1, 2, 3 ... spojeno!
Chcete mít dokonalou domácí síť? Pokud máte správný router, není to vůbec žádný problém.
GUNNAR TROITSCH
Ráno vás jemně probudí hudba přehrávaná z vašeho iTunes serveru, při odpočinku ve vaně můžete poslouchat relaxační hudbu. Sobotní vaření vám díky webovému rádiu zpříjemní poslech hudby z jakéhokoliv konce světa a večerní party zpestříte promítáním videí z YouTube přímo na televizní obrazovce. To vše a ještě mnohem více je možné díky malé domácí síti. Ukážeme vám, jak si takovou síť jednoduše postavit. Dáme vám tipy na potřebné komponenty a prozradíme vám, co nové produkty dokážou. Budete-li postupovat podle našeho návodu, budete mít na konci dokonalou síť. Kdekoliv v domě si budete moci přehrávat MP3, na televizoru si budete prohlížet fotografie a všude a bez výpadků budete moci přistupovat k internetu. Na následujících stranách najdete tipy pro jednotlivé části vašeho obydlí.
Připojení: Kabelem, nebo bez kabelu?
Prakticky existují tři možnosti připojení: můžete použít klasický ethernetový kabel, nebo bezdrátovou síť Wi-Fi, ale také můžete použít homeplugy, které přenášejí data po elektrické síti. Které řešení bude nejlepší právě pro vaši síť?
ETHERNETOVÝ KABEL: Ethernetový kabel představuje nejkvalitnější připojení. Podle typu zařízení může reálná rychlost dosáhnout až 1 000 Mb/s, obvyklejší je však rychlost 100 Mb/s. I to je ale rychlost, která s rezervou stačí pro veškeré aplikace. Pokud se chystáte pořizovat si domácí síť nyní, vybírejte router s porty o rychlosti 1 Gb/s. Pomalejší, 100Mb/s, v případě náročného uživatele brzy narazí na své hranice.
WI-FI: Bezdrátové připojení má pouze jednu výhodu – není svazující. Připojíte se kdekoliv a bez kabelu. Rychlost nových WiFi sítí je na dobré úrovni, jenže s rostoucí oblibou bezdrátové sítě se zvyšuje i její rušení. Současná nejrychlejší Wi-Fi 802.11n dosahuje maximální teoretické rychlosti 300 Mb/s. Poloviční rychlost nabízí tzv. N-150. Jedná se o rozšíření standardu 802.11g. Samotný standard 802.11g bez rozšíření pak nabízí 54 Mb/s.
HOMEPLUG: Toto řešení je kompromisem mezi oběma předchozími. Nabízí kvalitní síť, která není rušena sousedy (jako Wi-Fi) a která poskytne vyrovnané přenosové rychlosti. V praxi je tedy stabilnější než Wi-Fi a její stavba je mnohem jednodušší. Není třeba natahovat kabely, kdekoliv v domě stačí vložit homeplug do zásuvky. Teoretické rychlosti se pohybují od 200 do 1 000 Mb/s, v praxi dosahují nejlepší homeplugy kolem 90 Mb/s.
Jaké připojení stačí?
V tabulce najdete, jaká technologie připojení bude stačit pro tu kterou aplikaci. Mějte však na paměti, že tato situace platí v dobrých podmínkách. Tam, kde je Wi-Fi rušena, bude situace mnohem horší. Gigabitový ethernet je stále to nejlepší, co můžete doma mít.
Předsíň: Komunikační a řídicí centrála
Základem domácí sítě je router. Ten se stará o připojení k internetu, běží na něm DHCP server, který přiděluje IP adresy, stará se o chod Wi-Fi, řídí komunikaci zařízení mezi sebou a často má i další funkce, jako je třeba firewall, antivir, NAS aj. Při výběru routeru byste měli zohlednit svůj typ připojení. Pokud se připojujete pomocí ADSL, je vhodné vybrat model, který je vybaven ADSL modemem.
Nepotřebujete-li ADSL, splní vysoké požadavky Asus RT-N16. Ten je vybaven vším, co náročný uživatel může chtít. Disponuje gigabitovými porty a brzdou nebude ani Wi-Fi se standardem 802.11n. Router je dále vybaven dvěma USB porty, ke kterým je možné připojit USB tiskárnu (i multifunkční), jejíž funkce mohou sdílet všichni uživatelé v síti. K druhému USB portu lze připojit USB disk a jeho obsah je možné nasdílet do sítě. Rychlá Wi-Fi zajistí připojení notebooku, ale třeba i herní konzole Wii.
Kdo vybírá router vybavený ADSL modemem, ten má omezenější výběr. Na druhou stranu je zde produkt, který funkcemi a výbavou nechává svou konkurenci daleko vzadu. Jedná se o Fritz!Box Fon WLAN 7270. Router je vybaven ADSL modemem, rychlou Wi-Fi 802.11n a USB portem a je zcela připraven na telefonování. Obsahuje SIP klienta, takže pro VoIP stačí připojit telefon, zároveň však funguje jako DECT základna, takže lze připojit sluchátko bezdrátového telefonu. Disponuje také VPN, takže se lze do vnitřní sítě pohodlně a bezpečně přihlásit také z internetu. Vadou na kráse tohoto routeru jsou pouze 100Mb/s porty a cena 5 870 Kč, která však plně odpovídá funkční výbavě.
Gigabit nepotřebuje každý
Máte-li síťový disk, který pravidelně používáte, měli byste rozhodně sáhnout po routeru, jenž je vybaven gigabitovými porty. Pro všechny zbývající typy používání však bude stačit 100Mb/s připojení. U Wi-Fi je situace horší. Nejrychlejší Wi-Fi standardu 802.11n by měla stačit i pro streamování HD videa – jenže jen teoreticky a v ideálních podmínkách.
Pokud je zařízení daleko od routeru, rychlost klesá. Pokud je k routeru připojeno více Wi-Fi zařízení, o rychlost se dělí. Je-li v okolí více Wi-Fi sítí, připojení bude nestabilní. Wi-Fi je skvělá pro surfování, dobře poslouží pro připojení internetového rádia, rozhodně ji však nedoporučujeme používat pro připojení multimediálního přehrávače nebo pro VoIP telefonování. Zde nabídne kabel vyšší kvalitu.
DOPORUČENÍ
Router
Výrobce: Asus
Model: RT-N16
Orientační cena: 3 200 Kč vč. DPH
Info: www.asus.cz
Luxusní, nadčasový a dobře vybavený router nabídne vše, co bude náročný uživatel potřebovat.
Alternativa: Fritz!Box Fon WLAN 7270
Výrobce: AVM
Orientační cena: 5 870 Kč vč. DPH
Info: www.avm.cz
Volný kanál: Nedostatkové zboží
Nedávno si jeden náš kolega povzdechl, že mu doma neustále padá Wi-Fi připojení. Pomocí nástroje Netstumbler (na Chip DVD) proskenoval své Wi-Fi okolí a našel 17 přístupových bodů! Všechny tyto sítě se navzájem ruší, není tedy divu, že připojení je nestabilní a pomalé. Jak vidíte na prvním obrázku, běžná Wi-Fi na frekvenci 2,4 GHz má k dispozici pásmo od 2,412 do 2,472 GHz (kanál 14 se u nás nesmí používat). Šířka celého použitelného pásma je tedy pouhých 62 MHz. Jelikož má každý kanál 20 MHz, lze jednoduchým výpočtem zjistit, že se vedle sebe vejdou pouhé tři Wi-Fi sítě tak, aby se navzájem nerušily. Jak vidíte na obrázku, jakmile přibude čtvrtá síť, budou hned tři sítě zarušené. To znamená nestabilitu, pomalejší přenos, výpadky spojení. Moderní Wi-Fi routery prohledávají svoje okolí a hledají nejvhodnější kanál, jenže pokud je v okolí více sítí, bude jakákoliv technologie beznadějná.
802.11A: SVĚTLO VE TMĚ
Je-li ve vašem okolí více Wi-Fi sítí, máte jedinou možnost: přejít na standard 802.11a. Jedná se o Wi-Fi technologii, která funguje na frekvenci 5 GHz. Použitelné pásmo je zde mnohem širší: od 5,170 do 5,330 GHz, tedy celých 160 MHz! Při šířce kanálu 20 MHz tak zůstává prostor pro om kanálů, které se vzájemně neruší. Další výhodou je, že lze volit pouze kanály s odstupem 20 MHz – to znamená, že se nemohou částečně překrývat, jako je tomu u Wi-Fi standardu 802.11b/g/n. Jak vidíte na obrázku, lze volit jen kanály 36, 40, 44, 48, 52, 56, 60 a 64. Wi-Fi 802.11a je stejně rychlá jako 802.11g, dosahuje tedy maximální teoretické rychlosti 54 Mb/s. Její výhodou však je, že připojení je stabilní a rychlost neovlivňují okolní sítě.
Problém není ani v hardwaru. Výběr 802.11a routerů sice není tak široký, rozhodně lze však vybrat uspokojivé zařízení. Solidně vybavený router AirLive WLA5200AP přijde na 1 500 Kč. Většina notebooků je kompatibilní síťovou kartou již vybavena: jedná se o modely, v jejichž názvu se vyskytuje písmeno "a", např. 4965AGN, 3945ABG, 5100AGN aj. Písmena vyjadřují podporovaný standard. Pokud váš notebook "áčko" nemá, je možné dokoupit kompatibilní USB síťovou kartu. Cena se pohybuje od 600 Kč výše.
Obývací pokoj: Kino, lenošení, hraní
Pro obývací pokoj české domácnosti je typický televizor. Méně rozšířený je v obývacím pokoji počítač nebo notebook. Jenže co když budete chtít sledovat film, který máte uložený na síťovém disku? O všechno se postará právě televizor. Doporučený model od Samsungu je možné do sítě připojit jak pomocí LAN kabelu, tak bezdrátově přes Wi-Fi. Televizor obsahuje media klienta, takže přehraje vaše filmy uložené na disku.
DLNA: Kompatibilita na dosah
O DLNA jsme podrobně psali v Chipu 3/2010 na straně 128. Připomeňme, že se jedná o certifikaci elektronických zařízení, kdy certifikát zaručuje bezchybnou vzájemnou komunikaci. Nejste si jisti, zda bude síťové úložiště kompatibilní při streamování videa do televizoru? Pokud zařízení mají certifikaci DLNA, budou spolu komunikovat. DLNA certifikaci mají televizory, multimediální mobilní telefony, přehrávače, ale i síťové disky.
FullHD video
Pokud již televizor máte a nehodláte jej měnit, bude potřeba sáhnout po externím přehrávači. Jako skvělá volba se jeví Blu-ray přehrávač, který nabízí bezkonkurenční kvalitu. Jenže Blu-ray disky jsou velmi drahé a nabídka v DVD půjčovnách většinou velmi omezená.
Výhodnější tak bude sáhnout po samostatném přehrávači. Při výběru dbejte na to, aby přehrávač podporoval HD video. Musí si poradit s českými titulky a disponovat co nejširší podporou přehrávaných formátů. Praktické jsou i další funkce, jako je přehrávání internetových rádií nebo videí z YouTube. Rovněž uvažujte, zda má smysl pořizovat si model s pevným diskem. Nemáte-li dostatečně rychlé síťové úložiště a síť samotnou, nemuselo by přehrávání především HD filmů fungovat. Také je třeba počítat s tím, že solidní sbírka filmů může mít stovky gigabajtů a filmy by zbytečně zabíraly místo na úložišti, když mohou být na disku v přehrávači.
Naším tipem na perfektní domácí přehrávač jsou produkty Popcorn Hour (www.popcornhour.cz). V nabídce jsou modely od střední třídy až po luxusní přístroje vybavené Blu-ray mechanikou, s pevným diskem nebo bez něj, s připojením LAN kabelem i pomocí Wi-Fi 802.11n. Přehrávače zvládají všechny zmíněné vlastnosti, včetně certifikace DLNA. Cena začíná na 5 000 Kč, nejluxusnější model s 500GB diskem a Blu-ray mechanikou pak vyjde 14 000 Kč.
Počítejte s konzolí
Pokud máte herní konzoli (ať už se jedná o Sony PlayStation 3, Wii, nebo Microsoft Xbox 360), neměli byste na ni při stavbě domácí sítě zapomenout. Konzole mají připojení do sítě z několika důvodů. Využijete jej, hrajete-li on-line hry. V tom případě důrazně doporučujeme použít připojení kabelem. Přestože zpoždění rychlé Wi-Fi sítě se počítá jen na milisekundy, u akčních her může být zpoždění otázkou "života a smrti", nehledě na možný výpadek spojení.
Herní konzole však může posloužit i jako kvalitní multimediální přehrávač. Všechny zmíněné konzole si poradí s přehráváním filmů, a to jak z DVD (případně Blu-ray), tak ze sítě. PlayStation 3 si poradí s jakýmkoliv UPnP serverem, přehraje tedy každé video, které máte v síti. Xbox 360 od Microsoftu je více vybíravý, a pokud nechcete narazit na problémy, doporučujeme sáhnout po Microsoft Home Serveru. Nejvíce potíží vám způsobí snaha zprovoznit přehrávání multimédií na Wii. Existují speciální programy, které vytvoří z herní konzole multimediální přehrávač, takovou modifikaci vám však nedoporučujeme – již řada uživatelů si tak ze své konzole udělala mrtvou cihlu, využitelnou leda tak jako těžítko na papíry.
U konzole je také třeba počítat s tím, že má mnohem vyšší spotřebu elektrické energie než běžný přehrávač. Její hardware je častokrát výkonnější než počítač, a to se na spotřebě projeví. Na druhou stranu přijde výkon vhod u filmů náročných na bitrate – levnější přehrávače především při plném 1080p HD rozlišení nemusejí stíhat obraz vykreslovat.
DOPORUČENÍ
Televizor
Výrobce: Samsung
Model: PS50B650
Cena: cca 29 000 Kč
Info: www.samsung.cz
Televizor Samsung nabídne nejen skvělý obraz, ale také LAN port, a je možné jej rozšířit i o Wi-Fi připojení.
Alternativa: 37PFL8404H
Výrobce: Philips
Cena: cca 21 000 Kč
Info: www.philips.cz
Herní konzole
Výrobce: Microsoft
Model: Xbox 360
Cena: cca 6 600 Kč
Info: www.microsoft.cz
Herní konzole neslouží jen pro hraní her. Využijete ji také jako multimediální přehrávač souborů.
Alternativa: PlayStation 3
Výrobce: Sony
Cena: cca 8 400 Kč
Info: www.sony.cz
Pracovna: Relaxace po práci
Musíte-li pracovat doma, měla by být výpočetní technika nejen zdrojem stresu, ale také zábavy. Pokud máte na domácím počítači i důležité firemní soubory, měli byste být obzvláště pečliví a nedopustit jejich ztrátu. Nejbezpečnějším místem pro jejich uložení bude síťový disk – ale takový, na kterém je možné aktivovat zrcadlení disků RAID 1. Budete-li mít soubory uloženy na síťovém úložišti, bude to mít i další výhodu: můžete k nim přistupovat odkudkoliv, a je-li váš router vybaven VPN, bude možné se i z internetu dostat bezpečně dovnitř sítě a se soubory pracovat stejně, jako když pracujete doma.
Samozřejmě je nutné se ujistit, že váš zaměstnavatel nemá nic proti tomu, že pracovní soubory máte na počítači doma. A pozor si dejte na soubory, které sdílíte se svými kolegy. Mohou je průběžně upravovat a později byste mohli zjistit, že vaše verze dokumentu již dávno není aktuální.
Mít všechny dokumenty a soubory na síťovém disku je velmi praktické. Pokud na něj zálohujete, při výměně počítače jednoduše celou zálohu z disku obnovíte a pracujete bez přerušení dál. Navíc máte odkudkoliv k souborům přístup.
Rychlost disku na prvním místě
Jestliže plánujete nastavení NAS do své sítě, měla by být jednoznačně gigabitová. Standardní, 100Mb/s síť by se stala úzkým hrdlem a zbytečně by brzdila provoz. Rovněž síťové úložiště je třeba vybírat s rozvahou. Levné modely bývají vybaveny pomalými procesory a možnosti disku využijí jen na několik procent. Výkonnost NAS by tedy měla hrát velmi důležitou roli.
Pro domácí použití se jako výhodný nákup jeví NAS Synology DS210j. Je vybaven procesorem o rychlosti 800 MHz a 128 MB paměti RAM, což je výkon, který bude stačit i náročnému domácímu uživateli. Samozřejmostí je gigabitové rozhraní a podpora zrcadlení disků. NAS je certifikován DLNA a podporuje UPnP, takže nebudete mít ani problém s přehráváním multimediálního obsahu na svém přehrávači.
Přestože jsou v prodejnách síťové disky vybavené Wi-Fi, od jejich nákupu odrazujeme. Prodavač může kolem sebe "házet" čísly 100, 150 i 300 Mb/s, faktem ale zůstává, že kdo požaduje kvalitní a bezproblémový provoz, ten by se měl spolehnout na kabel, a to zvláště dnes, kdy je všude plno Wi-Fi sítí, které se navzájem ruší. Takové přehrávání videa by pak mohlo vypadat velmi škaredě.
Á propos – video: Pokud máte síťové úložiště, můžete si pořídit další vybavení do bytu – IP kameru. IP kamery si se síťovými disky většinou velmi dobře rozumí, takže pokud budete chtít monitorovat svoji garáž nebo třeba okolí domu, IP kamera bude skvělou volbou. V tomto případě se nemusíte bát ani bezdrátového připojení. Kamera nepřenáší žádné velké objemy dat, takže WiFi bude dostatečně propustné. IP kamera bude na síťový disk ukládat obrázky v pravidelných intervalech, nebo video, pokud zaznamená pohyb v označeném prostoru. IP kamery jsou vybaveny i bufferem, takže uloží video ještě předtím, než dojde na obraze k pohybu – třeba ještě než se zloděj dostane do garáže. Budete-li mít kameru umístěnu daleko od routeru, raději vsaďte na IP kameru vybavenou Wi-Fi 802.11n, která má větší dosah a také propustnost. Takovou kamerou je D-Link z naší alternativy.
I v pracovně ale také žijete. Není proto důvod, aby počítač v pracovně nemohl posloužit i zábavě. Co když si budete chtít na počítači pustit třeba film nebo oblíbenou hudbu? Počítač by neměl mít problém přehrát jakékoliv video, včetně toho ve vysokém rozlišení. Kupovat dnes jiná Windows než ve verzi 7 už nemá smysl. Otázkou je, kterou verzi zvolit. Home Premium vypadá, že má vše, co při práci budete potřebovat, ale u pracovního počítače je to omyl: této verzi chybí důležitá funkce Připojení k doméně, kterou při připojení z domova do práce pravděpodobně budete potřebovat.
Co se týče připojení, zde bychom jednoznačně preferovali připojení ethernetovým kabelem. Přenášení souborů bude rychlé a bezproblémové. Při připojení do práce pomocí VPN byste se také nemuseli obávat výpadků, které jsou u Wi-Fi častější. Pokud není možné připojení kabelem, zvolili bychom homeplugy. Počítač nepotřebuje být mobilní, homeplug je tedy vhodnější než Wi-Fi.
DOPORUČENÍ
NAS
Výrobce: Synology
Model: Disk Station DS210j
Cena: cca 4 900 Kč
Info: www.synology.cz
Síťové úložiště pro dva pevné disky podporující RAID 1 (zrcadlení), pro vyšší bezpečnost dat. Vzhledem k ceně nabízí velmi rychlý přenos dat.
Alternativa: NSA-220 Plus
Výrobce: ZyXEL
Cena: cca 5 000 Kč
Info: www.zyxel.cz
Stolní počítač
Výrobce: HP
Model: Elite 7000 MT
Cena: cca 16 600 Kč
Info: www.hp.cz
Nadstandardně vybavený počítač, který nebude brzdou vaší práce a poradí si i s multimédii. V ceně jsou i Windows 7 Professional.
Alternativa: Aspire Revo R3600
Výrobce: Acer
Cena: cca 9 900 Kč
Info: www.acer.cz
IP kamera
Výrobce: Panasonic
Model: BL-C121CE
Cena: cca 5 000 Kč
Info: www.panasonic.cz
IP kamera od Panasonicu je ideální doplněk síťového úložiště od Synology.
Alternativa: DCS-1130
Výrobce: D-Link
Cena: cca 5 000 Kč
Info: www.dlink.cz
Kuchyně a koupelna: Každodenní zábava
Vaše síť je všude, kde ji potřebujete – tedy i v kuchyni a koupelně. Proč v kuchyni neposlouchat oblíbené rádio bez šumění známého z FM, ale pěkně komfortně po IP? Nebo horká vana a k tomu hraje Robert Miles příjemnou relaxační hudbu, kterou máte uloženu na svém síťovém disku.
U přehrávačů hudby i internetových rádií bude jakákoliv Wi-Fi dostatečně rychlým připojením. Přenos je velmi nenáročný a díky tomu, že si přehrávače ukládají hudbu do vyrovnávací mezipaměti, nebudou problémem ani výpadky spojení.
Potíže by mohly nastat jedině v případě, že máte tak velký dům, že by Wi-Fi síť do vzdálené koupelny nemusela dosáhnout. Ověřit si to můžete pomocí nástroje Heatmapper, který najdete na Chip DVD. Nástroj nainstalujete do svého notebooku a postupně projdete celý byt. Aplikace pak vyhodnotí sílu Wi-Fi signálu. Výhoda: Vyhodnotí nejen vaši síť, ale také sítě vašich sousedů. Dobře tak uvidíte, kdo ruší vaši Wi-Fi a odkud přichází signál. Pomocí nástroje si tak najdete volný Wi-Fi kanál – tedy za předpokladu, že je vůbec nějaký k dispozici.
Pokud zde Wi-Fi není, opět můžete sáhnout po homeplugu, který vám internet dodá i do odlehlého koutu vašeho domu. Nechcete se však vzdát bezdrátového připojení? Pak je tu homeplug kombinovaný s Wi-Fi – Wodaplug2 802.11n. U routeru použijete jeden obyčejný homeplug, v místě, kde chcete Wi-Fi signál, pak právě Wodaplug. Tento speciální homeplug se stane access pointem, ke kterému se rychle a komfortně připojíte.
Jako ideální rádio do koupelny se jeví Revo Pico WiFi. Toto rádio i jeho dálkový ovladač jsou totiž odolné proti stříkající vodě. Nemusíte se tak bát, že by je trocha vody mohla poškodit. Navíc je možné rádio provozovat i na baterie, takže nejste vázáni na připojení do elektrické zásuvky. Přehrávač si přitom poradí se všemi běžnými formáty.
Budete-li stavět zcela novou domácí síť, postupujte pomalu. Nejprve si sepište veškeré komponenty, které chcete v síti mít, a zjišťujte, zda jsou vzájemně kompatibilní. Celá síť je jako řetěz: jeden slabý článek způsobí slabost celé sítě. K čemu pak bude superrychlý router, bleskový disk a gigabitové porty, když budete mít v počítači starou síťovku, přes kterou protlačíte maximálně 10 Mb/s? Na škodu také není, pokud si vyberete zařízení od jednoho výrobce. Standardy totiž často fungují mnohem hůře, než by člověk investující hromadu peněz do drahého hardwaru očekával.
DOPORUČENÍ
Internetové rádio
Výrobce: Revo
Model: Pico Wi-Fi
Cena: 5 590 Kč
Info: www.digitalniradio.com
Internetové rádio jako stvořené pro poslech hudby v koupelně: může fungovat na baterie a je odolné vůči vodě. Připojí se bezdrátově přes Wi-Fi.
Alternativa: My Web Tuner 500
Výrobce: Sagem
Cena: cca 2 750 Kč
Info: www.sagem.cz
Jak na funkční Wi-Fi
Natahování ethernetových kabelů často nepřichází v úvahu. A přestože jsou homeplugy skvělou technologií, nejsou příliš oblíbené. Jasnou volbou tak zůstává Wi-Fi. Ta je jednoduchá, rychlá a bezproblémová – ovšem jen za předpokladu, že máte dobrý a nerušený signál. Jak ho dosáhnout?
ROUTER NAHORU
Řada uživatelů "hodí" Wi-Fi router na zem, za počítač nebo za skříň, a pak se diví, že mají špatný signál. Nejlepší je, pokud můžete Wi-Fi router přišroubovat na stěnu. Čím výše, tím lépe. Pomocí nástroje Heatmapper z Chip DVD si zkontrolujete, jaký máte signál v jednotlivých místnostech.
SPRÁVNÉ KANÁLY
Pokud vám padá připojení kvůli množství okolních Wi-Fi sítí, budou na tom vaši sousedi stejně. Zkuste se domluvit a rozdělit si kanály tak, abyste se navzájem co nejméně rušili. Kdo pokrývá jen malý byt, může snížit výkon vysílače. Tím se omezí rušení. Není-li domluva možná, pomůže jen 5GHz Wi-Fi.
KOLMÉ ANTÉNY
Směr vln, které vycházejí z routeru, je kolmý na anténu. Teoreticky (pokud by zde nebyl vliv odrazů) jsou místa nad a pod anténou zcela bez signálu. Chcete-li tedy pokrýt jedno patro, antény by měly směřovat kolmo vzhůru. Pro pokrytí více pater je vhodné je nastavit vodorovně.
WDS – ZESILOVAČ SÍTĚ
Máte-li rozlehlý dům, který není možné pokrýt jedním Wi-Fi routerem, můžete použít druhý a přepnout jej do režimu WDS. V tomto modu chytá router Wi-Fi vlny z primárního routeru, zesiluje je a posílá dál. Slouží jako zesilovač.
SPÁNEK BEZ WI-FI
Nemusíte být zrovna fanoušky webu vesmirni-lide.cz, abyste neměli dobrý pocit z relativně výkonného vysokofrekvenčního zářiče, umístěného třeba v ložnici. Vybírejte router, u kterého je možné v zadaném čase Wi-Fi vypnout, nebo model vybavený tlačítkem, kterým se Wi-Fi rychle zapne nebo vypne.
Foto: Heatmapper: Jaký máte signál? To vám ukáže speciální nástroj z Chip DVD