Digitální hrozba
Vážení čtenáři,
máme tu parlamentní volby 2010, na první pohled věc, která s IT příliš nesouvisí. Vypadá to, že většina předvolebního boje se stejně odehrávala na billboardech a že vyhrají ti, kteří jich měli na ulicích a podél silnic nejvíc. Chtěné i nechtěné karikatury notoricky známých politických tváří nás poslední měsíce provázely na každém kroku a můžeme jen odhadovat, jaké obrazové filtry a korekce na ně jejich autoři použili. Mezitím vědci už pracují na 3D plakátech – až pětimetrové obrazy bychom si měli v budoucnu prohlížet, aniž bychom potřebovali 3D brýle. Umožní to vrstva složená z 250 000 optických čoček a speciální software, který na základě 3D modelu spočítá pro každou z těchto čoček samostatný obraz. Jestli to vyjde, máme se za čtyři roky při příštích volbách opravdu na co těšit. Zatím si aspoň v tomto čísle Chipu přečtěte, jak si 3D užít – smysluplněji – už nyní.
ANI LETOS SE ČESKÉ VOLBY pravděpodobně nerozhodovaly na internetu. Tohle médium už není podceňované, sociální sítě a předávání informací on-line již ukázaly svou sílu a rychlost, ale tradiční formy to ještě nepřekonalo. Zatím jediný světový politik, který údajně zvítězil díky masivní internetové kampani a podpoře – americký prezident Barack Obama –, v souvislosti s nutností úplné informovanosti obyvatel vystoupil proti přístrojům, jako je iPod, iPad, Xbox a PlayStation. Ty prý z informací potřebných pro získávání nových schopností dělají pouhé zkratky a formu zábavy. Tím údajně ohrožují celou demokracii. Zajímavá filozofie, i když patrně motivovaná spíše stoupajícím vlivem amerických politických blogů a internetových podcastů.
TENTO MĚSÍC TAKÉ POČÍTAČE A SYSTÉMY UKÁZALY, že mohou nejen pomáhat, ale téměř způsobit světové kolapsy – i když nejspíš nepřímo. Řeč je o americké burze, kde došlo 6. května během několika sekund k nebývalému propadu hlavního indexu Dow Jones. Zatím se přesně neví, proč k tomu došlo, nejednalo se však prý o systémovou nebo technickou chybu. Nicméně automatické počítačové obchodní systémy spustily okamžitě masivní výprodeje, které ovlivnily obchodování s akciemi, komoditami i měnami na celém světě. Největší propad trval jen několik sekund, mezitím ale počítače stačily automaticky "přelít" stovky miliard dolarů, než byl jakýkoliv ochranný mechanismus vůbec schopen zareagovat.
POČÍTAČE A PROGRAMY, internet ani digitální technika nejsou dokonalé (tak jako nejsou dokonalí jejich tvůrci). Čím víc na ně spoléháme, tím víc nás mohou zklamat. Zákonitě jejich využíváním mohou sem tam vzniknout pěkné průšvihy. To ale určitě není náš případ.
Dost filozofování! Přeji vám hodně "správných" informací a "užitečné" zábavy s červnovým Chipem.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ DIGITALIZACE televizního vysílání ještě není ani dokončena, a už je tu DVB-T2, další generace televizního vysílání. Jeho testování provádí České Radiokomunikace z žižkovského vysílače.
+ BEZPLATNOU NAVIGACI V MOBILECH nabízí nově také Samsung. Bude to konec výrobců navigací?
+ AEROLINKY LUFTHANSA uspořádaly internetovou anketu o název pro luxusní letoun Airbus A-380. Anketu nabourali ruští hackeři a nechali zvítězit název Stalingrad. Zřejmě jako připomínku na 2. světovou válku. Lufthansa tento název odmítla.
- T-MOBILE ZAČAL CENZUROVAT INTERNET. Blokuje stránky, které podle něj šíří dětskou pornografii. Příště může začít cenzurovat třeba weby se sprostými slovy.
+ PRODEJ POČÍTAČŮ V ČR ROSTE – podle agentury Gartner za první čtvrtletí meziročně o 8 %. Už standardně se dařilo notebookům (+18 %), klesající trend potvrzují stolní PC (–11 %). Hlavním tahounem růstu jsou nadále domácnosti. Firemní sektor s nákupy ještě vyčkává.
+ INTEL PŘIPRAVUJE VÝROBU NOVÝCH ČIPŮ pro ultratenké notebooky. Měly by mít nízkou spotřebu energie a malé ztrátové teplo. Určeny budou pro nasazení s čipsety pro Core i3 a i5. Jejich výkon bude vyšší než u řady Atom a budou zvládat náročnější multimédia.
- ČÍNŠTÍ VÝROBCI NABÍZEJÍ UŽIVATELSKÉ ŘEŠENÍ PRO PROLOMENÍ WI-FI SÍTÍ (s WEP i WPA kódováním). Sada obsahuje USB Wi-Fi adaptér, linuxový OS, příslušnou hackerskou aplikaci a návod. Cena činí v přepočtu 20 eur. No nekupte to!
+ AMD MÁ NOVÝ ŠESTIJÁDROVÝ DESKTOPOVÝ PROCESOR, který by i s ostatní výbavou (disk, deska, paměti, grafická karta…) měl stát stejně jako podobně výkonný procesor od Intelu. Nabízí i nové čtyřjádrové a dvoujádrové mobilní procesory.