Jeden za všechny
Trápí vás přemíra různých zařízení a jejich dálkových ovladačů v obývacím pokoji? Řešením může být elegantní a kompaktní multimediální počítač, který vám zajistí skvělou zábavu a zároveň ušetří místo.
THOMAS LITTSCHWAGER
Video, DVD rekordér, Blu-ray přehrávač, reproduktory, internetové rádio, DVB-T tuner, CD přehrávač s receiverem, televizor – v českých domácnostech se to multimediální přístroji a jejich ovladači přímo hemží, takže pak jen těžko najdete volné místo na pohovce. Další nevýhodou je, že všechna tato zařízení spotřebovávají elektrickou energii a jejich ovladače se musí "krmit" bateriemi. Chip má pro vás ale řešení: jeden multimediální počítač, který splní všechny požadavky a nahradí všechna další zařízení, která jsou běžně umístěna v obývacím pokoji. Spotřebuje přitom ve stand-by modu méně než 2 W a vyjde cca na 16 000 Kč. Pokud se do sestavování nechcete pustit sami, můžete oslovit prodejce výpočetní techniky.
Pohled zvenku: Moderní a kompaktní
Éra počítačů v ošklivých šedivých krabicích je už naštěstí pár let za námi. Počítač dnes také zvládne skutečně většinu funkcí z oblasti audia i videa a bez problémů konkuruje v podstatě jakékoli spotřební elektronice, nebo ji dokonce nahradí. Tento článek vám ukáže, jaké komponenty budete do perfektního multimediálního počítače potřebovat.
Začneme skříní, která je v případě multimediálního počítače určeného do obývacího pokoje skutečně podstatná. Jak vzhled, tak funkcionalita musí být v jejím případě perfektní. Ideálním krytem vašeho počítače bude skříň MSTech MC-1200 cca za 2 300 Kč. Tohle sídlo počítače z hliníku ubytuje základní desku formátu µATX(244 × 244 mm), optickou mechaniku, pevný disk a PCI karty nižšího profilu. Součástí dodávky je i 350W napájecí zdroj a dálkový ovladač. Dálkový ovladač lze použít pro ovládání Windows Media Center, DVD/Blu-ray přehrávacích programů a dalších multimediálních nástrojů. I na vlastní skříni je na přední straně několik tlačítek, která umožní snadné ovládání multimediálních aplikací.
V případě této skříně jste částečně omezeni v oblasti volby základní desky a rozšiřujících karet (musí být menší). Skříň MC-1200 to však vyvažuje svými praktickými rozměry 420 × 103 × 343 mm, které umožní její snadné začlenění do běžné hi-fi věže, a může sloužit jako CD přehrávač i jako zesilovač. Tuto skříň dodává MS-Tech v černém i stříbrném provedení.
Alternativou k hi-fi formátu je moderní "kostka" od firmy Antec, označená NSK 1380. Sice nemá ovládací tlačítka a dokoupit si musíte i dálkové ovládání, ale vejdou se do ní rozšiřující karty běžné velikosti, a dokonce až tři pevné disky.
Pohled dovnitř: Tichý výkon
Použitá základní deska pro takovýto multimediální počítač musí mít všechny důležité audio- a videovýstupy, skvělý zvuk, místo pro moderní procesor a pro dostatek paměti RAM. Ideální je v tomto směru například µATX základní deska Asus M4A785G HTPC/RC. Splňuje všechna zmíněná kritéria a stojí cca 2 400 Kč.
Založena je na čipové sadě AMD 785G s integrovanou grafikou ATI Radeon HD 4200 a poskytuje všechny důležité konektory – video můžete připojit přes VGA, DVI nebo HDMI a zvuk pomocí "cinch" konektorů. Navíc je tato čipová sada pouze pasivně chlazena, takže se zbavíte hluku aktivního ventilátoru.
Instalace základní desky do skříně není žádná velká věda. Před jejím vložením musíte pouze vyjmout držák pevného disku a pak správně připojit k pinům na desce USB port, FireWire a audiokabely. Potom samozřejmě musíte nainstalovat pevný disk a optickou mechaniku.
Jako disk jsme vybrali 500GB model Samsung SpinPoint F3, který pořídíte za příznivých 1 300 Kč. Pokud vám připadá, že kapacita 500 GB je nedostatečná, můžete si vybrat větší disk ze stejné řady F3, který ovšem bude o něco dražší. Co se týká optické mechaniky, nejste v případě základní desky omezeni jen na modely se SATA rozhraním, protože podporuje i připojení IDE zařízení.
Jako optickou mechaniku doporučujeme "combo" zařízení, například LG CH08LS10, které stojí asi 2 300 Kč. Disky Blu-ray čte osminásobnou rychlostí a disky DVD vypaluje až šestnáctinásobnou rychlostí. Navíc si poradí i s disky DVD-RAM a podporuje technologii pro popis disků Lightscribe. Krabicovou verzi dostanete i se softwarem CyberLink Power DVD a u některého prodejce dostanete i software pro přehrávání Blu-ray disků, takže si můžete pouštět i filmy ve vysokém rozlišení.
Poznámka: Dříve než do skříně vložíte vyjímatelný držák pevného disku, ujistěte se, zda jsou všechny hlavní části a všechny konektory ve skříni správně zapojeny a uloženy.
Později byste se k nim totiž už dostávali obtížněji a museli byste disk znovu vyjmout. Nezapomeňte ani na správné připojení čtyřžilového kabelu s napájením procesoru. Zkontrolujte i vedení kabelů, aby ve skříni nepřekážely nebo nebránily instalaci PCI karet či jiných komponent.
Pro multimediální počítač doporučujeme jako základ procesor AMD Athlon II X2 235e. Tento dvoujádrový procesor s frekvencí 2x 2,7 GHz pořídíte asi za 1 600 Kč a pro multimediální aplikace nabízí více než dostatečný výkon. Tento model je sice dražší než například procesor AMD Athlon II X2 215 se stejnou frekvencí (ten stojí asi 1 100 Kč), ale spotřebuje mnohem méně energie. Tím vyprodukuje i méně odpadního tepla a ventilátor jeho chladiče se nemusí otáčet tak rychle.
Pokud však máte pocit, že potřebujete víc výkonu, pak pro vás bude tím správným procesorem čtyřjádrový AMD Athlon II X4 600e s frekvencí 4x 2,2 GHz. Tohle "čtyřjádro" přijde asi na 2 400 Kč. Při instalaci procesoru dejte pozor, abyste ho vložili do patice správně a abyste přitom neohnuli kovové nožičky (piny) na jeho spodní straně – jinak je s ním konec. Poté přijde na řadu instalace chladiče – doporučujeme například Arctic
Cooling Alpine 64 Pro (cca za 200 Kč). Okolo procesoru je plastový rámeček, ke kterému se chladič přichytí. Nezapomeňte připojit napájecí kabel ventilátoru.
Pro hlavní paměť by měla stačit kapacita 2 GB – tedy dva 1GB moduly DDR2-800 RAM, jako například Kingston Value RAM kit 2 GB PC2-6400U (KVR800D2N5K2) cca za 1 200 Kč. Neuškodí samozřejmě ani 4 GB paměti, pak ale počítejte se zhruba dvojnásobnou cenou.
Jediné, co ještě schází, je televizní karta. Záleží samozřejmě na vašich požadavcích a nabídce poskytovatelů TV, zda budete přijímat televizní signál přes DVB-T, DVB-S, nebo DVB-C tuner. Vybrat si můžete jak interní PCI televizní kartu, tak USB variantu.
Nízký profil má například karta MSI TV@nywhere E-DUO (cena cca 1 800 Kč), která má navíc dva tunery, takže můžete zároveň sledovat jeden kanál a z druhého nahrávat. Karta dále podporuje například Time Shifting, EPG nebo teletext. Vybrat můžete i externí řešení v podobě USB zařízení TerraTec Cinergy HTC USB XS HD cca za 2 000 Kč, která si poradí i s HD vysíláním. Pro příjem satelitního vysílání (DVB-S) pak doporučujeme USB zařízení Technisat SkyStar USB 2 HD CI (cena cca 3 500 Kč) s podporou HDTV. V přijímači se nachází slot pro kartu k přijmu kódovaných programů. Podporuje funkci timeshift, umožňující sledovat program se zpožděním.
Další vybavení: WLAN, grafika
Multimediální počítač je téměř připraven, takže přišel čas pro finální úpravy a instalaci softwaru. Nainstalujte operační systém MS Windows 7 Home Premium (OEM verze stojí asi 2 600 Kč, krabicová verze 4 400 Kč) a potom i všechny potřebné ovladače a aplikace.
Ještě tu máme pár tipů pro náročnější uživatele. Síťový zdroj skříně MS-Tech MC-1200 poskytuje dobré služby a není ani příliš hlučný, takže není mnoho důvodů pro to, pořizovat nějaký jiný. Pokud se přesto rozhodnete ho vyměnit a pořídit si jiný zdroj, není to problém. Je totiž standardního formátu SFX, který se používá v malých skříních, takže výměna je snadná. Pro výměnu bude ideální tichý 350W SFX zdroj, který stojí asi 1 200 Kč, má velkou účinnost (80+ procent) a dodává se i s příslušnými kabely.
Příznivcům bezdrátových sítí doporučujeme pořídit si USB-WLAN kartu standardu 802.11n (například miniaturní modul DeLock, který stojí asi 400 Kč). Pokud už máte vybudovanou síťovou infrastrukturu 802.11n, bude rychlost síťové karty odpovídající, a vyplatí se i v případě, kdy používáte starší 802.11g WLAN, protože i tak dosáhnete o něco vyšších rychlostí.
A poslední tip: grafická karta pro hráče. Vybírat musíte grafickou kartu nízkého profilu (aby se vešla do skříně) a kartu pasivně chlazenou (abyste předešli hluku z ventilátoru).
Doporučujeme vám pasivně chlazenou kartu s čipem Sapphire Radeon HD 5450 (stojí asi 1 100 Kč), která je poměrně výkonná, má VGA, DVI a Display Port výstup a podporuje rozhraní DirectX 11.
AUTOR@CHIP.CZ
Umístění v hi-fi skříni nebo v designové "kostce"
Když vybíráte počítačovou "skříň" pro multimediální počítač do obývacího pokoje, myslete především na to, aby byla moderní a pěkná! Vybrat si můžete například skříň, která vypadá jako hi-fi komponenta a padne snadno do vaší věže, případně na místě vystřídá váš starý videorekordér. To splňuje například věž MC-1200 od firmy MSTech cca za 2 300 Kč. Její hliníkový kryt obsahuje 350W zdroj a vejde se do ní základní deska formátu µATX, pevný disk a optická mechanika.
Menší nevýhoda: Skříň MC-1200 má na výšku pouze asi 10 cm, a to znamená, že do PCI slotů základní desky není možné instalovat rozšiřující karty běžné velikosti, ale pouze ty s nízkým profilem (low profile). Pro ně je tato výška dostatečná.
ALTERNATIVA: ANTEC NSK 1380
Pokud zrovna nepotřebujete skříň "hi-fi" formátu, zajímavou alternativou je NSK 1380 od firmy Antec (cena asi 3 000 Kč). I když je malá, nabízí místo pro jednu 5,25" mechaniku a až tři pevné disky a vejdou se do ní i standardní PCI rozšiřující karty. Dodává se se zabudovaným 350W zdrojem.
Foto: MS-Tech MC-1200 - Moderní skříň pro všechny potřebné komponenty. Dodává se i s dálkovým ovladačem a také na přední straně skříně jsou multimediální tlačítka. Pokud se vám nelíbí černé provedení, můžete si vybrat i stříbrnou variantu.
Foto: Antec NSK 1380 - V klasickem .krabicovemg provedeni sk.in. Antec NSK 1380 je dostatek prostoru pro roz.i.ujici karty plne velikosti, pro zakladni desku formatu ĘATX, pro n.kolik pevnych disk. a optickou mechaniku
Základní deska ve formátu µATX
Do počítačových skříní určených do obývacích pokojů se většinou hodí základní desky formátu µATX – ty jsou asi o šest centimetrů kratší než normální ATX základní desky a jsou většinou čtvercové (maximální rozměry jsou 244 × 244 mm). Ideální pro multimediální počítače je základní deska Asus M4A785G HTPC/RC (cena asi 2 400 Kč). Určena je pro moderní procesory AMD pro socket AM3, pojme až čtyři paměťové RAM moduly a má čtyři sloty pro rozšiřující karty. Její speciální vlastností je to, že grafika v použité čipové sadě AMD 785G je dostatečně výkonná pro přehrávání HD obsahu a pro hraní běžných počítačových her a má výstupy VGA, DVI, a dokonce i HDMI. Audiovýstup je zajištěn přes konektory cinch, a deska se dokonce dodává s dálkovým ovladačem.
Procesory AMD: Levné, rychlé a úsporné
Srdcem multimediálního počítače se mohou stát procesory AMD s ideálním poměrem ceny a výkonu. Absolutně dostatečným pro přehrávání filmů, videoklipů, fotografií a hraní většiny her je procesor Athlon II X2 235e (cena asi 1 600 Kč). Jde o procesor s frekvencí 2,7 GHz, který je určen pro základní desky s paticí AM3. Vyráběn je 45nanometrovou výrobní technologií a spotřebuje maximálně 45 W – většinou je ale jeho spotřeba mnohem nižší. Ideálním pro jeho chlazení je chladič Arctic Cooling Alpine 64 Pro (cena cca 200 Kč), který je nízký a tichý.
ALTERNATIVA: ČTYŘJÁDRO OD AMD
Pokud pro vás dvoujádrový procesor nebude dostatečně výkonný, můžete si pořídit čtyřjádrový AMD Athlon II × 4 600e, který stojí zhruba 2 400 Kč a zaručí mnohem vyšší výkon při téměř stejné spotřebě.
Foto Athlon II X2 235e - Procesor Athlon poslední generace nabízí výkon 2× 2,7 GHz a je energeticky úsporný, jeho chlazení tedy může být tiché.
Foto: Athlon II X4 600e - Kdo potřebuje vyšší výkon, pro toho bude výhodný tento čtyřjádrový procesor. 4× 2,2 GHz tohoto modelu výrazně zrychlí aplikace i hry a přitom je tento procesor stále poměrně energeticky úsporný.
Hlavní paměť – alespoň 2 GB
Současné operační systémy potřebují pro svůj hladký provoz alespoň 2 GB operační paměti. Rozumným řešením pro stabilní běh je proto použití paměťového kitu DDR2-800. Ten se skládá ze dvou 1GB modulů – použít můžete například kit Kingston ValueRAM kit 2 GB PC2 6400U (cena asi 1 200 Kč). Paměťové moduly s vyšší frekvencí mohou vést k nestabilitě a k problémům s kompatibilitou a na celkový výkon systému přitom mají minimální vliv.
ALTERNATIVA: 4 GB RAM
Pokud chcete multimediální počítač použít například i pro střihání videa a úpravu fotografií, raději si jej vybavte 4GB kitem od Kingstonu, jehož cena je zhruba dvojnásobná. Pak bude ale lepší pracovat na 64bitovém systému, který paměť lépe využije.
Blu-ray/DVD combo pro filmy a archivy
Co by byl multimediální počítač bez Blu-ray mechaniky? Kombinovaná mechanika (combo) LG CH08LS10 cca za 2 300 Kč dokáže přehrávat Blu-ray disky, na disky DVD vypaluje až 16násobnou rychlostí a navíc je příjemně tichá. Raději si pořiďte "retail" verzi, která se dodává i s programem pro přehrávání Blu-ray filmů.
ALTERNATIVA: SONY AD-7140S
Blu-ray technologie je prima, ale nabídka filmových titulů je zatím dost omezená, takže nějakou dobu možná ještě vydržíte s DVD disky a na HD můžete přejít později. Ušetříte tedy dost peněz, pokud si pořídíte pouze DVD vypalovačku, jako například Sony Optiarc AD7240S cca za 500 Kč.
Foto: LG CH08LS10 Pro multimediální počítače je ideální "combo" mechanika, která čte disky Blu-ray a zapisuje na disky DVD.
Foto: Sony AD 7240 Pokud nepotřebujete Blu-ray mechaniku, ušetříte, když si pořídíte DVD vypalovačku.
Pevný disk pro filmy, hudbu a fotografie
Pevné disky jsou nyní extrémně levné. I méně nároční uživatelé si tedy mohou pořídit nejméně 500GB disk. Disk Samsung SpinPoint F3 má právě kapacitu 500 GB a je dostatečně rychlý, tichý, energeticky úsporný a finančně dostupný (stojí asi 1 300 Kč). Vybaven je rozhraním SATA. Na toto rozhraní se ale omezovat nemusíte, protože základní deska Asus M4A785G HTPC/RC je vybavena i starším IDE rozhraním.
ALTERNATIVA: 1 TB, NEBO I VÍC
Pokud bude váš multimediální počítač fungovat i jako harddiskový videorekordér a také jako archiv filmů, hudby a fotografií, pak budete určitě potřebovat disk s větší kapacitou. Vybrat můžete stejný model disku s větší kapacitou – 1TB SpinPoint F3 asi za 2 000 Kč nebo 2TB s cenou cca 3 600 Kč.
TV karta: USB, nebo PCI s nízkým profilem?
Vlastníci multimediálního počítače jsou při výběru PCI TV karty limitováni její velikostí – musí mít nízký profil. Podle typu vysílání si vyberte kartu s DVB-T, nebo DVB-S tunerem. Pouze analogovou kartu už nedoporučujeme. Zajímavou volbou může být karta MSI TV@ nywhere E-DUO (cca 1 600 Kč), která má analogový a dva DVB-T tunery, pro zájemce o satelit pak karta Technisat Skystar HD2 (cca 2 000 Kč), která má DVB-S2 tuner a ke které lze dokoupit CI-Slot pro dekódovací moduly.
ALTERNATIVA: USB TV ŘEŠENÍ
Pokud nenajdete vhodnou televizní kartu v provedení PCI "low-profile", můžete si vybrat i nějaké USB řešení, jako například Technisat SkyStar USB 2 HD CI pro příjem DVB-S vysílání (cca 3 300 Kč) nebo DVB-T/C box Terratec Cinergy HTC USB XS (cca 2 000 Kč).
Foto: Technisat Skystar Pro fanoušky satelitního vysílání se hodí například externí USB box se slotem CI od firmy Technisat.
Foto: MSI TV@nywhere E-DUO Hybridní TV karta se dvěma DVB-T tunery má nízký profil a pro multimediální počítač je ideální.
Grafika a WLAN: Rychle a potichu
Pokud by vás rozčiloval přece jen slyšitelný napájecí zdroj, který je součástí skříně MC-1200, můžete ho za celkem přijatelné peníze vyměnit: vyberte například tichý zdroj SFX Power 350 W, který má certifikát 80Plus a je úsporný. Dodává se i s potřebnými kabely a stojí asi 1 200 Kč.
PŘIPOJENÍ DO WLAN
USB 2.0 WLAN (802.11n) s přenosovou rychlostí až 300 Mb/s (cena asi 400 Kč). Toto malé zařízení, připojené na zadní straně počítače, určitě nebude překážet a zajišťuje dobré přenosové rychlosti jak v prostředí sítě 802.11n, tak ve starší síti 802.11g.
Foto: Sapphire HD5450 - DirectX grafická karta je malá, pasivně chlazená a přitom dostatečně výkonná.
Foto: Tichý zdroj SFX 350W - Energii ušetříte s alternativním zdrojem napájení s tichým provozem.
Foto: DeLock USB 2.0 WLAN - Malá bezdrátová síťová karta standardu 802.11n zapojí váš multimediální počítač do bezdrátové sítě.
Foto: LG CH08LS10 Pro multimediální počítače je ideální "combo" mechanika, která čte disky Blu-ray a zapisuje na disky DVD.
Foto: Sony AD 7240 Pokud nepotřebujete Blu-ray mechaniku, ušetříte, když si pořídíte DVD vypalovačku.