Přejít k hlavnímu obsahu

Deset věcí, kterých se nedočkáme ani v roce 2010

Deset věcí, kterých se nedočkáme ani v roce 2010

Mnoho futuristických vizí zůstalo právě jen vizemi – jako automobily, které vás samy zavezou do města, nebo elektronický nákupní asistent, který vám pomůže s výběrem oblečení.

1 Počítač s výkonem 10 petaflopů

"Keisoku Keisan-ki" měl být japonský superpočítač s výkonem okolo 10 000 000 000 000 000 výpočetních operací za sekundu. Potom ale přišla hospodářská krize a společnosti NEC a Hitachi od tohoto společného projektu odstoupily.

2 DNA počítač

Takovýto počítač je schopen zpracovat neuvěřitelné množství dat – jako médium pro uchovávání informací i vlastní "počítač" pro provádění výpočtů využívá molekul nukleových kyselin. Všechny současné projekty se však zatím zastavily na množství technických překážek.

3 3D medicínské záznamy

Je to stále jen pouhý sen: při další návštěvě si váš doktor prohlédne 3D zobrazení vašeho těla, potom klikne na některý orgán a zobrazí se mu všechna vyšetření a výsledky

4 Identifikace potravin

Když se dnes zakousnete do jablka, víte maximálně, ve kterém obchodě jste ho koupili. Elektronická identifikace potravin slibuje zpětné vysledování až přímo ke stromu, ze kterého bylo jablko utženo – i to je ale zatím stále pouhý sen.

5 Chytrý navigátor od Applu

John Sculley, který byl v druhé polovině osmdesátých let ředitelem společnosti Apple, snil o speciálním tabletu, který by byl schopen rozpoznávat běžnou lidskou řeč, připojoval by se k celosvětové síti a sám by nezávisle plánoval události.

6 Chytrá auta

I když už jsou některá auta vybavena parkovacím asistentem, stále nemohou řídit sama – tedy až na K.I.T.T. z televizního seriálu Knight Rider. Nicméně vůz vyvinutý americkými vědci projel v roce 2007 sám bez řidiče 97 kilometrů v jednom z opuštěných "městeček duchů" v Kalifornii – a bez jediné nehody.

7 Roboti s emocemi

Přestože už roboti leckdy zvládnou práci jako lidé, stále nemohou projevovat své emoce jako jejich dvounohé protějšky. V Japonsku se však již používají humanoidní roboti, kteří se chovají podobně jako lidé a starají se o děti nebo o starší lidi.

8 Digitální asistenti při nákupu

Elektronický nákupní asistent je asi snem mnoha žen a možná i mužů: pomůže vám doplnit vaši šatní skříň jen za pomoci kamery a dotykového displeje. Sám zjistí správné rozměry a navrhne vám oblečení, vy si pak můžete vybrat barvy a podobně.

9 Samostatně se doplňující lednička

Konec hladu! To by v podstatě měla zajistit "internetová" lednička. Už dnes jsou dostupné modely, které vás informují, co v ní chybí, případně vám mohou poslat e-mail s nákupním seznamem. Avšak to, že má lednice přístup do sítě WLAN, vám nepomůže, když v ní chybí mléko – doplnit ho totiž stále musíte vy osobně.

10 Hlasové brouzdání internetem

Skutečně historickým milníkem se stane možnost surfovat po internetu jen za pomoci hlasového ovládání. Tímto způsobem by totiž přístup k internetu získali i negramotní lidé, kterých je na naší planetě stále dost.

Bazarové zboží

Multibazar.cz sdružuje nabídku bazarů

Česká internetová společnost Retail Info spustila svůj další projekt týkající se nakupování, a to pod názvem Multibazar.cz. Na tomto portálu najdete na jediném místě nabídky osmnácti internetových bazarů a inzertních serverů. Pro zadavatele inzerátů představuje hlavní výhodu možnost podat inzerát zdarma na více inzertních serverů najednou – formou tzv. multiinzerce. Ostatní uživatelé mohou na jednom místě srovnávat inzeráty všech partnerských bazarů a vybrat si tu nejvýhodnější nabídku poptávaného zboží. Multibazar. cz je po serverech AkcniCeny. cz a Monitor.cz dalším projektem výše uvedené společnosti souvisejícím s nakupováním. Každý z nich byl vyvíjen s důrazem na to, aby si uživatel mohl najít na jediném místě zboží, které právě shání, a měl přitom přehled o cenách stejných výrobků, ať už jde o nabídky klasických kamenných prodejen, e-shopů, nebo internetových bazarů.
INFO: www.multibazar.cz

Společenský magazín

Reflex.cz zpoplatnil část obsahu

Společenský týdeník Reflex (vydavatelství Ringier) se jako první na českém trhu rozhodl k průlomovému kroku – od začátku dubna nabídl internetovým čtenářům na svých stránkách plné vydání časopisu již v den vydání tištěné verze, ale zároveň přístup na některé části webu zpoplatnil. Do placené zóny budou mít automaticky přístup předplatitelé Reflexu, ostatní čtenáři budou mít možnost zakoupení týdenního nebo ročního on-line předplatného. Kromě článků v podobě textů budou mít čtenáři k dispozici flash čtečku, která bude časopis zobrazovat v reálné podobě stránek.
Týdenní přístup bude možné zakoupit pomocí SMS v ceně 50 Kč nebo on-line platbou platební kartou. Roční vstup do placené zóny v ceně 1 596 Kč bude možné pořídit on-line platbou. Důvod zpoplatnění části obsahu stránek vysvětluje šéfredaktor tištěného Reflexu Pavel Šafr: "Obsah, jaký má Reflex.cz, těžko najdete někde jinde na internetu. Není to běžné zpravodajství, naše materiály jsou zcela unikátní. A za originalitu a exkluzivitu se platí."
INFO: www.reflex.cz