Internetové podvody
Bezostyšné lži, drzé podvody a propracované triky, jak dostat z lidí peníze – nikde jinde než na internetu to nejde tak snadno. Ukážeme vám nejčastější triky zlodějů a prozradíme vám, jak se proti nim bránit.
PETR KRATOCHVÍL
Internet změnil život obrovskému množství lidí – některým jej usnadnil, jiným naopak zkomplikoval. Jednou ze skupin, které výhody internetu využívají plnými hrstmi, jsou zloději a podvodníci – moderní technologie jim usnadňují práci a zároveň snižují šance na jejich odhalení. Klíčovým prvkem v jejich plánech jsou však naivní a nezkušení uživatelé, kteří s vidinou zisku ztrácí poslední zbytky ostražitosti. A jaké triky podvodníci používají?
Rozsáhlé možnosti
Objem transakcí probíhajících na českém internetu odhadují odborníci na několik desítek miliard, a je tedy jen logické, že taková částka přitahuje pozornost zlodějů. Pomocí moderních technologií v podobě sociálních sítí a e-mailu je pro ně získávání obětí poměrně snadnou záležitostí a kvůli relativní anonymitě není jejich odhalení zrovna jednoduché. Metod, jak vytáhnout peníze z kapes lidí, je celá řada. My jsme je pro zjednodušení rozdělili do pěti oblastí.
1 Nedodané zboží
Nejjednodušším způsobem, jak vylákat od uživatelů peníze, je fiktivní prodej a pozdější nedodání zboží. Tato metoda je stará jako lidstvo samo, ale teprve internet jí dodal potřebnou "sílu". Zatímco při klasickém prodeji jen málokdo platí za zboží, které nezná, na internetu ztrácí celá řada uživatelů jakékoliv zábrany. S vidinou levného nákupu neváhají platit neznámým firmám či osobám, které nabízejí zboží za "neuvěřitelné ceny". Běžným trikem podvodníků je prodej žádaných výrobků (mobilních telefonů, elektroniky) za ceny o několik desítek procent nižší než u běžné konkurence a poté zaslání jiného, podstatně levnějšího zboží. Před několika týdny dokonce varovala Česká obchodní inspekce před internetovým obchodem (www.levne-nakupy.net), který nedodával zakoupené objednané zboží ani nevracel peníze nazpět. Na podobných principech fungují i aukční podvody, kdy uživatel nedostane to, co vydražil (buď nedostane nic, nebo dostane jiné zboží). Malou výhodou "domácích" nakupujících je tradiční lpění na klasickém způsobu placení dobírkou, což podvodníkům práci poněkud ztěžuje. Také aukční servery se zmiňovaným praktikám brání a na osvědčených serverech typu Ebay nebo Aukro je riziko minimální.
" Základní obrana před podvody: nenechte se unést vidinou peněz a přemýšlejte!"
Zvláštní kategorií výše uvedeného triku jsou fiktivní prodeje automobilů. Češi patří k národům, které si zakládají na svém vozovém parku, a nabídka plechového skvostu za výhodnou cenu jim mnohdy dokáže odkrvit mozek lépe než vnadná blondýna. Princip podvodu je jednoduchý: cizinec doposud bydlící v České republice se náhle musí odstěhovat zpět do své vlasti, a protože náklady na transport jeho vozu by byly příliš vysoké, chce ho prodat. Z nepochopitelného důvodu ho však odmítá prodat do běžného bazaru (a zařadit ho mezi nikdy nebourané skvosty s minimem najetých kilometrů) a nabízí ho za poloviční cenu na internetu. Na podobné inzeráty můžete narazit i na českých inzertních serverech – vždy jde o žádanou značku (typicky VW Golf nebo Ford Focus) s malým množstvím najetých kilometrů a velmi lákavou cenou. Podmínkou je "menší záloha" na zahraniční účet (obvykle 1 až 2 tisíce eur). Propracovanější verzí triku je tvrzení, že cizinec je již s vozem v Anglii, kde mu ale (překvapivě) levostranné řízení vadí, a nabízí jeho zaslání do České republiky. Zájemce o vůz musí poslat peníze pro (obvykle fiktivní) dopravní společnost a po potvrzení o "odeslání vozu" do České republiky i doplatek ceny vozu přes internetovou službu Western Union (provádí převod peněžních částek do zahraničí). Poté, co peníze odešlete, "zmizí" auto, dopravní společnost i prodejce. Zajímavé je, že na rozdíl od většiny ostatních podobných "triků" v tomto případě lze často narazit na "české" inzeráty a odpovědi fiktivních prodejců. Na jeden z nich jsme zkusili zareagovat a přišla nám následující odpověď:
2009/12/14 Stephen Davis
Ahoj,
Jsem velmi rád, že máte zájem o koupi auta. Ceny a informace jsou správné, jsem prodat VW Golf, 2.0 TDI z roku 2007 s cenou 80.000, – Kc. Jsem první majitel, auto bylo nikdy zapojeny do jakékoliv nehody a motor beží perfektne. Auto je v perfektním stavu, poslední služby, které asi pred dvema mesíci, když jsem menil olej, nejsou tam žádné velké problémy. Všechny dokumenty jsou k dispozici, jsem si všechny z autorizovaného servisu, mám servisní knížka, auto mít skutecné Km Máte-li zájem prosím odpovezte mi, abych mohla dát více informací o transakci, prosím odpovezte pokud možno v anglictine,
Dekujeme vám,
Poté, co jsme nabídli převzetí vozu přímo ve Velké Británii, se již prodejce neozval.
JAK SE BRÁNIT: Dříve než se pustíte do nákupů, prověřte si internetový obchod nebo konkrétního prodejce. Pokud nenajdete dostatek důvěryhodných referencí, rozhodně neplaťte za zboží předem – nabídněte platbu při převzetí zboží. Nikdy neplaťte zálohy, rezervační nebo přepravní poplatky, aniž byste si byli stoprocentně jisti, za co a komu platíte.
2 Snadné získání peněz
Kdo z nás by nechtěl zdědit nějaký ten milion, nebo alespoň vyhrát pár set tisíc v loterii? Díky internetu je tento sen "na první pohled" pro celou řadu uživatelů neuvěřitelně blízko. Ano, existuje jen málo uživatelů, kterým nenapsal pan Patrick KW Chan, výkonný ředitel z Hongkongu, a nenabídl jim diskrétní a lukrativní obchod. Na jeho počátku sice musíte odeslat pár tisíc eur na neznámý účet, ale poté dorazí na váš účet miliony a vy se zařadíte mezi místní smetánku. Nenechali byste se nachytat? Zdá se vám tento trik natolik průhledný, že na něj nikdo nemůže skočit?
Žena, která při jiné variantě tohoto triku (tajuplné "milionové dědictví") odeslala Patricku Chanovi více než 600 tisíc korun, by s vámi určitě nesouhlasila (www.policie.cz/clanek/chtela-byt-fiktivni-dedickoua-prisla-o-617-571-korun.aspx). Mezi další varianty tohoto podvodu patří například "výhra v loterii" nebo převod z účtu afrického diktátora.
Mimořádně nebezpečným trikem, který byl ještě nedávno populární, jsou "šeky". Většina z nás zná šek maximálně z filmu "Čtyři vraždy stačí, drahoušku…", ale na nový trik zlodějů by nepřišla ani "Springtownská bestie". Pokud čas od času nakupujete (nebo prodáváte) v zahraničí, může se stát, že se vám v zásilce (kromě objednaného zboží) objeví šek na částku v hodnotě několika tisíc eur, která podstatně převyšuje hodnotu objednaného zboží. Ihned pak následuje e-mail, ve kterém vás odesilatel upozorňuje, že vám "omylem" zaslal příliš velkou částku, abyste mu ji (nebo její část) vrátili na jeho účet. Patříte-li mezi dobráky a peníze obratem pošlete na uvedený účet, spláčete nad výdělkem. Po několika dnech totiž v bance zjistíte, že šek nebyl krytý…
JAK SE BRÁNIT: Opravdu si myslíte, že fantastické obchodní nabídky a milionové částky z dědictví chodí do poštovní schránky neznámých lidí? My tvrdíme jednoznačně: NE. Celou řadu z těchto "fantastických" nabídek najdete i na serveru Hoax.cz a v celé řadě z nich figuruje i náš "starý známý" Patrick Chan…
3 Práce z domu
Chtěli byste vstávat v 11 hodin, několikrát kliknout na počítači (nebo sestrojit pár výrobků), a pak už jen čekat na tučnou výplatu? Ano, váš sen s vámi sdílí tisíce lidí a tyto touhy potvrzuje i množství nabídek, které se objeví po zadání pojmu "práce z domova" do libovolného vyhledávače.
Hned v úvodu je nutné zdůraznit, že mezi pojmy "práce z domu" a "podvod" nelze dát rovnítko – skutečně lze narazit na seriózní nabídky, které vám umožní si pár korun z domova přivydělat. Jejich nalezení ale připomíná hledání pověstné jehly v kupce sena a vyžaduje zkušenosti a mimořádnou trpělivost.
Většinu běžných nabídek z internetu lze rozdělit do tří kategorií. V první, relativně nejbezpečnější kategorii najdete nabídky z oblasti označované jako MLM (Multi Level Marketing) – častěji však jde o tzv. pyramidu. Pokud se vám při vyslovení pojmu MLM vybaví prodej kosmetiky nebo drogerie, jste na správné adrese. Potenciálním zájemcům o podrobnější informace o této problematice doporučujeme poučný článek na serveru Investujeme.cz (www.investujeme.cz/clanky/milionaremsnadno-a-rychle-zn-zarucene/).
Druhou kategorií jsou "reklamní" výdělky. Stačí jen surfovat a klikat, číst reklamní e-maily nebo si do prohlížeče nainstalovat doplněk – a peníze se jen pohrnou. Pak se podíváte podrobněji na vstupní smlouvu (výjimečně bývá i v češtině), a nestačíte se divit: nikde nesmíte mluvit o svých příjmech, firma nenabízí žádné záruky, že členství v systému XXX zaručuje příjmy, provozovatel si vyhrazuje právo kdykoli doplňovat dodatky ke smlouvě. Po několika dnech či týdnech tak obvykle uživatel zjistí, že ačkoliv toho firmě o sobě dost prozradil, mnoho toho přečetl a klikal na vše, co měl na monitoru, vydělal jen pár korun. Poslední kategorií jsou "čisté" podvody založené na principu rozesílání "informací, jak vydělávat": "Pošlete nám 200 Kč a my vám prozradíme, jak zbohatnete." Pokud peníze skutečně pošlete, obvykle dostanete nic neříkající instrukce nebo návod, jak najít podobně naivní uživatele, kteří peníze za "návod" pro změnu pošlou zase vám.
JAK SE BRÁNIT: Jestliže se vám zdá nabídka alespoň trochu seriózní, zkuste najít další reference na firmu, která práci nabízí. Zjistěte a ověřte si její údaje – například její sídlo nebo telefony. Pokud údaje nesouhlasí a telefony nikdo nezvedá, rychle ruce pryč. Nikdy neplaťte žádné "vstupní" poplatky nebo si nenechte zasílat žádné "informační balíčky". Dobrým "výstražným" ukazatelem mohou být zveřejněné příběhy "úspěšných" pracovníků. Fotografie rozesmáté maminky na mateřské dovolené, která nyní vydělává měsíčně "až 50 000 Kč", nebo bývalé účetní, "jejíž výdělky se nyní pohybují přes 100 000 Kč za měsíc", by měla být dostatečným varováním pro každého…
4 Podvodné charity
Ať už si o zmiňovaných tricích, "jak z lidí vytáhnout peníze", myslíte cokoliv, je nutné uznat, že podvodníci bývají často nápadití a množství podvedených zcela odpovídá volebním výsledkům posledních desetiletí. Kategorií stojící zcela mimo naše "chápavé povzdechnutí" jsou ale podvodné charity. Ano, i na internetu se najdou hyeny, které neváhají využít přírodní katastrofy či lidské tragédie k osobnímu obohacení. Zemětřesení, povodně, epidemie či havárie dopravních prostředků – to vše jsou události, po kterých se vyrojí desítky podvodných účtů, zneužívajících soucit a solidaritu lidí. Obvyklou formou podvodu bývá v tomto případě e-mail s popisem tragédie a s uvedením konta, na které lze přispívat.
JAK SE BRÁNIT: Ověřte si, zda uvedené údaje "sedí" (například čísla účtů a kontakty) a zda uvedená organizace skutečně existuje, v ideálním případě si ještě žádost o zaslání příspěvku ověřte i telefonicky. My ale doporučujeme důvěřovat známým organizacím (Červený kříž, Paraple atd.) a na neznámé, nebo dokonce zahraniční nadace peníze neposílat.
5 Bezpečnostní podvody
Speciální kategorií, o které v Chipu píšeme poměrně často, která by však přesto v tomto přehledu neměla chybět, jsou "softwarové bezpečnostní podvody". Jejich princip je ve většině případů podobný. Uživatel je nejprve pomocí triku vystrašen. Jednoduchý javascript vytváří hlášení typu "Máte ve svém počítači vir" nebo "Pozor, nebezpečná nákaza" a poté je uživateli nabídnut antivirový nástroj. Když si ho nainstaluje, nástroj "skutečně" viry najde, ale pro jejich odstranění je nutné zakoupit "plnou verzi" nástroje. Pokud odmítnete, falešný antivir vám znepříjemňuje práci na počítači a zároveň na něj obvykle nahrává spyware. Když se rozhodnete zaplatit, situace se po několika dnech opakuje…
JAK SE BRÁNIT: Nelepší obranou je i v tomto případě obezřetnost. Přemýšlejte, než na něco kliknete, a neinstalujte si do počítače neznámé programy. A každopádně zálohujte…
Obecné tipy pro vaše bezpečí
1/ Používejte kvalitní bezpečnostní software (jen integrovaný firewall ve Windows skutečně nestačí).
2/ Neplýtvejte na internetu svými soukromými údaji (adresa, telefon, číslo účtu...).
3/ Neklikejte na podezřelé odkazy v e-mailu (banka s vámi takto určitě komunikovat nebude).
4/ Při surfování z veřejných míst (kavárna, veřejná Wi-Fi, neznámý proxy server) nezadávejte citlivé informace.
5/ Sledujte a kontrolujte bezpečnostní identifikátory v prohlížeči (https, informace o stránce).
(SŮL) TRIK NAD ZLATO
Myslíte si, že je zbytečné platit za stažení freewaru typu Open Office? Čtete podrobně podmínky registrace? Pak se vám rozhodně nemůže stát, že byste si rvali vlasy a se skřípěním zubů hledali šikovného právníka.
Řeč je o slovenském webu Downloadportal (www.downloads-portal.sk), který stejně jako desítky jiných serverů nabízí stažení zajímavých bezplatných programů (od již zmiňovaného Open Office až po VLC Media Player). Trik je ale v tom, že pro stažení jakéhokoliv programu se musíte zaregistrovat, a jen málokdo si pravděpodobně všimne nenápadné věty v textu nad registrací (Prístup do databázy 5 EUR mesačne pri viazanosti 2 roky.) Pokud je ale uživatel pozorný a přečte si všeobecné obchodní podmínky, dozví se, že se zavazuje platit 5 eur měsíčně po dobu dvou let za "prístup na databázu s viac ako 150 programami z rôznych kategórií". Za stahování freewaru tedy zaplatíte za dva roky 120 eur. Kroutíte nevěřícně hlavou? Pak váš krk určitě prověří i druhá část smlouvy… Od uzavřené smlouvy můžete odstoupit bez udání důvodů – do dvou týdnů. I to vás ale (podle smlouvy) bude stát 2/24 finanční náhrady (tedy 10 eur). Pokud chcete od smlouvy odstoupit po uvedené lhůtě, bude vás to stát "cenu předmětu smlouvy na prvních 12 měsíců" (60 eur) a 50 eur pokuty – dohromady tedy 110 eur. Vzhledem k tomu, že celá řada uživatelů zmiňované "registrační podmínky" nečte, o platbě se dozví až po měsíci, kdy jim přijde první faktura. A to už je bude stát 110 eur…
Poznámka: Na stránce nechybí ani důrazné varování: Aby sa zabránilo zneužitiu a zámernému zadávaniu chybných údajov, bude Vaša IP-Adresa [XXX.XXX.XXX. XXX] a poskytovateľ internetu [xxxx. xxxxxxxx.cz] pri použití uložená. Na základe tejto IP adresy je možné identifikovať danú osobu cez Vášho poskytovateľa Internetu.
Zdají se vám tyto praktiky za hranicí zákona? Lze se proti nim soudně bránit? Oslovili jsme přední české právníky a požádali jsme je o jejich názor.
NÁZOR PRÁVNÍKA
Hranice mezi šikovným obchodním tahem a zneužitím neznalosti zákazníka je v praxi velmi tenká. Obecně lze konstatovat, že provozovateli serveru nic nebrání umožnit přístup k aplikacím, které jsou zveřejněny pod drtivou většinou tzv. open-source licencí, za odměnu. Typicky vydělávat na stažení OpenOffice tedy možné samo o sobě je. Je ale také obecně platnou zásadou, že si obě smluvní strany musí být vědomy, co sjednávají. V zájmu provozovatele takového serveru je potom zajištění toho, aby pokud možno každý jeho zákazník přesně věděl, jaké jsou podmínky jejich spolupráce ještě před uzavřením smlouvy. O to víc, jde-li o spíše nezvyklý obchodní model (lze se domnívat, že drtivá většina tzv. rozcestníků obsahujících odkazy na open-source aplikace platbu za přístup nevyžaduje). Cítí-li se pak valná většina zákazníků oklamána, pak tohoto cíle zjevně nebylo dosaženo a zákazníci by patrně ve sporu o platby z takto uzavřené smlouvy uspěli.
Další otázkou jsou v tomto konkrétním případě nevýhodné podmínky pro odstoupení, kdy po uplynutí dvoutýdenní lhůty musí zákazník požádat o ukončení smlouvy (nemá tedy právo smlouvu jednostranně ukončit) a za takové ukončení hradí vysoký poplatek. Takové ujednání by bylo možné považovat za agresivní obchodní praktiku a jako takové také za protiprávní, a tedy neplatné; konečné rozhodnutí by ale záviselo na konkrétních okolnostech případu a posouzení soudce. Jen pro úplnost: S ohledem na skutečnost, že provozovatelem serveru je slovenská společnost, prezentace je ve slovenském jazyce a zjevně míří primárně na slovenské uživatele, uplatnila by se nejspíše slovenská právní úprava ochrany spotřebitele.
Mgr. Martin Strnad, advokátní kancelář HAVEL & HOLÁSEK
Foto: Trest? Nečtete to, co odklikáváte? Může vás to stát 120 eur…
Foto: Podvodné antiviry: Útok nejen na peněženky uživatelů.
Foto: Budeme boháči? Patrick Chan napsal i nám do redakce…
Foto: Budeme boháči: Mezi námi a měsíčním výdělkem 100 000 Kč stojí už jen nutnost zakoupení balíčku za pár stokorun...
Foto: Lákavá nabídka: Chcete Citroën C5 s motorem V6 nebo VW Golf TDI DSG za poloviční cenu?