Pomocníci na ploše
Pracovní plochu a hlavní panel v operačním systému Windows využíváme při práci s počítačem prakticky neustále – tak proč si je nevylepšit nástroji na usnadnění přístupu k často používaným aplikacím a nástrojům?
RADEK KUBEŠ
Přestože Windows 7 nabízí mnoho inovací pracovní plochy, hlavního panelu i nabídky Start, stále se nabízejí i další možnosti, jak si zjednodušit, zrychlit a celkově zpříjemnit práci s počítačem. Novinky z Windows 7, jako tzv. jumplisty, připínání programů a souborů na hlavní panel a do nabídky Start nebo nová tlačítka na hlavním panelu s možností přesouvání a živými náhledy oken programů, lze doplnit například panely pro umístění tlačítek oblíbených aplikací, virtuálními plochami a dalšími nástroji.
Rychlý přístup: Animované panely
Jednou z možností, jak doplnit stávající systém ikon na pracovní ploše i na hlavním panelu Windows, jsou speciální lišty pro umístění zástupců nejčastěji používaných aplikací a nástrojů. Lišty vám poskytnou rychlý přístup k často používaným programům, které se vám již třeba nevejdou do panelu rychlého spouštění. Oproti ikonám na ploše i v nabídce Start je výhodou, že nemusíte pro přístup k nim minimalizovat všechna okna nebo je hledat v další nabídce.
ROCKETDOCK
Efektní, animovanou lištu s tlačítky programů přidá na pracovní plochu aplikace RocketDock. V nastavení lze určit, na které straně plochy bude panel RocketDock umístěn, průhlednost ikon nebo automatické skrývání panelu, pokud na něj právě neukazujete myší. Na výběr jsou také desítky vizuálních stylů i nastavení fontů a barev popisků tlačítek. Zajímavé nastavení najdete v nabídce "Základní". Pokud označíte volbu "Minimalizovat všechna okna do Docku", budou se spuštěné aplikace minimalizovat do panelu RocketDock v podobě miniaturního náhledu.
Zástupce programů, které chcete mít stále při ruce, jednoduše přetáhnete do panelu myší. Pokud naopak chcete některou z ikon odstranit, vytáhnete ji myší z panelu ven. Stejně tak je možné přesouvat ikony i v rámci panelu. Pokud si panel oblíbíte a budete chtít, aby se automaticky spouštěl se startem Windows, označte volbu "Spustit při startu" z nabídky "Základní". RocketDock konzumuje do 10 MB operační paměti, jeho provoz je tedy celkem nenáročný.
OBJECTDOCK
Zajímavou kombinaci panelu s tlačítky oblíbených aplikací a šikovných nástrojů nabízí program ObjectDock. Polohu panelu lze precizně nastavit, včetně vzdálenosti od okrajů pracovní plochy. Příslušné nastavení najdete v konfiguračním okně na záložce "Positioning". Velmi přesně si můžete nastavit také velikost tlačítek a tím i celého panelu. Separátně se nastavuje i rozměr tlačítek zvětšených po najetí myší, průhlednost pozadí panelu a jeho barevný styl – vše na záložce "Appearance". Také ObjectDock umí zobrazovat tlačítka s náhledy oken otevřených aplikací. Stačí na záložce "Dock Contents" označit volbu "Display open windows along with my icons".
Specialitou programu ObjectDock jsou miniaplikace, nazývané Docklets, které přidají do panelu například kalendář, hodiny nebo vyhledávání v Googlu. Zajímavý je i Docklet s informacemi o počasí, který ovšem nefunguje pro česká města. Nároky panelu ObjectDock na operační paměť jsou ještě nižší než u RocketDock.
ObjectDock má také svoji placenou verzi, která oproti té bezplatné nabídne například organizaci tlačítek pomocí záložek, možnost zobrazení více panelů současně (na různých okrajích pracovní plochy), sdružování tlačítek stejných aplikací nebo uživatelské nastavení barvy pozadí panelu.
RK LAUNCHER
Do výběru nejlepších panelů s tlačítky aplikací na pracovní plochu zařaďme ještě také RK Launcher. Hlavní funkce je podobná jako u předchozích aplikací – animovaný panel s tlačítky programů a užitečných funkcí si můžete umístit na libovolnou stranu obrazovky a jednoduše si do něj můžete přetáhnout vybrané ikony.
Pro nastavení aplikace RK Launcher klikněte na volné místo v panelu a zvolte nabídku "Settings". Opět máte k dispozici nastavení velikosti panelu, jeho průhlednosti a pozice na pracovní ploše. Animace a další chování panelu nastavíte na záložce "Behavior", kde je bohužel neaktivní volba "Start with Windows". Automatické spouštění panelu RK Launcher společně s Windows lze však snadno zařídit i tak – stačí vytvořit zástupce spouštěcího souboru RK Launcher v nabídce "Po spuštění" v menu "Start". Počítač vám RK Launcher brzdit nebude, jeho nároky na operační paměť jsou minimální.
Jedna plocha nestačí: Virtuální plochy
Když už vám pro umístění zástupců často používaných aplikací nebudou stačit ani speciální panely na plochu Windows, můžete využít funkce virtuálních pracovních ploch. Virtuální plochy, které jsou běžnou součástí operačního systému Mac OS i distribucí Linuxu, přidáte do Windows pomocí speciálních aplikací.
VIRTUAWIN
Dodatečné pracovní plochy pro Windows si snadno pořídíte s aplikací VirtuaWin Po instalaci se aktivují tři nové virtuální plochy, další lze snadno přidat v nastavení programu. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu VirtuaWin v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin) a vybrat nabídku "Setup".
V okně nastavení se na první záložce nastavuje počet virtuálních ploch, jejich rozložení ("Desktop Configuration") a jejich popisky. Snadno si můžete nastavit třeba i dvacet pracovních ploch vedle sebe. Popisy ploch se hodí především v případě, že máte otevřené aplikace tematicky sdružené na různých plochách. Odlišení pomocí různých tapet na pozadí plochy nebo rozmístění ikon totiž není možné. Velmi důležitá je volba "Enable mouse desktop changing" na záložce "Mouse". Tím povolíte přepínání ploch prostým přejetím myši k okraji obrazovky. Posuvníkem "Delay before changing desktop" se určuje délka prodlevy před změnou plochy. Na které se ploše se právě nacházíte, to poznáte i podle animace ikony VirtuaWin v oznamovací oblasti.
Rozmístění oken otevřených programů mezi plochami se nastavuje v okně vyvolaném po kliknutí levého tlačítka myši na ikonu VirtuaWin. Zároveň můžete okna programů přenášet mezi plochami prostým přetažením myší.
Pro použití na více počítačích bez instalace existuje také přenosná verze programu pro USB flash disky a paměťové karty.
DEXPOT
Až dvacet pracovních ploch současně umí provozovat aplikace Dexpot. Funguje velmi podobně jako VirtuaWin, včetně přecházení a přetahování oken aplikací mezi plochami pomocí myši.
Virtuální plochy vytvořené v programu Dexpot si snadno nastavíte i díky uživatelskému rozhraní v češtině. Ve výchozím nastavení se čtyři základní plochy přepínají pomocí klávesových zkratek "Alt" + číslo 1 až 4. Přepínání pohybem myši se aktivuje v nabídce nastavení "Horké klávesy", na záložce "Přepínání myší". Další užitečné nastavení najdete v nabídce "Hlavní". Jedná se především o počet virtuálních ploch a pak také o volbu "Spustit automaticky s Windows". Individuální nastavení pracovních ploch (například pozadí ad.) otevřete volbou "Konfigurace ploch" z nabídky otevřené kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu Dexpot v oznamovací oblasti.
Užitečné doplňky programu Dexpot jsou připraveny pod nabídkou "Extra". Například "Dexcube" zajistí 3D efekt otáčení krychle při přechodu na jinou plochu, "SevenDex" přidá na hlavní panel Windows 7 tlačítka pro přepínání mezi plochami, včetně zobrazení jejich náhledů.
GOSCREEN
Placený program pro provoz virtuálních pracovních ploch goScreen nabízí možnost vytvoření až 80 samostatných ploch, odlišených například obrázkem na pozadí. Kromě přepínání pomocí klávesových zkratek a myši se pro pohodlnou a přehlednou práci s virtuálními plochami nabízí také speciální panel s výpisem aplikací otevřených na různých plochách. Přepínání mezi plochami je provázeno animovanými přechody
Cena programu goScreen sice není nijak závratná (kolem 500 Kč), oproti bezplatně použitelným alternativám VirtuaWin a Dexpot však tento program nic zásadního nenabízí. Testovat jej můžete celý měsíc.
Další nástroje: Užitečné hračky
Pracovní plochu Windows mohou dále rozšířit i užitečné informační nástroje, zobrazující aktuální stav důležitých komponent počítače.
BGINFO
Jednoduchý nástroj BGInfo umí na pozadí pracovní plochy počítače zobrazit například informace o používané verzi Windows, typu procesoru a jeho taktu, velikosti operační paměti, době od posledního restartu, verzi Internet Exploreru, MAC a IP adresách síťových adaptérů, rychlosti síťového připojení, kapacitě pevných disků atd.
Ovládací okno BGInfo trochu připomíná textový editor. U popisků na pozadí plochy si totiž můžete nastavit fonty, velikost písma, barvy nebo zarovnání. V okně "Fields" najdete seznam systémových informací k vystavení na pracovní plochu. Stačí vybrat požadovanou položku a pak kliknout na tlačítko "Add". S popisky můžete volně pracovat, je možné i přidávat vlastní texty. Umístnění informací na ploše se nastavuje v okně pod tlačítkem "Position", k dispozici je také nastavení pozadí ("Background ") a další předvolby. Nástroj BGInfo se nespouští automaticky se startem Windows, můžete jej ale samozřejmě přidat na seznam aplikací "Po spuštění".
WORLD CLOCK WALLPAPER
Užitečné a zároveň efektní pozadí na pracovní plochu Windows World Clock Wallpaper umí na ploše zobrazit hodiny s aktuálním časem v různých časových pásmech. Průběh dne a noci navíc znázorňuje animovaná mapa světa.
World Clock Wallpaper má po spuštění ikonu v oznamovací oblasti hlavního panelu. Nabídka zobrazená po kliknutí pravým tlačítkem myši umožňuje pozastavení automatické aktualizace pozadí ("Disable Automatic refreshing"). Z dalších nastavení ("Option") je důležité především přidávání dalších hodin na plochu. Výběr časových pásem pro zobrazení hodin najdete pod tlačítkem "Add clocks". V nabídce pak stačí už jen označit hodiny zobrazované na ploše, případně upravit jejich popisek a umístění ("Position").
Vylepšená plocha: Efektivní práce ve Windows
Panely pro rychlé spouštění aplikací, virtuální plochy i další nástroje představené v tomto článku je možné i kombinovat, pro zajištění rychlé a efektivní práce s počítačem a nejčastěji používanými aplikacemi.
Záměrně jsme nezmínili i další oblast nástrojů pro pracovní plochu Windows, kterými jsou panely s miniaplikacemi, obsažené v instalaci Windows Vista i nových Windows 7 nebo instalované zvlášť v rámci aplikací, jako je třeba Google Desktop. Budeme se jim věnovat samostatně v některém z dalších čísel Chipu.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
360desktop: Panoramatická plocha
Funkci podobnou nástrojům na vytvoření virtuálních ploch nabízí i aplikace 360desktop. Rozdíl spočívá v rozšíření prostoru současné pracovní plochy, nikoli ve vytváření ploch nových. Pracovní plocha rozšířená mimo oblast zobrazovanou na displeji se posouvá myší – stačí držet levé tlačítko myši, současně s pohybem přes levý nebo pravý okraj displeje. Můžete také použít červený kroužek v levé části panelu programu 360desktop, zobrazeného na ploše. Plocha se posunuje v uzavřeném kruhu – jakmile dojedete na konec plochy, začne se automaticky rolovat z druhé strany. Aby se zároveň neposouvaly i ikony a okna aplikací, je třeba změnit výchozí nastavení programu 360desktop. Použijte k tomu tlačítko zcela vpravo na ovládacím panelu 360desktop a volbu "Options ". V ovládacím okně vyberte nabídku "Panning Options" na záložce "Options ". Zde je třeba označit předvolby "Pan Icons" a "Pan Applications". V nabídce nastavení najdete i další panoramatická pozadí na rozšířenou pracovní plochu. Na záložce "360s" jsou připravena pozadí uložená v počítači, na záložce "360 Gallery" se nabízí vyhledávání a stažení dalších pozadí.
Foto: Širší než obvykle: Nástroj 360desktop natáhne pracovní plochu na několikanásobnou šířku a poskytne tak bohatý prostor pro ikony a okna aplikací.
Fences: Přihrádky na ploše
Nemůžete se vyznat ve změti ikon na pracovní ploše? Snadná pomoc – s nástrojem Fences si snadno vytvoříte na pracovní ploše speciální "přihrádky" pro přehledné uspořádání ikon.
Hned na počátku používání Fences dostanete na výběr mezi automatickým a ručním vytvořením přihrádek. Bez ohledu na úvodní volbu máte vždy možnost upravit si rozdělení ikon podle vlastních preferencí. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši do volného místa na ploše a zvolit nabídku "Configure Fences ". Na výběr je několik různých způsobů rozložení přihrádek na pracovní ploše i nastavení barvy pozadí a průhlednosti jejich rámečků (nabídka "Customize"). Snadno se také můžete vrátit k jakémukoli předchozímu rozložení ikon a přihrádek na pracovní ploše. Stačí si jen vytvořit jejich snímek pomocí funkce "Take Snapshot" v nabídce "Tools". K vytvoření nové přihrádky na pracovní ploše stačí nakreslit její obrys myší při stisknutém pravém tlačítku. Po uvolnění tlačítka se objeví panel s volbou "Create new Fence here". Následně si můžete přihrádku pojmenovat a přetáhnout do ní ikony. Nástroj Fences má ještě jednu zajímavou funkci – dvojité kliknutí levým tlačítkem myši skryje všechny ikony i přihrádky na ploše. Další dvojité kliknutí jejich zobrazení obnoví.
Placená verze Fences nabízí například automatické třídění ikon do přihrádek podle typu, názvu a dalších vlastností nebo bohatší možnosti přizpůsobení vzhledu přihrádek vlastními obrázky, texturami atd.
Foto: Pořádek na ploše: Fences nabízí předvolby rozmístění přihrádek s ikonami na ploše, podrobné nastavení je plně v rukách uživatele
Foto: Animace tlačítek: Nastavení vzhledu a chování tlačítek na panelu RocketDock je velmi podrobné, je vhodné pro optimální konfiguraci zobrazení panelu na ploše.
Foto: Umístění na ploše: Všechny panely uvedené v článku, včetně RK Launcheru, je možné umístit na kteroukoli ze čtyř stran plochy, včetně dalšího nastavení pozice.
Foto: Informace na ploše: BGInfo zobrazí na pozadí pracovní plochy informace o konfiguraci počítače, instalovaném operačním systému a další podrobnosti.
Foto: Čas ve světě: Aktivní pozadí pracovní plochy World Clocks Wallpaper zobrazí aktuální čas v libovolném pásmu společně s průběhem dne a noci na mapě světa.
Foto: Konfigurace ploch: Dexpot nabízí individuální nastavení pro každou z virtuálních ploch, 3D přechodové efekty i tlačítko s náhledy na hlavní panel Windows 7.
Foto: Miniaplikace: Panel ObjectDock nabízí výběr miniaplikací pro zobrazení hodin, kalendáře nebo třeba rychlý přístup k vyhledávání na internetu.
Foto: Kolik jen chcete: VirtuaWin doplní standardní plochu Windows o další virtuální plochy podle zvoleného počtu a jejich rozmístění.