Probuďte spící šelmu!
Běží váš počítač stejně pomalu jako před deseti lety, přestože je stokrát výkonnější? Ukážeme vám, jak odstranit softwarové brzdy a jak dostat ze systému maximum výkonu.
MANUEL SCHREIBER
Proč trvá spuštění počítače takovou dobu? A co zase ten program dělá, když má k dispozici hardware, jaký ještě před několika lety neměly ani nejmodernější laboratoře na světě? Přitom to není tak dávno, co systém šlapal jako hodinky a co jste byli nadšeni, jak nový procesor a disk zpracovávají data rychlostí blesku. Kdy že to bylo? No přece hned poté, co jste nainstalovali operační systém. Jak tedy vytvořit z počítače skutečnou šelmu? Předně to chce dobrý hardware. Rychlý pevný disk, dostatek paměti a dostatečně výkonný procesor. I tak to ale chce plán, jak dostat z počítače maximum výkonu. Ukážeme vám, jakou strategii použít pro XP, Vistu a Windows 7, chceteli mít systém stále v dokonalé kondici. Na Chip DVD pak najdete nástroje, které vám k tomu dopomohou. Váš hardware tak bude moci konečně ukázat, jaký potenciál se v něm skrývá.
Nahraďte softwarová monstra
Samotná Windows má Microsoft docela dobře odladěná, a pokud byste nepoužívali nic jiného než operační systém, byli byste nejspíš spokojeni. Jenže bez programů by toho váš počítač mnoho neuměl. Je však třeba vybírat programy, které nepromění běh počítače v dýchavičné klopýtání. I instalace jednoho jediného softwarového monstra dokáže zpomalit celý systém. Takovou ukázkou je třeba multimediální balík Nero. Chcete vypalovat CD a DVD? No jistě. Potřebujete k tomu program, který zabírá 1,5 GB? Samozřejmě že ne. Takový ImgBurn z Chip DVD vypálí soubory stejně dobře a zabírá jen 4,5 MB. Stejné je to se čtečkou PDF dokumentů. Chápeme, že průměrný uživatel počítače zná maximálně Adobe Reader, zároveň se pak ale nemůžeme divit, že většina uživatelů si stěžuje na pomalý PC.
Pro vyhledání softwarových obrů budeme v XP a Vistě potřebovat TuneUp Utilities. Plnou verzi tohoto tuningového nástroje najdete na Chip DVD. Spusťte TuneUp Utilities, klikněte na položku "Údržba systému " a spusťte nástroj "Zobrazit nainstalované programy". Otevře se nové okno. Zde klikněte na tlačítko "Největší programy". Nástroj zobrazí ty programy, které zabírají nejvíce místa. Ty největší požírače výkonu pak doporučujeme nahradit freewarovými alternativami, které zabírají minimum místa. Které to jsou? Sto nejlepších freewarových programů, které navíc komunikují česky, najdete v článku na straně 50.
Ve Windows 7 klikněte na "Start", do vyhledávacího řádku zadejte "odinstalovat program" a potvrďte klávesou [Enter]. Spustí se nástroj, který zobrazí nainstalované aplikace. Klikněte na sloupec "Velikost", tím uspořádáte programy podle velikosti. Podívejte se opět na ty největší, a pokud pro vás nejsou nezbytné, zbavte se jich. O to více výkonu vám zůstane pro aplikace, které skutečně potřebujete.
Odstraňte zbytky
Shromažďujete doma sáčky od rohlíků? Jistě že ne, přestože nezabírají prakticky žádné místo. Nejsou již k ničemu. Stejné je to i s prázdnými adresáři. Jsou na pevném disku zcela zbytečně. Pomocí nástroje Empty Folder Nuker z Chip DVD se jich snadno zbavíte. Stačí program spustit, kliknutím na "Browse" ukázat, které složky nebo disky se mají zkontrolovat, a o zbytek se nemusíte starat. Aplikace najde všechny prázdné adresáře. Kliknutím na "Check All" a "Delete" se jich pak zbavíte všech najednou. Na našem testovacím počítači našel program přes 500 prázdných adresářů. Většinou se jednalo o zbytkové adresáře po nesprávně odinstalovaných aplikacích. Tuto kontrolu ani nemusíte provádět příliš často. Některé prázdné adresáře totiž mají smysl a programy je vytvářejí záměrně. Ty pak ani není třeba mazat.
Hledání duplicit
Jen ti nejpečlivější z nás mají dokonalý pořádek v souborech. Ostatní uživatelé jsou na tom hůř. Stáhnou nějaké MP3 z internetu, ty zůstanou v adresáři Download. Pak je překopírují do složky Hudba. Nakonec si chtějí vytvořit výběr nejlepších písniček na CD do auta, tak ten samý MP3 soubor ještě zkopírují do adresáře "Vypálit". A když je na disku ještě tolik gigabajtů místa, kdo by se otravoval s mazáním nějakého megabajtového souboru. Jenže pokud se takto naskládají stovky souborů, místo z disku rychle mizí. A čím více máte zaplněný disk, tím více jsou data fragmentovaná a tím pomalejší je celý počítač.
Pro odstranění duplicitních souborů vyzkoušejte nástroj Anti-Twin z Chip DVD. Ten dokáže najít a také odstranit duplicitní soubory z vašeho pevného disku. Jeho výhoda spočívá v tom, že nehledá jen zcela identické soubory. Není pro něj rozhodující název ani velikost, ale obsah. Pokud tedy máte více verzí stejného souboru, tak jej také odhalí. Jednoduše nastavíte, že chcete hledat soubory, které se shodují z více než 95 %, a zbytek je na programu. Rychle se pak zbavíte všech duplicitních souborů. Další výhodou nástroje Anti-Twin je to, že dokáže zobrazit i náhled souboru, takže u fotografie okamžitě vidíte její obsah. Všechny duplicitní soubory můžete odstranit. Ušetříte tak místo na disku a zrychlíte celý systém.
Nepotřebné ovladače
Na počítači se nehromadí jen soubory, ale také ovladače. Jakmile poprvé připojíte k USB portu nějaké zařízení, začne systém hledat ovladače a několik desítek sekund je instaluje, než je zařízení připraveno k použití. Při druhém připojení je pak vše bleskové. Důvod: ovladač je již nahraný v systému, takže jej Windows nemusí instalovat. Na první pohled to vypadá komfortně, jenže tyto ovladače jsou přítěží pro systém. Pokud tedy víte, že některý hardware již nebudete k počítači nikdy připojovat (vyhozený skener, rozbitý fotoaparát, prodaná webová kamera), můžete ovladače ze systému smazat a tím Windows odlehčit. Jak na to?
Ve svém operačním systému otevřete Správce zařízení. Zvolte "Zobrazit | Zobrazit skrytá zařízení". Nyní budou zobrazeny všechny ovladače, které máte v systému. Stačí tak vybrat ten, který již nepotřebujete, a stisknout klávesu [Delete]. Zobrazí se výzva, zda chcete zařízení odebrat ze systému. Tím se smažou ovladače. Někdy se zobrazí také výzva, zda chcete odstranit i software, který k zařízení patří. Ten pochopitelně také odstraňte.
Tento postup se hodí i pro případ, že nějaké hardwarové zařízení začalo špatně fungovat. Dost možná je ovladač poškozen. Tím, že ovladač smažete, se při příštím připojení bude muset znovu nainstalovat.
Čištění registru
Vyčištěním registru běžně používaného počítače nedosáhnete žádného bleskové zrychlení. Registr systému se však postupem času zanáší. Každý nainstalovaný program přidá stovky i tisíce záznamů, a i když jej odinstalujete, nějaké záznamy v registru zůstanou. Hromadí se zde zbytečné, někdy i neplatné klíče. Ty nemají v systému co pohledávat, a proto pryč s nimi!
Pro čištění registru v XP a Vistě můžete použít plnou verzi TuneUp Utilities. Stačí v programu kliknout na položku "Údržba systému" a zde spustit nástroj "TuneUp Čistič registru". Spustí se průvodce, který vás procesem čištění registru provede. Nástroj bude několik sekund kontrolovat registr a poté zobrazí nalezené problémy. Kliknutím na "Spustit čištění " pak chyby odstraníte. TuneUp má však v rukávu ještě další trumf: dokáže registr defragmentovat a tím jej zmenšit. Práce s registrem je pak rychlejší, což se pozitivně projeví i při práci s počítačem. Klikněte na "Zvýšení výkonu" a spusťte nástroj "TuneUp Defragmentace registru ". Nechte provést analýzu a potvrďte navržené změny.
Windows 7 mají registr přece jen lepší, i tak ale čištění doporučujeme. Použijte k němu nástroj CCleaner z Chip DVD. Nainstalujte jej, zvolte "Registry" a klikněte na "Hledej problémy". Během několika sekund dojde k prohledání registru a nalezení chyb. Většina nalezených problémů pramenila právě z nesprávně odinstalovaných aplikací. Klikněte na "Opravit vybrané problémy".
Nejen pro tuning registru se pak skvěle hodí nástroj Glary Utilities, který najdete na Chip DVD. Je v češtině, hodí se pro všechna Windows, včetně Windows 7, a podporuje i 64bitové verze. Nechybí mu standardní tuningová výbava: čištění disku, registru, odinstalace programů a další nástroje. Nenabízí sice zdaleka tolik možností jako TuneUp Utilities, na druhou stranu je program k dispozici zcela zdarma.
Rychlejší start
Po velkém úklidu přijde na řadu kúra, která zrychlí start operačního systému. Nikomu se přece nechce čekat desítky sekund nebo i minuty, než se jeho počítač spustí. Recept na rychlý start je jednoduchý: je třeba se zbavit všech položek, které se spouští spolu se startem systému. Jen se podívejte do systémové lišty vedle hodin. Nemá tu i váš systém spousty ikon, které jsou zde hned od okamžiku, kdy se počítač spustil? Jste přesvědčeni o tom, že všechny tyto běžící procesy jsou nezbytné pro vaši práci na počítači? A co hůř: jste si naprosto jisti, co která ikona znamená a k čemu slouží? Nedávno nám do redakce přišel e-mail od čtenáře, který měl problémy s počítačem. Poslal screenshot své plochy a v systémové liště měl 24 ikon! 24 programů, které se spouští spolu se systémem, 24 programů, které odebírají výkon, aniž by vlastně dělaly cokoliv užitečného. Sami jsme se divili, že se s počítačem ještě dalo vůbec pracovat.
Zbavit se těchto brzd je naštěstí vcelku snadné. V případě XP a Visty opět doporučujeme nástroj z TuneUp Utilities, který je schovaný v záložce Zvýšení výkonu. Konkrétně se jedná o nástroj "TuneUp Manažer Po spuštění". Stačí jej otevřít, a okamžitě uvidíte, který proces startuje spolu se systémem, zdržuje start počítače, zabírá místo v paměti a brzdí běh ostatních aplikací. Deaktivace automatického startu je přitom velmi jednoduchá. Stačí kliknout na zelený puntík. Ten se přepne do pozice "Vypnout" a program se nebude se systémem spouštět. A které aplikace doporučujeme vyřadit? Kromě těch důležitých pro běh systému, jako je antivir, prakticky všechny. Myslíte si, že grafická karta potřebuje spouštět nějakou doplňkovou aplikaci, aby fungovala? Ne. Myslíte, že se notebook nepřipojí k Wi-Fi, pokud deaktivujete různé Wi-Fi manažery? Jistě že ne. Je to přece váš systém, nechejte tedy spouštět jen ty aplikace, které používáte. Ostatní zakažte.
Procesy odebírají výkon a nic nedělají
Ve Windows 7 doporučujeme pro stejný postup použít nástroj Glary Utilities. V něm klikněte na "Vyladění & Zlepšení" a spusťte nástroj "Správce Spouštění". Opět se zobrazí seznam procesů, které se spouští spolu se systémem. Označte nežádoucí brzdu a klikněte na "Vypnout tuto službu". Pokud jste si jisti, že o spouštěný proces opravdu nestojíte a nikdy jej nebudete chtít znovu aktivovat, klikněte na položku "Smazat tento záznam". Vysvětlení: V první možnosti se jen deaktivuje spouštění a v budoucnu se budete moci k procesu vrátit a nechat jej zase spouštět se systémem. Druhá volba záznam definitivně smaže.
Někdy však není vaší prioritou, aby byl počítač rychle spuštěný, ale naopak požadujete komfort – aby byl po spuštění ihned k dispozici internetový prohlížeč, ICQ nebo Outlook. Stejně byste totiž programy spouštěli ručně. I zde se však dá čas ušetřit. Jak? Tím, že programy budete spouštět postupně. Pokud totiž v jednom okamžiku spustíte třeba tři aplikace, počítač se výrazně zbrzdí a jejich spuštění bude trvat mnohonásobně déle, než pokud byste je spustili postupně za sebou. I to lze však optimalizovat. Umí to právě program Glary Utilities. Spusťte jej, zvolte "Vyladění & Zlepšení | Správce Spouštění". V horní části okna uvidíte spouštěné procesy. Ty, které chcete spouštět po sobě, přetáhněte do dolního okna a ve sloupci zpoždění nastavte, po jaké době se má program spustit. Takto naskládejte všechny programy, které se mají spouštět. Tím, že je budete spouštět po sobě, ušetříte až desítky sekund.
Pořádek na disku
Už jste sice udělali pořádek, to ale samo o sobě nestačí k tomu, aby počítač pracoval zřetelně rychleji. K tomu je ještě třeba defragmentovat pevný disk. Méně zkušení uživatelé se domnívají, že je to zbytečná činnost, která práci s počítačem nijak nezrychlí. Jenže opak je pravda. Souborový systém NTFS je sice odolnější vůči fragmentaci, ale ani tak není dokonalý. Obzvláště velké soubory pak bývají fragmentované na stovky částí a než pak hlavičky načtou všechny jejich části, uběhnou dlouhé sekundy. Všechna Windows mají integrovaný nástroj pro defragmentaci disků, tento palubní nástroj však pracuje spolehlivě jen ve Windows Vista a Windows 7. Na Chip DVD najdete skvělý JkDefrag, který s fragmentací zatočí. Můžete jej použít jak v XP, tak v novějších Windows. Jeho výhoda: K dispozici je i pro 64bitové systémy. Obě verze najdete na Chip DVD.
Ještě lepší výsledky poskytne náš vítěz ze srovnávacího testu defragmentačních nástrojů – Diskeeper 2010. Jedná se o komerční software, na Chip DVD najdete jeho 30denní trial verzi. Sami si tak můžete ověřit, o kolik se po defragmentaci zrychlil systém.
Důležité je, aby defragmentace probíhala pravidelně. Pokud budete spouštět defragmentaci jen několikrát ročně, bude trvat příliš dlouho. Pokud naopak nastavíte, že se pevný disk bude defragmentovat každý týden, bude optimalizace trvat jen pár minut a disk bude v plné kondici.
Upozornění: Defragmentaci v žádném případě nespouštějte na SSD discích. Nejenže by nedošlo ke zrychlení, ale snížila by se také životnost disku. Windows 7 dokážou automaticky rozpoznat SSD disk, Vista však ještě nikoliv. Zde je proto třeba defragmentaci zrušit.
Optimalizace systému
Kdo používá 64bitový operační systém a má 8 GB operační paměti, ten se nemusí trápit tím, kolik programů má spuštěných. Jenže u 32bitových Windows jste velikostí paměti omezeni. A spustíte-li vedle sebe více programů, než kolik se jich do RAM vejde, začne systém používat virtuální paměť – swapuje na pevný disk počítače. To dokáže neuvěřitelným způsobem zpomalit práci. Pokud už máte tak málo paměti a používáte vedle sebe tolik programů, aspoň nastavte swapování tak, aby bylo co nejoptimálnější. Otevřete "Ovládací panely | Systém | Upřesnit", v části "Výkon" klikněte na "Nastavení", vyberte záložku "Upřesnit" a zde klikněte na "Změnit". Vyberte pevný disk, na kterém chcete swapování aplikovat, a zvolte "Vlastní velikost". Počáteční i největší velikost pak nastavte na stejnou hodnotu, třeba "2000". Poté klikněte na tlačítko "Nastavit" a "OK".
Mnohem lepší však je, pokud máte tolik paměti, že není swapování potřeba. V tom případě nastavte počáteční i největší velikost na hodnotu "1".
Žrouti výkonu
Spusťte systém, stiskněte klávesy [Ctrl]+ [Shift]+[Esc], a spustí se Správce úloh. Přepněte se do záložky "Procesy" a podívejte se, kolik procesů v systému běží. Pokud je to již po spuštění systému více než 50, může být počítač jen těžko rychlý. Je proto třeba hledat, jaké procesy a proč běží. K tomu vám pomůže Ultimate Process Manager z Chip DVD.
Program spusťte, v levé části okna se pak zobrazí seznam všech běžících procesů. Jakmile narazíte na proces, o kterém nevíte, jakému program patří, klikněte na něj. Zobrazí se o něm podrobnosti. Uvidíte tak, odkud je proces spuštěný. Pokud vám to stále nepomůže k jeho identifikaci, klikněte na tlačítko "Google It!". Třeba se vám podaří zjistit, že tento proces není vůbec žádoucí a v počítači jej nechcete. Potom není nic jednoduššího než kliknout na tlačítko "Zničit proces". Tím proces ukončíte a zároveň jej smažete. Pokud počet spuštěných procesů stlačíte pod 50, Windows budou zase rychlá jako po instalaci.
AUTOR@CHIP.CZ
Počítač se stará o sebe
Počítač je dost chytrý na to, aby se v údržbě postaral sám o sebe – tedy pokud ho to naučíte.
NASTAVENÍ ÚDRŽBY
Nástroj TuneUp Utilities 2009 se o váš počítač postará sám. Již nikdy tak nebudete muset procházet jednotlivé položky a provádět ruční optimalizaci. Spusťte program a klikněte na "Údržba systému". Poté v části "TuneUp Úklid 1 kliknutím" klikněte na "Změnit nastavení". Ujistěte se, že jsou zatrženy všechny položky údržby a poté aktivujte "Udržovat počítač automaticky ". Zde zvolte, který den v týdnu má údržba probíhat. Počítejte s tím, že pravidelná údržba zabere kolem deseti minut, včetně defragmentace pevného disku. Od této doby budou XP a Vista stále v kondici.
POČÍTAČ PRACUJE SÁM
Ne každému však vyhovuje automatický proces. Pokud chcete mít přesně pod kontrolou procesy čištění, ale nechce se vám je pořád dokola opakovat, sáhněte po nástroji AutoHotKey z Chip DVD. Nejprve spusťte AutoScpritWriter. Klikněte na tlačítko "Record" a nyní provádějte vše tak, jak chcete, aby to později dělal počítač. Program od tohoto okamžiku bude zaznamenávat všechna vaše kliknutí myší. Jakmile budete mít údržbu dokončenou, klikněte na tlačítko "Stop". Tím ukončíte nahrávání. Nyní klikněte na "Save" a nahrané makropříkazy uložte. Poté spusťte nástroj Ahk2Exe. Ten převede nahraný skript do spustitelného EXE souboru. Jakmile budete chtít spustit vámi uloženou sekvenci, stačí na EXE soubor poklikat. A chcete-li mít automatickou údržbu, spusťte nástroj "Naplánované úlohy" v XP, případně "Plánovač úloh", a nastavte, aby se daný EXE soubor pravidelně spouštěl. Tím si zajistíte automatickou údržbu.
Na Hromnice o den více
Bill Murray zažije v této komedii zajímavý příběh. Každý den se probudí a žije stejný den neustále dokola. Zatímco pro člověka je to skličující představa, pro operační systém je to úžasný dar. Čerstvě nainstalovaná Windows vám nikdy nezestárnou.
UZAVŘENÍ WINDOWS
Z Chip DVD si nainstalujte nástroj SteadyState. Spusťte jej a klikněte na "Protect the Hard Disk". Zde klikněte na "On" a nechte zavést ochranu systému. Nechejte aktivovanou položku "Remove all changes at restart". Jakmile restartujete počítač, vrátíte se zpět na začátek – všechny změny budou zapomenuty.
VYZKOUŠEJ A ROZHODNI
Na podobném principu funguje funkce "Try&Decide" z plné verze nástroje Acronis True Image 11, kterou najdete na Chip DVD. Tato funkce ukládá veškeré provedené změny na speciální místo. Můžete tak experimentovat třeba s nastavením Windows, mazáním různých procesů apod. Poté se pak sami rozhodnete, jestli všechny provedené změny uložíte a aplikujete, nebo zjistíte, že to celé byl velký omyl a všechny změny vrátíte zpět. Bez rizika si tak vyzkoušíte experimenty na svém PC.
Všechny funkce v jednom okně
Microsoft skryl do Visty a Windows 7 tajnou funkci označovanou jako GodMode. Vytvořte na ploše systému novou složku a pojmenujte ji "Nástroj.{ ED7BA470-8E54-465E-825C99712043E01C} ". Co je před tečkou není důležité, ale nezapomeňte na svorkové závorky a přesné číslo. Po vytvoření se tato složka změní na zástupce. Jakmile jej otevřete, získáte z jednoho místa přístup ke všem systémovým nástrojům ve Windows, jako je třeba synchronizace nebo systém. Už tak nebudete muset tápat v ovládacích panelech, vše budete mít v jednom okně.
Pokud by složka z nějakého důvodu nefungovala a dělala vám v systému problémy, tak ji zase smažte. Nepůjdeli to obvyklým způsobem, použijte příkazovou řádku a příkazem "rmdir Nástroj " se jí zbavíte.
Rychlé programy pro každodenní práci
Se štíhlými programy je radost pracovat. Okamžitě reagují, nebrzdí váš systém. Několik jsme jich nachystali na Chip DVD.
7-ZIP:
Bezplatný nástroj určený ke kompresi dat. Pracuje velmi rychle, dokáže využít možnosti vícejádrových procesorů. Ve verzi pro 64bitové systémy pracuje velmi efektivně.
PDF-X CHANGE:
Otevřít PDF nemusí trvat celou věčnost. Freewarový nástroj pracuje velmi rychle a navíc nabízí funkce, za které konkurent od Adobe žádá platbu.
GOOGLE CHROME:
Surfujte rychleji, hlásá Google o tomto prohlížeči, a my s ním souhlasíme. Kdo chce surfovat rychle a nemá gigabajty paměti, tomu bude Chrome vyhovovat.
PAINT.NET:
Než se Photoshop spustí, v tomto programu budete mít půlku práce hotovu. Jistě, nenabízí tak profesionální nástroje, pro jednoduché úpravy ale poslouží dobře.
EM CLIENT:
Outlook také nepatří mezi skromné a nenápadné programy. Na rozdíl od českého programu eM Client. Ten se snaží Outlook zastoupit. Pracuje rychle a je zadarmo.
FOOBAR2000:
Chcete rychle přehrát MP3 soubor? Nač čekat dlouhé sekundy na spuštění přehrávače. Foobar2000 startuje okamžitě a je šetrný k výkonu PC.
IMGBURN:
Vypálit složky, soubory nebo i obraz disku? K tomu nepotřebujete víc, než miniaturní aplikaci. ImgBurn zvládá svou práci rychle a na jedničku.
Foto: Rychlý a výkonný: PDF-X Change pracuje velmi rychle a nabízí nespočet funkcí.
Foto: Pracuje za vás: AutoHotKey uloží vaši sekvenci příkazů a později je kdykoliv zopakuje.
Foto: Pořádek: Běží vám v PC nějak mnoho procesů? Udělejte si v nich pořádek a ty nepotřebné zničte.
Foto: Menší = rychlejší: Vyhoďte z registru to, co tam nepatří.
Foto: Nežádoucí brzda: Windows Messenger skoro nikdo nepoužívá. Přesto startuje spolu se systémem. Jedním kliknutím jej deaktivujte.
Foto: Dokonalá ochrana: Zvítězíte nad viry i nad špatnými zásahy do systému. Po restartu bude vše jako předtím.
Foto: Jako první den: Systém se postupně zanáší ovladači. Ty nepotřebné smažte, a bude zase rychlý.