Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Excel, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows XP, Vista, 7
Současné zavření několika oken Průzkumníka
Jestliže v Průzkumníku, respektive v aplikaci "Tento počítač" otevřete nějakou složku a pak přejdete v adresářové struktuře hlouběji, Windows (v základním nastavení) otevřou další okna. Muset je však později zavírat po jednom je poněkud zdlouhavé.
TIP - Aktivujte okno Průzkumníka pro naposledy otevřenou, nejhlubší složku v adresářové struktuře. Pak podržte stisknutou klávesu [Shift] a v titulním řádku tohoto okna klikněte na zavírací tlačítko (s křížkem). Windows pak společně s tímto oknem zavřou i okna nadřazených složek.
UPOZORNĚNÍ: Chcete-li při navigování otevírat složky vždy v aktuálním, a nikoli v novém okně, v Průzkumníku zvolte "Nástroje | Možnosti složky". Na kartě "Obecné" pak aktivujte volbu "Otevřít každou složku ve stejném okně".
2. Windows 7
Imitace klasické nabídky Start a její použití
Zatímco ve Vistě je klasická podoba nabídky Start nabízena jako volitelný způsob zobrazení, ve Windows 7 tato možnost chybí. Uživatele přestoupivší na "sedmičku" rovnou z XP to však často mate.
TIP - Prozradíme vám trik, jímž můžete funkci nepotřebného prvku nabídky Start změnit na zobrazování její klasické podoby.
Pravým tlačítkem myši klikněte na hlavní panel a v místní nabídce zvolte příkaz "Vlastnosti". Přejděte na kartu "Nabídka Start" a tam klikněte na "Přizpůsobit". Ve výběrovém seznamu vyhledejte dole prvek "Nahrané pořady" – pravděpodobně jste jej dosud nepoužili. Tam aktivujte volbu "Zobrazit jako nabídku" a dialog zavřete tlačítkem "OK". Konfiguraci potvrďte tlačítky "Použít" a "OK".
Pro další kroky je třeba zajistit, abyste měli přístup ke skrytým složkám. Nejprve proto otevřete Průzkumníka Windows a v něm zvolte "Nástroje | Možnosti složky ". Na kartě "Zobrazení" pak pod "Upřesnit nastavení" vyhledejte položku "Skryté soubory a složky". Aktivujte volbu "Zobrazovat skryté soubory, složky a jednotky ". Změnu potvrďte tlačítky "Použít" a "OK".
Nyní otevřete nabídku Start, pravým tlačítkem myši klikněte na novou položku "Nahrané pořady" a v místní nabídce zvolte příkaz "Vlastnosti". Na kartě "Knihovna " označte položku "Veřejné nahrané televizní pořady" a zvolte "Odebrat". Potom klikněte na "Zahrnout složku". V následném dialogu připomínajícím Průzkumníka navigujte v sekci "Počítač" do složky "ProgramData\Microsoft\Windows\Nabídka Start\Programy". Nakonec klikněte na "Zahrnout složku". V rozevíracím poli "Tuto knihovnu optimalizovat pro" změňte nastavení na "Všeobecné položky". Úpravy teď potvrďte tlačítky "Použít" a "OK".
Nyní znovu otevřete nabídku Start a pravým tlačítkem myši klikněte na "Nahrané pořady". Pak zvolte kontextový příkaz "Přejmenovat", změňte označení na "Programy" a stiskněte [Enter].
Napříště budete moci v nabídce Start prostřednictvím položky "Programy" jako obvykle vyvolat klasické zobrazení. Jediný rozdíl spočívá v tom, že musíte dvakrát navigovat přes úroveň "Programy". Tato malá vada na kráse však zajistí, že do nabídky Start budou automaticky přebírány změny. Vedle obvyklého starého menu můžete samozřejmě bez omezení využívat novou "spouštěcí centrálu" Windows 7.
Foto: Klasika: Implantace nabídky Start známé z Windows XP do Windows 7 potěší zejména uživatele, kteří až dosud pracovali v XP.
3. Windows 7
Zobrazení systémových složek v Průzkumníku
Nový Průzkumník Windows už v levé části okna nezobrazuje systémové prvky jako "Koš" a "Ovládací panely". Přitom tato přístupová cesta k nim byla velice pohodlná.
TIP - Také v nejnovějších Windows se dají zobrazovat systémové objekty. Je k tomu však nutné změnit základní nastavení Průzkumníka. Otevřete jej tedy a pak klikněte na "Uspořádat". V následné nabídce zvolte příkaz "Možnosti složky a hledání". Poté na kartě "Obecné" v sekci "Navigační podokno " ve stejnojmenném dialogu aktivujte volbu "Zobrazit všechny složky". Změnu potvrďte tlačítkem "OK".
Foto: Zkratka: Necháte-li zobrazovat systémové složky, získáte k jejich obsahům rychlejší přístup.
4. Windows XP, Vista
Zjištění optimálního stanoviště pro rychlé spojení po Wi-Fi
Po zřízení WLAN se velmi často objevují problémy s kvalitou spojení. Je pak možné, že se negativně ovlivňuje několik sousedících bezdrátových sítí.
TIP - Při zřizování bezdrátové rádiové sítě byste měli volit pokud možno nepoužívaný kanál. To se však při hustém rádiovém provozu, například v domech s více domácnostmi, těžko podaří. Kromě čísla kanálu musíte rovněž brát ohled na skutečnou sílu signálu v jednotlivých kanálech. Navíc je jak pro směrovač, tak i pro Wi-Fi klienta, například notebook, důležité najít nejvýhodnější stanoviště.
S freewarovým nástrojem "inSSIDer", který naleznete i na Chip DVD, můžete analyzovat rádiové okolí vašeho WLAN klienta takřka v reálném čase. To je praktické, pokud pro něj chcete zjistit optimální místa v různých obytných či pracovních částech bytu, například v obýváku a na terase. Chcete-li si nástroj nainstalovat, spusťte příslušný MSI soubor a dál se řiďte pokyny programu. Pamatujte přitom, že v počítači musí být nainstalován Microsoft .NET-Framework 2.0 – což je však obvykle splněno.
Po spuštění programu klikněte na tlačítko "Start scanning". Nástroj vás po chvíli formou tabulky informuje o všech dosažitelných rádiových sítích. Níže pak graficky zobrazí sílu signálu v závislosti na zvoleném rádiovém kanálu a navíc ukáže časový průběh intenzity jednotlivých signálů.
S notebookem, v němž běží inSSIDer, se pohybujte v požadovaném prostoru. Přitom zjistíte, že intenzita signálu silně závisí na vaší poloze a že na různých místech pronikají do vašeho dosahu další rádiové sítě. Normálně pochází nejsilnější signál z vlastní sítě, kterou také rozpoznáte podle jejího označení SSID. Pokud si nejste jisti, přeneste notebook do blízkosti WLAN routeru – tam nejsilnější signál snadno identifikujete. Pokud tedy v jednom kanálu zjistíte zvláště mnoho rádiových sítí, doporučuje se použít jiný kanál.
Na připojeném obrázku je červeně označená vlastní síť sice momentálně nejsilnější, v časovém průběhu je však signál, kvůli změnám pozice, občas slabší než zeleně označená rádiová síť na tomtéž kanálu. Konfigurace tedy – přinejmenším pro mobilní nasazení – není optimální. Lepší by proto bylo přepnutí na nějaký méně ovlivněný kanál. Pokud by paralelně pracovalo ještě více rádiových sítí, zvolte nejraději kanál, u něhož se vyskytují nejmenší intenzity cizích signálů.
Foto: Stroj času: Nástroj inSSIDer pro WLAN měří mimo jiné, jak se v jistém časovém období mění síla rádiového signálu.
5. Windows XP
Reaktivace pozastaveného Centra pro nápovědu a odbornou pomoc
Vyvolání Centra pro nápovědu a odbornou pomoc prostřednictvím položky "Nápověda a odborná pomoc" v nabídce Start se až dosud dařilo bezchybně. Bez zjevného důvodu to však najednou fungovat přestalo.
TIP - Tuto funkci lze většinou znovu oživit z příkazového řádku. Jeho režim otevřete obvyklým postupem "Start | Spustit", "cmd" a "OK". Nyní zadejte následující příkazy a každý potvrďte klávesou [Enter]:
net•Stop•helpsvc
cd•/d•%windir%\pchealth\helpctr
rd•packagestore•/s•/q
cd•binaries
start•/w•helpsvc•/svchost•netsvcs•/
regserver•
/install
Nyní klávesovou kombinací [Ctrl]+[Alt]+[ Del] otevřete "Správce úloh" a v něm kartu "Procesy". Pak ukončete následující položky tak, že je postupně označíte a vždy kliknete na tlačítko "Ukončit proces":
helpsvc.exe
helphost.exe
helpctr.exe
Potom se vraťte do okna příkazového řádku, zadejte
net•start•helpsvc
a stiskněte [Enter]. Teď už by mělo Centrum pro nápovědu a odbornou pomoc fungovat.
6. Windows Vista, 7
Okamžité zobrazení kontextového příkazu pro režim příkazového řádku
Kontextový příkaz "Zde otevřít příkazové okno" je v Průzkumníku k dispozici pouze v případě, že při stisku pravého tlačítka myši byla zároveň stisknuta klávesa [Shift]. To je zejména u notebooků nepohodlné, neboť jsou k tomu zapotřebí obě ruce.
TIP - Zásahem do systémového registru můžete přemístit kontextový příkaz do standardní místní nabídky.
Za tím účelem zapište do hledacího pole nabídky Start příkaz "regedit" a stiskněte [Enter]. V případě potřeby ještě potvrďte dotaz Řízení uživatelských účtů tlačítkem "Ano", případně "Pokračovat". V editoru registru navigujte na klíč "HKEY_CLASSES_ ROOT\Directory\shell\cmd". V pravé části okna klikněte na řetězec "Extended" a vymažte jej. Dále navigujte na klíč "HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\ cmd". Také v něm odstraňte řetězec "Extended ". Tak zajistíte, aby byl kontextový příkaz ihned k dispozici také pro jednotky. Po zavření editoru bude funkce aktivní.
UPOZORNĚNÍ: Chcete-li úpravu odvolat, v příslušném klíči registru příkazem "Úpravy | Nový | Řetězcová hodnota" zase doplňte položku "Extended" bez určité hodnoty
Foto: Stále k dispozici: Úpravou systémového registru zajistíte, aby se tento příkaz zobrazoval v místní nabídce trvale.
7. Windows 7
Zkouška kompatibility hardwaru před instalací OS
Před přestupem na Windows 7 byste se chtěli dozvědět, zda vaše dosud používaná periferní zařízení, jako tiskárna nebo skener, budou bez problémů spolupracovat i s novým operačním systémem.
TIP - Prostřednictvím webové stránky www.microsoft.com/windows/compatibility otevřete "Windows 7 Compatibility Center". Vlevo aktivujte volbu "Hardware " a do hledacího pole vložte označení svého přístroje, například "Epson Perfection " pro váš skener. Pak klikněte na "Search". Váš přístroj bude spolehlivě fungovat, pokud u něj bude zobrazeno logo "Comatible with Windows 7". Pak totiž daný model úspěšně absolvoval testy Microsoftu. Položka "Compatible" znamená, že funkci přezkoušel výrobce. Při "Not compatible" asi budete muset s přechodem na Windows 7 počkat nebo si pořídit nové zařízení.
UPOZORNĚNÍ: Seznam je sice dlouhý, ale nepochybně nikoli úplný. Také přístroje, které v něm nejsou obsaženy, mohou pod novými Windows fungovat.
8. Windows 7
Řízené zobrazování ikon v oznamovací oblasti hlavního panelu
Windows 7 ve standardním nastavení potlačují v oznamovací oblasti hlavního panelu mnoho ikon a zobrazují už jen hlášení příslušných programů. Pro určité akce, jako je například kontrola průběhu zálohování, by však byla delší doba zobrazení velmi žádoucí.
TIP - Toto chování můžete přizpůsobit svým požadavkům, a to pro každý program jednotlivě.
Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v hlavním panelu a v místní nabídce zvolte příkaz "Vlastnosti ". Na kartě "Hlavní panel" v sekci "Oznamovací oblast" klikněte na "Přizpůsobit ". Poté v seznamu vyhledejte příslušný program. Vedle něj vpravo v rozevíracím poli zvolte nastavení "Zobrazovat ikony a upozornění". Tento krok zopakujte pro všechny programy, jejichž ikonu mají Windows při aktivitě zobrazit. Pro nově doplněné programy musíte tuto proceduru pokaždé jednotlivě zopakovat. Nastavení "Skrýt ikony a upozornění" ovšem doporučit nelze, neboť by tak mohlo dojít k potlačení důležitých hlášení programu. Po kliknutí na "OK" začne platit vlastní konfigurace. Nadále potlačené ikony můžete jako dosud zobrazit kliknutím na šipku v oznamovací oblasti vlevo.
UPOZORNĚNÍ: V případě potřeby můžete v tomto dialogu prostřednictvím odkazu "Obnovit výchozí chování ikon" všechna vlastní nastavení rychle odstranit. Volbou "Vždy zobrazit všechny ikony a oznámení na hlavním panelu" lze kromě toho zobrazit všechny ikony. Oznamovací oblast však v tomto případě zabere v hlavním panelu velmi mnoho místa. Toto nastavení má proto smysl jen na velmi velkých obrazovkách, které pracují s vysokým rozlišením. Pak ale také může utrpět přehlednost.
Foto: Informativně: Pro programy v oznamovací oblasti hlavního panelu můžete individuálně nastavit, zda se mají zobrazovat jejich ikony a zprávy.
9. Rychlé tipy
ZAPNUTÍ PANELU SNADNÉ SPUŠTĚNÍ
Pod XP a Vistou klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel, zvolte "Vlastnosti " a zaškrtněte volbu "Zobrazit panel Snadné spuštění".
KONTROLA VÝKONU POČÍTAČE
Ve Vistě a Windows 7 stiskněte [Ctrl]+[ Alt]+[Del], klikněte na tlačítko "Správce úloh" a otevřete v něm kartu "Výkon".
ZRYCHLENÍ NABÍDKY START
Windows XP otevřou nabídku Start rychleji, je-li v systémovém registru v klíči "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\ Desktop" nastavena hodnota "MenuShowDelay" na "0".
ZAFIXOVÁNÍ NÁSTROJE NA HLAVNÍM PANELU
Kliknete-li ve Windows 7 pravým tlačítkem myši na ikonu programu, můžete zvolit "Připnout na hlavní panel".
POUŽÍVÁNÍ NĚKOLIKA MONITORŮ
Na počítačích s Windows 7 vybavených více displeji posunete středově umístěné aktivní okno klávesovou kombinací [Windows]+[Shift]+[šipka vpravo/vlevo].
10. Windows XP
Prodloužení intervalu mezi zápisy bodů obnovení
Po naběhnutí operačního systému vytvářejí Windows v pravidelných odstupech body obnovení, tzv. "snapshoty". To se však při delší době činnosti projeví jako citelné zpomalení počítače.
TIP - V systémovém registru je k dispozici nastavení, jímž můžete určit dobu volného běhu počítače až do spuštění úlohy zápisu bodu opakování. Za tím účelem otevřete obvyklým postupem "Start | Spustit", "regedit " a "OK" editor registru a v něm pak klíč "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ SystemRestore". Tam prostřednictvím "Úpravy | Nový | Hodnota DWORD" vytvořte položku "ThawInterval", dvojitým kliknutím ji otevřete a jako hodnotu zadejte interval v sekundách. Standardní hodnotou je "900", tedy 15 minut. Tuto hodnotu změňte například na "1800" pro dvojnásobný interval v délce 30 minut.
Pokud záchrannou funkci nepotřebujete, nástroj Obnovení systému deaktivujte. Za tím účelem v nabídce Start otevřete "Všechny programy | Příslušenství | Systémové nástroje | Obnovení systému", vlevo klikněte na "Nastavení nástroje Obnovení systému" a v zobrazeném dialogu zaškrtněte volbu "Vypnout nástroj Obnovení systému".
11. Windows 7
Odstranění historie z místní nabídky minimalizovaných programů
Nový hlavní panel nabízí prostřednictvím místní nabídky zobrazených prvků četné funkce. Mezi nimi se například u Internet Exploreru nachází také historie procházení. Tu však z opatrnosti raději nechcete nechat zobrazovat.
TIP - Zobrazení historie můžete potlačit. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v hlavním panelu a v místní nabídce zvolte příkaz "Vlastnosti ". Na kartě "Nabídka Start" deaktivujte volbu "Uložit a zobrazit naposledy otevřené položky v nabídce Start a na hlavním panelu". Obvyklá historie v nabídce Start přitom zůstane zachována. Pokud chcete potlačit i ji, deaktivujte první volbu "Uložit a zobrazit naposledy spuštěné programy v nabídce Start". Nastavení potvrďte tlačítkem "OK".
12. PROFESIONÁLNÍ TIP - WINDOWS 7
Používání nového příkazového centra PowerShell
Pro pokročilé uživatele mají Windows 7 přichystány vylepšené systémové nástroje – mezi nimi nový Windows PowerShell, který dokáže vyřešit i komplexní úlohy.
Modernizovaný nástroj příkazového řádku PowerShell původně Microsoft zamýšlel už pro Vistu. Nakonec však byl nástroj k dostání jen jako doplněk k bezplatnému stažení. Teprve ve Windows 7 se mezitím vylepšená verze 2.0 stala integrální součástí systému. Starý režim příkazového řádku z Windows XP sice nadále existuje, avšak jeho používání už nemá valný smysl. PowerShell umí všechno lépe: nabízí podstatně více možností, a dokáže dokonce realizovat komplexní úlohy se zřetězenými příkazy.
NOVÝ KONCEPT
Pro spuštění PowerShellu přejděte do nabídky Start na "Všechny programy | Příslušenství | Windows PowerShell" nebo do hledacího pole napište "powershell". Okno výsledků ukáže tři objekty: "powershell" spouští přímé prostředí příkazů, "Windows PowerShell ISE" jednoduché grafické prostředí, které pomůže především při vývoji skriptů. Jako třetí prvek jsou k dispozici ještě moduly. Pro začátek zvolte přehlednou grafickou variantu. Při častějším používání je vhodné zřídit si k PowerShellu rychlý přístup. Za tím účelem buď vytvořte zástupce na ploše, nebo pravým tlačítkem myši klikněte na program a v místní nabídce zvolte příkaz "Připnout na hlavní panel".
Na rozdíl od starého příkazového řádku je PowerShell orientován důsledně objektově; opírá se o objekty Microsoft .NETFramework. Kromě rozšířeného spektra funkcí má i další přednost: k objektům se přistupuje jednotně. Místo dosavadních DOS příkazů nyní nastupují tzv. "cmdlets" (v češtině se začíná ujímat název "komandlety"), které můžete pomocí znaku "|" (zvaného též "pipe" nebo "roura") řetězit uvnitř jednoho řádku. V tom případě komandlet vpravo od "|" zpracuje výstup předchozího komandletu, což umožňuje kompaktní formulaci složitých úloh.
NOVÁ SYNTAXE
Okno PowerShell ISE je členěno na sekce skriptů, výstupů a příkazů. Tyto oblasti se aktivují kliknutím myší nebo přes nabídku "View". Pomocí dialogu "File" můžete skripty ukládat, zavádět a v nabídce "Debug" po krocích odlaďovat.
Začněte příkazovým řádkem v sekci příkazů. Prompt PowerShellu ukazuje, stejně jako dříve, aktuální cestu. Názvy příkazů předdefinovaných jako komandlety dodržují jednotnou strukturu "sloveso substantivum". Například k přechodu do jiného adresáře slouží komandlet "Set Location" s argumentem udávajícím cestu. Obsah složky zobrazí "Get Childitem ". Přehled existujících příkazů získáte prostřednictvím "Get Command".
I nadále lze používat některé obvyklé "dosové" příkazy – například změnu aktuálního adresáře zajistí také příkaz "cd" (change directrory). Alespoň jeho vyvolání je dosud možné, jinak totiž Microsoft potají všechny příkazy definoval nově. Pomůckou zde mají být pojmy "alias", které při zadání zkratky vyvolají nyní odpovídající cmdlet. Seznam definovaných "aliasů" se vypíše po zadání "Get Alias". Při použití starých příkazů však musíte mít na paměti, že obvyklé parametry už většinou nefungují, neboť pro komandlety byla definována odlišná syntaxe. Správný způsob zápisu jednotlivých komandletů se dozvíte v nápovědě, například po zadání "Get Help Get Childitem". Argumentem je vždy komandlet, k němuž potřebujete nápovědu. Uvedený příklad tedy vyvolá nápovědu k "Get Childitem", komandletu nahrazujícímu starý dobrý příkaz "dir".
Upozornění: V grafickém prostředí kdykoliv získáte klávesou [F1] nápovědu, buď obecnou, nebo kontextově citlivou na aktuální příkaz.
ŘETĚZENÍ PŘÍKAZŮ
Jednoduchý příklad na výpis obsahu složky ukáže, jak koncept komandletů dokáže v několika krocích rozšířit známou funkčnost starého "dosového" příkazu "dir". Typická je třeba úloha najít mezi soubory obsaženými v nějaké složce objekty vykazující určité vlastnosti. Hledejme například v daném adresáři pět největších MP3 spouborů. V prostředí PowerShell lze tento úkol rychle vyřešit několika zřetězenými komandlety. Zadejte tedy
Get-Childitem•-recurse•-include•*.mp3•|•Sort-Object•length•-descending•|•
Select-Object•-first•5
Tento příkaz nejprve rekurzivně přes všechny složky "vytáhne" v nich obsažené MP3 soubory a jako objekt je předá dále. V druhém kroku se jejich seznam sestupně seřadí podle velikosti a třetí krok z nich nakonec vybere prvních pět prvků.
Další příklady, které ukazují, jak řešit běžné úlohy pomocí komandletů v prostředí PowerShell, najdete na adrese http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd878287(VS.85).aspx.
APLIKACE
13. Word XP, 2003
Správa seznamu úkolů s vyřízenými položkami
Ve svém sáhodlouhém "to-do-listu" byste chtěli potlačit zobrazování položek, které už jsou vyřízeny. Nechcete je však definitivně vymazat pro případ, že je v budoucnu ještě budete potřebovat.
TIP - Tuto úlohu můžete elegantně vyřešit pomocí skrytého textu a velice snadno tak vést dvě rozdílné varianty dokumentu.
ZALOŽENÍ SEZNAMU: Nejprve zapněte požadované zobrazení. Za tím účelem otevřete "Nástroje | Možnosti" a přejděte na kartu "Zobrazení". V sekci "Značky formátování" aktivujte volbu "Skrytý text" a potvrďte tlačítkem "OK". Tímto nastavením můžete i později rychle přepínat zobrazení mezi variantami s plným a potlačeným textem.
V běžném textu nyní označte pasáže, které ve zkráceném znění nemají být vidět. Pak otevřete "Formát | Písmo", na kartě "Písmo" v sekci "Styl" aktivujte volbu "Skryté" a změny potvrďte tlačítkem "OK". Příslušný text pak bude označen tečkovaným podtržením. Jakmile deaktivujete výše popsanou volbu zobrazení, tento text zmizí.
TISK KOMPLETNÍHO SEZNAMU: Nakonec ještě musíte obě verze rozlišit pro tisk. Standardně se skrytý text netiskne. Chceteli tedy vytisknout úplné znění, otevřete "Soubor | Tisk", tam klikněte na "Možnosti ", v sekci "Tisknout s dokumentem" zaškrtněte "Skrytý text" a klikněte na "OK". Teď tiskovou úlohu spusťte. Potom nezapomeňte toto nastavení opět zrušit, neboť se nevztahuje pouze na aktuální dokument, nýbrž platí trvale.
Foto: Potlačení: Je-li aktivována tato volba, můžete v jednom dokumentu uložit zkrácené i nezkrácené znění textu.
14. Word XP, 2003, 2007
Vkládání tabulek do dokumentu bez použití myši
Vkládat tabulky do dokumentu ve Wordu lze několika cestami. Všechny mají jedno společné: vždy musíte přesouvat ruku z klávesnice na myš a zpět, abyste mohli kliknout na tlačítko v panelu nástrojů nebo v pásu karet, zadat data do dialogu nebo na závěr upravit šířky sloupců.
TIP - Vložit tabulku do dokumentu jen pomocí klávesnice lze pomocí znaků plus a minus v jednom řádku. Přitom posloupnost znaků minus určuje šířku sloupce, znaky plus znamenají hranice sloupců. Každá taková definice tabulky tedy musí začínat a končit znakem plus. Tabulka se objeví, jakmile zadání řetězce – jako například
+-------+-----------+--------+--------+--------+--------+
– ukončíte klávesou [Enter]. Kdyby tento postup na vašem počítači nefungoval, otevřete pomocí "Nástroje | Možnosti automatických oprav" dialog "Automatické opravy". Ve Wordu 2007 musíte za tím účelem postupně kliknout na tlačítko Office a pak na "Možnosti aplikace Word". Poté na levé straně následného dialogu označte "Kontrola pravopisu a mluvnice" a vpravo klikněte na "Možnosti automatických oprav". V dialogu "Automatické opravy" na kartě "Automatické úpravy formátu při psaní" musí být zaškrtnuta volba "Tabulky".
Foto: Proměna: Je-li ve Wordu aktivováno potřebné nastavení automatických oprav, znaky plus a minus se samočinně změní v tabulku.
15. Excel XP, 2003, 2007
Kopírování podmíněného formátování mezi více buňkami
Pomocí podmíněného formátování můžete v sešitu zvýraznit určité výsledky. Potřebná definice je však dosti pracná.
TIP - Podmíněné formátování můžete bez obsahu buňky přenášet z jedné buňky do druhé. U starších verzí programu nejprve označte buňku, jejíž podmíněné formátování chcete přenést. Potom při stisknuté klávese [Ctrl] označte buňky, do nichž se má podmíněné formátování zkopírovat. Nyní otevřete "Formát | Podmíněné formátování". Následný stejnojmenný dialog uvádí podmínky nastavené v první označené buňce. Dialog prostě zavřete tlačítkem "OK", čímž dané formátování přenesete do ostatních vybraných buněk.
V Excelu 2007 jenom označte buňku, jejíž formátování chcete přenést, a pak v pásu karet na kartě "Domů" klikněte na tlačítko "Podmíněné formátování". V následné nabídce nyní prostřednictvím "Správa pravidel" otevřete "Správce pravidel podmíněného formátování". Dále zajistěte, aby správa tabulek ve sloupci "Pravidlo (…)" odkazovala na buňky, které mají formátování obdržet. Za tím účelem klikněte na malé tlačítko vpravo vedle vstupního pole. Dialog se zredukuje na jediný vstupní řádek. Nyní myší označte požadované buňky.
Upozornění: Nezapomeňte vedle nových buněk označit i originální buňku, neboť ta by jinak o své podmíněné formátování přišla. Pro převzetí nastavení znovu klikněte na tlačítko vpravo vedle vstupního pole a potom na "OK".
Foto: Dědičnost: Excel umí přenášet podmíněné formátování z jedné buňky do více dalších buněk bez hodnot v nich obsažených.
16. Excel XP, 2003, 2007
Odkazy na celé řádky nebo sloupce ve vzorcích
V sumačním vzorci potřebujete adresovat všechny buňky jednoho řádku. Je nutné kvůli tomu explicitně odkázat na první a poslední buňku v řádku?
TIP - Aby se odkaz ve vzorci týkal všech buněk jednoho řádku, vynechejte v něm údaje o sloupcích, zde vlastně zbytečné. Chcete-li tedy například sečíst hodnoty všech buněk ve druhém řádku, označte buňku pro výsledek a zadejte do ní vzorec
=SUMA(2:2)
Postup samozřejmě analogicky funguje i pro sloupec – v tomto případě v odkazu vynechte čísla řádků. Například vzorec
=SUMA(B:B)
sečte všechny hodnoty buněk ve sloupci B vašeho listu.
17. Rychlé tipy
NOVÝ VÝPOČET NÁHODNÝCH ČÍSEL
Chcete-li na listu Excelu nově přepočítat všechna náhodná čísla, označte buňku obsahující "=NÁHČÍSLO()", stiskněte [F2] a potom [Enter].
ZOBRAZENÍ POMOCNÝCH ČAR
Aby se vám objekty v Powerpointu snáze pozicovaly, můžete si zapnout a zase vypnout zobrazení mřížky kombinací [Shift]+[F9] nebo vodítek pomocí [Alt]+[F9].
AKTIVACE PRŮVODCE VE WINZIP
Nezkušení uživatelé mohou ve WinZip kombinací kláves [Shift]+[W] přepnout na průvodce, který je pak krok za krokem provede zakládáním archivů.
SURFOVÁNÍ BEZE STOP
Stisknete-li [Ctrl]+[Shift]+[P], Firefox zapne soukromý režim a žádné stopy po procházení webu nezanechá.
ZMĚNA KARTY MENU
Rychle přepínat mezi kartami v Office 2007 můžete přesunutím ukazatele myši na pás karet a otáčením kolečka myši.
18. Acronis True Image Home
Rychlý přístup k datům ve starých záložních obrazech disků
Po přestupu na Windows 7 ještě na pevném disku zůstala záloha staré instalace XP, vytvořená ve formátu TIB nástrojem True Image Home. Z ní nyní potřebujete několik souborů.
TIP - K souborům v TIB archivu můžete přistupovat, aniž byste kvůli tomu museli restaurovat celý systém. Je-li ve Windows 7 nainstalován True Image Home, můžete TIB archiv přímo začlenit do systému jako virtuální jednotku. Funguje to však jen s pravými obrazy disků, nikoli s archivy souborů.
INTEGROVÁNÍ TIB_ARCHIVU JAKO JEDNOTKY: V True Image Home otevřete "Tools & Utilities | Mount", zvolte požadovaný TIB soubor a klikněte na "Next". Nástroj nyní jednotlivým diskovým oddílům přiřadí další volná písmena jednotek, ale výběr lze ještě změnit. Pokud chcete soubory v archivu nejen číst, ale také je upravovat, zvolte kromě toho "Oddíly připojit v režimu čtení/zápis". Po kliknutí na "Sum" bude archiv připojen jako nová jednotka.
Po práci virtuální jednotku příkazem "Tools & Utilities | Unmount" zase odpojte, abyste uvolnili systémové prostředky. Připojení bude zrušeno nejpozději po restartu počítače.
PŘEVOD TIB SOUBORŮ NA VIRTUÁLNÍ PEVNÉ DISKY: Nová verze True Image Home s označením 2010 navíc přináší rozšířenou funkčnost: můžete v ní archivní TIB soubory transformovat na virtuální pevné disky. Takto vytvořené VHD soubory pak lze jako pevný disk integrovat do virtuálního počítače. Pokud jste si založili TIB zálohu své aktuální instalace Windows 7 Ultimate, můžete tento systém přímo nabootovat jako virtuální počítač z vygenerovaného VHD souboru. U starších záloh to však vzhledem k rozdílnému hardwaru originálního a virtuálního počítače nefunguje.
Pro převod existujícího TIB archivu spusťte v True Image "Tools & Utilities | Convert Acronis Backup". Pak označte požadovaný archiv nebo pomocí "Browse " navigujte na příslušný TIB soubor. Na výběr jsou zde jen úplné obrazy disků, poněvadž konverze souborového archivu není možná. Zvolte obraz jednoho disku a klikněte na "Next". Potom jako "Source selection" zadejte cestu a název nového VHD souboru a znovu klikněte na "Next". Postup potvrďte tlačítkem "Create". Transformace může trvat i několik hodin a vyžaduje dostatek místa na cílovém nosiči, neboť VHD soubor není komprimovaný. Výhodné naopak je, že pak pro přístup není zapotřebí ani obnovení systému, ani True Image Home.
Upozornění: Transformace inkrementálních záloh zásadně vyžaduje všechny předchozí i první úplnou zálohu. Při konverzi pak vznikne úplný záložní soubor.
Foto: Z archivu: Diskové oddíly z TIB zálohy diskové jednotky můžete přímo integrovat do Windows jako virtuální jednotku.
19. Office XP, 2003, 2007
Automatické opravy v MS Office
Automatické opravy mají údajně fungovat zároveň ve všech komponentách sady Office. Zdá se vám však, že ve vaší instalaci Office tomu tak není.
TIP - Word se zde chová trochu nekolegiálně a potají rozlišuje dva různé druhy položek. Má k tomu však dobrý důvod: ukládá totiž zároveň i formátování. Jestliže jste tedy dosud používali automatické opravy jen ve Wordu, ostatní Office programy z toho nemají žádný užitek. Můžete si to zkontrolovat vyvoláním nabídky "Nástroje | Možnosti automatických oprav". Aktivujte kartu "Automatické opravy", v seznamu vyhledejte spornou položku a označte ji. V poli "Za:" zkontrolujte, zda je tam nastaveno "prostý text", nebo "formátovaný text".
Všechny položky ve formátu "prostý text" jsou k dispozici i ostatním aplikacím sady Office. Tato data jsou uložena v ACL souboru pro každý jazyk vedený pod osobními aplikačními daty uživatele. Zbývající položky typu "formátovaný text" jsou specifické pro Word a jsou uloženy v obecné šabloně dokumentu "normal.dot". Tyto automatické opravy proto nejsou jiným aplikacím dostupné. Chcete-li je v nich přesto používat, musíte se rozhodnout, zda přitom ve Wordu oželíte jejich formátování. Pak postačí změnit u nich zmíněnou volbu na "prostý text". Mějte však na paměti, že některé automatické opravy, jako "smajlíci" ap., fungují jen s jiným druhem písma, a jsou proto odkázány na formátování. Tady však můžete trochu experimentovat, až se vám podaří založit jinou podobnou položku automatické opravy, která pak bude platit pro všechny programy Office.
Foto: Otázka formy: Formátované výrazy v automatických opravách jsou specifické pro Word. Ostatní programy sady Office je neumějí použít.
INTERNET
20. Outlook 2007
Standardní zobrazování zpráv v textovém formátu
E-maily přicházejí do vaší poštovní schránky jak ve formátu HTML, tak i jako normální textové soubory. HTML však přináší jeden problém: taková zpráva může obsahovat škodlivý kód.
TIP - HTML soubory v Outlooku si nechte automaticky převést na čistý text. Za tím účelem otevřete "Nástroje | Centrum zabezpečení". Následné stejnojmenné okno umožňuje různá nastavení pro zabezpečení a ochranu dat. V levé části okna klikněte na "Zabezpečení e-mailu" a na pravé straně v sekci "Číst jako prostý text" zaškrtněte volbu "Číst veškerou digitálně podepsanou poštu ve formátu prostého textu". Chcete-li toto nastavení rozšířit i na digitálně podepsané zprávy, aktivujte ještě "Číst veškerou standardní poštu ve formátu prostého textu". Napříště pak bude Outlook HTML zprávy přímo konvertovat do textového formátu. Musíte se však smířit s tím, že barevná formátování nebo vybrané druhy písma se při převodu ztratí.
21. Thunderbird 3
Rozšíření poštovního programu o kalendářní funkci Lightning
Konečně! Bezplatný e-mailový program Thunderbird je k dispozici ve verzi 3 a podporuje panely. Bohužel teď není kompatibilní s nástrojem Lightning – integrace tohoto praktického rozšíření kalendáře není nadále možná.
TIP - Existuje neoficiální "nightly build" verze doplňku Lightning, která s aktuálním poštovním klientem spolupracuje. Záruku stabilního chování doplňku sice nemáte, nicméně při našich testech jsme žádné problémy nezjistili. Platí to i pro 64bitové operační systémy a Windows 7. Předběžná verze nabízí pod Thunderbirdem 3 stejný rozsah funkcí, jaký poskytuje oficiální verze pod Thunderbirdem 2.
INSTALACE DOPLŇKU: Z adresy www.mozilla.org/projects/calendar/lightning/ si stáhněte testovací verzi Lightning (v sekci Download Lightning | Nightly builds). Klikněte tam na odkaz "Windows" a XPI soubor uložte na pevný disk. V Thunderbirdu otevřete "Nástroje | Správce doplňků " a na kartě "Rozšíření" klikněte na "Instalovat… ". V následném dialogu přejděte na místo na disku, kde máte uložený doplněk, a zvolte "Instalovat". Po restartu Thunderbirdu bude kalendář připraven k poujžití.
POUŽITÍ LIGHTNINGU: Pro otevření klikněte v liště panelů zcela vpravo na ikonu kalendáře. Lightning se pak spustí ve vlastním panelu. Přednastavený standardní kalendář "Privat" můžete přejmenovat třeba na "Obchodní" tak, že na něj kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte "Vlastnosti ". Pomocí tlačítek se šipkami se můžete pohybovat v denních, týdenních nebo měsíčních zobrazeních. Kliknutí na "Today" vás vždy vrátí na aktuální den. Praktická "vychytávka": Kliknete-li ve stavovém řádku vpravo dole na "Today panel ", otevře se sloupec, který permanentně zobrazuje příští nevyřízené termíny.
SLADĚNÍ S KALENDÁŘEM GOOGLE: Pokud své termíny spravujete on-line kalendářem Googlu, můžete je přímo synchronizovat s Lightningem a zobrazit. Za tím účelem si stáhněte z výše uvedené webové stránky program GData Provider v nyní aktuální verzi 0.6b2pre. Zapojení do Thunderbirdu probíhá přesně tak, jak bylo popsáno výše. Po restartu otevřete kalendářní zobrazení v Thunderbirdu, pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo vlevo pod existujícími kalendáři a zvolte "New calendar". V následném dialogu zvolte možnost "On the Network", v dalším pak "Google Calendar". Nyní přejděte do browseru a otevřete v něm svůj kalendář Googlu. Vlevo klikněte na "Settings" a potom vpravo na kalendář, který chcete importovat. Vedle adresy kalendáře klikněte na tlačítko "XML" a zkopírujte si do schránky webovou adresu z právě zobrazeného dialogu (copy link location). Tu pak vložte v dosud otevřeném dialogu Thunderbirdu vedle "Location ". Po kliknutí na "Next" zadejte jméno uživatele a heslo, určete ještě název a barvu pro nový kalendář a klikněte na "Finish ". Lightning bude od této chvíle obousměrně komunikovat s kalendářem Googlu. Ať nyní zadáte termíny v kterékoli z obou aplikací, budou samočinně synchronizovány.
Foto: Finesa: Rozšíření Lightning pro Thunderbird 3 se dá sladit s kalendářem Google a ukazuje pak nevyřízené termíny.
22. Firefox 3.x
Možnost rychlé volby jako v aktuálním browseru Opera
Stránka rychlé volby nabízená při vyvolávání nových panelů v browseru Opera je praktická. Nedá se takto pohodlná možnost přístupu k oblíbeným stránkám integrovat také do Firefoxu?
TIP - Rozšíření Speed Dial a Fast Dial vám v prázdných panelech zobrazí podobnou nabídku. Máte možnost volby: Fast Dial se trochu snadněji konfiguruje, Speed Dial zato nabízí více možností ovládání. Nejlépe bude vyzkoušet obě varianty: umístili jsme je na Chip DVD. Alternativně najdete aktuální verze také prostřednictvím https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/ addon/4810. Pro instalaci otevřete příslušný XPI soubor pomocí nabídky "Soubor ". Po kliknutí na "Otevřít" a nainstalování doplňku restartujte browser, aby Firefox mohl instalaci dokončit.
Poněvadž oba nástroje fungují velice podobně, vysvětlíme základní konfiguraci jen na příkladu Fast Dial. Otevřete nový panel, pravým tlačítkem myši v něm klikněte na libovolné místo a v místní nabídce zvolte příkaz "Preferences". V kategorii "General" změňte údaj "Quantity" například na "5" krát "3" pole. Hodnotu "Search" ponechte na "0". Volba "Show fast dial in blank tabs" by měla zůstat aktivována, aby nástroj na prázdných stránkách zobrazil výběrovou matici. Prostřednictvím "Shortcut key" ještě můžete stanovit klávesovou kombinaci pro přímé vyvolání stránky výběru. Kategorie "Appearance" má na starosti různé výtvarné detaily. Vše na závěr potvrďte tlačítkem "Close".
Ve výběrové matici klikněte na nějaké pole pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte příkaz "Add | Bookmark". Pod URL zadejte cílovou adresu nebo otevřete rozbalovací nabídku. V ní můžete zvolit jednu z právě otevřených stránek. Pro pokročilá nastavení přejděte do kategorie "Advanced". Tam můžete například přizpůsobit "Favicon" nebo definovat klávesovou kombinaci pro přímé vyvolání. Nakonec svá nastavení potvrďte tlačítkem "OK". Chcete-li mít výběr k dispozici už při spuštění browseru, definujte jako domovskou stránku adresu "about:blank".
UPOZORNĚNÍ: Plánovaná hledací pole nyní ve Fast Dial 2.23b1 ještě nefungují. Poněvadž však je vyhledávání k dispozici v adresním řádku, v nástroji je můžete klidně oželet. Používání dřívějších verzí s vyhledáváním, jako třeba 2.8 až 2.15, nelze doporučit, neboť ty s aktuálním Firefoxem 3.5 nebo vyšším nespolupracují korektně.
Foto: Matice: Doplněk Speed Dial nabídne přehled vašich oblíbených stránek a po kliknutí vás přenese na zvolenou stránku.
23. Firefox
Prohlížení a případné zpracování cookies
Tzv. soubory cookie umožňují užitečné funkce webových stránek, zároveň však představují potenciální riziko. Zříci se jich úplně je přitom těžko možné, neboť některé webové stránky bez cookies nefungují správně.
TIP - Podívejte se, jaké informace jsou v datových "koláčcích" uloženy – umožní vám to bezplatné rozšíření "Add N Edit Cookies". Nabízí dokonce možnost obsahy cookies vlastnoručně modifikovat. Oficiální verze dnes už poněkud zastaralého rozšíření je však hodnocena jako nekompatibilní s Firefoxem 3.5. Mírně modifikovaná verze, kterou si můžete integrovat jako experimentální doplněk, však funguje bez problémů. Najdete ji na našem Chip DVD nebo na webu https://addons.mozilla. org/en-US/firefox/addon/13793. Chceteli si tuto verzi nainstalovat, otevřete příslušný XPI soubor, potvrďte zatržítko u " Let me install this experimental addon " a klikněte na "Add to Firefox". Instalaci dokončete kliknutím na "Instalovat nyní" a restartem browseru.
V surfovacím programu nástroj spustíte novým příkazem "Nástroje| AnEC Cookie editor". Jakmile v seznamu některý soubor cookie označíte, nástroj zobrazí jeho obsah a vlastnosti. Po kliknutí na "Edit" lze v dalším dialogu všechny hodnoty cookie upravovat. To má smysl hlavně tehdy, potřebujete-li například prodloužit dobu platnosti některého užitečného "koláčku". Tak můžete například stanovit termín, do kterého platí automatické přihlašování na nějakou webovou stránku, jako třeba Box.net. Chcete-li snadno nalézt příslušný cookie, nahoře zadejte název domény a klikněte na "Filter/Refresh". Pak hledejte cookie s lhůtou platnosti několika dnů. V uvedeném příkladu se jmenuje "partial_ id". Klikněte na "Edit". Dále zvolte "New expiration date" a níže nastavte příslušný termín. Nové nastavení pak uložte tlačítkem "Save".
UPOZORNĚNÍ: Možnost zadávání lhůty platnosti závisí na konfiguraci Firefoxu. Zkontrolujte proto pod "Nástroje | Možnosti " v kategorii "Ochrana dat", zda je aktivována volba "Povolit cookies třetích stran" a pod ní je výběr pro "Ponechat do" nastaven na "konce doby platnosti".
Foto: Členové skupiny: Kliknutí na znaménko plus zobrazí po potvrzení této varovné zprávy všechny členy příslušného distribučního seznamu.
24. Outlook 2007
Záměrné vyloučení členů z distribučního seznamu při odesílání
Pomocí distribučních seznamů lze rychle rozesílat zprávy všem kontaktům ve skupině. Některé zprávy však někdy nejsou určeny úplně všem osobám. Můžete si pak samozřejmě sestavit zvláštní seznam bez nežádoucích kontaktů – je to ale pracné.
TIP - Z existujícího distribučního seznamu můžete jednotlivé kontakty vyloučit. Za tím účelem vložte název distribučního seznamu do adresního řádku zprávy a v pásu karet na kartě "Zpráva" klikněte na tlačítko "Kontrola jmen". Alternativně můžete seznam vložit prostřednictvím "Komu…" a dialogu "Vybrat jména…". Outlook pak název seznamu zobrazí tučně a před ním se objeví malé znaménko plus.
Nyní na toto znaménko klikněte. Outlook se vás zeptá, zda chcete distribuční seznam rozšířit. Dotaz potvrďte tlačítkem "OK". Aplikace pak název distribučního seznamu nahradí jednotlivými jmény a e mailovými adresami osob v něm obsažených. Teď můžete – namísto programem očekávaného rozšíření – označit jednotlivé nežádoucí kontakty a klávesou [Del] je odstranit dříve, než e-mail definitivně odešlete.
25. Opera 10
Úpravy panelů nabídek a nástrojů
Prohlížeč Opera poskytuje možnost přizpůsobit panely nabídek a nástrojů vlastním požadavkům, aby bylo místo na obrazovce co nejefektivněji využito. Může se přitom stát, že potlačíte zobrazení řádku nabídek a ztratíte tak přístup ke konfigurační rutině.
TIP - Je-li panel "tabů" ještě viditelný, klikněte v něm zcela vlevo na ikonu textové stránky. Jejím prostřednictvím lze velice rychle reaktivovat panel nabídek. Vlastně to však ani není zapotřebí, koneckonců jsou všechny příkazy v hierarchické struktuře vzdáleny jen několik kliknutí, přitom ale nezabírají žádné místo na ovládací ploše.
Pokud je panel "tabů" deaktivován, musíte jej nejprve zapnout. Za tím účelem pravým tlačítkem myši klikněte na jeden ze zbylých řídicích panelů, například stavový řádek, a zvolte kontextový příkaz "Přizpůsobit | Přizpůsobení vzhledu". V následném dialogu aktivujte přinejmenším "Lišta listů" a potvrďte tlačítkem "OK". Potom můžete, vycházejíce z opět použitelného panelu, vyvolávat další nabídky.
Obtížnější to bude, pokud jste příslušnou ikonu nabídky z panelu odstranili, nebo dokonce deaktivovali všechny řídicí panely. V tom případě můžete přístup zrekonstruovat jedině prostřednictvím konfiguračního souboru "operaprefs.ini".
Nejprve prohlížeč zavřete. Potom do adresního řádku Průzkumníka napište "%AppData%" a stiskněte [Enter]. Dále navigujte do podsložky "Opera/Opera". Tam pro potřeby úprav otevřete soubor "operaprefs.ini" v textovém editoru. Vyhledejte řádek "Show Menu=". Hodnotu v něm uvedenou změňte na "1" a soubor uložte. Při příštím spuštění Opery bude řádek nabídek opět zobrazen a umožní přístup k dalším nastavením.
Foto: Zmrtvýchvstání: V tomto dialogu můžete v Opeře cíleně vypínat nebo zapínat zobrazení panelů s ikonami.
KOMUNIKACE
26. Windows Live Fotogalerie
Rychlé zkopírování fotografií na Facebook
Windows Live Fotogalerie nabízí funkci pro publikování videí a fotografií na webu prostřednictvím služeb YouTube a Flickr. Mezi podporovanými službami byste však uvítali také Facebook.
TIP - Ve svém základu dokáže Windows Live Fotogalerie publikovat fotografie pouze na Flickru. To ale můžete snadno změnit. Pomocí bezplatného doplňku LiveUpload to Facebook přibude v nabídce služeb také Facebook.
INSTALACE: Chcete-li doplněk nainstalovat, postupujte ve Windows Live Fotogalerii cestou "Publikovat | Další služby | Přidat modul plug-in...". Otevře se webová stránka s nabídkou doplňků. Zde klikněte na "LiveUpload to Facebook" a na nové stránce na "Download". Nezbytný souhlas s licenčním ujednáním potvrďte kliknutím "I Agree". Po stažení MSI soubor spusťte a doplněk nainstalujte podle pokynů instalačního programu.
KONFIGURACE: Pro nastavení přístupu k účtu na Facebooku otevřete ve Windows Live Fotogalerii "Publikovat | LiveUpload to Facebook". V novém okně pokračujte na "Next | Login". Otevře se webová stránka. Zde zadejte přihlašovací údaje ke svému účtu na Facebooku a potvrďte kliknutím na "Přihlásit". Okno prohlížeče nyní minimalizujte a přejděte zpět do Windows Live Fotogalerie. Zde pokračujte na "Next" a "OK". V otevřené webové stránce klikněte na "Povolit offline přístup" a poté na "Povolit nahrávání fotek". Tím je vše nastaveno a připraveno pro nahrávání. Okno prohlížeče i doplňku uzavřete.
POUŽITÍ: Ve Windows Live Fotogalerii nyní označte fotografie pro nahrání na Facebook a poté zvolte "Publikovat | LiveUpload to Facebook". V okně doplňku vyberte svůj účet a pokračujte na "Next". V dalším kroku zvolte název nového alba, případně vyberte již existující album. Dále můžete nastavit, komu se smí album zobrazit. Poté opět klikněte na "Next". Kliknutím na "Publish" zahájíte nahrávání. Pro rychlý přístup do alba na webu – například pro označení přátel na fotografiích – pokračujte na "Zobrazit".
Foto: Na Facebook: Pomocí doplňku LiveUpload to Facebook můžete své zážitky nahrát na svůj účet přímo z Windows Live Fotogalerie.
27. Outlook 2007
Přizpůsobení zabezpečení pro otevírání příloh
Obdrželi jste e-mail s důležitou přílohou, kterou však Outlook blokuje. Jak lze toto opatření obejít?
TIP - Outlook neumožňuje otevřít v příloze určité typy souborů (například soubory s příponou EXE), protože představují riziko zanesení virů do počítače. I takováto příloha však v e-mailu stále existuje! Abyste se k této příloze dostali, stačí malý zásah do registru Windows.
Obvyklým postupem "Start | Spustit", "regedit" a "OK" tedy otevřete editor registru. Pod Vistou nebo Windows 7 stačí zadat "regedit" do vyhledávacího pole v nabídce Start a stisknout [Enter]. V editoru ověřte, zda existuje klíč "HKEY_CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Office\ 12.0\Outlook\Security". Pokud ano, přejděte rovnou ke kroku "Konfigurace". Pokud klíč registru neexistuje, přejděte na klíč "HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft" a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. V nabídce vyberte "Nový | Klíč ", jako název zadejte číslo "12.0" a stiskněte [Enter]. Tímto způsobem vytvořte požadovaný klíč "HKEY_CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Office\ 12.0\Outlook\Security" a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. Z nabídky vyberte "Nový | Řetězcová hodnota", jako název zadejte "Level1Remove" a potvrďte klávesou [Enter].
KONFIGURACE: Na novou položku "Level1Remove" nyní dvojitě klikněte a do pole zadejte příponu souboru, kterou chcete v Outlooku povolit. Tedy například
.exe
Chcete-li zadat více typů souborů, použijte zápis
.exe;.com
Změnu potvrďte tlačítkem "OK". Editor registru ukončete a restartujte počítač. Od příštího spuštění Outlooku již budete moci potřebné typy souborů otevřít. Upozornění: Zvolte pouze takové typy souborů, které potřebujete. Seznam všech blokovaných přípon souborů naleznete na adrese http://office.microsoft.com/cs-cz/outlook/HA012299521029.aspx.
Foto: Povolení: Aby Outlook neblokoval přístup k přílohám představujícím možné riziko, je nutný zásah do registru.
28. TweetZ
Twitter jako miniaplikace na ploše Windows 7
Pro přístup na Twitter používáte některý z alternativních klientů. Integrované řešení v podobě miniaplikace na ploše Windows 7 by sice bylo ještě lepší, v nabídce na webu Microsoftu však chybí.
TIP - Přenést Twitter na plochu vám pomůže miniaplikace TweetZ ze stránky http://blueonionsoftware.com/downloads.aspx. Tam klikněte na "tweetz.gadget", soubor programu stáhněte a nainstalujte. Po dokončení instalace se TweetZ zobrazí na ploše. Pro povolení k přístupu na Twitteru klikněte v okně aplikace na tlačítko "Get Pin" a v prohlížeči poté na "Allow". Zobrazí se stránka s číselným kódem, který zadejte do pole v okně TweetZ a potvrďte kliknutím na "Login".
Zobrazí se výpis posledních tweetů vámi sledovaných uživatelů. Ty lze přidávat do oblíbených a reagovat na ně. U každého tweetu najdete také tlačítko pro retweet. Okno pro psaní vlastního tweetu vyvoláte tlačítkem "tweet". V případě vkládání URL jistě oceníte integrovanou zkracovací službu, kterou aktivujete kliknutím na "shorten urls".
Rada: TweetZ nabízí dva různě velké režimy zobrazení – pro zvětšení okna najeďte kurzorem myši na TweetZ a klikněte na tlačítko se symbolem šipky, které se zobrazí na pravé straně okna. Pro zmenšení klikněte opět na stejné tlačítko.
Foto: Stále na očích: Miniaplikace TweetZ zobrazí aktuality z Twitteru na ploše Windows 7.
29. Gmail
Změna vzhledu schránky
Pro přístup k e-mailům používáte webové prostředí Gmailu, které nabízí přehledný, ale přece jen trochu okoukaný vzhled.
TIP - Gmail nabízí hned několik desítek motivů, mezi kterými si jistě vyberete. Pro přechod do nabídky motivů klikněte ve schránce na "Nastavení | Motivy". Kromě klasických, pouze barevně pozměněných motivů najdete v nabídce také několik speciálních. Například motiv "Čajovna" se mění podle denní doby a vzhled motivu pod názvem "Autobusová zastávka" se řídí podle aktuálního počasí ve vašem městě.
Foto: Změna je život: Motiv "Terminál" by neměl uniknout oku žádného počítačového geeka
30. Facebook
Výpis stavů přátel na Seznamu
Je to rutina – na domovské stránce si vždy nejprve přečtete zprávy a předpověď počasí, pak zkontrolujete poštu a nakonec ještě přepnete na Facebook. Uvítali byste proto možnost číst novinky z Facebooku také přímo na Seznamu.
TIP - Možnosti nastavení stránky Seznamu dovolují integrovat základní funkce z Facebooku. Za tím účelem se na Seznamu přihlaste ke svému e-mailovému účtu a poté přejděte zpět na úvodní stránku Seznamu. Dole na stránce klikněte na odkaz "Nastavení" a na nové stránce v části "Komunikace " zaškrtněte volbu "Facebook". Nastavení potvrďte tlačítkem "Uložit změny".
Na úvodní stránce Seznamu se nyní zobrazí oblast pro přihlášení k Facebooku. Zde klikněte na tlačítko "Facebook". Zobrazí se přihlašovací okno. V něm zadejte login a heslo k Facebooku a pokračujte na "Přihlášení". Okno poté ukončete kliknutím na "Zavřít". Vzápětí zvolte "Povolit aktualizace stavu". Od této chvíle najdete na Seznamu blok s výpisy posledních stavů vašich přátel. Chcete-li aktualizovat svůj stav, stačí jej zadat do textového pole v horní části bloku a poté kliknout na "Odeslat".
Rada: Jednotlivé bloky je možno na stránce přesouvat. Pro přetažení bloku najeďte kurzorem myši na horní lištu bloku, což je indikováno změnou kurzoru na křížek. Při stisknutém levém tlačítku myši pak přetáhněte vybraný blok na nové místo.
Foto: Vše při jednom: Zprávy, počasí i čerstvé novinky z Facebooku na Seznamu.
31. Google Hlášky
Alternativní sociální síť od Googlu
Nezaujal vás Facebook ani Twitter? Dejte šanci nové mikroblogovací službě Google Hlášky!
TIP - Hlavní rozdíl Google Hlášek (v angličtině Google Buzz) oproti Facebooku či Twitteru spočívá v tom, že se nejedná o samostatnou sociální síť, ale že kompletně staví na Gmailu. Bez vlastnictví účtu na Gmailu tedy není možné síť aktivně používat. Základní funkce – možnost něco sdělit ostatním uživatelům v síti – je však shodná.
Pro vyzkoušení Google Hlášek přejděte do Gmailu. V levém panelu klikněte na novou položku "Hlášky" a pokračujte na "Začínáme s hláškami". Aby mělo používání sítě smysl, musíte najít osoby, které budete tzv. sledovat (přidáte se mezi odběratele hlášek). Tyto osoby pak mohou na oplátku sledovat vás, ale není to podmínkou. Pokud již Gmail či Google Talk nějakou dobu používáte, připraví systém několik návrhů osob, s nimiž komunikujete nejvíce. Z této nabídky tedy vyberte pomocí zatržítka osoby, které chcete sledovat, a potvrďte kliknutím na "Sledovat vybrané osoby a začít používat Hlášky". V budoucnu můžete tento seznam sledovaných uživatelů kdykoliv upravit.
Na stránce dále najdete textové pole pro psaní hlášek. Pokud do něj prvně kliknete, nabídne vám systém úpravu profilu, který vás budete v síti veřejně prezentovat. Případné změny potvrďte kliknutím na "Uložit profil a pokračovat". Od této chvíle již můžete zveřejňovat cokoliv, co vás napadne. Kromě textu lze do hlášek vkládat fotografie i odkazy. Podobně jako na Facebooku mohou ostatní označit vaše hlášky příznakem "To se mi líbí" nebo je okomentovat.
Klinutím na odkaz "Spřízněné weby" lze Google Hlášky propojit se službami, jako je Twitter, Flickr, YouTube, Picasa a další. Své příspěvky na těchto webech tak můžete nechat přesměrovat do Google Hlášek. Opačný postup – tj. přeposílat hlášky dál – však (zatím) není možný.
Foto: Další rozměr: Google Hlášky přemění pošťáka Gmail v sociální síť.
32. Rychlé tipy
VYPNUTÍ REKLAM VE SKYPU
V nabídce Skypu otevřete "Nástroje | Nastavení | Upozorňování | Upozornění a zprávy". Zrušte zaškrtnutí u "Akční nabídky" a potvrďte kliknutím na "Uložit". Tím zobrazování rušivých reklam deaktivujete.
VLASTNÍ SKUPINA NA FACEBOOKU
Pro vytvoření své vlastní skupiny přejděte na hlavní stránku, v levém panelu klikněte na "Skupiny" a poté na "Vytvořit skupinu".
AUTOMATICKÝ PODPIS VE WINDOWS LIVE MAILU
Chcete-li k odeslaným e-mailům automaticky připojovat svůj podpis, otevřete "Nástroje | Možnosti | Podpisy | Nový" a do pole zadejte text podpisu. Nakonec aktivujte volbu "Přidávat podpisy do všech odchozích zpráv".
TELEPATIE V PIDGINU
Pro automatické otevírání konverzačního okna už ve chvíli, kdy vám odesílatel zprávu začíná psát, otevřete "Nástroje | Zásuvné moduly" a zaškrtněte volbu "Telepatický režim".
TŘÍDĚNÍ TWEETŮ DO SKUPIN
Pokud se v záplavě příspěvků na Twitteru začínáte ztrácet, můžete si ve webovém rozhraní Twitteru vytvořit libovolné množství seznamů – tzv. lists. Pro vytvoření seznamu klikněte v pravém panelu na "New list".
DIGITÁLNÍ FOTO
33. Profesionální tip
Napodobení Tilt-shift efektu pomocí Photoshopu
Poprvé použili Tilt-shift efekt pracovníci německého Telekomu při vytváření vlastní reklamy. Převedli v podstatě běžné, každodenní snímky do zajímavé podoby, kdy svět vypadá jako velká hračka.
PROBLÉM
Ne všechny fotografie, které pořídíte, patří rovnou do fotoalba. Většina z nich je totiž průměrná, ne-li ještě horší. Na druhou stranu je zase škoda je hned smazat. Typickým příkladem jsou fotografie z dovolené: to, co znázorňují, je v podstatě bezvýznamné, pro vás však mohou být tyto snímky důležité, třeba jako upomínka na situaci, kterou si pamatujete.
FOTOGRAFUJTE JINAK
Existuje několik způsobů, jak vdechnout jinak úplně obyčejným fotografiím nový život. Jednou z možností, jak fotografii oživit, je použití tzv. Tilt-shift efektu, což je vytvoření optické iluze, kdy reálná fotografie vypadá jako snímek nějakého modelu. Poprvé tento trik použili pracovníci marketingového oddělení německého Telekomu. Pomocí speciálních objektivů je možné zajistit nízkou hloubku ostrosti, která pak snímku propůjčí zdání perspektivy jako u modelu. Pro lidské oko potom svět vyfotografovaný pomocí tohoto objektivu vypadá, jako by byl malý a vymodelovaný. Tiltshift objektivy jsou však velice drahé (jejich cena je vyšší než 30 000 Kč). Podobného efektu však dosáhnete i pomocí mnohem dostupnějších objektivů "Lensbaby". Cena Lensbaby Composeru s ohniskovou vzdáleností 50 mm se pohybuje cca od 3 000 Kč výše a tento objektiv je dostupný pro různé typy fotoaparátů.
OPTIMALIZACE NA PC
Tilt-shift efekt můžete také "nasimulovat" na už hotové fotografii, a to pomocí Photoshopu nebo jiných nástrojů. Abyste dosáhli tohoto efektu ve Photoshopu, vytvořte si pomocí vrstev kopii pozadí a v nabídce filtrů vyberte "gaussovské" rozostření. V otevřeném dialogovém okně nastavte parametr "Poloměr" na 10 bodů a potvrďte tlačítkem "OK". Pomocí nástroje pro výběr označte oblast, která by měla být ostřejší. Nejvhodnější bude nástroj "Eliptický výběr". V nabídce možností klikněte na "Zpřesnit okraje…" a parametr "Prolnutí okra