Přejít k hlavnímu obsahu

O stupeň lepší WI-FI

O stupeň lepší WI-FI

Pomalu začíná platit, že kdo má internet, ten má také Wi-Fi. Přehršel Wi-Fi sítí však znamená problémy: rušení, interference, výpadky. Vyzrát na bezdrátové sousedy můžete pomocí 5GHz Wi-Fi. Otestovali jsme šest příslušných access pointů.
VRATISLAV KLEGA

Dříve byla Wi-Fi síť luxusem, který jste měli vy a několik IT nadšenců z okolí. Dnes už má však Wi-Fi i soused z přízemí, který nepozná rozdíl mezi Linuxem a Windows. Mnoho Wi-Fi sítí však přináší výpadky, pomalé spojení a chyby. Naštěstí jen málo z vašich sousedů tuší, že existuje i nějaká 802.11a/n, která pracuje na jiné frekvenci. Přejdete-li na tuto technologii, zase budete mít rychlou a bezproblémovou Wi-Fi síť. Otestovali jsme tedy příslušná Wi-Fi zařízení.

Přetlak na 2,4 GHz

Z našich starších článků již dobře víte, že běžná Wi-Fi síť, pracující v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz, má své problémy. Na rozdíl od jiných frekvencí lze v tomto pásmu vysílat zdarma a nikomu to není nutné hlásit. Toto pásmo je tedy hojně využíváno, a to nejen pro Wi-Fi sítě, ale třeba i pro dětské chůvičky nebo RC modely na dálkové ovládání. Dosahy takových zařízení jsou stovky metrů, a pokud se navíc nejedná o Wi-Fi síť, cizí komunikaci v tomto pásmu ani žádným způsobem neobjevíte. To, že najednou dojde ke zpomalení přenosu nebo že se objeví výpadky, tak nemusí mít na svědomí ani sousedova Wi-Fi.
Označení 2,4 GHz je pouze informativní. Ve skutečnosti se jedná o široké komunikační pásmo. Sítě 802.11b/g/n mohou pracovat od frekvence 2,402 do 2,482 GHz. Šířka jednoho komunikačního kanálu je totiž 20 MHz. Pásmo je proto rozděleno do třinácti kanálů. Kanál 1 zabírá pásmo od 2,402 do 2,422 GHz. Pokud někdo další zvolí kanál 3, bude zabírat pásmo od 2,412 do 2,432 GHz – překrytí kanálu 1 a 3 tak bude činit 10 MHz. U kanálu širokého 20 MHz je to přesná polovina. Nelze samozřejmě paušálně říci, že v překrytých kanálech Wi-Fi nefunguje, vzniká zde však tzv. interference vlnění. Vlny se navzájem ruší, vyskytuje se mnohem vyšší chybovost a lze "protlačit" mnohem méně dat. Do značné míry záleží na tom, jak aktivní jsou oba vysílače. Pokud jeden z nich odešle několik paketů za sekundu, prakticky na sebe nemají sítě vliv. Pokud ale obě sítě jedou naplno, rušení bude velmi významné.
Prakticky tak vedle sebe mohou existovat jen tři Wi-Fi sítě, aniž by se vzájemně rušily. A to je problém. V anketě na Chip.cz jsme se vás ptali, kolik okolních Wi-Fi sítí objeví váš počítač. Téměř 70 % z vás má ve svém okolí více než tři sítě, rušení je tedy nasnadě.
Je-li v okolí více Wi-Fi sítí, můžete ještě doufat v to, že uživatelé si nehráli s nastavením kanálů a jsou použity výchozí hodnoty výrobce. Většina výrobců má defaultně přednastaven kanál 6 nebo 11. Mohli byste tedy obsadit kanál 1 a mít pokoj. Problémem je, že modernější Wi-Fi routery nemají pevně nastavený kanál, ale prohledají svoje okolí a zvolí takový, který je nejméně zarušený. To není žádná speciální funkce. Z testovaných zařízení ji podporují všechny produkty a umí to i levné routery s cenou pod 1 000 Kč.

Volných 5 GHz

Mnohem veselejší je situace v pásmu 5 GHz. Ještě donedávna se jednalo o licenční pásmo. Bez povolení ČTÚ (a zaplacení licence) tak nebylo možné v tomto pásmu vysílat. Obecně je tedy jen velmi málo produktů, které tuto frekvenci využívají. Výjimkou jsou radary Českého hydrometeorologického ústavu, které pracují na kanálech s frekvencemi 5,620 a 5,640 GHz. Jedná se o kanály 124 a 128. Pravděpodobnost, že byste svým domácím Wi-Fi zařízením radar zarušili, je velmi malá, raději se však frekvencím vyhněte. Tyto kanály navíc nabídnou jen zařízení Fritz a Airlive, ostatní takto vysoké frekvence nepodporují.
Pokud ve svém okolí prohledáte pásmo 5 GHz, většinou nenajdete vůbec nic. Toto pásmo je nevyužité. Pokud jej někdo používá, jsou to internetoví provideři. Ti ale používají směrové antény, které jsou vzdálené, takže žádné rušení zde nehrozí. 5 GHz využívají dvě technologie: starší 802.11a a novější 802.11n – pokud to zařízení podporuje. Jediným zástupcem spoléhajícím jen na technologii 802.11a byl Airlive se svým access pointem. Všichni ostatní výrobci již sází na kombinaci 802.11a a 802.11n, která je mnohem rychlejší a v některých případech pokoří hranici 100 Mb/s.
Pro vnitřní použití byste měli využít kanály 36–64. To se vám však s prvními čtyřmi testovanými produkty nepovede, neboť ty spoléhají jen na kanály 36, 40, 44 a 48. Jak vidíte, kanály už mají pevný rozestup, takže se nestane, že by se sítě rušily. V těchto případech tak postavíte čtyři Wi-Fi sítě, které se nebudou rušit, v případě Fritzu a Airlivu pak mnohem více.

Routery a access point

V testu se sešlo šest Wi-Fi zařízení, nabídka výrobců není tak bohatá. Přece jen se jedná o méně rozšířenou technologii a většinou jde o dražší produkty, které se neprodávají jako housky na krámě. Z šesti zařízení jich pět nabízí funkci domácího routeru, to znamená, že se postarají o vaši domácí síť. Výjimkou je Airlive, což je čistokrevný access point. Stačí se podívat do tabulky: je vybaven jen jedním LAN portem, po kterém do něj přivedete internet. Hodí se tedy jako zařízení pro rozšíření Wi-Fi sítě v případě, že již máte vybudovanou síť s routerem. Vzhledem k ceně se jeví jako zajímavé zařízení, má však několik nedostatků. Jeho 5GHz část pracuje jen ve standardu 802.11a, která je limitována teoretickými 54 Mb/s. Dosažená rychlost tak nepřekročila 22 Mb/s. Navíc neumí provozovat současně Wi-Fi v pásmu 2,4 a 5 GHz, musíte si tedy vybrat. Ušetřené peníze se projeví nižší rychlostí.
Zbývající zařízení jsou skutečnými routery. Postarají se tak o připojení k internetu i o správu domácí sítě. Tuto službu odvádí všechny routery skvěle.
Mimo ostatní produkty stojí zařízení Fritz. To totiž může fungovat jako běžný domácí router, ale také obsahuje ADSL modem, takže se skvěle hodí i pro ADSL připojení. Jako jedno z mála zařízení na trhu si poradí i s IPTV od O2.

Wi-Fi: Rychle a bez výpadků

Ideální Wi-Fi router jsme nenašli. Máme snad vysoké nároky? Chtěli jsme router, který je rychlý, dokáže s Wi-Fi pracovat v obou pásmech najednou, nabízí regulaci vysílacího výkonu a na noc, kdy není bezdrátová část potřeba, se Wi-Fi vypne. Všechny tyto funkce výrobci nabízejí, ale ne v jednom zařízení.
Paralelní provoz 2,4GHz a 5GHz sítě nabídne jen Netgear, Belkin a D-Link. Regulaci výkonu jen Netgear, D-Link, Fritz a Airlive, vypínání na noc pro změnu jen D-Link, Belkin a Fritz. D-Link vypadá jako ideální zařízení, ale z nejlepší čtyřky je zase nejpomalejší, což je škoda. Žádné zařízení tedy není dokonalé.
Při testování v pásmu 2,4 GHz jsme zkoušeli, jak moc se projeví rušení okolních sítí. Vzali jsme tedy další router, který pracoval na stejném kanálu, a simulovali na něm běžný provoz. Žádné maximální vytížení, ale běžný provoz při surfování. Na testovaných routerech jsme pak prováděli měření maximální přenosové rychlosti. Jak je vidět z tabulky, rušení je hodně znát. U Fritzu došlo k osminásobnému zpomalení. Není tedy divu, že v případě více okolních sítí dochází ke zpomalování a k vpadkům. Zajímavě se choval Netgear. Jakmile jsme jej vytížili na maximum, naše "rušící spojení" bylo zcela destabilizované a nebylo schopné přenést ani jediný paket. Netgear se tak skvěle "hodí" pro případy, kdy chcete zarušit síť sousedům. Ještě že může ve čtyřech krocích snížit svůj výkon. To opravdu doporučujeme, není totiž důvod, abyste svým routerem pokrývali i prostor 100 m za hranicemi vašeho obydlí.
V pásmu 5 GHz pracovala všechna zařízení nad naše očekávání. Zařízení Netgear a Linksys dokonce překročila 100Mb/s hranici, aspoň co se týče krátké vzdálenosti (cca 3 m). Na dlouhou vzdálenost (cca 10 m) pak rychlost klesla v průměru cca o 35 %. 5 GHz totiž dobře prochází zdmi a předměty, ale bez směrové antény není určeno na pokrývání velkých ploch.

Luxusní základny

Routery se v žádném případě nepodbízí cenou, na druhou stranu za své peníze dostanete nadprůměrný router střední třídy. Kromě Fritzu jsou všechny routery vybavené gigabitovými porty, takže se hodí i náročným uživatelům, kteří využívají síťový disk nebo multimediální přehrávač. Netgear, Belkin, D-Link a Fritz jsou také vybaveny USB portem, který má více funkcí. Lze k němu připojit USB disk nebo tiskárnu a tato zařízení nasdílet v síti. Belkin má integrovaného BitTorrent klienta, takže na USB disk lze stahovat torrenty z internetu, aniž by běžel počítač. K USB portu D-Linku lze zase připojit USB 3G modem a využívat mobilní připojení.
                                                                                           70 % z nás má ve svémi okolí více než tři Wi-Fi sítě
Co se síťových služeb týče, budete u všech routerů nadšeni. Nechybí kvalitní firewall, který dokáže ochránit před útoky z internetu, ale nabízí také solidní ochranu pro děti: lze zablokovat přístup na zadané domény i na stránky obsahující v doméně klíčová slova. To samozřejmě umí i levné routery, nenabízí však tolik možností. Další ukázkou špičkového zpracování je QoS neboli prioritizace paketů. U všech routerů je velmi komfortní a nabízí mnoho možností. Můžete tak přiřadit vyšší prioritu připojení k internetu jak konkrétní aplikaci, tak vybranému portu nebo počítači v síti. Pro IP telefon stejně jako pro on-line hru tedy můžete zadat vysokou prioritu, pro přenos FTP zase můžete nastavit prioritu nízkou. S nastavením si lze opravdu pohrát.
Ve funkční výbavě utíká všem ostatním Fritz. Je to zařízení, které nabídne úplně vše, co si uživatel může přát. Můžete jej použít jako ADSL modem, lze k němu připojit analogovou i digitální telefonní linku. Funguje i jako VoIP brána. Přímo k němu připojíte analogové telefony, ale má také DECT základnu. Bezdrátové sluchátko tak s Fritzem jen spárujete a z jednoho sluchátka máte přístup jak k pevné lince, tak k VoIP účtům. Za funkce tak Fritz nedostal 100 bodů jen proto, že mu chybí gigabitové LAN porty. Za tu cenu je to skutečně ostuda.
Komu záleží na efektu, tomu se bude líbit Belkin. Ten totiž nepoužívá nudné blikající diody, ale efektní ikony. Navíc má v horní části pětidílný ukazatel, který monitoruje aktivitu Wi-Fi. K čemu je to dobré? Jedním pohledem na router zjistíte, zda někdo používá Wi-Fi a také jak velká je přenosová rychlost. Opravdu pěkné. Je škoda, že Belkin měl ze všech zařízení nejvyšší spotřebu energie, 8,7 wattu je opravdu hodně. Roční provoz routeru vás tak přijde na více než 300 Kč.
Nejnižší spotřebu z routerů měl Linksys, přesto se v testech nejvíce zahříval. Je to dáno konstrukcí, která je líbivá, ale nepraktická. V horní části nemá žádný prostor pro odvod tepla.
Z testovaného pole se nám líbily první tři routery, přičemž rozdíly mezi nimi jsou jen velmi malé. D-Link má pomalejší, pro běžnou práci však dostatečnou Wi-Fi a mírnou ztrátu kompenzuje příznivou cenou. Belkin sází na hezký design – je určen pro ty, kteří se chtějí odlišit. Ani funkcemi však neztrácí. Jedničkou se pro nás stal Netgear, který má dobrou Wi-Fi, ale nejvíc boduje přehledným rozhraním v českém jazyce, navíc s mnoha doplňujícími informacemi, takže budete přesně vědět, co která položka v menu znamená a jak ji nejlépe nastavit.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

1 802.11A/N 5 GHZ
Frekvence v okolí 5 GHz není zarušená, spojení nepadá, přenosová rychlost je nejlepší.
2 802.11N 2,4 GHZ
802.11n je sice rychlejší a stabilnější i na 2,4 GHz, na 5 GHz však ztrácí výkonem i stabilitou
3 802.11B/G 2,4 GHZ
Staré Wi-Fi trpí interferencemi, přeslechy, pokud je v okolí více sítí, připojení padá a je pomalé.


Kompatibilní klient
Dříve bylo problémem sehnat klienta, který by byl s 5GHz technologií kompatibilní. Obzvláště v notebooku je pak hloupé mít USB síťovou kartu, když už je jedna uvnitř. Situace se však mění a většina nových notebooků je již vybavena síťovou kartou, která podporuje 802.11a/b/g/n. Jen nejlevnější notebooky nižších tříd spoléhají na staré b/g.
Jak to poznáte? Ve Windows otevřete Správce zařízení a v části "Síťové adaptéry" najděte svou bezdrátovou kartu. Bude mít v názvu výraz jako Wireles, WLAN apod. Název síťové karty pak zadejte do Googlu a najděte specifikaci výrobce. V ní bude uvedeno, které standardy vaše síťová karta podporuje.
Pokud máte nekompatibilní kartu, nic není ztraceno. Přibližně za 700 Kč lze koupit miniPCI síťovou kartu 802.11a/b/g/n a v notebooku ji vyměnit. V bazaru lze použitou kartu koupit i za poloviční částku.
Bylo by tedy možné sáhnout po routeru, který nabízí jen 5 GHz? To by bylo krátkozraké. Kapesní zařízení, jako iPhone, mobilní telefon, smartphone, používají b/g, protože jim stačí. To je důvod, proč nedoporučujeme zařízení Linksys a Fritz. Tyto routery neumí pracovat v obou pásmech, takže buď byste měli kvalitní připojení k notebooku, nebo pomalou a chybující síť, ke které připojíte i mobil.


Foto: Upgrade: Výměnu bezdrátové karty v notebooku zvládne každý kutil. Podrobný návod najdete v Chipu 12/2008 na straně 114.
Foto: Umí česky: Netgear nabízí přehledné ovládání v češtině. Bonusem je pak česká nápověda v pravém sloupci.