Přejít k hlavnímu obsahu

Flashka pro všechno

Flashka pro všechno

Přenosná kancelář, kino i trezor. Svůj flash disk vybavíte lépe než švýcarský nůž. Příprava přitom zabere jen několik minut.
VRATISLAV KLEGA

Nové USB flash disky jsou stále lepší – mají vyšší kapacitu, jsou rychlejší a skladnější. Proč tedy s sebou nosit notebook, když se veškerá data vejdou do krabičky menší než malíček? Počítačový hardware je všude stejný a prostřednictvím našeho návodu budete moci mít s sebou celý svůj systém tak, jak jej používáte doma. Přenosných aplikací existuje celá řada a i díky Chipu jich již mnoho znáte. Náš balíček má však tu výhodu, že stačí spustit jen jednoho průvodce, který rozpakuje na váš USB flash disk všechny nástroje a navíc přidá komfortní startovací menu.

Přenosné aplikace: Čistá Windows

Aplikace, které se neinstalují, ale pouze zkopírují na USB flash disk, mají velkou výhodu. Díky tomu, že se neinstalují, nijak nebrzdí systém. Běžně přidává aplikace tisíce záznamů do registrů, kopíruje přímo do složky Windows svoje knihovny, vytváří různé dočasné soubory – a to všechno brzdí systém. Ještě horší pak je, že pokud bude program používat knihovny, které nejsou odladěné, může na to doplatit celková stabilita systému. Jediná aplikace tak může nabourat celý systém. Ani odinstalování navíc situaci nevyřeší. Pouhé odinstalování totiž není nikdy precizní a i po něm zůstanou v systému různé zbytky a odpadky, které počítač brzdí.
Nic z toho se u přenosných aplikací neděje. Vše, co program ke svému spuštění potřebuje, má ve svém adresáři. Někdo by mohl namítat, že pokud není aplikace nainstalovaná, nebude dosahovat takového výkonu. Takové obavy jsou však liché. Výkon dnešních počítačů je na takové úrovni, že běžné aplikace nemají šanci jeho potenciál využít, a pokud počítač běží pomalu, tak je to právě z toho důvodu, běží pomalu operační systém. Jediné zpomalení tedy zaznamenáte pouze spouštění aplikací – to opravdu o několik sekund déle.

USB disk: Malý, ale rychlý

Při výběru vhodného disku není rozhodující jeho kapacita: menší než 2GB disk se už stejně ani neprodává a i 2 GB budou pro naše přenosné aplikace s rezervou stačit. Mnohem důležitější je, aby byl disk rychlý. Při výběru se tak dívejte po modelech, které jsou označeny jako rychlé. Například výrobce Corsair označuje své rychlejší modely jako "GT". Přenosová rychlost takového disku pak dosahuje 30 MB/s při čtení, 15 MB/s při zápisu. To je rychlost, která plně konkuruje starším pevným diskům, a úzkým hrdlem se stává rozhraní USB 2.0. Blýská se však na dobré časy: základní desky vybavené USB 3.0 jsou běžně v prodeji a brzy se objeví i nabídka USB flash disků, které využijí schopností USB 3.0. Odhadujeme, že jejich přenosové rychlosti budou na úrovni levných SSD disků, tady mezi 80 a 120 MB/s. Takový disk bude vhodný nejen pro přenosné aplikace, ale také pro celý přenosný systém.
Rozhodně se vyhněte starým diskům USB 1.0. Na těch by bylo provozování aplikací nepoužitelně pomalé.
Náš tip: Pro zmíněné aplikace není nutné používat jen USB flash disk. Můžete využít i malého přenosného USB disku. Místo pamětí flash je uvnitř použit běžný pevný disk, nejčastěji o velikosti 1,8 nebo 2,5". Stejně tak je možné použít paměťovou kartu, třeba SD, kterou máte ve fotoaparátu. V tom případě je pak ale omezujícím faktorem počítač, ve kterém budete své aplikace spouštět. Ten totiž musí být vybaven čtečkou paměťových karet.

Instalace balíku: Jeden průvodce

Na Chip DVD najdete jediný instalační soubor, který vám na USB flash disk přenese všechny programy a ještě vytvoří komfortní startovací menu. Připojte k počítači svůj USB flash disk a spusťte instalaci aplikace Portable Suite. Na flash disku můžete ponechat původní soubory, instalátor je nesmaže, je však potřeba, aby bylo na disku alespoň 400 MB volného prostoru. Ve třetím kroku instalace je třeba zvolit "Destination Folder". Zde vyberte písmeno, pod kterým se váš USB flash disk připojuje do systému, a pokračujte kliknutím na "Install". Tím dojde ke zkopírování aplikací na USB flash disk.

Menu na přání: Celé česky

Stačí otevřít USB flash disk a dvojitě kliknout na ikonu "StartPortableApps.exe", a spustí se menu, jako vidíte na obrázku. Nejprve zvolte "Options | Language | Czech". Aplikace pak s vámi bude komunikovat v českém jazyce.
V levé části menu se nacházejí zástupci aplikací, které máte na USB flash disku, v pravé jsou pak adresáře určené pro dokumenty, fotografie, filmy a další soubory. Navíc je zde tlačítko "Záloha". To spustí průvodce, který vám pomůže uložit obsah celého disku do počítače. Pokud byste jej ztratili nebo se disk rozbil, ze zálohy jednoduše obnovíte celý zazálohovaný obsah. Jak přidat vlastní přenosnou aplikaci, to se dočtete v samostatném rámečku.

Aplikace: Pro bezpečný internet

NA USB FLASH DISKU: FIREFOX, THUNDERBIRD, SUNBIRD
První aplikací v seznamu je Firefox portable. Jedná se o přenosnou verzi oblíbeného a rozšířeného internetového prohlížeče. Firefox je ve verzi 3.6, jedná se tedy o poslední verzi prohlížeče. Ta bude stačit na běžné surfování, má však i svá omezení. Součástí prohlížeče není třeba přehrávač animací Flash, takže si neprohlédnete videa z YouTube a obsah některých webových stránek může být omezen. Všechno zlé je však pro něco dobré: díky tomu, že prohlížeč nemá žádné plug-iny třetích stran, bude jen velmi těžko napadnutelný a surfování s ním tak bude velmi bezpečné.
Pro práci s e-mailem je k dispozici Thunderbird. Díky tomuto bezplatnému poštovnímu klientovi budete mít své e-maily stále při sobě, což je obzvláště praktické. Thunderbird není žádným přeborníkem v jednoduchosti ovládání, na druhou stranu nabízí solidní funkční výbavu. Nechybí adresář kontaktů, spamový filtr ani automatické aktualizace.
Dvojici aplikací doplňuje Sunbird, což je plánovací kalendář. Právě kvůli absenci kalendáře nechce řada lidí opustit svůj oblíbený Outlook. Sunbird tento problém řeší. Jako kalendář funguje výtečně. Nabízí různé typy náhledů, při vytváření nové události můžete odeslat pozvánky dalším kontaktům a nechybí podpora vzdálených i veřejných kalendářů. Zkrátka kombinace Thunderbird a Sunbird celkem úspěšně nahrazuje Outlook. Ten navíc svou přenosnou verzi nemá, takže je to prakticky to nejlepší, co můžete na svém USB flash disku mít.

Kontrola z disku: Systém bez virů

NA USB FLASH DISKU: CLAMWIN ANTIVIRUS
Máte podezření, že váš počítač je napaden virem, ale váš antivirový program nic nehlásí? Můžete použít některý z on-line skenerů, které na svých stránkách nabízejí výrobci antivirů. To je ale zdlouhavé a je k tomu třeba rychlé připojení k internetu. Druhou možností je, že spustíte ClamWin ze svého přenosného USB flash disku. Hned po spuštění se antivir aktualizuje, aby měl k dispozici nejnovější signatury virů.
První, co proveďte po spuštění, je volba "File | Scan Memory". ClamWin otestuje operační paměť a některé systémové soubory, aby zjistil, zda není v systému nějaký virus aktivní. Pokud kontrola proběhne, ale žádný škůdce nebyl nalezen, proveďte kontrolu pevných disků. Vyberte pevný disk, který chcete zkontrolovat, a klikněte na tlačítko "Scan".

Zábava z flashky: Hudba i hry

NA USB FLASH DISKU: COOLPLAYER+, MINES, PIDGIN, SUDOKU
Jako rychlý a jednoduchý přehrávač hudby poslouží CoolPlayer+. Jeho výhodou je především skromnost. Malý přehrávač si poradí s běžně používanými formáty, jako je MP3 nebo OGG, nezvládá bohužel WMA. Dokáže ale přehrávat i internetová rádia, stačí zadat URL adresu hudebního streamu. Neporadí si však s videem. Na to je přeborník VLC. Jeho instalace je vysvětlena v samostatném boxu.
Kdo se na cestách neobejde bez svého kecálka, pro toho je určen program Pidgin. Ten si poradí s celou řadou protokolů, namátkou je to ICQ, Google Talk, MSN a řada dalších. Samozřejmě můžete být přihlášeni i k více protokolům najednou.
Pro toho, kdo by měl dlouhou chvíli, jsou k dispozici i dvě hry: hledání min, které zná každý z Windows, a sudoku.

Kancelář: Plná výbava

NA USB FLASH DISKU: OPENOFFICE. ORG, SUMATRA PDF, KEEPASS
Skvěle bude váš USB flash disk vybaven pro běžnou kancelářskou činnost. Obsahuje totiž kompletní OpenOffice.org, takže si poradí s dokumenty, tabulkami i prezentacemi. Samozřejmě je plně kompatibilní s Microsoft Office. Pro otevření PDF zase poslouží nástroj Sumatra.
Kdo si nepamatuje všechna svá hesla, tomu dobře poslouží nástroj KeePass. Přístup k programu je chráněn jediným hlavním heslem a dovnitř si pak uložíte všechna další hesla. Hesla jsou pak ukryta v zašifrovaném souboru, takže bez znalosti hlavního hesla se k nim nikdo nedostane.

Počítač na flashce: Celý systém v kapse

Požadujete vyšší komfort než jen několik aplikací? Tak vezměte celý svůj počítač a přeneste jej na USB flash disk. Krok za krokem vám ukážeme, jak na to.
Nejprve si z Chip DVD nainstalujte aplikaci VMware Converter. Jedná se o aplikaci, která dokáže vytvořit otisk vašeho operačního systému tak, abyste jej s sebou mohli nosit na USB disku. Průvodce instalací absolvujte bez jakýchkoliv změn. Po jeho dokončení se spustí Converter.
Klikněte na tlačítko "Convert Machine". Spustí se průvodce. V části "Select source type" vyberte položku "Powered-on machine ". Tím určujete, že chcete zálohovat běžící systém. Pod touto řádkou budete vybírat, který počítač chcete zálohovat. Zvolte "This local machine" a pokračujte kliknutím na "Next".
V dalším kroku je třeba zvolit, do jakého formátu se má počítač převést. Zde vyberte "VMware Workstation or other VMware virtual machine". Pokračujte kliknutím na "Browse" a ukažte aplikaci, kam má otisk počítače uložit. Můžete vybrat přímo složku na USB disku. Dále pokračujte kliknutím na "Next". Zobrazí se shrnutí procesu vytvoření otisku. Zde je možné ještě upravit některá dílčí nastavení. Pokračujte kliknutím na "Next" a "Finish". Rozběhne se proces, který převádí váš počítač do virtuální podoby, aby jej bylo možné vzít a přenést na USB disk. Je třeba počítat s tím, že proces může být velmi zdlouhavý. Na našem počítači pracoval Converter rychlostí 29,3 MB/s, takže celý převod 15GB disku se systémem trval pouze 9 minut. S větším diskem však rapidně poroste doba konverze. Na počítači by během procesu převodu neměla být spuštěna žádná aplikace, ideálně by měl být odpojený od internetu a je vhodné, pokud zcela deaktivujete antivirový program. Raději nechejte tedy proces běžet a na počítači nic nedělejte. Výsledkem snažení budou dva soubory – VMX a VMDK. První nás příliš nezajímá, druhý zkopírujte na svůj USB disk, pokud jste USB disk nevybrali přímo jako cíl ukládání.
Podle velikosti souboru přemýšlejte o tom, zda bude lepší zvolit USB flash disk, nebo raději sáhnout po USB disku, který používá běžnou harddiskovou technologii. Obraz celého systému totiž může být tak velký, že by se na flash disk ani nemusel vejít. Jelikož bude mít obraz se systémem nejspíš více než 4 GB, musí být USB disk naformátovaný jako NTFS, nikoliv jako FAT16 nebo FAT32. Pokud disk používáte jen v moderních operačních systémech (XP a novější), je možné jej rovněž naformátovat jako exFAT. To je nejmodernější souborový systém určený nejen pro USB disky.
Nyní ještě budete potřebovat prostředí, ve kterém svůj počítač spustíte. Tím prostředím je přenosný VirtualBox. Spusťte z Chip DVD Portable VirtualBox. Jedná se o samorozbalitelný archiv. Ukažte místo na svém pevném disku, kam se má program rozbalit, a klikněte na "Extract ". Nyní zadané místo otevřete a spusťte aplikaci "Portable-VirtualBox. exe". Zobrazí se okno, které vám umožní stáhnout poslední verzi. Vy však nic stahovat nemusíte – soubor jsme pro vás připravili na Chip DVD. Klikněte proto na "Search file" a ukažte na soubor "VirtualBox3.1.4-57640-Win.exe", který najdete ve složce "testy_praxe\portable\virtualbox " na Chip DVD.
Dále zatrhněte "Extract the files for a 32-Bit system" a pokračujte kliknutím na "OK". Nástroj nyní vezme soubor z DVD a extrahuje z něj soubory, které potřebuje pro běh přenosné aplikace. To trvá několik sekund. Poté se aplikace sama ukončí. Nyní můžete vzít celou složku a přenést ji na USB disk. Virtuální prostředí je nastaveno.
Teď už jen stačí vzít otisk systému, který vytvořil VMware Converter, a přidat jej do virtuálního počítače. Ve spuštěném VirtualBoxu klikněte na "Nový". Spustí se průvodce pro přidání virtuálního počítače. Pokračujte kliknutím na "Další". V tomto kroku je třeba zadat název počítače a vybrat operační systém. Zvolte ten operační systém, jehož otisk jste vytvářeli, a pokračujte kliknutím na "Další". V tomto kroku zadáváte velikost operační paměti – zde byste měli brát ohled především na možnosti hostujícího počítače, tedy toho, na kterém budete svůj počítač spouštět. V dalším kroku vybíráte pevný disk pro virtuální počítač. Klikněte na "Použít existující pevný disk" a na ikonu se symbolem složky. Otevře se nové okno, zde klikněte na "Přidat". Zadejte cestu k souboru VMDK, který vytvořil VMware Converter. Nyní stačí dokončit průvodce, a vše je připraveno k tomu, abyste spustili otisk svého operačního systému ve virtuálním počítači, který máte na USB disku.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Vlastní přenosný program
Výběr programů na USB flash disku je pouze začátek. Chybí vám zde třeba přehrávač videa? Jednoduše si jej přidejte. Ukážeme vám jak.
Na počítači používáte svůj oblíbený VLC Media Player, tak byste jej chtěli mít i na USB flash disku. Nejprve se podívejte na stránky www.portableapps.com. Pokud aplikace existuje v přenosné verzi, na tomto serveru ji najdete. A skutečně, stáhnout si ji můžete ze stránky http://portableapps.com/apps/music_video/vlc_portable. Stáhněte si spustitelný soubor a ten spusťte.
Přivítá vás průvodce pro nainstalování na USB flash disk. Průvodce je zcela automatický, stačí tedy pouze klikat na "Další". Po dokončení budete mít aplikaci na USB flash disku. Výhodou je, že aplikace stažené a nainstalované prostřednictvím tohoto webu se automaticky přidají i do startovacího menu. Pokud jste přenosnou aplikaci stáhli odjinud, je to stejně jednoduché. Vezměte celou složku, ve které je přenosný program nainstalován, a zkopírujte ji na USB flash disk do adresáře "Portable-Apps". Startovací menu si samo zjistí, že je přidán nový program, a zobrazí zástupce na zkopírovanou aplikaci.


Foto: Startovací menu: Programy lze komfortně spouštět ze startovacího menu flash disku.
Foto: Ve virtuálním počítači: Pomocí přenosného VirtualBoxu pak svůj počítač spustíte kdekoliv.
Foto: Převod počítače: VMware Converter vytvoří z vašeho počítače obraz, který si zkopírujete na přenosný disk.