Moderní stolní PC
Klasické, nudné desktopy se prodávají stále méně a lze očekávat, že v budoucnu je v domácím prostředí zcela nahradí malé úsporné nettopy nebo výkonnější počítače integrované do LCD displeje s dotykovou obrazovkou.
MICHAL BAREŠ
Do tohoto čísla jsme se rozhodli připravit test počítačů dvou kategorií: levných, energeticky a prostorově úsporných "nettopů" a stále oblíbenějších počítačů vestavěných do LCD monitoru (tzv. all in one počítačů neboli AIO PC).
Rozdíly mezi oběma kategoriemi jsou velké, a proto jsme tentokrát výsledky rozdělili do dvou tabulek. Srovnávat výkonově omezené nettopy s hardwarově mnohem lépe vybavenými AIO PC by bylo příslovečné srovnávání jablek s hruškami, i když obě kategorie doporučujeme v ideálním případě až jako druhé PC do domácnosti, v kombinaci s notebookem. V případě nettopů kvůli nižšímu výkonu, který stačí jen na kancelářské aplikace a na práci s internetem, v případě AIO počítačů kvůli spíše multimediálnímu zaměření a omezeným možnostem rozšíření. To však neznamená, že obě kategorie nemají řadu výhod oproti stolním počítačům, se kterými jsme pracovali v minulosti.
Menší, vybavenější a levnější než netbook
Bylo by krátkozraké zavrhovat nettopy jen kvůli nižšímu výpočetnímu výkonu, protože ten vyvažují praktičností, nízkou spotřebou a malými rozměry. Za cenu okolo 7 000 Kč poskytují víc muziky, než se na první pohled zdá. Ideální použití nabízejí v kombinaci s připojením k internetu, protože někdy obsahují kromě LAN konektoru i bezdrátový Wi-Fi adaptér a mohou tak posloužit jako plnohodnotný domácí internetový server a přístupový bod k internetu. Díky spotřebě, která se v klidovém provozu pohybuje pod 20 watty, je navíc téměř nemusíte vypínat. Jsou většinou tiché a malé, takže o nich ani nebudete vědět, mohou zastoupit domácí FTP server, download server, mailserver, mediaserver (pokud k nim připojíte například 2TB externí pevný disk) a za cenu lepšího NAS serveru navíc poslouží i k tvorbě dokumentů, hraní jednodušších her a k plnohodnotnému přístupu k internetu.
Mezi hlavní výhody nettopů řadíme malé rozměry a tichý provoz. První generace nettopů bývaly postaveny na microATX deskách uložených do zbytečně velké skříně, současné nettopy však mají většinou krabičku těsně obalenou okolo miniaturní základní destičky s integrovaným procesorem a 2,5" pevným diskem. Napájecí zdroj je externí, takže rozměry nejmenších nettopů činí okolo 15 × 17 × 2 cm a hmotnost se pohybuje pod hranicí jednoho kilogramu; testované počítače HAL3000 ION a Prestigio dokonce váží jen 600 gramů. Díky těmto faktům lze nettop nejen snadno schovat, ale také přenášet nebo zavěsit na zadní stranu LCD displeje.
Malé nettopy nelze upgradovat žádnými interními komponentami, takže veškeré rozšíření musí být řešeno externě. K tomu je důležité, aby nettop obsahoval dostatečné množství rozhraní. Nejde ani tak o množství USB portů, které lze snadno rozšířit použitím USB hubu, ale hlavně o jejich podobu. V tomto ohledu jsme nejvýše ocenili Acer Aspire Revo R3610, který je kromě šestice USB konektorů vybaven i rozhraním eSATA. Vedle klasického, analogového VGA (D-Sub) výstupu na něm najdete i digitální videovýstup HDMI, který umožní připojení nejen k monitoru, ale i k velkoplošnému televizoru. Navíc má analogový i digitální výstup zvuku, čtečku paměťových karet a drátový i bezdrátový přístup k počítačové síti. Nettopy Prestigio a HAL3000 jsou v podstatě identické (výrobci použili stejný OEM model) a lze je zakoupit jak v podobě s HDMI, tak ve verzi s DVI výstupem, nemají ale analogový videovýstup, eSATA konektor a hlavně z nějakého zvláštního důvodu nemají Wi-Fi adaptér, což jim vyčítáme nejvíce.
Všechny nettopy v tomto testu jsou postaveny na čipsetu nVidia ION, který je u stolních počítačů momentálně nejlepší volbou pro procesory Intel Atom. Grafický čip platformy nVidia ION nabízí vyšší grafický výkon než grafika čipové sady Intel 945 či NM10 – v herním testu 3D Mark 2003 jsme naměřili více než šestkrát větší výkon.
Kategorie nettopů také obsahuje nezvykle široké možnosti volby operačních systémů. Kromě Windows XP a 7 tak v nabídce většiny prodejců najdete i modely osazené variantami operačního systému Linux s grafickým uživatelským rozhraním a snadno si můžete koupit i nettop bez operačního systému. Linuxové verze mohou být hardwarově o něco chudší než varianty určené pro provoz s Windows, takže doporučujeme pořádně prostudovat specifikaci. Rozdíl ve výbavě je dobře vidět v případě nettopu Acer Asipre Revo R3610, který jsme měli možnost vyzkoušet jak v linuxové, tak windowsovské konfiguraci. Kvůli porovnání výpočetního výkonu jsme nakonec na linuxovou verzi nainstalovali Windows 7 a výkonnostní rozdíl mezi 2a 4GB verzí můžete snadno porovnat ve výsledkové tabulce. Další odlišností je kapacita pevného disku, který má ve verzi pro W7 500 GB, zatímco verze linuxová má disk jen 320GB. Výhodou linuxové verze ale je, že obsahuje plnohodnotný operační systém s balíkem opensourcových programů (včetně balíku kancelářských aplikací), zatímco verze pro Windows 7 je cca o 2 500 Kč dražší a plnohodnotný kancelářský software neobsahuje. Pokud tedy nechcete na nettopu hrát windowsovské hry, klidně si pořiďte levnější linuxovou verzi. Ušetříte a budete mít kompletní legální softwarovou výbavu.
Nettopy jsme nejen podrobovali výkonnostním testům, ale zkoušeli jsme na nich i simulovat běžný domácí provoz. Co se týče tvorby a úpravy dokumentů, omezeného výpočetního výkonu si nevšimnete. Jelikož všechny testované modely obsahovaly čipovou sadu Ion, neměly počítače problém přehrát komprimované filmy dokonce i ve vysokém rozlišení, proto také oceňujeme vybavení videokonektorem HDMI, který dovoluje vyvést zvuk i obraz na velkoplošné televizory nebo na projektor.
Nettopy jsou při provozu příjemně tiché, což je dáno externím napájecím zdrojem. Miniaturní modely Prestigio a HAL3000 však při delším provozu při plném výkonu přece jen zapínají chlazení. U nového nettopu není hluk nijak vysoký, vzhledem ke kompaktním rozměrům se však do skříňky vešel pouze malý vysokootáčkový ventilátorek, který se po čase může zanést a hluk se může s věkem výrazně zvýšit. Nettopy Acer byly při plném výkonu tišší, i ty jsou však osazeny aktivním chlazením. Celkově jsou ale nové (tedy nezaprášené) nettopy výrazně tišší než klasické stolní počítače i než počítače integrované do LCD displeje.
Vše v jednom, někdy i bez klávesnice
Druhou testovanou kategorií byly tentokrát počítače integrované do LCD displeje. Hlavní výhodou tohoto řešení je, že místo spleti kabelů propojujících počítač s monitorem, klávesnicí a myší si u nich můžete vystačit pouze s jediným napájecím kabelem. Součástí dodávky lepších modelů je totiž sada bezdrátové klávesnice a myši a ve výbavě je i Wi-Fi adaptér, takže k internetu se můžete připojit rovněž bez kabelu. Některé testované modely lze navíc ovládat i bez klávesnice a myši, protože jsou vybaveny dotykovým displejem.
Dotykově ovládané displeje jsou v kurzu. Dříve jsme se s nimi setkávali hlavně u PDA organizérů, avšak s příchodem smartphonů, a hlavně iPhonu, se objevují i u zařízení, kde bychom je nečekali a snad se bez nich i obešli. Nic proti počítačům s dotykovým ovládáním, jsou rozhodně stylové a "cool", jejich uživatelé se však většinou po počátečním nadšení rychle vrátí ke klasické klávesnici a myši. Ovládat základní programy a spouštět přehrávání filmů je snadné, ale složitější práce a psaní textů na dotykovém displeji už tak snadné nejsou. Musíme ale uznat, že se výrobci snaží uživatelům dotykové ovládání co nejvíce usnadnit a za tím účelem instalují speciální utility, jako je virtuální klávesnice, software pro rozpoznání ručně psaného textu (zvládá i českou diakritiku) nebo systém poznámkových lístků na pracovní ploše. Nová generace těchto počítačů využívá displeje s multidotykovým ovládáním, ale ani to nezaručuje opravdu snadnou ovladatelnost PC.
Kategorie AIO počítačů není na rozdíl od nettopů nijak výkonnostně omezená a najdou se v ní jak pomalejší počítače postavené na procesoru Intel Atom, tak velmi výkonné stroje, které kromě práce s filmy v HD rozlišení zvládnou i nejnáročnější počítačové hry. Co se jejich hardwarové výbavy týče, můžete v nich najít pevné disky s kapacitou stovek GB, výkonnou grafickou kartu, čtyřjádrové procesory, optickou mechaniku (v případě testovaného modelu HP Touchsmart 600 dokonce typu Blu-ray), ale například i integrovaný TV tuner. Stejně jako nettopy sice nejde AIO PC snadno upgradovat interními komponentami, ve většině případů to ale vůbec není nutné. V každém případě je však i u této kategorie počítačů dobré zkontrolovat množství a typ konektorů pro připojení externích zařízení.
Co se konektivity týče, jsou na tom AIO PC paradoxně leckdy hůře než nettopy, a to hlavně z hlediska videokonektorů. Ano, tyto počítače jsou integrovány do těla LCD monitoru, takže teoreticky řečeno není třeba k nim připojovat jiný monitor, ale vzhledem k tomu, že se jejich využití očekává hlavně v obývacím pokoji ve formě centra domácí multimediální zábavy, neškodila by možnost připojit AIO PC občas například k velkoplošnému televizoru nebo k projektoru. Stejně tak by možná nebylo špatné, kdyby měl uživatel možnost připojit si k monitoru AIO PC příležitostně notebook. Ani jeden z testovaných strojů však neumí pracovat jako samostatný monitor. Externí videovýstup pak chybí počítači Benq nScreen i221.
Některé modely AIO počítačů obsahují integrovaný DVB-T tuner a mohou tak posloužit i jako televizor, ale i v této funkci mají několik omezení. Na rozdíl od LCD displejů s integrovaným DVB-T tunerem totiž AIO PC poslouží ve funkci televizoru pouze v případě, že je nastartován integrovaný počítač. Chcete-li se tedy rychle podívat na zprávy, musíte zapnout celý počítač, počkat až naběhne operační systém a aplikace Windows Media Center. Při prvním spuštění televizoru pak musí být počítač připojen k internetu, aby si dokázal stáhnout informace o multiplexech v dané lokalitě. Dali bychom přednost snadnému a rychlému ručnímu nastavení, vždyť kvůli digitalizaci televizního vysílání nastavoval DVB-T tuner či set-top box v poslední době snad každý. Zatímco spotřeba 23" LCD televizoru se pohybuje pod 30 W, v případě, že dlouhodobě využíváte AIO PC pouze jako televizor, smiřte se s průměrnou spotřebou okolo 100 W.
Testované modely
Popravdě řečeno, čekali jsme, že se testu zúčastní více výrobců. V kategorii nettopů u nás mají silné zastoupení společnosti Asus i MSI, ty ale nebyly schopné do testu svá zařízení dodat. Budiž nám útěchou, že dorazila dvě zajímavá nettopová řešení. Počítače Prestigio a HAL3000 jsou na první pohled téměř identické, rozdíl je mezi nimi v generaci použitého procesoru a velikosti operační paměti. HAL3000 je postaven na starším Atomu N230, 3 GB paměti a je vybaven videovýstupem HDMI, zatímco Prestigio ION PC 330 obsahuje novější Atom 330, jen 2 GB RAM a DVI výstup. Výsledky ukazují, že nettop s novějším procesorem a menší operační pamětí je cca o čtvrtinu rychlejší. Sympatické je, že se tento typ počítačů prodává jak s operačním systémem Windows 7 Home Premium, tak bez něj. Pokud chcete ušetřit nebo pokud jste příznivcem jiného operačního systému, můžete si jej koupit cca za 6 500 Kč. Na druhou stranu spolu s Windows 7 stojí cca 8 300, takže za plnohodnotnou instalaci Windows 7 zaplatíte jen asi o 1 800 Kč navíc, tedy asi o 700 Kč méně, než kolik byste za Windows 7 dali v obchodě.
Na první pohled nám byly obě varianty tohoto nettopu velmi sympatické, ale bohužel je musíme odsoudit za absenci Wi-Fi, která výrazně snižuje uživatelskou hodnotu těchto počítačů. Přimlouvali bychom se také za osazení starším analogovým VGA (D-Sub) výstupem, který by usnadnil připojení ke starším monitorům (tedy přesně takovým, jaké máte třeba na chalupě). Pokud by tyto počítače měly tvořit základ vaší multimediální obývací místnosti, bude praktičtější HDMI výstup. Ideální by však byla kombinace jednoho digitálního a jednoho analogového výstupu tak, jak to ukazuje příklad nettopu Acer Aspire Revo R3610.
Nettopy Acer Aspire Revo 3610 jsou na první pohled rovněž shodné, odlišují se jen velikostí operační paměti, pevného disku a instalovaným systémem. Na všechny testované počítače jsme v rámci spravedlivého porovnání nainstalovali systém Windows 7, takže ačkoliv v tabulce uvádíme původní operační systém, se kterým je počítač dodáván, výkonnostní údaje v tabulce jsou ve všech případech naměřeny pod Windows 7.
Pro uživatele, kteří chtějí AIO počítač s vysokým výpočetním i herním výkonem, jsou určeny modely HP Touchsmart 600 a Acer Aspire Z5610. Oba disponují výkonnými procesory i grafickými kartami, dostatkem úložného prostoru, 23" dotykovým displejem s plným HD rozlišením 1 920 × 1 080 bodů a bohatými možnostmi konektivity. Žhavou novinku HP Touchsmart 600 jsme měli možnost vyzkoušet jako první a hodně se nám líbila. V testované konfiguraci nabízí HP Touchsmart vše, co si můžete od moderního stolního počítače přát, a navíc je vyroben z výborných materiálů a jeho design je rovněž povedený. V podstatě jediná věc, kterou bychom oželeli, je právě dotykový displej, ale bez něj by to zase nebyla taková lahůdka. Funkčně podobným, ale ještě výkonnějším modelem dotykově ovládaného počítače je Acer Aspire Z5610, který představuje nejvýkonnější počítač v tomto testu. Jeho zpracování však nedosahuje kvalit HP Touchsmart, v případě Aspire Z5610 použil výrobce poměrně levné materiály a například rámeček okolo displeje je velmi měkký a prohýbá se. Oba modely obsahují kromě výkonného hardwaru i DVB-T tuner, bezdrátovou stylovou klávesnici s myší a dálkový ovladač.
Za dojicí výkonných a drahých AIO počítačů s 23" dotykovým displejem výkonově i co se týče výbavy o trochu zaostává model Asus EeeTop ET2203T, který je vybaven menším, 21,5" dotykovým displejem a procesorem Intel Core2 Duo T6500, na druhou stranu je však osazen mechanikou, která čte Blu-ray média a umí vypalovat DVD disky.
Do testu nám dorazila i další novinka, která byla poprvé oficiálně představena až na letošním CeBITu, a jedná se o velmi zajímavý model s výborným poměrem mezi výkonem a cenou. Asus EeeTop ET2010AG je zasazen do nedotykového 20" displeje s méně standardním rozlišením 1 600 × 900 bodů. S ohledem na cenu 15 990 Kč nás však nadchl výpočetní i grafický výkon, stejně jako nadstandardní výbava tohoto modelu. Základ tvoří kombinace procesoru AMD Athlon II X2 250u, grafiky ATI Mobility Radeon HD5470, 4GB paměti RAM a pevného disku s kapacitou 500 GB. Když k tomu přidáme digitální videovýstup HDMI, gigabitový ethernet a Wi-Fi třídy 802.11n, může tento počítač směle konkurovat intelovému modelu Asus EeeTop ET2203T, a navíc má rychlejší grafickou kartu a nižší spotřebu. Stojí o 7 000 Kč méně, ale není dotykový, má menší displej a nemá BD, ale jen DVD-RW mechaniku.
Posledním testovaným AIO PC je výkonově slabší, ale levnější model Benq nScreen n221, který pohání konkurent Atomů, procesor AMD Sempron 210u. Samotný procesor je o něco rychlejší než Atomy N330, ale grafika ATI Radeon HD X1200 je pomalejší než grafický čip ION/ nVidia GeForce 9400M. Oproti ostatním AIO PC v testu nemá optickou mechaniku ani videovýstup a používá starší systém Windows XP.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Desktopová PC stále nejsou mrtvá a čeká je nová renesance v podobě nettopů a AIO PC. Nejlepším nettopem tohoto testu se stal Acer Aspire Revo R3610 ve verzi se 4 GB RAM a systémem Windows 7. Chcete-li ušetřit peníze i místo, doporučujeme Prestigio ION PC 330.
V kategorii AIO PC tentokrát zvítězil počítač Acer Aspire Z5610, který je rychlejší než HP Touchsmart 600, i když nemá videovýstup a je vyroben z levnějších materiálů. Nejlepší poměr mezi výkonem a cenou mezi testovanými AIO PC nabízí Asus EeeTop ET2010AG.
Udělejte si vlastní AIO PC a ušetřete
Pokud se vám líbí varianta počítače pevně spojeného s monitorem, ale zároveň byste jej rádi měli možnost občas přenášet, nabízí se ideální řešení. Všechny nettopy, které jsme v tomto testu zkoušeli, se dodávají s rámečkem umožňujícím snadné a rychlé zavěšení miniaturního nettopu na zadní stranu téměř jakéhokoliv LCD displeje. Jedinou podmínkou je, aby obsahoval čtveřici montovacích VESA otvorů, které primárně slouží k zavěšení LCD monitoru na stěnu. Většina displejů systém VESA podporuje. V podstatě tedy stačí, abyste rámeček přibalený k nettopu našroubovali na zadní stranu displeje, upevnili do něj nettop, a máte vlastní AIO PC, které bude nejen praktičtější (nettop lze snadno oddělit a přenášet), ale i levnější (dobrý nettop seženete cca za 9 000 Kč, standardní 22" LCD monitor cca za 5 000). Počítač sice nebude mít dotykový displej (i dotykové displeje už se ale prodávají), zato budete moci snadněji upgradovat monitor. Na zadní straně displeje sice bude kromě zavěšeného nettopu i řada kabelů, ty ale mohou být svázány a schovány za tělem displeje. Nápad je to rozhodně šikovný a čekáme, že se časem objeví displeje i nettopy (pravděpodobně stejné značky) s dokovacím konektorem, který spojení displeje a nettopu ještě více usnadní.
Foto: S nettopem na zádech: Pomocí závěsného VESA držáku si můžete vyrobit vlastní, praktičtější a levnější AIO PC.