádat podle" klikněte na označení aktuálního zobrazení, což vám umožní volit mezi různými náhledy při zobrazení obsahu složky. Zvláště zajímavý je přitom typ náhledu "Název". Ten potlačí strukturu složek uvnitř knihovny a zobrazí výlučně soubory, které leží přímo v přiřazené složce nebo ve složce podřazené těmto adresářům.
Foto: Centrálně: Chcete-li obsahy na různých paměťových místech tematicky svázat, můžete si založit vlastní knihovny.
5. Windows 7
Otevření programů v hlavním panelu klávesovou kombinací
Hlavní panel obsahuje vedle tlačítek aktuálně spuštěných aplikací také ikony často používaných programů, například Internet Exploreru. Kromě toho můžete na panel přidat libovolný další program. Teď byste však chtěli spouštět všechny tyto aplikace, aniž byste k tomu potřebovali myš.
TIP - Jakmile se nějaká aplikace objeví jako ikona v hlavním panelu, můžete ji také spustit klávesovou zkratkou. Za tím účelem podržte stisknutou klávesu [Windows] a klepněte na jednu z kláves [1] až [0]. Číslicové klávesy v numerickém bloku však k tomuto účelu použít nelze.
Kombinace [Win]+[1] se přitom týká prvního programu vpravo od tlačítka "Start", [Win]+[2] druhého atd. Desátý program v řadě aktivujete klávesami [Win]+[0]. Přitom Windows počítají ikony tvrdě zleva doprava – bez ohledu na to, zda se jedná o permanentně integrované aplikace, nebo o jiné otevřené programy. Je-li od některého programu otevřeno několik instancí, stiskněte příslušnou kombinaci vícekrát po sobě, čímž budete přepínat mezi okny. UPOZORNĚNÍ: Tímto způsobem dosáhnete jen na prvních deset aplikací v hlavním panelu. Ve Windows Vista stejné klávesové kombinace aktivují programy v panelu Snadné spuštění.
Foto: Přímý přístup: Programy zobrazené v hlavním panelu můžete bez oklik spouštět klávesovými kombinacemi.
6. Windows 7
Oživení starší tiskárny připojené přes USB
Windows 7 vnášejí do počítače také velké množství ovladačů hardwarových zařízení. Přesto ne všechny starší tiskárny připojené ke konektoru USB fungují. To je mrzuté, neboť často nejsou k sehnání ani vhodné ovladače od výrobce. Co teď?
TIP - Kupovat nový přístroj jen kvůli chybějícímu ovladači? To snad ne! Přihlaste se k účtu s oprávněním správce a proveďte následující kroky.
VLASTNÍ VOLBA OVLADAČE: Často je na vině jenom rozpoznání hardwaru, které selže, takže Windows nedokážou existující ovladač správně přiřadit. Nejprve proto vyzkoušejte tento postup: Připojte tiskárnu a zapněte ji. Potom v nabídce Start otevřete "Zařízení a tiskárny" a klikněte na "Přidat tiskárnu". Zvolte variantu "Přidat místní tiskárnu" a ignorujte přitom upozornění, že tato metoda je správná jen tehdy, nemáteli USB tiskárnu. V dalším kroku zvolte možnost "Použít stávající port". V rozevíracím poli nyní musíte změnit standardní přiřazení pro USB přípojku z "LPT1" na "DOT4_001". Potom klikněte na "Další".
Ve výběrovém seznamu zvolte vlevo výrobce a vpravo váš model. Prostřednictvím "Windows Update" teď můžete hledat aktualizovaný ovladač. Klikněte na "Další". V následném dialogu zvolte "Nahradit aktuální ovladač" a ještě jednou klikněte na "Další". Bude-li váš ovladač fungovat, můžete použít i další příslušný software, například správcovský program "HP Easy Printer Care".
POUŽITÍ OVLADAČE PRO XP/VISTA: Pokud se hledaný model tiskárny v seznamu nevyskytuje a ani od poskytovatele nelze ovladač pro Windows 7 získat, můžete případně zkusit použít ovladač pro starší verze Windows. Přinejmenším ovladače z Visty většinou fungují i pod Windows 7. Velmi často však působí problémy instalační programy při zjišťování verze operačního systému.
V takovém případě použijte režim kompatibility Windows. Ten spustitelnému programu vsugeruje určité vlastnosti starší verze operačního systému. Instalační program zkopírujte na pevný disk, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte příkaz "Vlastnosti". Na kartě "Kompatibilita" aktivujte volbu "Tento program spustit v režimu kompatibility pro" a v rozevíracím seznamu vyberte verzi operačního systému, pod kterou instalace zaručeně běží. Po potvrzení tlačítkem "OK" instalační program spusťte.
7. Windows 7
Konfigurace oznamovací oblasti podle vlastních potřeb
O tom, co bude zobrazováno v oznamovací oblasti hlavního panelu, standardně rozhodují Windows. Většinou to však není právě to, co by tam chtěl vidět uživatel. Například Centrum synchronizace asi oželí snáze než Windows Update.
TIP - Pro každý element můžete jednotlivě stanovit, jak se má jeho ikona v oznamovací oblasti hlavního panelu chovat. Za tím účelem nejprve pravým tlačítkem myši klikněte do oznamovací oblasti a v místní nabídce zvolte příkaz "Upravit ikony oznamovací oblasti".
V seznamu vyhledejte příslušnou ikonu, například "Centrum synchronizace". V rozevíracím poli vedle vpravo změňte nastavení na "Zobrazovat pouze upozornění ". To je zpravidla nejlepší varianta, neboť při ní dostanete důležitá hlášení, ale jinak se žádné místo nevyplýtvá. U zvláště obtěžujících elementů můžete také "Skrýt ikony a upozornění", takže přístup k nim pak umožní jen šipka odkazující na potlačené ikony. Chcete-li přitom však stále vidět stav sítě, zvolte pro něj "Zobrazovat ikony a upozornění".
Ikony oznamovací oblasti, které v tomto seznamu chybějí, patří mezi systémové ikony. Chcete-li konfigurovat jejich zobrazování, klikněte dole pravým tlačítkem například na hodiny a v kontextové nabídce zvolte "Vlastnosti". Pokud později při instalaci nějakého programu přibudou do oznamovací oblasti nové ikony, musíte i pro ně provést potřebné nastavení výše uvedeným způsobem.
Foto: Udělej si sám: Pro každý program můžete jednotlivě stanovit, jak se má chovat jeho ikona v oznamovací oblasti hlavního panelu.
APLIKACE
8 Excel XP, 2003, 2007
Vložení přímých odkazů na textové pasáže v dokumentu Wordu
K rozsáhlé tabulkové kalkulaci v Excelu jste ve Wordu vytvořili dokument s vysvětlivkami. Teď byste ještě chtěli, aby Excel zobrazoval odkazy, které vedou přímo na odpovídající textovou část v dokumentu
TIP - Různé dokumenty sady Office lze jednoduše navzájem propojovat pomocí hyperlinků. Je tak možné například otevřít wordovský dokument prostřednictvím názvu souboru integrovaného do buňky Excelu. Pak ovšem bude Word standardně zobrazovat začátek textu. Vazbu na jinou pozici v textu však můžete snadno realizovat pomocí schránky Windows, oklika přes textové značky není nutná.
Za tím účelem paralelně otevřete oba dokumenty. Pak ve Wordu označte nadpis příslušného úseku nebo začátek odstavce textu. Klávesovou kombinací [Ctrl]+[C] převezměte data do schránky. Nyní přepněte do Excelu a klikněte na buňku, která má být s daným místem textu propojena. Otevřete "Úpravy | Vložit jako hypertextový odkaz". V Excelu 2007 v pásu karet aktivujte "Start" a v sekci "Domů" zvolte "Vložit | Vložit jako hypertextový odkaz".
V buňce Excelu se textový úsek označený ve Wordu objeví jako odkaz. Kliknutí na něj vede přímo na příslušné místo v textu ve Wordu. Je-li to nutné, budou program i soubor automaticky otevřeny. Word kromě toho aktivuje panel nástrojů "Web". Klikněte v něm na tlačítko "Zpět", čímž se vrátíte zpět do buňky Excelu.
V Excelu ostatně také můžete na odkaz kliknout pravým tlačítkem myši a prostřednictvím kontextové nabídky "Upravit hypertextový odkaz" rovnou odkaz změnit. Tam ponechte pole "Adresa" beze změny. V poli "Zobrazený text" můžete přizpůsobit text zobrazovaný v Excelu.
Foto: Těsný svazek: Zde zpracujete hyperlinky poukazující z Excelu na cílová místa v dokumentu Wordu.
9. Word 2007
Znovuzprovoznění programů po aktualizaci Windows
Po aktualizaci Windows se může stát, že Word nebo jeho některé části přestanou korektně fungovat. Program pak například nereaguje na otevírání nebo ukládání dokumentů a odpírá obsluhu pomocí myši.
TIP - Problém může mít více příčin a vyskytuje se převážně pod Vistou. Často pomůže výmaz jistého klíče v systémovém registru, který si pak Word sám nově založí.
Nejprve zavřete všechny programy sady Office. Potom postupem "Start | Spustit ", "regedit" a "OK" otevřete editor registru. Pod Vistou nebo Windows 7 zadejte příkaz "regedit" přímo do vstupního pole nabídky Start a stiskněte [Enter]. Zprávu od Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem "Další". Potom navigujte na klíč "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\12.0\Word\". V pravé oblasti dialogu označte podklíč "Data" a odstraňte jej. Následný ověřovací dotaz potvrďte tlačítkem "Ano". Pak editor registru zavřete a znovu spusťte Word. Ve většině případů by poté mělo všechno zase fungovat.
10. Word XP, 2003, 2007
Automatické zarovnání dekadických čísel pod sebe
Ve více řádcích textu potřebujete umístit dekadická čísla tak, aby si správně odpovídaly pozice jednotlivých míst. Ani s pomocnou tabulkou se to však nedaří, neboť čísla vykazují rozdílné počty míst.
TIP - Abyste pozice čísel nemuseli zdlouhavě přizpůsobovat ručně, použijte speciální tabulátorovou funkci.
Nejprve si nechte zobrazit pravítko – ve Wordu 2007 na kartě "Zobrazit" zaškrtněte položku "Pravítko" nebo ve starších verzích editoru zvolte "Zobrazit | Pravítko".
Pokud ještě není do editoru vložen žádný text, nejprve v pravítku klikněte na požadovanou pozici desetinné čárky a poté dvojitě na nové označení tabulátoru. Pod "Zarovnání" zvolte možnost "Desetinná čárka" a potvrďte tlačítkem "OK", aby se značka tabulátoru zobrazila v podobě obráceného "T". Pro vstup čísel pak nejprve stiskněte klávesu tabulátoru a postupně vkládejte dekadická čísla vždy s desetinnou čárkou. Word se nyní samočinně postará, aby všechny desetinné čárky byly správně uspořádány pod sebou, i když čísla mají různé počty míst před i za čárkou.
Je-li text už vložen, označte řádky obsahující čísla, která mají být formátována, a nejprve nastavte dekadický tabulátor jako výše. Poté kurzorem klikněte pokaždé na začátek řádku a stiskněte klávesu tabulátoru, čímž se čísla po řádcích zarovnají na tabulátor.
Foto: V řad nastoupit!: Tato volba zaručí zarovnání čísel pro dekadické hodnoty. Pozici tabulátoru posunete na pravítku.
11. Outlook 2007
Lepší viditelnost nadpisů skupin v seznamech e-mailů
Pro lepší přehlednost si zprávy seskupujete prostřednictvím "Zobrazit | Uspořádat podle | Zobrazit ve skupinách". Outlook pak použije standardní nadpisy jako "Datum: dnes" nebo "Datum: včera". Ty se však při rychlém procházení dlouhými seznamy lehce přehlédnou.
TIP - Otevřete složku zpráv se skupinovými nadpisy a pak aktivujte příkaz nabídky "Zobrazit | Aktuální zobrazení | Vlastní nastavení aktuálního zobrazení… ". Poté klikněte na "Další nastavení ". Ve stejnojmenném dialogu v sekci "Mřížka a záhlaví skupin" zaškrtněte "Stínovat záhlaví skupin". V obou dialozích potvrďte změny tlačítkem "OK". Outlook pak nadpisy skupin po celé šířce okna podbarví světle modře, což jednotlivé oblasti od sebe zřetelně oddělí. Tato akce se týká nejen aktuální složky zpráv, ale také všech složek, které dané zobrazení používají.
Foto: Zřetelněji: Modře podbarvené nadpisy skupin v seznamech zpráv už tak snadno nepřehlédnete.
12. Outlook XP, 2003, 2007
Potlačení vyřízených položek v seznamu úkolů
Ke strukturování svých činností využíváte funkci úkolů. Outlook však bohužel samočinně nevyškrtává vyřízené úkoly z jejich seznamu, takže v něm ztrácíte přehled.
TIP - Tohoto problému se rychle zbavíte pomocí filtrovaného zobrazení. Otevřete příkaz "Zobrazit | Uspořádat podle | Aktuální zobrazení | Aktivní úkoly" nebo v Outlooku 2007 "Zobrazit | Aktuální zobrazení | Aktivní úkoly". Pokud je vlevo zobrazena navigační oblast, můžete možnost "Aktivní úkoly" přímo zvolit také tam. V Outlooku 2007 to však funguje jenom tehdy, je-li pod "Zobrazit | Navigační podokno" aktivována také možnost "Podokno Aktuální zobrazení ".
13. Kaspersky 2009, 2010
Využití optimalizovaného antivirového výkonu ihned po instalaci
Souprava Kaspersky Internet Security obsahuje spamový filtr, který je v ní integrován jako e-mailový program a svůj výkon optimalizuje tréninkem. Při nainstalování filtru na další počítač však trénink začíná znovu od nuly. K vzteku!
TIP - Naučené informace antispamové komponenty si Kaspersky Internet Security ukládá v souboru "antispam. sfdb". Verze 2009 a 2010 jsou vzájemně kompatibilní, takže můžete převzít i databanku starší verze na jiný počítač s verzí 2010.
Otevřete Průzkumníka a pod XP navigujte na "C:\Dokuments and settings\All Users\Data aplikací\Kaspersky Lab". Pod Vistou a Win7 otevřete skrytou složku "C:\Program Data\Kaspersky Lab". Podle verze programu přepněte na podsložku "AVP8" nebo "AVP9" a pak dále na "Data ". Dále zkopírujte (rovněž skrytý) soubor "antispam.sfdb" na externí datový nosič.
Na cílovém PC musíte nejprve vypnout Sebeobranu Kaspersky Internet Security, abyste mohli příslušný soubor nahradit. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu programu v oznamovací oblasti hlavního panelu a zvolte "Nastavení ", vlevo pak klikněte na kategorii "Nastavení ". Vypněte "Aktivovat Sebeobranu " a potvrďte tlačítky "Použít" a "OK". Nyní úplně ukončete celý program.
Potom zkopírujte uložený soubor "antispam. sfdb" do patřičné složky a nahraďte jím tam existující stejnojmenný soubor. Znovu spusťte Kaspersky Internet Security a analogickým způsobem opět nastartujte Sebeobranu programu.
INTERNET
14 Google Alerts
Snazší sledování aktuálních zpráv z vlastních zájmových oblastí
Služba Google Alerts informuje uživatele o novinkách z určitých oborů. Jak ale službu správně používat?
TIP - Google Alerts sestavuje své informace na základě hledacích pojmů, které můžete nadefinovat. Jakmile dojde k události splňující podmínky zadání, služba vás o ní zpraví e-mailem. V oblasti svých oblíbených témat tak zůstáváte stále "v obraze". Cena za komfort: Krmíte Google osobními údaji, které pak vyhledávací gigant využívá k tomu, aby vás zaplavoval cílenou reklamou.
Chcete-li si takové zpravodajství zřídit, otevřete webovou stránku www.google.cz/alerts. Vyplňte vstupní pole formuláře, zadejte svou e-mailovou adresu a klikněte na "Create Alert". Funkce bude aktivována až poté, co kliknete na odkaz v potvrzovací zprávě.
Abyste dostávali odpovídající nálezy, hledejte Googlem různé pojmy. Oznámení obdržíte, jestliže se nové nálezy pro váš hledací pojem vyskytují mezi prvními deseti zprávami nebo dvaceti nálezy. Je proto smysluplné vhodně omezit požadavek více hledacími pojmy, abyste na jedné straně nedostávali nespočet nepodstatných oznámení, na druhé straně ale také nepropásli důležité informace, poněvadž se neobjevují mezi předními nálezy.
Disponujete-li účtem u Googlu, pro správu zpravodajství otevřete webovou stránku www.google.cz/alerts/manage?hl=cs&gl=cz a k účtu se přihlaste. Uvidíte tam aktivní "alarmy", které můžete exportovat, upravit nebo smazat. Na této stránce lze také založit nový alarm. Uživatelé bez účtu u Googlu mohou službu pomocí odhlašovacího odkazu v každém oznámení zastavit, ale nikoli upravovat.
Foto: Na tepu doby: Google sleduje určené hledací pojmy a podá vám zprávu o nových událostech, které se jich týkají.
15. Outlook XP, 2003, 2007
Samočinné vyžádání potvrzení o přečtení zprávy u vybraných příjemců
U důležitých mailů pro určité příjemce má poštovní program požadovat potvrzení o přečtení zprávy. Většinou však před odesláním zprávy zapomenete patřičnou volbu zapnout. Přitom by ale funkce neměla být aktivní obecně.
TIP - Outlook se dá pomocí makra nakonfigurovat tak, aby si v závislosti na zvolené adrese příjemce vyžádal potvrzení o přečtení zprávy. Nejprve si musíte přizpůsobit zabezpečení makra. Za tím účelem otevřete "Nástroje | Makro | Zabezpečení " a nastavení změňte na "Střední". Je možné se rozhodnout, zda spustit makra, která mohou obsahovat viry.
V Outlooku 2007 také klikněte na "Nástroje | Makro | Zabezpečení", v sekci "Zabezpečení maker" vyberte možnost "Zobrazovat upozornění pro všechna makra" a potvrďte tlačítkem "OK". Pak e-mailový program restartujte.
Nyní aktivujte "Nástroje | Makro | Editor jazyka Visual Basic". Pomocí "Insert | Module" vytvořte nový VBA modul. Tam vložte následující řádky kódu, které přitom přizpůsobíte vlastním podmínkám.
Option•Explicit
Public•Sub•Potvrzeni (ByRef•X•As•Object)
If•X.Class•=•olMail•Then
Select•Case•X.Recipients(1).Address
Case•"petr.kratochvil@burda.cz"
X.ReadReceiptRequested•=•True
X.OriginatorDeliveryReportRequested• =•True
Case•"info@chip.cz"
X.ReadReceiptRequested•=•True
X.OriginatorDeliveryReport Requested•=•True
Case•"test@chip.cz"
X.ReadReceiptRequested•=•True
End•Select
End•If
End•Sub
Makro zkontroluje, zda daný prvek je e-mail, a pak podle adresy prvního příjemce rozhodne, zda zapne příslušné volby, tj. nastaví je na "True". Zde u každého případu "Case" přizpůsobte uvedenou adresu vlastním podmínkám. Stejným způsobem také můžete další Case bloky doplnit. Obě možná nastavení jsou potvrzení o přečtení prostřednictvím "ReadReceiptRequested" a potvrzení o doručení volbou "OriginatorDeliveryReportRequested".
Nakonec se ještě musíte postarat, aby se toto makro automaticky spouštělo před odesláním každé zprávy. Proto v celé části okna (v tzv. Projekt exploreru) ve struktuře dvojitě pod "Microsoft Office Outlook" klikněte na "ThisOutlookSession".
V novém okně kódu změňte výběr v levém rozevíracím poli na "Application ". Zkontrolujte, zda vpravo je nastaveno "Item Send". Tím je kostra makra hotova. Řádky kódu doplňte takto:
Private•Sub•Application_ItemSend (ByVal•Item•As•Object,•Cancel•As•Boo lean)
Call•Potvrzeni(Item)
Set•Item•=•Nothing
End•Sub
Potom ukončete VBA editor prostřednictvím "File | Close and Return to Microsoft Outlook". Napříště se žádosti o potvrzení budou generovat automaticky.
Foto: Automaticky: Toto vlastnoručně napsané makro kontroluje cílové adresy a u vybraných vyžádá potvrzení o přečtení zprávy.
16. Profesionální tip:
Prezentace fotografií a videí v browseru
Snímky z posledních dovolených končí stále častěji u webových služeb jako Flickr nebo Picasa. Tak je lze vyvolat odkudkoli. Co však chybí, to je on-line použitelná přehlídka ve stylu "diashow"
Zatímco se lokálně uložené obrázky dají takto prezentovat už palubními prostředky Windows, s fotografiemi uloženými on-line to nefunguje. Pomůže však bezplatný nástroj Cooliris: ten promění Firefox v komfortní projektor pro videa a obrázky uložené na webu.
Instalace doplňku
XPI soubor Cooliris zkopírujte z Chip DVD do svého PC a otevřete jej příkazem "Soubor | Otevřít soubor". Po kliknutí na "Instalovat" browser restartujte. Rozšíření se ihned otevře v novém panelu. Později se k nástroji dostanete kliknutím na nové tlačítko v navigačním panelu nástrojů.
Funkce nástroje
Cooliris umístí on-line uložené obrázky a videa na virtuální 3D stěnu. Navigování mezi soubory probíhá podobně jako při "cover flow" zobrazení v iTunes využitím centrálně umístěného posuvníku. Kromě toho můžete kliknout na volné místo a výřez při stisknutém tlačítku myši posunout nebo klasicky použít klávesy se šipkami. Po kliknutí na objekt ukáže Cooliris obrázek zvětšený nebo přehraje příslušné video. Klávesou [Esc] nebo kliknutím na volné místo se vrátíte zpět do zobrazení umožňujícího další výběr objektů.
Vyhledání souborů pro přehlídku
K výběru obrázků a videí slouží hledací pole vpravo nahoře. Přednastaveno je vyhledávání obrázků Googlem. Pomocí nabídky hledacího pole můžete zvolit i jiné poskytovatele, například "Flickr" nebo "YouTube ". Po zadání hledacího pojmu zobrazí Cooliris odpovídající nálezy na 3D stěně. Další obrazová data najdete prostřednictvím nabídky na levé straně. Tam klikněte na "Channel" a níže zvolte rubriku, například "Shopping" nebo "Sport", čímž si promítnete aktuální obrazové informace na 3D stěnu.
Pro přístup k vlastním, soukromým souborům nejprve v browseru otevřete on-line obrazovou službu podle své volby a přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem. Navigujte do složky, která obsahuje fotky pro chystanou diashow. Klikněte myší na ikonu Cooliris v navigačním panelu nástrojů vpravo nahoře vedle hledacího pole. Pak už rozšíření otevře obsažené obrázky ve virtuálním 3D zobrazení.
Přistupovat můžete i k lokálně uloženým souborům, pokud kliknete vlevo na "My computer" a ve zobrazené nabídce vyberete paměťové místo.
UPOZORNĚNÍ: V prohlížeči je navíc vždy možné rychle aktivovat Cooliris zobrazení z každé podporované webové stránky. Za tím účelem nejprve otevřete stránku s požadovanými obrázky nebo videi. Ukazatel myši podržte na příslušném prvku a pak klikněte na tam zobrazenou ikonu Coolirisu.
Automatické spuštění přehlídky
Chcete-li aktivovat funkci diashow, klikněte vpravo dole na ikonu projektoru. Pro ovládání teď máte k dispozici obrazovou lištu při spodním okraji. Tam listujte až k obrázku, jímž má reprodukce začít, a klikněte na spouštěcí symbol. Přehlídka se ihned spustí – ovšem všechny ovládací prvky a nabídky zůstanou viditelné. To lze snadno změnit: prostě pohybujte ukazatelem myši ven z oblasti okna, načež Cooliris samočinně všechny ovládací prvky potlačí. Kromě toho je vhodné kliknutím na ikonu vpravo dole předem přepnout na celoobrazovkový režim. I potom stačí pohybovat kurzorem k okraji obrazu, aby nabídky a ovládací prvky zmizely.
Přednastavená rychlá frekvence střídání obrazů se dá přizpůsobit v nastaveních softwaru. Za tím účelem nejprve přejděte na standardní zobrazení 3D stěny a pak klikněte na ikonu ozubeného kola "Settings". Posuvným regulátorem tam nastavte požadovaný interval mezi obrázky.
Foto: Do hloubky: 3D ovládací plocha usnadňuje prohledávání vlastních obrazových skladů.
Foto: Dálkové ovládání: Fotografie uložené on-line můžete reprodukovat přímo v browseru jako diashow.
Foto: Mnohostranný: Cooliris umí nejen otvírat obrázky, ale také zobrazovat TV kanály.
KOMUNIKACE
17 Skype 4
Zálohování Skypu
Chystáte se přeinstalovat operační systém, ale ještě předtím byste rádi zálohovali svá nastavení a cennou historii zpráv Skypu. Program však tuto možnost nenabízí.
TIP - Soubory s historií zpráv i celým uživatelským nastavením Skypu najdete pod Windows XP postupem "C:\Documents and Settings\\Data aplikací", ve verzích Windows Vista a 7 pak "C:\ Users\\AppData\Roaming". Zde vyhledejte složku "Skype", kterou si při vypnutém Skypu zkopírujte.
SKRYTÁ SLOŽKA: Pokud složku "Data aplikací ", respektive "AppData" nevidíte, navigujte pod XP do nabídky "Nástroje | Možnosti složky | Zobrazení" a aktivujte volbu "Zobrazovat skryté soubory a složky ". Ve Vistě a Windows 7 najdete tuto volbu postupem "Start | Ovládací panely | Vzhled a motivy | Možnosti složky | Zobrazení ". Nakonec klikněte na "OK".
Po nové instalaci Skypu pak stačí tuto zkopírovanou složku nahrát do původního umístění.
RADA: O seznam kontaktů se starat nemusíte – je uložen na serveru Skype a po přihlášení k vašemu Skype účtu bude automaticky nahrán.
18. Skype, Windows Live Mail
Skype kontakt v podpisu e-mailu
Ve Windows Live Mailu máte nastaveno automatické přikládání jednoduchého podpisu. Tento podpis byste však nyní rádi doplnili o další informace, především o svůj Skype kontakt.
TIP - Namísto obyčejného Skype jména nebo čísla můžete podpis doplnit o "proklikávací" odkaz, který Skype přímo k tomuto účelu nabízí na svém webu. Za tím účelem však nejprve přejděte ve Skypu do nabídky "Nástroje | Nastavení | Soukromí | Zobrazit pokročilé zobrazení", zaškrtněte možnost "Povolit zobrazování mého stavu na webu" a klikněte na "Uložit".
Nyní otevřete webovou stránku www.skype.com/share/buttons/status.html a do textového pole "Enter your Skype Name" zadejte své Skype jméno nebo číslo. Pomocí přepínače si z nabídky vyberte některé z tlačítek. Dole na stránce poté vyberte volbu "Email HTML" a vygenerovaný kód zkopírujte do schránky. Zkopírovaný kód vložte do Poznámkového bloku, kde případně doplňte své jméno a další kontaktní údaje, které chcete v podpisu uvést. Vše nakonec uložte do souboru s příponou HTML.
Ve Windows Live Mailu nyní přejděte do "Nástroje | Možnosti" a na kartě "Odesílání" zkontrolujte, zda je formát pro odesílání e-mailů nastaven na "HTML". Poté přepněte na kartu "Podpisy ". Zde vyberte "Nový", přepněte na volbu "Soubor" a klikněte na "Procházet ". V dialogu zadejte cestu k uloženému HTML souboru s podpisem a potvrďte tlačítkem "Otevřít" a "OK".
Napříště najdete v podpisu také svůj Skype kontakt pro rychlé zahájení konverzace.
Foto: Podpis: HTML e-maily lze doplnit o řadu interaktivních prvků.
19. Inbox2
Poštovní klient, Facebook a Twitter v jednom
Vaším přáním je mít ve svém počítači jediný komunikační program, který by umožnil přístup na Facebook a Twitter a zároveň by také zastal funkci poštovního klienta.
TIP - Právě tyto požadavky splní klient Inbox2, který je k bezplatnému stažení připraven na adrese www.inbox2.com. Aby nástroj fungoval, musí být v počítači předem nainstalováno rozhraní .NET Framework 3.5. Po stažení instalačního MSI souboru nástroj nainstalujte a spusťte.
Pro Gmail, Hotmail a další nabízí Inbox2 již přednastavené parametry spojení, stačí tedy pouze vybrat poskytovatele a zadat přihlašovací údaje. V případě českého Seznamu a dalších IMAP nebo POP webmailů klikněte pro nastavení spojení na "Others" a potřebné parametry nastavte ručně. Pro propojení klienta s Facebookem je potřeba po zadání přihlašovacích údajů ještě povolit přístup na webu. Po dokončení nastavení připojení k účtům pokračujte kliknutím na "Next Step". Nakonec ještě nastavte své jméno a potvrďte tlačítkem "Get started".
V hlavním okně klienta uvidíte po načtení pospolu jak e-maily, tak i zprávy z Facebooku a Twitteru. Pro zobrazení čerstvých novinek je však vyhrazen postranní panel. Mezi e-maily tak ze sociálních sítí najdete pouze cílené zprávy.
Mezi funkcemi programu samozřejmě nechybí možnost psát vlastní příspěvky na Facebook, Twitter a další. K tomuto účelu slouží pravý horní dialog, kde pomocí tlačítek vyberte účty, kam chcete zprávu přeposlat. V případě vkládání URL jistě oceníte integrovanou zkracovací službu, kterou aktivujete kliknutím na "URL".
Společný adresář slučuje jak kontakty z e-mailového adresáře, tak i kontakty ze sociálních sítí. Svou zprávu tak můžete rozeslat najednou jako běžný e-mail, tak i například skrze Facebook.
Foto: Náhrada speciálních nástrojů: Inbox2 – to jsou e-maily, Facebook a Twitter v jediném okně.
20. Windows Live Messenger
Bezchybný přenos hlasu i přes pomalé připojení k internetu
Při on-line komunikaci s přáteli byste rádi využívali také přenosu hlasu, ale kvůli rychlosti vašeho připojení je kvalita hovoru velice nízká. Nedá se to přece jen nějak zařídit?
TIP - Windows Live Messenger nabízí možnost vytvořit tzv. "hlasový klip" – krátkou hlasovou zprávu, která se kontaktu automaticky přehraje po jejím doručení. Tato varianta má oproti běžnému hovoru tu přednost, že kvalita přenášeného zvuku není závislá na rychlosti připojení. Pro odeslání hlasového klipu postupujte následovně:
V okně konverzace tiskněte klávesu [F2] a podržte. Vyslovte zprávu do mikrofonu, maximální délka klipu je 15 sekund. Uvolněním klávesy zprávu odešlete. Odeslaný klip se zobrazí v okně konverzace a druhé straně se automaticky přehraje.
Hlasový klip lze případně uložit přetažením z okna konverzace do libovolné složky. Chcete-li vytvořený klip odeslat dalším kontaktům, přetáhněte jej z jednoho okna konverzace do jiného.
Foto: Více než jen text: Pokud rychlost vašeho připojení není pro přímý přenos hlasu ideální, můžete jako alternativu využít posílání hlasových klipů
21. Facebook
Komentáře na webu pomocí Facebooks Social Plugins
Přemýšlíte nad tím, jak na svém webu co nejvíce usnadnit čtenářům komentování vašich článků, to vše nejlépe s dobrou obranou proti spamu, avšak bez potřeby registrace, která čtenáře od komentování odrazuje.
TIP - Propojte diskusi na svém blogu s Facebookem! Díky tomuto řešení přímo od vývojářů Facebooku se celý proces komentování článků značně zjednoduší a ani implementace není nijak složitá. Za tím účelem přejděte na stránku http://developers.facebook.com/setup/, kde do pole "Site Name" zadejte jméno vaší stránky (například Můj web), do pole "Site URL" adresu webu (ve tvaru http://www.mujweb.cz) a z nabídky "Místní" vyberte preferovaný jazyk. Po kliknutí na "Create application" dojde k vygenerování kódu, ze kterého si na svůj web zkopírujte část xmlns:fb="http://www.facebook.com/2008/fbml", dále část
Od této chvíle může každý čtenář, který má Facebook a je právě přihlášen, přidávat komentáře pod svým jménem. Ani neregistrovaní nebo právě nepřihlášení uživatelé však nepřijdou zkrátka – jen musí ještě před přidáním příspěvku opsat kód CAPTCHA z důvodu vaší ochrany před spamovacími roboty.
Foto: Propojeno: Zavést na web nový způsob diskuse napojené na Facebook zabere jen pár minut.
22. TeamViewer 5
Vyřešení problémů s počítačem pomocí vzdálené plochy
Znáte to – tu a tam nelze přehrát film, není možné nainstalovat nový hardware nebo prostě něco nepracuje tak, jak by mělo. Řešíteli podobný problém s počítačem, můžete naštěstí požádat o pomoc někoho zkušenějšího, aniž by kdokoliv musel opustit pohodlí svého domova.
TIP - Možným způsobem, jak řešit problém s počítačem na dálku, je použití nástroje TeamViewer ze stránky www.teamviewer.com. Ten je pro nekomerční použití poskytován zcela zdarma a mimo jiné dokáže zajistit připojení ke vzdálené ploše nebo podle potřeby také zobrazení vlastní plochy ostatním uživatelům, a to i v případě, že ani jedna ze stran nemá veřejnou IP adresu.
Nástroj z webu stáhněte a pro instalaci spusťte soubor "TeamViewer_Setup. exe". Pozor, v druhém kroku instalace vyberte možnost "personal/ non-commercial ". Po odsouhlasení licenčních podmínek si zvolte heslo pro vzdálený přístup k vašemu počítači. Po nainstalování a spuštění programu obdržíte unikátní ID číslo. Pokud je TeamViewer na obou počítačích nainstalován, spuštěn, a každý má tedy i své ID, postupujte následujícím způsobem:
PŘIPOJENÍ: Do rozbalovacího pole v oblasti "Create Session" vložte identifikační číslo počítače, ke kterému se chcete připojit. Volbu typu spojení ponechte na "Remote support" a klikněte na "Connect to partner". Následně obdržíte výzvu k zadání přístupového hesla.
OVLÁDÁNÍ: Po připojení k cílovému počítači se otevře okno se vzdálenou plochou. Veškeré dodatečné ovládání je umístěno v horní liště okna. V nabídce "Action" najdete systémové příkazy jako Ctrl+Alt+Del pro vyvolání správce úloh, možnost odhlášení uživatele či restartování počítače. Aby náhodný kolemjdoucí nemohl nijak sledovat či ovlivňovat činnosti počítače, lze pomocí "Show black screen" a "Disable remote input" vypnout u vzdáleného počítače monitor, klávesnici i myš. Pokud chcete na svůj disk kopírovat soubory ze vzdáleného počítače či obráceně, klikněte v liště na "File transfer". Spustí se souborový manažer, který zobrazí veškeré fyzické i síťové disky.
OPTIMALIZACE: Pro nastavení kvality zobrazení vzdálené plochy vyberte v nabídce "View" možnost "Quality". Zde stačí vybrat některou z přednastavených voleb nebo kliknutím na "Edit custom settings" nastavit vlastní kvalitu přenosu.
Foto: Řešení: Pomocí nástroje TeamViewer lze vyřešit problém s počítačem pohodlně na dálku.
23. Rychlé tipy
FACEBOOK: JAK "ZRUŠIT PŘÁTELSTVÍ"
Chcete-li někoho odebrat ze seznamu přátel, přejděte na profil osoby, kterou chcete odebrat, a dole v levém sloupci klikněte na "Odebrat z přátel".
ZMĚNA VZHLEDU TWITTERU
Okoukané téma domovské stránky Twitteru můžete změnit k obrazu svému postupem "Settings | Design".
SDÍLENÍ OBRAZOVKY VE SKYPU
Volbou "Volání | Sdílet obrazovku | Sdílet celou obrazovku" můžete během hovoru s protistranou sdílet dění na své uživatelské ploše.
NAPLÁNOVANÍ UDÁLOSTI NA FACEBOOKU
Kliknutím na hlavní stránce do pole "Co máte v plánu?" aktivujete formulář pro vytvoření nové události.
DIGITÁLNÍ FOTO
24 Profesionální tip
Fotografie s mozaikovým efektem a zajímavými vzory
Fotografovaný objekt je zajímavý sám o sobě – a určitě se takovýto snímek bude hodit i jako úvodní fotografie alba "Dovolená v USA". Nicméně s perspektivou této fotografie není všechno v pořádku a navíc jí chybí něco speciálního.
PROBLÉM
Ukázkový snímek jistě zaujme svou barevností i motivem, jeho perspektiva je však zkreslená. Je to kvůli tomu, že byl snímek pořízen z příliš nízkého pozorovacího bodu – odjinud to ale v podstatě ani nešlo.
FOTOGRAFUJTE JINAK
V tomto případě by bylo lepší použít polarizační filtr, který by zvýšil úroveň barevné saturace. Vyrovnání zkreslení perspektivy by však bylo možné pouze s velmi drahým objektivem typu tilt-shift. Příliš možností na zlepšení tedy není.
OPTIMALIZACE NA PC
Pro titulní snímek fotografického alba můžete použít tzv. mozaikový efekt, který jej učiní ještě zajímavějším. Než budete efekt aplikovat, proveďte na snímku drobné úpravy. V našem případě jsme museli upravit barvy. Dále pomocí funkce "Filtr | Deformace | Korekce objektivu" změňte perspektivu obrázku tak, že u "Transformace | Svislá perspektiva" posuňte posuvník na hodnotu okolo "–35". Snímek se mírně nakloní a vypadá potom přirozeněji. Na snímku však vzniknou bílá místa, takže ho budete muset trochu oříznout pomocí nástroje "Nástroj oříznutí (C)" .
Dále můžete trochu oživit barvy. Použijte k tomu funkci "Obraz | Přizpůsobení | Úrovně". Minimální výstupní úroveň nastavte na "30" a maximální výstupní úroveň na "240". Ve stejném dialogovém okně nastavte "Vstupní úroveň středních tónů" na hodnotu "0,87".
Pomocí funkce "Obraz | Přizpůsobení | Selektivní barva" zdůrazněte důležité barvy, abyste dosáhli efektního výsledku. V závislosti na subjektu by měla být dobrá průměrná hodnota "+30". V případě našeho snímku stojí za to trochu posílit odstíny azurové, modré a červené.
Zduplikujte vrstvu úprav a přejděte k poslednímu bodu. Postupem "Filtr | Seskupení | Mozaika" vyberte filtr mozaika a pohrajte si s nastavením velikosti buňky. Dobrého výsledku dosáhnete, když vrstvu před rastrováním zmenšíte. Mozaika se bude jevit mnohem větší, když ji později zvětšíte, a navíc se tím zesílí její efekt. Vliv mozaiky je často velmi slabý, pokud jsou na snímku velké homogenní plochy. Zduplikujte vrstvu s mozaikou a použijte ji na novou vrstvu. Potom ještě použijte filtr "Hledat obrysy" (Filtr | Stylizace | Hledat obrysy). U nastavení vrstev použijte volbu "Měkké světlo" a nastavte zhruba 33% krytí. Místa, která jsou kvůli vysokému kontrastu příliš tmavá, můžete v první vrstvě znovu zesvětlit. Úvodní fotografii do alba máte nyní hotovu.
25. Photoshop CS 1.x–4.x
Optimální osvětlení náladového snímku pomocí úpravy vyvážení bílé
I když máte velmi kvalitní fotoaparát, výsledný snímek neodpovídá barevně tomu, jak máte scenerii uloženou v paměti.
TIP - Nežádoucí barevný nádech je většinou způsoben nesprávným vyvážením bílé barvy. Naše oči se přizpůsobí různým světelným podmínkám, a to jak z hlediska intenzity světla, tak i barev. Také automatické fotoaparáty mají schopnost chromatické adaptace. Díky funkci automatického vyvážení bílé, kterou jsou fotoaparáty vybaveny, se měří barevná teplota okolního světla a podle toho se odpovídajícím způsobem upravují barvy na fotografiích. Tato funkce však nepracuje vždy uspokojivě. Fotoaparáty mívají dost často problém při fotografování za umělého osvětlení nebo za soumraku.
VYBERTE FORMÁT FOTOGRAFIE: K dosažení co nejlepších výsledků při fotografování je potřebná směs správné techniky, intuice a zkušeností. Pokud chcete mít optimální startovní pozici, doporučujeme vám nastavit formát RAW. Některé modely vám umožní fotit zároveň do RAW i do JPEG (s automatickým vyrovnáním bílé barvy). V případě použití formátu RAW nemusíte mít o své výsledky takové obavy, protože tento formát umožňuje svobodně nastavit vyvážení bílé později na počítači. Pokud je tedy motiv pěkný, zbytek vylepšíte v PC.
ANALYZUJTE SNÍMEK: Správné vyvážení bílé není jednoduché a u každé fotografie je potřeba jiné nastavení. Nakonec jsou tu i barvy, které jsou příliš teplé a které ovlivní celkovou náladu snímku například u večeře při svíčkách. Někdy navíc ani správné vyvážení bílé neodpovídá tomu, jak máme situaci uloženou v paměti, a barvy se pak nemusí líbit. Před úpravami tedy fotografii pořádně prohlédněte.
NASTAVENÍ VYVÁŽENÍ BÍLÉ: Pokud uložíte snímek ve formátu RAW, dostává se vám do ruky kreativní nástroj v podobě možnosti dodatečného nastavení vyvážení bílé barvy. Snímku tak můžete udat celkovou náladu, můžete se pouštět do různých experimentů a úmyslně dát obrázku až nepřirozený nádech nebo neobvyklé barvy. Budete k tomu potřebovat nástroj, který se jmenuje RAW converter. Nejprve vyzkoušejte všechna výchozí nastavení, tedy volby jako "žárovka" či "zářivka", která dodají snímkům pořízeným za normálního osvětlení úplně jiný výraz. Například nastavení "umělé osvětlení" dodá snímku pořízenému za soumraku modrý nádech, který může být v tomto případě žádoucí. Výsledky pak často mohou být mnohem zajímavější než originál.
Foto: Umělé: Vyberte "Umělé osvětlení", které úplně změní atmosféru snímku tím, že jej zabarví mírně domodra.
26. Vybavení
Neroztřesené snímky bez stativu
Pro pořízení mnoha zajímavých záběrů je v podstatě nezbytný stativ. Asi málokdo ho však chce neustále nosit při sobě. Je totiž poměrně těžký a neskladný. Existuje nějaká vhodná, méně objemná alternativa?
TIP - Fotografický stativ váží i několik kilogramů, a je tedy nepohodlnou zátěží i v případě, kdy jste se na výlet vybavili batohem. Snadno si ale sami můžete vyrobit alternativní "stativ", a to i v případě, kdy už jste na dovolené. Použijte plátěný sáček (popřípadě i papírový) a naplňte ho pískem. Vhodným a lehčím materiálem pro naplnění sáčku jsou také sušené fazole nebo čočka. Pro umístění sáčku najděte vhodné místo – koš, zídku, spadlý strom a podobně. Fotoaparát pak položte na tento improvizovaný stativ a zatlačením ho upevněte. Doporučujeme vám také použít samospoušť, a to i v případě, že na snímku nechcete být. Vyhnete se tak totiž roztřesení fotoaparátu, ke kterému dojde v době stisku spouště.
Nepotřebujete-li použít delší expoziční čas, bude stačit, když si ruku opřete o zeď nebo si najdete jiné místo pro podporu rukou. Využít můžete i zábradlí nebo stěnu. Dobrým kompromisem mezi hmotností a stabilitou jsou také tzv. monopody (stativ s jednou "nohou"). Jde o teleskopickou tyč, na kterou se fotoaparát přichytí podobně jako na tripod (stativ se třemi nohami). Prodávají se i monopody v provedení vycházkové hole, kterou při výletě také můžete využít, nebo monopody, které zaberou v batohu jen minimum místa a váží jen velmi málo (jsou vyrobeny z uhlíkových vláken).
Foto: Stabilní: Pytlík naplněný fazolemi nebo pískem se na výletě velmi dobře hodí jako improvizovaný stativ.
27. Digitální fotografie
Efektní fotografování zamlžené krajiny se správným nastavením
Vaše fotografie měly vypadat až mysticky, místo toho jsou však šedivé a nudné. Záběry krajiny ponořené do mlžného oparu většinou nevyfotografujete pouze tak, že zmáčknete spoušť.
TIP - Pokud nastavíte nízkou expozici, záběry krajiny v mlze budou vypadat smutně a ponuře. Proto byste měli snímek raději lehce přeexponovat – dostanete tak lepší výsledky. Použijte tedy na fotoaparátu korekci expozice (například otočením kolečka) ve směru [+].Fotografujete-li v manuálním režimu, více otevřete clonu nebo použijte delší expoziční čas. Zvolte také správný čas pro fotografování – zamlženou krajinu je nejlepší fotografovat těsně před východem slunce, nebo alespoň brzy ráno. Sluneční paprsky procházející mraky a mlhou vytvoří tajemnou a mystickou náladu. Zvýrazní kontury fotografovaných předmětů, tedy například stromů.
28. Photoshop Elements
Optimalizace kontrastních fotografií pomocí nástroje Burn
Scenerie působila na displeji fotoaparátu velmi jasně a pestře. Při prohlížení fotografií doma na monitoru se však dostavilo velké zklamání, a ještě horší to bylo po vytištění snímků na tiskárně. Stíny se ztratily a scenerie působí bledě.
TIP - Pouze správná expozice přinese i správnou barvu fotografované scenerie. To, zda se snímek povedl, však nemůžete vždy správně zkontrolovat na displeji fotoaparátu, protože je pro to příliš malý. Nemějte ale obavy: pokud nebyla vámi nastavená expozice úplně vedle, můžete mnoho obrazových informací změnit později na počítači pomocí funkce "Levels" programu Adobe Photoshop Elements, který je určen pro uživatelskou úpravu fotografií.
PODÍVEJTE SE NA HISTOGRAM: V programu Adobe Photoshop Elements otevřete "Window | Histogram". Zobrazený graf znázorňuje tonální hodnoty od černé po bílou. V našem příkladu nejsou maximální hodnoty rozloženy optimálně – je to známka toho, že byl snímek podexponován.
ZADEJTE ÚROVNĚ: Snímek můžete upravit pomocí nástroje "Levels", který najdete pod symbolem černobílého kolečka (Create new fill or adjustment layer) na paletě vrstev (layers). Posunujte bílý posuvník pod grafem postupně doleva a snižujte vstupní úroveň (input level) až k místu, kde je graf vyšší. Tím se obrázek podstatně projasní. Pak se věnujte černému posuvníku a posuňte ho doprava – to změní tmavé plochy obrázku a změní se tónové hodnoty. Mnohem lépe by pak měly být vidět stíny a především po vytištění by měl obrázek vypadat lépe.
INDIVIDUÁLNÍ ZESÍLENÍ BAREVNÝCH KANÁLŮ: Pro dosažení té správné odpolední nálady snímku si můžete pohrát s histogramem trochu podrobněji a optimalizovat jednotlivé barevné kanály. U našeho ukázkového snímku jsme v nabídce kanálů vybrali červenou ("Red") a posunem posuvníku jsme opět snímek trochu projasnili. Pokud se přepnete na modrý kanál ("Blue"), ukáže se, že celkový tonální rozsah nebyl využit. Potáhněte tedy posuvník doleva na úroveň, kde už jsou první vyšší hodnoty modrého kanálu. Tím dosáhnete toho, že se modré nebe nad přístavem začne viditelně projasňovat. Zelený kanál ("Green") můžete v tomto případě úplně ignorovat, protože na snímku nejsou žádné relevantní zelené plochy.
NASTAVENÍ STÍNŮ A SVĚTLA: Zvýšení barevných hladin povede k projasnění oblohy. Úprava vrstvy pozadí může zapracovat proti němu. V nabídce vyberte "Enhance | Adjust Lighting | Shadows/Highlights". V otevřeném dialogovém okně nechte stíny tak, jak jsou, a světlo ("Darken Highlights") mírně ztmavte. Nastavení hodnoty 10 % by mělo být v průměru optimální pro to, aby to na obrázek nemělo tak výrazný vliv. Tím jsou úpravy snímku ukončeny.
Foto: Změna atmosféry: Korekce tónů mají velký vliv na barevnou náladu celého snímku
HARDWARE
29. Profesionální tip
Vyčištění senzoru digitální zrcadlovky
Vyčištění senzoru jednooké digitální zrcadlovky vám pomůže v případě, že se na fotografiích objevují na stejném místě černé skvrny. Je to ale samozřejmě trochu riskantní operace.
Dovolená byla podle očekávání úžasná, a bylo tedy potřeba na ni vytvořit pěknou vzpomínku v podobě fotografií. Nicméně jinak nádherné snímky s jasně modrou oblohou zkazily černé a dost viditelné skvrny, které se těžko odstraňují. V tomto případě to vypadalo, že se na obrazový senzor digitální zrcadlovky usadila částice prachu.
Moderní digitální zrcadlovky již mají funkci pro čištění senzoru, ty starší ale bohužel ne. Prachové částice se dovnitř těla zrcadlovky dostanou například při výměně objektivů a usadí se na senzoru, přesněji řečeno na filtru, který je umístěn před ním. To je také důvodem toho, že se rušivé skvrny nemusí nutně objevit na každém snímku: čím je ohnisková vzdálenost delší a clona menší, tím jsou skvrny výraznější.
S tím souvisí i první opatření, které můžete zcela bezpečně provést. Na svém fotoaparátu nastavte při fotografování oblohy volbu "priorita clony" a clonu nastavte na vyšší hodnotu, (například 1:4 nebo 1:5,6). Budete-li takto postupovat, máte větší šanci, že potlačíte vliv prachu na kvalitu snímku. Další možností je samozřejmě použití klonovacího razítka při editaci snímku ve Photoshopu.
Pokud se vám ani do toho nechce, další možností je vyčištění optického senzoru. Tento úkol můžete samozřejmě svěřit odbornému servisu nebo výrobci fotoaparátu. Bude vás to pochopitelně něco stát a na vyčištění si také budete muset nějakou dobu počkat. Vyčistit senzor byste ale měli bez problémů zvládnout i sami. Jak na to, to vám ukážeme na příkladu čisticí sady "1.6x sensor cleaning kit with Sensor Wand" a digitální jednooké zrcadlovky Nikon D90. Sada stojí asi 30 eur a můžete ji použít zhruba 100krát.
1. Vše si připravte
Testovací fotografie: Připravte si čisticí sadu a fotoaparát. Baterie fotoaparátu by měla být plně nabitá. Potom proveďte testovací snímek, který odhalí největší problémy: vyfotografujte bílou plochu a na fotoaparátu nastavte prioritu clony a clonu (1:22 nebo 1:32), zvolte delší ohniskovou vzdálenost a zaostřete na nekonečno, přičemž bílá plocha by měla být jen několik centimetrů před objektivem.
2. Upevněte fotoaparát
Stabilní poloha: Při čištění budete potřebovat obě ruce volné, takže fotoaparát nemůžete zároveň držet. Dejte ho tedy na stativ. Než začnete s čištěním vnitřku, nejprve očistěte fotoaparát zvenku a teprve potom sejměte objektiv. Budete také potřebovat pořádné osvětlení, abyste na práci dobře viděli. Vše potřebné byste měli mít při ruce. Fotoaparát by měl být otevřený co možná nejkratší dobu, aby se do něj znovu nenaprášilo, a pracujte v čistém prostředí.
3. Očistěte vnitřek fotoaparátu
Čistý výhled: Nestačí očistit jen optický senzor. Snažte se nejdříve odstranit všechen prach z vnitřku fotoaparátu, protože jinak by se zase později mohl usadit na senzoru. Ofoukněte tedy odrazové zrcátko a další části vnitřku fotoaparátu pomocí balonku, který je součástí sady. Opatrně zdvihněte zrcátko a vyčistěte pomocí balonku i prostory pod ním.
4. Připravte si stěrku
Zabalte ji napevno: V čisticí sadě najdete mimo jiné také 100 jednorázových čisticích hadříků. V nové sadě najdete stěrku už vybavenou hadříkem. Pokud už jste ji jednou použili, musíte hadřík vyhodit, nahradit ho novým a zajistit ho lepicí páskou. Ujistěte se, že stěrka i hadřík jsou skutečně čisté, a dávejte pozor, aby při manipulaci nepřišly do styku s nečistotou.
5. Aktivujte speciální mod
Zajistěte zrcátko: Dostaňte se do nabídky fotoaparátu a přejděte do systémového menu. U fotoaparátu Nikon D80 najdete nabídku pod symbolem klíče. V nabídce naleznete volbu "Mirror Lockup". Potom stiskněte spoušť, a tím se odklopí zrcátko – otevře se závěrka.
6. Aplikujte roztok
Správné množství: Máte-li otevřenou závěrku, vidíte na optický senzor. Nejprve senzor několikrát ofoukněte balonkem, abyste ho zbavili hrubých nečistot. Potom kápněte zhruba tři nebo čtyři kapky z lahvičky čisticí sady na horní konec stěrky s ubrouskem. Tekutina je toxická a obsahuje metanol, který se velmi rychle vypařuje. Rychle tedy přejděte k dalšímu kroku, než vám stěrka vyschne.
7. Mokré čištění senzoru
Odhodlaně a přesně: Za pomoci nav