Pokořte bludný kořen
Blíží se čas dovolených a výletů, období, kdy vytáhnete ze šuplíku svoji GPS navigaci a svěříte jí osud svého putování. Nechcete-li riskovat, věnujte své navigaci chvíli péče. Poradíme vám, na co nezapomenout.
VRATISLAV KLEGA
Cesty se mění. Možná si ani neuvědomíte, kolik cest se za poslední dva roky změnilo. Vznikly nové kruhové objezdy, města dostala obchvaty, dálnice nyní vedou i do míst, kde nedávno byla pole a louky. Pro představu: mezi léty 2008 a 2010 se jen česká dálniční síť rozšíří o 184 km zcela nových úseků. Problém je, že pokud máte ve své GPS navigaci starší mapy, navigace tyto cesty vůbec nezná a nemůže je využít pro navigování. Má-li tedy navigace více navigovat, než škodit, je třeba, aby měla nejnovější mapy.
Kde se berou mapy
Existují stovky výrobců navigací. Žádný z nich však nebrouzdá světem a nezakresluje silnice, křižovatky nebo seznam čerpacích stanic. To dělají dvě konkurenční společnosti: Navteq a Tele Atlas. To jsou firmy, které mají tým zaměstnanců, kteří v automobilech jezdí po Evropě křížem krážem. Postupně projíždějí všechny silnice, zaznamenávají jízdní pruhy, body zájmu, rychlostní limity, jednosměrky – zkrátka tvoří mapy. Tyto hotové mapy si pak kupují výrobci navigací. Jak si potom s mapami poradí, to už je otázkou vývojářů navigací. Ti jsou zodpovědní za algoritmy počítající trasu, za hlasové příkazy, které někdy přichází pozdě, za kvalitu grafiky. Mapy dostávají všichni výrobci stejné.
V současné době již mezi Navteqem a Tele Atlasem neexistují výrazné rozdíly. Ještě před třemi lety bylo možné vybírat podle toho, který dodavatel zná více silnic, zde měl Tele Atlas značně navrch, dnes už však spíš zaleží na tom, kdo má novější mapy.
Výrobci map vydávají aktualizace čtyřikrát ročně. Každé čtvrtletí je tedy k dispozici mapa, která obsahuje nejnovější cesty a adresy a která také opravuje chyby, třeba chybné jednosměrky, špatné údaje o povolené rychlosti a další chyby, které nahlásili sami uživatelé nebo na které přišli samotní sběrači.
Aktualizovanou mapu dostane výrobce, který ji zpracuje pro svůj typ navigace. To většinou trvá několik dalších měsíců. I když si tedy koupíte nejnovější mapy, budou zhruba půl roku staré. Každý výrobce pak aktualizace prodává svým způsobem.
TomTom
Pro pohodlnou aktualizaci map používá tento výrobce aplikaci TomTom Home, kterou najdete na Chip DVD. Aktualizace je pak velmi jednoduchá. Stačí připojit navigaci k počítači běžným USB kabelem a v programu kliknout na "Přidat Mapy". Pokud nemáte nejnovější mapy, zobrazí se nové okno, které se ptá, zda chcete aktualizovat mapy. Zároveň vám program vypíše cenu za aktualizaci. Cena aktualizací není u navigací TomTom stálá. Záleží na tom, jak staré máte mapy. Pokud aktuální mapy nejsou starší než šest měsíců, získáte slevu 85 % z plné ceny map. Záleží také na tom, jaké zařízení máte a které mapy chcete aktualizovat. Nákupem aktualizace navíc nezískáte jen jednu aktualizaci, ale získáte aktualizaci na nejbližších 12 měsíců, tedy celkem čtyři aktualizace.
O něco dražší, ale komfortnější způsob aktualizace mohou zvolit majitelé navigací TomTom, které jsou vybavené slotem pro SD kartu. V běžném prodeji je totiž možné koupit SD kartu, která již obsahuje nejnovější mapy. Cena za celou Evropu se pohybuje kolem 1 900 Kč, včetně karty samotné.
Dynavix
Tento český výrobce navigací má cenovou politiku mnohem jednodušší. Nabízí jednorázový update, nebo kontinuální update na tři roky.
Cena jednorázového updatu závisí na mapách, které chcete aktualizovat. Celá Evropa přijde na 1 990 Kč, mapa "Holiday", obsahující střední Evropu, Slovinsko a Chorvatsko, stojí 1 290 Kč, nové mapy Česka, Slovenska a Německa přijdou na 999 Kč. Máte-li Dynavix Nano, který je vybaven slotem na SD kartu, je možné koupit jednorázovou aktualizaci na kartě – celá Evropa přijde na 1 690 Kč.
Výhodnější se pak jeví nákup aktualizace na tři roky, která je dostupná jen pro celou Evropu a stojí 2 990 Kč. V tomto případě můžete provádět aktualizaci každé čtvrtletí po dobu tří let.
Navigace Dynavix jsou postavené na platformě Windows Mobile, takže pro připojení k počítači je třeba mít nainstalovaný nástroj ActiveSync, u novějších systémů Windows Mobile Center, který zajistí komunikaci s "PDA". Samotný proces aktualizace má na starosti program Dynavix Manager. Průvodce vás provede procesem aktualizace, případně nabídne i nákup nových map z internetu.
Dynavix Manger je určen pro navigace Dynavix 8 a novější. Právě na začátku června společnost Dynavix vydala novou verzi svého navigačního softwaru, Dynavix 9, jehož recenzi si můžete přečíst na straně 108.
Garmin
Společnost Garmin jako jediná na českém trhu nabízí službu Lifetime, která zajišťuje bezplatnou navigaci po celou dobu životnosti navigace. To je jistě lákadlo, na které slyší řada uživatelů. Vždyť nejlevnější "Lifetime" navigace stojí 2 590 Kč. Sice jen s mapou České republiky, ale nikdy nebudete muset řešit, jestli dáte 2 000 Kč za nákup nové mapy.
Pokud nemáte navigaci, která měla službu Lifetime již při prodeji, můžete si ji dokoupit. Doživotní aktualizace Evropy přijdou na 2 990 Kč. Vzhledem k ceně jednorázové aktualizace, která vyjde na 1 990 Kč, je cena za Lifetime akceptovatelná.
Aktualizace probíhá pomocí nástroje MapSource. Do něj se nahrají mapy, aktualizačním kódem se aktivují a mapy pak z programu přenesete do navigace. Výhodou aplikace je, že se samotnou navigací spolupracuje velmi dobře, takže si na mapách v programu připravíte trasy a oblíbená místa a to všechno pak jednoduše odešlete do navigace.
Nahrávat do navigace nemusíte všechny mapy. To se hodí pro případ, že nemáte dostatek volného místa v navigaci. V programu označíte, které mapy chcete odeslat, a ty nahrajete do navigace. Pokud víte, že do Švédska, Španělska nebo Velké Británie autem nepojedete, nemusíte mapy v navigaci mít.
Navigon
Společnost Navigon nemá v České republice své zastoupení, to je jen v Německu. Přes české webové stránky je možné zakoupit aktualizaci, ale není to příliš jednoduché. Kdo chce tedy aktualizovat svoje mapy, musí se spolehnout na místní dealery. Ti prodávají tzv. "Navigon Fresh Maps". To je licenční karta, která obsahuje licenci pro nejnovější mapy na nejbližší 2 roky. Získáte tak nárok na pravidelné čtvrtletní aktualizace. Ty se do navigace nahrávají přes PC, pomocí obslužného programu Navigon Fresh.
Cena licenční karty je cca 2 400 Kč a obsahuje aktualizaci pro 39 zemí Evropy. Nejde ale o rozšíření. Pokud tedy máte navigaci, která obsahuje třeba jen střední Evropu, aktualizace se bude vztahovat jen na původní mapy.
Mio
Výrobce navigací značky Mio nabízí roční aktualizace map zdarma, tyto aktualizace vychází minimálně dvakrát ročně. Pro modely řady S a V probíhá aktualizace přes program Mio More Desktop II, kdy si uživatel může zvolit, jaké země chce aktualizovat. Pro tyto navigace také platí záruka nejnovějších map do 30 dní od koupě zařízení – Mio tak garantuje uživateli, že bude mít v nově zakoupeném zařízení nejnovější dostupné mapy.
Pro navigace řady M je třeba se zaregistrovat v Mio Advantage klubu, poté si uživatel stahuje aktualizace dle mapové politiky Mio. Po uplynutí ročního období jsou k dispozici mapy v Mio e-shopu. Nevýhodou je možnost platby jen v eurech a pouze kreditní kartou. Celá Evropa stojí 69,99 eura. Zklamáním však pro nás byla aktuálnost map. Nejnovější mapové podklady pocházejí z července loňského roku, takže jsou značně zastaralé.
Mio tak nabízí ze všech výrobců navigací nejhorší způsob aktualizace. Její nákup je mnohem složitější, navíc kupujete rok staré mapy.
Nokia
Výrobci navigací nemají z tahu Nokie příliš velkou radost. Vždyť nová Nokia 5230 má plnohodnotnou navigaci, displej o velikosti 3,2", který pro běžnou navigaci zcela dostačuje, a v ceně je také držák navigace na čelní sklo automobilu. Navíc celý mobil s dotykovým displejem přijde na 3 750 Kč. Kdo chce za tyto peníze jen navigaci, bude se muset spokojit s levným a špatně vybaveným modelem.
Nokia totiž do svých nových a některých starších mobilů, které jsou vybaveny GPS, dává svou navigaci OviMapy zcela zdarma.
Navigace od Nokie je velmi dobře vybavená. Obsahuje mapy 70 zemí světa, podporuje navigaci automobilem i pěšky a aktualizaci map vůbec neřešíte: telefon si je stahuje z internetu, takže nezabírají místo ve vašem zařízení a k dispozici máte vždy ty nejnovější mapy. Tato výhoda je však pro mnoho uživatelů nepřijatelná: kdo nemá neomezený datový tarif, toho by jednoduchá navigace mohla přijít velmi draho. V zahraničí je pak situace ještě složitější – data jsou zde drahá, takže pro navigování se nehodí.
Of-line navigace pro Google Mapy i telefony Nokia
Ani uživatelé, kteří nemají datový tarif, však nemusí od Nokie odejít s prázdnou. Stačí k tomu dostatečně velká paměťová karta v telefonu – a mapy si můžete nahrát, pro použití off-line. Při navigaci pak nebude telefon žádná data stahovat z internetu, takže za navigaci nic nezaplatíte. Přitom ale nemusíte přijít o komfort on-line navigací, jako je třeba vyhledávání v databázi internetu. Jednoduše se připojíte, vyhledáte cíl a zase se odpojíte. Vyhledání hotelu nebo jakéhokoliv jiného bodu zabere jen pár kilobajtů, takže za nalezení cíle zaplatíte maximálně několik haléřů, případně pár korun v zahraničí.
Abyste dostali mapy do telefonu Nokia, otevřete stránku www.nokia.cz/sluzbyaaplikace/ovi-mapy/ke-stazeni#/default/. V levé části okna klikněte na položku "Vyberte zařízení" a vyberte svůj mobilní telefon. Nyní klikněte na tlačítko "Stáhnout ". Tím byste stáhli nejnovější Ovi Mapy pro svůj mobilní telefon. Ještě se však nejedná o mapy, ale o samotné prostředí navigace. Pokud si nejste jisti, že máte nejnovější Ovi Mapy, soubor stáhněte a přes Bluetooth nebo kabelem jej pošlete do telefonu a nainstalujte. Samotné mapy je ale ještě třeba stáhnout zvlášť. Po stažení se na webové stránce zobrazí další nástroj pro stažení – Map Loader. Přesně to je ta aplikace, která vám stáhne off-line mapy do telefonu. Aplikaci si stáhněte do počítače a nainstalujte ji. Instalace je v angličtině, ale je zcela automatická. Po dokončení instalace ji můžete spustit také z rozhraní PC Suite.
Po spuštění se zobrazí okno, ve kterém si jednoduše tlačítkem "+" vyberete, které mapy chcete stahovat. Mapy jsou rozděleny podle světadílů a dále podle států. Můžete si tedy vybrat, které země chcete stáhnout. Jakmile máte vybráno, klikněte na tlačítko "Download".
Google Mapy
Také Google nabízí své mapy – ovšem zatím bez hlasové navigace. S tou se počítá až během několika příštích měsíců. Problém je, že Google Mapy jsou ještě více on-line než Nokia mapy a Google ve svých licenčních podmínkách zakazuje ukládání off-line map. Tím jsou mapy určeny jen pro ty uživatele, kteří mají neomezený datový tarif. Jaké řešení existuje pro ostatní?
TELEFONY ANDROID: Bez internetu to nepůjde. Proto se připojte svým telefonem k Wi-Fi síti. Mapy pro off-line použití vám do telefonu nahraje aplikace OruxMaps, kterou najdete na Marketu. Aplikace je k dispozici zdarma, nainstalujte si ji do telefonu. Poté ji spusťte, v telefonu klikněte na "Menu | Více" a v zobrazené nabídce zvolte "Map Creator". Aplikace zobrazí vaši zeměpisnou délku a šířku. To je pozice, od které se bude mapa vytvářet. Do řádku "Width" zadejte, jak širokou mapu (na západ a na východ) od tohoto místa chcete vytvořit, do řádku "Height" pak zadejte, jak vysokou (na sever a na jih). Do telefonu se tak vlastně vytvoří obdélníková mapa se středem ve vaší poloze. Dále je třeba zaškrtnout, které úrovně se mají uložit. Jednotlivé úrovně znamenají zoom nad mapou. Celkem je k dispozici 19 detailů, přičemž vrstva 19 znamená uložení největšího přiblížení. Dobré je sledovat řádek "Approx. size", protože tím, že zvolíte všechny úrovně přiblížení, bude narůstat velikost stažených dat. 1 km2 tak zabere kolem 50 MB. Chcete-li velikost zmenšit, nezaškrtávejte nejdetailnější vrstvu 19, která zabírá nejvíce místa. Do "Map Name" zadejte nějaké jméno mapy. Kliknutím na "Download " dojde ke stahování mapy do vašeho zařízení. V tomto okamžiku musíte být připojení k internetu, ideálně přes Wi-Fi nebo nějakým jiným způsobem, přes který můžete stahovat stovky megabajtů dat. Program o průběhu stahování informuje. Počítejte s tím, že celý proces stahování je časově náročný a stahujete-li do telefonu větší oblast, bude stahování trvat řadu hodin.
Po stažení ale budou UruxMaps fungovat off-line. Budete tak mít Google Mapy, i když nebudete připojeni k internetu.
OSTATNÍ TELEFONY: Pokud máte jiný telefon, sáhněte po aplikaci Google Map Buddy. Aplikaci spusťte a klikněte na tlačítko "Goto Google maps". Otevře se nové okno, to potvrďte kliknutím na "Go". V pravé části okna se otevře mapa, najděte oblast, kterou chcete uložit, a klikněte na tlačítko "Select Area". Na mapě pak nakreslete obdélník, abyste určili, kterou část mapy chcete uložit. V části "enter zoom" pak vyberte přiblížení, opět platí, že 19 je nejvyšší přiblížení, a zabere tedy nejvíc místa. Poté klikněte na "Create Map Image". Otevře se nové okno, které se zeptá, kam mapy uložit. Vytvořte nový adresář a do tohoto nového adresáře uložte soubor, třeba pod názvem mapa. Pak se otevře ještě další okno, ve kterém volíte, které mapy se mají stáhnout: k dispozici je silniční mapa, satelitní pohled, terénní pohled a hybridní. Jakmile kliknete na "OK", mapy se začnou stahovat.
Nyní přijde na řadu část v telefonu. Otevřete stránku www.mgmaps.com/download.php, odtud si stáhněte nástroj Mobile GMaps. Nástroj je k dispozici jako Java aplikace, takže běží na všech lepších mobilech, nebo jsou zde speciální verze, pro Blackberry a další platformy. Stahujete vždy dva soubory: JAR a JAD. To jsou Java soubory. Přeneste je do telefonu a spusťte JAR. Tím se aplikace nainstaluje.
Nyní přeneste celou složku s uloženými mapami do telefonu, ideálně na paměťovou kartu. Pak program MGMaps spusťte, klikněte na tlačítko pro nastavení, zvolte "Settings | Map Browsing", zde zatrhněte "Offline Mode" a v části Storage Path ukažte na místo, kam jste mapy uložili. Pak jděte zpět v nastavení, v části "Map Types" vyberte "Google" a zvolte ty mapy, které máte stažené. Na telefonu budete mít od tohoto okamžiku přístupné Google Mapy pro off-line použití.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
Starého Lišku novým věcem naučíš
Navigace značky Dynavix jsou u nás celkem hodně rozšířené. Může za to jak originalita navigací – hlášky namluvil známý herec Pavel Liška –, tak různé marketingové akce, kdy Mountfield rozdával tyto navigace jako na běžícím páse. Starší Dynavixy však trpěly celou řadou problémů. Pády, pozdní příkazy řidiči, nejasné algoritmy pro výpočty cest… Dynavix měl zkrátka dětské nemoci. Na konci května ale výrobce vydal novou verzi svého navigačního softwaru s označením Dynavix 9, který si můžete bezplatně nainstalovat i do své navigace a tím vyřešit množství problémů.
Pokud tedy máte navigaci Dynavix s navigačním softwarem 8 a chcete nejnovější verzi, zajděte na stránku www.dynavix.cz a odtud si stáhněte nástroj Dynavix Manager, který vám s aktualizací pomůže.
Foto: Dynavix Manager: Tato aplikace vám pomůže nahrát novou verzi softwaru.
Foto: Navigace Nokia: Nokia 5230 nestojí ani 4 000 Kč a nabízí plnohodnotnou navigaci. V balení je držák Nokia CR-117.
Foto: Mapy na míru: V nástroji Garmin MapSource označíte mapy, které chcete v navigaci aktualizovat.
Foto: Off-line mapy: Aplikace Google Map Buddy vám uloží mapy do počítače. V plném přiblížení zaberou desítky gigabajtů.
Foto: Aktualizace map: Kliknutím na "Přidat Mapy" spustíte aktualizaci map.
Foto: Off-line mapy v Nokii: MapLoader vám uloží mapy pro navigaci přímo do telefonu.